TEXELSCHE COURANT I52ste Jaargang Woensdag 3 Januari 1940 No. 5408 'h Mijn hardt je 'exelsche Berichten GE NIEUWE TEXEISCHE COURANT DE TOEKOMST VAN DE TEXELSCHE VISSCHERIJ ONS LAND in 1939 HET BUITENLAND in 1939 Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. I ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie- maal berekend. Vraagt ons zeer voor- I deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald) ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.—; lossenrs. 4 ct ZONDAGSBLAD: 10.50 per kwartaal; buiten Den Burg f 0,70. POSTREKENING no 652. iirtOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. opgeveer een half uur later.) 3 4 5 6 7 8 6 Jan ■-< 2.28 3,34 4.53 6.08 7.04 7.54 S,37 OP 3 JANUARI LICHT OP VOOR; RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4 20 li"minui Hill TER OVERDENKING. OUD EN NIEUW. Een weinig peinzen, zoo even maar, In t laatste etmaal van 't stervend jaar. Nog eens herdenken, wat is geschied, En hoopvol polsen wat Toekomst biedt. 'Men leest de aren van vreugd bijeen |i p koren-akker van 't verleen, ghlk uurtje vreugde, dat men ontving, jk 1 erkiijgt zijn glans door; Herinnering. )j Maar somb'ne uren van droefenis. I En zwarte dagen van groot gemis, i ermneringen aan haat en leed, Daarvoor is 't beste. Vergeef en vergeet. M I e nieuwe jaarkring weer afgewacht, Met optimisme en strjjdenskracht. ■.Zoo even peinzen met fluisterend woord: I Zoo even stilstaan en dan weer voort). AJr vlucht direct voor De echt» xfjn niet rond, meer hertvormlg. „VOLKERENRECHT"? Wat de strijdende mogendheden op het ^oogenbhk aan de scheepvaart der on- ujdigen aandoen, is erkend onrecht. Alle Hdeskundigen zijn het er over eens, dat zij [met hun maatregelen het volkenrecht o- jvertreucn Dit recht zou zelfs, door een inrichting, die dateert uit de jaren voor jde oorlog, het Internationaal Gerechtshof te Den Haag, moe'en gehandhaafd wor den: een staat, die door een andere staat benadeeld wordt, kan er een klacht in- fdïenen en proces voeren. Maar ook dit pniddel is onbruikbaar gemaakt, want de jbeirokken groote mogendheden hebben «r^ri-iaard, dat zij deze procedure niet zul- oestaan. Een onzer beste kenners van volkenrecht merkte terecht op: Wat l men aan internationale rechtspraak neer men als zij noodig is er zich J onttrekt? aar cie zaak zoo staat, begrijpt men wrevelige woord van die Zweedsche sier, die opmerkte, dat de groote mo- Iheden de oorlog uitlokken, beginnen 'oltooien zonder ook maar eenigszins leine staten er in te kennen, hun ech- wel aan alle mogelijke schade bloot en en dat zij dan ook nog eischen, wij hen, de grooten, zullen prijzen hun streven om de vrijheid der vol te verdedigen of te herwinnen. 1 deze uitlatingen en stemmingen zijn •ijpelijk genoeg en het ware te wen- n. dat aan de oorlog spoedig een eind m, zoodat niet alleen de scheepvaart r vrij wordt, maar het geheele volks- n uit de steeds toenemende druk weer kan opheffen tot zijn hooge IESTERJUBILEUM IN 1940. ti de lijst van priesterjubilea in 1940, kc de R.K. pers publiceerde, troffen de naam van Pastoor Brinkman aan. t zal 15 Aug. a.s. 25 jaar geleden zijn Z. Eerw. priester werd gewijd. Een gelijk feit voor de vele vrienden van door Brinkman, in en buiten de pa- hie, dat te zijner tijd zieker feestelijk worden herdacht. *AR EEN KWARTJE. /an de Inkomstenbelasting moest 1 L een derde betaald zijn, wanneer het ct Oct. gedateerd is, vijf negenden, nneer het Juli gedateerd is. Van ond-, Personeele- en Dood eh and belas- g moest l jan. twee vijfden betaald wanneer het biljet Oct. gedateerd geheel wanneer het een der maanden i- t.m. Juli gedateerd is. Wat uit liefde gedaan wordt, geschiedt altiH j g' kwaad om. door J. HENKES. Als ik de zaak van de kleine kustvis- schers goed bekijk, behoort deze vissche- rij binnen enkele jaren tot het verleden. Hier werkt de Visscherij centrale hard aan mee. Zoo zijn er visschers, die een uitvaarconsent voor consuniptiegarnalen hebben verkregen; hierbij wordt de voor waarde gesteld, dat iedere visscher, die een uitvaarconsent in zijn bezit heeft, minstens een maand per jaar aan de gar nalen visscherij moet deelnemen. Ook zijn er, die voorheen jaren achtereen gar- nalenvisschers waren, maar toen deze crisismaatregel werd ingesteld, door de slechte visscherij toestand een jaar te voren niet aan de visscherij op garnalen hadden deelgenomen. Deze visschers zijn voorgoed uitgesloten van de visscherij op garnalen j>el puf). Nu was* deze regeling niet zoo gek, als de visschers in het 9eizoen met gamalen- visschen brood konden verdienen. Maar dit Laat veel te wenschen over, zoodat zij uit gaan zien naar andere visscherij, of tijdelijk naar ander werk. Voorheen waren er veel visschers, die hun vangst zelf gingen exporteeren, naar buiten- of binnenland. Dit is de visschers ontnomen, in ruil voor de steun, die de visschers op de consumptiegamalen ge kregen hebben, Maar doot° bovenge noemde regeling is het kwantum, dat de visschers voor export werd toegewezen, ook verdwenen. De hoeveelheid export van garnalen wordt met de Fransche regeer mg geregeld, zoodat het kwantum dat uit Nederland wordt uitgevoerd naar Frankrijk (Parijs) hier niet onder lijdt, maar de uitvoer van garnalen wordt hier door verplaatst naar een a,ndere afslag. In de jaren 1931 en 1932 werd het groot ste kwantum garnalen juist door Texel en Den Fielder uitgevoerd. Hierin is door de crisismaatregelen een ongunstige veran dering gekomen. De export van garnalen is meer naar ljmuiden verplaatst en voor een groot deel ook naar plaatsen in Zee land. Nu komt hierbij, dat de Fransche regeering de invoer van garnalen, in han den gat van erkende handelaren; nu ligt het voor de hand, dat de handelaar, die zijn fijne vischsoorten aan een factorij, in Parijs zendt, ook aanspraak wil maken op de export van garnalen, zoodat de uitvoer van Texel hierdoor zeer gering is. OUDESCHILD. TIEN JAAR RADIOCENTRALE. We maakten er ineeds melding van: 25 Dec. bestond de radiocentrale van de heer J. Visman te Oudeschild 10 jaar. Len medewerker schrijft ons: Prachtig, stralend winterweer wras het, toen ik over de dijk fietste. Links van me de schitterende, zonnekaatsende zeei met hier en daar een schip en rcchta het witbesneeuwde landschap. In het huis van de heer Visman stond een kerst boom en bij die kerstboom vertelde hij me over zijn werk. Ja, het was le Kerstdag 10 jaar geleden, dat ik mijn eerste uitzending gaf. Hoeveel abonné's had u toen? T oen ik begon 57, nu heb ik er 109. Ik weet het nog goed. Ik begon 'smor- ges vroeg om 5 uur. De meeste men- schen hadden hun luidspreker ingesteld en keken vreemd op, toen ze in de Kerst nacht plotseling iemand hoorden praten. Een oude vrouw vertelde me later, dat ze dacht, dat er inbrekers waren. Iemand anders vertelde me, dat hij dacht, dat zijn buren ruzie haddenin de Kerst nacht, nota bene. Wat was het eerste programma, dat u uitzondt? vroegen we verder. Een kerstprogramma uit Baael. Na 5 jaar heb ik er ook een derde station, een buitenlandsch, bijgenomen. Heeft u wel eens zóóveel storingen, dat u niet uit kunt zenden? Nee, bijna niet. Van stofzuigers heb ik geen Last want daar heb ik iets op gemaakt en het moet al heel zwaar on- weeren, wil ik de uitzending staken. Practisch kan ik zeggen, dat ik 10 jaar lang iedere dag 16 uur heb uitgezon den. Ik zal u mijn werkkamer eens laten zien. We kwamen in een kleine kamer mei veel draden, wijzerplaten, 4 versterkers, 3 radio's, een luidspreker en verschil lende andere technische instrumenten. Ja, hier moet nu eigenlijk iedere dag 16 uur lang iemand zitten om alles te controleeren. Want niet alleen, dat wp iedere dag moeten opletten, dat de men- schen muziek krijgen, die ze mooi vinden, wij leven ook altijd onder de spanning, dat wij ook gecontroleerd worden door de luisteraars. Wanneer er iets verkeerd gaat, zijn ze zóó bij me om me dat te vertellen. Gelukkig gebeurt dit meestal op vriendschappelijke manier. Heeft u nog sdhade gehad van die mij nontp lof fingen Nee, zelfs mijn ruiten zijn nieft ge barsten. Er kon heel wat schade zijn aangericht. Daarna heb ik de heel e boel verzekerd. Voldoen die radio's en versterkers goed? Ja, nu wel. Ik begon met een toestel van 12 lampen. De versterkers waren toen nog niet in orde. In het begin is beurd, dat ik mdat de boel -aan het rooken was. Nu heb ik een totaal van 35 lampen en alles functionneert uit stekend. U draait toch ook jframofoonplaten Ja, tusschen 7 en 8. Iedere week krijg ik 60 nieuwe platen, meestal jio- pulaire en lichte muziek. Vroeger kon digde ik die platen altijd voor de micro foon aan, maar dat mag nu niet meer. Mijn microfoon staat verzegeld op zol der en de luisteraars moeten het zonder de aankondiging doen. De eerste week van de oorlog moesten we de 3 stations dag en nacht aanhouden om eventueele berichten te kunnen doorgeven. Dat was verschrikkelijk vermoeiend, omdat ik er de geheele tijd bij moest bbjven zitten. Uw radio-oentrale is toch de eerste 'hier op Texel? Ja, ik was hier het eerst, een paar dagen later kwam Oosterend en weer wat later Den Burg. Moogt u precies uitzenden wat u zelf wilt? Nee, dat niet. Politieke redevoe ringen mag ik eigenlijk niet uitzenden en gramofoonplaten alleen tusschen 7 en 8 's avonds. We mochten niet te veel tijd in beslag nemen en hebben toen maar een eind aan ons vraaggesprek gemaakt. Onderwijl was ons bovenal dit duidelijk geworden, dat de heer Visman een enthousiaste baas is, die zijn bedrijf met plezier en zorgzame hand leidt. Hij stelt er een eer in, zijn installatie „up to date" te houden en spaart moeite, tijd noch kos ten om aan de gerechtvaardigde ver langens van zijn luistervinken te voldoen. Dat Oudeschild nojg tal van jaren over deze zuivere en mildvloeiende hron van radiogenot moge beschikken, wenschen we ons dorp en de heer Visman gaamz toe. B. ||||||iiNiHii!;ii>iiiiiiiiiniiiiiiiiiiii:i;!iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| INGEZONDEN. BR ||||||ii:illii'illl!ili:i:illlllllll!lilllllllllllllllllllll!liliillllllllllllllill:ili!.:iili!|l||| BADINRICHTING OP TEXEL Het stukje van „Opmerker" over een badinrichting op Texel heb ik met ge noegen gelezen. Meerderen 'hebben mij gewezen op de badinrichting op Vlieland wat daar kan, moet toch ook hier mo gelijk wezen. Ik betwijfel het zeer of 't Gemeentebestuur deze zaak wel serieus onderzocht heeft. Het wil er bij mij niet in, dat er zulke kapitalen voor een eenvoudig badhuis noodig zijn. En in 27 Jan. H. M. de Koningin houdt een radiorede over geestelijke en moreele her bewapening 10 Febr. De schrijfster Aug. de Wit op 74-j. leeftijd overleden. 18 Maart. De onderdirecteur van de K. L.M., Guilonard en ir. Baumhauer bij 'n vliegongeval in Amerika omgekomen. 19 Maart. De voetbalwedstrijd België- Nederland eindigt met 54 voor B. 18 April. De tooneelspeelster Theo MannBouwmeester op 89-j leeftijd overleden. 23 April. De voetbalwedstrijd Neder - landBelgië met 32 door Nederland gewonnen. 7 Mei. De voetbalwedstrijd Zwitser - landNederland eindigt met 21 voor Z 19 Mei. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de Minister van Financiën, Mr. De Wilde. 26 Mei. De oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal C.J.Snijders op 87-j. leeftijd overleden. 22 Juni. Dr. Colijn 70 jaar. 24 Juni. De nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht geopend. 29 Juni. Het vierde Kabinet-Colijn af getreden. 1 Juli. De voordrachtkunstenaar Louis Davids op 55-j. leeftijd overleden. 2 Juli. Het m.s. Oranje eindigt zijn ge slaagde proefvaart. 13 Juli. Na een mislukte poging van dr Kooien wordt aan dr Colijn opnieuw op dracht gegeven tot het vormen van een kabinet. Het 5e kabmet-Colijn wordt 27 Juli beëedigd, maar de volgende dag reeds biedt het zijn ontslag aan. 4 Aug. Jhr mr. D J. De Geer ontvangt opdracht tot vorming van een kabinet. 7 Aug. Prinses Irene geboren. 10 Aug. Het kabinet-De Geer. Voor het eerst soc.dem. ministers aan de regeering 25 Aug. De voormobilisatie afgekon - digd. 29 Aug. Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold bieden aan Duitschland, Po len, Frankrijk en Engeland hun goede diensten aan. De mobilisatie afgekondigd. 2 Sept. Luitenant-generaal I. H. Rijn- ders tot opperbevelhebber van land- en zeemacht benoemd. 7 Sept. De mijnenveger Willem van Ewijck loopt op een mijn. 7 Sept. Engeland verbiedt de invoer v. bloembollen. 22 Sept. Eeuwfeest Ned. Spoorwegen gevierd. 26 Sept. K.L.M.-vliegtuig Mees bo ven de Noordzee door een Duitsche vlie ger beschoten. Een passagier gedood. 1 Oct. De mijnenveger Jan van Gelder bij Terschelling op een mijn geloopen. - Zes dooden. 3 Oct. Urk door een dijk met het vas teland verbonden. 16 Oct. De suiker gedistribueerd. 7 Nov. Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold bieden wederom hun goede diensten aan de oorloffvn<"-or.^~ 11+ Men (hoeft slechts oud te wor- den om milder te zijn. Ik zie geen, IH+ fout begaan, die ik niet had kun- 111+ nen begaan. Goethe.l het belang der volksgezondheid moeten wij Jtooh ook offers weten te brengen. Het verwondert mij ten zeerste, dat de Redactie een badinrichting voor de Texelaars niet noodig vindt, omdat er gieen behoefte aan zou bestaan 1). Op welke gegevens is deze bewering ge grond Ik ben er van overtuigd, dat min stens 90 pet. van de Texelaars, zooniet meer, zich bij gebrek aan een voldoende badgelegenheid slechts onvoldoende wascht en het blijft bij het traditioneele vcetenwasschen op Zaterdagavond 2) Ik geloof niet, dat de Texelaar conser vatiever is dan andere Nederlanders en ben van ineen ing, dat ook de Texelaars een badinrichting zouden waardeeren. 3) Volgens mij behoort deze belangrijke zaak danook eens behoorlijk te worden onderzocht. Kosten bezwaar zonder meer is wel een heel gemakkelijke dooddoenerd) B. i.) U heeft niet goed gelezen, waarde vriend. Wij schreven Letterlijk: „De vas te bewoners van Texel hebben er niet zoo'n behoefte aan als de militairen, die hier geen eigen „thuis" hebben. 2) Wij zijn hiervan allerminst over tuigd. Integendeel: de meeste Texelaars zouden zich zeker schamen, indien zij zich bij de wekelijksche groote beurt tot „vcetenwasschen op Zaterdagavond" bepaalden. Met een flinke kom heet wa ter, een handdoek en een stuk zeep doe je het bij gebrek aan een badinrichting ook behoorlijk. Waar moest hett anders heen in de honderden genieenten, waar men ook geen badinrichting heeft 3) Ook wij denken er zoo over. Van ons betoog was de kern evenwel, dat er in deze benarde tijd nóg nuttiger doel einden kunnen worden nagestreefd dan een badinrichting voor de burgerbevol king. Wat dacht u b.v. van de bouw van volkswoningen En van de stichting van een tehuis voor uitsluitend volwaardige ouden-van-dagen. Wanneer U het hier niet mee eens bent, moogt U, onder op gaaf van redenen, daartegen protestee ren, maar bepaalt u zich dan bij het on derteekenen van uw epistel niet tot de tweede letter van het alfabet alleen. REDACTIE 14 Jan. Chamberlain en Hallfax bren - gen een bezoek aan Z.H. de Paus en Mus solini. 23 Jan. Chamberlain houdt een radio rede, waarin hij het Engelsche volk op 'n oorlog voorbereidt. 26 Jan. Barcelona geeft zich aan Fran co over. 2 Febr. Hitier houdt een rede, waar in hij zegt, dat Duitschland zijn kolo men zal terugeischen en dat Europa niet eerder tot rust zal komen of het Jood- sc-he vraagstuk moet opgelost zijn. 4 Febr. Op 72-j. leeftijd te St.- Moritz overleden Sir Henry Deterding, oud-di recteur van de Kon. Mij. tot exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.- Indië. 10 Febr. Op 82-i. leeftijd komt Z.H. de Paus, Pius XI, in Vaticaanstad te over- liiden (was gekozen in 1922) 2 Maart. Kardinaal Eugenio Pacelli, de staatssecretaris van wijlen Paus Pius XI. wordt op 63-j. leeftijd tot Paus gekozen. Hij neemt de naam aan van Pius XII. 11 Maart. Stalin houdt een rede, waar in hij er Engeland en Frankrijk van beschuldigt, dat zij andere landen in een oorlog willen lokken om hen te verzwak ken. 15 Maart. De Duitsche troepen rukken Tsjechië binnen: dit land wordt een pro tectoraat Slowakije komt onder Duitsche bescherming 22 Maart. Litauen staat het Memel-ge bied aan Duitschland af 28 Maart. Madrid geeft zich aan Fran co over. 29 Maart volgt Valencia. 6 April. De Duitscher Hans Dieterle brengt het snelheidsrecord voor vlieg - tuigen op 746 K M. per uur. 7 April Italië maakt zich meester van Albanië. 20 April. Mussolini verklaart in een radiorede, dat de as Rome-Berlijn geen oorlog wenscht. 21 April. Er wordt bekend, dat in de Fpaansche burgeroorlog 2,5 millioen per sonen., onder wie 1,5 millioen burgers, gesneuveld zijn. 26 April. In Engeland wordt de dienst plicht voor jongemannen van 20 en 21 j. ingevoerd. 6 Mei Italië en Duitschland sluiten 'n politiek en militair bondgenootschap 10 Nov. Door ontploffing van een z.g. landmijn „ergens" in Zuid-Nederland ko men zes personen om. Nov. De Simon Bolivar loopt op een mijn. 86 slachtoffers. Tijdens een grensincident bij Venlo wordt een Nederl. officier doodgeschoten De Spaarndam loopt op een mijn, de Sliedrecht getorpedeerd. Dec. Twee hooggeplaatste regeerings- ambtenaren, beschuldigd van spionnage, gearresteerd. De Immingham bij Callantsoog op een mijn gelnrmo~ door MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij NV. PROVINCIAAL BELANG. Q; Handelsinformatie- en Incas- O sobureau voor de Midden- i stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len Een volledig prospectus, O waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- n sche zeer verzorgde courant (J> wordt op schriftelijke aan- vrage o.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, D Amstelstr. 14, Tel. 32Ü00 (h lijnen) Q AMSTERDAM C. Voor Middens! Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. O IliUliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ZOO SPRAK.... SPAAK, Belgcsch Min. v. Buitenl. Z.: Een onafhankelijk en neutraal .Neder- Land is onontbeerlijk voor de neutraliteit van Europa. DE F1NSCHE MINISTER KALLIO. Daar onze taak er een van de heele be schaafde wereld is, gelooven wij, dat de beschaafde naties ons niet alleen kun nen laten strijden op dit front Zelfs wanneer dit het ^eval mocht blijken, het geen we met gelooven, kan het Finsche volk niet wijken voor de agressie. Im mers: wanneer men toestaat, dat de be ginselen der rechtvaardigheid met voeten worden getreden door de anarchie, zal onze oude Westersche beschaving haar meest betrouwbare hoeksteen hebben ver loren. GEMENGD NIEUWS FINLAND. Volgens Finland zijn er sinds het uitbreken van de oorlog 25000 Russen gesneuveld, 5000 gevangengenomen, 270 Russische tanks vernield en 125 Russi sche vliegtuigen neergeschoten. VEREENIGDE STATEN. In New-York is brand uitgebroken in een ijzergieterij, waardoor patenten voor me uwe torpedobooten verbrandden. Men deukt aan sabotage. 8 Mei Spanje treedt uit de Volken bond 12 Mei Engeland en Turkije sluiten n pact 1 Juni. De Engelsche duikboot The' s vurgaat met 99 opvarenden. (14 mijl N.W. van Wales) 15 Juni. De Fransche duikboot Pheri:: met 71 opvarenden ten N van Saigon vergaan. 28 Aug. De mobilisatie in België afge kondigd. 1 Sep. Danzig wordt met Duitschland hereenigd. 1 Sept. Het Duitsche leger valt van J kanten Polen binnen. 1 Sept. Frankrijk en Engeland eischen terugtrokking van de Duitsche troepen uit Polen. 3 Sept. Engeland en Frankrijk verkla ren Duitschland de oorlog. 3 Sept. Het Britsche s.s. Athenia ten W van de Hebridcn tot zinken gebracht. 108 slachtoffers, 17 Sept De Russische troenen vallen in Polen binnen, 17 Sept. De Fransche mijnenlegger Plu ton in de haven van Casablanca in de lucht gevlogen; 400 dooden. 17 Sept. Het Engelsche vliegtuigmoe derschip Courageous getorpedeerd. 518 20 Sept. Warschau hevig gebombar deerd. 21 Sept. De Roemeensche minister-pre sident Calinescu door leden van de IJze ren garde vermoord. 31 Oct Rusland stelt Finland eenige ge biedsruilingen voor om de veiligheid van Leningrad te verzekeren. 8 Nov. Mislukte aanslag in de Burger- braukeller tc Muenchen op Hitier. 13 Nov. Öe Finsche delegatie komt .uit Moskou terug, zonder dat ze met Stalin tot overeenstemming is gekomen. Nov Engeland kondigt de verscherp'e blokkade tegen alle Duitsch exportgoe deren af. 30 Nov. De Russen vallen Finland bin nen. In Finland wordt de regeering Kuu sinen gevormd. - De Finnen bieden stei- ke tegenstand 9 Dec. De Volkenbond bijeen. Be sloten wordt Rusland uit de Bond testoo ten. Het Duitsche vestzakslagschip Graf Spee, beschadigd na 'n gevecht met drie Engelsche kruisers, vlucht in de haven van Montevideo. Hier mag 't niet langer dan 72 uur blijven. Daar de Commandant vond, dat zijn schip in die tijd niet vol doende hersteld kon worden om de strijd met de inmiddels voor de haven samen getrokken geallieerde strijdkrachten met succes te kunnen aanbinden, wordt het schip voor de haven door eigen beman ning tot zinken gebracht. Nadat de be - manning geinterneerd is, pleegt de Com mandant, kapitein Langsdorff, zelfmoord Door een aardbeving in Turkije ve le duizenden personen gedood. Veel ste den en dorpen gedeeltelijk vernield

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1