lil ifiF De W'ereld IN KAART ONTVOERD. VOOR HET KIND. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll VOOR DE VROUW. A 148. A DE NIEUWE MODE SUCCESPATROON A 148 Japon van tweeërlei stof, bedoeld als middagjapon, van zwarte kant met pas en mouwen van zijde. Patronen in de maten 4044. No. A 149. Van wollen stof met inge haalde ruimte aan zijkant. Klokkend rok je. Patronen 4044. No. A 150.Van fluweel, met opgestikt middenstuk in ruitvorm, waarop met lus jes de ingehaalde ceintuur wordt ge knoopt. Patronen 4446. Besteladres voor deze patronen: Ver een. Persbureaus, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. Prijs 35 ct. per patroon, bij vooruitbetaling. A 156. RECEPTEN APPELBEIGNETS. 125 g. tarwebloem, 2 d.l. lauwe melk, 2gr. zout, 10 gr. gist, een ijzeren potje met frituurvet, onge veer zes mooie zure appelen. Maak een beslag van de bloem met de lauwe melk en voeg daarbij de met wat lauwe melk aangemengde gist en 'tzout. Laat het beslag 1 uur rijzen. De appelen boren, schillen en in plakken snijden. In een ijze ren potje het frituurvet flink heet mak n (dampend) Dompel eenige appelschijven in 't deeg, laat ze met een vork in het vet glijden en bak ze bruin en knappend. Laten uitlekken op grauw papier en op dienen, bestaooid met poedersuiker. DE VERHOUDING IN HET VERRE OOSTEN. Nu Pakhoi, de laatste Zuid-Chineesche zee haven, in Japansche handen is gevallen, is in de reeds lang verstarde militaire fronten in het Verre Oosten weer eeni ge beweging gekomen. Het doel van de Japan ners schijnt te zijn thans in het binnenland van China nog verdere ope raties uit te voeren. De positie van het veel geplaagde China is op het bijgaande kaartje duidelijk te zien. Het is thans aan alle zijden in gesloten. In Tsjoenking regeert maarschalk Tsjang-Kai-sjek, een van de weinige mannen, die met taaie volharding strijden blijft tegen de Japansche aanvallen. Hij had hierbij in zooverre succes, dat het den Ja panners den laatsten tijd niet mogelijk was een groot offensief te begin nen of de fanatieke gue rilla der Chineezen te onderdrukken, zoo dat zy de hoop op een volledige zege reeds lang hebben opgegeven. Naast de krijgsverrichtingen trekken op het oogenblik de aandacht de Russisch- Japansche onderhandelingen, welke ten deele gevoerd worden in de grensplaats Tschita, en de pogingen der Japannersom met medewerking van de regeeringen in Peking en Nanking een centrale Chineesehe regeering te vormen, waarvoor Wang- Tsjing-wei, tot voor kort de rechterhand van Tsjang-Kai-sjek, als formateur is aan gesteld. Wang zal volledige souveremiten toegewezen krijgen, doch zal overigens moeten handelen in overeenstemming mei een programma van twaalf pur.ten, dat in Tokio is opgesteld. Ter voorkoming van verdere machtsuit breiding van de Japanners naar het Zuiden yCharbiqftyVIlit oifo; frj n S> Nsinking roe* O. Moekden MONO iennm Sianghai Hanka 'SJÊB&J Tsjcrnkir Amoi fchhoL Honjkonq BRITSCtri BrilSCn Calcutta^ China ranse ONDER JAPAN. HEERSCHAPPIJ hebben de Vereenigde Staten oesloten de helft van de Pacific-vloot ir de wateren van Hawaii te stationneeren, waarmede de wankele positie van Engeland in Chiru een wel zeer welkome versterking heel' gekregen. De toestand i« er met dat al nici eenvoudiger op geworden en liet laa'. zien aanzien, dat in dc naaste toekomst nieuwe complicaties niet uitgesloten zijn. ||||||iiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>i<iiiiiii>ii<i|||||| FEUILLETON Zoo, zei mevrouw Tweedlie, terwijl zij Bella half en half geamuseerd door haar lorgnet opnam. ,,Dat is een van die heerlijke en romantische vorsten dommen in Zuidoostelijk Europa, niet waar? Bent u in Sarsinië geboren? Toen mevrouw Tweedlie het woord tot Natalie richtte, merkte zij de versche roode striemen op haar gelaat, en de droevige ernstige uitdrukking in haar oogen op, Ik ben er niet geheel zeker van, llllllllllll IN DE LACHHOEK VERGEEFSCHE HULP Mijn vriend Jodocus wil me helpen bij een ontvluchtingspoging; hij stuurt me een vijltje. antwoordde Natalie. Hier deed zich een kans voor om de geheimzinnigheid, welke haar geboorte steeds omzweefd had, na te vorschen, een gelegenheid, die zij dan ook gretig aangreep. ,,Ik weet heusch niet wie ik ben", vervolgde zij. Maar Bella ontnam haar snel 't woord, door met mevrouw Tweedlie een ge sprek te beginnen over de ellende van de armoede en hoe heerlijk het toch wel moest zijn om zich in weelde te kunnen baden Eindelijk wendde mevrouw Tweedlie zich weer tot Natalie. „Als het niet reeds zoo laat was, beste kind, zou ik niets liever willen, dan je mee naar mijn huis, Sunnyfield, nemen om je eens wat heerlijks voor te zetten." Nou, nou, siste de snuifdoos bijna onhoorbaar. Ik vind het heel vriendelijk van u, antwoordde Natalie; „bij gelegenheid zal ik graag eens van uw uitnoodiging ge bruik maken. Ik weet, dat er heel veei moois en liefs in de wereld is, maar al dat mooie schijnt gedoemd te zijn buiten mijn bereik te blijven, In de stad woon ik in een vieze, morsige straat, waar men vergaat van de gore lucht. Toen boog mevrouw Tweedlie zich n weinig naar Natalie toe en zei iets, dat haar niet weinig verraste. „Beste kind, er is maar één ding in de wereld, dat waarde heeft, en dat is liefde. Nauwelijks had zij deze woorden ge hoord, of de Snuifdoos trok haar dunne wassen neus op en fluisterde: Stel u niet zoo dwaas aan. Dit meis je is maar een boerenkind. Met zulk soort menschen spreekt men niet. Zij heeft anders meer van een arm De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels noo- digt u uit tot deelname aan onderstaande PRIJSVRAAG. De letters van elk hier volgend woor den-tweetal moeten onderling verwisseld worden, waardoor nieuwe woorden ont staan; de beginletters dezer nieuwe woordenvan boven naar beneden gele zen geven een goede raad aan iedere lezer te zien. dirk-zegelen; rood-lee; ra-noad; schep- na ;bram-taan; men-prik; dieren-ee; dan -er, dan-ver, lize-en; tor-negens; raad- zon; leg-aa; buigen-rek; te-ver; zwoord aal; ijken-west. Herinnert u in December vooral de nieuw-gevormde woorden 7, 1 en 14! PRIJZEN: De groote hoofdprijs, beschik baar gesteld door H.K.H. Prinses Juliana, bestaat uit een geschenk ter waarde van f 100,te kiezen door de gelukkige win naar (of winnares). Voorts: 10 Philips-toestellen uit de schitterende nieuwe serie 1939/40 type A, en minstens 300 (zoo mogelijk meer) Oudejaars-pakketten met verrassende in houd voor Oudejaarsavond (speculaas, boeken, chocolade, warme kleedingstuk- ken, sigaretten, enz). De inhoud van ieder pakket is drie-ledig. INZENDING. Oplossingen uitsluitend op een briefkaart te schrijven (géén brie ven!) moeten zijn gefrankeerd met ten minste 2 Kindcrzegels van 5 (met bijslag dus 8) cent. Alles wat boven het verschul digde porto wordt gefrankeerd komt ten goede aan het Nederlandsche misdeelde kind. (Men plakke niet over een inge drukt zegel heen). De oplossingen moeten uiterlijk 25 December worden verzonden naar: Prijsvraag „VOOR HET KIND". Nicolaïstraat 17, Den Haag. TREKKING DER PRIJZEN op 28 De cember a.s. te 's Gravenhage ten over staan van Notaris Mr. S. K. D. van Lier. De prijzen worden franco toegezonden voor 1 Januari a.s. Trekkinglijsten kun nen niet worden uitgegeven. VOOR MOEDERS NAAIMACHINE. Twee ronde triplexplankjes, een garen- klos, een metalen ringetje en zes houten of metalen pennen, om in het bovenste plankje vast te zetten. Meer heb je niet no iig voor dit aardige molentje. Moeder kan daar veel plezier van hebben, wan neer ze op haar machine diverse soorten garen voor het grijpen wil hebben. Bo venaan de pennen een dun gleufje ma ken; daar haal je de draad doorheen, om verwarring te voorkomen. klein prinsesje, dacht mevrouw Tweed lie, terwijl zij Natalie vriendelijk toe knikte. Onmiddellijk daarop deed zich een donderslag hooren. Het was de eer ste aanwijzing, dat er een storm op komst was. Een vuil-gele stofwolk joeg door de straat. Op Natalie's neus spatte een groote regendruppel uiteen. Toen zij zich omwendde, zag zij, dat de me nigte zich snel verspreidde en overal een goed heenkomen zocht. Bella trok haar bij de mouw en riep: „Vlug, kom mee!" terwijl zij snel in de richting van de woonwagen liep. Mevrouw Tweedlie nam Natalie's hand in de hare en keek haar in haar bedroefde oogen. „Ik hoop, dat ik je nog eens zal zien," zei ze. Toen stelde zij haar, alvorens haar te laten gaan, nog een vraag: „Voel je je gelukkig?" O, zeker, antwoordde Natalie, ter wijl zij een uiterste poging deed om haar tranen in bedwang te houden. Medelijden beroerde het hart van de oude dame. Maar hoe het haar ook speet, op dit oogenblik moest zij het onderhoud afbreken en trachten 't be schuttende dak van haar landhuis te be reiken voor de bui losbarstte. Elke mi nuut blies de wind al krachtiger en krachtiger. Tot ziens dan, Natalie. En mevrouw Tweedlie wuifde het meisje een welgemeend tot weerziens toe. Natalie bleef aan de kant van de weg staan, bloothoofds en er nameloos troos teloos uitziend, zij stak haar beide vin gers in de ooren, want zij was doodelijk benauwd voor het onweer. Haar haren wapperden haar om het hoofd. Eerst toen mevrouw Tweedlie uit het gezicht lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiilililliiiiillill llllllllllll VOOR DE JEUGD 0 Ui f' 39. De pensionhoudster was woedend, toen ze hoorde, wat er gebeurd was. Nu was het voor goed uit. Mijnheer Pimpel mans moest de volgende ochtend vertrek ken, zonder pardon en maar zien, dat hij ergens anders terechtkwam. Daar er, zoals we al gezien hebben, te Zomerdorp nergens meer een kamer vrij was, be sloot mijnheer Pimpelmans maar eens in de dorpen in de omtrek te gaan zoeken, tot welk doel hij een fiets huurde. WE MAKEN EEN INKTSPUIT. Op deze wijze kunnen jullie met wei nig moeite versieringen op b.v. boekom slagen aanbrengen. Het flesje is met inkt gevuld en afgesloten met een kurk, waar van een stuk afgesneden is. Twee glazen buisjes op de aangegeven plaats aan brengen. Wanneer je door het ene blaast, komt een wolkje van inkt uit het andere le voorschijn. Je blaast dit wolkje b.v. op een gedroogd boomblad, dat op een vel papier geprikt is. Een verrassend resul taat krijg je dan. NIEUWE PRIJSRAADSELS. Beste Jongens en Meisjes. We maken vandaag de 200 vol: 197. Vul eens in: Bniet vriendelijk. Hkan gevaarlijk zijn. 19S. Met H. een stuk gereedschap en met een K een vertrek. 199. Zoek hier een vrucht uit: De bak ker staat op de hoek (vier letters) 200. Een voedzame spijs. Eerste letter een B. Laat deze letter weg en er staat de naam van een kleur. Nu de oplossingen 191 tot en met 20C inzenden en wel niet later dan Dinsdag. 19 Dec. Ook je voornaam fe»n je leef tijd er bij opgeven. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. WAAROM HIJ NIET SCHREEUWDE Jantje was de laatste weken erg lastig en stout geweest. Nadat verbieden niets had geholpen, ging vader tot krasser maatregelen over: hij gaf hem een flink pak voor z'n broek. Een buurman, die daarvan getuige was geweest, 'stond ver wonderd, want Jantje gaf geen kik. Schreeuw je nooit, wanneer je ge slagen wordt, vroeg hij later aan Jantje. En wat antwoordde de schelm Wat zou het helpen Vader is toch doof. verdwenen was, ging zij naar de woon wagen terug. Terwijl de auto zich door de aangroei ende duisternis voortspoedde, net voor de storm blijvend, vlijde mevrouw Tweedlie zich achterover in de kussens. Het is wel heel merkwaardig, zei ze eindelijk tot de Snuifdoos, maar naar het uiterlijk te oordeelen, zou men werkelijk zeggen, dat het meisje van betere afkomst is. En zij beantwoordt als twee druppels water aan de beschrij ving, die Tommy gaf van het meisje uit die achterbuurt van New-York. Je weet wel, dat kind, dat hij bestemde als hoofdpersoon voor de groote Ameri- kaansche roman, die hij van plan is te gaan schrijven. Die dwaze neef van u deed verstan diger, als hij bij zijn vader in de zaak van zuurwaren ging, in plaats van naar de pen te grijpen, flapte de Snuifdoos er uit. „Als u uw neef Tommy Pruden niet gauw aan zijn verstand brengt, dat het krankzinnigheid is zich onder die ge vaarlijke vreemdelingen in New-York op te houden, en tracht hem daar van daan te krijgen, zal hij vandaag of mor gen nog eens in groote moeilijkheden ko men!" De storm brak spoedig in al zijn woe de los. Zoo gauw Natalie de woonwagen bereikt had kroop ze in haar kooi., waar ze, ineengedoken van angst, met de vin gers in de ooren gestopt, bleef liggen - biddend en smeekend, dat elke slag van de donder de laatste zou zijn. De woon wagen schudde en beefde onder de zwa re windvlagen. De regen sloeg in stroo men tegen de venstertjes. (Wordt vervolgd.) 90. Toen hij op de fiets zat, vrolijkte arme man weer spoedig op. Hij had h windje in de rug en de weg was lekk glad. Maar het duurde helaas niet lang de tegenspoed dook weer op, in de voi van een hoge heuvel, waar hij tegem moest. Mijnheer Pimpelmans hijgde a een paard, dat het op zijn luchtpijpt heeft, en hoe meer hij de top naderd hoe meer hij bevreesd werd,dat hij 1] niet halen zou. O, WAT DOM. Ik wou meneer Kool spreken Welke Er zijn twee broers. Ik bedoel meneer Kool, die c zuster op Vlieland heeft. VOOR DE OUDEREN EEN BEZOEK AAN MARS Er zijn al veel schrijvers geweest, die hun verbeelding een reis naar de j heimzinnige planeet Mars gemaakt hebi maar of dit nog eens werkelijkheid worden, dat is nog een groote vra Zomer 1939 was de gelegenheid zoo'n uitstapje juist biezonder gunsti want de planeet was nu maar 56 millij K.M. van de aarde verwijderd, terwijl het ongunstigste geval de planeet 359 millicen K.M. van ons af is. We :-il len ons nu eens voorstellen, dat er cc „racket" (soort vuurpijl) gebouwd zo kunnen worden, waarmee we in koH tijd naar Mars konden vliegen. Hoe zou het er daar wel uitzien? Pre cies weten we dat natuurlijk niet, nu met behulp van de moderne wet.nsct zijn we toch wel eenigszins op de hoog Omdat er maar weinig zuurstof zuurstofapparaten meenemen. Ook moe we een stevig ons geheel omsluitend i aantrekken, omdat de luchtdruk op M veel geringer is dan bij ons op de aar Als we dat met zouden doen, zouden net als diepzeevisschen, die men uit diepte aan het daglicht brengt, uit elk; springen. Het pak moet nu zorgen, de dnik op ons lichaam ongeveer netz groot is als op de aarde. Maar dat nog niet alles. Het is op Mars zoo v schrikkelijk koud, dat koolzuur tot snee bevroren wordt. Levensmiddelen water zijn er natuurlijk niet te vindt want die geweldige koude toch het het grootste gedeelte van de planeet g maakt tot een onvruchtbare woeste! Op Mars zouden we ons verbazen o\ onze lichaamskracht, want - niet genstaande onze zware uitrusting zout we geweldige sprongen kunnen maken zware gewichten van de grond kum heffen. Dit komt, doordat de zwaai kracht op Mars zooveel geringer is op de aarde. Door dit alles is het dan ook onmo gelijk, dat er menschen op Mars zoui kunnen wonen. Maar, of er heelem geen levende wezens op Mars zijn, d is men niet zeker van. Mochten er levt de wezens wonen, dan is dat nog nu van korte duur, want Mars is vele jai ouder dan de aarde en de wind en water hebben allang hiyi inwerking de oppervlakte van deze planeet j staakt. Alleen aan de polen zien we n witte vlekken, die cr als sneeuw uitz.< maar waarschijnlijk bestaat deze sneei niet uit water, maar uit vaste koolzu Uit dit alles blijkt, dat een tochtje ni Mars wel heel interessant maar overigi niet erg plezierig zal zijn, en daan blijven we voorloopig toch maar liev op de aarde. HYGIENE EN VEILIGHEID llllll 135. Lange kousen zijn beter dan kr kousen voor kinderen, die veel verk den zijn. Kinderen met zweetvoeten fl ten geen rubberlaarzen dragen.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 4