Wouw eB GEHAAKT KRAAGJE met manchetten Knippatroon Motten zijn in aantocht GEMEENTE TEXEL. REGELING VERBODEN GEBIEDEN ZOMERSEIZOEN 1940 VOOR TEXEL. De Burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden mede, dat hem de rege ling voor de verboden gebieden op Texel voor het zomerseizoen 1940 is hericht door den Commandant der Stelling van Den Helder. Deze regeling gaat in op 20 Maart 1940 en zal. onvoorziene omstandigheden voor behouden, tot het einde van het zomersei zoen gelden. Een uittreksel der regeling wordt hier onder vermeld: I. Te De Koog kan het gebruikelijke strandleven plaats vinden over een strand- lengte van 1000 M.de gebruikelijke strandtenten van hout en uitneembaar mo gen weder worden opgesteld onder de ge bruikelijke, door het Gemeentebestuur van Texel te stellen voorwaarden. Aan het Westerslag kan het strand over een lengte van 500 M. worden gebe zigd, alwaar overdag slechts linnen tenten mogen worden opgeslagen. II. Als toegangswegen tot het openge stelde strand zal door de badgasten eni, slechts gebruik mogen worden gemaakt van de volgende bestaande duinwegen: a. bij Paal XX Koogerslag. b. bij Paal XVII Brouwerslag. c. bij Paal XV Westerslag. III. Van Paal XXII tot Paal X wordt het strand (doch niet de daarachter lig gende duinstrook) vrijgegeven voor de gebruikelijke strandwandelingen; voor het doorschrijden van het duinterrein moet gebruik worden gemaakt van een der onder II genoemde doorgangen. vDe verboden duinstrook beslaat een diepte van 500 M., vanaf paal XXII tot, naar het Zuiden omgaande, Paal XV. Vervolgens van Paal XV tot, naar het Zuiden omgaande, 't Honitje en achter eenvolgens de afwateringssloot (Loods mansduin inbegrepen) en N-zijde vlieg kamp de Mok. Van de bestaande rijwielpaden mag ge bruik worden gemaakt. IV. De vogelbroedplaatsen en natuur monumenten kunnen onder de bepalingen vastgesteld door het Staatsboschbeheer, worden bezocht NIET kan worden toegestaan het kam peeren in de duinvallei achter het voor het strandbad te exploiteeren gebied aap het strand te De Koog. Texel, 16 Maart 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N. den Burg, f 5.— GIFTEN ALGEM. WIJKVERPLEGING. N.N. den Burg, f 10.—. k1) „SNIP" EN „SNAP" Naar men ons meedeelt wordt 17 April in Pen's zaal een Avro-avond belegd met „Snip" en „Snap". Nadere bijzon derheden volgen. RADIO-CENTRALE Naar de heer J. van Swinderen, radio- centralehouder alhier, ons meedeelt, is hij er na langdurige proefneming in geslaagd het zoo storende Russische station van de 414,4 M.-golf weg te werken. Men hoort van dat station nu alleen dbg maar een zachte ruischtoon, wat niet zoo hin derlijk is. j|||||!lllll!llllll]l!lllll!lllllll!lllllll!llll!llllllll|]|llllllll!ll!llll!ll!llll!l]IUI!|||||| Illlllllllllllllll RECENSIES. IIIIIIII1IIIIIIIU lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllll) BELASTINGRECHT. Bij de N.V. We ver te Eraneker verscheen „Belasting recht voor de Middenstand", geschreven voor opleidingscurssussen Middenstands diploma Alg. Handelskennis. Een uiter mate eenvoudig en daardoor voor ieder duidelijk leerboek, een aanwinst voor de serie „Werken voor de Middenstand", welke dezelfde uitgever in het licht heeft gegeven. Na het algemeen overzicht wor den behandeld: Rijksinkomsten- en Ge meentefondsbelasting, Vermogens- en Personeele- en Omzetbelasting en ten slotte de Zegelwet Prijs f 1.50. BEIJER's MODE, Maart-nr. biedt weer een ruime keuze in middagjaponnen, en avondjurken, ook in practische japonne tjes voor de schoonmaakdagen en zeer goede japonnen voor gezette figuren. Voor de jeugd iets voor iedere leeftijd. Ook een interessante bijlage voor lief hebsters van moderne handwerken. Er staan op de raderbladen wel ZESTIG modellen. Prijs 55 ct. (per post verhoogd met de porto), f1,50 per kwartaaL MIDDENSTANDERS. p Een abonnement bij Q N.V. PROVINCIAAL BELANG. 9 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- p stand, opgericht 1864, biedt p p O in deze tijd groote voor dee- p P len. P P O Een volledig prospectus, p P 0 waaruit zulks duidelijk blijkt P p O met een ex. van de 14-daag- O p sche zeer verzorgde courant p P wordt op schriftelijke aan- p P vrage p.o. verstrekt. p p N.V. PROVINCIAAL BELANG, P P Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) P AMSTERDAM C. P p Voor Middenst. Fed. en Bonden p P kan een speciale overeenk. getrof- p P fen worden. P GENERAAL GORT. Generaal Gort, opperbevelheb ber van het Britsche Expeditiele- ger in Frankrijk, in gesprek met een van zijn officieren aan het Fransch-Duilsche front. OOSTEREND. ONFORTUINLIJK. De kotter TX 33 (Gebr. Drijver) had vorige week een leelijke tegenvaller. Maandag waren ze ter visscherij ge gaan. Dinsdag verspeelden ze hun heete vischtuig, doordat ze boven een wrak terecht waren gekomen. Dit net was nog maar een paar maal over boord geweest het was nog zoo goed als nieuw. Zeker een schadepost van f 400.D. SCHOOLFEEST O.L.S. Het j aarlij ksche schoolfeest der O.L. school moest dit keer door de groote belangstelling twee keer gegeven wor den, n.1. op 15 en 16 Maart. Beide avon den was de groote zolder geheel met belangstellenden gevuld, die zeker geen spijt zullen hebben gehad van hun komst Ook Burgemeester Kaïnp gaf blijk van zijn belangstelling door een gedeelte vap de tweede voorstelling bij te wonen. Te 8 uur heette de heer Schmit de aan wezigen hartelijk welkom. Hij vertelde nog eens waarom het schoolfeest gege ven wordt: Het dient om de scheldende leerlingen een prettige herinnering aan hun schooljaren mee te geven en om de uitspraak van het Nederlandsch van de kinderen te verbeteren. Tevens is aan het feest een verloting verbonden, waarvan de opbrengst dient tot stijving van liet Schoolfonds. Uit dit fonds worden de kosten van het feest (auteursrechten, tractatie, etc.) en van het projectie-appa raat (nieuwe fihnstrooken, nieuwe lam pen) bestreden, terwijl een eventueel overschot voor de schoolreisjes bestemd is. Verder bracht spr. dank aan de heeren Bakker, Eelman en Koppen en aan alle anderen, die hadden meegeholjien om het feest en de verloting mogelijk te maken; in het bijzonder nog aan rnej. Spaans, die zeer veel tijd had besteed aan het met de leerlingen vervaardigen van prijzen voor de verloting. Daarna voerden de leerlingen achter eenvolgens de tooneelstukjes „Hoogmoed komt voor de val", „Firn en Ram" en „Alle verandering is geen verbetering" op. In de pauze werden allen onthaald op een beker chocolademelk en een kleine versnapering. Daarna werd eerst het historische spelt „Prins van Oranje" op gevoerd. Vervolgens zong een meisjes koortje o.l.v. mej. Spaans één Esjreranto- en drie andere liedjes. Namens de kin deren, die de door mej. Spaans gegeven Esperanto-cursus gevolgd hadden, bood een der meisjes aan het Hoofd der school een enveloppe met inhoud aan ten bate van het Schoolfonds. Als laatste stukjes werden gespeeld de kluchten „Hauneke Lekkertand" en „Toe Maar,'. Ter afwisseling werden door enkele meisjes versjes gezongen en opgezegd en speelde Freek Steigstra op de harmonica. Alles ging verbazend aardig; de jeug dige acteurs en actrices hall den geen last van plankenkoorts, ze spraken dui delijk en vlot en allen kienden hun rol uit stekend. Het luide applaus, dat telkens weerklonk, bewees hoezeer liet gebodene in de smaak vieL Reeds voor de feestavonden waren er phn. 675 van de SUÜ lootjes geplaatst. Daar het restant Vrijdag tijdens de pauze geheel verkociit werd en bet aantal prijzen tot ruim 130 was gestegen, ter wijl er nog veel vraag naar lootjes was, werd besloten het aantal met 150 uit te breiden; deze laatste werden op de tweede avond binnen weinige minuten weer alle verkocht Het was Vrijdag half twaalf en Zaterdag kwart over twaalf toen deze feestavonden eindigden. Het was weer een mooi succes voor de O.L. School te Oosterend. De uitslag van de verloting voor het Schoolfonds der O.L. School te Ooster end was als volgt Prijzen zijn gevallen op de no's: 12, 13, 17 4U 47 54 58 67 69 70 79 83 100 107 110 114 116 118 126 127 136 138 147 154 155 169 173 177 180 189 198 216 218 219 236 242 232 262 263 272 280 297 298 305 312 315 317 319 322 323 326 335 339 340 349 371 390 406 407 40S 421 426 432 443 444 452 457 463 468 478 489 492 498 503 521 524 527 536 546 552 553 562 569 575 591 601 605 607 611 615 626 637 648 650 653 655 664 667 668 669 675 681 684 698 701 706 718 725 734 736 741 746 749 760 764- 766 775 776 785 799 SI 9 825 828 829 836 S57 859 863 872 S76 878 894 S98 910 920 922 925 928 946 948. S. E1ERLAND. AANLEG VLIEGVELD In een adv. in dit nummer vraagt de Ned. Heide-mij. arbeiders voor de aan leg van een vliegveld. Het betreft hitier een hulpterrein in de buurt van Vlijt DE COCKSDORP. VERGADERING „ZIEKENFONDS" Maandagavond hield het ziekenfonds „Texel" een vóórvergadering alhier ter bespreking van naar voren te brengen onderwerpen voor de Alg. Verg. te Den Burg. Voorz. T. Dogger kon 13 leden welkom heeten. Spr. wees er op, dat wegens de oorlogstoestand de leden niet voor 100 pet hun rechten kunnen doen gelden. De vrije dokterskeuze b.v. kan niet worden gehandhaafd daar veel dok ters in militaire dienst zijn. Na lezing der notulen door secr. P. Boom bracht penningm. G.Michels zijn financieel verslag uit De heer West dorp stelde daarna de vraag, of het moge lijk is, dat het hoofdbestuur van het fonds er bij de regeering op aandringt, dat ook militairen, die, hier met verlof zijnde, bij ziek worden door de op het eiland aanwezige militaire dokters kunnen wor den behandeld. Bij de rondvraag verzocht de heer Beer- ling een reglement uit te reiken aan de afgevaardigden naar de Alg. Verg., op dat dezen bij eventueel ingebrachte klach ten de leden nauwkeurig kunnen inlich ten. De heer Westdorp vroeg, of het be stuur iets gehoord heeft over liet inder tijd ingediende voorstel om te komen tot een crisisregeling voor werkloozen. De voorz. antwoordde, dat indertijd een ver gadering gehouden is met de drie Zie- kenfondsbesturen op Texel, waarop deze crisisregeling breedvoerig is besproken. Van de zijde van het Gemeentebestuur werd er toen op gewezen, dat cén fonids op Texel een eerste veneischt zou zijn voor het goed functionneenen van een steunregeling. Oost-erend kwam toen met verschillende bezwaren, die de vorming van éen fonds in de weg stonden. Het Gemeentebestuur vond hierin aan leiding om zijn medewerking aan de in stelling van een crisisregeling tc onthou den. B en W willen er graag van af, want het moest geld kosten. Was er ech ter één fonds op Texel geweest, dan hadden we in dit opzicht veel sterker gestaan en hadden w-e ons ten opzichte' van een crisisregeling veel meer kunnen doen gelden. Aldus de voorz. De heer Rensens bracht nog ter spra ke het bijbetalen voor het verschaffen) van specialité's. De heer Micliels raadde de leden aan eventueele geschillen tusschen dokter en patient direct op te geven bij de afge vaardigden. Dan worden deze in de hoofdbestuursvergadering besproken. De heer F. Kiflcert vroeg nog hoe lang iemand lid moest zijn, voor hij recht heeft op kostelooz-e behandeling? Vele leden zijn hieromtrent onkundig. Antw. Het nieuwe reglement schrijft voor: 13 weken. KINDERJURKEN. Twee in een patroon !U3. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Beauty in the Bay". Amerika is niet alleen het land van de on begrensde moge lijkheden, doch ook komen van daar heel dikwijls de meest qeraffi neerde modesnuf jes: De tasch, die deze afbeelding weergeeft is be doeld om, als men het weekend el ders doorbrengt, alle mogelijke on misbare dinqen t> berqen, zonder echter qroot en. onhandiq te zijn. Men ziet hoe aan de zijkant een driehoekiqe sectie is inqericht, voor de onmisbare toi Iclbenoodiqdhcden Crèmepot je, flescb jes, tandenborstel, kam, borstel en alles wat noi/ meer noorliq is om aan cosmeti sche eischen te voldoen vindt nun vertegenwoordigd. Aan den anderen kant bevindt zich eenzelfde vak, dat ei eneens met trek sluitinq in drie boekvorm sluiten dat bedoeld is voor een zijden niqhtieterwijl men binnenin zelfs een japon n enz. kan berqen. Het heeft er veel van weq vallen zeer in den smaak. Behalve van wit of men met een toovertascli te doen heeft! Een feit is dat lui buitenqeiuoon handig is om te weekenden! Haak- en breiwerk blijven zich in groote po lariteit verheugen en vooral kleine garneeringen, die men zelf heeft gooifcakt. glansgaren no. 80 kan men dit garnituur van kunstzijde haken in één of meer kleu ren. Van haakgaren uitgevoerd is de kraag 9 c.M. breed, terwijl de halswijdte 43 c.M. bedraagt. Men kan deze beide maten wij zigen, naar gelang zulks gewenscht zal bla ken te zyn. Begonnen wordt met 293 los sen voor den halsrand en hierop wordt een toer vasten gehaakt. Volgende toer wordt begonnen met 7 lossen, 1 vijfvoudig stokje in de 2e en de vyf volg. vasten der voorg. toet, pl.m. 4 lossen, 1 vyfv. stokje in 4e vaste, 4 x afwisselend 2 lossen, 1 vjjfv. stokje in de -e vaste vg..i0 toei_, 4 lossen; vervolgens in de 4e vaste st. - vijfv. stokje, daarna in totaal 7 st. haken en herhalen. De volgende 8 toeren worden op dezelf de wijze gehaakt, alleen meerdert men de lossen voor en na de groep van zeven vijfv. stokjes in tweede, vijfde en achtste toer en wel telkens 1 steek (dus per groep 2 st.) Als laatste toer volgt de 10e, die afge werkt wordt met een rand aaneensluitende vasten, eventueel met picots. Voor de manchetten wordt begonnen met 96 st. en het patroon is als voor de kraag. Het garnituur wordt als het gereed is van garen althans gewasschen en in wat suikerwater gespoeld daarna met spelden in den vorm gespannen. Laten drogen en ten slotte opstrijken over een doek. Op een goeden dag hoort men in het voorjaar plotseling een der huisgenooten roepen: „Een mot!" Men zou geen echte huisvrouw zijn, indien men niet aanstonds opsprong om het kleine, vlugge vlindertje, dat zich van geen kwaad bewust, vroolijk door de kamer zweeft, te vangen. Inder daad, het valt niet te loochenen, dat deze zich snel voortbewegende insecten er dood onschuldig uitzien, niettegenstaande ze tot de ergste vijanden der huisvrouw behoo- ren. Wanneer deze slechts één enkele mot ziet vliegen, stelt zij zich reeds een ware catastrophe voor in haar kleerkast. Noodig echter is om vroeg in het voorjaar de noo- dige voorzorgsmaatregelen te nemen, want reeds in Mei bemerkt men de schade, wel ke de kleine diertjes aan kunnen richten. Mottenplagen komen het minst voor ir huizen, waar de grootste zindelijkheid en voorzorgen worden betracht en de enke len, die rondvliegen kan men gemakkelijk verdelgen. Zij leggen bij voorkeur haar neering van zijde met smalle, ingehaalde ru ches. Lange mouwen met rechte manchetten. Ben. stof voor 4 jaar met lange mouwen 2 m. Patronen voor 24 en 46. Besteladres: Het Prac- tisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. R*j bestelling het versehukiigde be drag in postzegels bij sluiten/erf opzenden per oostwteeél e< per giro. eitjes op wallen,stoffen, die'niet volkomen gereinigd' zagn, vóórdat tij voor korteren of langeren tijd opgeborgen werden, vooral plekken, waar zich stof verzameld heeft of vetvlekken zijn, kiezen zij bij voorkeur om hare eitjes te leggen, waaruit zich na ver loop van tij(d kleine wurmpjes ontwikkelen, die zich in een waas van haast onzichtbare draden hullen, zich inpoppen. De wurmpjes zijn de boosdejeners, die de fijne wollen weefsel® stukbeten en niet, zooals veel al gemeend wordt de kleine vliegende mot jes. Winterkleeren kjunraen dan ook niet ge noeg geklopt, geborsteld en gelucht wor den, vóór het opraergen gedurende de zo mermaanden en meermalen tusschentijas. Mott,enpoOTer, Iqarnfer 611 naftaline d0J?~ de wurmpjes nie? veel beter is b.v Para- dichJorbèhizoI. Heit verstuiven met een spuit van'een der vele in den handel vloeibiace, pxepara<tetn, waarpnder zeer be- ""Hdriagbjaar) kendeV be is even- eens uitstekend. Kasten worden leegg<L haald en de naden met de s'ofzulgfz f," slang goed schoongemaakt, daarna in kieren flink spuiten en de kast'een Iiwar- tier sluiten, waarna de kleeren, die g lucht, geklopt en VSnd Cdta is bakken "v'anlaTsenlmleteeren en evlnals de naden uit te borstelen. Het uUzwavelen van kleerkasten en koffers is eveneens uitstekend om het mottengebroed te dooden. Men legt eemge zwaveldraden in een ijzeren pannetje, steekt ze aan en sluit de kast, na een uur wordt deze weer geopend en de zwavel, die uitgebrand is, verwijderd, daarna hangt men de weer in de kast. Ten overvloede wellicht doet men kamferballetjee in de zakken van 1 Voor bontmantels en andere winterklee ren heeft men geprepareerde mottenzak- ken, waarvan de pr«s echter te hoogis ze voor alle kleedingstukken te gebruiken. Het kleine jurkje links is gemaakt van effen stof met garnee ring van een klein ruit je. Sluiting met klein split en korte pofmouw tjes. Rechts eenzelfde mo del voor grooter meis je van fantasiestof of bedrukt fluweel. Gar-

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2