Hoe Texel Sunderklaas viert. Na het feest van 5 December. iiiiihiiiii voor de vrouw, mummi mm111 ONTVOERD. immiiiii zoo sprak... miiiiimi BUITENLAND l'itslagen van Zondag: Afd. A.: Tex. Boys—Cocksdorp 0—3. Lumiters Texel 2: 2-8. Afd. B. Oosterend - Den Burg 2 2-8. Vlijt (T.F.B.) De Mok 0—1. Afd. A.: Lumiters - TexjBoys 1 't Sant Programma Zondag 10 Dec. 1939. Den Burg 1 De Koog (voorwaarde lijk) 11.30 Van Zeijlen, terr. S.V. - Texel. Texel 1 De Cocksdorp. Afd. B.PomonaT.F.B. (Vlijt),N.Ran Tex. Boys2—Den Hoorn, 12u. Vos man. De Mok—Burg 2, Jac.Rijk, terrein Tex. Bovs. Indien geen tijd wordt vermeld, vangen de wedstrijden om twee uur aan. In de wedstrijd T.F.B. Mok, welke spannend verliep, raakte de sympathieke aanvoerder Glaudeman geblesseerd hij moest ter behandeling in het zieken zaaltje worden opgenomen; we wenscheif 'hem een voorspoedig herstel toe. S.V. TEX EL-NIEUWS. Verrassingen zijn niet uitgebleven. Texel 1 werd in dit opzicht op een min der prettige wijze getracteerd door het veel te laat afberiöhten van De Koog. Dit dient onderzocht en in den vervolge voor komen te worden. Het Bondsbestuur zal zeker maatregelen nemen. Texel 2 behaalde een ferme 8-2 zege pp de Lumiters, waarmee dit elftal tevens bewees tot goede dingen in staaS te zijn. We vernamen dat er goed ge speeld is gewordenachterhoede was weer in orde, evenals de halflinie; in de voorhoede wera weer productief werk geleverd. Zeker kon hier door meer door gevoerd combineeren een sterker linie verkregen worden. Reeds met de rust was een 3—0 voor sprong verkregen, waaraan de keeper van L. wel wat schuld had. De 2e helft zet ten de gastheeren goed in. Ze namen het spel meer in handen en vrij spoedig was het 31 geworden. Toch weet T. de voorsprong te vergrooten tot 41, waar na de L. er 42 van maakten. T. wist zich los te werken en de stand tot 8-2 op te voeren. Proficiat, Texel 2. \.s. Zondag speelt Texel 1 thuis te gen S.V.C. Texel 2 is vrij. Donderdagavond vragen we weer de aandacht voor onze clubavond. Daar moe ten onze spelers elkaar vinden. Het is er gezellig en er heerscht een kameraad schappelijke sfeer. Juist deze avonden moeten de fundeering onzer Vereeniging sterker maken. Nogmaals vestigen we er de aandacht op, dat eventueel vragen gesteld kunnen worden. Zoo mogelijk worden ze behandeld. Het schaakspel wordt behandeld en ook voor dammer^ is er gelegenheid. Een sjoelbak is mede aanwezig. Dus: tot Donderdagavond in de cantine. d.d De Finsche stad Lathi is gebombar deerd, 4 menschen werden gedood. Een ziekenhuis te Enso is door een bom in brand gevlogen. Voor de Finsche legatie zijn in Zwe den door Zweedsche jongelui pro-Fin- sche betoogingen gehouden. Velen bo den zich als vrijwilliger in het Finsche leger aan. Volgens 'n Engelsch bericht die dag 18 vliegtuigen. Volgens een Finsch be richt is het Russische slagschip Kirov in de Finsche Golf tot zinken gebracht. Tijdens 'n luchtaanval op Helsinki zijn Vrijdag 4 Russische vliegtuigen om- laaggeschoten. In Bandarnegri is een winkel door rampokkers beschoten en geplunderd. De Chineesche eigenaar, zijn vrouw en hun zoontje werden ernstig gewond. In Roemenië is bij Harca een trein op een helling verongelukt. 20 personen werden gedood, 16 gewond. In Banjoewangi is een kapok-eta blissement door brand vernield. Er wer den 3 menschen gedood, 6 ernstig ge wond. door D. L. DAALDER. Over enkele dagen verschijnt bij de uitgever Ploegsma te Zeist mijn boek: .Schimmenspel", waarin ik herinnerin gen heb opgehaald uit mijn dierbare jeugd. Een klein fragment er uit, dat betreking heeft op het Sinterklaasfeest, neem ik hierover. ,Na 11 November volgen de feesten elkaar in snel tempo op. Eerst ben ik zelf jarig. Ik krijg dan van Vader en Moeder een of ander spel of een boek en van grootvader 'n stuiver, van groot je een extra jodekoek en van m'n kame- laden, die 's avonds chocola komen drinken en ganzeborden, een potlood, een gommetje of een penhouder. Meer dan dit schiet er niet over en meer ver lang en verwacht ik allerminst.mis schien ben ik met geen enkel ding zoo blij als met de stuiver uit de Peper straat. Eenmaal heeft grootvader de 21e Nov. vergeten, toen heb ik net zoo lang om hem heengedraaid, tot ik de moed vond om te zeggen: „Grootvader, ik ben jarig fandaag.... „Och, mien knecht", zei hij toen, „dat was ik hillegaar vergete. Dan moet je je gelag ok nog hewwe, hè?" De stuiver werd die keer een blinkend dubbeltje. Moeder vindt soms, dat ik te weinig krijg op mijn verjaardag. „Maar er ken niet meer overskiete", zegt ze meewarig „Je moet maar an de Sunterklaas frage, of die 't een beetje goed mit je make wil". Ik lach fijntjes. Welke jongen uit de 5e gelooft nog aan Sinterklaas? Ik con stateer alleen het feit, dat je niet boft, als je zoo dicht bij de 5e December ja rig.bent maar ik zeg niets, want ik weet, maar al te goed hoe zuinig we moeten leven om rond te komen met wat vader in school verdient en met z'n schrijverij over vogels en bloemen Moeder werkt de heele dageen dienstmeisje kan er niet af en ik ben erg sleetsch Maar op de gunst van Sinterklaas re ken ik zeker. Dèn is er altijd geld om mooie en lekkere dingen te koopen. Dat begint al de vierde.... 's avonds eten we kruudbóltjes en Jantjes van Gaaienwe krijgen ter afwisseling nu en dan taaitaaitjes of sukerdetaai: „de fenters lóópe de deur plat en je moet van iederien toch wat kóópe" Op de vijfde dag is het feest in volle gang; dan staat er 's middags ,,'n broe der" op tafel of iets anders dat ik lek ker vind: „beulinggort", „snikkiedik'1', ,,sakkoek-mit-stroop„ik lust alles be halve „sop'", „troet" - „slinger-om-de- trap" zegt vader en „gort-in-'t-zak- kie".... Dat kookt moeder op Maan dag, als ze wasschen moeteen dag die ik haat als geen andere. Tegen vijf uur, als het flink donker wordt, ben ik niet meer te houden. Ik moét de straat op, met Jan de Reiziger, Kobus en Kees.... We vertellen elkaar met kloppende harten ijselijke verhalen over de avonturen van het vorige jaar. Tot de eerste koehoornklanken ons kippevel bezorgen. .Deer hei je de eerste streetfegers". constateert Jan genoeglijk. We sluipen door het Schoolsteegje naar de hoek bij Koppentelkens bibberend bij de gedachte dat de „street fegers ons te grazen zullen nemen. Overal duiken de jongens op... En als we eindelijk in de verte de lan taarns branden helder de zwarte ge daante zien verschijnen, krijschen we in koor: „Lulleman, lulleman ken niet toe.hee kèn niet.hee ken niet. Onmiddelijk begint de ren met de dood, de „streetfeger" laat de sarrende uitda ging niet ovèr zijn kant gaan.... hij is vermoedelijk een visschersjongen van een jaar of twintig, vlug en hardhandig en gewapend met een paar striemende takken. Heerlijke momentenwilde jacht in stegen en over schuttingen ademloos wachten achter een boom, ter wijl de gemaskerde „streetfeger" je ra kelings voorbijschiet.. Maar ook: zure oogenblikken, zoodra ^je kind van de re kening wordt... de „stneetfegers" ken- 11+ Bij de eerste kennismaking Ü4 wordt men ontvangen naar j|4 zijn kleeding, bij nadere ken- II4 nismaking naar zijn geest. lllll|llllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIl|||||| ||||||lllllllllll'lllll!lllllllllllllllllllllllllllllll|l|||||llllllllllllllllllllllllllll||||||j||j RECEPTEN APPELSNEEUW. lp. zure appelen, 2 eiwitten, wat citroensap, suiker naar smaak. Schil de appelen en rasp ze. Klop de eiwitten goed stijf en roer ze luchtig door de appelen. Voeg er wat citroensap en suiker bij. Presenteer het in wijde glazen, eventueel met wat slag room. DE NIEUWE MODE PATROON A 25 Dit is een der tien re clame-patronen uit het Nieuwe Modeblad van 1 Dec Dit is verkrijgbaar in 96 en 104 c.m. bovenwijdte tegen de prijs van slechts 25 ct. per stuk. Dit model, dat treksluiting van voren heeft, is op aparte wijze met bont ge garneerd. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bij sluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Abonneert U op het NIEUWE MODE BLAD. 6 nrs. per kwartaal voor f 1.20. Illlll llllll mill BINNENLAND Illinium FEUILLETON iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'i'iiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiimi 6) Nou weet je tenminste, wie hier de baas is zei Bella; haar stem klonk nu iets zachter. Wanneer Natalie de opmerking al ge hoord had, gaf ze er geen blijk van. Haar gedachten namen haar geheel in beslag. De maat was vol. Zij zou nog deze nacht haar pleegouders verla ten. Eerst toen herinnerde ze zich haar ongesteldheid. In haar waanzinnige drift was ze deze totaal vergeten. Ze voelde zich plotseling heelemaal niet ziek meer. Nieuwsgierig sloeg Bella haar gade Ben je nou van plan om te gaan dan sen, ja of nee, vroeg ze. Natalie gaf zich onvoorwaardelijk nu over. Voor een stuk spiegelglas, met een paar spijkers aan de wand bevestigd, be gon ze haar haar, dat in de war was ge raakt in orde te brengen; ze poederde haar neus en haar gelaat, maar slaag de er niet in de vuurroode streep, ver oorzaakt door de zweepslag, van haar wang weg te werken. De gedachte, dat zij besloten had dit onteerende leven te ontvluchten werkte als een soort ver- vei dcovend middel op haar van pijn ste kende wang en haar gewonde trots. Ik ben klaar, Ma Bella, zij ze einde lijk op verzoenende toon. Het was het werk van Bella om met het geldbakje rond te gaan, terwijl haar man de guitaar bespeelde. En juist wilde zij zich bij Antonio voegen, die reeds weer voor de wagen zat te tokkelen, toen Natalie op haar toestapte, haar hand fee der op haar arm legde en zei: Tenslotte bent u toch altijd goed voor me geweest. Vanaf het oogenblik, dat Natalie het was elke man, die zich onder het verza melde publiek bevond, zelfs de ruwste klant, gevangen onder haar betoovering De menigte was plotseling als met stom heid geslagen. Dit was een levend gewor den schilderij. Begeleid door de guitaar voerde Na talie een volksdans uit. Er was iets on- heilssspellends' in, een soort onheilsge dachte, die geheel in overeenstemming was met haar aard en temperament en de glimlach week niet van haar lippen, zoo lang ze danste. De heele avond bedekte het masker van de lach de pijn, die haar innerlijk ver scheurde en de troosteloosheid van haar eenzaam leven. Terwijl ze danste, bespeurden haar rusteloos dwalende oogen een prachtige limousine, die recht tegenover het klei ne tooneel, waarop ze haar voorstelling gaf, halt gehouden had. Bij 't helle licht der gasolinelampen kon ze duidelijk de |||U|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinnniiiiiiininiiiiiiiiiiiiii|||||| mummi sport op texel iiiiiiiiiiii ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||j| T.N.C.-NIEUWS gelaatstrekken der inzittenden onder - scheiden. In de auto zat 'n bejaarde da me met een vriendelijk gelaat, die een ouderwetsche muts droeg, terwijl aan haar zijde een tamelijk oude vrouw zat met een zuur gezicht; aan het stuur be vond zich een chauffeur in livrei, zooals zij die in New York ook wel gezien had. Als .vanzelf bracht zij de waardige oude dame onmiddellijk in verband met de we reld van Tommy en, wellicht zonder dat ze er zich van bewust was, voerde zij 't resteerende gedeelte van haar program ma uitsluitend uit voor haar. Maar - ze had geen dankbaarheid of erkentelijk heid verwacht en daarom verraste het haar des te meer, toen deze aan het ein de van haar dans kwam in de vorm van een ruiker versch gesneden purpe ren chrysanten. Nadat de chauffeur haar de bloemen overhandigd had, tikte hij be leefd aan zijn pet en zei: Mevrouw Tweedy biedt U deze aan met de oprecht gemeende betuiging van hulde. Zij zou U graag een oogenblikje spreken. Hoewel Natalie in haar zonderlinge kermiskleedij 'n wel wat potsierlijke in druk maakte, slaagde zij er toch in met waardige tred naast de chauffeur naar de auto te stappen; haar hart bonsde van onstuimige verwachting. Eerbiedig maakte de menigte voor haar baan. Me vrouw Tweedy was eigenajes van een der grootste landgoederen uit de om trek en haar liefdadigheid was spreek woordelijk. Ik wilde u alleen maar even zeggen hoe ik van uw voorstelling genoten heb zei mevrouw Tweedy, terwijl ze Natalie's hand in de hare nam en deze liefkoozend streelde: Het was alleraardigst, lief kind. En wat een leuk japonnetje heb je aan - Vertel me eens iets over jezelf. De vrouw naast de vriendelijke dame haalde haar schouders op en wendde met eeen minachtend gebaar het gelaat af. Haar naam was Arabella Snuif, maar naar aanleiding van haar gewoon te om voor vrijwel een ieder, die ze op haar levenspad ontmoette de neus op te halen, had zij de bijnaam verworven van „de Snuifdoos". Zij was reeds een kwart eeuw in dienst van deze voorname oude dame als juffrouw van gezelschap. Nata lie had nauwelijks tijd gehad om haar naam te noemen, toen Bella zich bij haar voegde: Dit is mijn pleegmoeder, verklaarde Natalie aan mevrouw Tweedy. Aangenaam met u kennis te maken, zei Bella grinnikend. Het overkomt ons niet elke dag, dat we aan deftige lui voorgesteld worden. Toen voegde ze er met een buiging aan toe: Wij zijn Sarsiniërs, mevrouw. (Wordt vervolgd.) ren geen genade, ze ranselen je zonde scrupules bont en blauw. Gelukkig duurt hun heerschappij maa kort, hun eigenlijke functie is ruvu baan maken voor de andere „Sunter. klasen"; de kinderen naar bed jagen, n dc volwassen gemaskerden over ij straat gaan loopen. Daar slagen ze no.j in: het kleine gepeupel verstopt zich allerlei hoeken en gaten, krijgt bij n gelijke ontdekking „ongenadig op si ziel", maar kruipt uit zijn holen, zood de „streetfegers" voorbij zijn. En dan wordt het gemoedelijker. I is veel te zien op straat. En nog meer; gissen. Wie is die man met z,n hoog hoed en een kleurige „grim" voor zij gezicht? Hij draagt een vreemd koi jasje en een onzinnig wijde broek, di slobbert om z'n beenen- „een mengel broek en een pintje bille", zou moeder zeggen, als ze hem zag. Maar ze is er niet. Ze heeft thuis haa taak. Alle moeders zijn thuis voor zoc ver ze zelf niet meespelen: ze moeten „Sunderklasen" ontvangen en tracteei die huis in huis uit gaan. Dan zittB de moeders en vaders uit te visscheï wie hun bezoekers zijn, gewoonlijk zol der resultaat, want die zeggen niet va en als ze praten, doen ze dat door el lampeglas of een trechter. En ze zijB zóó goed vermomd dat de meeste gi singen er naast zijn. Tenzij ze zich verr; den door 'n typisch woord of 'n ongecoi troleerde beweging. De zonderlingste i guren bewegen zich over straat, soir alleen, vaak in groepen. Een troepje verkleed als Transvaalsche boeren m patroongordels en houten geweren: 2 zingen het Transvaalsche volkslied halen geld op voor de slachtoffers uit concentratiekampen. Ook collecteeren een paar voor de weduwen van Tex< Belang, 't Is een fantastische wereld het halfdonkere dorp, waar grootvade lantaarns, de „gloeiende spiekers" de n mantische stemming geen afbreuk doe Ik geniet hevig van al de geheimzinni heid, het kleurige tafereel en de drukt op straat. Pas laat worden de namen be kend van de „Sunterklasen"; in de ge lagkamer van Koppen dansen ze dan h hun vreemde costuums, maar zondej „grim". Thuis zet ik, al geloof ik niet meer i Sinterklaas, toch maar m'n „mandje' Morgenochtend is het „soekertjesdag", dan is 't mandje verstopt door vader 1 moeder en 't is vol met taaitaai, „har< en „sukerde", met kruudbóltjes en p permoppen ook met speelgoed schaatsen of een boek, waar je zoo lai op gevlast hebt. Soms sta ik midden in de nacht op c te zoeken. Tot groote ergernis van v der, die hard werkt en z'n slaap ni missen kan. Ik schijn hem trouwens vaak van zijn slaap te hebben b roofd. Moeder heeft me verteld, dat als zuigeling héél lastig was en besli niet mocht huilen,je was dubbe broken", zei ze, „en de dokter had sei skreeuwe is gevaarlijk foor him". Daa om werd ik onmiddellijk uit de wi genomen en rondgedragen, als ik ma een kik gaf. Ook 's nachts. En het g volg was, dat ik al maar huilde.... Om beurten sjouwde vader en mo der 's nachts met me door het huis, kamer op en neer, tien stappen links tien naar rechts. Zóó lang, tot het vad te bar werd Resoluut plantte hij me m de wieg, stapte de bedstee in en zei gen moeder: „Jij kunt doen wat je w ik laat mijn helft huilen!" Op 12 December doen we de Sinte klaaspret nog eens over. Dan loope 's middags de kinderen zingend do! het dorp: Ouwe Sunterklaas gaat nooit ferlore, Falderalderiere, falderalderare, Ouwe Sunterklaas gaat nooit ferlore Fararommidommidom En 's avonds is het aantal gemaskc den nog grooter dan op de 5e". IIIIIIIIIIII WEET U ZE ALLE VIJF IIIIIS 636 Een kilo is..... ons? 637 't Land der duizend meren i 638 Is een spar een loofboom? 639 De Koh-i-noor is een 640 't Schip der woestijn is een ANTWOORDEN. 636 Tien. 637. Finland. 638. Nee een naaldboom. 639. Beroemde diamai 640. De kameel. NIEUWE VRAOEN 641. Dynamiet, een uitvinding van 642. De kleuren van de Belgisi vlag. 643 Welke veldslag staat in de f schiedenis bekend als de voll renslag"? 644 Hoe heet het Engelsche voll lied? 645 De meeste koffie komt uitI. iïiliii IN DE LACHHOEK NEUTRAAL Tante: Van wie houd je het meest, bus Van je vader of van je moedi Kobus: Dat mag ik niet zeggen, ta lk blijf neutraal. Als vijf December eind'lijk is vergleden, Komt onverwacht de zesde aangetreden. En dient zich op z'n beurt bescheiden aan. Maar werd de vijfde met gejuich ontvangen, Helaas, wat bleef er over van de zangen Toen 'k zes op het kalenderbloc zag staan. Waar is 't gedruisch, dat gister nog uw woning Gelijken deed op eene korf met honing, Waar bijtjes zoemend zwermen door elkaar? Wat is er over van die blijde kreten, Van al dat werk der duizenden poëten? De droppels zweet van zooveel rijmelaars? Een huis dat eer een pakhuis valt te noemen, Waar ramen trekken en stofzuigers zoemen, Waar menig valstrik stil is uitgezet. Van acht'loos weggeworpen doozen. Van touwen, heel zorgvuldig uitgeplozen, En opgetrapte vouwen in 't karpet. Waar moet een mensch zich zes December bergen, Wijl hij zich voelt als de bekende dwergen, Die zitten voor de berg van rijstebrij. Wat moet het eerste worden weggeworpen, Dat houtwol of die uitgeholde korpen En wanneer komt de vuilnisman voorbij? Helaas, wat is de mensch een wonder wezen, Eerst zit hij het allerzotste uit te lezen. Wat hem het best als vulling dienen kan. Hoe meer papier en rommel, des te beter, Een haarspeld krijgt een omvang van een meter Maar later,nou, daar weet u alles van. En toch, niettegenstaande deze dingen, Die 't vrouw'lijk deel met drukte weer omringen, Blijft het toch altijd weer een heerlijk feest, Dat jaren lang blijft in 't geheugen hangen. Waarnaar veel ouderen terug verlangen. En vaak met weemoed denken: 't is geweest! HUIB DE RIJMELAAR. rapen. Achterberg De 44-j G.v.d. Brink Van Veenendaal is op de spoorbaan door een trein overreden en gedood Een hoofdambtenaar van het Dep van Soc. Zaken, z'n echtgenoote en een ambtenaar van het Dep. v. Econ. Zaken, verdacht van spionnage, gearresteerd. In den Haag is het tijdschrift De Misthoorn, waarin antisemitische artike-» len voorkwamen, in beslag genomen. Een wielrijder uit Hoensbroek is onder de gemeente Langenboom door 'n auto doodgereden. Tweede Kamer. Minister Van Der Tempel is niet van plan de arbeid van; de gehuwde vrouw aan banden te leggen, hetgeen door veel Kamerleden wordt be treurd. De heer Amelink wees er op, dat bij werkloosheid van 350.000 mannen een inperking van arbeid van gefliuwde vrou wen logisch zou zijn. Mevrouw De Vries- Bruins daarentegen viel de minister bij evenals dr. Vos. „Es ist eine alte Ge- schichte. De motie Van Houten inzake spoe dige indJiening van voorstellen omtrent Staatspensioen werd verworpen niet 50 26 stemmen. ERKKO (Finsche Minister van Buiten- landsche Zaken): We hebben niets drei gends ondernomen tegenover Rusland. Rusland heeft herhaaldelijk geconsta teerd, dat het geen enkel gevaar heeft te duchten van Finsche zijde Findland heeft alles gedaan om dit conflict te vermijden ROOSEVFLT (in boodschap tot Rus land en Finland): Ik doe een beroep op de Finsche en Russische regeering, om haar gewapende strijdkrachten in geen geval last te geven tot het bombardee ren van de burgerbevolking of onver sterkte steden. De mobilisatie kost ons land per dag 1,7 millioen gulden. Bij Egmond en Schoorl zijn twee sloepen van de S.Bolivar aangespoeld, bij Wijk aan Zee liet lijk van een zestigjarige vrouw. Te Zurig is de 10-j. Posthuma de Beer door een auto doodgereden. In Rcelofanendsveen zijn vijf huizen door een schoorsteenbrandje in vlammen opgegaan. De brandspuit weigerde, zoo dat 'het vuur vrij spel had.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4