Vrouw 611 K NIPPATRONEN Gezond haar door goede verzorging Het belichtingsvraagstuk DE VROUW IN HET SPEL ONLY Keuze van lampen en lichtpunten van groot belang. In herfst en winter is men meer aange wezen op het leven binnen de vier muren dan gedurende de overige jaargetijden en daarom speelt de verlichting een groote rol. Tegenwoordig bepaalt men zich niet meer tot één lichtpunt in het midden van het plafond, doch een intieme sfeer wordt verkregen door het plaatsen van schemer lampjes op willekeurige punten. De mo derne verlichtingsindustrie brengt steeds nieuwe vindingen op dit gebied en maakt het mogelijk een vertrek op aangename wijze te verlichten, zonder dat dit groote kosten met zich mede behoeft te brengen. Ieder kent de moderne lamp, die een ge concentreerd licht verspreidt over de tafel, terwijl de leeslamp het mogelijk maakt on gestoord te genieten van de lectuur in een stil hoekje van de kamer. Aan alle stijlen passen de moderne lam pen zich aan en de staande lamp op hoo- gen slanken voet draagt een schaal, waar uit het licht straalt en zorgt voor indirec te verlichting, die harmonisch en gedempt werkt. Het komt er tegenwoordig niet slechts op aan een goed verlichte kamer te hebben, doch meer nog een individueele verlichting te kiezen, waardoor menigmaal de behaaglijkheid e» rustige schoonheid van een interieur „in het juiste licht" wor den gesteld. Noemen wij de verlichting van gang en hal, waaraan vaak zoo weinig aandacht wordt besteed, terwijl de eerste indruk, dien men van een huis ontvangt, toch zoo'n gunstigen of ongunstigen invloed op bezoe kers kan hebben. Hoe weinig aantrekkelijk werkt een lange gang met één lamp, die siechts een spaarzaam licht verspreidt en het geheel in een min of meer geheimzin nig duister hult. De lampen in bolvorm, die men tegen- PLAATJE ZONDER PRAATJE EERST GEDAAN en tóen pas gedacht, heeft jong en oud Q in moeilijkheden gebracht. O NIEUWE PRIJSRAADSELS. 1S4. Men doet mij wel in de koffie. Omgekeerd: een zwarte man. 185. Maak hiervan de naam van een jongen: HESANNOJ 1S6. Vul eens in: Bheeft soms een man Hgeeft warmte Geen tuin. Inzenden na no. 190. Jullie OOM KO. Illll|lllllllllllllllll'll'll""l"l!l'll"l'i'l"l""l""'l!""h"hl""'""'""l""llllll Ullllllllll FEUILLETON IIIIIIIIIIH lllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIllllllllU 86) Nooit had Mac Guire zoo iets in, handen gehad, hij woog het op zijn hand, streek met de duim zacht over de hoe ken. Boven zich kon hij de schelmen hoo- ren loopen, stampen en schreeuwen: het oude spelletje weer bang voor hun huid, de gekken. En hier beneden al dat geld, dat nep om 'meegenomen te woor den. Hij stond op met een tvnee duims iiilii IN DE LACHHOEK iHWlil ZOO GRAAG PRAATTE ZE Wil ie wel gelooven, dat ze niet eens bemerkt, dat we de verbinding ver broken hebben dik pakje bankbiljetten in elke hand, elk pakje van honderd dollar. Hoeveel geld zou daar nu wel liggen Hij (schatte het wel op tien duizend dollar. Dat was dezelfde som, die hij bijna aan boord van de Lachine had verdiendBid-, deford had het bloedgeld genoemd cn had het hem doen verliezen. Tweemaal meende hij die som in hamden fe heb ben en tot tweemaal toe was ze hem door Biddeford ontgaan Met lichte tred ging hij de groote kajuit door, die zich voltrok met een dichte witte rook. Er was een olielucht, een benauwende reuk van petroleum. Een sissend geluid, wild en schrikaanjagend, trof zijn oor. Het vuur beneden moest wel snel voort schrijden. Het was tijd voor hem om aan dek te komen. Tien duizend dollar. Die. woorden klonken hem als heerlijke muziek in de ooren. Toen wendde hij zich om. Hij had de deur der groote kajuit bereikt, toen het noodlot de laatste kaart tesen hem uit speelde. Jarenlang had Mac Gujre's Ijiartstocht hem naar het oogenblik van vervulling zijner wenschen gedreven. Met groote hebz;ucht had hij steeds na air geld verlangd en nu was het het zijne. Goed weggeborgen was het in zijn zak. Zijn voet zette hij op de eerste trede der kampanjetrap, toen benedendeks een ontploffing^ plaats had, die hem verdoof de. De groote kajuit schudde en ging op en neer; een groote vlam schoot van beneden naar boven de kajuit binnen en dwong hem achteruit te wijken naar de open safe. Een vlam bereikte hem en schroeide zijn gelaat. Vlammen over al vlammen. Daarop had hij niet gere kend. De deur werd door het vuur ver sperd. Hij snelde naar de uiterste hoek van de kajuit en sloeg als een razende' met zijn handen tegen de houten wand. Zijn stem was een wanhoopskreet. 9 Intussohen snelde Alverado, het kistje met documenten in de hand*, achter Ja- cobo aan. Deze had de kleine boot ge kozen, omdat deze zoo makkelijk te be sturen was. Hij had een dozijn matrozen bevel gegeven op hun komst te wachten. Reeds waren twee andere booten te wa ter gelaten. De mannen roeiden er al mee weg in het kalme water. Wat gebeurt daar vroeg Alve rado, toen hij en Jacobo bij hun boot ge komen waren. Ik weet het niet, senor, ik heb de mannen bevolen, haar klaar te maken, zei jacobo. Hij keek naar het achterschip Een groote angst voelde hij, daar hij wist, dat elk oogenblik een ontploffing kon plaats vinden. Hjj stond op h|pete kolen om weg te komen. Maar in plaats dat Hij de boot neergelaten vond, zooals hjj had bevolen, zag hij 2;ijn matrozen om een breedgeschouderde gestalte staan, die een roeispaan, die gebroken was, in de hand hield. Men schreeuwde heftig. Jacobo trad vooruit en riep: Wat moet dat allemaal beteeke- nen Die kerel wil ons de boot niet laten strijken, schreeuwden ze dooreen. Jacobo wendde zich toornig tot de man met de roeispaan. Hij zag, dat het S3m Ducat was. Jacobo bemerkte, dat hjj met de rug tegen de boot stond. Hij trad op hem toe en beval: - Uit de weg daar. Sam Ducat knipte met zjjn oogen, doch bleef staan zonder een woord te spre ken. Jacobo beval een zijner mannen Sam op zij te duwen, deze stapte aan gemoedigd door de tegenwoordigheid van geest van de kapitein vooruit. Als een bliksemstraal trof Sam hem. De man werd tegen het dek geslagen. Er komt niemand in de boot, grom de hij. Alverado schoof Jacobo op zij en ging hem staan. Leg die roeispaan neer en .ga uit de weg. Die boot is gereserveerd, zei Sam. 't Was hem diepe ernst. Liever op die plek dood blijven dan zijn wacht bij de boot opgeven. Gereserveerd vroeg de groote Mexicaan Maar voor wie dan wel Voor Biddeford en de jonge da me, zei Sam Alverado staarde hem een oogenbliK aan. Toen zei hij in het Spaanscli, met on heilspellende kalmte: Gaat op zfij, mannen. Hij sprak langzaam en haalde meteen ■een revolver ifit de zak. Ik geef je twiee seconden tijd om uit de weg te gaan, zei hij nog. Hij legde aan. (Wordt vervolgd.) ||||||iiliiii.ii«lliiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiliiniiMiiiiiiinnilllliiiiniiin"iiiiiiliii||||l| VAN DE BOEKENPLANK. ||||||i,iilliilllilllliilliililiilllliiiiliiiillillllliiiiiiiiniiiiniiilill!iiiillii»iiiiii|||||| Verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat Aimie Slot, Stien, 174 blz., ing. 11.7: geb. 12.50. K. H. R. de JoS9elin de Jong, Wen uing, 146 blz., geb. tl 25. Alice T.Hobart: Olie voor China'< lampen. 452 blz. geb. f3.90. Charles Dickens: E>e krekel bijde haard. Met fraaie illustraties. 216 blz geb. f 1.75. C.Wilkesliuis: Onze kleuters. Ho< voeden wij nen op Hoe honden wij her bezig 48 blz. 90 ct. Paul Guermonprez en Leo Meter Aphorismen uit de wereldliteratuur over de vrouw. Zeldzaam mooi uitgevoerd. iu vier kieuren. Tintelend van humoi en geest. Gecart. 75 ct. Cli.r. A. C Nell, Weer en Wind. Po pulaire weerkunde. Behandelt de damp kring in het algemeen, de voornaamste weersverschijnselen: wind, onweer, neer slag, zonneschijn, temperatuur, luchtdruk, enz Met veel illustraties, tabellen en re gister. 104 blz. f 1.50. Ullllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. 125. GEELZUCHT. Geneeskundige be handeling is noodzakelijk. De arts kan dan de oorzaak vaststellen. Hij zal ali regel vetvrij dieet voorschrijven (karne melk, magere groentensoepen, e.a.) Voorts zal steeds voor voldoende ontlasting ge zorgd moeten worden. ARTS, Voor een goede haar- verzorging zijn twee dingen van beteekenis: het haar groeit gemid deld per maand 2.5 m.M. en wel van uit de wortel, die 2 a 2.5 mM. diep in de huid zit. Het lichaam scheidt voor de voeding van het haar vet uit, dat zich in de talg- of vetklier- tjes bevindt, die met 't haarkanaal in verbin ding staan. Niet alleen is het noodig, dat het haar goed verzorgd wordt, doch ook de hooifdhuid stelt deze eisch. Even als de huid over het geheele lichaam ademt ook die van het hoofd en scheidt de verbruik te stoffen uit. Wasschen van de hoofdhuid is daarom noodzakelijk, echter niet meer dan tweemaal per maand. Voor het wasschen maakt men hoofdhaar en huid vochtig met lauw water, beter nog men overgiet het erme de om de stof te ver wijderen. Zeep of zeep poeder moet alcalivrij zijn en daarom zullen alleen goede, bekende waschmmiddeleai gebruikt mogen worden. Sodahoudende middele* zijn eveneens verkeerd, terwijl herhaaldelijk en ruim na spoelen noodig is; aan het laatste spoelwa ter voegt men een scheut azijn toe. Vooral noodig is het regelmatig was schen, indien men veel zonder hoed loopt en het haar niet alleen aan de inwerking van de zon wordt blootgesteld, doch te vens veel stof op\%ngt. waarvoor de adem halingscellen verstoppen. Alleen borstelen helpt niet afdoende, vooral niet indien men vet haar heeft. Goed toegepaste droge be handeling is noodig en hiervoor kamt men telkens kleine bosjes haar omhoog, die men apart borstelt, waardoor men niet de kans beloopt, het frisuur al te zeer in de war te brengen. Aan te bevelen is om het haar af en toe goed donr te kammen, zoo dat er van alle kanten lucht kan toetreden indien mogelijk kamt men het haar niet dadelyk weer, zooals de ondulatie dit ver- eischt. Om te voorkomen, dat het haar bros wordt en afknapt is er een eenvoudig toe te passen middel. Men neemt het sap van een halve citroen, zeeft dit en vermengt het met de dubbele hoeveelheid water of beter nog met spiritus 20 pet., waarna men de vloeistof in een verstuiver doet en tel kens bundeltjes haar bewerkt, zooaïs men op de schets ziet. Het haar ziet er door deze eenvoudige behandeling keurig ver zorgd uit en men voorkomt, dat het al te gauw vet wordt ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllKllllllllllllllll|||lll IIIHIIIIIIIIIIIII VOOR DE JEUGD. |||||||||||||iilll VAN EEN BEROEMD MAN Leonardo da Vinci was een beroemd man. Hij werd in 1452 bij Florence in Italic geboren. Niet alleen kon hij heel mooi schilderen, maar ook was hij1 een knap beeldhouwer, een bouwmeester van naam, musicus en uitvinder. Van' Edison hebben de meeste mensen wel eens gehoord, maar Leonardo da Vinei' is voor menigeen een onbekende In de hoogste klas wil meester vast wel eens over die geleerde Italiaan ver tellen. Hier zijn drie van zijn uitvindingen, waarvan men in zijn tijd een danjkbaar gebruik maakte: EEN BOEKDRUKPERS EEN NIJPTANG, die heel stijf aan- geknepen kan worden. EEN BRANDLADDER. VESTEN EN Succespatroon 3175. Prys 30 ct. pl. 5 cent voor porto en omz.bel. Succespatroon 2779. woordig ook in keukens veel gebruikt, heb ben de aangename eigenschap het licht op een goede wijze te verspreiden en geen schaduwen af te werpen. Ook in de woonkamer bewijzen kleine wandlampjes steeds goede diensten en een mooi meubel komt ei des te beter door uit, terwijl we ons onze theetafel niet meer zon der deee extra verlichting kunnen inden ken evenmin als vaste waschtafel, toiletta fel en andere gebruiksmeubelen, die meest, al op donkere plaatsen tegen den wand staan. Vergeten wij tevens niet, dat een goede verlichting er toe bijdraagt om onge vallei} in huis te voorkomen. Dikwijls heeft 77. Wacht, daar zag hij een bijzon der aardig gevalletje. In een weiland ston den twee koeien elkaar kopjes te geven en dat vond hij een zo ontroerend ge zicht, dat hij het meteen vereeuwigde, „Ik plak de kieken allemaal in mijn al bum", zei liijj, „dan hebben we een aar dige herinnering aan onze vacant:ereis 78. Toen hij thuiskwam zei hij tegei de pensionhoudster: Mevrouw, ik heb u veel last bezorgd. Ik wil het weer go:t maken. Ik zal een mooie foto van u gaai maken. En deze foto krijgt u van mi cadeau. Nu, dat voorstel viel in goe de aarde; de brave wedpwe had al ïr geen zeven jaar een portret van ach la ten maken. GARNITUREN. 's Zomers en in de voorjaarsmaanden draagt men veel meer garnituren dan in de vorige seizoenen, om dat men dan veel zon der mantel uitgaat. Een vest onder een costume (d.) is prettig in het dragen en vervangt blouses. Batist en ande re dunne weefsels lee nen zich voor dergelij ke garnituren. A. Kraagje van lin nen met smalle kant. B. kraag met jabot met Valenciennes afgewerkt evenals C. - E. en A zijn piqué garnituren. Patronen in maat 46. JONGEDAMES. BLOUSE EN ROK. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Combinaties van ef fen en geruite stoffen worden in de komende maanden zeer veel ge dragen, evenals streep- dessins. Zij maken het mogelijk veel afwisse ling aan te brengen en leenen zich vooral voor slanke persoontjes. De rok bestaat uit twee banen met gedeel telijk opgestikte plooien. Sportieve blouse rnet rechte band aan onderkant. Hoogslui- tende kraag. Ben. stof rok 170 c.M., blouse 2 M. Patronen 38, 40, 42, 44. Besteladres: „Het Practisch Modeblad," postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwissel of per giro. vermeende zuinigheid de wijsheid bedro gen en dit kan slechts worden voorkomen door het plaatsen van lampen op de juis te plaats en het gebruiken van gloeilampjes van voldoende sterkte. De kroon, die de afbeelding te zien geeft, is door den binnenhuisarchitect bedoeld voor een heerenkamer en getuigt van groo. ten eenvoud, terwijl de verlichting door middel van de zeven lampjes, die gi- deeltelijk uitgeschakeld kunnen worden uitstekend is. De lampjes zijn bevestigd aan een houten ring, die door middel van koorden opgehouden wordt, terwijl de kapjes van perkament zijn.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4