f Din: Je 12 Waakzaam Nederland De Wereld 3. de ha voorc Net Zeevaartschool - den Helder Voor op et tr 8EEP IN KAART HOLLAND POLEN FRANKRIJK HONGARIJE MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. Velen zijn ons corps wélgezind. Velen zouden dat ook in tastbare vorm willen toonen, maar denken er niet altijd aan. Mogen we even 't adres herhalen?(34) Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, Den Burg. JEUGDDIENST N.H. KERK. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de Jeugddienst in de N.H. kerk, aan. vangende morgenavond om half acht. Ds., J. Papineau Salm zal spreken over,,Geesv telijke Armoede". ONZE SCHAPENFOKDAG. MAANDAG 4 SEPTEMBER. De heer J. Sijp Jr., secretaris vain het Texelsche Schapenstamboek in N.-Holl., vestigt er de aandacht op, dat dit jaar geen rammen voor de op Maandag .4 September a.s. te Deii Burg te houden Schapenfokdag worden ingeschreven, waarvan nimmer de wol is .gecontroleerd en geen ranilammeren, waarvan nimmer de vachten der moeders zijn onderzocht. Rammen en ramlammeren, waarvan de moeder een onvoldoende lammeren-pro ductie heeft, zullen voor de keuring ook, niet kunnen worden ingeschreven. De aangifte voor de keuring moet vóór 8 AUGUSTUS A.S. onder opgaaf van de nummers plaats hebben. Het pro gramma is gelijk aan dat van het vorig jaar doch aangevuld met drietallen ram lammeren van één vaderdier. Bij de vier tallen ooien mogen 2 reserve-dieren wor den opgegeven, zoodat men later nog k in, uitmaken met welke 4 van de 6 opge-, geven dieren men komt. Bij de drietallen, mag één reservedier worden opgegeven. Voor een goede regeling is vroeg tijdige aangifte voor de Schapenfok dag zeer gewenscht. Adres: J. Sijp Jr., Land bouwhuis. Alkmaar. Aan giften die te laat zijn, zullen niet meer kunnen worden aangenomen. ||||||miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| GEMENGD NIEUWS |j||||iiiiiiiiiiiiiiiii)''jiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiillillliiiiiiiiiiiiiiiiillllllliiiiiiii|||||| Engeland. Prof. Freud, de 83-j. vader van de psycho-analyse, die vorig jaar uit Weenen vluchtte, is ernstig ziek. Engeland. In de tweede helft van November zullen de algemeene verkie zingen voor het parlement worden ge houden. Engeland. De 29-j. Nederl. kapi tein van het Nederl. in.s. Velocitas is te Londen tot 3 mnd. veroordeeld wegens het binnensmokkelen van vluchtelingen. De drie andere bemanningsleden kregen 1 tot 2 mnd. Frankrijk. Te Boulogne zijn 541 Tsjechische vluchtelingen ontscheept, die, komende via Polen, zich verbonden heb ben in Fransche krijgsdienst te gaan. Duitschland. Negen Danzigsche so cialisten en communisten,, o.w. een vrouw, zijn te Berlijn onthoofd. Schending van het Statuut der Vrije Stad, meent Polen. - Bohemen en Moravië. Frank, de medewerker van rijksprotector Von Neu- rath, is uit Praag teruggeroepen. Frank was voorstanucr van een krachtige „ver- duitsching" van het protectoraat. In Tsjechische kringen verwacht men, dat het Duitsche Rijk een gematigde politiek in Bohemen en Moravië zal volgen. Spanje. Generaal Queipo de Llano is benoemd tot chef van de Spaansche militaire missie in Italië. Queipo is voorstander van een krachtige houding jegens dat land. Noorwegen. Een padvinder uit Oslo is als afgezant van zijn groep 'per fiets naar Soestdijk vertrokken om daar de feestvreugde bij te wonen. Wielrennen. Sylvère Maes won de Tour de France. "Lambrichts, de beste Nederlander, werd 8ste, Alb. van Schen- del 15, De Korver 28. T. van Schendel 37, Dominicus 39, Helleinons 46. Van de 80 renners moesten er 31 het opgeven, o.w. 2 Nederlanders. O Nederland, let op U saeck DORP AAN DE GRENS. Bij het dorpbegint het grens gebied. Het dorp ligt laag tusschen de onaf zienbaar uitgestrekte, vlakke landen. Dit is een goede grond. De gewassen staan vol en rijk. Korenaren buigen onder de druk van een lichte zomerwind. Overal in het land, ver en nabij, ziet ge de hofste den' met hun geweldige schuren, met hun rechte, stijve woonhuizen, inethun voortuinen, waarin grillig gevormde sier heesters groeien. Wij rijden langs de zooveelste wegwijzer. En ge leest er de naam op van een oiord, waar eens tem beroemde slag werd geleverd en ge vraagt u af wat er, als hier ooit weer slag geleverd zal worden, over zal blij-, ven van deze rijkdom, van al dit koste-, lijk bezit. Hier en daar in het landschap staan kleine groepen arbeiders. De aard appelplanten bloeien en de wijde velden feeder getinte papaverbloesems; hel is het geel der koolzaadlanden onder de zon. i Dit is het grensgebied. We zien hier en daar de legering der manschappen. Zij zullen thuis wellicht beter en vooral lie ver legeren, maar geen redelijk mensch 'kan beweren, dat niet het uiterste werd gedaan om hun gerief te dienen. Al deze kleine boerenplaatsen hebben- wel altijd een feestzaal. Daar dansen 's winters de jongens en meisjes van het dorp op de uitvoeringen v-an de zang- v-ereeniging. Daar worden toon-eeIvoor-, stellingen gegeven. Maar nu ligt de dansvloer bedekt onder triplex en daar omheen staan de reeksen kribben. Op het tooneel bevindt zich een leestafel, werd de cantine ingericht. Langs de wanden heeft men primitieve schemerlampjes ge-, knutseld en in de tuin bij de eenige ten nisbaan, die het dorp vermoedelijk rijk is, staat op deze lichte zomermorgen, de mitrailleurhersteller zijn werk te doen.. Er is in het dorp een oud Iieerenhuis onder de koele schaduw van hoog ge boomte. Het stond jarenlang leeg. De eigenaar kon er geen bestemming voor vinden. Nu bood hij het loffelijk ge baar de militaire autoriteiten aan. Het werd een Militair Tehuis met can tine en leslokalen. In een daarvan wordt Theorie Mortieren gegeven; een deur Van onze speciale verslaggever, die op uitnoodiging van de Gene rale Staf deelnam aan een door de Regeeringspersdienst georgani seerde excursie. verder kost de thee drie cent en de ranja vijf. Daar valt over te denken. Hoe dichter we de grens naderen des te verwonderlijker toeren moet onze chauffeur verrichten, om door de vele be tonnen tankversperringen heen te ko men. En waar ge op een versperring van beton en ijzer stuit, daar is het afweer, geschut niet ver. De oorden in deze streek dragen be kende namen. Ze komen menigmaal in onze historie voor. En hoe goed de stra tegen uit vroeger eeuwen hun taak ver stonden wordt bewezen door het feit, dat zij op d-e hoogte waren van de na tuurlijke sterkte der terreinen en dat- zij daarmee hun voordeel wisten te doen.. Er zou een Lof dezer Oude Heeren te schrijven zijn. Want de Strategen van Vandaag trekken nu nog profijt van hun arbeid. Zij wisten het wel al beschikten, zij dan niet over „Pags" (pantser-afweer geschut) en mitrailleurs. Ge kunt hier, staande bij deze smalle brug, de grens zien. Bij d-e donkere boom partijen daarginds houdt Nederland op Nederland te zijn. Er staat links een ka zemat voor mitrailleur en geweervuur. Te-, gen een hoog-e schuur ligt -een door dikke lagen zandzakken beschermde stelling. En, achter het naam van een der kleine wo ningen op vijf meter afstand van al dit militair bedrijf, zit een mannetje met sik en in hemdsmouwen, dat lange sta ten opstelt, zoo onverstoorbaar, alsof niets en niemand 'hem hier ooit van af zal kunnen houden. Rechts van de brug zijn militairen be zig -een schuurtje te bouwen. Ge zoudt zeggeneen degelijk tijdverdrijf, het bou wen van een schuurtje voor landbouwge- rei, voor emmers of wat dan ookVer gis u niet. Ga er in en het eerste wat ge ziet is zoo'n nijdas van een „Pag", die de brug onder vuur kan nemen. Kijk verder dan uw neus lang is en ge ziet dat achter de houten wanden, die uiter lijk zoo onschuldig aandoen, de dikke lagen zand en zoden het vijandelijk vuur op kunnen vangen en onschadelijk ma ken. In de tuin daarachter wordt een loods gebouwd. Want a.s. winter zal de feest zaal weer gebruikt moeten worden, zal de Harmonie er weer dienen 'te blazen, zat Ons Genoegen er de Twee Weezen spe len en dus moeten de soldaten een an der onderdak hebben. Dat bouwen ze zelf In de keuken daarnaast draaien koks, de tallooze ballen gehakt voor bet mid dagmaal en ik beroof Defensie van 1, zegge een, handvol rauwe worteltjes. Er zijn er genoeg Namen noemen is op straffe van zooveel gld. boete of zooveel dagen hechtenis verboden. Red. WAT DUITSCHLAND VAN POLEN TE EISCHEN HEEFT. Von Brauchitsch, de opperbevelhebber van het Duitsche leger, heeft een opzien barende rede gehouden, die meer dan een aanwijzing inhoudt, dat van Duitsche zijde teruggave van Poolsch, oud-Duitsch gebied, deze, dat zij het corridor-vraagstuk niet veel drastischer aanpakte. Door de Duitsche opzegging van hel Duitsch-Poolsche niet-aanvalspact zijn deze oude eischen automatisch weer op der voorgrond komen te staan. Men heeft dit een tijdlang niet zoo duidelijk ingezien, wijl oorspronkelijk slechts Danzig teruggeëischt werd. Maar men moet daarbij bedenken, dat Hitier zijn aanbod inzake Danzig slechts voor éénmaal deed en dat er derhalve na het verwerpen daarvan, andere en vér strekkender eischen op den achtergrond van de Duitsche politiek moesten staan Het is voor de eerste maal, dat dit thans Met bl e ken ii en Burg Emmal; DENEMARKE 0 SLOWAKIJE ZWITSERLAM ITALIË J0EG0-5LAVIE istorie echt, J Hicrmei n', yoo vont rdvbCsti i cn Oi C In het lOStVolll der Ve aan <h -isie ce triand, geëischt zal worden en dat het probleem- Danzig daarbij slechts van de tweede orde zal zijn. Op zeer gepointeerde wijze heeft de generaal n.l. oud-Pruisisch land ge ïdentificeerd met oud-Duitschland, hetwelk aan Duitschland was ontroofd. De aanspraken op dit Duitsche land, dat op ons kaartje duidelijk staat aangegeven en dat volgens de Duitsche opvattingen in 1919 aan Duitschland is ontstolen, heeft Duitschland nimmer prijs gegeven. Ook de republiek van Weimar heeft dat niet ge daan en in dien tijd stonden de nationaal- socialisten principieel op hetzelfde stand- ount als de regeering. Alleen verweten zij van Duitsche zijde op zeer duidelijke wijze wordt te kennen gegeven. Hoe men deze eischen ingewilligd denkl te krijgen, is overigens op het oogenblik nog een geheim. Polen immers denkt zelfs niet over een teruggave van Danzig. Von Brauchitsch heeft dan ook wel is waar on dubbelzinnig en met nadruk den wensch geuit, dat het mogelijk zal blijken den vrede te bewaren, maar de hoop op de verwezen lijking van dezen wensch werd overscha duwd door de somberheid van de vooruit zichten, welke de redevoering opende. En aldus blijft de Duitsch-Poolsche contro verse als een zware last op Europi drukken. TER OVERDENKING. UIT ONZE TAAL TUIN. OPIUM: Het Japansche hoog-e com mando in China is ontsteld over de ont dekking, dat in Noord-China honderden Japansche soldaten verslaafd zijn geraakt aan verdoovende middelen. In bijna alle groote garnizoenen komen gevallen voor. De legerleiding staat nu voor de keus, de handel in opium, haar voornaamste bron van inkomsten, opgeven, of haar soldaten aan verleiding blijven blootstel len. „Davar", Tel Aviv. VRAGEN van abonné's worden, zoo mogelijk, bier beantwoord. BRIL. Dit woord ontleent zijn betee- kenis aan het materiaal, beryl, dat om zijn doorzichtigheid in oude tijden voor optische doeleinden werd gebruikt. (Ne ro, de keizer van Rome, moet reeds een soort monocle van beryl hebben gedra-, gen,) Daaraan heeft de bril zijn naam te danken, hoewel brilleglazen nooit van beryl zijn geslepen. ondag f Voorgar Onderw Men schrijft ons: Tot de mooiste gebouwen van de Mia- rinestad Eten Helder behoort ongetwijfeld dat van de Zeevaartschool aan het Anker-, park. Het gebouw is niet alleen bekend in de stad, die bijna geheel omspoeld wordt door de zee, de Heldersche Zeevaart school heeft vrienden, die varen over alle wereldzeeën. Gedurende de 43 jaren, dat de Helder sche Zeevaartschool bestaat, heeft zij reeds vele ervaren zeelieden afgeleverd, terwijl eveneens vele oud-leerlingen een plaats vonden als officier-vlieger bij de Kon. Marine of als vlieger bij de K.L.M. en de K.N.l.L.M. 24 Nov. 1929 werd de eerste steen ge legd door wijlen burgemeester W. F. G. L. Driessen, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten van Marine en scheepvaart- kringen. Op 9 September van het vol gend jaar 1930 had de officieele opening plaats. In de bibliotheek van de Zeevaartschool berust een foto-album, dat opgedragen werd aan 'burgemeester W. F. G. L. Driessen, in dank voor de voortvarende wijze, waarop hij de totstandkoming en de bouw der nieuwe Zeevaartschool had be vorderd. Bij deze laatste gelegenheid hield bur gemeester Driessen een rede, waarin hij er op wees, dat de opening van de nieuwe Zeevaartschool samenviel met een niet- onbeduidende crisis in het zakenleven, die ook op de scheepvaart haar invloed deed gelden. Het gemeentebestuur geloofde echter in een betere toekomst, ook voor het econo misch leven en hield met deze tijdelijke inzinking geen rekening bij de plannen voor de school, die tot in de verre toe komst haar leerlingen zou moeten afleve ren. Het gemeentebestuur wilde te Den Helder, zoodra ook voor de .zeevaart weer betere tijden zouden aanbreken, ge reed zijn met een model-inrichting. En dat de Zeevaartschool inderdaad een model-inrichting geworden is, zal een ieder die haar bezocht, moeten toegeven. Een gelukkig verschijnsel mag daarbij genoemd worden, dat de wederopbloei van het economisch leven, die bij de opening nog toekomstmuziek genoemd werd, thans werkelijkheid schijnt te worden. Althans voor de koopvaardijscheepvaart schijnen er betere tijden aangebroken te zijn. Het nieuwe gebouw werd bij de ope ning door de toenmalige directeur, de, heer Th. C. W. van Mierlo, terecht ge noemd een monument van sierlijkheid en soberheid, eenvoudig en doelmatig. De monumentale en karakteristieke hoofdingang leidt tot de hall, die toegang geeft tot het trappenhuis en de ver schillende lokalen, zooals: het natuur- kundelokaal met aansluitend laboratori um-kabinet, 'n instrumenten- en tpeken- lokaal (dit laatste is wegens de groote toename van het aantal leerlingen dezer dagen in een leslokaal veranderd), een docentenkamer, wachtkamer en rijwiel bergplaats. Op de eerste verdieping lig gen aan de voorzijde de directeurskamer, de bibliotheek en het administratielokaal, benevens 4 leslokalen; op de tweede ver dieping bevinden zich nqg 6 leslokalen Het dak is ingericht voor oefeningen .n het observeeren en biedt een prachtig pa norama van haven en stad. Het plan- Dokter werd destijds geraamd op f126.750; voor het meubilair bovendien f 20.200. Ete heer Gedee, die bij de opening na mens de leeraren sprak, noemde het nieuwe gebouw de mooiste zeevaartschool in den lande. We meen en er goed aan te doen de aandacht van de jongelui, wier hart naar de zee uitgaat, op deze zoo gunstig be kend staande onderwijsinrichting te ves tigen. Vraagt aan de directeur om toe zending van een boekje met nadere in lichtingen. Dit kost u niets en vertelt n zooveel. Aangifte ive van x 6 M. vr. v. d. ordt met s dit ni 'nsport i oedgek. Juli Hoofdpr 2e prijs Je prijs Trekking Loten a BOI

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2