De Courant-Nieuws van de Day NU NOG! f 15,75, „De Rijmelaar Verdrijf die Beklemming AKKER S Een prachtklok met gongslag JUNGHANS-UURWERKEN R. BAKKER, POLDER EIERLAND IN 1939 Abonneert U op De Tex. Bollenteelt in 1939 De Tex. Visscherij in 193! COLLECTEN Mei Emmabloemcollecte f 134,46, Mei: Voor de Reclasseering 71,64 Juli: Voor Zonnestraal 108,53 Juli: Voor t.b.c.-bestrijding op Texel 131,46 Aug. Voor Herw. Levenskracht 92,10 Sept. Voor de militairen op Texel 413,19 Oct. Voor Doris-Rijkers-fonds 63,00 Oct. Voor Wolfhezen 102,00 Nov. Voor Simavi 139.36 Nov. Voor Nation. Steuncomité 322,22 Dec. Mijnrampschade Texel 3000,00 plm. ONDERWIJS. 13 Jan. Eerste Ouderavond L. Landb, school. 20 Jan.: Om tot oprichting Landb. Huishoudschool te komen wordt op uit- noodiging van Burg. Kamp een gezamen^ lijke vergadering belegd van Boerinnen - bond en de Landbouw- en Landarb. Org., 21 Febr. worden de statuten verleden. 25 Febr.: Eervol ontslag verleend aan dhr J.W.F. Usi, onderwijzer o.l. school. Den Burg (benoemd te A'dam). In de Raad wordt meegedeeld, dat Ged. Staten goedkeuring hechten aan het Raadsbesluit, ingevolge hetwelk instand houding van de o.l. school te De Waal wordt gevorderd. Ouderraad ingesteld (10 personen.), De Raad hecht z.h.st. zijn goedkeu ring aan het voorstel van B.enW. om te verklaren, dat een Landbouwhuishoud-, school op Texel noodig is. Maart: Aan de oproep van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de o.l school te Den Buig (vac.-Usi), geven 124 personen gevolg. 29 Maart Besloten tot oprichting 3-j., R.K. Ontwikkelingscursus. 6 April: Dhr J.W.F. Usi, sinds 15 jaar onderwijzer O.L.S. Den Burg, neemt af scheid wegens vertrek naar Amsterdam. 28 Juni: Eervol ontslag verleend aan mej. J W.Dros, onderwijzeres te Oude- schild. 27 Juli: Eervol ontslag verleend aan. dhr C.A. Keijser, h.d.s. te De Waal; inj gewilligd het verzoek om overplaatsing van mej. G. Eelman, onderwijzeres te De Waal, naar Oudeschild. 9 Oct.: Opening R.K. „Soc. School" (cursus vanwege R.K. Werkliedenver bond.) 31 Oct. Bencemd tot h. d. s. te De Waal dhr L. P. Pieterse, te Kattendijke. 28 Nov.: Benoemd tot lid Comm. We ring Schoolverzuim dhr H. Remmers (vac.-C. Dijt), tot lid Schoolcommissie Ds. K. T. Gorter (vac.-Dr. Vis). 22 Dec.: In de Schoolcomm. benoemd mevr. J. Remmers-Langeveld (vac.- mw. Heil erna). Alle bestuursleden Stichting Landb. Huishoudschool herbenoemd. 23 Dec.- Dhr C. A. Keijser neemt af scheid als hoofd van de o.l. school aan De Waal. Ieder, die met 'n verwaarloosde hoest 13 blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los. zuivert Uw lucht wegen zoodat het beklemmende, pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt Laat Akker s Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop, versterkt met ..codeïne" dat ook voor U doen tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 et f 150. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaai PERSONALIA. Jan.: Burgemeester Kamp benoemd tot' bestuurslid Vogeltrekstation Texel. 20 Febr. Dhr P. Drijver herkozen als directeur N.V De Onderneming. 1 Maart. Dhr H. Frederiks, dierenarts, doet zijn practijk over aan dhr H. Koens. Juni: Mevr. Koens-Van den Nieuwen- huvzen aan de Veterinaire faculteit van. de Utrechtsche Hoogeschool afgestu deerd als dierenarts. 18 Juni Dhr J. Boon verlaat na 4Q jaren dienst Staatsboschbeheer, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Juli: Dhr L. Vonk benoemd tot Direc teur Kantoor Texel, N.V. Rotterd. Bank- vereeniging. 25 Juni: Dhr S. Duinker, 25 Juni 1879 te Den Hoorn geboren, verlaat, in het genot van pensioen, als le Chef de Bu reau de dienst der Ned. Spoorwegen. 1 Aug.- Dhr S. Hemelrijk, Kantonnier, Havenmeester Oudeschild, gaat met pen sioen; dhr Jb. de Graaf, van Den Cever„ wordt zijn opvolger. 27 Juli: Dhr Jan P. Stmjbos behouden „thuis". Hij werd na een nachelijk avon tuur bij Spitsbergen als verloren be schouwd. 1 Nov.: Dhr H. v. Wijk, medewerker Tex. Crt., benoemd tot 3e corresp. Han delsblad te Haarlem. 2 Dec.: De vaandrigs Jonkhart, Groe neveld en Bol bevorderd tot res.-officier en als zoodanig beëedigd, bijzondere mili taire plechtigheid op de Groeneplaats. T. E. S. O. Jan. Aanbesteding bouw magazijn en aanleg opslagterrein te Oudeschild. 8 Febr. T E.S.O. publiceert haar winst en verliesrekening over 1938. Winstsaldo, ruim f20600.—. 24 Febr.. Jaarvergadering. Mei: T.E.S.O. besluit militairen tot de rang van onder-officier tweemaal per maand gratis overtocht toe te staan, voor zoover de reiskosten anders voor reke ning van die militairen zouden komen. Met Pinksteren vervoerd: 4277 pass, (plus de gratis vervoerde militairen), 139 auto's, 1036 fietsen, 86 motoren, 43 tan dems. Vorig jaar resp. 4509 83 1357 86 30. Juli: Voor rekening van T.E.S.O. wordt in de duinen bij Reddingboothuis De Koog een parkeerterrein aangelegd. Sept.: T.E.S.O, besluit bij duisternis, in verband met mijnengevaar, met meer te varen; ingang 15 Sept. beperkte dienst regeling; 24 Nov. wordt de dienst op nieuw gewijzigd. Dec.. Reddingsmateriaal aan boord van de schepen o.a met twee vlotten uitge breid. V. V. V. Jan.: In het Park volières gebouwd. Maart: Onze V.V.V. weer ter Jaar beurs. 14 April Besloten tot oprichtingeener Reddingsbrigade, in Juli stelt deZvvem- vereen. ieder in de gelegenheid de kennis en vaardigheid te verwenen, noodig om een goed lid van deze Brigade te zijn. Juli N.J.N. (Natuurstudie) en een greep Belg. padvinders richten bij de Dennen een kamp in. T.E.S.O. laat in de duinen bij de Koog een parkeerterrein aanleggen. Het zomerseizoen brengt veel gas ten, maar afkondiging van de mobilisatie, doet velen eerder vertrokken dan anders het geval zou zijn geweest. Het voorsei zoen was, behalve voor De Koog, niet zoo goed als vorig jaar. De eerste week van Aug. waren de meeste pensions gè- heel bezet. ONGEVALLEN EN BRANDEN. 3 Jan. Landbouwschuur van hoeve De Volharding, Eierland, afgebrand. 23 Jan.: De Deensche logger Stella, 2e Kerstdag in de Eierl gronden gestrand, door twee sleepbooten vlotgesleept. 7 Febr.. Het bijna 2y2-jarig zoontje van A. de Ridder aan De Koog, door een auto gedood. 24 Febr. Een Engelsche losgeslagen versperringsballon jaagt laag bij de grond over Texel en richt schade aan.. In Denemarken pas kan de vluchteling worden gevat. 9 April: De hoeve van R.J Daalder, te, De Koog .bewoond door de fam. Kool stra en Garnaat, gedeeltelijk uitgebrand. 1'9 April: Het 2' _.-j. zoontje der fam. C. v. Heerwaarden; De Koog, valt in een tobbe heet water en overlijdt aan de gevolgen. 26 Mei Bij noodlanding slaat achter school Z.-Eierland een vliegtuig van de N.L.S. over de kop. Geen persoonlijke ongevallen. 14 Juli. Vliegtuig van De Mok, in een vrille geraakt, bij Zeewijk neergestort. Off.-vlieger De Vrieze vrij ernstig ge wond. 19 Juli. Vliegtuig van De Mok in de start over de kop geslagen. Geen per soonlijke ongelukken. 18 Aug. Brand vernielt 15 a 20 HjA. iheide in de duinen bezuiden fietspad Dennen-Den Hoorn. 3 Sept. Het Duitsche vrachtschip Gi- zela in de gronden gestrand; het komt op eigen kracht vlot. 10 Sept. Schuur van Oedelem door on bekende oor/aak afgebrand. 21 Sent. Schuurtje \an dhr'E.VIessing aan de Westerweg afgebrand. 15 Oct. Kano-ongeluk op het Mars diep. De 28-j. G.Rotier en de 26-j. Plas- meijer, beiden uit Den Helder, verdronken 27 Dec.: De bijna 3-j. Dick Wuis in de Brink, De Koog, verdronken VLIEGVELD EIERLAND Jan.-Maart. Bc uw van een hangar voor L.V.A. Scesterberg; 31 Maart wordt het gebouw aan het Rijk overgedragen. 28 Juni. Dhr M. van Ham tot ge meentelijk havenmeester benoemd. f— Het Rijk krijgt voor f2500 p.j. de beschikking over het vliegveld. 1 Juli. De K.-L.M. hervat de dienst Texel-Amsterdam. 12 Juli Generaal Best op inspectie. 9 Aug. Luchtshow; 4000 bezoekers, 460 rondvluchtpass. Deelname yan diver se zweefvliegtuigen, K.L.M. en militaire vliegtuigen. 23 Aug. K.l.M. zet alle binnenlandsche diensten stop. De K.L.M. vervoerde op de Texel-lijn. Juli Aug. Totaal 1939 1458 1405 2863*) 1938 1667 2371 4038 1937 1281 1531 2812 tot en met 22 Aug. 5 Sept.: Het Rijk koopt aan 0.<S9.10 H.A. van Wed. H Rikken berg en 0.2695 H.A. van Wed. A Eelman en kinderen, vrSSCHERIJ. Febr.: De puffabriek van Gebr. Blom neemt een proef met de verwerking van zeesterren tot pluimveevoer. Oct. Aan de Minister van Waterstaat wordt een adres gericht met het verzoek onbillijkheden in de Zuiderzeesteunwet (waarvan Texelsche visschers de dupe zijn) weg te nemen. DE WERKLOOSHEID 16 Jan. De werkverschaffing weer opengesteld. 126 werkloozen opgeko men (vorig jaar 220) Begin April 138 (vorig jaar 186) Begin Juni: 20 (vorig jaar 135) Begin Oct. GEEN werkloozen. P. T. T. 7 Maart: Bouw nieuw postkantoor te De Koog opgedragen, aan de heeren I. Voigt en P. van 't Hoog. Het wordt 18 Juli in gebruik gesteld. Nov.. De beide Middenstdndsvereen., .protesteeren bij Dir.-Generaal P. T, T. tegen voorgenomen bouw van nieuw Postkantoor aan de Wilhelmmalaan. De K. v. Koophandel ondersteunt dit adres. N.V. TEX. ELECTRIC. MIJv Ingang 16 Maart: Dhr G. Plantinga tot chef-machinist benoemd. Mei: Vastgesteld worden de voor waarden, waaronder aan de Dertig Pol ders stroom voor de te stichten gemalen zal worden geleverd. Aanlegkosten, voor rekening van de T.EM. komende, wor den op f21000 geraamd. Het Water schap draagt hierin f3000.— bij. De T.E.M. zal f18000,leenen (looptijd 25 j., rente hoogstens 3,5 pet.) Juni. De T.E.M. neemt de kosten, verbonden aan het doen maken van een uitbreidingsplan voor heel Texel, voor haar rekening (f 2500, Oct. Ingevolge besluit van de Raad zal de T.E.M. overgaan tot gedeeltelij ke etectrifieatie van polder Het Noor den. In de kosten, groot f33500, zal Het Noorden f1500 bijdragen. 28 Nov.: Dhr Epe herbenoemd tot commissaris. Prima uurwerk. Met garantie. Ook in hebben wij een groote keuze. (gedipl. Horlogemaker.) VEREENIGINGEN. 11 Jan.. Behandeling Ziekenfondskwes tie in kort geding voor de President Arr. Rechtbank te Alkmaar. De President ver- 'eent 14 d. uitstel voor re- en dupliek. - Uit spraak De Mij. tot Bevordering van de Oeneesk. (eischeres) veroordeeld in de kosten van het geding. De Pres. oordeelt de zaak niet spoedeischend en verklaart, zich tot berechting derhalve niet bevoegd, 13 Jan.: Velo, uit De C.,, geeft een uitvoering te Den Burg ten bate van Tex. Kleedingcomitc. 3 Febr. Eerste uitvoering Tex. Fan- are onder leiding van directeur A.J.Vonk, 12 Febr.: Damclub Den Helder wint van O.K.K. en legt voor goed beslag op de wisselbeker. Febr.: Buurtschap Den Hoorn opgehe ven. 22 Febr.. Eerste uitvoering van de, „Texelaartjes" onder leiding van T. de Hoogh. 25 Febr.: Vara-avond te Oudeschild., I Maart: Jaarvergad. Tex. Fanfare; besloten een fonds te vormen voor een nieuwe muziektent. 13 Maart: Afd. van Bond tot Redden van Drenkelingen opgericht. 21 Maart. Biljartclub Krijt op Tijd wint de Amstelbeker. 25 Maart: Ex-wereldkampioen Springer geeft een seance voor de leden van Dam club O.K.K. en andere belangstellenden. 7 Mei' G. V. Texel legt te Schagen ber slag op 25 prijzen. 10 Mei: In jaarvergadering Boerenleen bank wordt meegedeeld, dat voor het eerst sinds de oprichting een omzet van meer dan 3 millioen wepd geboekt. 16—17 Mei. Jaarvergad. en excursie van de Ned. Vereen, tot Bescherming van, Vogels. 18 Mei: Excelsior, Oosterend, behaalt op een concours te Amsterdam in de afcL Uitmuntendheid met 46 p. een 3e prijs. 28 Mei: Harmonie, Den Hoorn, behaalt op een concours te Heilo in 3e afd. een 2e prijs met 275 p.; De Lofstem, Ooster end, in de 2e afd. een 2e prijs met 265 p. 4—5 Juni: Jaarvergad. excursie van de Ned. Entomologische Vereen. II Juni: Alkmaars Gemengd Koor, dir., C. Jonker, treedt in Pen's Zaal op. 9 Juli: Crescendo, Eierland, behaalt op het concours te Schoorl in 3e afd. de 3e prijs. 16 Juli: G.V. Texel neemt deel aan Turndag te Schagen en boekt er veel succes. 16 Juli: Athletiekdag te De Cocksdorp. Juli: Ned. Jeugdbond voor Natuurstu die richt een kamp in bij de Jan Aijeweg. 20 Aug.: Zwemwedstrijden vanwege Tex. Zwemvereen. aan de Schans; 10 Sept.: Diploma-zwemmen. 21 geslaagden, Oct.: De Boerinnenbond, afd. Texel, zet een actie op touw (op de pennen)- Bivakmutsen en wanten voor onze sol daten. 21 Oct.: Begrafenisfonds P. J, Bouma, brengt een gunstige wijziging in zijn ta rieven. 19 Nov.: R.K. Militaire Vereen. ge sticht. Nov.: Werfconimissie voor de Bloed transfusiedienst gevormd. door L. VAN HOORN, opzichter. VERBETERING POSTWEG. In de afgeloojren zomer is de Postweg vanaf de scheidingslijn Waalenburg-Eierland tot. de Derde Dwarsweg van een gesloten, wegdek, bestaande uit koud-asfaït, voor-, zien. De breedte van het wegdek be-, draagt 4,50 m. Voorts is ter afsnijding van een scherpe bocht bij de Ruigedijk een nieuw w egvak aangelegd. Verder zijn de gemetselde duikers in de Postweg ver vangen door ellipsvormige betonnen dui kers welke over de volle breedte van de weg zijn aangelegd. De kosten van verbetering, met inbegrip van aankoop van de benoodigde grond, vergoeding we gens sdiadesnijding en aanleg van een zevental duikers, hebben per str. m. weg plm. f 14,50 bedragen. Hierbij zij ge meld., dat de Postweg mede op het ter tiaire wegenplan voorkomt, wat inhoudt, dat op een jaarlijksche bijdrage in de kosten van onderhoud, rente en aflossing uit de opbrengst van de motorrijtuigen belasting en van de rij wiel belasting kan worden gerekend. VERBETERING VI AN EN WEG. De"VÏ- anemveg, die een verhardingsbreedte had van 2,50 m., is gebracht op 3,50 m. en voorzien van een slijtlaag. Voor deslijt- l»acr is gebruikt Bristar B en voor af dekking perfierspiit. De kosten van ver betering hebben per str. m. plm. f3,60 bedragen. Hierbij zij vermeld, dat ons voor onder profiel afwalsen de wegwals met bediening van de gemeente gratis be schikbaar is gesteld. De andere in de pol der gelegen wegen zijn op de gebruikelijke wijze onderhouden. HOOFDWATERINGEN EN DUIKERS Ter verbetering van de toevoer van water naar het gemaal zijn enkele hoofdwate ringen, w.o. de Postsloot, over een lengte van plm. 2800 M. uitgediept. Eenige dui kers zijn aangelegd, andere verdiept. BEMALING. Het waterverzet van het electr. gemaal bedroeg ca. 14 millioen kub. At verdeeld over 1459 maaluren. Voor verzet van bovengenoemd aantal M3. is door de T E.M. aan stroom gele verd 89630 K.W.U. (d.i. 68050 K.W.U». aan dagstroom en 21580 K.WJU. aan nachtstroom). De hoeveelheid neerslag is belangrijk boven het gemidd. geweest en bedroeg gedurende het maalseizoen to taal 734.4 millimeters. Hierbij zij opge merkt, dat de hoeveelheden neerslag in de maanden Oct. en Nov. resp. 58 mM. èn 42 mM. boven het gemiddelde waren. BESTUUR. De heer J. G. Flens werd op 22 Augustus bij enkele candidaatstel- ling herbenoemd tot hoofdingeland. We gens benoeming van hoofdingeland KI. Kalis tot heemraad, is de heer Jac. Reu vers Mz. op 22 Aug. bij enkele candidaat- stelling benoemd tot hoofingeland. De heer A. Garritsen werd bij K.JB. van 1 Sept. benoemd tot heemraad. NOORDOOSTKUST. De afname van de Noordoostkust het voor de polder meest bedreigde punt is minder hevig geweest dan vorige jaren. Stormvloeden van eenige beteekenis kwamen niet voor. De hoogste buitenwaterstand aan de sluis te De Cocksdorp is geweest 2.M. plus N.A.P. en wel op 27 November. Maandblad, verzorgd door Huib de Rijmelaar, met Ernst en Luim. U abonneert zich voor een half jaar door toezending van f0,65 aan Huib Fenijn Oosterend. door J. LIST. Voor zoover het de opbrengst der ver schillende gewassen betrof, was 1939 voor de kweekers wederom niet ongunstig. On danks eemgie lichte vorstschade door het vrceg ingevallen wintertje van Dec. 1939 waren de opbrengsten van narcissen en crocussen, zoowel als van tulpen, goed te ncenren. De prijzen, in 't voorseizoen gemaakt, waren zeer bevredigend; voor de specifiek Texelsche soorten als narcis, Von Sion en Ooiden Spur werd gemaakt resp. f 24 en f 1b per kist, voor crocussen in doorsnee f25.—. Hoe ineer het eigen lijke seizoen naderde, hoe meer de prijzen afbrokkelden, zoodat deze midden Aug. voor Von Sion en Ooiden Spur resp. f 20 en f 12.— per kist golden, en crocussen n:et meer dan f20 per H.L. Tulpen in t voorseizoen een weimgje boven de wette lijk gestelde minimum-prijs, daarna gelijk aan deze. Na het uitbreken van de oorlog tusschen de ons omringende (de voor naamste) exportlanden voor bloembollen en het uitvaardigen door Engeland van een -invoerverbod van dit artikel, zakte de prijs van de narcissen ook tot de mi nimum-prijs; dit is voor Von Sion en Gol den Spur plm. f 10 per kist, voor .grove soorten als King Alfred etc. f 8.cro cus, Iris en andere bijgewassen grooten- decls waardeloos. In tegenstelling met Engeland heeft Duitschland de invoer van bloembollen niet verboden en schijnen de orders naar dat land vrijwel uitgevoerd te zijn. Het is wel grootendeels hieraan te danken, dat de narcis Von Sion, welke veel naar Duitschland verwerkt worden, nagenoeg geruimd zijn, d.w.z., dat hiervan geen groote hoeveelheden in het Surplus terecht zijn gekomen, in tegenstelling met andere soorten narcissen, en vooral tul pen en hyacinthen, waarvan enorme kwan- turns door het Surplusfonds zijn overge nomen. Dat er zulke groote hoeveelheden bloembollen zijn overgebleven is hoofd zakelijk wel te wijten aan het Engelsche invoerverbod, daar dit land zoo ongeveer 50 pet van onze productie afneemt. Op het moment, dat het invoerverbod werd afgekondigd, begin Sept., waren alle En gelsche orders bij lange na niet uitge voerd, hoewel eind Aug. door de export hard gewerkt is. Als nu met Mei a.s. de betalingen maar willen vlotten, is het afgeloopen jaar voor de Texelsche kweeker in doorsnee geno men nog niet zoo slecht. Heel anders ziet het er uit voor 1940. Blijft de toestand, zooals deze momenteel is, dan is het vooruitzicht zeer somber. Er kunnen een ter ook verrassingen ten goede koir ie door J. HENKES. Als ik u ©en overzicht geef van de kleine kustvisscherij over 1939 moet j|< constateeren, dat deze over het algemeen niet gunstiger is dan in 1938. GARNALEN. De minimum-prijs van garnalen is evenals in 1938 door de Centr.| vastgesteld op 15 ct. per Kg. Januari, Fej bruari en Maart zijn er zoo goed alsgeei garnalen aangevoerd. Wel zijn er enkele keer visschers uitgevaren, om trachten, iets te bemachtigen, maar keerden met leege schuit huiswaarts. Eei deel van de vloot heeft het wulken vis schen in 'bovengenoemde maand uitge oefend, een deel bleef thuis. In April zijn eenige schuiten aan de garnalenvisscherij gegaan, wat zeer w nige opleverde, daar de uitvoer van con sumptiegarnalen gering was, zoodat iede re schuit gemidd. tweemaal per week een zeker kwantum, varieerende van 30 tot 60 Kg. kon aanvoeren. Dit verschil van aanvoer wordt berekend per zeil schuit en per schuit met motor, en naar motor- oapaciteit. Mei was iets beter, zoo dat meerdere schuiten uitvoeren. Visschers die een uit vaarconsent van de Vissdherij centrale had den gekregen (er zijn er ook zonder uit vaarconsent) konden consumptiegarnalen en het overschot voor de puffabriek leve ren. De toeslag op consumptiegarnalen evenals voorgaande jaren 4—8 ct. per Kg. tot een zeker maximum, afhankelijk van zeil- of motorschuit. Puf gaf 80 cent per 50 Kg., in Nov. 10 ct meer. Juni was de vangst zeer gering. Juli Aug. en Sept. werden de vangsten beter. Daar er toen bijna geen uitvoer was, waren bijna alle visschers voor de puf fabriek werkzaam. Oct. is een deel de^ visschers met wulkenvissc'nen begonnen, algemeen is de garnalen en pufvisscherij slecht geweest. Het verschil in aanvoei van put is 2480 manden minder dan in hetzelfde tijdvak van 1938. Het totaal aan opbrengst voor de vloot van de puf- garnalenvisscherij is f1984 minder. WULKENVISSCHERIJ. De minimum prijs der wulken was door de Visscherij centrale per 1 Oct. vastgesteld op 15 ct. j>er K.G. In de loop van Nov. op 18 c gebracht. Hoewel er een zeer slecht* verwachting was van de wulkenvangst viel het in de eerste dagen van Octobei nog mee op Texelstroom. Bij Cocksdoq: echter werden de wulken in 1938 ruimer gevangen dan op Texelstroom. Hoewel de eerste dagen van Oct. nog weinig schuiten aan deze visscherij deelnamen was de aanvoer goed; ook de prijzen 20—25 ct. per K.G., zoodat bijna alle visschers aan de wulkenvisscherij gingen De prijs daalde toen tot de minimum prijs van 15 ct. of 2—3 ct. hierboven Daar het artikel wulken enkel in Bel gië, hoofdzakelijk in Brussel, geconsu meerd wordt, kon de grootere aanvoe n et van de hand gedaan worden, zooda al spoedig een tax-regeling moest wor den ingevoerd, de visschers konden foei maar zeker kwantum, naar gelang be steld was, aanvoeren. Nov. was erg storm achtig, waardoor de visschers maar en kele dagen konden uitvaren. Dec. is ook heel weinig aangevoerd, voornamelijk a/s gevolg van de vorst. Over het algemeen was het jaar slecht. KREUKELV1SSCHERIJ is er zoogoed als niet geweest In 1938 waren er nog verschillende menschen, die aan de steen- glooiïng kreukels gingen zoeken. Voor een behoorlijke prijs, gezien de kwali teit, gingen ze van de hand. Dit heeft 1939 zoo goed als niets opgeleverd. HARING VISSCHERIJ. Haring is er bijna niet geweest. Een deel van onze kommenvisschers vond het de moeite niet waard om de kommen uit te zetten;een ander deel heeft nog wel haring gevan gen, maar kan de kosten niet goedmaken. Terwijl vorige jaren nog behoorlijk werd gevangen aan de Afsluitdijk, hebben de visschers dit jaar bijna niets of heel weinig haring thuisgebracht PALINGVISSCHERIJ. Een deel van de palingvisschers heeft nog getracht wal paling te bemachtigen, maar ook dit is on niets of heel weinig uitgekomen. Ter wijl dit bedrijf veel tij,d vordert (jaarlijks moeten de 'fuiken in gereedheid worden gebracht) is al dit werk voor niets ge daan. Zelfs de bruto besomming zou tegen de kosten niet omwegen. DE KOTTERVISSCHERIJ (Noordzee- visschers) was dit jaar niet slecht. Aan voer van visch was niet grooter dan in '38. De prijzen van verschillende vischsoor- ten waren vaster dan voorgaande jaren. Pe intern, oorlogstoestand is hier zeer zeker niet vreemd aan. Als gewoonlijk gingen bovengenoemde kotters een zekere .periode op haring en ansjovis uit, wat over het algemeen meer opleverde per week dan de Noordzee- visscherij. Dit jaar is slechts door een enkele kotter op ansjovis gevischt. ZEEGRAS is er evenals voorgaande ja ren niet geweest. Wel was er aanvoer van de heer B. J. Gelder, uit Denemarken. Daar is het zeegras zeker niet in die mate door ziekte aangetast als in de wad denzee, tenminste als wij de deskundigen die het onderzoek hebben geleid, moeten gelooven. Volgens nuj is het een samen loop van omstandigheden, dat zich juist bij het sluiten van de Zuiderzee ziektege vallen in het buitenland hebben voorge daan. Van totale verdwijning zooals in de waddenzee is geen sprake. Maandag-ochtendbladen a 5 ct. zoning de voorraad strekt. NDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1939 | | pagina 2