AKKERTJES NU NOG! f 15,75, Rein en Witter dan Wit Hoofdpijn-Kiespijn - Gevatte koud TIEN JAAR RUNDVEE T.B.C, BESTRIJDING OP TEXEL Brieven van Texelaars in den Vreemde. Een prachtklok met gongslag JUNGHANS-UURWERKEN R. BAKKER, door E. NOORDIJK, Dierenarts te Texel (Vervolg.) Bekijken we de verordening nader, dan zien we, dat bepaald is, dat al het in te veteren vee bij aankomst moet worden on derzocht, tenzij de invoer is gedekt door een veeartsenijkundige verklaring en dat reageerende dieren binnen 14 dagen het eiland moeten hebben verlaten, tenzij hier van ontheffing is verleend. Verder is be paald, dat al het op Texel gehouden vee minstens éénmaal per jaar moet worden onderzocht en dat het verboden is reactie- dieren op Texel te houden na de in de overgangsbepaling genoemde termijn van vier jaar. Wat de ontheffingen betreft, zien we, dat letter a van art. 9ter voorziet in het eventueel aanhouden van een hoogdrach- tige kce, welke lijdende is aan open-t.b.c^ waarvan de eigenaar gaarne het kalf wil aanzetten, terwijl onder letter b de re- actie-dieren vallen, die geen „open^or- men' 'zijn en welke men om dezelfde re den gaarne wil aanhouden; ook mestvee, dat in het najaar wordt ingevoerd, en in het voorjaar het eiland weer verlaat, valt hieronder. Wanneer iemand dus vee wil invoeren zonder veeartsenij kundige verklaring, dient hij bij de i nvoer onderstaande invoerver gunning te kunnen overleggen; voordat hij dus naar de vaste wal gaat om vee t- koopen, zal hij verstandig doen zich van een dergelijke vergunning te voorzien Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Texel verleenen ontheffing van net verbod in artikel 9bis der Veerver- ordening voor de Gemeente Texel aan voor de invoer in de Gemeente Texel op - van rundouder dan ze's weken, onder de volgende voor waarden. a. De vergunninghouder is vellicht de gemeente-veearts tijdig te verwittigen van dag en uur, waarop de invoer zal plaats hebben. b. De vergunninghouder heeft zorg te dragen, dat toegelaten wordt, dat door de gemeenteveearts op het dier de tu- berculineproef wordt toegepast en-dat het dier daartoe aan de eerste oogdruppeling wordt onderworpen, onmiddellijk na de invoer, binnen vijf dagen daarna aan de tweede oogdruppeling en dat uiterlijk 6 uur na deze druppeling de controle wordt toegelaten, of al dan niet reactie is opgetreden. (1) Onder de aandacht wordt gebracht, dat het ingevolge art. 9ter der Veeverorde ning verboden is een rund, ouder dan S weken, ten aanzien van de invoer waar van ontheffing is verleend, vanaf de 15e dag na die invoer binnen de gemeentel te hebben, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke verklaring, afgegeven door een veearts, waaruit blijkt, dat het dier bij een uiterlijk een jaar geleden in gesteld deskundig onderzoek ouder was dan zes weken en niet lijdende werd be vonden aan eenige vorm van tuberculose. Ten aanzien van een ingevoerd reactie- dier kan de volgende ontheffing worden verleend (1) Daar thans de intracutane methode wordt toegepast, zal het noodzakelijk zijn het onder b. genoemde te wijzigen en al leen te spreken van onderzoek op t.b.cj 30 October 1939. Zeer geachte Redacteur. Als een bezuinigingsmaatregel waar spreekt men tegenwoordig in de vijf we- relddeelén niet van bezuiniging? - zijn de Internaat-scholen van Bagamovo en Morogoro bijeengevoegd. De frissche, jonge kustschool is met headmaster en al opgenomen in de veel oudere Centrale School in het binnenland. Morogoro is ons hoofdkwartier met een uitgebreid Europeesch en Inlandsch personeel en mijn taak ziet er niet zoo erg gemakkelijk uit. De Missie-statie ligt geplakt tegen de hooge Uluguru-bergen, waarop een reeks schitterende missies liggen. Maar elk vordert eenige ur:n klauteren om er te komen en vaak ge vaarlijk klauteren. Morogoro echter kan nog juist per auto worden bereikt. Een frisch beekje, dat vlak boven de gebouwen ontspringt, kabbelt langs de huizen. Eerst voorbij het Zustershuis, waar een der zes Europeesche nonnen er gebruik van maakt voor een pracht greenten- en bloementuin, die het heele jaar door geeft. Dan stroomt het water rondom de kathedraal, die negen altaren heeft, voorbij een reeks klaslokalen, eet- en slaapzalen en werkplaatsen, due op hun steeds dieper terrassen naar beneden schijnen te huppelen, 'k Ben bang, dat ik zal moeten leeren mechuppelen, niettegen staande ni'n rheumatiek. Het witte Patershuis, waar ook de Bis schop resideert, als hij niet op stap is, is er op berekend ongeveer het heele per soneel te kunnen bevatten met de jaar- lijksche Retraites, terwijl ook de zieke Confraters er herstel komen zoeken Een gced ingericht missie-hospitaal met o. a. een tandheel-kliniek, staat onder compe tente zusters. De scholen, die zes Europeesche krach ten in beslag nemen naast een leger van inlandsche meesters, staan onder regec- rings-(*>ntrole, maar kunnen best wat n.euw leven gebruiken van de springle vende Bagamoyo-bo\s, die me met hun vroolijke toetjes lachend goeie-morgen ko men wenschen, terwijl de honderden van hier hun nieuwe headmaster nog wat wan trouwend aankijken. Ze lijken wel bang voor vermeerderd handwerk en strikte discipline, waarbij zij niet heetemaal dc plaak misslaan. Ée roode aarde is hier Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel verleenen aan - te behoudens recht \an intrekking tot en met 31 Maart eerstkomende ontheffing van het verbod in artikel Qter, eerste lid, der Vee verordening voor de gemeente Texel ten opzichte van - rundbekend onder volgno op de tubercullnesta- ten, aangehouden door de Vereen. Texel, /ulks onder de volgende voorwaarden a. het genoemde vee mag niet worden gemolken en moet geïsoleerd worden ge houden. b. het gencemde vee moet vóór 1 April e.k. de gemeente Texel hebben verlaten. Deze ontheffingen worden door B. en W. slechts verleend, na ingewonnen ad vies van het bestuur der Vereen. Vooreen juiste uitvoering der verordening bestaat er dus een nauwe samenwerking tusschen het College van B. en W. en het Dage- lijksch Bestuur der vereeniging, waardoor men er van verzekerd kan zijn dat de soe pelheid zooveel als mogelijk is, wordt betracht. De opzet van de verordening toch is in de eerste plaats om te komen tot een t.b.c.-vrij-eiland doch daarnaast dient men rekening te houden met de fi- nancieele belangen der veehouders. Voor een juiste en succesvolle bestrijding der rundertuberculose is een voortdurende voorlichting aan de veehouders en het overige publiek noodzakelijk, dat wij daar bij kunnen wijzen op de bestaande ver ordening is bij deze propaganda een krachtig argument. Het is niet zelden voor een veehouder een prikkel om de bestrijding met kracht ter hand te ne men, wanneer hij weet, dat de Overheid uit eindelijk dat van hem kan verlangen ;deza wetenschap moge inderdaad haar invloed uitoefenen, het is echter voor menige \eehouder ook de waardeerutg, welke hij koestert voor de belangstelling der Over heid in zijn werk, die hem prikkelt tot 't verleenen van zijn volle medewerking. Wij mogen hier dan ook met overtuiging verklaren, dat de gemeentelijke verorde ning ongetwijfeld opvoedend wej-kt en dat zij onontbeerlijk is om te komen tot een eiland, dat vrij is van rundertuberculose. Prima uurwerk. Met garantie. Ook in hebben wij een groote keuze. (gedipl. Horlogemaker.) inderdaad goed en veel vruchtbaarder dan aan de kust en er kan heel wat be zuinigd worden, als de jongens wat har der leeren aanpakken. Al lang ben ik over tuigd van de heilzaamheid der drukbe zette dagen en ik hoop, dat gezonde prin cipe gradueel de jongens in te prenten, zonder dat zij daarom allen het hazenpad gaan kiezen. Trouwens, de meegebrachte fanfare-instrumenten zullen wel helpen, zorgen, dat de vroolijke noot met ont breekt. Het electrische licht, door een Diesel-motor verwekt, maakt de dagen h er langer dan ïn mijn vorige schoof waar de distributie-petroleum ons vroeg naar bed joeg. Ik heb hoofdpijn van het dagroosters omwerken, want er moet tijd worden ge maakt voor regelmatige muziek-uren (na tuurlijk!), voor meer uitgebreid nijver heids-onderricht en meer handenarbeid in het algemeen. Dit laatste vooral om de eindjes aan elkaar te krijgen, wat geen gemakkelijke taak is, nu er uit Europa zoo weinig hulp meer kan komen. God geve, dat alles zal willen meebui gen, want veranderingen zijn zelden wel kom in de aanvang. En negers zijn erg conservatief, vooral waar hun spreekwoor delijke gemakzucht wordt aangerand. Een hartelijke groet tenslotte aan de makers", lezers en lezeressen van ,,onsv krantje, van wie gegadigden mijn nieuwe adres gelieven te noteeren. Rev. M. WITTE, Sup. Holy Ghost Mission-School P.O. Morogoro Tanganivka Territory, East Afrika. worden Uw tanden I 1/ fl Q fl als U poetst met U liU L BINNENLAND. —Amsterdam. Bij de Ned Scheeps bouw is een 25-j arbeider door een slag van een hijseh gedood In de staatsmijn Emma is de 27 j. mijnwerker F. H. R. door een locomo tief doodgereden. Zoetermeer. Een 8 jarig meisje is legen een vrachtauto opgereden en aan de gevolgen overleden. iloeven. De 27-j beambte Mannius is met een vrachtwagen tegen een huis op gereden en gedood. Koning Leopold van België heelt de dienstplichtige B. van Dijk, die on langs de hollende paarden voor een bran dende munitiewagen met levensgevaar tot stilstand wist te brengen, begiftigd met de gouden medaille van verdienste. Oss. Het 11 .-jarig zoontje van de arbeider P. Gielis is tegen een branden de kachel gevallen en aan de gevolgen overleden. Waddinxveen. Het fabrieksgebouw van de N.V. Eerste Waddinxveensche stoommeubelfabriek is geheel verbrand. Men schat de schade op 1.5 ton. Tachtig personen werden hierdoor wrerkloos. Aar!e-Rixtel. Aan de Kanaaldijk is een 20-jwielrijder door een auto uit Helmond doodgereden. Probeer 't toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd .vanwege hun uitstekende jwerking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen. Hoofdpijn, koorts, kou Doos 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers- ADVENTSAVOND BOERINNENBOND Dinsdagavond is in de Lagere Land bouwschool de Adventsavond van de Bcerinnenbond gehouden. Tot alle spijt was de voorzitster van de afd, mevr. Kamp-Neubecker, door ongesteldheid verhinderd deze avond te leiden. Mevr. Keijser-Rab opende daarom deze samen komst en sprak daarbij een hartelijk wel komstwoord. Hierna las Mevr. De Vries- Steutel een tweetal wélgekozen Kerst verhalen van de Zweedsche schrijfster Se lm a Lager lof. Er werd deze avond .eigen gebak", bereid door mevr. Kamp, en thee gepresenteerd. Met hulst en kaar sen was het lokaal versierd, wat de goe de sfeer mede verhoogde. Na de pauze werden op een grammofoon twee Kerst liederen ten gehoore gebracht. Het was een goede avond, aan het slot waarvan Mevr. Rab dank bracht aan allen, die hiertoe haar bijdrage hadden geleverd. KUNSTMEST. Woensdag 27 Dec. verkrijgbaar aan Koogerstraat 42 tegen de bepaalde bedra gen, toewijzingen en zegels van 9-12 uur. N. C. Bakker, Alolenstr. 61; J. M. Bak ker, H 10, T. Bakker, O 48; A. Bar barst, Gerritsland; H. Beukema, O 165a; Jac. Boon, H 112; J. J. Boon, Wester- mient; M. Boon, C 98, P. Boon, W 44, M. 1). Bf uwsma, B 170, J. Brak, E 99, Gebrs. Burgman, K 32; R. Dalmeijer, K 19; D. Dros A/., Tienhoven; Jac. Duinker, H 15; J. Duinker,- O 57, C. P. Eelman, K 15; P.E.K. Ebbinge Wu'dben, W 68; Nan Eelman, B 12; Jac. Eelman, Weststr. 2; J. de Graaf, E 86; J. de Graaf, C 104, M. W. de Graaf, C 66; Wed. C. v Heenvaarden, E 128; H. van Heerwaarden, E 128b; Jac. Hopman, K 4, Wed. P!h. de Jonge, S 38, A. KI. Jonker, H 71, Wed. S. Jonker, H 4; Corn. Keij- ser, Weverstr. 73; S. C Keijser, Schil- dereind 50; B. Lap, H 89; KL v. Loo, Vuurtoren. L. Koppen, Spijkdorp; G. Renooy, B 15; B. Nieboer, C 19; M. Roe per, W 48; D. J. Roeper, Akenbuurt. L. Roeper, O 170; Jan Schagen, Kooger straat 18; W. v. Sijp, E 53; C. J. Veeger, H 81; Jac Verse put, Evers tekoog 94; P. Verseput, K 89b; Jac. Vlaming, O 122; P. Visman, Waalenburg 62, D. Witte Dz. B 140; P. J. Zoetelief, C 43, H. Zijm, H 15; Wed. G. Zijm, B 24. Van vorige lijsten nog niet afgehaald Jac. Keijser Dz., Koogenveg 23; M. Koorn, C 46, Landbouwschool, Kooger straat 21; W. J. Reuvers, C 63, P. J. Uitgeest, K 86; P. Bakker, Koogerstr. J. Bruin H 64; F. Buisman, Parkstraat; W. Douma, C 151; C. Hin, B 36; P. Hin, B 46, M. C. Keijser, W 4. P. Keij ser, Westerweg; C. G. Kersemaker, Mo lenstraat; C. Koorn Hz;> Hemmerkooi; N. J. Kikkert, H 52; A. Kooiman, W 36; A. Kooiman, W 32; M. S. Langeveld, Binnenburg, C. van Leeuwen, E 118; D. Mantje, Dijkmanshuizen; J. Roeper, E 42; L. Roeper, W 72; J. Smit, E 79; Gebr. v.d. Sterre, S 20 en 21; W. Trap, O 16; Jb. Vlaming, Lucrosa, Noor den; Mej. N. Witte, O 33; J Witte, K 37; J. Witte B 173; J. Zijm,' K 76; Wed. J. Harte, O 109. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en soed. Doos 50 cf Proefdoos 10 ct. BUITENLAND BELGIE In Leuven hebben honderden stu denten pro-Finsche en anti-Russische be toogingen gehouden ENGELAND. Britsche vraphtboot Depford, 5000 ton, is ten Noorden van Bergen ge torpedeerd. 30 slachtoffers. Tijdens de debatten in het Hooger- huis, gewijd aan het Nederlandsche vre desinitiatief, drongen eenige leden er bij de regeering op aan de vredespogingen te hervatten. Lord Halifax betreurde deze „onvoorzichtige uitlatingen". De Engelsche kolenboot Marwick - Head, 496 ton, is aan de Engelsche O.- kust op een mijn geloopen. 6 vermisten Het 4500 ton groote Engelsche s. s. King Egbert is op de Noordzee na een ontploffing gezonken; 1 slachtoffer. De economische banden tusschen Frankrijk en Engeland zijn weer nauwer aangehaald: voor de duur van de oorlog is de franc aan het pond sterling gekop - peld. De Engelsche treiler James Ludford is op een mijn geloopen. 17 Slachtoffers. De Engelsche tankschepen Inver- lane, 8900 ton, en Atheltemplar, 8939 ton, zijn op de Noordzee op een mijn ge loopen. 35 Slachtoffers. In de eerste drie maanden van de oorlog zijn 2100 Engelsche militairen ge sneuveld, tegenover 12500 over eenzelf de periode in de vorige oorlog FRANKRIJK In Frankrijk zijn plannen in de maak voor een tunnel onder het Kanaal naar Engeland. DUITSCHLAND De Westgrens van Duitschland is sinds Maandag iedere nacht van 20 uur tot 7 uur gesloten. Het 51000 ton groote Duitsche schip de Bremen is, zonder convooi, veilig van Moermansk in Bremerhaven aangeko men. Een Engelsche duikbootkapitein verklaarde het schip wel gezien te heb- bn, maar daar hel een ongewapend koop vaardijschip op groote afstand van de kust was. had hij niet het recht het om te torpedeeren. In Duitschland is iemand, die naar een met Duitsch radiostation luisterde, tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Duitsche s.s. Foeina is voor de Chileensche kust door 2 Engelsche oor logsschepen tot zinken gebracht. 18 slachtoffers. De goederen van de onlangs naar Zwitserland gevluchte Fritz Thijssens, groot-industrieel, zijn in beslag genomen ZWEDEN Door een ontploffing zijn 7 matro zen der Zweedsche marine voor de kust van Vinga gedood, toen ze met 'n sloep een mijn wilden opvisschen. FINLAND. Helsinki, dat in normale omstandig heden 350 000 inwoners heeft, telt er nu nog maar 50.000. De rest is geëvacueerd. In Finland zal van het geld van eei Zweedsche collecte een oorlogshospitaa voor 150 peronen worden gebouwd. He krijgt Zweedsch personeel. Het Finsche s. s. Hi'ldegard is bi het verlaten van de haven van Wibor door een Russisch vliegtuig zonder sue ces aangevallen. Door een Finsche kustbatterij vai 1 et eiland Abo is 'n Russische torpedo jager tot zinken gebracht De Finsche zender Lahti heeft oj de golflengte van Radio Moscou een uit zending in het Russisch gegeven, waarbi ae Russische arbeiders werden aange spoord Molotov, die de schuld droeg van In :Russ oorlog. Weg te jagen In Fin and zouden al 30 000 Russen ge. sneuveld zijn. 5 DE BALKAN. Door een ontploffing in cie Staats- papierfabriek te Zarnestie in Roemenie zijn veertig personen gedood en velei gewond. 1500 M. stond een munitiefa briek van de plaats des onheils af. SOVJET-RUSLAND Het Russisch s.s. Indigirka, 2336 toi is dicht onder de kust van Hokeida, Ja pan vergaan. 600 slachtoffers. De omroeper van Radio Moscoi heeft in een uitzending gezegd: ..Hoewe onze verhouding tot Hongarije normaa is, schijnt de houding van dit land er me een te zijn van vredelievende gezindheid Wij moesten tot onze droefenis consta teeren, dat Hongarije blijkbaar het voor beeld van Polen wenscht te volgen. Wi zullen nooit een 2e Finland in de Kar paten dulden. DENEMARKEN Het 3500 Ion groote Deensche s.s Cimbria is bij de kust van N Schotlam op de rotsen geloopen. De bemanning gered. NOORWEGEN De Noorsche schepen Ragni (126 ton) en H. C. Flood (1907 ton) zijn bij d N O. kust van Engeland op een mijn ge loopen 10 slachtoffers. ZWEDEN Het Zweedsche s.s. Ursus. 1499 toii is onder de Engelsche kust op een miji gleoopen. 11 leden der bemanning wer den door de Ned. koopvaarder Brind gered. De overige 9 worden vermist. VEREENIGDE STATEN. In de afgeloopen week werden in i Vereen. Staten 115478 automobielen ge bouwd. In Texas is de grootste aardolielei ding van het Shell-concern door een ge weldige aardbeving over 70 K. M leng te opengescheurd. Schade 350 000 dollai ZUID-AMERIKA Bij Pante Nuova di Minas (Braz lië) is een vliegtuig neergestort, waarb de 4 inzittenden om het leven kwamei mill1llllllllllllllllll VOOR DE JEUGD. illllll KENNEN JULLIE ONS? en deze kleuren, enz.) Bovendien wordi Dit is nu mijn Kerstprijsvraag voor prijzen gegeven, aan wie de meeste n jullie. Het is de bedoeling, dat jullie van de zes weet te noemen. We de stukjes uitknippen en zo opplakken dat jeer maar een paar? Toch maar opschr je 6 portretten krijgt. Stuur mij deze toe ven. Het kan best zijn, dat je met tw en zet er bi» WIE afgebeeld zijn. De namen al winnaar bent. Inzenden m u~ .'..li:-* j.^1

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2