TEXELSCHE COURANT £L//ff>//| 52ste Jaargang Texelsche Berichten Zaterdag 18 November 1939 Eerste blad No. 5396 Van 'n opwindende drijfjacht op de Westermient Die Hoest bedreigt HERSENSCHIMMEN. Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 llllll»i;iiimiiiiiiv!viuiiuiniimiiiiuiiiiiuiiiniiuiuiniiiiiiii!imiuiiuuii[lllll HUI VOOR DE ZONDAG llllll uiiiniiiiiiillllll DE KUNST VAN HET VOEGEN. Er zijn menschen, die worden geroe pen voorgangers te zijn. Er zijn er meer, die worden geroepen te volgen. Daartoe wordt ieder geroepen; ook degenen aan wie het voorrecht ten deel valt op bepaald gebied voorganger te zijn. De voorganger van heden moet morgen de leiding volgen van iemand, die een dag eerder tot zijn volgelingen behoorde. Een predikant treedt des Zondags voor zijn gemeente op als voorganger. Onder zijn gehoor lijn verkeersagenten. Op de Maandagmorgen moet de predikant tie aanwijzingen van de verkeersagent vol gen, die een dag eerder in de kerk hem als voorganger erkende. Voor te gaan, leiding te geven is een kunst. Het is niet minder een kunst om to volgen. Het heerschen lijkt vele menschen begeerlijker dan het volgen. Naar eigen inzicht, overeenkomstig eigen wenschen te kunnen handelen en anderen te mt;gen oproepen, om dit ^oorbeeld te voWcn, ja, ze daartoe te kunnen dwingen, hec is een positie, die we zoeken, waarnaar we ja gen. En in de noodzaak te verkeeren al tijd weer de wegen te moeten volgen, dio anderen aanwijzen, beschouwen velen als een, de fiere mensch en dus ook hun onwaardige houding. Voorgaan is moeilijk. Volgen is nog moeilijker. Volgen is een kunst, die moet worden geleerd. In deze afhankelijke positie is uiteinde lijk ieder mensch geplaatst. Een mensch komt als een hulpeloos kind ter wereld en is geheel afhankelijk van ouders en verzorgers. Zal de mensch tot volle ont wikkeling komen, dan moet hij zich van het eerste oogenblik van zijn leven af la ten leiden, laten verzorgen en doen wat ouders of verzorgers van hem vorderen. Dit moge eerst onbewust geschieden, soms met niet weinig tegenstrevingen, ook wanneer de mensdhelijke bewustheid, ontwaakt, blijft de eisch om te hooren, te gehoorzamen, te volgen. Het kind moet warden opgevoed. Treedt de tot ontwikteling gekomen mensch het ar beidsleven binnen, dan moet hij de aan wijzingen volgen, die anderen hem geven; hij meet hooren, gehoorzamen. Niemand wordt van meetaf in een leidende positie geplaatst en, geschiedde dat, dan zou 't woord worden bewaarheid: „ongelukkig, het land, welks koning een kind is". ZONDAG, 19 November 1939. a VOOR HOOFD EN HART. jjjiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll zondag De jeug.i vonnist, de ouderdom spreekt; vrij. MAANDAO Hoe minder vreugde iemand aan ande ren mededeelt, des te minder vreugde moet hij in zichzelf hebben. DINSDAG Menschen, die bij uitzondering den ken, denken meestal verkeerd. WOENSDAG Zwarte wolten bedekken menigmaal de helder schijnende sterren; de wolken drij ven echter weg, de sterren blijven. DONDERDAG Men ziet gewoonlijk niet in, als men onbillijk is. Ras later begrijpen wij, dat wij onbillijk zijn geweest. VRIJDAG L'e herinneringen van onze jeugd zijn de lichtpunten in de schaduwen van het verleden. ZATERDAG Menigeen is door zijn vijanden beroemd geworden. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. WIT BOL. Hoe kan men het best wit- bol in zijn grasland bestrijden De heer D. Boerhorst, die deze vraag beant woordde, noemde eerst de eigenschappen van witbol op en adviseerde: Zorg voor goede ontwatering, bemest kraentig en volledig met basische meststoffen, want dit bevordert de klaverontwikkeling en goede grassen. Dit dringt de witbol te- "Jug- Geregeld alleen koemest bevordert oe ontwikkeling van witbol. Daarom is net aan te bevelen naast koemest ook kunstmest te strooien. Tijdig de mest- fiatten uitspreiden. Houd het land kaal en maai de pollen af, indien noodig een, salpeterstikstof aanwenden. Het hooi land \rceg maaien, voordat tiet zaad uit- valt. Na de eerste snede werkt een sal peterbemesting zeer gunstig, omdat dan de witbol zich minder sterk kan ontwik kelen. Het andere gras zal vlugger op schieten, waardoor het vee ook de witbol afscheurt Oudere stengels en bladeren worden n.l. niet graag gegeten. Eenige paarden bij de koeien laten loopen, doet, mok goed. Tenslotte wijst spr. er op» deze maatregelen lange tijd volge houden moeten worden, daar de witboj he strijd met spoedig opgeeft. GRaan. De heer J. Roeper gaf het antwoord op de vraag: 4. Hoe komt het, ,{r zooveel vuiltezaad en zooveel 3e £raa'i aa" de markt zoo duur ver- Kocht wordt. Antw.: Het wordt door het gemengd voer verwerkt en daardoor betaalt inen er een vrij goede prijs voor. STROO. 5. Is het waar, dat stroo on- derploegen stikstofgebrek in de hand werkt? De heer Van den Ban ant woordde: In gezonde grond met voldoen de humus en goede ligging is veel bac terie-werking. 'Deze bacteriën leven in hoofdzaak van koolstof, maar hebben ook stikstof noodig. 't Is voor hen liet besL als de koolstof-stikstofverhouding is als 12:1. In stroo, evenals in kaf, en versche koemest is de verhouding 60-1. Als we nu weten, dat koolstof de bac teriën-ontwikkeling bevordert, laat het zich begrijpen, dat bij stroo onderplcegen de bacterieontwikkeling toeneemt, door overmaat van koolstof. Ze komen dan echter stikstof te kort en onttrekken deze aan de bouwvoor. Proeven leerden, dat het zeer schadelijk kan zijn. 5 ton versch stroo maakte, dat tarwe geen korrels meer gaf. 3 ton per H.A. ver minderde de opbrengst zeer sterk. HAVER. De lieer Koens, dierenarts, beantwoordde de vraag: ls het waar, dat nieuwe haver minder gunstige eigen schappen heeft als paaraenvoer. En: Hebben meerderen er ervaring mee, dat nieuwe haver bij een paard in de slok darm blijft zitten? Versohe haver, aldus dhr Koens, heeft een veel heftiger werking. Hierdoor ontstaat achter de maag groote aanzet en een te groote toe voer van vocht, hetgeen diarrhee ten ge volge kan hebben. Als men het paard na haver koud water geeft, werkt dit prikke lend op de darm, waardoor het voorste gedeelte van de maag samenkrimpt. Wan neer het paard na dit water weer voer krijgt schijnt het, alsof de slokdarm ver stopt is. Een werkelijke verstopping kan ontstaan bij het voeren van droge pulp. De kwestie is dan, dat door gulzig vre ten wat pulp in de slokdarm blijft steken en dan de klieren te veel vocht afschei den. De pulp dijt uit en daardoor ontstaat dan eenige verstopping. VRUCHTBOOMEN. Waarmee bespuit ik in de winter mijn vruchtboomen en waarom? De heer Renooy, de Veen, wijst er op, dat ihet gaat om de kwanti teit niet alleen, maar ook om de kwaliteit. De insecten zijn hier de boosdoeners. Ie. de bladluis. Zij overwintert in het ei onder de schors, vnl. op het jonge hout. 2e. de bloedluis; 3e. de dopluis; verder spint, de mos, wier en de wants. De bi. d- luis is tamelijk gevaarlijk, in 't voorjaar komt ze uit het ei. Ze doet zich dan te goed aan de sappen uit de bladeren, die van beroerdigheid omkrullen en daardoor een nestplaats vormen voor de bladluis. De bespuiting geschiedt met een speci aal soort carbolineum. Géén timmermans- carbolineum maar vruchtbooincarboli- neum. Men vergist zich nog wel eens. Met een 7 pet. oplossing bestrijdt men mos en bladluis, de bloedluis heeft 10 pet. noodig (in de zomer met een 0.3 ni- cotine-oplossing bespuiten). Voor de spint en de wants gebruike men een petroleum- preparaat. De spint leeft hoofdzakelijk op pruimen. Eerst met carbolineum. Eerst bespuit men met carbolineum tegen de luis en daarna met mineraalolie tegen de spint en de wants. Hoe meer het voor jaar nadert, ihoe minder sterk de oplos sing mag zijn. Tot Maart kan met 5—6 pet., waardoor men evenveel resultaat bereikt als in de winter met 10 pet. De eieren ontwikkelen zich immers naar ge lang het voorjaar nadert. Een nieuwe vraag: Hoe komt het. dat mijn pruimenboom rijk bloeit, maar nooit draagt? Als een pruimenboom rijk bloeit maar nooit draagt, kan dit ko men doordat zij alleen staat. Er yindt geen goede bestuiving plaats. Men kan dat ondervangen door er een bestuiver bij te zetten. Want veel pruimenboomen dragen immers niet na /.elfbestuiving. De' Reine Victoria is een goede bestuiver: Als de bedoelde boom dan nog niet draagt, kan men hem beter omhakken.... Schurft bestrijdt men met Californische pap, een zwavelpreparaat, bij zeerhooge temperatuur gekookt. Bij vrij warm weer gebruiken; dan hecht de zwavel aan de blaadjes. Men spuit dit met 1 pet. opl. De schurft ontstaat door sporenplantjes. Ze geeft barsten in de vruchten. De vrucht wordt geruïneerd, wordt hard en schorsig. Met warm weer spuiten. Niet te warm met het oog op de verbanding door de zwavel. De rondknop, welke in de zwarte bes zit, kan bestreden worden met een 7 pet. oplossing Californische pap. Deze bestrijding heeft echter nooit meer dan 60 pet. sucoes..,,... ERWTEN. De heer J. Leber vertelde over de teelt van verschillende soorten erwten en de opbrengst daarvan. Zaaien op schoone stoppel. Vroeg zaaien, al is het in Febr., als de grond het maar toe laat. Voor groene en grauwe erwten 60 70 Kg. zaaizaad, plrn. 33 cM. afstand, kortstroo op 20 afstand. Bemesting: ka li plus fosfor, ook wel 100 Kg. stik(M) stof per H.A. Onkruid bestrijden met stoppelmachine, daarna met de hand wie den. De knopmade kan belangrijke schade aanri.chten. De oogst wordt gezicht, wan neer de peulen gaan rimpelen. Van veel belang is, dat de ruiters niet te zwaar beladen worden. Goed drogen en dan direct van de ruiters af dorschen. Op brengst: 1937 was een goed erwtenjaar. 193S was slecht. 1939 weer beter. De oogst rekent men op een 40 H.L. per H.A.; in sommige gevallen wordt wel 60 H.L. geoogst, maar 2030 H. L. komt ook voor. De groene erwt wordt voor 80 pet. verbouwd. AARDAPPELEN. Wat kost 1 H.A. consumptie-aardappelen Geen selectie. Deze vraag werd door de voorzitter beantwoord. Hij kwam tot een rekening van plm. f 520, hetgeen zeer dicht bij de waarheid bleek te zijn. Dit was stellig een van de beste oplossingen en de lieer Van den Ban stak de voorz. dan ook een pluim op diens hoed. (Zelfs de af schrijving op de werktuigen was niet vergeten.) WITBOL. Bij de rondvraag ves tigde de heer Prins er de aandacht Qp, dat er in Waterland zeer veel varkens worden gehouden. Witbol zie je er niet. Volgens hem komt dit door gebruik van varkensmest. Kalibemesting zou ook een gced middel tegen witbol zijn. Omstreeks elf uur werd deze avond besloten. J. BINNENLAND (Slot.) SCHAFTTIJD. Kees, had ik gezegd: Ik wacht de schaft nog af. Brood heb ik niet meege nomen; ik wil nog op tijd thuis zijn voor. de middagpot. Ja, had Kees gezegd: Je moet de schaft nog meemaken; dat is leuk, man. Het liep tegen eenen, toen 't sein van „schaften" werd gegeven. We zochten een dicht elzenbosch[e op. Lekker schutte dat tegen de niet bepaald streelende oos tenwind. Zoo op het zuidwesten hadden we de zon warm in het gezicht. Van der Gaag, de nestor van de drij vers (hij toch liep vast al lang in onze Oost met de keurig gestreken branie kraag op het glanzende kruiserdek toen, de Benjamin van onze drijversclub het levenslicht aanschouwde), Van der Gaag, de vroolijke klant, die ons tijdens de jacht telkens in dc maling nam door, valsch alarm te maken (Gelukkig, dat, mijnheer Van Leijden het niet gehoord heeft), Van der Gaag was de eerste, die de „stikkenzak" had opengemaakt en het eigengebakken" brood aansprak. De anderen volgden dit verstandige voor beeld. De jagers hadden klapstoeltjes tot hun beschikking. Waar blijft die auto nou? vroeg een van hen wat kregelig: Het is nu tien^over een Zeg, Jan, ga jij eens even kijken, met de wagen ze kunnen ons zeker niet vinden. Juist zou Jan wegsnorren, toen aan de tegenovergestelde leant een Fordje aan kwam ihijgen. Stop, stop, daar komt - ie al. Geen wonder, dat de heeren wat onge duldig waren, want deze auto had Eet middagmaaltje aan boord. Wat er al niet uitkwam. Twee groote ketels mei heerlijke koffie, van de Lindeboom, goed warm gehouden tusschen keukendoeken, een mand vol zakken met cadetjes; twee groote kruiken, bowl en cherry; een kist je sigaren; tenslotte nog een mand met kopjes. Kees ging dadelijk zijn drijvers bedie nen. Traditiegetrouw. Ook een borrel Hou vast dan. En Kees stopte je een glas van flink for maat in de hand en schonk uit het door een Tiental oogen gevolgde kruikje... Zoo kreeg ieder zijn beurt. De heeren jagers waren zich ondertusschen zelf aan 't trac- teenen gegaan. En toen de koffie. Ieder sleepte een kopje in de wacht. Niet dringen, bromde Van der Vliet, Je krijgt allemaal een beurt. Blijkbaar had het hotel geen last van rantsoeneering van suiker, want het was ook best van zoetigheid. Een heerlijk 'gezicht, al die 'hongerige Hollandsche jongens aan de maaltijd. Twee, driemaal kon je je kopje onder tie rokdampende koffiepot houden. Ik was, als gezegd, 's morgens van huis gegaan, met de idee met de schaft te vertrekken, maar toen ik allen zoo smakelijk zag kauwen, dacht ik: Had ik nu ook maar brood meegenomen, want ik was graag ook 's middags van d$ partij geweest. Wie moet er nog brood? riep een van de jagers: Kom maar hier hoor. In het algemeen zou je daar niet zoo gauw „ja" op zeggen, maar in deze broe derlijke sfeer stond aannemen heelemaal niet vreemd en toen er danook niemand op de cadetjes afkwam, stapte ik resoluut op de gulle gever toe om terug te komen, met een arm vol versche cadetjes, over vloedig gemeubileerd. Man, je kauwt droog, zei Kees, en hij hield m'n kopje nogmaals onder dq ketel. Het was het laatste scheutje. We hebben ik beken dit met eenige schaamte alles soldaat gemaakt. Enfin, we konden er weer tegen en na een kwartiertje knuppelden we er weer met verwoede ijver op los. TIJGERKATTEN... Jaap vertelt ine dat ze gisteren, be halve een zestig fazanten, eenige hazen, en konijnen, twee wilde katten hadden buitgemaakt. Het waren geweldige kna pen en een der jagers noemde het „Tij- gerTcatten". Reken maar, dat zoo'n exem plaar, in het nauw gedreven, lang niet malscli is en dat je als je alleen bent en hem op wil jagen, kans loopt door het valsehe dier naar de keel te worden ge sprongen. De jongens liejren gelukkig dicht op elkaar en de katten vlogen met groote sprongen vooruit. Er was een tijd* dat de wilde-kat-drama's aan de orde EEN GEWICHTIG ONDERWERP In de Tweede Kamer werd een speciaal in deze tijd uiterst gewichtig onderwerp behandeld: de economische politiek. De eerste spreker, Prof. Van Gelderen, legde de nadruk op de prijzenpolitiek, die het kernpunt vormt van de economische situatie. De prijzen van tal van artikelen bewegen zidh voortdurend in stijgende lijn en daardoor worden de kosten van het levensonderhoud aanzienlijk hooger, speciaal voor de arbeidersgezinnen. Prof. Van Gelderen was het danook niet eens met het beleid van de minister, dat zich wrel richt tegen ON-geoorloofde prijsop drijving maar niet tegen prijsvernooging als zoodanig. De regeering, aldus prof. Van Gelderen, dient te stneven naar sta bilisatie der prijzen van de eerste levens behoeften. Deze prijsstabilisatie zou na tuurlijk van het Rijk financieele offers vragen. Ook andere leden, zooals bijvoor beeld de heer Rost van Tonningeji, brach ten deze bezwaren naar voren. De heer Bakker evenwel wees er op, dat de voedselvoorziening z.i. aanmerke lijk beter was geregeld dan tijdens de vorige oorlogsperiode. Hij vroeg om goe de prijsregeling der landbouwproducten en adviseerde tot distributie van nog meer goederen óm het verderfelijke hamste ren te voorkomen. Ook de heer Ebels kwam met opmerkingen aangaande onze agrarische politiek. Wel was hij te spre ken over onze agrarische positie, maar hij achtte het noodzakelijk over te gaan tot het inslaan van veevoer. Voorts meen de hij dat verhooging van de pachtprijzen ongewenscht was, terwijl hij voor hoogere loonen aan de landarbeiders pleitte. Hij achtte 'het niet gewenscht te ver te gaan met 't scheuren van grasland. Minister Steenberghe heeft in deze tijd een zeldzaam zware taak Gaarne wen schen we Z. E\c. „sterkte" toe. KAPITAALVLUCHT. De goudvoorraad van ,de Nederland- Bank, is onder invloed van de zenuwach tige stemming en in verband met het wegvloeien van kapitaal naar 't buiten land, met ruim f45 millioen verminderd. Ook de rekening-courant saldi zijn met f48.5 millioen afgenomen, zoodat dit be drag nu f 223.5 millioen beloopt tegen f710 millicen in het vorige jaar om deze tijd. Er doet zich een groote vraag naar dollars voor, die 'n uiting is van een niet duidelijk gemotiveerde angst voor de gulden. Het ware wellicht in het alge meen belang, deze kapitaalvlucht van overheidswege te remmen, .zooals ook andere landen (Engeland eri Framk- rijk) dit doen. In dit verband vernamen we nog de opmerking dat tot dit ingrij pen van regeermgswege toch zou moeten worden overgegaan, indien deze kapitaal vlucht met tot staan komt. Hoe dit zij, tot nu toe is de positie vat; de gulden, noch die van ons bankwezen ziditbaar verzwakt. Op zichzelf een ver heugend feit. van de dag waren. Ik herinner me nog, dat er van een boerderij, gelegen op een paar K.M. buiten het bosch, tientallen kuikens door wilde katten waren opgevre ten. Gelukkig hoor je de laatste tijd niet meer van die moordpartijen. Zoo was dit dus een groote qpruiming. Er \yorden op de jacht trouwens wel meerdere on- gewenschte gasten opgeruimd, b.v. een paar eksters, fraaie zwart-met-witte vo gels, met een keurig verzorgd pakje. (Net een heer in rok, klaar om naar het avond- leest te vertrekken). Het lijkt een on schuldig dier en 't ziet er geenszins kwaadaardig uit met zijn lange staart„ maar de heer J. Drijver, seer. van dc Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels zegt in zijn beek „Texel, het vogeleiland", van hem: „Waarschijnlijk zijn er wel wat veel van die bonte langstaarten, voor wie eieren en jonge vogels een ware lekkernij beteekenen. tiet zou niet verkeerd zijn, om ook in dit geval wat regelend op te treden". Maar, zult u zeggen, fazanten zijn onschuldige vogels.Zeker, doch er wordt hier uitsluitend op eigen wild geschoten. Toen we hier kwamen, aldus vertelt een der heeren, dat is 28 jaar geleden, waren hier niet meer dan vier fazanten en zoo- u weet, laten wij elk jaar groote getallen vogels uitbroeden. BRAAF APPORT...„ Hoe het komt, weet ik niet, maar 's middags vlogen de uren heelemaal om. Teen ik, uit gewoonte, op mijn horloge keek, betreurde ik het, dat het al half 3 wasnog twee uur Niet, dat wij het die 'dag zoo gemakkelijk kregen. Inte- gendeek Soms ging het zelfs door kwee- kerijen met dichte rozenstuikenDe slooten namen we zonder moeite, doch de tuinwallen waren veelal met doorn boompjes omringd. Je kunt je dus niet bukken om aan de doorns te ontkomen, want dan zou je je dwars door de tuin- wal moeten werken. (Een hopeloos geval, want de Texelsche boer maakt er ware fortificaties van). Aan het slot kregen we weer een biezonder ruim zicht. Het ging toen n.l. weer tusschen breed uiteen gezette dennen door. Hier was het, dat ik een der honden prachtig speurwerk zag verrichten. Zijn baas had op een haas ge schoten, maar het dier was er nog een stuk vandoor gegaan. De hond werd in Al heeti j.i* MinicW-oresident een geruststellende rede gehouden al heeft een ieder uit zijn mond kun nen hooren, dat zelfs de regeering geen betrouwbare aanwijzingen heeft omtrent allerlei z.g. staatsgevaarlijke acties, najar binnen of iaar buiten, toch blijft de fluistercampagne voort gaan. Een ieder wiett het nog beter dan zijn buurman en allen bij elkaar weten ze 't beter dan de regeering. Eerst was er één officier gearresteerd, daarna eenige hon derden; vervolgens zou een groot aantal reeds gefusileerd zijn. En zoo kletst men maar door. Wat denkt men toch eigenlijk te berei ken met het verspreiden van deze dolle geruchten, waarvan niet één letter waar is Wil men .zichzelf en anderen bewust in een toestand van angstpsychose bren gen, terwijl juist nu in ons land de uiter ste rust en vastberadenheid broodnoodig is Laten allen, die het wél meenen met ons land, toch man voor man mééhelpen deze hersenschimmen te verjagen. Laat een ieder zich verzetten tegen het verspreiden van valsehe geruchten. Wij zullen niet ophouden onze plicht te doen: onze lezers rustig en naar waar heid voor te lichten. Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest do ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten derademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .."s-Werelds beste Hoestsiroop" is Eenige der 20 kruiden AKKER'S tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ctf 1.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar de vermoedelijke richting gestuurd. Hij doorkruiste het bosch op vele manieren, en spoedig kwam hij met een uitzonder lijk zware haas aanzetten. Zoo zwaar zelfs, dat hij hem eenige keeren moest laten vallen om hem opnieuw vast te pakken. „Braaf apport". Een duif werd tijdens zijn maaltijd naar beneden gehaald. De vogel had nog een bes tusschen de snavel.... De klok wees precies half vijf, toen we nabij de jachtopzienerswoning het boscli uitkwamen: Ook deze tweede dag be hoorde weer tot het verleden. De kar met wild (een dikke tachtig fazanten, een vijftien snippen, eenige hazen, een ko nijntje en 'een duif gingen dorpwaarts, waar de trophee in de vestibule van het Hotel tentoongesteld werd. Nu, de heeren jagers mogen trotsch zijn op het resultaat en de jachtopziener niet minder. De iachttijd duurt tot 31 Januari. De hleereii zijn voornemens nog drie tot viermaal terug te komen. Indien de tijd het toeliet, zou ik dit sei zoen graag nog eens meegaan. Mogelijk zijn er lezers, die aan mijn woord twijfelen, Dan kom ik met deze troef: Dezer dagen kreeg ik deze brief uit Haarlem: „Ik verzoek u beleefd mij het adres van de jachtopziener te willen vermelden, want ik lees in het stukje, dat er gebrek aan drijvers is; daarom wil de ik me graag beschikbaar stellen. Ik doe het uit zuivere jachtsensatie. Meer dere malen ben ik als drijver bij particu liere partijen opgetreden." Ik heb hem natuurlijk terstond met Kees in verbinding gesteld. Jan de W. ||||||iii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiniii||||n llllll UIT ONZE TAAL-TUIN. llllll ||||||lllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| 126. IETS SOLDAAT MAKEN, d.i. iets opmaken; zoo kan men een visch of een flescli wijn b.v. soldaat maken, door hein op te maken, haar leeg te drinken. In Zuid-Nederland: iemand soldaat ma ken: iemand in een spel doen verliezen, dronken maken. Onze uitdrukking kan van Zuidneder- landsohe oorsprong zijn, immers onder een „soldaat" verstaat men in het west- vlaamsch een magere oude koe, die ver kocht wordt om voor het leger geslacht te worden. (De Bo, 1059.)

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 1