I ÏPU de L ■I )0I F ONS EILAND'" Een kwart eeuw geleden BE F et v jon; dve 1 IC WEET U ZE ALLE VIJF 586 Ansjovis is familie van de ha ring? Kabeljauw? Karper? 587 Xwas een Grieksch geschied schrijver. 588 Hoe ontsnapte Hugo de Groot in 1621 uit Slot Loevestein 589 Koto Radja: hoofdstad van 590 Peceoeen fijne Ohineesche ANTWOORDEN. 586. Haring. 587. Xenophon. 588. In een boekenkist. 589. Gouvern. Atjeh en ondeirhoorigheden, Sumatra. 590. Thee soort. i NIEUWE VRAGEN 591 Aalborg ligt in 592 Het graf van Thomas a Kempis vindt men in 593 De Zwarte Zee is berucht om.... 594 Een aalmoezenier is een 595 Waar worden in N.-Holl. de meeste aardbeien geveild Uit de TexelsChe Courant van 15 Aug. —1 Sept. 1914. DE TESO-DIENST, die in de loop van Augustus herhaaldelijk werd gewijzigd, wordt van 1 September af weer drie maal daags onderhouden. HET STEUNCOMITÉ richt aan cor poraties en aan de meer gegoeden (inko mens boven de f 2000) circulaires met het verzoek om bijdragen. DE BURGEMEESTER v. Texel, over wegende dat het gewenscht is met het oog op de tijdsomstandigheden detarwe- voorraden langer te doen duren, noodigt de ingezetenen uit bij voorkeur „grof tarwebrood" te gebruiken. DE BURGEMEESTER brengt ter alge- meene kennis dat H.M. de Koningin de wensch heeft te kennen gegeven, dat met het oog op de ernstige tijden, Haar verjaardag niet feestelijk zal worden her dacht. BLOOKER'S caoao-fabrieken adver- teeren, dat zij met volledig personeel blijven doorwerken. Zij raden een ieder aan, onder de tegenwoordige omstandig heden een flinke hoeveelheid cacao te koopen. 't Vraagt weinig zorgen van Uw handen Persil maakt zelf de wasch gereed, Het bleek een weldaad voor uw linnen Als u het steeds met Persil deed. Mededeelingen van Texcls Bioscoop-Theater Agenda. Zaterdag en Zondag n.m. 8.15uur: Stan Laurel en Oliver Hardy als IJsco- toeristen. Maandag, Dinsdag en Woensdag, n.m. 8.15 uurSuez. IJSCO-TOERISTEN. In deze film zijn Stan Laurel en Oliver Hardy weer gewel dig op dreef. Het groote succes in Am sterdam bijv. bewijst wel, dat hun grappen en grollen, als steeds, zeer in de smaak vielen. Als handelaars in muizenvallen trekken zij ditmaal naar de bergen van Zwitserland, waar zij natuurlijk de vreemd ste avonturen beleven. Wie van vroegere filins van dit komische filmpaar heeft genoten, zal dit nieuwste product van hen zeker niet willen missen. SUEZ. Tot de meest opmerkelijke films der laatste jaren behoort stellig de film „Suez", waarin Tyrone Power de rol van de geniale Ferdinand de Lesseps vertolkt. Geheel historisch juist is deze film als de meeste Hollywoodsche producten niet, maar zij geeft niettemin een voor treffelijk beeld van de moeilijkheden, waarmee Ferdinand de Lesseps, verstooten door zijn vrienden, miskend door zijn landgenooten, gedurende de bouw van het kanaal heeft te kampen gehad. Slechts enkelen blijven in hem vertrouwende impulsive Toni, dochter van een onder officier, die ten slotte zelfs haar leven voor hem opoffert, de zoon van de Egyptische onderkoning Prins Said, die al zijn juwee- len verkoopt om aan contanten voor de bouw te komen, en de beroemde Engelsche staatsman Disraeli, die het Britsche Parle ment weet te bepraten De Lesseps financieel te steunen. Een machtig filmwerk, dat de groote belangstelling, waarin het zich overal mocht verheugen, zeer zeker verdient. VAN OVER DE GRENS HET WESTEN PAREERT DE STOOT. Hoe zou de reactie van Engeland zijn? op de Duitsch-Russische zet? Daarvan hing al het verdere af. Van het oogen- blik af, dat men te Londen aan een „front tegen agressie" ging werken, heeft men de Russische steun in het oog gevat en verklaard, dat dit front zonder de hulp der Sovjetunie geen effect kon hebben. Het effect moest zijn, althans in het oog der Engelschen en Franschen, de oorlog te voorkomen. De Dujtsch-Russische over eenkomst, op Dinsdag 22 Augustus aan gekondigd, en op de dag daarop getee- kend, zou, althans tot gevolg hebben, dat de Sovjetunie neutraal bleef in een moge lijk conflict. Wanneer Engeland, ujt re actie, hierop, ook maar eenigszins had geaarzeld met te verklaren, dat het zijn aan Polen gedane belofte gestand zal doenindien het b.v. te verstaan had gegeven, dat Warschau met Berjijn het op een accoord moest zien te gooien, dan zou dit het Britsche prestige zoo zeer geknakt hebben, dat het bjj het heele verdere verloop der affaire in het nadeel zou zyn geweest. Een tweede, nog sma-, delijker „Muenchen" zou onvermijdelijk zijn geweest. Een ook maar even weife lend Engeland zou de DuitsChers hebben aangemoedigd om zonder égards tegen Polen op te treden. E|n hoever zouden de mogendheden van de „spil" dan wel zjjn gegaan? Zoo ongeveer waren de overwegingen van het Britsche kabinet. Het allereer ste, wat het dus noodig achtte, was zich ferm te toonen en onvoorwaardelijk zich achter Polen te plaatsen. De kabinets raad van Dinsdag is door een communi qué gevolgd, dat aangaande Engelands houding niet de juinste twijfel laat. De. Duitsdhers waren, met hun aankondi ging van het verdrag met Rusland, diplo matiek tot het offensief overgegaan, na dat zij voor die tijd in een diplomatieke en propagandistische guerilla getracht hadden de tegenstanders murw te maken. De eerste aanval is echter door de Brit sche staatslieden afgeslagen. Daarmee hebben zij het moreel van hun eigen vol gelingen en van hun medestanders be waard. Dit wil anderzijds nog niet zeg gen, dat de Du.itsche opzet bij die eene stoot blijft. Het aankondigen van het ver drag met Moskou was slechts het begin. Er zullen nog meer diplomatieke offen sieven volgen. Thans willen wjj slechts vaststellen, dat die eerste stoot der „spil" door het Westen is gepareerd. Voor de verdere ujtslag zegt dit nog niets. van 26 Aug.—2 Sept. 1914. NEDERLAND. In tal van plaatsen wor den verordeningen uitgevaardigd, welke de bakkers dwingen voortaan 'n gewichts- merk op hun brood aan te brengen. Bak kers, die een te hoog gewicht op hun brood vermelden, zullen zwaar gestraft worden. Deze maatregel is noodig, om dat in tallooze gevallen bedrog aan het licht is gekomen. Zoo komt vast te staan dat zeer groote bakkerijen met een oude reputatie lange 'tijd brood van 8y2 ons voor 1 K.G. verkocht hebben. Bij het geldbeleggend publiek en ook bij de kleine spaarders keert langzamer hand de bezinning terug. Hoewel zich voor de postkantoren nog altijd lange rijen mensehen verdringen, die hun geld komen opeischen. worden er ook weer gelden gestort. In de groote steden moe digen de postkantoren dit ten zeerste aan door speciale stortings loketten open te stellen en zitbanken te plaatsen, waar op alleen degenen, die geld komen stor ten, zien het \vachten mogen veraange namen. Bij Roosendaal blijven dagelijks vele honderden Belgische vluchtelingen onze grens overschrijden. Er spelen zich hart roerende tooneelen af. Ooggetuigen schrij ven in de bladen, dat hun tranen in de oogen sprongen bij het zien van deze ellende. Het is een eindelooze stoet van vertwijfelde moeders met volkomen uitge putte kinderen; kinderen van nog geen 10 jaar gaan gebukt onder zware stukken huisraad; ouden van dagen vervoeren strompelend hun zieken en gebrekkigen in kruiwagens, handkarren en zelfs in afgedankte kinderwagens. Gemeentebe sturen en particulieren staan terreinen af voor het opslaan van tentenkampen. Schoollokalen worden ontruimd. De bur gerij legt treffende hulpvaardigheid aan de dag. Hoewel ook hier het gebrek zijn intrede gaat doen en de prijzen angst wekkend stijgen, stroomen van alle kan ten giften en gaven toe. In verschillende kazernes breken be smettelijke ziekten un. BELGIE. De vyereldpers is vol ver ontwaardiging over het noodeloos ver- DE POSITIE IN HET ZUID-OOSTEN. Deze Britsche houding dient niet al leen, zooals gezegd, om het vertrouwen van het eigen volk en van de bondgenoo-, ten te behouden. Zij heeft ook een andere strekking. Het afweerfront, dat Engeland reeds gevormd had, heeft door de jongste ontwikkeling opnieuw een duw gekregen. Engeland had immers samen met Erank- rjjk de onafhankelijkheid van Polen, Roe menië, en Griekenland gewaarborgd, en het had met Turkije een verdrag gesloten. Aldus was langs de heele Oostelijke rand van Midden-Europa het begin eener bar rière tegen Duitsch-ltaliaansche machts- aanwas gevormd. Maar nu dreigt het ac coord tusschen Duitschland en Rusland deze barrière te ondermijnen. Twee dezer vier landen, Polen en Roemenië_, bevin den zich thans tusschen twee mogend heden, van wie zij slechts gevaar te vree zen hebben. Terwijl Polen verkondigt, dat het zal vechten^ ook al zou het geheel alleen blijven, staat de zaak met Roeme nië anders. Hier begint men te weifelen. Reeds gebonden aan de Duitschers door het handelsverdrag van Maart, anderzijds op slechte voet met Rusland verkeerend vanwege Bessarabië (door Roemenië na de wereldoorlog aan dit land ontnomen) begint Boekarest zijn heil te zoeken in een accoord met Berlijn. Zulk een zich losmaken van Roemenië uit het front tegen agressie zou de spil ontzaglijk ver sterken (vanwege de strategische positie van dit Land en door ^jjn rijkdommen aan graan, olie en ertsen) en anderzijds de barrière vernietigen en Polen volkomen afzonderen. Men begrijpt, dat ook met het oog op dit gevaar het Westen een krachtige houding heeft aangenomen. Dat alles behoeft nog niet te beteeke- nen, dat de oorlog onvermijdelijk is. Het offensief door de „spil" ondernomen, is een diplomatiek offensief. Wel kan Duitschland daarbij een daad voegen, n.L. de bezetting van Dantzig, of zelfs een binnenrukken in de corridor of in Opper- Silezië. Maar in deze tijd zijn allerlei verrassingen en plotselinge wendingen mogelijk. Nog leven wij in het stadium, waarin onderhandelingen niet volkomen zijn buitengesloten. OORLOG OF VREDE. Rede van de Belgische Koning namens de Hoofden der Oslo- sta ten. Woensdagavond heeft Z.M. de Koning Leopold lil van België uit naam van de Hoofden der Oslo-staten (H.M. de Ko ningin der Nederlanden, de Koningen van Denemarken, Noorwegen, en Zweden, de Groothertogin van Luxemburg en de Pre- nielen van beroemde bouwwerken en kunstschatten door de Duitsche troepen. Generaal Von Moltke, de opperbevelheb ber van de Duitsche legermacht, protes teert tegen deze verwijten en. verwijst naar de hooge ontwikkeling van de cul tuur van het Duitsche volk. De jonge koning Albert, die pas vijf jaar aan het bewind is, vlucht met zijji gezin naar Antwerpen en vandaar naar, Le Havre in Frankrijk. Ook de Ministers nemen hun intrek in deze stad, die bui ten de gevechtszone ligt. DUITSCHLAND. Volgens het befaam de krijgsplan - Schlieffen (zoo genoemd naar de chef van de Du'itsche generale staf en welk plan reeds in Januari 1900 tot in de kleinste details was uitgewerkt) hoopt Duitschland in precies zes weken met Frankrijk, Engeland en België te hebben afgerekend aan het Westfront. Daarna zullen er van de 78 aan de strijd deelnemende legerdivisies zestig worden teruggeroepen om tegen Rusland op te trekken. Volgens dit plan moet vóór Kerstmis 1914 de oorlog op alle fron ten beëindigd zijn. ENGELAND. Na een machtelooze op positie van slechts 14 leden der Labour- partij, die willen vasthouden aan het in 1912 door het wereldproletariaat ge nomen besluit om iedere oorlog onmo gelijk te maken door het proclameeren van een algemeene werkstaking, wordt de Engelsche regeering door het Lager huis gemachtigd tot (iet nemen van al le maatregelen, die in verband met de oorlog noodzakelijk zijn. Zelfs mogen deze maatregelen in strijd zijn met de bestaande wetten (Gedurende heel de oorlog heeft het Parlement zich dezelf de groote res ene opgelegd. Slechts bij het aanvragen van nieuwe oorlogscredie- ten worden nu en dan enkele vragen gesteld) FRANKRIJK. In Frankrijk daarente gen blijft het parlementaire stelsel op volle kracht werken. Senatoren en Ka merleden blijven zidi met alle politieke, sociale en militaire zaken bemoeien. Zelfs in de gevaarlijkste oogenblikken, tijdens het leveren van hevige veldslagen vlak bij Parijs, veroorzaken zij soms de val van. een kabinet. Poincaré's pogingen om een speciaal oorlogsgouvemement in te stel len en" de volksvertegenwoordiging tijde lijk uit te schakelen, mislukken. ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. IN EEN AUTOGARAGE moet op ee doelmatige plaats aanwezig zijn eenki bevattende minstens 50 L. droog zaï en een doelmatige zandschop. Art. 1851 sident van Finland) een radiorede gehot den. Z.M. sprak o.m. als volgt: De wereld beleeft een tijdperk van zo danige spanning, dat elke normale samei werking onder de staten onmogelijk dreig te worden. Moeten de kleine mogendht den niet vreezen, het slachtoffer te wot ^oedee den van een eventueel conflict waarin zi tegen hun eigen wil in, zouden worde medegesleept, niettegenstaande hun po litiek van onbetwistbare onafhankelijk heid en hun vaste wil onzijdig te blijven Zijn zij er niet aan blootgesteld het vooi werp te worden van buiten hen om gf troffen beslissingen? Zelfs zonder dat er vijandelijkhede worden geopend, wordt de wereld doe 'n economische instorting bedreigd. Aloi heerschen wantrouwen en argwaan. Ou der onze oogen vormen zich de strijd perken, stellen de legers zich op, word een afschuwelijke strijd in Europa vooi bereid. Gaat ons werelddeel ZELF MOORD plegen door zich te storten i een ontzettende oorlog, waarin er no overwinnaar nodh overwonnene zou zijn maar waarin alle geestelijke en stoffelijl waarden, door de beschaving van eeuwe geschapen ten onder zouden gaan D s oorlogspsychose dringt alle huizen bin lloemfc nen, en alhoewel de openbare meening e -order zich zeer goed van bewust is, welk oei ondenkbare ramp een oorlog tusschen d, erkiez volken voor de gansche menschheid zoi iaar beteekenen, geeft zij zich meer en mee over aan de gedachte dat wij er onver mijdelijk in medegesleurd zullen worden >ij G. Het is van belang tegen een zoo nood' ;en bij lottige gelatenheid op te komen. Er be staat geen volk wij leggen hier steit de nadruk op dat zijn kinderen dood wil inzenden om aan andere landen het recht op het bestaan te ontnemen dat het voor zichzelf opeischt. Stellig zijn de belangen van alle staten niet alle dezelfde. Maar zijn er wel belangen, die niet op vredelievende wijze tot overeen stemming kunnen worden gebracht, kan dat niet oneindig veel beter, V' dan na een oorlog? Ben duurzame vr kan niet gegrondvest zijn op macfjjt, doi enkel op een zedelijke orde. Wij uiten plechtig de wensch dat dp mannen, waar van de loop der gebeurtenissen afhangt bereid zullen zijn hun geschillen en ei- sChen te onderwerpen aan een onderhan deling, ingezet in een geest van broeder lijke samenwerking. opei Voor leer A eveelt [aar B leder "exel. WELK ONDERWIJS VOOR DE BOERENZOON? Het is goed .dat men zijn kinderen op hun levensreis wat kapitaal meegeeft. Elke vader en moeder zal er naar stre ven. Dit kapitaal kan stoffelijk van aard zijn: geld of onroerend goed. En dat is best. Het kan ook geestelijk kapi taal ziijn: algemeene ontwikkeling en practische vakkennis, gebouwd op een stevige wetenschappelijke ondergrond. En dat is beter. Wie een zoon van 16 Jaar of ouder heeft, die in de richting landbouw of veeteelt zal gaan, kan het best inlichtin gen vragen omtrent de Rnjkslandbouw- winterschool te Schagen. Flier doet een aanstaande boer 2 winters aaneen gees telijk kapitaal in bovenbedoelde zin op van October tot eind Maart. Hij krijgt een goede kijk op het landbouwbedrijf in al z;ijn vormen onder leiding van Rijksconsulenten en vakleeraren. Zie de adv. in dit nummer. De Directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. GEMENGD NIEUWS Den Haag. Wegens de slechte re sultaten van de aarbeiemteelt zullen de kweekers steun krijgen. Sliedrecht. Boerenhofstede De Leeuw -en twee aangrenzende woningen zijn door brand volkomen verwoest. - Oorzaak onbekend. Niets verzekerd. Te Vaassen is de motorrijder De Haas uit Deventer met groote vaart in een bocht tegen een boom gebotst en op slag gedood. Te Zuid-Laren is boerderij Boxum door brand totaal verwoest. Hofstede Van Alphen, tevens aangetast, kon nog behou den blijven. Verzekering "dekt de schade gedeeltelijk. Vught. De 27-j. ongehuwde chauf feur J. Wouters, reed met zijn fiets een paar voetgangers aan en sloeg 'tegen d: grond. Hij overleed aan de gevolgen. Gevr Werke tijdens de Wereldoorlog. DUURZAAM. l:llllllllilllllllli:illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll|||||| illiiiiiiiiiliiiiiilin INGEZONDEN.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2