Problemen voor de wolhandel in Nederland. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. H. R., De Waal fl.— HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Graanhandel C. Dijt Hz., Weverstraat; overgegaan aan de Erven. KERKNIEUWS. Ds. K. T. Gorter zal Zondag 24 Sep tember afscheid nemen van de Doopsgez. Gemeente te Temaard en Zondag 1 Oc tober op Texel zijn intrede doen, 's morgens om 10 uur te Den Burg, 's mid dags om 3 uur te Oosterend. TEXEL-DEN HELDER v.v. (voorloopig geldig tot 1 Nov. 1939.) Op werkdagen: Van Texel: 6.15; 8.15; 11.20; 14.45. Van Den Helder: 7.15; 10.12.45; 16.45. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.15; 11.20; 14.45. Van Den Helder: 10.12.45; 16.45. CONSULTATIEBUREAU. We vestigen de aandacht op de datum, waarop in Pen's Zaal het Consultatie, bureau voor Zuigelingen weer zitting zal houden: VRIJDAG A.S., 22 SEPT. Moe ders, denkt er wel aan, dat u zich ditmaal' alleen met uw baby tot het Bureau moogt wenden, indien het kind nog geen jaar oud is. Voor wie van buiten Den Burg komen, wordt zitting gehouden van 1011.30 uur, voor ingezetenen van Den Burg van 11.30—1 uur. OUDESCHILD. BANGE UREN. Onder de dijk gedreven mijn kon onschadelijk worden gemaakt. Bewoners werden gewaarschuwd. Zondagmiddag werd in de buurt van de Sdianserwaard ©en mijn ontdekt. Men stelde er de militaire autoriteiten te Den Helder van op de hoogte en voegde er aan toe, dat liet gevaarlijke monster in de richting van Den Helder dreef. Maar de vloed kwam op en Zondagavond tegen 10 uur zagen eenige personen tot hun groote schrik, dat de mijn midden voor het dorp, tegenover de manufactu renzaak van de heer J. J. Zegel, tegen de dijk was opgedreven. De zee wias wat woelig en de mijn raakte bij de vloed- stroom over de voor de dijk liggende st-eenen heen. Het gevaar, dat de mijn uit elkaar zou springen, was vrij groot, ja, men mag van geluk spreken, dat alles zoo goed is afgeloopen. Als een loopend vuurtje ging het nieuws door het dorp en onmiddellijk werden de mi litaire autoriteiten op ons eiland ge waarschuwd. Op advies van de comman dant van de troepen op ons eiland, Ka pitein Schol, werd de bewoners, wonen de tot op 600 M. afstand aan weerszijden van het gevaarlijke punt, dringend aan geraden hun woning te verlaten of in ihet achterdeel van hun woning hun intrek te nemen, een verzoek, dat veel ontstel tenis veroorzaakt zou hebben, zoo de meesten reeds niet van de aanwezigheid van de mijn hadden afgeweten. Maar voor de enkele inwoners, die reeds ter ruste waren gegaan, zal de waarschuwing wel als een sensationeel bericht geko men zijn. Naar de heer Goënga ons meedeelde, werden de meeste woningen verlaten. Men begaf zich naar familie of kennissen. Eerst waren overal uit voorzorg de ramen geopend.... Omstreeks elf uur arriveerde marinepersoneel. Men wist de mijn met een stevige kabel vast te leggen. Hier door was het gevaar voorloopig gewe ken. Vrijwel alle bewoners zochten toen hun huizen weer op.... de rust was weer gekeerd..,.. Maandagmorgen vroeg is de mijn met succes gedemonteerd. LUCHTBESCHERMING. LUCHTGEVAAR. (34) Bevindt men zich bij luchtgevaar in het vrije veld, ga dan in een droge greppel of achter een tuinwal liggen of anders plat 04) de grond. Bij gasgevaar doet men ©en natte doek voor de mond. Men zij er voor gewaarschuwd, dat de filterbus sen van het volksgasmasker geen be scherming bieden tegen koolmonoxyde. Be treedt dus nooit met het gasmasker tenzij het filter daarop ingericht is een vertrek, waarin zich kolendamp be vindt. De werking van het filter berust op het zuiveren van de lucht van scha delijke gassen. Met „zoo'n masker voor is men dus afhankelijk van de omge vende lucht; deze moet voldoende zuur stof bevatten. Het percentage zuurstof in de lucht is ongeveer 21 pet.; zou dit percentage onder de 15 pet. dalen, dan. is verblijf aldaar met een masker op sterk af te raden. In zoo'n geval moet men gebruik maken van zuurstofappa raten. Deze toestellen zijn eveneens on misbaar indien opgetreden moet worden in vertrekken met koolmonoxyde. R. Als gevolg van de oorlogstoestand wordt de internationale wolhandel zwaar getroffen. Ook de wolhandel, waarvan Amsterdam het zoo belangrijk centrum is. De hoofdstad telt immers wel zeven toon aangevende firma's op het gebied van de wolhandel. Deze firma's hebben inkoops organisaties en -agenten in alle bekende wol-uitvoerlanden, waarvan de belangrijk ste zijn Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en verder van Zuid-Amerika vooral Argentinië, Paraguay en Uruguay. Het pleit voor de capaciteiten van deze firma's, dat Amsterdam zich tot het uitbreken van de oorlog als internationaal wolhandelscentrum heeft kunnen hand haven, ondanks de verschillende hinderpa len, (autarkische politiek, beperking in 't internationale betalingsverkeer). Deze invloeden hebben ook de handelsmoge lijkheden voor ons land, dat voor zijn in komstenbronnen voor een zeer groot deel op het normaal functionneeren van het intern, handelsverkeer is aangewezen, in sterke mate verminderd. Het uitbreken van de oorlog heeft ech ter zulke vergaande gevolgen voor hef internationale handels- en betalingsver keer met zich meegebracht, dat thans ook de wolhandel ernstig dreigt gedupeerd te worden. ZOO SPRAK L. GROOTE, DI RECTEUR NED. WOL-MIJ.,.. De vooruitzichten voor de aanvoer zjjn thans wel uiterst onzeker geworden,, zoowel door het stagneenen van de scheepvaart als door de maatregelen, die in Engeland zijn of wellicht nog worden genomen. Engeland heeft zich reeds van de heele wol-oogst van Australië en Nieuw-Zeeland verzekerd, terwijl Zuid- Afrika nog geen beslissing van die aard heeft genomen. Dit blijft dus vooralsnog een belangrijke factor van onzekerheid. Verder is de groote scheer van de Zuid- Amerikaansche wollanden „vrij", maar hoe zal die wol hierheen komen? Het is i n elk geval niet te verwachten, dat En geland zal gedoogen, dat er meer wol naar ons land zal worden verscheept, dan wij voor eigen gebruik noodig hebben. Zelfs rijst de vraag, of Engeland ge neigd zal zijn, overzeesche wolaanvoer naar ons land toe te laten, zoolang wij over voldoende wol beschikken. VEEL WOL UIT BELGIE. Dit is inderdaad in ruime mate het ge val. dank zij de groote wolimporten, die uit SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-N1EUWS De wedstrijd tusschen een Texel-comb. en Oosterend werd door de thuisclub met 5—3 gewonnen. T. ving aan met de straffe wind in de rug, waardoor ze iets meer kon aanvallen dan O. Uit een een voorzet van links gaf P. Keijser T. de leiding. Heel spoedig hierna benutte Jan v.d. Pijl een fout, in de O.-achterhoede O. wist eveneens een verdedigingsfout af te straffen, door een goede voorzet van links, waarvan de rechtsbinnen gretig ge bruik maakte. Nog voor de rust bracht J.v.d.Pijl met een goed schot de stand op 31. Zooals verwadjt werd, kwam O, na de rust meer in de aanval. De midvoor kreeg spoedig een kans: 32. Even later wilde de O-spil terugspelen, pnze mid voor doorzag dit, was .eerder bij, de bal dan zijn tegenspeler, passeerde deze en het werd 42. Zelfs werd het 52, waarna O. het spel het meest in handen nam. Maar verder dan 5-3 kwam het niet, doordat de midvoor alleen met de links buiten samenwerkte, waartegen het dek ken van de midvoor de beste verdediging bleek. Hoewel bij T. het veldspel beter dan dat der gasten was, viel toch nog duidelijk de noodzakelijkheid van trai nen waar te nemen. Tot Donderdag dus, lui. Intusschen ,was er al vrij wat publieke belangstelling en kon d-e wedstrijd Texel- Militair elftal Den Burg aanvangen, hoe wel de milit. verloven ons bijna een teleurstelling zouden hebben bezorgd. Er was een groot verschil tusschen dit Milit. elftal en dat van de vorige keer. Nu waren het twee ploegen, die vrijwel tegen elkaar opwogen, waarbij dan speciaal de aanval actief en productief bleek te zijn. Na eenig verkennen weet de prima midvoor der militairen zijn ploeg d-e lei ding te geven, waarna Bertus door snel reageeren op een voorzet van rechts de partijen op gelijke voet brengt. T., voor de wind spelend, is meer aanvallend, maar schiet onzuiver en veelal te hoog. Niek de Graaf als doelman bij de militairen, heeft met die hooge hallen weinig moeite. De aanvallen der gasten worden steeds gevaarlijker en na goed vleugelspel van de rechtsbuiten, knalt de midvoor no. 2 De wo'.handel dreigt ernstig ge dupeerd te worden door het af- snoeren van de internationale han delskanalen. Alles hangt af van de houding van Engeland. Thans groote aanvoer uit België. Cndanks jongste stijging prijzen nog niet op een hoog peil. België plaats hebben. Met dit land wor den sedert het uitbreken van de oorlog groote zaken -gedaan dank zij de groote voorraden, waarover dit land beschikt. België is immers het land, waar de voorbewerking van de wol altijd plaats vond. Doordat de afzet vóór het uitbre ken van de oorlog allertreurigst is ge weest, terwijl anderszijds veel werd aan gevoerd, beschikt België op het oogen- blik over zeer groote voorraden wol. Dat die voorraden inderdaad zeer ruim moeten zijn, blijkt wel daaruit, dat Belgie deze uitvoer tot nu toe geheel vrij heeft gelaten. Zoodra dit om óedenen van eigen verzorging niet langer gewenscht zal worden geacht, resp. de voorraden rela tief sterk geslonken zijn, zal de Belgische regeering natuurlijk ook beperking op de uitvoer afkondigen. De moeilijkheden, waarvoor Nederland zich als tusschenhandelaar de laatste jaren gesteld zag, namen gaandeweg toe. Wat de wolhandel aangaat, kan in dit verband worden opgemerkt, dat vóór het uitbreken van de oorlog Polen en Italië feitelijk de eenige landen waren gebleven, waar mede nog zaken konden worden gedaan, omdat het betalingsverkeer met deze lan den voor de internationale handel nog geen onoverkomelijke moeilijkheden met zich jpeebracht. Het zakendoen met landen als Duitsch- land was voor de Nederlandsche wolhan del zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk ge worden, doordat de Nederlandsche instan ties b.v. geen Australische wol in de Ne derlandsche clearing kunnen nemen. Toch zijn er natuurlijk ook wel op beperkte schaal zaken gedaan met landen met een beperkt betalingsverkeer en als gevolg daarvan moeten er wel hier en daar pos ten ook van de Nederlandsche wolhandel „bevroren" zijn geraakt. Ook de Nederl. Wol-MaatsChappij heeft zooals men na het hierboven gezegde be grijpen zal, wel zaken met Polen gedaan. Voorraden der Mij. bevinden zich, zoo-als de heer Groote ons met nadruk ver-i klaarde, niet in Polen. Wel moeten er nog wat vorderingen van de Nederlandsche in het net. Het spel blijft aatrekkelijk en golft snel van doel tot doel. Kort voor de rust heeft Piet Neijens succes, als hij snel naar binnen zwenkt en hard ischiet: 22. De 2e helft verloopt al even inte ressant. Nia goed samenspel gaat de bal van links naar rechts, een mooie voorzet volgt, welke door de midvoor van M. onberispelijk wordt ingekopt: 23, ter wijl kort hierna dezelfde speler er 24, van maakt. De T-aanvallen worden pitti ger, er wordt beter geschoten. Dan gaat de bal van de halflinie naar links, door naar rechts, komt dicht voor het doel. waarna Ab zuiver laag inschiet: 43. Even later maakt Maarten met een hard schot gelijk. Om beurten volgen aanval len naar beide kanten en zien'we de mid voor der gasten door onze verdediging heen flitsen en inschieten, maar P.Neijens maakt zich vrij en weer is het gelijk. T„ maakt het Niek soms uiterst moeilijk, maar ook Ben moet heel wat keeren. Nog eenmaal weten de, gasten te scoren. Piet maakt weer gelijk. Dan wordt het de mi litairen blijkbaar te zwaar en weet T. nog twee doelpunten aan haar score toe te voegen, zoodat Texel met 86 wint. Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Deze wedstrijd, die ons vele staaltjes goed voetbal heeft laten zien, geeft de beste verwachtingen voor de a.s. Texelsche com petitie. Texels elftal werkte dikwijls heel goed. Vooral de halflinie en achterhoede kregen het moeilijk, hetgeen de uitslag voldoende te verstaan geeft. Alles bijeen een geslaagde sportmiddag. De voorbereidingen van de Texelsche competitie zijn getroffen. De deelnemers zijn uitgenoodigd zoodat na binnenkomen der antwoorden vergaderd kan worden, (benoeming van bestuur en cornp.-lei der, indeeling) Werkt daarom allen mee opdat deze week nog de comp. een feit kan worden. Trainen: Donderdagavond 8 uur, de adsp. 7 uur. Adsp. a. speelen een comp. met Tex. Boys a. D.D, Wol Mij. op Poolsche zaken binnenko men, doch deze zijn „voor ons best te dragen", verzekerde ons de heer Groote met nadruk. Een der grootste wolfirma's, Fuhrmann en Co., moest surseance van betaling vra gen, hoewel ze over ruim 10 millioen gld. eigen kapitaal beschikte. Zij kon aan de moeilijkheden, de handel door de oorlog in de weg gelegd, niet langer het hoofd bieden en had mede een strop tengevolge van groote leveranties aan Polen. De positie van de andere te Amsterdam gevestigde wolfirma's, resp. zaken die zij nog hebben loopen, schijnen niet zoodanig te zijn, dat eenige vrees in dit opzicht gerechtvaardigd zou zijn. Hoe zij zich ten slotte door de huidige omstandigheden heen zullen slaan, is natuurlijk niet te voorspellen, daar alles stagneert. Wat voor het heele bedrijfsleven geldt, geldt inzonderheid voor die bedrijfstak ken, die voor haar grondstoffenaanvoer of voor hun export direct of indirect op het buitenland aangewezen zijn. Alles hangt er dus van af, wat Engeland zal doen. DE WOLPRIJZEN. Wat het prijsverloop op de wolmarkt betreft, onderstreept de heer Groote, dat men zich vooral moet hoeden zich van de jongste prijsstijging gouden bergen voor te stellen. Weliswaar zijn de wolprijzen sedert het uitbreken van de oorlog met 30 a 40 pet. gestegen, doch men dient te be denken, dat het peil, waarop zij zich voor dien bewogen, abnormaal laag is geweest, terwijl er de laatste twee jaren geen be weging in was te krijgen. De Australische boer moest er per lb. zeker 3 a 4 pence bij leggen. Nu zijn we pas op een basis, die betrekkelijk normaal, nog niet eens aan de hooge kant, zou kunnen worden genoemd. Dit geldt trouwens voor vele andere producten, waarvoor veelal „afbraak"- prijzen hebben gegolden tót het prijs herstel, dat nu kortelings is ingetreden. Van het begin van het seizoen in Octo ber 1938 tot September toe zijn de prij zen vrijwel hetzelfde gebleven. Men kan dus absoluut niet zeggen, dat wol nu duur is geworden. Juist de geringe beweging in de prij- ze heeft -er toe geleid, dat een maat schappij als de Nederl. Wol Mij. geen extra groote voorraden heeft aangelegd. Haar voorraden kunnen niet meer dan normaal worden genoemd. (Handelsblad.) BERLIJN EN MOSKOU. Nu Hitler en Stalin zulke beste maatjes zijn geworden, is de Rus sische ambassadeur te Berlijn een graag geziene gast. We beelden hem Alexander Schkwarzew hier af op het moment, dat hjj per vliegtuig op Tempelhof, bij Berlijn, aankomt. fflfflfflffifflffiffifflffiffl II fflffifflSBfflfflfflfflUS na ffl E@ Van reeds gepubliceerde Favo- ffl riet-modellen zijn, zoolang de Eg voorraad strekt, voor abonné's ffl nog patronen, kant en klaar, met ffl beschrijving, verkrijgbaar a 26 ct. ffl aan het Bureau van dit blad. Gaat ffl U ze eens zien. Dit verplicht U ffl tot niets, maar haast U. S3 1

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2