INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder I unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Texelsche Electriciteits Maatschappij, gevestigd te Den Burg op Texel, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie D., no. 1443, een inrichting tot het opwekken van elec- triciteit te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 21 September 1939. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. COLLECTE. Volgende week wordt in onze ge meente 'een collecte gehouden ten voor- deele voor de Stichting voor alleen staande blinden, gevestigd te Wolfhezen AUTO-ONGEVAL. Gistermiddag werd de auto van de heer K. B. ter hoogte van hoeve Margaretha genoopt zoo ver uit te wijken, dat de wa gen in de sloot terechtkwam, waarbij aan de auto en aan de goederen schade werd toegebracht. Het ongeval werd ver oorzaakt, doordat de heer D.E., die B. met zijn auto zou passeeren, door zon licht verblind, een tegeinoetrijdende wiel rijder te laat opmerkte. Toen hij tus- schen de auto van B. en de wielrijder zou passeeren, werd B. genoopt zoo ver uit te wijken, dat hij van de weg raakte. Het ongeval bepaalde zich tot materieele schade, welke, doordat E. verzekerd is voor schade aan derden, wordt gedekt. ||||||iiiii!i.iiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|1II1I Hlllllillll VAN OVER DE GRENS. Illlllllllll minium EEN VOORLOOPIGE BALANS. Nu de eerste, inleidende periode van de oorlog is lafgeloopen en Polens ver zet nagenoeg gebroken, heeft Hitier op Dinsdag, sprekend op de Lange Markt te Danzig, een voorloopige balans opge maakt. Het doel daarvan was drieërlei. Ten eerste wilde hij het Duitsche volk duidelijk maken, waar het staat, welke doeleinden men heeft, en dat de leiding van plan is door te gaan. Ten tweede wilde hij de wereld duidelijk maken, dat men niet moet rekenen op een geschil tusschen Duitschland en Rusland: deze twee rijken hebben vast besloten de za ken in Oost-Europa onderling te rege len en geen inmenging te dulden. Ten derde gaf hij de volken van het Westen te verstaan, dat er naar Duitsche opvat ting voor een voortzetting van de oorlog geen reden bestaat. Want de doeleinden van Duitschland in het Oosten zijn be perkt en in het Westen verlangt men niets. Dit derde punt is van belang. Op dit aambeeld hamert men te Berlijn al jaren lang. De Duitsche stelling luidde, sinds de dag, dat de troepen het Rijnland be zet hadden (in Maart 1936) altijd aldus: het Westen moet ons in het Oosten de vrije hand geven, dan zijn wij bereid En geland en Frankrijk hun bezit te garan deeren, en zelfs, zoo zij aangevallen wor den, bij te staan. Op" die grondslag is het de Duitschers tot September 1938 gelukt hun verlangens te verwezenlijken; Oostenrijk en het Sudetenland werden zonder strijd verkregen, omdat velen in de landen van het Westen naar het zoo juist genoemde Duitsche betoog wel ooren hadden. Daarna echter weigerden Enge land en Frankrijk verder te gaan. Zij wilden Duitschland die vrije hand in het Oosten niet geven. Zoo ontstond de Pool- sche kwestie en deze leidde tot de oorlog. Met zijn rede van 19 Sept. wil Hitier het geschil weer naar het uitgangspunt terugleiden. Zijn betoog komt hierop neer: Polen is nu niet meer in de oude staat te herstellen, want voortaan doet Rusland met Duitschland mee. Het doel van de Engelsch-Fransche interventie, Polen te handhaven, is toch niet meer te verwezen lijken. Dit land heeft door zijn snelle in eenstorting bewezen niet een waarlijk groote mogendheid te zijn; deze staat met een veelheid van volken bleek niet bij machte zich in de beproeving staande te houden. Daarvoor zou het Westen nu nog vechten? vraagt Hitier dan verder. Een eigenlijk oorlogsdoel heeft het niet, want het doel, dat het zich gesteld heeft, n.l. het Duitsche volk en zijn leiding van elkander te scheiden, is niet te verwezen lijken en raakt ook niet de gewone man in het Westen. Hitier gebruikt daarbij CONSULTATIEBUREAU. In de gister gehouden zitting van het Consultatiebureau werden adviezen ver strekt over 83 zuigelingen. LEEREN IS LEVEN KENNIS IS MACHT. Wij vestigen nog eens met nadruk de aandacht op de advertentie betreffende landbouwcursussen, welke bij voldoen de deelname binnenkort gegeven zullen worden. Het is vrij zeker, dat militairen geen cursusgeld zullen behoeven te be talen. Laat ook dit een aansporing zijn. EERSTE NED. KRUIDENIERSBOND. Aan het verslag van de vorige week te Rotterdam gehouden vergadering van de Enkabé, ons toegezonden, ontleenen we het volgende: De „run" op de winkels was rustiger dan in 1914, van een „run" op de ban ken en van credietintrekking was geen sprake. Helaas hebben berichten over prijsverhooging en -opdrijving storing veroorzaakt. Een deel van het publiek weet geen onderscheid. In de groothan del zijn direct al eenige prijzen ver hoogd, schijnbaar met goedkeuring van de overheid (o.a. zachte zeep), zoodat ook de kruideniers genoodzaakt waren, hiermee rekening te houden. Een groote handicap was, dat al spoedig veel fabri kanten hun leveringen geheel of gedeelte lijk moesten stopzetten. Doordat voor Sept. op basis van Sept. 1938 maar 75 pet. is toegestaan, hebben de kruideniers o.a. nog niet voldoende suiker om aan alle aanvragen van hun klanten te vol doen. INGEKOMEN PERSONEN. Oosterend, Kerkplein 5, Vokeltje Wor tel, Herv., van Terschelling, Langebuurt- straat 36. Wilh.laan 15, Pieter de Vries, Herv., van Hem, Oldephaert, Warns Z 91. De C. 19, Hinderkien Nieboer, Hen,'., van Zandvoort, Zeestr. 8. Nieuwstr. 49, Jan A. v. Aggele, Herv., van A'dam, Casseerderstr. 41 II. Weverstr. 48, Irène Nyisztor, Herv., uit Engeland. woorden, die berekend zijn voor de ge wone Franschman: „Wanneer men (al dus Hitier) verklaart, dat deze oorlog drie jaren zal duren, kan ik slechts mijn medelijden uitspreken met de Fransche „poilu", die niet weet waar Tyj voor strijdt. Om te beginnen weet hij slechts, dat hij minstens voor drie jaar te vech ten 'heeft. Of de oorlog nu drie jaren duurt, is ook nog van ons afhankelijk. Wanneer hij drie jaren mocht duren, zal in het derde jaar niet het woord capitu latie staan, ook niet in het vierde of het zevende jaar. Het Duitsche volk zal uit deze strijd niet verslagen te voorschijn komen, maar het zal hechter en hechter worden. Wanneer iets versplintert, dan zullen het de staten zijn, eenmaal aange duid als pluto-democratieën. Wat zou men wel zeggen, wanneer door ons ooit zou worden verklaard, dat het regime in Frankrijk of in Engeland ons niet ligt en dat wij bijgevolg thans oorlog voeren? Wat een bodemlooze gewetenloosheid". Wij hebben bij dit gedeelte van Hitiers betoog iets langer Stil gestaan, omdat men hieruit kan opmaken, welke politiek Duitschland zal gaan voeren. Het zal in het vervolg trachten hetzelfde te doen, wat het Westen tegenover Duitschland probeert: scheiding maken tusschen de politiek der regeeringen van Engeland en Frankrijk en de volken dezer landen. Daarbij speculeert Hitler vooral op Frankrijk. In Berlijn heeft men van begin af aan de nadruk er op gelegd, dat men geen enkele vijandige bedoeling heeft jegens dit land, terwijl Hitier ook weer in zijn jongste rede te verstaan geeft geen gebied van Frankrijk te begeeren. Daarom spreekt men in Duitsche en Ita- liaansche verklaringen telkens over het voorstel tot het houden van een confe rentie, een voorstel door Mussolini te elf der ure gedaan, en (zoo stelt men het voor) door Frankrijk en ook door Duitsch land aangenomen, maar door de Engel- sche regeering van de hand gewezen. Door deze redeneering wil men een wig drijven tusschen de twee Westelijke mo gendheden en op het gemoed van de ge wone Fransche burger werken, die zich moet gaan afvragen: waarom zou ik vech ten, w anneer het een Britsch, niet een Fransch belang is, dat op het spel staat? Deze Duitsch-Italiaansche propaganda is te Parijs voorzien. Met het oog hierop 'heeft men een kabinet van concentratie gevormd en is men van overheidszijde bezig het Fransche volk de beteekenis van de huidige worsteling duidelijk te maken. De moderne oorlog (wij weten het bij er varing uit de oorlog 1914'18) is in ihooge mate ook een strijd met propa gandamiddelen. Het zal van belang zijn er op te letten, met welke leuzen elk der strijdende partijen werkt en of er inder daad kans is, dat deze (onder de opper vlakte) op de tegenstander, althans op het volk, vat hebben of niet. BOUWVERGUNNING) Bestuur Doopsgez. Gemeente, dakka pel; mevr. de wed. Kooiman, woonhuis SCHUURTJE AFGEBRAND Donderdagavond is een bollenschuurtje op het land van de heer E.Vlessing aan de Westerweg bij Den Burg door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Er bleef niets van over. De gereedschappen, wel ke zich in het schuurtje bevonden, kon den door omwonenden in veiligheid wor den gebracht. Het schuurtje, dat weinig waarde had, was niet verzekerd. De brand spuit is niet uitgerukt. VERTROKKEN PERSONEN. Van De Mok, Jan F. Slager, Geref. Dirk J. v. Kooij, Herv., en Joh. F. Ham mer, Herv., naar O.-lndië. Van B 80, Joh. C. T. Hoogenbosch, R.K., naar Berkhout, Spierdijk. Van O 110, Rennetje de Smit en van W. 75, Cornelia Plaatsman, naar Haarlem, Frederikspark 4. Van Warmoesstr. 34, Hendrikus Hoo- geland, Doopsgez., naar O.-lndië. Van C 68. Maria G. v. Boven, Herv., naar A'dam, Roerstr. 1091. Van Warmoesstr. 52, mevr. Boswijk met kinderen, naar Bergen, Meerwijk laan 4. Van Koogerweg 16b Corn. J. Boon met echtg. (Cath. A. de Groot) en kind, Herv., naar Den Helder, Java- straat 86. CURSUS VEEVOEDING. Ter toelichting van de annonce met aankondiging van de diverse landbouw cursussen schrijft de heer H. Koens liet volgende: Het is de laatste jaren steeds duidelij ker geworden, dat de problemen vee voeding en veeziekte niet te beschouwen zijn als twee op zichzelf staande gebie den, maar als een niet te scheiden geheel. De wetenschap der voeding in verband met ziekte is met groote schreden voor uitgegaan. Men kan zelfs niet meer over voeding spreken, zonder daarbij te treden bedoeling een cursus te geven, waarbij verschillende onderwerpen in deze geest op het gebied der ziekte. Het is nu mijn behandeld zullen worden, o.a. de invloed der mineralen, vitaminen, etc. op de ge zondheidstoestand van het dier, melk- ziekte, opfok van veulens, kalveren, big gen, lammeren, kuikens, etc. Tevens zul len eenige voordrachten worden gehouden op het gebied der kunstmatige bevruch ting. Het ligt in de bedoeling de cursus in Eierland te geven (bij voldoende deel name.) KORTE CURSUS. voor Landbouwhuishoudonderwijs in koken en voedingsleer te Den Burg. Nu de plannen voor de stichting van een eigen Landbouwhuishoudschool op Texel in verband met de Rijksmiddelen vertraging ondergaan, waardoor voor 1939 en vermoedelijk 1940 nog geen stichting van deze school mogelijk zal zijn, zal getracht worden door de Vereen, voor Landbouwhuishoudonderwijs te Winkel om het Landbouwhuishoudonderwijs op Texel doelmatig te bevorderen door het geven van korte kookcursussen aan vrou wen en meisjes ouder dan 16 jaar n.l. gedurende 14 weken iedere week Vrijdags één les in koken van 2' uur en 1 uur voedingsleer. Het onderwijs in koken is juist voor Texel met groot aantal pensiongasten, dat Texel bezoekt van veel belang en verwacht wordt dat velen zich zullen aangeven voor deel name. De lessen zullen worden gegeven in het Glazen Paleis te Den Burg en staan onder leiding van mej. H.Markus, leerares bij de Vereeniging voor Land bouwhuishoudonderwijs. Het school geld bedraagt f 5,wat neerkomt op tien oent per lesuur. Om een goede samenwerking te krijgen tot bevordering van het welslagen an het plan, wordt door de meergenoemde Vereeniging samengewerkt met het be stuur van de Stichting Nijverheidsonder wijs op Texel. Deze samenwerking zal tot gevolg hebben, dat een goed con tact wordt verkregen en verwacht mag worden, dat vele vrouwen en meisjes aan dit werk willen medewerken, wat de voorbereiding van de toekomstige school ten goede zal komen, want hoe grooter de belangstelling voor het Land bouwhuishoudonderwijs, des temeer kans op de stichting van deze school. Deze cursussen kunnen dus zeer goede mede werking verleenen. Deze leerlingen vrouwen en meis jes ouder dan 16 jaar schaden het toekomstig bezoek der leerlingen niet, want dat zullen in hoofdzaak meisjes van de lagere of ulo-school zijn. Zij kun nen allen propagandisten voor het Land bouwhuishoudonderwijs worden. Het aantal leerlingen voor een cursus moet minstens 15 zijn, bij 30 leerlingen komen er twee cursussen. Aangiften wor den vóór Donderdag 5 October ten Raad- huize ingewacht. EMAILLE NAAMPLATEN, BOEKHANDEL PARKSTRAAT. MOND- EN KLAUWZEER. Een nieuw geval deed zich voor op het bedrijf van de heer J. C. 3akker, Den Hoorn. Hersteld is het vee van de heer P. Stoepker. In totaal nog besmet: twee bedrijven. RUNDVEEFOKDAG Voor de Rundveefokdag alhier op a.s. Maandag werden 58 inzendingen geno teerd. Als keurmeesters treden op de hee- ren Ir. L. de Vries, IJ.Lap, C.Ku.p. Als prijzen zijn voor elke rubriek beschikbaar de bedragen f5.— ƒ3.50; f2—. Verder zijn geldprijzen (of medailles) uitgeloofd door C.Z Eendracht, Rundvee-t.b.c.-ba- strij d in«j, Stienenvereen. Den H<wn en Prov. Bond van Rundveefokvereen. Mo ge deze eerste afzonderlijke rundveefok dag volkomen aan de gestelde ver,v ach tingen beantwoorden. DE MOK. KONINKLIJK BEZOEK Woensdag heeft H.M. de Koningineen bezoek gebracht aan Den Helder en aan Vliegkamp De Mok. Op De Mok werd H.M. de Koningin ontvangen door Com mandant Hogendoorn. Mede was ter be groeting aanwezig Burgemeester Kamp. Voor H.M. werden demonstraties met vliegtuigen gegeven, waarover H.M. zich zeer voldaan toonde. Het was voor de eerste maal, dat H.M. een bezoek aan Texel bracht. Hlllllillll SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-NIEUWS. Zoo juist vernamen we, dat de inschrij ving voor de Te\. Competitie vlot ver loopt. Het aantal beantwoordt volledig aan de verwachtingen, zoodat vermoede lijk a.s. Maandagavond vergaderd kan worden. We verwachten spoedig met deze comp. te kunnen aanvangen. Tex. Boys schreef met 2, S.V. Texel met 3 elftallen in. Voor sommige veteranen misschien 'n aantrekkelijke gelegenheid om de schoe nen nogieens voor de dag te halen. Programma a.s. Zondag: terrein S.V. Texel, half drie: Texel Comb.Tex. Boys 1. Terrein Tex. Boys: Tex. Boys A— Texel A. Voor de meeste spelers is dit de ope ning van het seizoen, terwijl lang niet alle geplaatste spelers van de training, ge bruik maakten. We rekenen er evengoed op, dat allen zich behoorlijk zullen ge ven, zich ernstig zullen inspannen. Adsp. A zal net niet gemakkelijk krij gen want in deze afd. werd ons spel deerlijk verwaarloosd. Hei wemseizoen is teneinde, de vacanties zijn ver achter de rug. Nu moet er toch gelegenheid zijn voor trainen. Tex. comb.: W.Geus A.DrosDz. Jac.Gieles Jac.Koorn JoopKikkert P.Vlaming N.deGraaf K. Slooten C.Zutphen W.Lan- geveld H.C.Ran Res: Jn.GieLes en P.Keijser. Adsp. A: Jn.Kikkert N.Dapper Ab.de Ruijter D.Moaheek H.duPorto A.Broekman Jn.KikkertRz. C.Room J.v.d.Pijl Nic. Eel- man Jn. Kok Res.: Gv.d. Kerkhof. Adsp.: aanvang 2.15 uur. Afberichten eventueel Schildereinde 63. TEX. BOYS-NIEUWS. Morgen speelt ons eerste een oefenwed strijd tegen Texel 2. Het lukte de elftal- comm. twee elftallen voor de noodcomp. in elkaar te zetten. Ook 2 adsp. elftallen. We rekenen op de medewerking van ai onze leden; het bestuur heeft n.l. ge meend deze winter elk lid te laten voet ballen. Zoo zouden wij deze vier elftallen kunnen handhaven. We hopen, dat ons le elftal zich mor gen goed mag losmaken na de lange rust. Geloof gerust, dat het in deze noodcomp. geen gemakkelijke wedstrijden zullen wor den. Onze adsp. ontvangen een bezoek van Texel adsp., 2 uur eigen terrein. Deze opstelling geldt eveneens voor jullie comp. Zorgt je plaats waard te zijn. Wil de terreindienst zorgen, dat het veld in orde is? Boys 1 naar Texel 2: Jac.Schrama ïv.) C.Graaf A.v.Sambeek N.v.Heerw. Jv.Sambeek C.Ran Jn. Hopman F.v.Sambeek W.Ran H.Hop man D.Witte Res. K.Graaf, C. de Veij. Tex. Bovs adsp.—Texel adsp.: Jn.Rijk C.Kager Henk Witte Jn.Kiger K.v.Swinderen Jn.duPorto HanZijm, C.Schrama A.v.Heerw. C.v. Heerw. Wz., C.v. H eerwaarde Res.: Roel Witte, Thijs v. Heerwaarde M. ||||||[llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!lllllllllllllllllllllllll|||lll Hlllllillll GEMEENTE TEXEL ||||||||l!l! ||||||!!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUl||llll ll||||!llll!liïllOIIIIIII]lllllllltllllIIIIIIIIilIIIIIIIIIltlllltllllllllllll!llllllI!lll!lli|||||| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HiMiiiiiiiiim D.D

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 6