Bollenvervoer MELK HET CQUPQNHUIS De Courant-Nieuws van de Dag DE HISTORIE VAN TEXEL „Wij wonen op een eiland" mooie hand- en moesappelen Vertrek iedere Woens dag 4 uur van Texel Badgasten UW ADRES Deurwaarder PRINS Te koop voor Damesstorren kcizerstr. je Piano-, orgel-, vioolles T.deHoogh goedkoop bouwterrein N.V. PH. VLESSING, den Burg IN EEN NOTEDOP Eet (meer) schapenvlees! - Thans dagelijks verkrijgbaer Beleefd aanbevelend, O. RENOOY, de Veen. Aanbevelend, J. C. BAYS, Telef. den Burg 115. Koopt het meest gevraagde boekje over Texel door F. LE MA1RE. Teekeningen van Jo Spier. Prijs slechts f 1,50 (geb.) BOEKHANDEL PARKSTRAAT. rechtstreeks van de boerderij p nnU van T.B.C.-vrij vee is DUIM Houdt Maandag van 11-2 uur zitting in hotel „de Lindeboom". Verkoopingen. Behandel ng van pachtzaken Incasso's. een gebruikte MASSEY HARRIS BINDER 5 voet gegarand. goed voor lage prijs. Een luchtbanden wagentje f 35. Binderdoeken, hindertouw. DE WIT, smederij, den Hoorn Tel. 1 DEN HELDER Den Burg. Einddiploma Koninklijk Conservatorium Den'Haag Stationsstraat 5, den Helder Schildereind 47. Maandag-ochtendbladen 5 ct. zoolang de voorraad strekt. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TE KOOP Gunstige ligging nabij bosch en duin in het Gèrritsland. X Inlichting J. Jac. RAB, Binnenburg 13. boor ieder fautrtyp, Cfo?/Z.7> DOOR Drs. C. S. PONGER. 1. ALGEMEEN OVERZICHT. De kern van Texel behoort tot de vroegst bewoonde streken van ons land. De diluviale hoogte van Texel, waarvan de Hoogeberg de hoogste top is, vormt een deel van de groote eind-morene, af geworpen door de Noordsche gletsjers, die van Drente door Gaasterland naar het westen loopt. Resten van deze westelijke arm zijn gevonden in de Zuiderzee en de loop is verder te vervolgen over Wierin- gen naar Texel en zelfs daarbuiten in de Noordzee. Meende men oorspronkelijk, dat de diluviale resten van Texel en Wieringen losstaande eilandjes waren, zooals wel meer aan de uiterste buitenzijde van een morene ontstaan, de vondsten op Texel en Wieringen hebben bewezen, dat er wel een nauwe relatie moet hebben bestaan tusschen de oude voorhistorische bescha vingen in het oosten van ons land en deze westelijke punten. Voor eenige jaren werd in de Wieringermeer een touwbeker ge vonden, zooals er in de grafheuvels op de Veluwe vele gevonden zijn. Voorjaar 1939 is op Texel een fragment van een steenen strijdbijl (zie in het Museum) gevonden, zooals er ook in Drente en Gelderland gevonden zijn. Deze vondst is uit de Neo- litische tijd en wijst op een bewoning van de diluviale kern van Texel reeds 2000 v. Chr. Het volgende teeken van menschelijke cultuur staint uit de Romeinsche tijd of wellicht nog iets daarvooromstreeks ICO v. Chr. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Texel in de tusschen- tijd niet bewoond zou zijn geweest. Vele stormen zijn in die tijd over Texel gegaan, watervloeden hebben groote veranderingen doen ontstaan. Hoewel het gebied tusschen Texel en de Friesche kust sterk veranderd zal zijn en in ieder geval véél waterrijker zal zijn geworden, is de relatie met het oosten niet verbroken. Want even buiten Den Burg, aan de Hollewalsweg, is een terp gevonden van het Friesche type, waarvan het oudste aardewerk 100 v. Chr. te dateeren is. (zie in het Museum). Der gelijk Germaansch aardewerk werd ook op de Hoogeberg gevonden. Een enkele scherf Romeinsch aardewerk wijst er op, dat de bevolking in handelsrelatie geweest js met de Romeinen, Dit blijkt nog duide lijker door een vondst uit 1777, die ver loren gegaan is, maar nauwkeurig is op- geteekend door de tèekenaar Pieter van Cuyck in zijn boekje over deze vondst en in zijn uitgegeven nagelaten brieven. In een grafheuvel, Sommeltjesberg (d.i. Spo- kenberg) zoo in de volksmond genoemd, gelegen even ten oosten van De Waal vond hij eenige bronzen Romeinsche voor werpen (afbeeldingen in het Museum). Dat dit niet de grafheuvel van een ver afge dwaalde Romein maar van een inheemsche is, bewijzen de bijl en de speerpunt, die er bij gevonden werden. De Romeinen gaven hun dooden geen wapenen mee, de Germanen deden dit wel. Vondsten in Duitsehland laten herhaaldelijk dit verschil zien. De voorwerpen uit de Sommeltjes berg zijn uit de eerste eeuw na Chr. Terwijl dit dus import-voorwerpen zijn, laten de verdere vondsten uit de Zoojuist genoemde terp het verdere verloop zien van de inheemsche cultuur. Het aardewerk vertoont de uit de Friesche terpen bekende variatie en gaat tot ongeveer 700 na Chr. Het Saksische aardewerk toont aan, dat de Saksers ook van Texel uit naar Engeland zijn overgestoken. Het zal toevallig zijn, dat de vondsten voor zoover nu gedaan, tot 700 gaan, hoewel het einde van de terpen meestal omstreeks 1000 ligt. In die tijd begon men dijken aan të leggen en werden de terpen, deze woonheuvels in onbedijkt land, overbodig. Ook op Texel zal de bedijking in de 9de of 10de eeuw begonnen zijn, want uit die tijd stammen de vroegste kerkresten (De Westen). Het vroegste teeken van christianiseering op Texel komt voor in de naamlijst van goederen der Utrechtsche kerken uit 866. Daar wordt ook gesproken van het eiland Texel. Het is onzeker wanneer Texel een eiland geworden is, wellicht in de 8ste of 9de eeuwin ieder geval was het een eiland in 866. VAN OVER DE GRENS. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIIIII TOENEMENDE SPANNING Men heeft voorspeld, dat de maand Augustus niet zonder een internationale crisis zou voorbijgaan en het begin van de maand ziet er al dreigend genoeg uit. De posities van de twee groepen mo gendheden worden steeds duidelijker af gebakend, al blijven er nog verschillende onzekere factoren. Nu de Engelsdhen en Franschen het spoedig met de Russen eens schijnen te worden, begint ook de spil actiever te worden. Juist dezer dagen zijn er op dit ,punt allerlei nieuwe teeke nen. De Italianen beginnen druk uit te oefenen op de Balkan-mqgendhaden en zeggen hun: „Gij moogt hoogstens neu traal blijven in een komend conflict, maar elke poging om voor het westen partij te kiezen, zal u duur komen te staan." Dit geldt in het bijzonder Griekenland en Roemenië. Van Zuid-Slavië en Bulgarije echter verwacht de spil actieve hulp. In het biezonder op Roemenië neemt de druk der Duitschers en Italianen toe. De Duitschers hebben verleden week 't handelsverdrag met dit land, dat zij in de tweede helft van Maart gesloten heb ben, nog uitgebreid met een accoord voor de landbouwproducten. Thans neemt de spanning tusschen Hongarije en Roemenië toe en achter Hongarije staat de Duit- sche macht. Te Sinaja (bij Boekarest) werden besprekingen gevoerd tusschen de Hongaren en de Roemenen over de scheep vaart op de rivier de Theiss. Dieze be-, sprekingen zijn door de Roemenen afge broken in verband met een grensincident aan de beide oevers van deze rivier. Na-, dat Hongarije half Maart het Subkarpa- thisch landje had bezet (tegelijk met de Duitsche bezetting van Praag) is het weer dichter op de Rcemeensche grens geko-, men en zijn er aldoor incidenten geweest. Spanning in Midden-Europa is altijd iet$ zeer gevaarlijks, omdat zij kan leiden Tot het ingrijpen door een groote mogendheid De Duitschers hebben hier nog aller lei troeven in handen. Zij kunnen de Hon garen nauwer aan zidh' binden zonder de Roemenen voor het hoofd te stooten, n.L door Slowakije, dat voor de wereldoorlog deel uitmaakte van Hongarije, weer on der protectoraat van dit land te stellen. Dan zou dus Hongarije op zijn noordelij ke grens tevreden gesteld kunnen worden en voorloopig of voor goed af kun nen zien van Zevenburgen,, welk land zij aan de Roemenen betwisten. Hoe zich dit precies ontwikkelt, hangt af van de algemeene situatie, in Europa. De activi teit van de spil is duidelijk genoeg. Te genover de versterking van de positie van het Westen, die kan voortvloeien uit een afspraak met de Russen, is het moge lijk, dat Duitsehland en Italië door een stoutmoedig initiatief de toestand in hun. voordeel trachten te veranderen. Dit kan zonder oorlog afloopen, maar het kan ook het begin worden van een algemeen conflict. ENGELAND EN CHINA Het voorloopig accoord tusschen de En- gelschen en de Japanners, op 22 Juli te Tokio tot stand gekomen, scheen te be- teekenen, dat Engeland de Ghineesche nationale regeering in de steek zou laten Zoo werd het dan ook overal uitge legd. Het protest uit Tsjoengking, de hoofdstad der regeering van Tsjiang-Kai- Sjek, toonde aan, dat de betrokkenen er PRIMAIRE MEDEDEELINGEK II. Een eerste voorwaarde voor de goe smaak van schapenvleesch is, dat j eenige dagen bestorven is. Versch j slacht kan het een sterke smaak hebt* Lammeren tot 5 maanden oud lev» het smakelijkste vleesch. Als de fijnste deelen worden beschow de schouders en coteletten, ofschoon goedkooper zijn dan het lendenstuk de bouten; de groote vleeschmassa n de laatste maakt deze tot het voordt ligste stuk. Het goedkoopere vleesch van kop, hi borst, buik, pooten, hart, lever, nier? enz., waarvan de voedingswaarde vrij» aan het duurdere vleesch gelijk is, k zich volgens de te geven recepten eve zeer tot smakelijke gerechten verwerke Men kan het schapenvleesch in schape vet braden, maar ander vet en vooral h ter geeft dikwijls smakelijker resulta; Schapenvet is daarentegen weer hi geschikt voor het braden van and vleesch, daar het niet gemakkelijk bra& Kruiden, als uien, peterselie, Laurie blad, foelie, enz. verrichten bij de ben ding van schapenvleesch goede dienste In het biezonder zij de aandacht geve tigd op gemalen foelie, bij drogisten krijg baar, in braadstukken te kruiden Het is gewenscht het vleesch van oude dieren enkele dagen in azijn met wak of in karnemelk te leggen. Voor de waardeering van schape vleesch is het van groot belang, dath warm wordt opgediend op warme schak en gegeten wordt van warme borden. SOEP VAN SCHAPENVLEESCI Voor 4 personen neemt men a/4 poi mager schapenvleesch van hals of pon ten, of 1/2 pond vleesch en eenige bw tjes, l'/g L. water, eenige peperkorrels, ui, 1 wortel, 1 volle eetlepel rijst gort, selderij, peterselie en twee theel pels zout, Zet het vleesch, de bee tjes en het zout op met koud wat! breng ze aan de kook en laat ze tw uur trekken; voeg het laatste half uur in stukken gesneden ui, wortel, selder peperkorrels en rijst toe en laat dan alk een half uur zachtjes koken. Neem d; het vleesch, de peperkorrels en de ui 1 de soep en schep al het vet van de sa af. Breng de bouillon dan opnieuw ai de kook met de stukjes van het vleesc Maak ze af met zeer fijn gehakte pete selie en eenige druppels Maggi's Arom Wil men in plaats van rijst gort in soep doen, dan moet deze van te von in weinig water gaargekookt worde Schep de soep op van tevoren verwarmd borden tenzij de soep heel heet wordt o| gediend. Ill ZOO SCHREEF... Illlllll EDEN, Eng. oud-minister: Indien anderen overtuigen van het ware karal ter van het Britsche volk, zal er gea oorlog komen. evenzoo over dachten. Daarop echter heeft Roosevelt op 26 Juli het handels verdrag met Japan opgezegd. Door der zet, die regelrecht tegen het accoord va 22 Juli gericht was, kreeg Engeland meer armslag in het Verre Oosten; Ik behoefde zich niet meer alles door Tok* te laten welgevallen. Om te beginne liepen de Engelsch-Japansche onderhal delingen minder vlot van stapel. Japa eischt, dat Engeland het betaalmiddel<M Ghineesche nationale regeering niet lan ger zal steunen en daarentegen wel sten zal geven aan het betaalmiddel van de re geering in Noord-China, die geheel on der Japansche invloed staat. Voorloop! weigert Engeland aan deze eisch te v- doen. Tegelijk geeft het een nieuw er* diet aan de regeering van Tsjiang-Kj Sjek. Door dit crediet worden dus 4 nationale Chineezen in staat gesteld nitie te koopen en zoodoende de strif tegen Japan voort te zetten. Men zal goed doen, deze feiten Vt al te belangrijk te achten. Het zijnmaa „zetten" bij het onderhandelen. De En gelschen trachten hun positie, die reed door de Amerikaansche houding en od door de grootere tegemoetkomendheid Russen versterkt is, nog te verbeteren zij hebben nog altijd de Chineesche kaar in hun spel. De einduitslag echter a eerst toonen, wat men precies wil. Nee® de spanning in Europa toe, dan zal n*i Tokio toch weer met nieuwe concessie moeten koopen, tenzij de Japanners a het geheel niet meer willjn en de miü tairen te Tokio de doorslag geven, zoo dat Japan de „spil" gaat steunen. De® positie van Japan is dus wel een der on zekerste factoren van het oogenblik. Z# hangen de spanning in Europa en ds in Oost-Azië samen. voor E«n model voor Zwakke Buik spieren Een dame met een goed Üguur maar die door bevalling oi riekte eenige verslapplna van de buikspieren heeft geeft ait corset •en aangenomen steun voor den buik en kleedt toch xeer elegant Inkoopcombinatie „Nederland" (Wordt vervo'jrd

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 8