J TRIUMPH 52ste Jaargang Zaterdag 12 Augustus 1939 No. 5386 DAGELIJKS GROEIT DE POPULARITEIT VAN Jan P. Strijbos vertelt 1 CENT VIRGINIA Noord-Holland EERSTE BLAD. ld e en N.V. WACO Autobusdiensten Theorie en Praktijk. N.V. Autobusdienst Den Heider-Alkmaar v.v. ILS« n s ieren a 50 a 14 a 16' 6,— a 75 a 5 180 260 150 a 80 t 17 a 51 II. 55,- 17. 8- 1. Booten van TES0. AT0 b de Kooy (Leeuwarden). Treinen te Alkmaar. .it ik. ler end- TEXELSCHE COURANT HOE LAAT EXEL—DEN HELDER v.v. Op werkdagen: an Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 an Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20; 7.05. Op Zon- en feestdagen: ,'an T. 5.45, 7.45, 9.-, 11.20, 5.35,7.-, 8.05 ,'an Den Helder: 6.45, 9.10, 10.45, 12.35, 7.05, 9.05. llllllll! 8. 40K i dit zich ding 18. I". een it. N. den- 134 reau men elijk NG, van :nde aep- urg. dag VOOR DE ZONDAG GEDULD. Hoe vaak is het niet gezegd tot on9, Den wij jong waren: heb geduld, wees iet zoo ongeduldig. En wanneer wij een urig temperament hebben en een voort arend karakter, dan zullen wij 't ook nu og wel eens te hooren krijgen Och ja, het is immers zoo gemakkelijk [e/egd: heb geduld; wees niet zoo onge- uldig. Oude, wijze, bezadigde men- chen gaat dat biezonder goed af. Het preekt voor hen, is men soms geneigd denken, vanzelf, dat zij de dingen kalm loen en met overleg. Zij hebben er heele- »aal geen moeite mee. En dat heeft ons, toen \vij jong waren n ook nu nog wel, wanneer wjj ons bor geestdrift mee lieten sleepen, ver nietig gestemd. Het gaf ons een gevoel aji eenzaamheid, van verlatenheid. Daar tonden we met ons enthousiasme. met anden. die bereid waren toe te erin? en de kou. Het vuur, dat in ons brandde, bofde uit; slap en machteloos vielen «ze handen neer langs ons lichaam. Ont- luchterd, ontgoocheld werden wij door 't lijze woord der gerijpte ervaring. Het is gevaarlijk, vooral tegenover >nge mensChen, te zeggen: heb geduld; ■ees niet ongeduldig en niets meer te zeg- ?n. Want wie niets meer zegt dan dit, oeit het kostelijk vuur der geestdrift uit n zaait vervreemding tusschen het oudere n het jongere geslacht. Hij stoot af door ijn wijsheid, die al te goedkoop is en hij taat schuldig, wanneer straks bij de ;ugd een krampachtig enthousiasme zich aan breekt, dat een blinde blik heeft en en vernielende werking. Want wat is geduld? „Geduld is de unst te hopen". En zoo komt het vooral ierop aan: niet om te zeggen: heb ge told, wees niet ongeduldig en de dingen lan verder op hun beloop te laten; doch m deze hoop te voeden en te koesteron, onder welke het niet mogelijk is, waarlijk teduld te oefenen. ZONDAG, 13 Augustus 1939. DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs 'en aan onze kantoren. lllllllll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Geweld is krachtig, Maar liefde is machtig. MAANDAG Wie niet door het goede wordt ingeno men, valt licht het kwade ten deel. Waken ij dus steeds over ons karakter. DINSDAG Geleerdheid zonder vaardigheid laat ns onmachtig en maakt ons dikwijls be- ichelijk. WOENSDAG Karakter is de eerste voorwaarde tot lagen; het verleent de grootste hulp bij et verwezenlijken uwer wenschen en is et eenige onvergankelijke goed, dat uit de cJlipbreuk des levens kan gered worden. DONDERDAU Willen is de groote kracht, waarmede 'en bijna alles kan. Een der eerste stu- liën en oefeningen moet wezen de wil tot het goede) te verkrijgen. VRIJDAG Opvoeding en onderwijs moeten samen- laan om de mensch tot een persoonlijk- «id te maken. ZATERDAG Niemand kan het ware geluk vinden, die iet eerst zijn eigen ziel heeft nagegaan 1 vrede gesloten heeft met zijn eigen ik. Jaren geleden werd er een congres ge houden ter bespreking van de middelen, waarmee het alcoholisme moet worden bestreden. In die samenkomst riep een professor in de door hem daar gehou den redevoering uit: „In de strijd tegen de alcohol is geen middel te kras." Tal van hoordersschrokken van deze uit drukking. Ze kenden de professor en ze wisten, dat hij stellig niet bij de ge heelonthouders kon worden ingedeeld. De een lachte, een ander haalde de schouders op en een derde toonde zich misnoegd Natuurlijk ontging dit de redenaar n:et. en hij toonde dit door er onmiddellijk aan toe te voegen: „In de practijk denk ik er andere over". Daarmee was de beteekenis van zijn uitspraak gelijk nihil en het was zeker voor de spreker en voor zijn gehoor be ter geweest, indien hij of niet had ge sproken, óf althans deze uitspraak niet had gedaan. Wie rondblikt op het levenstoomeel, constateert, dat deze professor een groote familie heeft. Theorie en practijk ver schillen dikwijls veel. Wie let ojp begin selen, die beleden en idealen, die nage jaagd worden en daarmee de levensprac- tijk vergelijkt, bemerkt, dat zeggen en doen bij velen twee zijn. Vermoedelijk tnoeten we zeggen, dat dit bij ieder valt waar te nemen, en dat het eenige onder scheid is, dat dit van de een niet opvalt doordat hij niet. op de voorgrond treedt; dat anderen deze tegenstelling weten te camoufleeren en dat er een derde groep is, wier handelingen onder de critick van het publiek vallen en bij wie dus de tweeheid zichtbaar blijkt. Hoe het zij, ieder feit, dat toont dat theorie en practijk niet kloppen, valt te betreuren. Mee daaruit moet heel wat van de ellende van deze tijd worden ver klaard. Mag men de leidende staatslie den gelooven, dan willen allen de vrede; dan willen allen de welvaart. Maar wie op al de oorlogstoerusting let, moet wel aannemen, dat geen staatsman het ver keerd acht om zoo noodig naar het zwaard te grijpen, teneinde met dat machtsmid del wat recht geacht wordt te bestendigen of wat als recht wordt nagestreefd te verkrijgen, leder wil in het volksleven rechtshandhaving en eischt dat misdaden worden gestraft. Inzonderheid wie op zettelijk en roekeloos het leven van zijn naaste in gevaar brengt of aanrandt, haalt de minachting van zijn tijdgenooten over zich. Maar ieder oogenblik dreigt het gevaar, dat een gewapend conflict uitbreekt, waardoor niet alleen de ge- wapenden in de strijd worden betrokken, eveneens de burgerbevolking. Nederlands neutraliteit staat boven ie dere twijfel vast. En toch achten de au toriteiten het noodig om alle mogelijk? voorzorgsmaatregelen te nemen. Tuinen over zijn spannend avontuur op Spitsbergen en plantsoenen worden verwoest voor loopgraven; millioenen worden uitgege ven voor luchtbescherming en in ons goede vaderland worden groote winsten getrokken uit de fabrioeenng van defen siemiddelen. Alle volken willen de vrede, maar helaas, in de practijk denken ze er an ders over: Als het moet oorlog. Hetzelfde geldt ten opzichte van het verleeiten van hulp aan de medemenschen, die in maatschappelijke ellende ter neder zitten. Het gebod der naastenliefde kennen allen. We kunnen zeggen: in the orie erkennen allen, dat ze daarnaar moe ten handelen. Wie daarmee veler leven vergelijkt, constateert, dat ze er in de practijk anders over denken. Het ge slacht van de priester of van de Leviet uit de gelijkenis van de barmhartige Sama ritaan is nog steeds zeer groot. Er moet hulp worden verleend maar vooral niet te veel, want dan vreezen ze inoreele geva ren voor de geholpenen en daarin voor het volksgeheel. Alsof het verleenen van onvoldoende hulp niet altijd een veel grooter gevaar is. Mooie beginselen, mooie idealen, mooie woorden, maar een slechte levenspractijk, het is de vloek, waardoor geheelc volken ten onder gaan; waardoor millioenen met vernietiging worden bedreigd; waardoor het Christendom niet tot volle ont plooiing kan komen. De theorie is goed inaar in de practijk denkt men er anders» over. MUZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. De oude tent in het Park voldoet zelfs niet meer aan de geringste eischen. Ver nieuwing is broodnoodig. Helpt u mee? Penningmeester Jac. Kuijper, Schildereind 38, Den Burg. v Bij zijn thuiskomst te Heemstede, waar van we Woensdag reeds melding maak ten deed de heer Jan P. Strijbos aan een correspondent van het Algemeen Han delsblad het volgende relaas van zijn avontuur op Spitsbergen. Op 14 Juni ben ik naar Noordelijk Noorwegen vertrokken, naar Röst; van daar ging ik naar Zweedsch Lapland en eind Juni vertrok ik dat wil zeggen met mijn reiskameraad Jaap Mees naar Spitsbergen. We zouden daar een maand blijven. In Ny Aalesund, in Kings- bay, trokken we in het hotjel, dat daa|r gevestigd is in het vroegere directie gebouw van het nu verlaten mijndorp. Een uitstekend hotel, met bedden, zoo verrukkelijk als ik ze nog nergens heb aangetroffen en waar ik natuurlijk gewel dig naar verlangde, toen ik die ontzet tende nachten te midden van het ijs moest doorbrengen. Van daar uit maakte ik herhaaldelijk tochten met de kano. Op zoo'n tocht, toen ik de kano op het strand had gehaald en wat verder op was getrokken, zag ik plotseling, dat een vloedgolf de kano meesleepte. De kano dreef af en was buiten mijn bereik. Een oogenblik voelde ik een groote schrik, maar dat duurde niet lang. Ik ging terug naar de plek, waar mijn rug zak lag, schreef op het strand een groot S.O.S.-teeken, en in mijn rugzak, die ik daar liet liggen, deed ik een briefje, waarin stond in welke richting ik was gegaan. Want ik maakte dadelijk het plan op om over de gletsChers naar de andere kant van de baai te loopen. Achteraf is gebleken, dat wanneer ik rustig op de plek van mijn rugzak gebleven was, de boot, die op zoek naar mij was uitgegaan, mij diezelfde nacht of de volgende och tend al zou hebben gevonden. Maar dat heb ik nu eenmaal niet ge daan. Ik begon dadelijk aan mijn glet- schertocht. GEVAARLIJKE GLETSCHERTOCHT. Wie nooit in 'n gletschergebied is ge weest, kan zich de geweldige moeilijkhe den van zoo'n klimpartij niet voorstellen. Met mijn mes moest ik inkepingen in het ijs maken om er mijn voeten op te kun nen zetten; zoo kwam ik langzaam naar boven en dan kom je tot de ontdekking, dat het er heel andere uitziet, dan je je hebt voorgesteld. Van beneden gezien, lijkt daar boven een ijs-plateau te lig gen, maar als je op de top bent, is de berg, die je beklommen hebt, niet meer dan een kam. De top is haast als een mes zoo scherp. Dus om verder te ko men moest ik aan de andere kant die ijsberg veer af en dan de volgende op dezelfde manier opklimmen en afdalen. Daarbij komt, dat men zich in de af standen volkomen vergist. De geheele omgeving is volkomen gelijk, zoodat er geen enkel punt is, waarop men zijn be rekeningen kan maken. Een afstand van naar schatting 600 of 700 M. blijkt 7 of 8 K.M. te zijn. De lucht is er glashelder, waardoor het nog moeilijker wordt een afstand te bepalen. DOODSCHE, BEKLEMMENDE STILTE. Het was indrukwekkend, maar vaneen doodsche beklemmende eenzaamheid. Toch heb ik geen oogenblik de gedachte gehad: daar kom ik nooit meer uit. Ik had aldoor het gevoel, dat het wel los zou loopen, ook omdat ik wist, dat ze mij zouden gaan zoeken. Er is geen sprake van, dat de menschen daar iemand I in de steek zullen laten. Op een gegeven oogenblik zag ik dan Aansluitende op BIJ ZIJN THUISKOMST werd de heer J. P. Strijbos aan het station door familie en vrienden op hartelijke wijze verwel komd. U ziet op onze foto de heer Strij bos met zijn gezin, zijn ouders en zijn boer. ook de boot, maar men zjg mij niet en wat ik ook deed om de aandacht te trek ken, het lukte niet. Nu moet u niet den ken, dat wij dicht bij elkaar waren; er was een afstand van eenige kilometers tusschen ons, maar de groote helderheid van de atmosfeer maakt het mogelijk met een kijker gemakkelijk op zoo groote af stand een mensch waar te nemen. ONTZETTEND OOGENBLIK. Toen de boot, na een lange tijd van rondspeuren, weer weg voer, was het voor mij toch even een benauwd oogen blik. De heer Strijbos was er een oogenblik stil van, toen hij in gedachten weer, dat toch wel ontzettende oogenblik be leefde. Maar, zoo vervolgde hij met opgewekt heid, ik liet mij er niet door 'ter neer slaan; al had ik toen al een nacht niet geslapen en nog geen eten geproefd. Ik ging verder, in de hoop aan de andere kant de hut van de robbenjager tip be reiken, waar ik tenminste voedsel en dek king zou vinden en waar men mij zeker; zou ontdekken. Zoo ben ik vier dagen en vier nachten over de gletschers geklommen, zonder slaap en zonder voedsel; ik vond wat lepelkruid en paardebloemen aan het

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1