m TWEEDE BLAD De Wereld i mÊ KAS.*- TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Binnenlandsch luchtnet K.L.M. stopgezet. Woensdag 23 Aug. 1939 IN KAAÏIT SLAV,E - ;j' GIFTEN ALU. WIJKVERPLEGING. N. N., Den Burg f 1.50. OP REIS. De reisvereen. van de Koogerstraat maakt Zondag a.s. haar jaarliiksch uit stapje. Ditmaal zal een bezoek aan Artis worden gebracht. Het spreekt vanzelf, dat zoo de tijd het toelaat ook an dere bezienswaardigheden bekeken zullen worden. EEN DRUK WEEKEIND. Het einde van het „hoogseizoen" heeft. on9 nog eenige van die warme, zomer- sche dagen gegeven, waarvan wij tot dus ver deze zomer verstoken waren gebleven. De laatste dagen van de vorige w eek was het reeds zeer warm, en toen voorspeld werd, dat het fraaie weer ook gedurende het weekeinde zou aanhouden, was het te voorzien, dat vooral Zondag vele dag- jesmenschen naar Texel zouden komen. De Bilt had het ditmaal bij het rechte eind, en zoo is het Zondag dan ook zeer druk geworden. Vooral aan het strand, van De Koog tot Westerslag, was een groote drukte van gasten, die in het zilte nat verkoeling zochten. Maar niet alleen dagjesmenschen kwa men, ook toeristen, die niet aan een be paalde vacantie-tijd zijn gebonden, en van dit mooie weer gebruik maakten om er nog eenige dagen tusschen uit te knjj- pen. Anderen verlengden hun vacantia op Texel nog met eenige dagen. Het fraaie zomersche weer heeft Texel dus stellig geen windeieren gelegd. CANDIDAATSTELLING POLDER EIERLAND. Gisteren werd bij enkele candidaat- stelling tot hoofdingeland herkozen de heer G. Flens (aftredend) en geko zen de heer Jb. Reuvers (in de vaoature- K. Kalis, die tot heemraad is benoemd.) OUDHEIDKUNDIGE VONDST. üebr. Veeger, de Westen, vonden op hun erf een maalsteen, vermoedelijk da teerend uit de Middeleeuwen. Zij schonken het voorwerp, dat een door snee heeft van 30 cM., aan hét Texelsch Museum. HOOGE OUDERDOM. Mw. Wed. Eelman-Kalf, Weverstraat, hoopt Donderdag 24 Augustus haar 01ste verjaardag te vieren. DE WAAL. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is bij de Ruitersplaats de echtgenoote van de heer A. de Smit, het Noorden, die daar op haar rijwiel passeerde, door een uit een zijweg komende auto, bestuurd door de heer C.Keijser, Ruitersplaats, aangere den Zij werd naar Den Burg gebracht, waar haar geneeskundige hulp werd ver leend. Zij had eenige lichte vleeschwonden opgeloopen. JUBILEUM-DS. VAN 'T HOOFT. Maandag herdacht de weleerw. heer Ds. Van 't Hooft de dag, waarop hij voor 35 jaar als predikant werd beroepen. Ds. N. J. v. 't Hooft werd op 20 Oct. 1S78 te Koudekerke a.d. Rijn geboren, waar zijn vader predikant was. Na het gymnasium te Schiedam bezocht te heb ben werd hij in 1898 student te Utrecht. In 1903 was hij Proponent in Overijsei, en op 21 Aug. 1904 deed hij te Kuinre zijn intree, waar hij bevestigd werd door zijn vader Ds. J. v. 't Hooft, met als tekst Hebr. 10:21. 8 Oct. 1922 deed Ds. zijn intrede te De Waal en De Koog, wederom bevestigd door zijn vader met als tekst 1 joh. 3:1. Aan dit jubileum was geen ruchtbaarheid gegeven. Het feit werd alleen in familiekring herdacht. Dat deze heugelijke dag samenviel met de re ceptie ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter, verhoogde de belang stelling in niet geringe mate. De leerlingen der Zondagsschool zon gen in de Pastorietuin 's middags het: „De Heer is mijn Herder", waarna bloe men werden aangeboden. TERSCHELLING. RUILVERKAVELING. A.s. herfst zal met de ruilverkaveling van de Terschellingerpolder, groot 1600 H.A. worden begonnen. In 1935 hadden de ingelanden de ruilsverkavelingsplan- nen verworpen, doch thans hebben zij ingezien, dat door ruilverkaveling men 'r> belangrijk betere en goedkoopere exploi tatie van de grond verkrijgt. De Centrale Cultuurtechnische Adviescommissie had dienaangaande een rapport samengesteld. Verwacht wordt, dat gedurende eenige maanden verscheidene honderden vverk- loozen uit Noord-Holland bij de ruilver- kavelingswerken zullen worden tewerkge steld. VAN OVER DE GRENS. DE CRISIS VERSCHERPT. In de landen van het Westen zijn aller lei teekenen, die er op wijzen, dat men deze week met een toenemende spamiing rekening houdt. Om te beginnen zijnde Engelsche ministers in actie gekomen., Chamberlain is een dag vroeger, dan hij van plan was, uit zijn vacantieoord in Schotland vertrokken. Maandag 21 Au gustus heeft hij te Londen met Halifax geconfereerd. Dinsdag heeft er een bui tengewone kabinetsraad plaats gehad, waar niet alleen, zooals tot dusver in zoo'n geval gebruikelijk was, de „vier grooten" die in het biezonder de bui- tenlandsche politiek behandelen (Cham berlain, Hoane, Simon, Halifax), maar ook ander ministers aanwezig zijn. Dit wijst alles op ongewone dingen. Wat men daar op die kabinetsraad bespreekt, moe ten we afwachten. Men spreekt zelfs van het plan tot buitengewone verdedigings maatregelen evenals in de crisis van September 1938. Tegelijk tracht men tc Londen en te Parijs die mogendheden die in liet conflict met Berlijn misschien kunnen bemiddelen, te polsen, of zij ook van nut kunnen wezen. Men stelt daarbiji vooral zijn hoop op Italië, welks houding, daarom van belang is, omdat dit land wel met Duitschland verbonden is, maar niet veel lust gevoelt om terwille van het Duitsch-Poolsche geschil ten strijde te trekken. Daarom hebben de Britsche en de Fransche ambassadeur te Rome, Sir Percj Lorraine en Francois Poncet, op dracht gekregen in allerijl naar hun posx. terug te keeren (zij waren beiden met va- cantie.) Van de zijde der „spil" is de diploma tieke bedrijvigheid eveneens groot. Nog altijd verkeert men in het onzekere over de houding van Hongarije. Graaf Csa- ky, de Hongaarsche minister van buiteiy- landsche zaken, is eerst bij Ribbentrop en Hitier te Salzburg geweest en heeft daarna te Rome geconfereerd, terwijl hij de rest van zijn „vacantie" te Graz door-, brengt. Uit de landen van het Westen- hoort men allerlei vermoedens over het Hongaarsch verzet tegen de aandrang van Hitier om volledig met Duitschland, mee te doen. Het zal in elk geval wel( niet zoo gemakkelijk zijn urn de belan gen der beide landen op één noemer te brengen. De Hongaren zien liever een vrij en onafhankelijk Polen dan een van Duitschland afhankelijk gebied op hun, grens. Zoo ook viel het moeilijk de Duitsche en ltaliaansche doeleinden in! één richting te brengen. De nood van het. oogenblik zal echter de doorslag geven; dan moet elk volk kiezen, welke weg het op wil. Wij staan voor beslissingen.,, die heel de toekomst van midden-Europa, raken. Vandaar het dingen naar de gunst ook der kleine landen. HET VERDRAG BERLIJN-MOSKOU. Intusschen valt de eindbeslissing nietv in de hoofdsteden der kleine landen, maar in Londen en Parijs, Berlijn en Rome. Deze zijn echter voor hun politiek weer voor een deel afhankelijk van hetgeen de Russen en de Japanners doen. Dien aangaande hebben we lang in liet onze-, kere getast. Vier maanden lang hebben, immers de Russen zoodanig gemanoeu vreerd, dat zij Frankrijk en Engeland de eene concessie na de andere ontwrongen Tegelijk werden Duitsch-Russische be sprekingen gevoerü. Men meende echter, dat deze onderhandelingen van belde zij den n'et meer dan een gebaar beteeken- den om Engeland en Frankrijk te impo- neeren. Totdat plots het sensationeele nieuws kwam, dat Berlijn en Moskou een een nc n-agressie-verdrag hebben gesloten. Dit heteekent wel een buitengewone ver sterking van de positie van de „as". Het is te verwachten, dat Berlijn nu anders tegenover Warschau, Parijs en Londen zal gaan optreden. In welke vorm dat zal geschieden, is nog niet te overzien. On- dertusschen vraagt men zich af, of de Britsche en Fransche regeeringen nu nog verder Warschau zullen ondersteunen en niet liever Polen de raad zullen geven met, Berlijn opnieuw te gaan onderhandelen,, maar dan natuurlijk voor Warschau onder zeer ongunstig gewijzigde omstandighe den Omtrent de houding van Tokio heerschj nog steeds onzekerheid. Terwijl de regee ring nog altijd liever met Engeland tot- een accoord komt, zijn de legerleiders voor een militaire alliantie met de „as". Een beslissing stelt men voortdurend uit. Blijkbaar wacht men te Tokio op wat in, Europa geschiedt. Het is voor Japan, als men het aan de kant der gematigden be schouwd, voordeeliger om te wachten, hoe de zaak zich buiten Azië ontwikkelt. Het jongste succes van Hitier zal hier echter wel een beslissing bespoedigen. VOOR-AZIATISCHE PROBLEMEN. Het sluiten van het Britsch-Turkscl; bijstandspact en de door Engeland onder nomen poging, in Palestina een voor de- Arabieren bevredigende oplossing te vin den, wijzen er weer eens op, '.vclke groote waarde Londen aan de vriendschap dei Voor-Aziatische en Arabische volken verdi gen, die aan Engeland een blij ven den invloed verzekeren. Eigenaardig blij ven intusschen in Voor-Azië bepaalde Fransch-Britsche tegenstellingen. Zooals bekend is Syrië Fransch mandaatsgebied. Aan dit land was reeds door de regeering Blum de onafhankelijkheid in het vooruit zicht gesteld, maar de regeering Daladier schijnt er weinig voor te voelen, deze be lofte vrj te komen. Inderdaad mag men er aan twijfelen of dit land, met zijn ter remenede bevolking, ook al reeds rijp voor de zelfstandigheid is. In Londen zou men echter gaarne de aaneensluiting van Pal na, Transjordanië en Syrië tot een sract rijk zien, natuurlijk onder Britschen '.tïonrtaiitirioin-l JOEGO ..Iitrjni 5WCRIEKEN- C7 JripcUi C'jMigail TIPS O.u i.rjH iOKOTRA crpnus^l^ liBANONi: PAlESTI 1-\l RAK OM Xa I,,.'1 a hecht. Dit is ook zeer begrijpelijk, want slechts van Voor-Azië en Egypte uit laten zich de Britsche belangen in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee verdedi gen en bovendien vormt de Arabische wereld een belangrijk deel van de landbrug naar Britsch-Indië. Deze landbrug bestaal op het oogenblik uit Turkije, Syrië. Liba non, Irak, Transjordanië, Palestina, Saoedi- Arabië en Yemen. Van deze landen zijn slechts Turkije en Saoedi-Arabië sinds nun stichting onafhankelijk, andere staten heb ben, na eerst mandaatsgebieden te zijn ge weest, later hun zelfstandigheid verkregen, zooals b.v. Irak*"3n Egypte. Deze landen 'zagen zich echter ook na het verkrijgen hunner onafhankelijkheid gebonden aan I O P I E invloed. Op dergelijke voorsteilen gaan de Fran-chen echter niet in. Natuurlijk speelt het economisch imperialisme daarbij een zeke e rol: de onderlinge strijd gaat niet in do laatste plaats om de olieleidingen. In dezm strijd tracht zich overigens ook nog een derde mogendheid te mengen: Italië, dat daarbij gebruik denkt te kunnen maken van een zekere ontevredenheid in de man daatsgebieden. waar onder de leuze „pan- \rabisme" naar de zelfstandigheid wordt -jestieeld Turkije neemt in dezen strijd wel de gunstigste positie in: zoolang de vrede bestaat, heeft het de mogelijkheid met :11e machtsgroepen te onderhandelen. Voc net geval van oorlog heeft het echter ce:- zijn partners gekozen. I>c K.L.M. heeft in vierhand met in trekking dier kleinverloven met ingang van HEDEN het Binncnl. luchtnet opge heven en het Europcesch verkeer beperkt. OUDESCHILD. PAARD VIEL IN DE HAVEN. Een jong paard van de heer J. C. Ral» viel Zaterdagmiddag in de haven. Met moeite wist men het dier op het droge te brengen. Men was aan het steenen los sen. Ik wagen stond dicht aan het wa ter ten noorden van het pakhuis van C. R. Keijser en Co. Ik twee paarden zouden worden uitgespannen, toen een der dieren, gekweld door vliegen, op/ij sprong en in het water viel. Men had nog kans gezien om de strengen en teu gels van het andere paard los te maken,, zoodat dit dier niet werd moegesleuru. Het paard zwom goed, het tuig raakte gelukkig niet verward, maar tusschen dc vele kotters viel het niet mee het paaurd te redden. Tenslotte kon men het dier een lus om de hals gooien en het tus schen de schepen naar open water leiden. Via de helling bracht men liet paard op de wal. J. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND IJmuiden. Op de Rijksweg sprong een band van een motorrijwiel. Ik be stuurder verloor dc macht over zijn stuur. De duo-passagier, dc lieer W. van Berk werd tegen de grond geslingerd en gedood. Alphen a.d. Rijn. Ik heer J.Drenth, ambtenaar hij de registratie en domei nen, die dc zaken behartigde van een in Duitschland wonende Nederlander, ont ving van deze -een telegram om naar Duitschland te komen. Hij ging en werd door de Gestapo gevangen genomen. Het telegram bleek een lokmiddel. Helmond. In de Smalstraat kregen twee buren ruzie. Een hunner, een 40-j. man, werd met een mes gestoken en over leed. Lk dader, -een eveneens 40-j., is ge arresteerd. Te Meppel is de 23-j. J. Kamm in een douche-oel met onvoldoende venti latie, door koolmonoxde-v-ergiftiging om gekomen. Den Haag. Minister Bolkesteinheeft het besluit om 1 Sept. a.s. in de schrijf wijze der Nederl. taal de geslachts „n" weer in te voeren, voorloopig ongedaan gemaakt. Hilversum werd Maandagmiddag door een wolkbreuk geteisterd. Tallooze straten en pleinen stonden blank. Te Chaam (N.B.) sloeg Maandag middag de bliksem op tal van plaatsen in. Een schuur verbrandde, een boerderij en een andere landbouwschuur bleven door snel ingrijpen behouden. Maurik. De 28-j. C. van Wijk, die niet kon zwemmen, is verdronken, toen hij zijn hit, die naar een eilandje was gezwommen, wilde ophalen. BUITENLAND De Zweedsche staatsspoorwegen zullen als prcef speciale coupë's inrichten, voor moeders met kinderen onder de twee jaar. Duitschland heeft met Rusland, be halve het geruchtmakende non-agressie verdrag, een handelsverdrag gesloten, waarbij Duitschland een credi-et ver strekt, groot 200 millicen mark met een looptijd van 7 jaar en een rentevoet van 5 pet. De Sovjet-Unie zal in de komende twee jaar voor 180 miilioen mark goede ren aan Duitschland mceten leveren: Duitschland zal van 10—18 Septem ber groote manoeuvres in Saksen houden. Duitschland. In Engelsche en Fran sche kringen in Berlijn gaat het gerucht, dat heden een algemeene mobilisatie zou, worden afgekondigd. België. Te Brussel begint vandaag een conferentie van de Oslo-staten, waar bij Nederland door minister Kleffens zal worden vertegenwoordigd. Het zou de l>c- dceling zijn een diplomatiek front van neutrale staten te vormen. België. Bewoners van Gerpine heb ben 20 ooievaars, afkomstig uit een Ne derl. dierentuin, gedood. Zij dachten, dat het reigers waren Engeland. Een vliegboot van de ma rine is boven de Noordzee verongelukt. De zes inzittenden worden vermist. Engeland. Een bliksemstraal, die in sloeg in een schuilhut in een der Londen- sche parken, doodde zeven personen, o. w. 2 kinderen. Achttien personen, waar van 10 kinderen, werden gewond. Polen. De Britsche consul-generaal heeft alle verblijvende Engelschen en be zoekers van Polen aangeraden, zoo spoe dig mogelijk te vertrekken.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5