TWEEDE BLAD IJSELIJK AVONTUUR I OP SPITSBERGEN If TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten DE „LUCHTSHOW" OP WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 DE K.L.M. MAAKT RONDVLUCHTEN OVER TEXEL. Zaterdag 5 Aug. 1939 14 17 15 24 16,27 17 25 18,16 22,45 23,12 23,45 24.26 1 rijmelarijtje: imiiitin n n Hill mg kt ;nto sta vloa To e t» i- h Jego in i. E zaan evra Ik k ►e, n idee is, god en. BCLLEN VAN TEXEL. i Men schrijft ons: VeilingHillegom van 28 Juli en 1 Au gustus. De aanvoer neemt in beteekenis toe, terwijl goed gesorteerde partijen, en kele soorten uitgezonderd, iets vlotter van de hand gaan. Hoewel van geen opl o* en de prijzen gesproken kan wor den, kunnen wij toch een betere koop lust constateeren. Het aantal kcopersdat regelmatig onze veilingen bezoekt, is zeer groot. Golden Spur: 450 per kist f3.— 475 p.k f2.75; 550 p.k. f2.25; 575 p.k. f2.25; 800 p.k f2.20; 700 p.k. fl.SO; 800 p.k. f 1.55. (Alles per 100.) Illlllliiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.niiiiiiii'l WAT ER GEBEURDE.... 4 Aug. B. en W. zienden een telegram aan de Minister van Waterstaat met het verzoek de Texelsche visschers te steu nen wegens de hopelooze toestand, waar in hun bedrijf verkeert. 1933. 5 Aug. Waalenburg besluit met 4—3 stemmen de polder niet met electro-mo- toren te doen bemalen. 1927. Prof, Keesom vertrekt naar Buenos Aires, Z.-, Amerika, om er deel te nemen aan heit Internat. Koudecongres. 1932. Het; s.s. Dageraad 25 jaar in dienst. T.E.S.O. geeft opdracht tot de bouw van een nieuwe boot. Laagste inschrijfster: N.V. Wilton Feijenoord, f138500.1933. 6 Aug. De heer P. Vijn (Heemstede) wordt, na het vertrek van de heer Haze- winkel (Amsterdam) tot directeur van de Z.V.S. benoemd. 1927. De heer H. Keesom, die 28 jaar raadslid was, neemt afscheid. 1927. Opening van liet nieuwe gebouw der Coop. Boerenleen bank. 1930. 7—8—9 Aug. Fancy-fair S.D.A.P. in het Eigen Gebouw te Oudeschild. Op brengst f1700.—. 1931. K.L.M.-Agentschap voor Heel Texel: BUREAU TEXELSCHE COURANT. Den Burg Parkstraat Telef. 11. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater AGENDA. Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond 8.15 uur: Vadertje Langbeen. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdag avond 8.15 uur: Drie Kameraden. VADERTJE LANGBEEN is ongetwij feld de beste Nederlandsche film, tof dusverre vervaardigd. In het scenario is, de plaats van handeling van het oor spronkelijk in Amerika spelende ver haal overgebracht naar ons land, zoodat de film ook naar inhoud een echt-Ne- derlandsche is geworden. Lilv Bouw meester, die als Nederlandsche filmactrice reeds veel roem heeft verworven, vertolkt de hoofdrol. Verder spelen o.a. mee: Paul Storm, Lau Ezerman, Auf Bouber, Gusta Chrispijn-Mulder, Sara Hevblom en Emma Morel. DRIE KAMERADEN behoort tot de meest opmerkelijke films van de laatste tijd. De Maasbode schreef: De film is beter dan het boek; de regie is meester lijk. Drie Kameraden is een zeldzaam stuk werk met talent en vakmanschap gemaakt. De Telegraaf: Wie het boek gelezen heeft en het mooi vond,, moet de film zien; wie de film heeft ge zien, zal zeker het boek willen lezen. Beide zijn goed. Vooruit: Meesterlijk gespeelde film. Een volmaakte drie-een heid van acteurs, camera en regie. DE NATIONALE FEESTDAG Reeds deelden we mee, hoe de Alge- meene Oranjevereeniging te Den Burg, zich voorstelt de feestviering op dc Na tionale Feestdag te doen plaatshebben. Met vuurwerk en hossen om de vreug devuurboom zal het festijn officieel wor den besloten. Het vuurwerk, dat op het land van de heer Jac. Roeper aan de Koo gerstraat zal worden afgestoken, belooft iets bijzonders te zijn. Het zal wel 53 nummers omvatten, waaronder de nieuw ste vindingen op pvrotechnisch gebied.. Tientallen vurige pijlen en indrukwek kende bombardementen zullen worden af-, gewisseld door diamanten fonteinen en. sprookjesachtige watervallen; zonnen en sterren van allerlei grootte en kleur zul len schitteren aan het firmament; het zal een bont, grootsch en veelomvatt. nd pro gramma zijn, dat ongetwijfeld een betoo- verend schouwspel zal opleveren. ei rsonc let verd aar I oot <t veffi plai ;enof dat Ie ons n, nn l oc en or iu ddefó dedi iiiiii'1 nood g net ofl dokt irschri Rondvluchten maken met een DC 3 a f 2.50 per persoon.... Zoo'n gelegenheid doet zich maar zelden voor. Wie daarvan wil profiteeren, voorzie zich bijtijds van een vliegbiljet.^ De K.L.M. geeft a.s. Woensdag zoo als we reeds hebben meegedeeld van 's morgens tien uur af gelegenlheid tot het maken van een vliegtocht over het heele eiland en wel met een der befaamde Douglas-machines, van het type DC-3; deze machines munten uit cfoor groote betrouwbaarheid niet alleen, maar ook door de biezondere gemakken, welke ze de luchtreizigers bieden. Zoo'n rondvlucht lilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.'iiiiiiiiiiiiiiiiiillllll lllilIC VAN ZON EN MAAN. ||||||lllllllllllll<i|||lllllilllllllllllllllllllillllllli|lllllllNlllllllllllllllllllll!llll1l|lll kost slechts f2.50 p. p. De vereischte bil jetten zijn nu reeds te bekomen aan het K.L.M.-Agentschap voor heel Texel; Bureau Texelsche Courant; telef 11. De DC 3 is een tweemotorig vliegtuig, plaats biedend aan 21 passagiers. Hef (heeft een kruissnelheid van plm. 300 K.M. .en kan bij motorstoring zoo noodig op één motor verder vliegen. Datum: l- 6 Aug 7 D- 8 W. 9 D. 10 '•11 12 MAAN Op: Onder: 12,04 13,11 1.17 2.18 Op: 5.28 5.30 5.31 5.33 5.34 5 36 5,37 ZON Onder. 20,43 20,41 20,39 20 37 20.36 20 34 20 32 Dinsdag 8 Aug. Laatste kwartier Het passagiersverblijf is 2.50 M. breed, 9.15 M. lang en 2.15 M. hoog. De 21 ruime zitplaatsen zijn in rijen van drie geplaatst. De vensters zijn hoog boven de vleugel aangebracht, zoodat men goed uitzicht heeft. Aan iedere zijde van de ca bine i s over de heele lengte een bagage net aanwezig. De stoelen, voorzien van verstelbare leuningen, zijn op trillingvrij. rubber gemonteerd. De geluidsdemping is voortreffelijk, ook wanneer de motoren op kruissnelheid draaien. Ook de luchtverversching laat niets te wenschen over. Op 23 Juli ging ik er alleen met de kano op uit om de vogelbergen te be zoeken in Kingsbay, bij de Sarsberg. Tus- schen zeer groote gletschers, die onmid dellijk in de baai storten^ ging ik aan land. De kano. trok ik twintig meter op het strand. Omkijkend zag ik, dat ze werd opgenomen door een vloedgolf, die ont stond door afkalven van de King High- wav-gletscher en snel afdreef. Ik ging onmiddellijk in het half bevroren water, maar kon de kano niet meer bereiken. Daardoor werd ik geïsoleerd op de Sarsberg. Urenlang zag ik niets dan water en ijs. Eindelijk kwam een moterboot in zicht die blijkbaar naar mij zocht. Zes uur lang gaf ik telkens teekens met het insteldozk van mijn fototoestel, doch deze werden niet opgemerkt, hoewel motorbooten op korte afstand passeerden. Dat waren verschrikkelijke oogenblik- ken. Nadat de motorbooten uit het zicht verdwenen waren, trachtte ik eerst de King-- Highway-gletscher te passeeren, die zes K.M. breed is, waardoor ik langs de Zuidkust van Kingsbay Ny Aaiesund had kunnen bereiken. Dit mislukte. Er kwam JAN P. STRIJBQS verielt hier van zijn redding. Drie dagen zon der voedsel. Barre tocht over het gletscherijs. mist en op slechts 100 meter van de overzijde moest ik terugkeeren. Dat was teleurste'lend. Deze tocht in natte klee ding, zonder eenig proviand, duurde 36 uur. Ik droeg ongeschikte rubberlaarzen en had s'echts als „ijshouweel" de peddel van mijn kano. Met bevroren handen en voeten keerde ik terug naar de Sarsberg. Op 26 juli doodde ik een burgemeestermeeuw. Ge vonden vogeleieren bleken bebroed. De lucifers waren nat. Ik trachtte vuur te maken met de lens van mijn kijker. Het mislukte. Op een kleine ijsschol probeerde ik toen een grootene te bereiken, waar ik voedsel voorraad en tent had achtergelaten bij een vorige expeditie. De kleine ijsschol kantelde; ik raakte te water, maar wist zwemmende de kust weer te bereiken. Ik wilde daarna de Westelijke gletscher passeJren om Blomstrand te bereiken, waar ik een verlaten pelsjagershut zou vinden. Daar zou ik dan slechts door de 7 K.M. breede Kingsbay-monding van Ny Alesund verwijderd zijn. Ik passeerde tal van groote gletschers, trok over hooge bergen en breede rivie ren. Op Dinsdag 25 Juli at ik watblaad- mill VRIJGEZELLENWEE. In Frankrijk moeten de vrijgezel len kinderbelasting betalen. Courantenbericht. Dat lijkt een paradox, m'n lezer. Maar niettemin is het toch waar, Tenslotte went een mensch aan alles, Al schijnt het dan ook nog zoo raar. Terzake: Kijk, de zaak is deze: De wereld kan niet voortbestaan,, Wannneer daar het geboortecijfer Gestadig naar omlaag blijft gaan. De menschen, die veel kinderen hebben, Houden de wereld dus in stand, Maar veelal zijn aan vele kinderen Ook ve'e zorgen nauw verwant. Nu zegt Parijs: Dat is niet eerlijk, Het is en blijft een dure plicht, Dat docr de steun van vrijgezellen, Van 't groot gezin zorg wordt verlicht. En dus valt 't wonder te verklaren, Dat voortaan ook de vrijgezel, Kinderte'asting moet betalen, Het allernieuwst fiscale spel. Zoo is een mensch toch maar nooit zeker, Van 't geen hem ooit te wachten staat, Hij mag de luiermand betalen, Van buurvrouw twee-hoog in de straat. Zoo dragen Jan en Piet en Klaas nu Een steentje of een speentje bij. Voor de verzorging van de baby's En tot de bloei der bakerij. Of zij die plicht met vreugd vervullen Nu, dat betwijfel ik oprecht. Maar zeker is het, dat de fiscus, Hen zelf thans in de luren legt. HUIB DE RIJMELAAR ESPERANTO. BRAZILIË. Ter gelegenheid van de in Rio de Janeiro gehouden internat, post- zegeltentoonstelling werd een Esperanto- tentoonstelling georganiseerd, welke zeer veel bezoekers trok. jes van Coelearea en Oxyria en iets van de meeuw. Ik dronk smeltwater. Ik liet bij de Sarsberg een S.O.S.-be- richt achter, teeklende ook op het strand telkens een S.O.S.-bericht. De laatste gletscher moest ik nog pas seeren toen ik op de avond van Woens dag 26 Juli een motorboot hoorde. Ik rende naar het strand en gaf teekens, die. gelukkig opgemerkt wei-den. Aan boord, waren een dokter met genees- en ver bandmiddelen en voedsel. Alle andere, reddingsexpedities, die dag en nacht on onderbroken hadden gezocht, werden, gewaarschuwd. Drie dagen en drie nachten was ik zon der slaap, rust en voedsel in natte klce re n over gletschers en bergen getrokken., Ik had dus wel behoefte aan rust en voedsel. De begroeting in het Noordpool- hotel te Ny Alesund was zeer hartelijk. De dokter had de wonden door de val partijen opgeloopen, verbonden en hart, longen, polsslag, temperatuur en alge- meene toestand onderzocht en uitstekend bevonden. De Telegraaf meldt, dat de heer Strij- bos 30 Juli Spitsbergen heeft verlaten. Donderdag 3 Aug. zou hij te Tromsö aan komen, vanwaar hij direct naar Haarlem zou doorreizen. Welk een blijde thuiskomst. ClichéAlg. Handelsblad. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij NV PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- O sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt O in deze tijd groote voordee- len 6 Een volledig prospectus, G waaruit zulks duidelijk blijkt Qt met een ex. van de 14-daag- O srhe zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- O vrage no. verstrekt. n N.V. PROVINCIAAI BELANG, Amstelstr 14, Tel 12000 (6 lijnen) O AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof fen worden. D GEMENGD NIEUWS - Den Haag. Het Nederl. Onderwij zersgenootschap heeft in zijn jaarlijksche alge meene vergadering een motie aange nomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, dat alleen zij, die de titel van onderwijzer dragen, bevoegd heid zullen hebben zelfstandig onder wijs te geven. Tevens werd verzocht de algemeene toepassing van de spelling 1934 te willen bevorderen. Den Haag. In alle gemeenten van, ons land mag ontheffing van de Winkel sluitingswet gegeven worden op de dag van de geboorte van een Prinsjes) en de daarop volgende Nationale Feestdag. Beverwijk. Bij de B.E.T.-veiling Zijn, 0,65 millioen K.G. aardbeien aangevoerd (vorig jaar 1.358 mill.). Opbrengst naar schatting gelijk aan vorig jaar. Soestdijk. Prinses Beatrix krijgt een eigen huis, geschenk van haar ouders. Het bestaat uit een groote kamer en een, keuken. Ontwerp ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. Het zal voor de winter gereed zijn.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5