Van een opwindende idrijfjacht op de Westermient. 1 van allerlei aard m We bezoeken een eenzame soldatenpost. ,XJ VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL. OVER NU BESCHIKBARE VOEDERMENGSELS. De veehouders behooren te weten, welk soort mengsels er zijn en dienen zelf te beslissen, welke mengsels zij wensdhen te ontvangen. Teneinde de practijk hier over in te lichten, zullen wij de verschil lende mensels, wat betreft het eiwitge halte en zetmeehvaarde, alsmede de be drijfsomstandigheden, waarbij ze passen, kort de revue laten passeeren. Zooals bekend zal zijn, hebben de mengsels een letter en een nummer. RUNDVEE. Deze mengsels hebben alle de letter L en zijn vervolgens genum- ^rcerd 1 tot en met 6, in feite 3 verschil lende soorten wat betreft het eiwitge halte. LI en L2 beide 21 pet. verti. werk„ eiwit, zetmeehvaarde plin. 67, waarvan LI in meelvorm en L2 in de vorm van brokjes of koek, doordat 8 pet. pulp uit LI vervangen is door 8 pet. melasse. Deze beide soorten kan men gebruiken voor melkkoeien alsmede voor stieren bo ven 9 imnd., naast hooi en eventueel kuil- gras (warme methode). Vooral geschikt voor melkkoeien met hoogere producties. L3 en L4 beide bevatten 15 pet. vert. werk. eiwit, en plm. 68 zetmeehvaarde, L3 komt voor in meelvorm. L4 aLs regel in brokjes of koekvorm, 8 pet. pulp is bij L4 vervangen door 8 pet. melasse. Dit krachtvoer past naast eiwitrijk ruwvoer, zooals stoppelknollen, groenvoeders, ei witrijk kuilvoer (A.LV.), en kan ook zeer geschikt in het land bijgevoerd worden. L5 en L6 bevatten 26 pet. vert. werk. ei wit en 64 zetmeehvaarde. L5 is meel, L6 als regel koek- of brokjesvorm. Dit past voor melkkoeien naast hooi en eiwitarme voedermiddelen, zooals aardappelen, bie ten tulpenbollen e.d. Bovendien kan dit heel geschikt gevoerd worden bij lage producties aan melkkoeien naast enkel hooi, terwijl men bij kleine hoeveelheden krachtvoer en flinke hoeveelheden hooi er ook bij hoogere producties nog het Verst mee komt. KALVEREN. Hiervoor kan men bene den een jaar Ml en M2 gebruiken, zop- Iang de dieren nog in het land loopen. M2 in koek of brokjes vorm heeft de zelfde samenstelling als Ml in meelvorm, 8 pet. gedroogde pulp is uit Ml bij M2 vervangen door melasse. Komen de kal veren op stal, zoo kan men zoo noodig naast hooi als regel L5 (voor rundvee) gebruiken. PAARDEN. Al en A2. Het eerstge noemde mengsel komt in meelvotfm-, net verdrijft U snel.en zeker met Koker 12 stuks 50 ct. Proeldoosie 2 stuks 10 cL lllll|lllllllll!!llllllllllllllll"lllllllllll'llllllllllll'lll""'"l'"!""l'l"!"!"""llllll Mededeclingen van Texels Bioscoop-Theater. STA OP EN VECHT. „THE CROWD ROARS". De 14-jarige Tommy Mc. Coy kan aar dig zingen en is een goed bokser. Zijn vader, een aan de drank en het spel verslaafde werklooze artist, maakt daar gebruik van om aan geld te komen. Op een avond zingt Tommy in een zaal^ waar een bokswedstrijd gehouden zal worden tusschen twee jongens van zijn leeftijd. De vader van Tommy wedt met met z'n buurman, dat Tommy liet van de winnaar kan winnen. Hij wint z'n wed denschap. Bij deze gelegenheid wordt Tommy ontdekt door Je kampioenbokser Johny Martin. Samen treden ze dan op in een variété-nummer. Tommy leert steeds beter boksen, maar Johny wordt ouder en bokst minder goed. Tien jaar gaan voorbij. Dan moet Johny tegen Tommy vechten. Johny wil probeeren, door deze wedstrijd te winnen, weer in de belangstelling van het publiek te komen. Bovendien: hij is getrouwd en zit in geldverlegenheid. Maar Tommy mag liet ook niet verliezen, want zijn vader heeft weer schulden "gemaakt. Hoe deze film afloopt, zal ik u niet ver tellen, want dan zou de spanning er af zijn. LA BANDERA (Under Spaansche vlag.) Gilieth is een moordenaar. Zijn geld wordt hem gestolen en hij kan niet naar de politie gaan om het aan te geven, want dan zouden ze hem in de gevangenis» stoppen. Hongerig en ellendig loopt hij door de straten. Ten einde raad neemt hij met twee landgenooten, Mulot en Lucas, dienst in het Spaansche vreemdelingen legioen. Dan maakt Gilieth kennis met 'n Marokkaansch danseresje, Aischa. Ze worden verliefd op elkaar en zweren eeuwige trouw. Gilieth krijgt hier een goudstuk als talisman. Langzamerhand merkt Gilieth echter,, dat Lucas, die zich voor zijn vriend uitgeeft, in werkelijkheid een politiespion is, die loert op de premie welke voor zijn aanhouding is vastge steld. Lucas is ook verliefd op de dan seres en daar maakt zij gebruik van om Gilieth te helpen. Wanneer het drama z'n hoogtepunt heeft bereiict, komt het bericht, dat het gedeelte van het vreem delingenlegioen, waarvan Gilieth en Lucas deel uitmaken, ergens moet gaan vechten. Wie sneuvelt daar en wat gebeurt er met de talisman? Laat de film dat de bezoe kers onthullen. andere in koek- of brokjesvorm voor. Deze mengsels kunnen aan paarden ge voerd worden naast hooi en of groen voe der (vveidegang.) Voor WERK-paarden eventueel onder aanvulling van knol- en wortelgewassen. BI en B2. BI komt in meelvomu B2 als regel in koek of brokjesvorm voor. Deze krachtvoeders kunnen aan hengsten en jonge paarden gevoerd worden, naast hooi, groenvoer, knol- en wortelgewassen. VARKENS. C. Dit is bestemd voor zeugen en beren van 20—50 Kg. Te voe ren naast melkproducten: 1 Kg. meel op U/2 a 2 L ondermelk of karnemelk; 1 Kg. meel op' 3 a 4 vL. wei. C x is bestemd voor zeugen en beren van 2050 Kg. voor bedrijven met aard appelen of kriel. Gebruiksaanwijzing: 1 Kg. meel op 4 Kg. aardappelen en 3 a 4 L. ondermelk of karnemelk. 1 Kg. meel op 4 Kg. aardappelen en 6 a 8 L. wei. Bij afwezigheid van melkproducten geve men bij beide voedermiddelen, volop malsch groenvoeder. D. Dit is gemengd voer, bestemd voor mestvarkens van 50—90 Kg. Te voeren naast melkproducten 1 i\g. meei op iv3 a 2 L. ondermelk of karnemelk; 1 Kg. meel op4 3 a 4 L wei.,- Dx. is bestemd voor mestvarkens van 50—90 Kg., voor bedrijven met aardappe len óf kriel. Gebruiksaanwijzing: 1 Kg. meel op 4 Kg. aardappelen en 3 a 4 L. ondermelk óf karnemelk. 1 Kg. meel op 4 Kg. aardappelen en a 8 L. wei. Bij afwezigheid van melkproducten kan bij beide mengsels versch groenvoer bij gevoerd worden. E. Dit is gemengd voer voor varkens boven 90 Kg. l.g. Het kan gevoerd wor den naast melkproducten (zie hierboven). Ex. is bestemd voor varkens boven 90 Kg. voor bedrijven met aardappelen of Scriel. 1 Kg. van dit voer kan tegenover4 Kg. aardappelen naast melkproducten worden verstrekt. MELKGE1TEN. Hiervoor heeft men gemengd voer F1 en E2. Het eerstge noemde voer komt voor in meelvcwim, het laatstgenoemde in samengeperste vorm, zooals koekjes en brokjes. Deze soorten kunnen gevoerd worden naast hooi, groenvoeders, knol- en wortelge wassen óf keukenafval. Het Noord-Holl. Veevoederbureau Land bouwhuis Alkm aar. Ergens op ons eiland is een eenzame soldatenpost, zoo eenzaam, dat men wel een uur moet loopen, om de dichtstbijge- legen boerderij te bereiken. Gij weet, hoop ik, waarde lezer, dat „Ergens" de miln taine naam is van iedere willekeurige plaats, waar soldaten zijn gelegerd. Het leek me aardig, om over deze van de beschaafde wereld afgeslotenen eens een stukje te schrijven, toen jk aan de ka pitein vroeg, of ik daar wel wat „rond neuzen" mocht, keek hij eerst bedenkelijk, maar later mocht het dan wel. „U moet niet denken", zei hij, „dat deze militairen) een leven als bannelingen hebben, wgnt, toen ik eenige tijd geleden andere troe-. pen op die eenzame plaats wilde legeren, kwamen ze me zelf vragen, of ze er mochten blijven. Er wordt natuurlijk wel eens gekankerd, maar dat doen alle sol daten". Met de goedkeuring van de kapitein en de wind tegen, fietste ik er heen. In het dorpje, dat het dichtst bij die post ligt, moest ik de weg vragen. Toevallig trof ik een matroos, die inkoopen aan 't doen was en die er daarna heen moest. Hij meest eerst naar de waschvrouw, want een der matrozen was een sok kwijt „Wanneer u nog eens een beetje gareri over heeft, juffrouw, wilt u dan eens een paar knoopen aan m'n jas zetten?" Hij kreeg 'n sigaar en toen moesten we wee? verder, nu naar de kruidenier. Hier moest hij klompen koopen, tegen de natte voe ten. Toen we weer verder fietsten, hij met de gekregen sigaar, hoorde ik iemand roepen: „Dat rookt maar sigaren en van een inbraak hoor je niets". Onderweg vroeg ik mijn gids, hoe ze het in de eenzaamheid hadden. „Och", zegt hij, „het is hier net als in het scheppingsverhaal: in het begin was alles woest en onherbergzaam en nu be gint het langzamerhand weer beter te worden. We kwamen hier en toen was hier nog niets. We waschten ons in de zee en we sliepen in tenten, maar het jeeuioiaaii pi{ si uup uo jaaw jooui s^a\ niet erg. Er was toen ook nog geen be rijdbaar fietspad van het dorp tot de post. Nu is alles veel beter. We hebben een barak gemaakt en een pomp gesla. aiw 'ooz nu si pixlspij pif >joq uaS het grootendeels berijden kunnen". We fietsten nu over een klem, kronke lend, romantisch paadje, duin op, duin af. Zoo nu en dan moesten we afstap pen, want dan werd het te muL Na een half uur kwamen we bij ons einddoel, de barak, aan. Eenige soldaten en enkele meerderen, w.o. een luitenant, zaten in de barak op banken aan een lange houten tafel. Het was er lekker warm en de ra dio speelde een aardig deuntje. Met een van de soldaten ging ik eens wat rond kijken. Hij vertelde me, dat de eenzaam heid de geest onder de jongens zoo ge weldig goed maakte, zoo, dat ze hier niet meer weg wilden. „Heeft u een drukke dienst?" „Ja, we hebben het erg druk en we vervelen ons nooit. We komen bijna nooit in het dorp, niet, omdat het er niet gezellig is, maar omjdat wij er zoo moei- Teekening van Sjoerd Kupe- rus in een der boeken van Herman Löns; uitg. A. G. Schoon der beek. MET DE 3 DAMPOPRODUCTEN BESTRIJDT U ALLE VERKOUDHEDEN. zoowel bij U zelf als bij uw kinderen. Dampo-vcrkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schor heid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhart. Die heeren jagers waren natuurLijk in complete jachtuitrusting. Wie ook in hun element waren De hon den. Er waren drie prachtige jachthon den meegekomen. De dieren blaften van louter plezier, renden elkander na, kwa men onder veel drukte terug en sprongen tegen de baas op, alsof ze zeggen wilden: „Toe, laten we nou beginnen." Maar ja, je kunt zoo maar niet dade lijk gaan paffen Eerst is het woord aan de jachtopziener, die zijn mannetjes bij elkaar trommelt en dan met hen een der vele dwars weggetjes ingaat. Steeds verder gaan we, het hcele blok langs. Nou, jongens, uit mekaar, zegt hij dan. Ik weet niet precies, wat er nu gebeu ren moet en blijf eerst maar wat bij Jaap in de buurt, maar Jaap onderwijst me gjauw en voegt er schertsend aan toe: „Blijf maar op een paar meter afstand van me, ik loop altijd op de gevaarlijkste plaatsen; gister kreeg ik een fazant op m'n pet"...., Zoo staan we dan met z'n vijf-en-twin- tigen gereed voor 't startschot. Ik had minstens verwacht, dat een der jagers had gevuurd, als een ceremonieel begin, maar het snerpend geluid van een fluit was het sein tot de aanval. „Loopen, jongens", klonk het uit het midden, waar de jachtopziener de spil- plaats had bezet. Tik. tik. tik. tik. We slaan er dapper met onze knuppels op los. Soms barst er een stuk schors. Tik tik, en dat zou de heele gansche dag zoo gaan...» tik, tik. Een monotoon gekLop en bij wijlen hoor ik het nu nog in mijn bol: Tik, tik.,,,. Eerst weer ik mij als een razende Roland, maar later kwam ik tot bezinning. Onder ons gezegd: aap keek strak voor zich uit, maar nu en dan denk ik, dat hij zich dood had gelachen, wanneer hij mijn ernstig gezicht nad gezien. Als ze nu niet voor ons aan de haal gaan...,. Achter ons over het weggetje reed een kantoorklerk. (Een vrije morgen van de baas zeker). Het tikken trok zijn aandacht en hij hield in. Hij keek en keek, en zag een rij kerels in het bosch, die met knuppels alle kan ten opsloegen. Lichtelijk haalde hij zijn schouders op. Stapte af, bleef eenoogen- blik staan. „Hé" riep ik vervaarlijk..»f.„. Hij snapte er niets van, vervolgde zijn tocht „Rechtervleugel niet te vlug". Dat slaat op ons, dacht ik. „Ja/jp, moeten we nog langzamer loo pen? Waar is dat nu eigenlijk noodig voor? Bij een vorig gesprek had de jachtop ziener me verteld, dat er op zoo'n drijf jacht heel wat blokken bosch werden gezuiverd. Zóó zou 't nachtwerk worden. Maar hij hielp mij, de nieuwbakken „drijver-amateur" spoedig uit de droom: „De buitenkant van de linkervleugel heeft LAGL PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! zeker al een dicht bosch te pakken Man, dat hadden we gisteren ook. Je kwam er haast niet door". Daar zat voor uw verslaggever kopie in. Wij hadden hooge, breed uitgezette dennen voor ons. Makkelijk door te ko men, wijl zich aan de afstervende takken tot drie, vier meter hoog, al lang geen naalden meer bevinden. Hier zag ik ook geen struikenrimboe en daarom riep ik ongeduldig: „Jaap, ik ga die anderen helpen, daar zie je tenminste nog eens wat". Hij lacht haast spottend om zoo veel „naieveteit" „Maak je maar niet dik, het is nog geen half vijf (dat klopte, want liet was pre cies kwart over negen, toen we startten); je krijgt straks meer bosch dan je lief is". We vormden een linie van 150 tot 200 meter breed en ik kon dus niet weten, welk zwaar karwei die anderen daar moesten opknappen. Heel langzaam scho ten we slechts op. JAGERSTERMEN. „Als je nu een fazant ziet, dan roep je „hieroo" en als je een konijn ziet of an der kruipwild, dan roep je „partoe". Soms zie je direct, dat het een fazant n- haan is en dan roep je „Kok", en als het een ihen is roep je „Poul". Jia, ja, die Jaap had z'n weetje toch maar. Het vereischte evenwel oefening om het allemaal uit elkaar te houden. „Ik zie nog niet veel, Jaap". „Nee, er zal hier niet veel zitten, maar kijk tóch uit, want een haas, net zoo goed als een fazant drukt zich tegen de girond". Dan, heel plots, komen er uit het dichte boschje vervaarlijke kreten: „Een fazant. Hieroo. Brrrr", vermengd met het gesis als van een stoomketel. „Heb je het gehoord? Dfit was een fa zant". Dadelijk daarop knallen de eerste scho- op een 300 meter schuin voor ons. De vooruitgejaagde vogel is onder vuur ge nomen. Van verschillende kanten klinkt nu ook heftig hondengeblaf. Nog steeds hebben we niets gezien in de wijduiteenstaande Dennen. Jalocrsch- heid is een slechte eigenschap, maar ik kon het toch niet erg hebben, dat de eerste vogel nu juist niet door ons optre den in des jagers gezichtsveld belandde. HAAST ONDOORDRINGBAAR. Na een honderd meter maakt het sta tige dennenhout plaats voor dunne po pels, welke vanuit de verte een paarsch- bruin waas schijnen te vormen. De jachtopziener, met het commando over de drijvers belast, komt ons nu assisteeren. Hij zorgt er voor, dat we nu dichter naast elkaar komen te loopen, want hij weet door jarenlange practijk waar Abram de mosterd haalt..... „Goed tikken, hoor, en ook goed op de grond kijken. Hier zal wel wat uit van daan komen". De popels zijn o zoo dicht opeen ge plant en uiterst dunne takjes slaan je in het gezicht. Ook de popels dragen al leen nog maar blad in de kr uin. Ik wacht een oogenblik, kijk ook eens naar boven. Prachtig mooi. De zon heeft kans gezien zwakjes naar Moeder Aarde te knipoogen en de sierlijke popeltopjes met hun nauw bewegende, meer of minder trillende, teere blaadjes, goud-geel, schijnen hun slanke halzen nog meer uit te rekken oin nictis van de zonnestralen te missen. De langste hebben geluk en mogen zich nog even koesteren, voor het onvermijdelijke einde komt; Ik passeer ook veel esschen met veel groen, weer zulk een lastige pe netratie. „Niet te hard links", waarschuwt onze aanvoerder dan. „Ik gejef je de verzeke ring, dat we nog verscheidene fazanten, de schranderste, en hazen voorbij loopen. Het bosch is nog niet kaal genoeg; moet je die struiken zien". Ja, het is opmerkelijk, hoe hardgroen de braamstruiken daar nog staan. We bewerken ze alle hier, maar.... ja toch, daar schreeuwt Kees opeens: „Haas ach teruit daar gaat-ie...," Ik ben geen geoefende drijver. Een geoefende drijver blijft in dat geval staan, want die haas is door de linie heengebro ken en is vrij man. Maar ik ren teru?, zoo goed en zoo kwaad als het gaat. Ik spring meer als een hond om aan de rond mijn neus prikkelende takjes te ontkomen, maar daarboven zitten ook nog takken.... „Blijf staan, man", hoor ik nog. Had ik het maar gedaan.Ik heb eerst nog een flits van het dier gezien en fantaseer, dat een haas niet altijd a(an een stuk doorloopt en dat ik heni daar om wel zou kunnen insluiten Maar ik zag tenslotte toch geen „Partoe" meer. fWordt vervolgd.) lijk kunnen komen. Als we er eens een enkele keer komen, zijn de mensChen bui tengewoon gastvrij en vriendelijk voor ons. In het algemeen zijn we hier nu wel tevreden", vertelde hij verder, „alleen het moeilijke vervoer naar de beschaafde wereld is wel erg vervelend. Maar zoo is er overal wrel wat aan te merken." „Wordt er ook wel wat aan sport ge daan?" „Ja, met laag water voetballen we op het strand. We zouden Zondags graag ergens op het eiland gaan voetballen, maar dat kan nu niet, want we moeten er met een bus heen en op Zondag mogen er geen auto's rijden. Zou O. en (X daar niets aan kunnen doen? Een e.igen keuken hebben we hier niet. Het eten komt op een groote wagen, uit een plaatsje hier 9 K.M. vandaan." „Maar is het dan nog wel warm, als het hier aankomt?" „Ja, want het is goed ingepakt, boven dien is het de bedoeling, dat we hier op de duur zelf een keuken kijgen". „Verveelt u zich hier nooit „Nee, nooit. Maar wel verlang ik zoo nu en dan erg naar m'n vrouw en mij(h huis. We hebben veel werk en bovendien zijn er boeken en een radio. Eens in de 14 dagen komt hier een dominee". „Heeft u hier al eens vreemde oor logsschepen gezien „Nee, die komen hier niet, wel bui ten- tenLandsche vrachtschepen, die de veilig heid van onze neutrale wateren zoeken". Boven op een hoog duin staat een wacht. Hij kijkt door een lange zee kijker. Wanneer hij wat ziet, geeft hij 't door naar een klein huisje, dat vlak ach ter de duinen staat „Hebben de jongens onder elkaar wel eens ruzie?" „Dat komt bijna nooit voor omdat we allemaal uit Noord-Holland komen. Wanneer er jongens uit alle deelen van land bij elkaar zijn, komt het zelfs wel eens tot vechten, maar hier komt dat nooit zoover. We hebben ook een heel beste luit'." „Is de verlofregeling gunstig „Ja, we hebben iedere 14 dagen twee dagen verlof." „Heeft u hier goed en voldoende wa ter?" „Nu, schoon is het wel, maar 't ruikt niet lekker. Eerst moeten we het bo venste water wat wegpompen. Maar ook dit zal wel beter worden. Iets, wat voor ons nadeelig is, is dit: We zijn soldaten en behooren tot de landmacht, maar we zitten aan zee. Omdat we echter niet tot de zeemacht behooren, krijgen wij geen bivakmutsen maar de matrozen, die op een 100 M. van ons vandaan zitten, krij gen ze wel...... We zijn eenmaal naar een avondje van O. en O. geweest. Dat i s natuurlijk voor ons hier in de eenzaam heid, waar we nooit 'eens iets zien of mee maken, een aardige afwisseling." Teen ik van de luitenant afscheid ging nemen, vertelde hij me nog dit: „We zijn 'hier met 2 16-manstenfcen metstroo en bagage op een Jan Plezier aangeko men. Later is er een baraktent gekomen en met het kouder worden van het jaar getijde hebben we deze barak gekregen. We maken zooveel mogelijk alles zelf. En ondanks de eenzaamheid, het moeilijke vervoer en de verschillende tegenslagen, is er toch een verwonderlijk goede stem ming". Nadat ik de luitenant voor de inlich- lingen bedankt had, aanvaardde ik de te rugtocht, nu in het donker. Het was mooi weer en met de wind in de rug was ik vlug thuis. J-B llllll ZOO SPRAK. minimin CHURCHILL, Engeland: In Duitsch- land loopen iedere week 2 duikbooten van stapel, maar er worden iedere week ook 2 tot 4 duikbooten vernietigd. Een lange en onbarmhartige strijd ligt voor ons. CAILLAUX, Frankrijk: Het is van wei nig belang, dat de vijand lijkt te aarze len en te talmen. Is dat geen oorlogslist van zijn kant -' Overweegt hij niet, dat de democratieën, niet opgesloten in de halsbeugel van het despotisme, minder geschikt zijn dan de geknechte massa's om een uithoudingsbeproeving te door staan? Het is onze taak hem te bewijzen, dat hij zich vergist. Vastberaden stand houden. MUSSOLINI GAAT VOOR Mussolini, die zijn volk het parool gaf „Zwijg en werk", geeft het goede voorbeeld. Op onze foto ziet li hem een houweel hanteeren bij een nieuwe fcodemontginning. DE POT VERWIJT... L f, Mevrouw Kommer wil de gebreken van haar kinderen niaar niet zien. Wat dom. Als m ij 11 kinderen ge breken hadden, zou ik die wel willen zien. fflfflfflfflffiffifflfflsi y u Behandel de vrouwen met IS toegevendheid, schreef Goethe. [5! Waar liefde of haat niet mee spelen, speelt de vrouw middel matig, beweerde Nietzsche.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2