TEXELSCHE COURANT Mijnhardtjes Woensdag 20 Maart 1940 No. 5429 52ste Jaargang Texelsche Berichten HEEL TEXEL WEET HET Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 HOOGWATER (ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer een half uur later.) 20 Mrt. 21 22 23 24 25 26 5,26 6,34 7,24 8,07 8.49 9.32 10,15 OP 20 MAART LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6.42 ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim GEMEENTE TEXEL iiiij|iiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii'i'i'i'''iiiiii MIJNENSCHADE. Hoewel het overleg met de verschil lende instanties inzake de vergoeding van schade, geleden door de ontplof fing van mijnen op Texel, nog niet be ëindigd is, geeft de Burgemeester van Texel aan degenendie de schade van dezen aard hebben geleden, hetzij aan roerende of onroerende goederen, ern stig in overweging steeds zoo spoedig mogelijk na een dergelijke ontploffing een formulier ten Raadhuize te vragen, teneinde de geschatte schade te kunnen opgeven. Na bericht van schade wordt deze zoo spoedig mogelijk door een deskun dige opgenomen. Inzake de schade, veroorzaakt door de ramp van 4 December 1939 te Oude- schild en Nieuweschild is inzending en opname door deskundigen reeds ge schied. Slechts bij deze werkv/ijze kan een eventueel later in te stellen actie eenig nut hebben. De geviaagde opgave van schade is dus uitsluitend een maatregel van voorbereiding, waaraan uiteraard geen enkele eisch tot schadevergoeding kan worden ontleend. De Burgemeester van Texel, KAMP. 14 Maart 1940. PRAATAVOND OVER INKUILEN EN SILOBOUW. Vrijdagavond heeft de heer Van den Ban voor deelnemers van de Productie cursussen en andere belangstellenden ge sproken over inkuilen als een der midde len om groenvoeder te conserveeren. Het was de bedoeling geweest, dat dhr Van den Ban eerst het inkuilvraagstuk zou bespreken en dat daarna een verte genwoordiger van de Enci- Mij. iets zou vertellen over de silo-bouw. Door om standigheden kon laatstgenoemde niet aanwezig zijn. In zijn plaats had de heer J C. Rab zich bereid verklaard eventu- eele vragen op technisch terrein te be antwoorden. Er wordt, aldus de heer Van den Ban de laatste tijd telkens weer gevraagd: Wat is nu de beste manier om veel voe der op eigen bedrijf te telen? We heb ben dit vraagstuk al eens enkele malen bekeken, en het heeft velen verwonderd, dat goed behandeld grasland in dit op zicht bijna niet te overtrefffen is. Wij kunnen met een ruime stikstofgift een enorme hoeveelheid voeder van ons gras land halen. Met cijfers werd aangetoond, dat alleen voederbieten en aardappelen hierboven uit kunnen komen, maar deze gewassen vragen danook veel meer ar beid. Om echter de groote hoeveelheid voeder, die ons het grasland levert, ook productief te maken, is oordeelkundige beweiding noodzakelijk. Er gaat op de ouderwetsche manier ontzettend veel voer verloren. Wanneer het vee bij nat weer op te groote perceelen loopt, kun nen er verliezen voorkomen van 50 pet Het is onverantwoordelijk in 'n tijd, dat de aanvoer van krachtvoeder dreigt mis te loopen, dat zulke enorme hoeveelheden van uitstekend voeder verloren gaan. Jong gras geeft een eiwitverhouding van 1:6 en staat dus ongeveer gelijk met palmpit- en sojameel. Bij het nieuwe be weidingssysteem, met ruim stikstofge- bruik, kleine perceelen en dikwijls om weiden worden de verliezen aanmerke lijk teruggebracht. In dit systeem neemt ook het kuilen een vaste plaats in, omdat men een teveel aan gras heeft in een tijd, dat hooien met mogelijk is. Want men moet niet kuilen in een tijd, dat zonder al te veel risico ook gehooid kan worden. Dus kuilen wordt gedaan in Mei en September. Om in Mei gras te hebben, moet de stikstof vroeg op het land lig gen. Bij normale weersgesteldheid niet later dan 15 Maart. In Friesland ge schiedt dit algemeen. Wanneer is het gras goed om te kui len? De heer Van den Ban meent, dat het de beste tijd is als het gras 12 a 13 cM. lang is .Laat men het langer staan, dan beteekent dit verlies aan eiwit en juist dit moeten we voorkomen. Er wordt dan gerekend op 16000 kg. groene massa per h.a. Zooals bekend zijn er 3 manieren om gras in te kuilen. 1 De Friesch- Hollandsche methode, 2- Kuilen met suiker, 3- Kuilen met Finsch zuur. Bij de eerste manier, die tot voor kort algemeen gevolgd, treden groote eiwit verliezen op. Reden, waarom is gezocht naar een manier, waarop deze groote ver- hezen konden worden voorkomen. Het inkuilen met toevoeging van suiker zal montenteel wel op bezwaren stuiten, da«i men niet aan de benoodigde hoe- heid suiker kan komen. Blijft dus over de manier, waarbij Finsch zuur aan het gras wordt toegevoegd. Het verlies, door bacteriën veroorzaakt, dat bij de ouder- wetsche manier van kuilen zeergroot is, wordt hier voorkomen, doordat men de bacteriën door de toevoeging van het zuur doodt. In den beginne stond men zeer wantrouwend tegenover deze me thode, wat niet te verwonderen is, daar het zuur voor een groot deel uit stoffen bestaat, die niet door het lichaam te ver werken zijn. Toch zijn in de practijk geen schadelijke gevolgen voorgekomen. En inderdaad zijn de verliezen aanzien lijk teruggebracht. Is het verlies bij ge wone kuilen altijd 25 pet of meer, hier is het 1015 pet. Bij een onderzoek over 1034 kuilgrasmonsters waren van de ge wone kuilen nog geen 20 pet. goed te noemen, bij de Finsche kuilen was dit meer dan 80 pet. Het komt er echter op aan de methode stipt uit te voeren en zich absoluut aan de opgegeven hoeveel heden zuur en de mate van verdunning te houden. Wanneer dit gedaan wordt, is het succes vrijwel verzekerd. Is het nu beslist noodig om bij de Fin sche kuil een silo te gebruiken? Als de grondwaterstand met te hoog is, zoodat men een flink eind de grond in kan gaan, niet. Wel als een bovengrondsche kuil gemaakt wordt. Maar altijd zijn er aan het kuilen in een silo groote voordee- len verbonden Men heeft niet het risico van kantafval en van scheef zakken. Er behoeft alleen grond boven op de kuil gebracht te worden, dus minder arbeid. Wanneer regelmatig gekuild wordt, zal het bouwen van een silo zeker rendabel zijn. Hoe is nu de werkwijze bij het kuilen? Maai het gras, wat voor kuilgras be stemd is, nooit nat Laat het zoo mogelijk even verwelken op het land. Dit geeft veel minder vervoerkosten. Echter niet te droog laten worden, want dantreedt er gevaar voor schimmel in de kuil op. Maak de bodem van de kuil bol, dus in het midden hooger. Wanneer u met een holle kuil begint, is het niet gemakkelijk hem later rond te krijgen en dit is be slist noodig om inwateren te voorkomen. De kanten vooral goed aantrappen. In de onderste lagen van de kuil behoeft geen zuur gebruikt te worden. Daarna telkens, na een hoeveelheid van 200 kg. gras sproeien. Tenslotte afdekken met laag zand van 60 65 cM. Controleeren of de laag overal even dik is. Geen koolasch of veen gebruiken; er moet ge wicht op! Welk soort van silo's is het meest ge schikt? De heer Van den Ban meent, dat de betonnen platen silo het meest doel matig zal zijn. Deze kosten heel wat min der dan een ter plaatse gegoten vaste silo. Meestal worden platen gemaakt van 2 M. hoog en 60 cM. breed. Deze platen komen voor 1 M. in de grond en 1 M. er boven. Het gras wordt nu zoover bo ven de randen van de silo opgestapeld, dat dit na eenige dagen bezakken juist beneden de rand komt. Voor dit boven gedeelte worden houten opzetstukken gebruikt, die na het bezakken weggeno men kunnen worden. Het lijkt mij be ter, aldus de heer Vanden Ban, platen van 3 M. lengte te nemen en dan geen opzetstukken te gebruiken. Het verdient dan aanbeveling een poort in de silo aan te brengen, omdat men anders moeilijk werken zal. Hierna werden verschillende platen ge projecteerd, die de groote voordeelen van kuilen met Finsch zuur en in silo's dui delijk aantoonden. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkele heeren gebruik ge maakt. Op de vraag naar de kostprijs van een silo heeft de heer Rab voorge rekend. dat deze voor 'n silo van 27 M3. inhoud ongeveer f 70 zal bedragen. De platen worden dan op het erf geleverd. Het stellen daarvan moet door de boer zelf geschieden. In zulk een silo zal de opbrengst van 1.251.50 h.a. grasland ge borgen kunnen worden. Aan het einde van deze leerzame avond sprak de heer Van den Ban de wensch uit, dat op Texel één of meer silo's ge bouwd zullen worden, opdat we kunnen aantoonen, dat kuilen in silo's rendabel is. Van G. DE HUIDENHANDEL. Men schrijft ons: De Directie van het Rijksbureau voor Huiden en Leer deelt mee, dat alle scha pen- en lamsvellen, ook zuig lams vellen, moeten worden ingeleverd bij het Rijks bureau voor Huiden en Leer. Handela ren moeten de vellen iedere acht dagen, inleveren, de slagers kunnen ze óf recht streeks inleveren óf verkoopen aan inge schreven huidenhandelaren. Opkoopers. die vellen willen koopen, verkoopen en (of) afleveren, moeten bij het Bureau als opkooper ingeschreven staan, maar zij moeten in vroeger jaren deze handel reeds gedreven hebben. Voor Texel is de ontvangplaatsZee burgerpad 74, Amsterdamsche Huiden club. Zending moet franco geschieden. Kleine opkoopers doen verstandig aan een huidenhandelaar te verkoopen, omdat voor rechtstreeksch leveren de vracht te hoog wordt. De door het Bureau thans gesteldel prijzen zijn voor goede schapen- en lamsvellen: le soort A f5.20, le soort f4.80, 2e soort f 3.80, '3e soort A f3.—, 3e soort f 2.40. Voor zuiglamsvellen wordt betaald: le soort f0.75, 2c soort f0.50, le soort a f3.20 vormt maar een klein pet., omdat het grootste deel het vcr- eischte wolgewicht niet bezit. SMAZEN vallen buiten deze regeling. VEREEN. OUD-LEERLINGEN. (Slot.) Hoe kan ik het voordceligst rundvee mesten? Dit was de vraag, die de heer De Lugt behandelde aan de hand van zijn eigen ervaringen. Het is eigenlijk moeilijk te zeggen, aldus de heer De Lugt,hoe men het voordeeligst koeien kan mesten, want men is daarbij afhankelijk van de soort koeien en van de gesteldheid en de gezondheid van de koe. De heer De Lugt bepaalde zich tot twee vormen van vetmesten: die door middel van aardappelen en die door mid del van bieten. De mooiste resultaten verkrijgt men met roodbont vee, alhoewel het mesten van zwartbont vee ook veel goede resul taten afwerpt. Spr behandelde hierna de methode, die hijzelf bij het mesten van zijn koeien volgt en waarvan het resul taat zeer goed te noemen valt De eerste dertig dagen kregen de koeien 17 kg. aardappelen per dag, waarbij 2 kg. meng- meel werd gevoegd om voor eeen be hoorlijke dosis eiwit te zorgen. Geduren de de daaropvolgende 90 clagen kregen de dieren per dag 23 kg. aardappelen, plus 2 kg. mengmeel en 1 kg. afvalmeel. De heer De Lugt ging na wat dit en vervolgens wat het mesten met voerbie- ten kostte. Hij kwam tot de conclusie, dat beide methoden even duur waren, doch dat, wilde men evenveel voeder- waarde met de bieten bereiken, als men met aardapelen kon, men veel meer bie ten moest voeren, dan de koeien zouden kunnen verwerken. Derhalve moest de hoeveelheid oyer een langere periode wordenverdeeld. En daar staat tegenover, dat met aardappelen de koeien in vier maanden vet zijn. Daarom achtte spr de mesterij met aardappelen voordeeliger. De zaak veranderde niet veel, wanneer men bieten of aardappelen zelf zou telen. Hij ried aan, niet twee, maar drie keer per dag, n.l. 's avonds om zeven uur nog eens, te voederen. Gevraagd werd, of het, wanneer men over veel ruwvoeder beschikte, niet voor deeliger zou zijn, zijn koeien te mesten die men melkte. De heer De Lugt antwoordde hierop, dat dit wel voordeeliger zou zijn, wan neer men eigen zoons in het bedrijf werkzaam had, doch dat het niet veel zou uitmaken, wanneer men knechts in dienst had, die dan meer arbeidsloon zou den moeten hebben. Gezien het feit, dat niet iedereen het eens was met de calculatie van de heer De Lugt, werd er over sommige punten van minder groot belang levendig ge discussieerd. Ook werd de kwestie op geworpen, of het vetmesten met aardap pelen niet nadeelig zou zijn voor de ge zondheid der koeien, waarop de heer De Lugt mededeelde, nog nooit last met zijn koeien te hebben gehad. Wanneer is het de juiste tijd om vlas tc trekken? Dit was een zeer moeilijk te beantwoorden vraag, die de heer P. Dros Bz voorgelegd kreeg en die daarop weinig meer kan antwoorden, dan dat die kwestie zoo afhankelijk is van be paalde omstandigheden, dat een richtlijn niet aan te geven is. Het zaad moet n.l. goed uitrijpen, doch dat mag niet ten koste gaan van het vlas. Dit vlas mag nooit te lang op het veld staan. In dé laatste jaren is men bezig met proeven op groote schaal. De resultaten van het vorige jaar, waarover een statistiek was verschenen, achtte spr. niet be- betrouwbaar, omdat de omstandigheden toen zeer abnormaal waren. Zeker is, dat het vlas pas weggehaald kan worden, wanneer 't onderste blad makkelijk af kan vallen. Spr. bezag de methode in de verschillende provincies, doch dit wierp geen nieuw licht op de zaak Omdat het al zeer laat geworden was, werd besloten de rest van de vragen te bewaren voor een volgende gelegenheid. De drukbezochte vergadering werd gesloten door de heer P. Geense, voor zitter der Vereen, van Oud-Leerlingen. H.K. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Ze kunnen niet ingeleverd worden, eren- min als de huiden van kalveren, paa.den, koeien, enz. Deze huiden mogen op de gewone wijze verhandeld worden tusschen bij het fyireau ingeschreven handelaren. Ook ookoopers van deze soorten huiden en vellen moeten bij ons Bureau zijn in geschreven. Formulieren voor het aanvra gen van inschrijving zijn verkrijgbaar bij het Bureau: Keizersgracht 129-131. Nadere inlichtingen verstrekt onder staand Comité, dat veel moeite heeft ge daan om de huidenprijzen omhoog te krijgen. Let wel: ALLE schapen- en lamsvellen komen terecht bij genoemd bureau, waarvan de heer L. C. Verwoerd directeur is. Daar worden de vellen ge taxeerd volgens een vast tarief, vastge steld door de regeeringscommissie. Alle koopers moeten leveren aan het Rijks bureau. Ook de tusschenhandel. De weg is duidelijk. Intusschen zal het Comité blijven ijveren voor betere prijzen en gaarne rekent het bij voortduring op de steun van iedere schapenboer: 1 ct. per vacht over de geleverde wol; fl.con tributie voor het heele jaar. COMITÉ VAN ACTIE (V.V.S.) BIJ HET OVERLIJDEN VAN OUD-DIJKGRAAF J. H. TIMMER. De heer J. H. Timmer, die zes jaar heemraad en daarna achttien jaar dijk graaf van de P.H.Polder was, heeft van de rust in zijn familiekring, die geen hiensch hem misgunde, niet lang mogen genieten. Toen hij ruim een jaar geleden de voorzittershamer neerlegde, genoot hij nog een stoere gezondheid en niemand vermoedde, dat het einde zoo nabij zou zijn. Een maand geleden word zijnecht- genoote ten grave gedragen. Dit greep hem bijzonder aan en na een vrij korte ongesteldheid heeft ook hij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij werd 10 Maart 71 jaar. De heer J. H. Timmer werd te Eenrum in Groningen geboren. A.s. Zaterdag zou het 31 jaar geleden zijn, dat hij zich met zijn gezin in de P.H.Polder vestig de. Zes jaar na zijn vestiging werd hij als heemraad in het Polderbestuur ge kozen. Daarop volgde hij de heer P. Duinker als Dijkgraaf op. Wanneer we nagaan, wat er tijdens zijn bewind in de polder tot stand is ge komen, is er veel, dat reden tot groote dankbaarheid geeft. Denken we b.v. aan de bemaling: 28 jaar geleden werd de oude windmolen door een gemaal ver vangen. En zeven jaar geleden werd een "vernieuwing tot stand gebracht. Ook aan de dijkwerken werd bijzondere zorg be steed. Ze vorderden niet minder dan f64000.wat niet weinig van het be leid van de dijkgraaf en zijn medebe stuurders vorderde. De wregen ondergin gen eveneens een belangrijke verbetering. Hoofdweg en Ainalia verkeeren in zeer goede conditie; zeven jaar geleden kwam de weg Zeewijk-Horntje tot stand, welke vooral in dagen van ijsgang en vaart via het Horntje van groot nut blijkt te zijn. Wat gedaan werd, geschiedde altoos degelijk." Half werk duldde de djjkgraaf niet. GESLAAGDE O. EN O.-MIDDAG. Zaterdagmiddag heeft het gezelschap Jack van Hooven op uitnoodigin^ van O. en O. in Pen's Zaal voor de soldaten een opvoering gegeven van het blijspel „Een zeer wild huwelijk". Er werd voor treffelijk spel geboden en de bezoekers hebben zich best geamuseerd. TWEEDE U.D.I.-AVOND. Zooals we Zaterdag in ons verslag meedeelden, brengt U.D.I. op tweede Paaschdag wederom het blijspel Polly Perkins voor het voetlicht. Een mooie gelegenheid voor hen, die de eerste maal geen kaart meer konden bemachtigen* Plaatsbespreken op de dag der uitvoering van 12-1 uur; om half één loten. COOP. ZUIVELFABRIEK EENDRACHT G.A. Onder voorzitterschap van de heer G Stoepker hield de Coop. Zuivelfabriek Eendracht G.A. Woensdagavond in De Zwaan haar algem. ledenvergadering. In zijn openingswoord heet de voorz. de dertig aanwezigen hartelijk welkom en brengt deze de groeten over van de heer M.Zuidewind, wiens toestand voor uitgaat. Wat de toestand in de zuivelwe- reld betreft, de voorz. ziet deze nog steeds donker in. De minister heeft de zer dagen wel verklaard, iets voor de koeienbedrijven te willen doen, maar de voorz. vraagt zich af, of er in deze door hem iets positiefs bereikt zal worden. Ingekomen was een schrijven van de heer C. van Heerwaarden betreffende het verzoek tot uittreden wegens opheffing van diens bedrijf. Het hem toekomend deel van het ledenkap. zal hem worden uitbetaald. De heer Tjepkema vraagt, of men na uittreding direct van alle verant woordelijkheid jegens de fabriek ontsla gen is. Voorz. antwoordt, dat men vol gens de statuten 2 jaar aansprakelijk blijft. MEDEDEELINGEN DOOR DE DIRECTEUR. „Ik kan niets anders zeggen, dan dat wij, gezien de abnormale omstandighe den, tevreden mogen zijn. Door de groote droogte is het met de melkaanvoer niet meegeloopen. Ook de strenge winter heeft zijn nadeelige invloed doen gelden. Toch valt de aanvoer in vergelijking met het vorige jaar niet tegen. Tot 3 Maart be droeg deze: 2.724.239 Kg. over het boekjaar '39-'40 2.749.761 Kg. over het boekjaar '38-'39. Het vetpercentage steeg van 3.275 tot 3.30. De aanvoer van de schapenmelk was: 123.352 Kg. over het boekjaar '39-'40 140.923 Kg. over het boekjaar '38-'39. Met het personeel waren we niet ge lukkig. De machinist, dhr D. de Braven, werd in Mei onder de wapenen geroepen, een tweede lid in Aug. en een derde in April. Het overige personeel heeft zich echter flink door de moeilijkheden heen geslagen. De heer Piersma werd in Lei den benoemd; als opvolger trad de heer Seinstra in diens plaats. De heer J. H. te Paske werd te Berkhout benoemd. Deze week is een oproep geplaatst in het officieel orgaan voor een controleur en een 2e kaasmaker. De heer J. Roeper, Den Burg, was met de fabriekscontrole belast. De wekehjksche vetcontrole werd door ons zelf uitgevoerd; straks zal dit door de nieuwe controleur worden ver richt De heer Timmer stond bekend als een man met een nobel karakter, als een man, op wie men aan kon. Hij had een wils krachtige natuur en een helder inzicht, waardoor menige moeilijkheid, hoe groot ook, uit de weg kon worden geruimd. Daarbij onderscheidde hij zich door zijn gemoedelijkheid, waardoor hij velen in een buiten de polder voor zich innam. Ook als lid van het Kerkbestuur der Oudeschilder Parochie maakte hij zich zeer verdienstelijk. Een groot verlies beteekent het heen-' gaan van deze man voor de familie in de eerste plaats, doch ook voor allen, die in polderzaken zoo graag nog eens aan hem om raad kwamen vragen. De overledene zal voortleven in de dankbare herinnering van velen. Hij ruste in vrede. bvb Als het staat in de |||g Texelsche Courant. ONDERHOUD. Er werd een oentrifuge met een capac. van 5000 L. p.u. aange schaft; voorts een nieuwe trommel pasteur van roestvrij staal; een nieuwe roomkoeler, voorzien van een ammoniak- onderstuk, waardoor een nog diepere koe ling verkregen wordt. Voorts eenige kleine benoodigdheden als eenige roest vrij stalen zuurseltonnen, kaasvaten, enz. De inkoopen geschiedden voor de prijs stijging. DE PRIJS der producten was goed. Door de ongeregelde melkaanvoer kre gen we vier afwijkende bakken met kaas. KWALITEIT. Op de boter viel niets aan te merken. De kaas was heel goed. De melkrijders hadden een zeer zwane taak, docli lof voor de wijze, waarop zij de moeilijkheden overwonnen. Wegens de strenge winter bleven we msft de kaas zitten. De grootste voorraad was die van de Edammer soort, n.l. 22000. Zoo dra dit mogelijk was, zijn we aan het verkoopen gegaan. De eerste partij werd te Purmerend voor f27.verkocht, de tweede voor f 26, de derde partij op de markt voor f26 en voorts partijen tegen f 24.50, f 24 en f 25. Het had ons nog iets meer mee kunnen loopen, wanneer we een week eerder hadden kunnen af leveren. Uit het radio-praatje van demi- nister van Econ. Zaken hebt u kunnen vernemen, dat de regeering enkele maat regelen zal nemen om de veehouderij wat meer te steunen, lo. de winterboterprijs wordt gehandhaafd tot 1 Mei f 1.60; 2o. wordt er magere melkpoeder uit de markt genomen van 15 Maart tot 15 Sept. in onbeperkte hoeveelheid om de kaaspro ductie te steunen. 3o. wordt gedupeer den door miltvuur de schade vergoed. We hadden gaarne gezien, dat zij verder was gegaan door b.v. natuurboter aan het leger te verstrekken, in plaats van de margarine, waarmee de soldaten thans de kuch moeten besmeren. Ook had zij oude kaas uit de markt kunnen nemen. De han del in dit product is zeer stug, doordat frankrijk niet voldoende afneemt. Drie weken lang heeft u geen melk- briefjes ontvangen, omdat we geen be trouwbaar vetgehalte konden vaststellen, doordat het vet wegens de vorst gedeelte lijk in bevroren toestand in de melk voor kwam en zich later niet meer goed liet mengen. Zoo kon van een bedrijf, dat doorgaans boven de 3.5 peroentage vet uitkwam, nu niet meer dan 1 tot 1.60 wor den genoteerdIn overleg met de be trokken instanties te Alkmaar wrerd de conti ole toen gestaakt, totdat de toestand weer normaal werd. Per 1 Sept. werd een controle ingesteld voor het wegen en het monsteren van het vet en voor de uitbetaling van de melk. De directeur zet de controle uiteen. De monsters blij ven 4 maal 24 uur bewaard. Daarom moest een dubbel stel fleschjes worden aangeschaft, welke op een constante temp. van 15 gr. C. moest worden gehou den. Ook op de totale hoeveelheid vet werd onderzocht. De directeur merkt op, dat er aan deze nauwkeurige en uitge breide controle een goede kant zit Het gaat er tenslotte om, de grootte van het verlies vast te stellen en (om event; knoeierij te voorkomen) of er meer uit gehaald wordt, dan vastgesteld werd* Dit brengt zeer veel werk met zich.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1