TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT DE TROONREDE. Texelsohe Berichten UIT DE MELLI0ENEN-N0TA. Woensdag 20 Sept. 1939 Aan de Rede, waarmee H.M. de Ko ningin gisteren de zitting van de Staten- üeneraal opende, ontleenen we het vol gen :de Onder sombere omstandigheden kom ik heden in uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de ver schrikkingen van de oorlog. Dankbaar, dat ons land de vrede bewaren mocht, vervult Mij nochtans deernis met de velen, die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat onze vriend schappelijke betrekkingen met alle mo gendheden onverzwakt voortduren. In het biezonder geldt dit ook onze verhou ding tot die neutrale landen, met welke reeds in een vroeger tijdperk nauwere aanrak.ng was verkregen. De gezamen lijke vredesoproep, kortgeleden door Zijne Majesteit de Koning der Belgen, mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft aan die zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aanbod van goede diensten van Zijne Majesteit cn Mij, in breede kring instemming heeft ge vonden, bevestigt mij in de overtuiging, dat ondanks ondervonden teleurstelling, ve len de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internationale verhoudingen kunnen worden in het leven geroepen. ter handhaving van de volstrekt^ een zijdigheid, waartoe ons land geroepen is, en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb lk Mij genoopt ge- »i£n bevel te geven tot de mobilisatie van z.ee- en Landmacht. Tot Mijn groote voldoening heeft de mobilisatie, evenals CON AMORE. Het Bestuur herinnert er aan, dat he denavond S.15 uur de repetities in het Gebouw van Tex. Fanfare aanvangen. Ook R.K. militairen kunnen als lid tot deze zangvereeniging toetreden. RIJKSDISTRIBUTIEKAARTEN. Bij de aangifte van GEBOORTE wordt tegen ontvangbewijs terstond een Rijks distributiekaart uitgereikt. Bij aangifte van OVERLIJDEN behoort de distributiekaart van den overledene gelijktijdig te worden ingeleverd. Bij VESTIGING uit het binnenland wordt de distributiekaart voor het daar op aanbrengen van de vereischte wijzigin gen tegelijk met de verhuiskaart ten ge meente-secretarie aangeboden. Bij VERTREK naar het buitenland wordt de distributiekaart vóór het vertrek ten gemeentehuize ingeleverd. Ieder, die IN WERKELIJKEN MILI TAIREN DIENST verblijft, derhalve ook de vrijwillig dienende militair, is verplicht zijn distributiekaart onverwijld ter bewa ring in te leveren bij zijn militairen Commandant. De Commandant zal de kaart aan den rechthebbende doen terug geven, telkenmale wanneer dezen een verlof van meer dan 24 uur is ver leend, voor den duur van dat verlof. Bovenomschreven bepalingen zullen met alle ten dienste staande middelen wor den gehandhaafd. Niet nakoming der ver plichtingen en misbruik wordt zwaar ge straft. 596. Een pas in Ned.-Indië aangekomen Europeaan noemt men een b 597 De Portugeesche zeevaarder, die in 1500 Brazilië ontdekte, heette C 598. „Da capo" beteekent 599 Een dadelpalm wordt welM. hoog. 600 G. Daimler, Duitsch ingenieur (18341900) bouwde de eerste bruikbarej? ANTWOORDEN. 596. Baar. 597. P. A. Cabral. 598 Her halen van het begin af (muziekterm). 599. Twintig M. 600. Benzinemotor voor auto's. NIEUWE VRAGEN 601 Is Eau de Javelle een soort Eau de Cologne? 602 Eau de Cologne kwam oorspron kelijk uit 603 Deze stad (602) is beroemd door zijn 604 Kinderarbeid werd in 1874 in ons land verboden bij de wet van..., (wie 605 Kina wordt vrijwel voor 90 pet. der wereldproductie geteeld op J -? de daarop volgende concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide dee- len onzer weermacht vervullen, met de beste geest bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land wordt door de uitgebroken oorlog in al zijn geledingen zwaar getroffen. Bij deze beproevingen ontbreken ge lukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstige schok bij ons geld- en bank wezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uit blijven, is prijsopdrijving niet in veront rustende mate voorgekomen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed gevolg gebruik worclt gemaakt. Ten behoeve van de regelmatige voedselvoor ziening zijn reeds maanden geleden zoo danige voorbereidingen getroffen, dat er voorioopig geen enkele reden tot onge rustheid behoeft te bestaan. De regeering zal alles in het werk stellen om het normale verloop van het bedrijfsleven te bevorderen. De regeering, hoopt bierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de werkloosheid, waarvan zij ook overigens de bestrijding krachtig en onverdroten wil voortzetten, uit de ingetreden oorlogstoestand nieuw voedsel ontvange. Met groote dankbaarheid heb lk ken- mis genomen van de geest van toewijding, en dienstvaardigheid, die in deze ernstige tijd, zoowel in Nederland als onder alle bevolkingsgroepen in de overzeesche ge- biedsdeelen op zoo verheffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saam- hoorigheid tot liet einde zal worden be waard. Ook indien de tijden nog moei lijker worden, zal dan de toekomst met vertrouwen kunnen worden tegemoet ge zien. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder, van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroepen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal geopend. SCHOOLNIEUWS De Nutsbewaarschool is Zaterdag dooi de militairen ontruimd. Gisteren is ze w\er voor de kinderen geopend. ZAKENNIEUWS De N.V. v.h. C.R. Keijser en Co. ves tigt de aandacht van kleine kippenhouders op de aan haar Noteering in dit nummer toegevoegde mededeeling. LAATSTE WAARSCHUWING Voorziet u van een goedgekeurd, goed brandend achterlicht. Anders volgt on herroepelijk proces-verbaal. Ingang van de strenge controle: 21 Sept. (morgen) VOOR DE MILITAIREN Het ligt in de bedoeling van U.D.l. Donderdag 28 Sept., in overleg met de Comm. voor de Militairen, een koste- looze tooneelavond aan de militairen aan te bieden. Opgevoerd wordt het succes stuk Millionnair tegen wil en dank. De heer Pen zal geen zaalhuur berekenen VERGADERING TEX. BOYS Uit de vergadering van de Boys kun nen we meededen, dat Kapelaan Kroon deze voor de eerste maal bijwoonde. Vnl. ging het over de nood-comp., wel ke door de heer J. v. Ketel (coinpdei- der N.H.V.B., „onder de wapenen") werd toegelicht. Kapelaan zei zijn steun toe. De Boys zullen met twee elftallen deel nemen. Wat de training betreft: zie 't kastje. Wat aangaat de schutting: ver wacht moet worden, dat deze er spoe dig komt. HET BLOEMBOLLENVAK In de gisteren gehouden H.B.G.-verga dering deelde voorz. S.J.Flens mee, dat de export, zooals bekend, lamgeslagen is, zoodat de toekomst er somber uit ziet. De Sierteeltoentrale zal de Regeering voor stellen het tulpen- en hyacinthenareaal 35 pet. te doen inkrimpen. Narcissen val len er dit jaar, wegens gevorderd seizoen, buiten. Eenige leden betoogden echter de wenscheüjkheid om uit eigen beweging reeds dit jaar de narcissentjeelt te beper ken FVerslag volgt) LEGER DES HEILS. Maandag werd in het lokaal van het Leger des Heils alhier onder groote be langstelling het oogstfeest gehouden. Een groote hoeveelheid goederen was voor dit doel ontvangen en de opbrengst daar van bij verkoop viel zeker niet tegen. De baten komen geheel aan de arbeid van het Heilsleger op Texel ten goede. Van een enthousiast bezoeker ontvin gen we in dichtvorm een hartstochtelijke, ontboezeming, waaraan we het volgende ontleenen Al donderen kanonnen, al barsten de bommen, eens zal toch die waanzin ver stommen. Zij, 't volk van Het Leger, zal ar beiden voort; zijn arbeid wordt toch door geen oorlog verstoord. Heil, Leger des Heils, mijn groet, al ziet de wereld weer rood van bloed. Christus regeert nóg, u geeft het be wijs. Die licht ziet, stelt uw arbeid op prijs. DE OORLOG EISCHTE Naar we vernemen is de heer Zinn, die gehuwd was met mej. Eelman uit De Koog en een kind h.yd, in Duitsche krijgsdienst (hij was Duitscher) aan het Oostejijk front gesneuveld. EIERLAND. VOOR DE BAZAR Het Gebouw voor Chr. Belangen te Zuid-Eierland moet noodig opgeknapt worden. Voor enkele jaren heeft de ion- gelingsvereen. onder leiding van de heer De Vries reeds een en ander gedaan, maar er valt nog veel meer tedoen. Nieuwe gordijnen, nieuwe stoelen, een, nieuwe kachel. Dat alles is dringend noodzakelijk. Maar de kas is ontoerei kend. Uit de kring der Meisjes vereen, is het plan voortgekomen om een bazar te organiseeren. Reeds geruime tijd wordt door die vereeniging in samenwerking met mêleren voor dat doel gewerkt. Een, respectabele hoeveelheid goederen is a( aanwezig. Op Woensdag 4 en Donderdag 5 Oct. a.s hoopt men een bazar te organisee ren. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend gemaakt worden. Er is nog een en ander noodig, vooral dingen die ge bruikt kunnen worden als prijzen bij di verse attracties. Vrijwel alles is welkom. Ieder, die iets hiervoor te missen heeft, wordt verzocht, daarvan aan een der le den der meisjes vereen, bericht te doen. Men kan het ook afgeven bij Mevrouw De Vries, Schoolhuis, Zuid-Eierland. j.P.S. |1I1||iiiii:iiiikiii!IIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!IIIIIiiiiiiiii!:|||1II HET OPTREDEN DER RUSSEN. Ce Russen zijn Polen binnengerukt, maar blijven neutraal in het-groote we reldconflict. Deze twee feiten moet men in het oog vatten om de gang van zaken van het oogenblik te verstaan. Want de inmenging der Russen in Polen heeft ten doel, hun positie in Oost-Europa on dubbelzinnig te bevestigen Zij willen niets minder, maar ook niets meer. De over eenkomst, die zij op 23 Augustus met het Derde Rijk hebben gesloten, had ten doel, vast te stellen, dat het Oosten van Euro pa, dus het gebied, dat tusschen Duitsch- land en de Sovjet-unie in ligt (de lan den van Zwarte Zee tot Oostzee) slechts Duitsch-Russische invloedssfeer mag we- -en en dat het westen zich buiten inmen ging in dit gebied moet houden. Dit was tot nu toe de Duitsche stelling tegen over Fngeland geweest. Het is voortaan de stelling zoowel van Duitschland als van Rusland. Met de opmarsch in Polen geeft Rusland te verstaan, dat het uit, deze opvatting de consequentie trekt. Het trekt deze consequenties, nadat de Duitsche overwinning in Polen ver zekerd is. Aan de Poolsche regeering blijft nu niets anders over dan uit te wijken. Ze is wel tijdelijk op Roemeensch gebied, maar zal hier wel niet kunnen blijven, omdat Roemenië de Russen en Duitschjers niet wil prikkelen. Met het vertrek der Poo!sch|e regeering naar het westen volgt zij de paden van andere andere verjaagde staatshoofden. Het wes ten echter zal door dit feit zich niet laten verleiden om vrede te sluiten. Althans te Londen en Parijs geeft men te verstaan dat men door zal vechten. Engeland en Frankrijk achten zich nog slechts aan het begin van een lange weg; zij zijn voornemens ook verder die weg te gaan, hoeveel moeilijkheden zij ook ontmoeten. Dat deze moeilijkheden door de Rus sische houding zijn toegenomen, is dui delijk. Nog afgezien van het feit, dat nu de liquidatie van het Poolsche probleem, althans zuiver militair gesproken, de Duitschers gemakkelijker zal vallen, geeft deze daad der Russen de kleine staten in Zuid-Oost Europa een duide lijke waarschuwing. Roemenië zal reker, minder dan ooit geneigd zijn zich aan de zijde van het westen te scharen. Ook Turkije is door de houding der Russen tot nadenken gebracht. Het had in de eerste helft van Mei een aecoord met de Engelschen gesloten en zich op die wijze in het „front tegen agressie" ge schaard, dat de Engelschen sinds Maart aan het vormen waren. Reeds toen ech ter maakte de Turksche regeering voor behoud en liet zij haar eindbeslissing van de gedragingen der Russische regee ring afhangen. Toen dacht men nog in het westen, dat het mogelijk was, de Rus sen te winnen voor het „vredesfront". Nu Moskou de Duitschers steunt (al, vecht de Sovjet-unie niet mee en blijft zij „neutraal") is de positie der Turken gevaarlijker geworden. Want de Russen zullen net dulden, dat de Turksche re geering de Dardanellen open stelt voor de Britsche vloot, zoodat deze in de Zwarte Zee zou kunnen komen om de Roemenen te helpen en via dit land de Polen bij te staan. Dit was in Mei nog de verwachting der Engelschen; hierop was hun hoop gebaseerd. Een Britsche OOSTEREND. ZIEKENFONDS-OOSTEREND. Daar dokter Renout in militaire dienst is moeten treden, neemt dokter Jans als plaatsvervanger de praktijk waar. Even eens is deze plaatsvervanger voor dok ter Van Dommelen, De Cocksdorp, die; ook aan de mobilisatie-oproep gevolg heeft moeten geven. Illlll llllll mill BINNENLAND llllll mmmm Voor 1940 wordt het werkelijk tekort op 55,5 millioen geraamd, mits de begroo te belastingopbrengst wordt verkregen; voor 1941 wordt een tekort van llb'mil- lioen geraamd. Het ontwerp De Wilde inzake In komsten- en Winstbelasting wordt ver vangen door A. Verhoogde Ink.-belas ting, ingang Mei 1911; raming 30 miljL; B. een Winstbelasting, in de plaats van de Dividend- en Tantièmebelasting, in gang voorjaar 1940, raming 20 millioen. Voorioopig zullen geheven worden 45 opc. op de Gein.fondsbelasting, waarvan 15 reeds over 19391940. Ter dekking van de mobilisatieuitga ven wordt een leanings fonds ingesteld, af loss. termijn 15 jaar. Behalve voor De fensie en bestrijding werkloosheid zul len geefi nieuwe uitgaven worden gedaan. Gp loopende uitgayen zal zooveel moge lijk bezuinigd worden. steun aan Roemenië zou de heele Balkan in het geding gebracht en de _§pil geïso leerd hebben. Nu Turkije tot nu toe neu traal is gebleven en Roemenië daardoor, zich eveneens onzijdig houdt, is deze En- gelsche opzet mislukt. 1 let Russische op treden tegen Polen heeft een meedoen van de Turken voorioopig nog onwaarschijn lijker gemaakt. De neutraliteit der Russen werkt wel ten gunste der Duitschers. Maar het hoofddoel van Moskou is natuurlijk het Russische belang te dienen, dat bij deze onzijdigheid gebaat is. Want Stalin ver langt geen conflict, dat groote deelen van zijn leger zou binden, tiet is voor hem veel voordeeliger af te wachten, hoe de toestand zich ontwikkelt. Met zijn op marsch in Polen behaalt hij een voor deel. ijat hem weinig offers kost. De po litiek van samengaan met Duitschland brengt hem reeds in de aanvang baten. Hij zal dergelijke successen ook in het vervolg willen behalen; met de geringste inspanning het meeste nut. Daarom zal hij, als het niet noodig is, de eenmaal aangenomen houding, liet blijven staan tusschen de twee strijdende partijen, maar met een „neutraliteit", die ten gunste der Duitschers werkt., niet prijs geven. DE ONTWIKKELING IN OOST-AZIE. Rusland zal nog minder geneigd zijn van zijn neutraliteit afstand te doen, om dat het daarmee ook in Oost-Azië een succes heeft behaald. Dit succes heeft eerst zijn optreden in Europa mogelijk gemaakt. Het werd n.l. tot voor korte tijd in zijn Oostsiberische bezittingen be dreigd door de Japanners. Zoolang er kans was, dat Japan met Duitschland een verbond sloot, dreigde voor de Sovejt Unie de oorlog op twee fronten, in het Westen tegen Duitschland, in het Oosten tegen Japan. Dit gevaar verviel, toen de Russen en Duitschers het op 23 Augus tus eens werden. Voor Japan was het nu de vraag, of het het Duitsche aanbod zou aanvaarden, dat bemiddeling beloofde tusschen Japan en Rusland, opdat aan het geschil in het Oosten althans tijdelijk een eind zou, komen, of dat het een accoord met de Engelschen zou sluiten. Deed 't dit laat ste, dan kreeg het misschien wel de vrije hand tegen het nationalistische China, maar dan zou het toch met de inmenging van Engeland, gesteund door Amerika, op de duur moeten rekening houden, Ging het er toe over een wapenstilstand te sluiten met de Russen, (hetgeen nog niet een definitief accoord beteekende), dan kon het zich althans de toekomst open houden. Het heeft op grond van deze overwegingen de bemiddeling der Duitsche diplomatie aanvaard. Na het voorioopig accoord (zeer voorioopig, want de kwestie in China is nog niet ge regeld), tusschen Rusland en Japan had den de Russen de handen vrij in Europa. Ze maken nu van de kans gebruik om zich hun aandeel van Polen te verwerven. Of er op deze beslissing nieuwe beslis singen volgen, of dat een poos lang alle groote belanghebbenden afwachten, hoe de toestand zich ontwikkelt, is de vraag, der komende weken. Het westen geeft geen kamp. Duitschland echter voelt zich sterker en zal thans geen groote con cessies willen doen. Onder deze omstan digheden vraagt men zich af. hoe het met een eventueele bemiddelingspoging van Mussolini moet gaan. t lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll llllllliilil WEET U ZE ALLE VIJF IHIIIIIIÜI llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll ||||||iiiiiiiiiiliiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| Hllllllüil VAN OVER DE GRENS.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 5