52ste Jaargang Woensdag' 23 Augustus 1939 No. 5389 Noord-Holland EERSTE BLAD. DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT N.V. WACO Autobusdiensten Waar het op aan komt: De Daad. Texelsohe Berichten De Meeuwenkoionie. N.V. Autobusdienst Den Heider-Alkmaar v.v. REIS-INDRUKKEN. ïau ets IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.— losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TLXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Aug. 3,26 4,41 6,06 7,19 8.17 8,59 9.34 Aan „Zwembad de Schans" een uur eerder. LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 36 WAT ER GEBEURDE.... 23 Aug. Aanbesteding bouw motorlo- knal voor bemaling van polder het Noor den. 1913. 24 Aug. Derde autotocht met ouden van dagen. 1930. 25 Aug. De heer Joh. Parlevliet be noemd tot wethouder (6 st.4 op <Js lieer Jb. Daalder; 3 op de heer W. C. de Graaf.) 1932. Duinbrand bij paal 10; 3 H.A. verbrand. 1934,. Twee H.A. bosch bij Bosch en Zee verbrand. 1935. 26 Aug. Te De Cocksdorp wordt een afd. van de Noordholl. Varkensfokver- eeniging opgericht. 1907. DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. De beweging voor „geestelijke herbe wapening" vormt een der samenstellende krachten in de huidige wereld. Men kan zich de geschiedenis der afgeloopen tien maanden niet denken zonder met dit ver schijnsel rekening te houden. Hoever jijn werking gaat, wat er precies uit voort vloeit, of het een der factoren blijft of uitgroeit tot een allesbeslissende macht, dat vermag men niet te voorspellen. Als steeds is het ook thans onmogelijk om datgene, waar men midden in staat, in zijn omvang te overzien. Eerst de schif tende en ziftende tijd, die het echte van het onechte scheidt en zéér langzaam werkt dit proces van scheiding kan dienaangaande uitsluitsel geven. Intusschen kunnen we alvast eenige din gen, die in die tien maanden geschied zijn, overzien en althans het uiterlijk verloop met enkele lijnen schetsen Het begin is reeds langer dan een jaar geleden: dat was n.l. de oproep door Frank Buchman, de leider van de „Oxfordgroep-bew eging" op zijn 60ste verjaardag, 4 Juni 1938, toen hij de wereld aanspoorde tot geestelijke en moreele herbewapening als het eenige middel om de vrede., die bedreigd werd, te redden. Want die zomer van verleden jaar was, zij het ook in mindere mate, als deze zomer, vervuld van spanning tusschen de centrale mogendheden en het Westen en velen beefden reeds toen bij de gedachte over de onzekere toekomst. In die tijd van spanning werd Buchman zijn boodschap tot de wereld ingegeven. Maar de historische, dat wil in dit ge val zeggen politieke, werking begon tien maanden geleden in September van dat jaar. Toen toch namen 17 vooraanstaande Engelschen, onder wie de oud-premier Baldwin, het woord van Buchman over en wekten in een ingezonden stuk in de Times hun volk op tot het ernst maken met de vrede en daartoe te beginnen met elk in eigen hart en eigen omgeving vrede te maken. Het woord dezer 17 mannen zou niet zóó zijn ingeslagen, indien niet de gebeur tenissen zelf er de zeer reëele achter grond van hadden gevormd. September DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Meer dan 600 bezoekers. Groot aantal deelnemers. Goede pres taties. De zwemwedstrijden aan de Schans mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Wel was het aantal belang stellenden (dit jaar ruim 600) minder dan vorig jaar, maar het vroege aanvangsuur en het buitengewoon zomersche weer, dat ongetwijfeld velen naar de zee heeft ge lokt, in aanmerking genomen, mag men meer dan tevreden zijn. Precies om twee uur werd begonnen Het programma moest vlug worden afge,- werkt, want het water begon al snel te zakken. Alles verliep echter vlot, dank zij de bekwame leiding van de heer R. Ber kenbosch, bijgestaan door de lieer T. Ties- sen en badmeester G. van Beek. Vele zwemmers en zwemsters van el ders namen deel en 't is te begrijpen, dat over het algemeen de Texelaars,, die min der oefengelegenheid hebben alleen in de zomer het tegen dezen moesten af leggen. Niettemin gaven de meeste num mers een spannende strijd te zien. De toe schouwers konden volop genieten. Afzonderlijk willen we even noemen de prestatie van mej. C. J. Frohwen in het nummer 100 M. vrije slag voor meisjes van 1520 jaar. Zij maakte de zeer fraaie tijd van 1 min. 22.4 9ec. Hieronder volgen de volledige uitslagen Jongens van 12-15 jaar, 50 M. schoolslag 1. L. Vermeulen Dz., 46.6 sec. 2. C. de Reus, Winkel, 60 sec. Meisjes 12-15 jaar, 50 M. schoolslag 1. A. Ballast, Groningen, 54.5 sec. 2. Nel Husson, 60 sec. Meisjes 15-20 jaar, 100 M. vrije slag: 1. C.J. Frohwen% N.J.N., 1 min. 22 4 sec. 2. H. Biichman, 1 min. 47 sec. Hoeren 100 M4 schoolslag: 1. Aug. Zegel Fz., 1 min. 51 sec. 2. C. Karsman, 1 min. 54.5 sec Heeren, 100 M. vrije slag: 1. C. Janszen, N.J.N., 1 min. 20 sec. 2. J. van Weert, N.J.N., 1 min. 27 sec. Estafetle meisjes^, vrije slag: 1. Polly Velsen, Alie Ballast, Nelie Boon, Thea Room, 1 min. 45 sec. 2. T. Krijgsman, C. Koopman, D.Blom en N. Room, 1 min. 51 sec. 1938 is een maand, die thans nog achter alle politieke en geestelijke overwegingen der menschen in Europa, althans die in West-Europa, staat. Men kan zeggen, dat wat de volleen tijdens die weken ervaren hebben, zulk een diepe indruk heeft ge- Imaakt, dat de kijk op de dingen der po litiek er door veranderd is. Nog altoos loopt in Engeland en Frankrijk de schei dingslijn niet naar eenige sociale of partijpolitieke groepeering, maar naar voor- of tegenstanders van „Meunchen". Bovendien bleef het niet alleen bij deze opriep in de Times. Te Interlaken had, juist in diezelfde tweede helft van Sep tember, dat de vrede als een bijna verlo ren goed scheen, een bijeenkomst plaats van de „Oxfordgrcep", waar deze een internationale geestelijke wapenschouw hield en aan de wereld haar boodschap van de 4e Juni herhaalde. Hoe teen in de daarop volgende herfst allerwegen, maar vooral in de Angel saksische landen en in Nederland die roep naar „geestelijke herbewapening" gehoor vond, mede dank zij in ons land 't initiatief onzer Koningin en het manifest der elf Nederlanders, dit feit willen we hier alleen maar noemen. Ditmaal wilden wij slechts aan de oorsprong er van herinneren en er op wijzen, hoe eerst de tijdsomstandig heden, die crisis, die ons aller hart toekneep, toen het scheen, als was Euro pa's laatste uur geslagen aan het ini tiatief, eerst van Buchman, daarna van de 17 prominente Engelschen, die enorme draagwijdte hebben gegeven. Want er was in de wijze, waarop men tenslotte de crisis in de politiek overwon, èn in de houding van de voorstanders dier moreele bezinning, iets dat aansloot bij 't diepste verlangen van het huidige mensch- dom. Natuurlijk het verlangen naar ver wezenlijking. De daad. Zie rond in uw omgeving en vraag u af, of er iets is, dat meer geestdrift wekt, dan juist dit: iets te ver wezenlijken, iets tot stand te brengen? In dit opzicht gaat het jongere geslacht de ouderen voor. Men is wars van alle langdurig gewik en geweeg, heeft ge noeg van theoretiseeren, eischt de directe verlossende, actie, is op de practijk des levens gericht, ziet slechts hierin het heil. Estafette jongens, vrije slag: 1. N.J.N. (T. Yerweij, J.v.Wecrt, C. Janszen, L. Adenva) 1 min. 11.5 sec. 2. A. Zegel Fz., L. Weijdt Jacz., L. Vermeulen, C. Gomes, 1 min. 22 sec. Estafette heeren, schoolslag: 1. üudeschild (Melle Zegel, J. Visman, C. Kjarsman, W. Vlas Dz.) 1 min. 28 sec. 2. Onderofficieren (G. Bakker, J.Din- gerdis, Schenk, Van Schijndel) 1 min. 28.3 sec. Al de estafette-nummers: vier maal 25 meter. Buiten het programma zwom de dames- ploeg uit het N.J.N.-kamp 4 maal 25 M. vrije slag tegen de heerenploeg uit dit kamp. De heeren wonnen in de tijd van 1 min 13 sec. De dames maakten een tijd van 1 min. 18 sec. De prijzen bestonden uit medailles. Het gecostumeerd tobbesteken, dat het programma besloot, oogstte liij de toe schouwers veel succes. Hartelijk werd er gelachen om de zonderlinge capriolen, die de deelnemers uithaalden, om zich in de schommelende tobben in evenwicht te hou den. De Zwemvereeniging mag op deze dag met voldoening terugzien. Het was een alleszins geslaagd feest, dat behalve als attractief schouwspel, ongetwijfeld ook waarde heeft gehad als propaganda voor de nuttige en edele zwemsport. Groote belangstelling voor de broedplaats; uitbreiding werd weer drastisch bestreden. De belangstelling voor de Meeuwen kolonie in de Westerduinen wordt elk jaar grooter. Werden vorig seizoen 2000 bezoekers rondgeleid, thans heeft hun aantal de 2300 reeds overschreden, aldus vertelde ons de heer H. Bakker, bewa ker der kolonie. Elk uur van de dag ko men nog weer kijkers, (allen natuurlijk in het bezit van de vereischte vergun ning). De grootste bedrijvigheid behoort in de kolonie weer tot het verleden. De jongen vliegen al dapper mee en dra. hebben zij de streken en het gekrijsch van pa en ma overgenomenDe meeuw is een dappere kolonievorme'- Gedroeg hij zich netjes, dan zou hij niet voort durend door de mensch op zijn nummer worden gezet. Maar ach, hij is onverbe terlijk en zoo wordt ieder jaar opnieuw drastisch tegen hem opgetreden, ten einde te voorkomen, dat hij overal heer en meester wordt...De heer Bakker vertelde ons, dat men dit jaar zeer veel eieren had geschud, n.l. 5000. Totaal werden dus 2500 meeuwen-paren bij de neus genomen, want van elk nest zijn twee van de drie eieren behandeld. Met recht wordt de meeuw er tusschen geno men, want geschudde eieren zullen nim mer een nieuw leven ontsluiten. De meeuw gaat door met broeden, totdat hel jeng, dat uit het góed-gebleven ei te voorschijn is gekropen, zich niet langer in het nest thuis gevoelt en het haast onmetelijke duingebied intrektDan pas wr rden de andere eieren in de steek gelaten De meeuw heeft dan weinig zin opnieuw te leggen, terwijl als de eieren worden geraapt, de vogel meestal een tweede leg begint. We merkten op, dat die 5000 rottende eieren in de kolonie de lucht niet weinig zouden bederven,.,.' maar, zoo werd ons verzekerd, Moeder Natuur weet wel raad. Onverwijld zet zij een klein legertje van eksters aan het werk om de rottende eieren op de rui men. Ondanks de afwezigheid van eieren of donsjongen is een bezoek aan de meeu wenkolonie nog alleszins de moeite waard: Men vindt er nog nesten met eieren van holenduiven, vogels, die ver scheidene malen in één seizoen broeden Voorts werkt het meeuwenkoor op volle sterkte. Bij honderden vliegen ze luid- schreeuwend door elkander. Somwijlen komen ze met een sneltreinvaart op de bezoekers af, maar vlakbij schieten ze weer recht de hoogte in. Gelukkig, dat het bij schijnaanvallen blijft. Wat het eier-rapen betreft, ook deze bestrijdingsmethode is weer op krasse wijze toegepast. Hiertoe wordt elk jaar in het zuidelijk deel der kolonie ge ope- reerd. Voorts worden buiten het „be schermde" gebied nog vele eieren buit gemaakt. Als bekend worden de meeste eieren voor de consumptie gebruikt. Via onze Eierveiling worden ze naar alle dee- len van ons land en ook wel naar het buitenland (Engeland) verzonden. De even bebroede exemplaren worden door de krulstaarten verorberd. J. ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. HET IS VERBODEN buiten bewaar plaatsen, met vergunning krachtens de Hinderwet opgericht, buskruit of vuur werk aanwezig te hebben, anders dan in gesloten ijzeren of blikken kisten of bussen. Art. 190b. HET IS VERBODEN buskruit of vuur werk te verkoopen na zonsonder- of vóór zonsopgang. Art. 190a. Aansluitende op Booten van TES0. AT0 te de Kooy (Leeuwarden). Treinen te Alkmaar. TEXELAARS MET EEN AUTO DOOR FRANKRIJK. Vijftig pas verder stond een heel aar dig café'tje en uit dankbaarheid, dat ons tot dusver een dergelijke aanrijding was bespaard gebleven, besloten we daar een glas „Suze" te drinken. Dit woord had den we op ettelijke reclameborden langs de weg gelezen, dus was onze nieuws gierigheid in hooge mate geweld. De wijnsoort viel mij niet mee, maar de heer Jannes scheen het zeer te smaken. We bleken ons op een historische plek tc be vinden. Het café'tje was n.l. het verste punt, waar de Duitschers in de wereld oorlog waren doorgedrongen (35 K.M. afstand van Parijs). De Engelschen had den hen echter spoedig verdreven. Wc zagen nog kogelgaten in de deurpost. Na 20 liter benzine te hebben bijge tankt zetten we de tocht voort. Het adres, waar we moesten zijn, luidde: Hooimans, Tournant. Na veel vragen belandden wij tenslotte op een landweggetje, waar twee gebouwen stonden, die naar onze begrippen weinig op boerderijen leken. We hadden vijftig prooent kans, maar we kwamen natuurlijk eerst bij de ver teerde terecht. Ik reed de boerderij van de heer Hooimans, die van de weg nf veel op een melkfabriek geleek, zonder het te weten, voorbij en we belandden op een oud kasteel (zonder naam), waar een Belgische boer woonde. Ik reed door een steenen poort en kwam op een bin nenplaats, minstens tweemaal zoo groot als onze Groeneplaats. De boer ver telde ons in goed verstaanbaar Vlaamsch, dat wij verteerd waren. Hij liet ons echter niet vertrekken, alvorens wij het bedrijf hadden bezichtigd. In een der bijgebouwen was een inrich ting voor het repelen van vlas. Hier werkten verscheidene arbeiders. De boer verbouwde veel vlas, dat hij zelf be werkte, tegelijk met partijen van boeren in de omtrek. De vlas-industrie wordt in Frankrijk van regeeringswege be schermd, zoodat 't gewas ongeveer twee maal zoo duur is als in Nederland. Het viel ons op, dat de lengte van het vlas zeer gering was, ongeveer de helft van het vlas, dat wij op Texel 'te len. Toen we onze gastheer dat vertel den, was hij zeer jaloersch. Zulk lang vlas zal hier veel opbrengen, zei hij. Ook merkte hij op, dat eens in tie zeven jaar vlas qp hetzelfde stuk grond ver bouwd kan worden. We bezichtigden ook het oude kasteel, dat uit de 14e gauw dateerde. Volgens overlevering werden in een der kelders vroeger ridders opgehangen, welke booze bedoelingen hadden jegens de toenma lige kasteelheer. Het was allemaal zeer aardig en leer zaam, maar het werd tijd het was drie uur inmiddels om de toekomstige baas van Dirk te gaan opzoeken. We namen afscheid en reden terug naar de eerste boerderij. We reden weer door een steenen poort. De binnenplaats 80 bij 80 meter had een betonnen vloer. Dat zag er keurig uit. Er was cdhter geen sterveling te bekennen. Ik drukte eens op de claxon, en jawel, daar kwam de boerin naar buiten We stapten uit en maakten tennis. Inmiddels verscheen ook boer Hooimans, een ras-echte Hollan der uit de buurt van Maasland-Delft. Binnen dronken we een gezellig kopje thee. Het vertrek was zeer groot, maar geheel in Hollandsche stijl gemeubileerd. Een heel verschil bij de kamers, die,wij in andere boerderijen nog zouden aan treffen. BOB KUIPER. (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1