m TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - WOENSDAG 20 MAART 1940. Texelsohe Berichten ||||||||||||||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM HUH GEMEENTE TEXEL. Illll DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 18 Maart 1940 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornelis van der Werf, van beroep winkelier, wonende te Texel, Eierland E, nr. 133a, om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop voor de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, Eierland E, nr. 133a,. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Texel, 19 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. INRICHTINUEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N V. Bataafschc Import Maatschappij Verkoopkantoor van Koninkl. Shell Pro ducten te 's Gravenhage om vergunning tot het plaatsen van een electrisch gedre ven benzinepomp bij het perceel, Park straat 2 te Den Burg. kadastraal bekend in Sectie K, No 1986. Op Dinsdag den 2 April 1940, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen ait verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 19 Maart 1940. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER. VERGADERING V.V.V. We vestigen er de aandacht op, dat de destijds uitgestelde vergadering van onze V.V.V hedenavond zal plaatshebben. Zie adv. ONDERSCHEIDING Op de Bloemententoonstelling, welke in d(e Apollo-hal te Amsterdam wordt gehouden, verwierf de lieer J.S.Dijt met de Iris Reticulata - J.S.Dijt'' welke deel uitmaakte van de collectie - rubber- gen, een eervolle vermelding. UITSLAG VERKOOPING. Gisteren werden door de notarissen Mulder (Texel) en Van der Heide (Alk maar) voor de erven van mej. de wed. H Bremer Pz., publiek verkocht: 1. perceel land te Noorderbuurt, 1 h.a. 7 a, Kooper: S. Wuis Az. voor f 2150. 2. perceel land te Noorderbuurt, 79 A. 90 cA. Kooper: C. Witte Cz. voor f 1550. 3. huis met land, 77 A. 60 cA. te Noor derbuurt. Kooper Joh. Daalder Pz voor f 2550.—. 45. twee perceelen land te Noorder buurt, 2.54.20 H.A Kooper A. Dros Pz. voor f 5070. 6 Boschje, Schuttersbosch in de Laagte, 27 A. 40 cA. Kooper J. H. Geus voor :f 110.—. HOOIVORDERING. Gemiddelde prijs f 50.per duizend K.G. Ook op ons eiland is door het Rijk met de hooivordering een aanvang gemaakt. Vorige week werd de hiervoor in aan merking komende boeren een desbetref fend schrijven gezonden. Maandag wer den de eerste wagens aan de haven van Oudeschild aangevoerd de inlevering duurt tot en met Vrijdag a.s. Naar ge lang de grootte van het bedrijf varieert de inlevering van 2001000 Kg. Enkele komen hier nog boven. Als plaatselijke taxateur treedt de heer J. C. Kager op; hij wordt geassisteerd door een deskun dige van de vaste wal. De gemiddelde prijs bedraagt f50.— per 1000 Kg. Som migen maken een hoogere prijs, maar er zijn er ook, wier hooi afgekeurd wordt, wegens de slechte kwaliteit Naar we vernemen is het ongunstige vochtige weer een handicap voor de vlotte afwikkeling der zaken. Het hooi, dat ter plaatse geperst en gewogen wordt, kan, wanneer het vochtig is, de persbehande- img met ondergaan, omdat anders het ge was in de pakken zou gaan schimmelen. Het hooi wordt vervolgens per schip naar Rotterdam vervoerd, waar de Regeering groote pakhuizen ter beschikking heeft. In verband met de Paaschdrukte ver zoeken wij adverteerders beleefdhun copie niet later dan DONDERDAG (mor gen) in te zenden. OVER N1EUW-GUINEA De heer Van Millingen zal morgen avond hier voor het Nut optreden en dan een causerie houden over Nieuw-Guinea. Dat belooft interessant te zijn, mede door de fraaie collectie lichtbeelden, welke zal worden geprojecteerd. MI VA-A V OND WERD EEN SUCCES. In de filmzaal op de zolder van de St. Josephschool werd Maandagavond de MIV A-film, „Het testament van een missionaris" vertoond. De belangstelling voor deze film was zoo groot, dat men plaats te kort kwam. Pastoor P. Brink man opende met een welkomstwoord. Hij zette uiteen wat men van deze film kon leeren. In de missie heeft de missionaris met zeer veel moeilijkheden te kampen. Een der grootste moeilijkheden is wel het gebrek aan verkeersmiddelen. Daar aan heeft de missie in het bijzonder groo te behoefte. Vanavond, aldus Pastoor Brinkman, zult u in deze film een samen vatting te zien krijgen van de ver keersmoeilijkheden in de missiegebieden. De MIV A-propagandist vertelde hierna de stichtingsgeschiedenis van de Missie verkeersmiddelen Actie, waarna met het draaien der film werd begonnen. „Het testament van een missionaris" is een leerzame film. Wij in Nederland kun nen ons slechts zeer moeilijk een goede voorstelling vormen, van wat het zeggen wil, in zoo'n gebied zond,er behoorlijke verkeersmiddelen te zitten. Wanneer men de buitengewoon uitgestrekte missiege bieden ziet, en wanneer men dan het rei zen per ossenwagen beschouwt, moet men wel tot de conclusie komen, dat alleen al de manier van reizen funest voor de ge zondheid van de missionaris is. Wat kunnen moderne verkeersmiddelen, een motorfiets, een auto, enz., daar goed doen. Na afloop van de filmvoorstelling zal er wel niemand geweest zijn, die daar niet van doordrongen was En uit dit oogpunt bezien, is deze MIVA-avond een succes geworden. K. LUCHTBESCHERMING. Jaarvergadering Afd. Texel. De jaarvergadering, gistenen in De Lin deboom gehouden, werd geopend door de voorz., de heer H.C.Remmers, die het betreurde, dat er zoo weinig belangstel ling voor liet werk der Veneen. bestaat, terwijl de tijden zoo ernstig zijn, dat ons land iedere dag in de oorlog kan wor den betrokken. Buiten het bestuur en de pers was één lid aanwezig. Aan het verslag van de secretaris ont- leenen we het volgende: De vereeniging werd opgericht op 1 November 1938 en men begon met een ledental van 37. Na dat de heer Wijma over het geheele ei land propaganda-avonden had belegd, steeg het aantal tot 205. Aan het eind van het verslagjaar be droeg het aantal leden 328. Het bestuur bestond aanvankelijk uit de heeren H Frederiks, C. van Ingen Schenau, P. B. Riteco, Ds. F. Visser en H. Melisse. De heer Frederiks is echter naar Oss ver trokken en zijn plaats werd ingenomen door de heer H. Remmers. In Januari van het vorige jaar werd op het Raadhuis een vergadering belegd met Dr. Rienks, om verschillende belangrijke onderwer pen te bespreken, betrekking hebbende op het luchtbeschermingswerk. Besloten werd, een E.H.B.O.-cursus te geven, wat inderdaad ook geschiedde. Een advies bureau werd gesticht in Sept., om hen, die informaties kwamen inwinnen, van voorlichting te dienen. Tien zittingen werden gehouden, in totaal kwamen 2 personen om inlichtingen. Ook werden over het geheele eiland zittingen gehou den voor de verkoop van gasmaskers, met als resultaat, dat twee gasmaskers werden verkocht. Hieruit heeft het be stuur der vereeniging gemeend te mo gen concludeeren, dat de Texelsche be volking reeds voldoende maatregelen heeft getroffen tegen dreigend luchtge- vaar. Het bestuur hoopt, dat de Texel sche bevolking paraat blijft Aan het eind van het verslag wordt dank gebracht aan Gemeente, TEM en T.E.S.O. voor de uitgebreide belange- looze medewerking en aan ons blad, voor de propagandaberichten, die wij be langeloos opnamen. Het verslag van de penningm., de heer C. van Ingen Schenau, sloot met een batig saldo van f38,17. De heeren J. van Swin- deren en H.Reij werden tot rekeningna- zieners benoemd. De contributie werd van 25 ct. op 40 ct. pefr jaar gebracht, de abon nementsprijs van „Luchtgevaar" op 40 ct per jaar. Wegens de kosten zal er geen afge vaardigde naar Utrecht gaan. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Swinderen werd besloten met 't Hoofd v.d. Luchtbesch. dienst te spre ken over 't oefenen op verschillend ter rein, o.a. op dat der E.H.B.O. ft ft m VOOR DE PASCHEN g S TALENS' EIERVERF g iS Voorhanden in vyf kleuren ffi Zes oent per zakje. m BOEKHANDEL PARKSTRAAT BBS®®®®®®® ft ft DE STIERENKEURING van Maandag j 1. Zal worden voortgezet eind Aprilbegin Mei Maandag j.l. werd op de Groeneplaats de eerste verplichte stierenkeuring over eenkomstig het Stierenreglement gehou den. Er waren 14 stieren aanwezig, ter wijl de met de keuring belaste heeren nog drie stieren keurden op de boerderij. De uitslag was als volgt: M. W. de Graaf, stier Frans, 15-3-39 geboren, P. en N.H. D J Roeper, Athleet, 17-2-'39. P. P. van Rossum, Karei, 29-3-'39. P. Wed. Huisman, Oscar 3, 29-4-'39, P. C.H Roeper, Flora Oscar, 23-4-'39, P. Wed. H. Koorn, Athleet 66, 10-2-'39, af gekeurd. C Koorn, Cornelia's Rooseveld, 2-10- '38, P. Fokvereeniging „Den Hoorn", Athleet 31, 22-ll-J37, P Idem Egbert 4. 30-3-'37, P. Gebrs. Boerhorst, Frans 49 21-3-'38, P. en N.H. A. S. Kikkert, Janus, 25-5-'39, P. en N.H. iP. Dros, Kee's Oscar 2, 26-2-'39 P. en N.H. P. Dros, Oscar van Kee 29, 27-4-'39, P. en N.H A. Eelman, Lucas, 18-2-39, P. en N.H. Wed. J. Zoetelief, Hilke, 17-ll-'38, P. P. van Exel, Willem, 9-2-'39, afgekeurd C. Bas, Jansje's Eelke, 6-3-'38. P. P. beteekent keuring voor het Provin ciaal Stierenreglement. N.H beteekent voor de fokvereeniging. In verband met het feit, dat de tijd van voorbereiding volstrekt onvoldoende is geweest en dus nog lang niet alle stieren gekeurd zijn, zal eind April-begin Mei de keuring worden voortgezet. Toch wast het aantal ter keuring gevoerde stieren reeds grooter dan vorig jaar, om dat de stieren thans gekeurd moeten wor den, alvorens zij tot dekking worden toe gelaten. Gedenkt de Algemeene Texelsche Wijkverpleging met een gilt. Ze heeft Uw steun noodig! SPORT OP TEXEL T.N.C.-NIEUWS Alleen 2e Paaschdag wordt gespeeld. Uitstel moet natuurlijk Donderdagavond 7 u. verzocht worden aan voorz. Dapper Schildereind 63, Den Burg, daar onderge- teekende met verlof is. Boete wegens ongerechtigde spe lers: boete 1.: Den Burg 2, f 0,50 (Bru- geman)2. Den Burg 2 f0,50 (Gidz) Contributie T.N.C. Veel combina ties en vereenigingen hebben nog een acn- terstand. Mogen wij U verzoeken, deze per omgaande te voldoen De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan het aantal, dat nog voldaan moet worden. Texel (3), Tex. Boys (5), Oosterend (1) Pomona (5), De Mok (3), Den Burg (8), Lumiters (5), Vliegduivels (12). Beta ling kan ook geschieden bij V^orz. D. Dapper, Schildereind 63, Den Burg. Programma voor 25 Maart: Afd. A.: Tex. Boys 1-De Koog 1, 2.30, D. Koning. Texel 1-De Cocksdorp 1, 2.30, 't Sant. Lumitersl-Den Burg 1, 2.30, W.v.Zeijlen Afd. B.: Vliegduivelsl-Den Hoornl, 2 u., N.Ran. De Mokl-Oosterend 1, 12 u„ D.Dapper. Pomona 1-Tex. Boys 2, 12 u., 't Sant. (terrein Tex. Boys). Programma voor 31 Maart: Afd. A: Lumitrs 1-Texel 1, 2.30, 't Sant. De Koog 1-Tex. Boys 1, 2.30, Schaaf. Texel 2-Den Burg 1, 10.30, J. Vosman. Afd. B: Vliegduivels 1-Pomona, 2.30, Jb. Rijk. Den Hoorn 1-Tex. Boys 2, 2 u., N. Ran. De Mok 1-Den Burg 2, 2.30, W.v.Zeijlen. Uitslag 17 Maart: VliegduivelsDen Burg 2: 12. J. E. L. VAN KETEL, competitieleider. S.V. TLX EL-NIEUWS. 2e Paaschdag speelt op ons terrein Texel 1-De Cocksdorp. Op 31 Maart gaat Texel 1 naar de Lumiters en speelt T. 2 thuis tegen Den Burg 1. Zoo zullen nu langzamerhand de belangrijkste wed strijden de aandacht komen vragen. We mogen verwachten, dat goed voetbal- weer ons volop gelegenheid zal geven. Maakt u gereed om zoo goed mogelijk partij te geven, dit verhoogt de spanning en de belangstelling, die we zoo bij uit stek noodig hebben. Zie elftal Zaterdag. Donderdag 8 uur trainen. Athletiek. Vorige Zondag werd een aanvang gemaakt met de training De op komst was door het slechte weer heel ge ring. Toch waren we in de gelegenheid kennis te nemen van het prima leidende werk van Korp. Kluft. Op de meest aan gename wijze houdt hij de deelnemers geruime tijd bezig, een doorgaande be weging vol afwisseling, dan met inspan ning en daarna weer ontspanning der spieren, waardoor de noodige soepelheid verkregen wordt. We mogen zeker ieder liefhebber opwekken zoo dikwijls moge lijk deel te nemen aan deze gezonde en aangename sport. Het Nederl. Elftal leed een pijn lijke 7—1 nederlaag tegen de Belgen; het regende gedurende de geheele wedstrijd. Caldenhove speelde zijn 25e off. interland wedstrijd. De zege voor de Belgen was volkomen verdiend. U.D.I. OOGSTTE VEEL SUCCES De Rederijkerskamer U.D.I. heeft een goede naam en terecht Dit heeft ook de opvoering van „Polly Perkins" weer be wezen. Dit stuk, een spel in drie bedrij ven, door Gerard Nielen naar dat van Douglas Murray bewerkt, is een blij spel, dat aan de uitvoerenden hboge eü- schen stelt Maar, al hebben we Vrijdag bij de opvoering in Pen's Zaal, af en toe een geringe stroefheid bespeurd, over 't geheel hebben we niets dan lof voor de uitnemende prestaties van de U.D.I.-le den. De rollen waren goed verdeeld; de acteurs (actrices) bleken volkomen op ei kaar ingesteld en kenden hun rol goed. Mevr. Rooin-Wilkeshuis, die de zeer zware titelrol had, speelde deze heel goed, al zou ze in een andere creatie wellicht nog beter haar kwaliteiten hebben kunnen demonstreer en. Haar tegenspeler, de heer Siem de Waal deed voor haar niet on der; hij was een uitgesproken Canadee- scher farmer, wonderwel vergiste hij zich geen enkele maal met het Engelsche ac cent, dat hij zich voor deze gelegenheid eigen moest maken. Over de rol, die de heer G.Bakker vertolkte en over de fijn- humoristische wijze, waarop deze zijn spel speelde, schreven wij reeds. D|e vroolijke noten, welke hij produceerde, deden hfeit goed en misten, dank zij de vlotte voor dracht hun uitwerking niet. Op en top was hij de tragi-oomische figuur, die Ijijl moest uitbeelden. Zoo zouden we alle spe Iers de revue kunnen laten passcerepm. De meesten gaven voortreffelijk spel; 't was af; ook wat betreft aankleeding van het tooneel en grime. Dat U.D.I. 2e Paaschdag weer een groot succes wacht, is zeker geen ge waagde veronderstelling. Ga zoo voort, U.D.I. 1 DEN HOORN. BILJARTEN Biljartvrienden maken we attent op de annonce van de heer Rotgans. De heer Hoogland speelt Dat zegt wat UITSLAG AANBESTEDING. Voor rekening van de heer P.Lap Kz. werd door architect Igesz aanbesteed de Louw van een landhuisje bij Den Hoorn. De gunning geschiedde als volgt: met selwerk P.Eoon, Den Hoorn; timmerwerk P. van 't Hoog, Den Burg; loodg.werk P.Oele, Den Burg; schilderwerk C.Boon, Den Hoorn; electr. installatie A.Knop- perts, Den Burg. OOST. VANGNET VOOR DE SLUIZEN. Het Bestuur der Dertig Polders is er toe overgegaan om de uitwateringssluis zen in Het Noorden te voorzien van een stevig vangnet, met de bedoeling om eventueele mijnen op een behoorlijke af stand van de sluizen te houden. Ook is door bovengenoemd bestuur alhier een bord geplaatst „Verboden vuilnis neer te werpen". S. VIOS-NIEUWS. Het muziekgezelschap „Vios" heeft zich tijdelijk aangesloten bij „Exselsior" van Oosterend. Verschillende leden zijn in militaire dienst en voor de overigen zijn de kosten van onderhoud enz. te zwaar, terwijl het gezelschap toch te klein was om zelfstandig te kunnen optreden. Onder leiding van Dir. C. Bremer wordt nu weer gestudeerd om met Hemelvaarts dag deel te nemen aan een concours te Slootdorp. We wenschen de muzikanten succes. S. ||l|||!l!!ll!lllllllllllllllllllllllllilirilil!llllllllllllll|l'llill'"",l|"""ll'!ll"lllllllli V AN OVER DE GRENS. Ull||lllllllllll!lll!llllllll!lllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil|||lll NA DE VREDE VAN MOSKOU De gevolgen van het vredesverdrag tusschen de Russen en die Finnen doen zich in alle richtingen voelen. De twee groepen in het Westen, die omtrent het gewenschte van hulpverleen ning aan Finland van ineejnng verschil den, zijn opnieuw in discussie getreden* Degenen, die van oordeel waren, dat snelle hulp gewenscht en nuttig was, verwijten thans de Engeische regeeruig, dat zij niet krachtig genoeg dit plan heelt bevorderd. Het ziet er inderdaad naar uit, dat Chamberlain en zijn medewerkers, mede op advies der militaire deskundi gen, voor zulk een hulp weinig voelden en derhalve de diplomatieke middelen van hun land hebben gebruikt om aan zulk een hulp formeele hindernissen in de weg te leggen, al gaven zij dan tege lijk te kennen, tot die hulp bereid tezjjn. Het verwijt hunner tegenstanders is dus op dit punt vermoedelijk juist De vraag is echter, wat in het voordeel was van de Engelsch-Fransche zaak: uitbreiding van liet gevechtsterrein en bovendien ook strijd tegen Rusland of zich bepalen tot het westelijk front en geen oorlog met de Russen maken. Het oordeel der mili tairen kwam neer op 't laatste. Zij ntee- nen, dat nog altijd de kans op een suc ces van het Westen het grootst is, wan neer men rustig in zijn voornamelijk ver dedigende houding volhardt, net zoo lang tot Hitier tot de aanval overgaat De nood zal hem, meenen zij, hiertoe dwingen. Van Duitsche zijde evenwel wordt be toogd, dat de blokkade heelemaal niet aan zijn doel beantwoordt en dat Duitsch- land het nog lang kan volhouden. WAT ZAL ER NU GEBEUREN Het „vredesoffensief" der Duitschers en Italianen hangt samen met twee ande re feiten: de vrede van Moskou van vori ge week Dinsdag; en de reis van Sumner Welles. De zaak is goed voorbereid. De reis van Welles is belangrijker ge bleken, dan men m het Westen eerst wilde erkennen. Want Roosevelts Minis ter is te Rome, Berlijn, Parijs en Lon den geweest, zooals het plan was. Maar hij is daarop niet rechtstreeks naar Rome gegaan, op zijn terugreis van Parijs heeft hij opnieuw met Daladier gecon fereerd om een boodschap van Roosevelt aan de Fransche premier over te brengen. Welles heeft te Rome opnieuw ernstig met Ciano geconfereerd en daarbij kwam later ook de Duitsche ambassadeur. Daarna heeft Welles op liet Vaticaan nog besprekingen gehad. Dit alles hangt weer samen met het Duitsch-ltaliaansch contact. Von Ribben- trop is verleden week bij Ciano en de Duce geweest Men heeft er blijkbaar een program voor een gezamenlijke vredes- actie opgesteld. Op dit alles is Maandag de ontmoeting op de Brenner tusschen de twee leiders der autoritaire landen ge volgd. Intusschen zijn er ook op de Balkan allerlei dingen zich aan het ontwikkelen, In Roemenie heeft de regeering de Duitschgezinde „IJzeren Garde", een fascistische organisatie, weer toegelaten. De eischen, die Hitler ten aanzien van een vrede zou stellen, en waarover Mus solini waarschijnlijk met hem confereer de, zouden hierop neerkomen: Algemeene ontwapening, vorming van een klein, onafh. Polen met ongeveer 10 millioen inwoners; Tsjechen, Slowaken en Hongaren vormen een staat, verbonden met het Duitsche Rijk, waarin D. voor 25 jaar zekere industrie- en verkeersrech ten zal bezitten; Oostenrijk blijft Duitsch, Duitschland krijgt binnen 25 jaar zijn ko loniën terug, vorming van een Donau- iederatie, omvattende Joego-Slavié, Roe menië, Hongarije en Bohemen, met Italië en Duitschland als toeziende mogendhe den; de grenzen van de deelnemende lan den zulen door deze twee mogendheden worden gewaarborgd; volstrekte gods dienstvrijheid; Engeland neemt de leiding bij de emigratie van Joden naar ver schillende gebieden; de Joden weg uit Midden-Europa; volstrekte handelsvrij heid, speciale bevoordeeling van de Ital. handel in de Middell. Zee, vrije doortocht door het Suez-kanaal voor Italië met in gang van 1945, nieuw statuut voor de Italianen in Tunis. Bij verwerping, aldus de berichten, zou een groot offensief door het Duitsche leger worden ingezet. MAGINOT-LINIE. Boven: Zoo ziet deze ondoordringbare vestinggordel er bovengronds uit. De pantserkoepels zijn draaibaar. Beneden: Een kijkje onder de grond. Voor de aanvoer van munitie, levens middelen, brandstof, enz. en voor het troepentransport, bedient men zich van smalspoor. Ook worden eventueel gewon den op deze wijze vervoerd. In de krant van 16 Maart gaven we een doorsnee- teekening, waarop de verschillende apar- tementen (magazijn, hospitaal, liften, enz.) te zien waren.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5