EEN TEXELAAR VERTELT. HET WINTERT NOG EEN KWART-EEUW GELEDEN (vervolg van de voorpagina.) Of ook de roemruchte „mielies"-pap ter tafel kwam, weten we met, maar dn gerecht moet ook een Hollandsche tong wel kunnen bevredigen. Overigens was de heer Graaf over de Zuid-Afrikaansche pot slecht te spreken: het moet een waterig mengseltje van diverse groenten en een enkele aardappel zijn. „Geef mij maar de Hollandsche kost met" en hij wierp een lonk in de richting van moeder „flink wat bruine jus"! Wie met de naam „kaffer" wordt beti teld, voelt zich niet bepaald gestreeld, maar toch moet men met dit veel ge smade volkje wél kunnen opschieten. In verhouding tot het schamele loon, hun toebedeeld, werken ze als een paard. Het zijn door elkaar willige kerels, die tegen het zwaarste werk niet opzien, maar je moet tact hebben, om met hen te kun- nui omgaan. In de bouwvakken worden ze druk gebruikt, maar bar slecht betaald. Heeft het klimaat li nog parten ge speeld J Hcelemaal niet Ik heb er gezond mogen blijven en kan zeggen, dat het klimaat mij uitstekend beviel. Alleen moest er een beetje meer regen vallen. Het komt wel voor, dat de droogte zoo lang aanhoudt, dat schapen bij honder den omkomen. bent u wel eens op een Zuidafri- kaansch schapenbedriji geweest.' Hierop moest de heer Graaf ontken nend antwoorden. De bedrijven heboen een groote uitgestrektheid en de„plaas", weike het dichtst bij Bloemlontem lag, was niet zoo gemakkelijk te bereiken. Af standen schijnt men luer niet te tellen. Kaapstad en Johannesburg liggen hemels breed meer dan 130U K.M. van elkaar af, dat is zooiets als TexelGenua. Wie wel eens over z.uid-Airika las, weet noe sprmKnanen daar in zulke zwer men kunnen optreden, dat ze als een wolk het zonlicht verduisteren eu neer gestreken in de graanvelden, de heeie oogst kunnen opvreten. Zoo kras heert de heer Graat het wel niet beleefd, maar aan een „staartje" van zoo'n plaag heeft hij toeli nog wel heugenis. Ook van at- grijselijke stotwolken weet hij mee ie praten. Die jagen de bewoners van „de Kand", waar zich de goudmijnen bevin den, de schrik op liet hjt. Bij die mijnen liggen ml. atvalhoojnen, zand en gruis, tientallen meters hoog en zoo lijn als stol. Walmeer een storm daarmede „spe len" gaat, dringt de boel door iedere spleet van liet huis en troosteloos ziet het er dan uit in wijde omtrek, wanneer de orkaan is uitgewoed. We zouden met een relaas van nog meer belevenissen van de heer Graaf in de Oranje Vrijstaat kolommen kunnen vullen, maar we zouden het bestek van een krantenartikel te buiten gaan en wil- len daarom hiermee volstaan. Reeds deelden we mee, dat het Bestuur en de Raad van Toezicht van de Coop, boerenleenbank hebben goedgekeurd, dat de heer Th. Graaf zijn vader over eenige tijd als Kassier opvolgt. Met dit doel voor oogen heeft hij dan ook Zuid-Afrika vaar wel gezegd. Bij dc oprichting van de Bank in 1903, trad de heer P. Graaf, een broer van de heer C. Graaf, als kassier op. Het zal een zoon van de in 1923 in functie getreden C. Graaf zijn, die na deze die verantwoor delijke taak op de schouders zal nemen. Onder de alleszins vertrouwde leiding van zijn vader zal hij zich daartoe bekwa men. SCHOOLNIEUWS. Mej. C. Groot, uit Den Helder, die tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school alhier was, werd als zoodanig benoemd te Hippolytushoef op Wiering-em PENSIONGIDS V. V. V. We vestigen de aandacht van hotel- en pensionhouders op de voor hen be stemde annonce van V.V.V. Texel (Mooi Texel). Vooral DEZE week de gegevens en advertenties voor de Pensiongids zen den. T.E.S.O.-VERVOER Welwillend verstrekt de heer j. van der Vlies, Directeur van de N.V. T.E. S.O. ons deze gegevens omtrent 't vervoer jaar Personen Rijwielen Auto's 1939 183037 35024 5881 1938 169083 31032 5956 1937 167807 32291 4940 Een veertien duizend passagiers meer. Een vier duizend rijwielen meer. T.E.S.O. „boert" best. MEVR. P1M SIEGERS KOMT. Indien ijs en weder geen beletsel vor men, zal morgenavond mevr. Pirn Sie gers, voordrachtkunstenares, uit Eindho ven voor het Nut optreden (Zie adv.) Hier is liet programma: 1. Nederlandsche gedichten. 2. Pastoor Goedelterre (Fleerackers). 3. Jacob Kra- kel-Kakel (Manfred Kyber). 4. Huiswerk (Cocheret). 5. Levenstijd (Stijn Stneu- vels). 6. Suid-Afrikaansche poëzie. 7. Eenheid in de spreektaal. S. 't Verksken (F. Timmermans). 9. Ruitjespak (H.van Eyk). Wijziging voorbehouden. Het eerste optreden van mevr. Pini Siegers op Texel (voor de Boerinnen- bond) was een succes. Het zal morgen zeker niet minder groot zijn. Mocht de avond geen doorgang vinden, (omstreeks 1 uur morgenmiddag gaat er een boot uit Den Helder, waarmee mevr. Siegers naar Texel hoopt te komen. dan maken we dat per bulletin aan ons Bureau zoo spoedig mogelijk bekend. MEVR. KEESOM-DIJT. In aansluiting op het bericht op de voorpagina kunnen we nog meededen, dat mevr. Keesom-Dijt sinds najaar 1935 in Leiden woonde. Ze kwam Zaterdagavond ten huize van haar zoon, Prof. Keesom, waar zij haar intrek had genomen, na een kortstondige ongesteldheid te overlijden. In de voor avond voelde zij zich onweL Ze begaf zich te bed en tegen half elf is de krasse vrouw, die nog nimmer lijdende was tegen alle verwachting in, overleden. Zij ruste in vrede. ZAKENN1EUWS. De heer P. V-erberne deelt ons mee, dat de bouw van een woon- en winkel huis in de Binnenburg, hoek Vischmarkt, doorgang zal vinden. Het perceel krijgt een oppervlak van 5 bij 20 M. Achter de winkel met een deur op de hoek en aan elke zijde een etalage van vier M. breedte komt het magazijn en onder het achterste deel van de winkel een kel der van 5 bij; 8 AL, waarin o.m. de stook inrichting voor de centrale \erwarming en de electr. waterpompinstallatie wor den ondergebracht De heele eerste ver dieping zal voor woning worden ingericht. De werkzaamheden zullen worden uit gevoerd door. het metsel- en timmer bedrijf J. Drijver, loodgieter Oele en schilder J. C. Roeper. Zoodra, de vorst uit de grond is, gaat de spa daarin. „Nog hield het schrikkt'.ijk pleit Van dwang en vrijheid aan". Een veel geciteerde regel in deze win terdagen. Een stukje uit Tollens' gedicht, waarin hij de overwintering der Hollan ders op Tiova Zembla hartroerend be zingt- Ze hadden in Tollens' dagen echter niet betrekking op de kou in het Hoogo Noorden, maar op de hitte van de strijd, waarin onze voorvaderen gewikkeld wa ren. U weet: we zaten toen midden in de Tachtigjarige oorlog. Maar van dwang en vrijheid is ook nu sprake, ook wan neer we denken aan de moeite, om op gladde wegen op de heen te blijven, en aan onze verbinding met de vaste w.al. In de regelmaat, waarmee anders T.E. S.O. haar diensten kan uitvoeren, is ljee- lijk de klad gekomen. Nu we dit schrijven, is voor de zoo- veelste maal we zijn de tel kwijt ge raakt een kortstondige periode van dooi door vorst gevolgd. Het lijkt wel, of het geen lente mag worden. En dan dicht die brave poëet van de Wildenborcli: Wie dan den Winter last'ren mag, Wij roemen 't geen hij doek Zijn langen nacht, zijn korten dag Besteedt de Grijsaard goed. Staring heeft bepaald een wintertje van het genre als wij er een doormaken nog nooit beleetd. We krijgen waarlijk te veel van het goede en telkens wanneer je denkt: „Nu zet de dooi wel door", striemt de oostenwind het kwik weer zoo onge nadig, dat het krimpt van pijn. „Hemelwol" is het dichterlijk woord voor sneeuw, dat op naam staat van Poot, u weet wel, de dichter van: „Hoe ge noeglijk rolt het leven des genisten land- mans heen". Welnu met aardsch slijk ot chocoladejiudding heeft die „wol" meer overeenkomst" als 's middags het kwik een paar streepjes boven nul durft ko men. Maai' wat is 't tegen de avond weer glad. Onze zandmannen kunnen zoo wel in touw blijven. Zoo is het er mee als in het verhaal van Multatuli over Saidjah en Adinda: eentonig; dtep-treurig voor wie er mee te maken hebben: venters, bouwvakarbeiders, bestelier; voor arme drommels, die ook hun kachel behoorlijk moeten laten bran den. En nog jaagt er somwijlen sneeuw ons om de ooren. „Met witte waden wordt het veld weer toegedekt", heet het dan. En wanneer dan de wind de boel op neemt, stuiven weer wallen op, dwars over de weg. Dat schaft weer werk aan man nen met sneeuwploeg en schop. Maar straks staan we op de drempel van Maart. De zon krijgt al meer kracht De dagen van Thialf zijn nu geteld, 't Is geen Nova Zembla hier. ,,'t Grauw zwerk hangt loodzwaar naar beneden", tokkelde Tollens, zoo is 't ook hier de meeste dagen nog, maar wat er verder staat: „Hier zit natuur in rouw, De doodstooi om de leden" geldt hier gelukkig niet. Trots alle ontbering gaat de Natuur haar gang. En met verwondering zfeiy we, hoe musschen en spreeuwen zich in een plas, nog omzoomd door sneeuw en ijs, aan het baden zijn, alsof liet hartje zomer is. Ik vreeze zeer, ik vreeze zeer Maar jong gekwetter gaat te keer Al uit de kille hoornen. Om verre toppen gloeit het groen En schreeuwend door de tuinen, doen Al spreeuwen leven komen. Dan wordt mijn angst terzij gelegd, Het wordt zoo zeker uitgezegd En moet ik 't wel gelooven: De jonge Lente wordt gewekt! Kijk moedig door de takken lacht Het zonnetje van boven. Tot besluit deze verzen van Jan Prins: We hebben het zonnetje inderdaad ge had van de week. Zal 't nu spoedig lente zijn? ZEG HET MET SCHAPEN In Groningen vergaderde 9 December 1826 het boekenverkoopcollegie uit die plaats. De vergaderden werden aangenaam verrast door het binnenleiden van vier dikke vette schapen, welke als een ge schenk voor de kranke boekdrukkers knechten door een onbekende gezonden werden. Een dezer schapen had een brief aan de hals hangen met de volgende inhoud. Wij leden van het schapengild, Nooit stootig, nimmer woest en wild, Wij bién ons vleesch en vet en vacht, Maar altijd even goed en zacht: Door medelijden aangedaan, Aan de arme drukkersknechten aan' Want in deez' tijd van ongeluk, Zit ook het Drukkersgild in druk. En 't drukken komt toch steeds te pas: Hoe ging 't, als er geen Drukkunst was? Wierd in Euroop niet meer gedrukt, 't Werd ras van Domheid onderdrukt. Dus, vrienden, slagt en eet ons vrij, Zoo 't slechts tot heil der Drukkunst zij. Vivat, vivat, de Drukkerij. GIF1EN VOOR HET WITTE KRUIS. Familie G. f3 GIFTEN ALGEM. WIJKVERPLEGING Familie G. f3,—. JAARVERGADERING BEDRtJFSVEREENIGING. De vergadering heeft morgenavond plaats. Zie adv. In afwijking met hetgeen vermeld werd op de convocaties, zijn de routen, die de autobussen zullen vol gen, thans als volgt. Deze wijziging is een gevolg van het feit, dat verschillende wegen niet voor autobussen berijdbaar zijn. Wij willen er op wijzen, dat ook met-leden van deze gelegeheid kunnen ge bruik maken deze belangrijke vergadering bij te wonen. Zij kunnen zich dan tij dens de vergadering als lid laten in schrijven. Routel: Van De Cocksdorp via Eier- land, Noorden, De Waal naar Den Burg. Vertrek van De Cocksdorp 7 uui, Ga rage Reuvers, stopplaatsen: 1. Smederij C. L>ros; 2. Kruispunt Vianenweg-Hoold- weg; 3. Kruispunt in 't Noorden bij Groningen; 4. Kruisjmnt in 't Noorden bij de Viersprong; 5. Gemaal Waal-en- Burg; b. Ora et Labora; 7. De Waal bij de handwijzer. Route 11: Van De Cocksdorp via Post weg, Waalenburg, Pijpersdijk naar Den Burg. Vertrek van De Cocksdorp 7 uur, Garage Reuvers. Stopplaatsen: 1. Kruis punt Postweg en weg uit de Witte Hoek, 2. Kruispunt Postweg-Wagenuigscheweg 3. Slufterweg; 4. School Zuid-Eierland; 5. Ruige Dijk bij Van Santen; 6. Hoek Pijpersdijk-Koogerweg; 7, Strooppot. Route III: Van Oost via Oosterend, De Waal naar Den Burg. Vertrek van Oost bij dc School kwart over zeven. Stopplaatsen: 1. School Oost, 2. Hoek Zevenhuizen bij H.Boogaard; 3. Bij Koppen, 4. Molenbuurt weg uit Bargen; 5. Handwijzer weg uit Spang, 6. Kruis punt De Waal; 7. Mennohoeve. Route IV; Van Den Hoorn viaHoom- derweg naar Den Burg. Vertrek van Den Flooin bij Slagerij Ooënga, half 8. Stopplaatsen. I. Slagerij Goënga; 2. De Atlas; 3. Weg uit de P.H.Polder bij de Overtoom; 4. De Kamp. De kosten zijn 25 ct. per persoon. De Vereeniging betaalt de rest (en dat is niet weinig). Zorg dus, dat de bussen vol zijm Dan kost het de Vereeniging min der. Wie in de buurt van een mede-lid woont, die een auto bezit, plege met deze overleg. SPINAZIE is Vrijdag al te Alkmaar aangevoerd; prijs 27"/2 ct. per pond. VRAGENBUS. g] WAT HAD B TE VRAGEN In antwoord op vragen van een, abonné deelt de Contactofficier voor O, en O. mee, le. dat het in zijn bedoeling ligt te gelegenertijd weer een avond voor de Texelsche burgerij te organiseeren2e. dat voor de laatst gehouden avond ook burgers buiten Den Burg uitgenoodigd. zijn; 3e. dat niet juist met leden van U.D.I. zulke avonden behoeven te worden gegeven. De organisatie berust evenwel geheel en al in handen van de Contact officier voor O. en O. VANDAAG is het ZES JAAR GELEDEN, dat in de va cature, ontstaan door het overleden van Dokter Wagemaker Notaris Mulder tot Commissaris der N.V. T.E.S.O. werd be noemd (1934) 33 JAAR GELEDEN, dat bij Hoek van Holland de Berlin, een mailboot van de Harwich-lijn, in een vliegende storm is vergaan. Het schip liep op een der havenhoofden en brak in tweeën. Tien tallen personen kwamen om het leven, maar door het heldhaftig optreden van reddingbootmannen werden er velen ge red. (1907) BEGRIJPELIJK Hoe oud hen je, Thomas Zeven jaar, meester. En wat wil je worden. Graag tachtig, meester. EIERLAND. ONGEVAL Gisteren kwam een militaire auto bij sterk remmen voor een andere auto door de gladde weg in -een sloot terecht op de hoek in Zuid-Eierland. Met de tractor van de heer R.W.Stoepker werd de auto, die nogal wat averij had, op de weg gebracht en naar Vlijt gesleept. Geen persoonlijke ongevallen. OUDESCHILD. NOG VEEL IJS De boot de eenige welke giste ren om half één uit Den Helder ging, kwam pas over drieën hier in de haten. Zooveel ijs zat er nog voor Oudeschild. V.A.R.A.-AVOND De weeromstandigheden maken een sla gen van de V.A.R.A -avond op Zaterdag 2 Maart onzeker. Indien Zondag a.s. niet een behoorlijk aantal kaarten" verkocht zijn, zal het optreden van het gezelschap Teun Klomp tot een nader te bepalen tijd worden uitgesteld. DORPSKRING „STEUNT ELKAAR". De vergadering van het begrafenis fonds „Dorpskring Steunt Elkaar", Maan dag in de R.K. Volksbond gehouden, werd door 20 personen bezocht, het bestuur inbegrepen. De voorz., de heer C. A. Kaczor, heette de aanwezigen welkom. Het speet hem zeer, dat het bezoek wederom zoo klein was. Vooral, daar het bestuur in de loop van het jaar eenige besluiten nam, die het gaarne door de vergadering bekrach tigd zag. De secr., dc heer J. Dros, las vervol gens de notulen, die zonder op- of aan merkingen werden goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester, de lieer J. Blom, bleek, dat een contri butie was ontvangen f 1650.80, rente f 1113,66, aflossing hypotheek f550.—. Met liet kassaldo, groot f909.03, tezamen f4223.49. Uitgaven- 14 uitkeeringen f1540, sala rissen f306, diverse onkosten f 114.72, gestort op de bank f 1387.74. Totaal f 3348.46. Saldo in kas f 875.03. Dc bezittingen hestonden uit: 20 hypo theken f20925, 10 effecten f 10000, rijks- spaarbank f2403.91, te vorderen (achter stallige) contributie f94.55. loonende rente f56, kassaldo f875.03. In totaal f34S92.59 Vorig jaar 34013.15 Vooruitgang f 879.44 Vorig jaar bedroeg de vooruitgang plm. f 1500, doch er waren nu 5 uitkeeringen meer gedaan tot een bedrag van f 550.—. De rekeningnazieners hadden de boe ken in orde bevonden, zooals ze bij monde van dhr Jac. Bruin verklaarden. In de plaats van de aftr. commissaris, dhr P. Boom (niet herkiesbaar) werd ge kozen dhr P. Smit Rz. niet 13 van de 20 stemmen. Na de pauze, waarin een gratis con sumptie werd aangeboden, zeide de voorz, dat het bestuur het besluit genomen had, dat allen, die een hypotheek van het fonds hadden, verplicht werden, een mo- lestverzekering te nemen tegen het mij nengevaar. Uit is zoowel in het belang van het tonds als van de betrokkene zelt. hen deel had daar direct gevolg aan ge geven. voor de anderen, cue oujKOaar de prenue wat hoog vonden, waren ïnncii- tmgen gevraagd. Voorz. nad een aantre ding van 4 cent per i ïouo. Aian de verzekeringskamer zou worden gevraagd, or deze verzekering solide was. Ue pre mie was zeer laag, en als de verzeke ring goed was, kon er geen bezwaar tegen bestaan. ingevolge een besluit van de vorige aig. vergadering was aan de wiskundige adviseur, Proi. Keesom, gevraagd, oï een beperkte duur der premiebetaling mo gelijk was. Ueze berictitte, dat bij een betaling gedurende 5U jaar, in plaats van levenslang, de premie van 2 op 3 cent ge bracht moest worden. De vergadering voelde hier niet veel voor. De secr. deelde mede, dat geen enkel jong lid werd ingeschreven maar dat er wel afgaan. De bode verklaart, dat de leden de voorkeur geven aan een be perkte premiebetaling van b.v. 20 jaar, hiervoor moeten ze bij de particuliere fondsen zijn. hen levenslange premiebe taling schrikt de menschen af. Bestolen wordt te onderzoeken of 20-jarige pre miebetaling ook voor liet Oudeschilder fonds mogelijk is. De voorz. zegt, dat het fonds voorziet in een uitkeering in geval van overlijden, doch dat ook de hypotheekverstrekking 'n factor van belang is. Vooral de jongeren moeten bedenken, dat ze op billijke voor waarden hypotheek van het fonds kun nen krijgen en dat ze te eeniger tijd het fonds misschien noodig zullen hebben. Als ze zich echter bij een particuliere ver zekering gaan verzekeren, wordt het Le dental steeds kleiner en het fonds minder krachtig. Er zit dus nog een zeer belang rijke kant aan deze zaak. Ook dhr Jac. Bruin zou hier gaarne de nadruk op ge legd willen zien. Reeds tientallen werden door het fonds geholpen en indien moge lijk, moest dit zoo blijven. Te zijner tijd zal over een en ander een circulaire aan de leden worden gezonden. Het ledental bedroeg 905 tegen 929 vorig jaar (overleden 14, bedankt 10, terwijl geen enkel nieuw lid werd inge schreven). Hierna volgde sluiting. |[||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllll UIT HET LEVEN VAN lllll|!llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIHl|||||i SVEN HEDIN. DE ONTDEKKINGSREIZIGER Van deze ontdekkingsreiziger zullen onze lezers wei eens geboord hebben, Hedin, die veel interessante reisbeschrij vingen deed verschijnen, is een Zweed, het was Maandag juist 75 jaar geleden, dat hij in Stockholm werd geboren. Hij studeerde in zijn vaderland en in Duitsch- land. Reeds vroeg had hij -een groote voorliefde voor reizen en trekken en het bestudeeren van vreemde huiden en vol ken. Op 25-jarige leeftijd trok hij al door Turkestan en in 1893 begon zijp groote reis over Orenburg naar Peking, Azié is 't land van zijn lieide; daac heeft hij gezworven van west naar oost, van Noord naar Zuid, door de Gobi, Cost-China, übeth, de Himalaya, ja, waar met aL Centraal-Azie was het terrein van zijn onderzoekingen, l ïentahen boeken schreef hij over zijn reizen, pracht-reis-» beschrijvingen, die bovenuicn zeer span nend zijn. Hij is het ook geweest, die de bronnen van de indus en de Eralima- poetra heeit ontdekt en op de kaan vast legde. in 1927 en 1928 trok hij van Peking naar Oeroemtsji. in het boek „De groote karavaan", verhaalt hij ons van deze reis, van de strijd met rooversbenden, van de moei lijkheden bij het in kaart brengen van het gebied, van de weerkundige waarnemin gen, van een kameelen-oproer, van een zame kloosters, atgelegen woestijn-inoe- rassen en meren, en nog veel meer in teressants. Zijn reis door ïibeth, van 19051909 werd gedeeltelijk bekostigd door de Zweedsche Koning en door de familie Nobel. Met het oog op zijn groote prestaties, heeft het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap bij zijn 00-jarig bestaan in 1933 Sven Hed.n tot eere-lid benoemd. Ook andere landen hebben door het toekennen van onderscheidingen zijn groote verdiensten erkend. RECHTZAKEN. IJmuiden. Nu wegens de vasten de vischprijzen stijgen, neemt de animo om uit te varen toe. Een Katwijker logger bcsomde na een reis van 12 dg. f4000,— De stoomtreilers, die met Kerst en in, Jan. binnenbleven, zijn nu alle naar zee. BURGEMEESTER Peters van Medem- blik werd door B. E., oud-hoofd Ulo te Medemblik, van knoeierij beschuldigd. E. wou wraak nemen wegens een maand ge vangenis, die hijzelf wegens knoeierij als leeraar Handelsschool moest onder gaan, maar de burgemeester liet hem mo res leeren. E. thans leeraar Middelb. Techn. School te Rotterdam kreeg f 25 boete en zes weken voorw. gevange nis met drie jaar proeftijd. BINNENLAND llllll Te IJmuiden werd een brand in de schoorsteen van Lakfabriek Korthals met sneeuw gebluscht. Wanneer de rietsuikeraanvoer in de komende drie maanden normaal blijft, zal 1 Mei de suikerdistributie worden afge-> schaft. De distributiekosten-opcenten zul len dan worden ingetrokken, zoodat de 10 Fiscale opcenten van het lecningsfonds dan niet meer als extra zullen worden beschouwd. Deventer. Dr. W. J. Roos van den Berg is benoemd tot leider van de Ned. Ambulance, die naar Finland gaat. DOOR OVERVERHITTING van de centrale verwarming brak er brand uit in de triplexopslagplaats der Holl. Lu terma Mij., Rotterdam. Verzekering dekt de schade. BUITENLAND ENGELAND De torpedojager Daring, 1350 ton, is getorpedeerd. 157 personen worden vermist, 5 werden gered. FINLAND In Finland zullen alle mannen van de lichtingen 1918 t.in. 1897 voor de her keuring moeten opkomen. ROEMENIE. In Roemenie zijn bijna 200 passa- gierstreinen uit de dienst genomen. Men zou dit doen om plaats te maken voor de treinen die met olie- en landbouwproduc ten naar Duitschland rijden. NEDERLAND. Koningin Wilhelmina en de Konin gin-Moeder aanvaarden het door het „Roode Kruis" aangeboden kruis van ver dienste. Onze legerleiding overweegt om in navolging van het buitenland de lange pantalon van de soldaat te vervangen door beenwindsels.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2