HET IS LENTE! MAAK L Verdrijf die Beklemming Veïstèz&te UKKEffS EN HET LEVEN KEERT WEER IN DE NATUUR We zijn de 21ste Maart gepasseerd En daarmee is het nu officieel lente. Lang zaam vervaagt de wintersche indruk, die heel het land nog steeds maakte. En daar mee komt er iets in de natuur terug van de zomersche levendigheid, die vooral het Texelsche landschap zoo kenmerkt. Daar hebben we nu de heele winter naar verlangd. Dat was 't, wat we ons niet meer konden voorstellen, toen we 'n me ter dik in de sneeuw zaten. Maar het is nu weer zoo ver. Het is voorjaar. Verleden week zijn we de duinen in getrokken. En 't was frappant, zooveel lentesymptomen we hebben aangetroffen. En al lag overal de sneeuw nog hoog opgewaaid, en al moesten we op het smal le paadje nu en dan afstappen om een sneeuwbarnère te nemen", de zon zorg de voor een lente-atmosfeer, die meer dan weldadig aandeed. De eerste „lampies" mekkeren tusschen dc tuinwallen, de sneeuw smelt, schol eksters schreeuwen en de zon schijnt: wat wil een mensch, die zijn buik vol heeft van de winter, nog meer Het is lente: je trekt je niets meer aan van het laagje sneeuw, dat bezig is tot modder te vergaan, de winter7 Die is voorbij! En je voelt je gelukkig, zoolang de zon schijnt. Alles is goed, alles is best, wanneer je maar kunt voelen, dat het lente is. Er komt kleur in de boomen. Aan de takken kun je al zien, dat er leven zit te wroeten achter de bast. De spitse knop pen van de beuken worden al langer en langer en er zal spoedig een dag komen waarop de nog ijlgroene blaadjes slap buiten hun veilig omhulsel zullen hangen. De natuur ontwaakt Je constateert het eigenlijk met een zucht van verlichting, alsof je gevreesd had, dat na weken en weken van sneeuw en ijs er geen andere en betere periode meer zou komen. Maar nu gaat het de goede kant uit. Als het nu stormt dan weet je, dat het een voorjaarsstorm is. Als het nu sneeuwt iLu LATE KIEVITSEIEREN (Vervolg van de eerste pagina) Ze moesten die meeuwen wat krach tiger aanpakken (En hij noemt ons weer voorbeelden van de moordpartijen, door deze vogels onder de jong-geborenen aan gericht.) We hopen voor Arie, dat het weer zal worden, zooals vroeger, toen je tot 1 Mei rapen mocht. 't Is niks meer gedaan, je hoeft het daarvoor tenminste niet meer te doen. Ik beschouw het op heden tenmiste als een sport. Ik heb vroeger wel eens op een middag voor vijftig gld. aan eieren thuis gebracht! Tot zoover onze deskundige. We wachten inmiddels met spanning de vondst van het eerste kievitseitje af. Vo rig jaar werd het eerste op 24 Maart in Friesland gevonden, op ons eiland vierde de heer Ben Kooger deze tri umph op de 30ste Maart. Hij bemachtig de het in Langwaal, in Waalenburg Het heeft van de week weer best ge regend. Hoe hoog noodig hebben we na zoo'n periode dagen met veel zon Maar dit wil nog niet erg en de wind blaast haast elke dag weer met evenveel plezier als in November. En de kieviten reageeren er op. Ze zoe ken bescherming in de duinvalleien om pas later weer te voorschijn te komen. Doch vast staat, dat het „regt sal kom", als we de moed er maar inhouden; de vo gels doen het zeker, waarom zullen wij dan klagen? En is het eerste ei er, dan zullen weldra de eerste tientallen exem plaren in de etalage van poelier Plaats man prijken. En dan gaan de vogels door. Arie beweert zelfs, dat hij een vol tallig nest (vier stuks dus) midden in de sneeuw gevonden heeft. Zelf kon hij zijn oogen toen niet gelooven. Een wolkje is er echter, dat de „zaak" al spoedig wat verduistert en wel het feit, dat de prijs altijd weer omlaag vliegt, wanneer de aanvoer van eenige beteekenis wordt. Vroeger waren de prijzen ook beter; ja, Arie mag wèl mopperen!! J. ||||||llllllllllllllllllUllllllllllllllllllllltlllll!lllllllllllltlllllllllllllllllllllllllll|||||| llllllllllll VOOR HOOFD EN HART. ijjjjjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmuunIlllll ZONDAG. Laat de zon niet ondergaan over uw toorn. MAANDAG. Indien het u mogelijk is: houd vrede met alle menschen. DINSDAG. Zwijg of zeg iets, wat beter is dan zwijgen; zoo sprak Phytagoras. WOENSDAG. Wat 'n mensch zaait, zal hij maaien DONDERDAG. Slechts wat ge zijt, bepaalt uw waar de. Niet wat ge hebt. VRIJDAG. Ons oog ziet de wereld met de kleur, welke het hart er aan geeft. ZATERDAG. Wees een zegen voor anderen en gij voelt u, alsof U een weldaad werd bewe- Lente lacht in onze dalen, 'k Durf niet treden in mijn hof, Vol van geuren, kleuren, stralen, Zonder liedeke van lot. P. A. DE GENEST ET. dan weet je, dat het een Maartsche bui is. Dan weet je, dat het barensweeën van Moeder Natuur zijn, Moeder Natuur, die een nieuwe lente aan het brengen is. Een lente, waarvan je des te meer zult genieten, omdat je er zoo lang naar hebt moeten verlangen. We zijn naar de dennen geweest De sneeuw van de laatste bui was aan het smelten en de grond rook geurig. De zon scheen en teekende lange, slanke silhouetten, maakte van een kruiwagen, die tegen een rijzige den stond neergezet, een schilderij van een treffende eenvoud en soberheid. In de afwateringsgeul stroomde snel 't smeltwater en ver weg krijschten de meeuwen in de meeuwen kolonie De lange, dunne elzenkatjes zijn „uit". Er is geen boom, die zulke fijne, teere en decoratieve katjes heeft als de els. Voor dc huiskamer hebben ze echter een groot nadeel; zij produceeren een ontzaglijke hoeveelheid stuifmeel, dat na een dag op de plaats waar ze staan, een laagje van millimeters dik geworden is. Ook in de vrije natuur kun je dat zoo mooi waar nemen- bij ieder windstootje wolkte het stuifmeel uit de katjes. De bestuivings- mcthode van de els is het klassieke voor beeld voor windbestuiving. De els bloeit zoo vroeg in het voorjaar, dat van be stuiving door insecten nog geen sprake kan zijn. De els is er echter zoo op inge richt, dat de vrouwelijke plantdeelen, die eenige centimeters lager dan de kat jes zitten, het stuifmeel, dat voor de be- DE ALG. TEXELSCHE WIJKVERPLEGING kwam het afge- loopen jaar aan de geraamde post giften lang niet toe. Laat het dit jaar beter zijn. Toont, hoezeer u deze instelling waardeert door een bijdrage naar ver mogen! Adres: W. N. KELDER, secr.-penningm., Hallerweg. Hoofdpijn, Kiespijn. h°ipC™h£™ii altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mljnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd ..Mi)nhardtjes" 2st. lOct. Doos50ct P.T.T. OP DE PAASCHDAGEN Zondag 24 Maart: gewone Zondags dienst. Maandag 25 Maart: dienst als op Zondag, er wordt evenwel een bestel ling uitgevoerd, waarin alle stukken op genomen worden. Ook een bestelling post pakketten. Maandag echter geen gele genheid tot het afhalen van correspon dentie. Illllliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll Mededeclingen „.„van Texels Bioscoop-Theater. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiii RAZZIA IN NEW YORK Een film, die een groot succes is ge worden en waarover de wereldpers dan- ook in opgetogen bevvoordingen schreef. De hootdrof wordt gespeeld door de beroemde Wallace Beery, die in deze film tym dramatische, diep-ontroerende creatie geeft. De jonge aankomende zoon van de politie-sergeant Maddens is een ambiti eus, maar nogal driftig heerschap, dat zich maar moeilijk schikt in het gareel van de New Yorksche politie-opleiding, waartoe zijn oude heer hem met vader lijke trots bestemde. Wat er toen gebeur de, is meer noodlot, althans een samen loop van omstandigheden, meer dan z n eigen schuld. De dienstrevolver, die hem ter handhaving van het recht gegeven was, misbruikte de jongeman tegen dege nen, die weinig gevoel hadden voor zijn opbruisende geest. Achtervolgd, opge - jaagd, ingesloten door een cordon van de mannen der wet, onder aanvoering van zijn ongewapende, in burger gekleede vader, valt de jongen ten slotte door de smartelijK aan zijn plicht gehoorzamende kogels van zijn vroegere collega's. Wij zouden van deze spannende film nog veel meer kunnen vertelln, maar dan zou de bezoeker er niet zoo in opgaan als nu zeker het geval zal zijn. vruchting noodig is, door de wind krij gen aangevoerd. Er zijn meer dingen, die je in de na tuur in het voorjaar treffen. Het aantal insecten is zoo vroeg in het jaar meestal klein, en toch is hun bestaan noodzakelijk voor de planten, die vroeg bloeien en die geen windbestuiving kennen. Om de in secten aan te trekken hebben deze plan ten van Moeder Natuur een zeer handig hulpmiddel gekregen, n.l. hun felle gele kleur. Dit is o m. het geval met het kleine hoefblad en met de winteraconiet Wij zijn verder door de duinen gewan deld en we hebben kunnen constateeren, dat. ook de wilg goede nota van de om mekeer in de weersgesteldheid had ge nomen en dienovereenkomstig stond te pronken met zijn zilvergrijze katjes, die, minder last als zij veroorzaken dan de elzenkatjes, graag geziene gasten op het bloementafeltje in de huiskamer zijn In de meeuwenkolonie heerschte een enorme drukte, die nog een haartje erger werd, toen wij met onze hoofden boven de duintoppen verschenen en blijkbaar door de meeuwen als ernstige ,,rust"-ver- stoorders werden beschouwd. Niet ver van ons vandaan vloog plot seling een kievit omhoog en het dier bleef even schreeuwend boven onze hoofden rondvliegen. Niettegenstaande het hoogstonwaar- schijnlijke van het geval veronderstelden we een moment de mogelijke aanwezig heid van een nest, doch gezien hêt feit, dat de kievit uit het gezicht verdween en dat we na een minutieus onderzoek tot de ontdekking kwamen, dat er zich geen nest bevond, hebben we het zoeken maar opgegeven, als zijnde nutteloos. Boven dien. het eerste kievitsei moet nog gevon den worden! En dat zal dit jaar zeker niet vroeger zijn dan het vorige jaar, integen deel. 't Staat wel vast, dat onze vogels het niet breed hebben. En hoe mooi het lente weer ook was, van de bekende vliegtoe ren die dc kieviten in de paringstijd uit halen, hebben wij niets kunnen waar nemen. En zoolang de warmere dagen zoo zeldzaam blijven is een goede ontwikke ling van het vogelleven vooralsnog uit gesloten: doch al broeden ze niet: de vo gels zijn er in ieder geval weer, en dat is een troost. En de planten in de vrije na tuur, die gewend waren om deze tijd iets van zich te laten zien, doen dat ook, niettegenstaande de strenge vorstperi ode, die we achter de rug hebben. Het wordt lente. Nog een maand, dan is ons eiland op zijn mooist. Afwachten is de boodschap. Houdt moed. Het komt, al komt het later! HANS K. SCHAKEN Namens het Bestuur van Strijd in Vrede wordt meegedeeld, dat pogingen in het werk worden gesteld om wedstrijden om het schaakkampioenschap van Texel te organiseeren. Nadere bijzonderheden vol gen. M. BENOEMING. De heer P. Bruin Wz., Koogerstraat, werd met ingang van Maandag j.l. door de N.V. T.E.S.O. benoemd tot hulp-con ducteur. J. i DE COCKSDORP. EEN JUBILEUM Donderdag 21 Maart was het 30 jaar geleden, dat mej. Joh. Barhorst in dienst trad bij de familie Van Heerwaarden. Vele jaren was ze dienstbode bij het echt paar Jb. van Heerwaarden in het polder- tje De Volharding. Na de dood van bei de oudjes werd ze huishoudster bij een van de zoons, die een boerderijtje nabij De Cocksdorp betrok. Tot heden is ze daar nog steeds in betrekking en ze hoopt er nog vele jaren te blijven. We wenschcn de jubilaresse toe, dat ze nog een neek9 van jaren in staat mag zijn, haar taak in dienst van de Fam. Van Heenvaarden te blijven vervullen. (Dit stukje kwam pas na de verschij ning van ons Woensdagnummer in ons bezit. Red.) FEESTAVOND O.L. SCHOOL Dinsdag- cn Woensdagavond werd on der leiding van de heer B.T. Zondervan, hoofd der school, en mej. Neuteboom, onderwijzeres, een zang- en toonoelavond in Hotel De Hoop gehouden. Namens de Oudercommissie sprak de heer A.Bloin een kort openingswoord, waarna door de leerlingen van de laag ste klassen onder leiding van Juffr, Neu teboom een blijspelletje werd opgevoerd, waarin alleraardigst spel werd gegeven door Appie Bakker, Jan Blom en Duw ie Reuvers. Hierna werd ten tooneele ge bracht „Dc Rattenvanger van Hameln", een zangspel in vier bedrijven, door de kinderen der hoogste klassen, onder lei ding van de heer Zondervan. Naar deze bekende legende uit de Middeleeuwen, die verhaalt van een muzikant, die doormid del van zijn fluit de stad Hameln in Duitschland van een ondragelijke ratten- plaag verloste, maar ook veel ouders hun kinderen ontnam, werd met aan dacht geluisterd. Het was w^eer eens wat anders dan een blijspelletje en het had dit voordeel, dat bijna alle kinderen er aan konden meedoen. Beide avonden was de zaal geheel bezet Door de hier gelegerde militairen wer den de kinderen allen op een heerlijke reep chocolade onthaald. Een aardige at tentie, die zeer op prijs werd gesteld. Juffr. Neuteboom en de heer Zonder- van werden bloemen aangeboden. DISTRIBUTIE. In verband met het Paaschfeest zijn dc dagen, waarop de opplakvcllen met sui kerbon no. 17 door de winkeliers dienen te worden ingeleverd, vastgesteld als volgt Voor winkeliers met codenummers 2000 t.m. 2999 Dinsdag 26 Maart vóór 11 uur 's morgens. Voor winkeliers met codenum mers 1000 t.m. 1999 Maandag 1 April voor 11 uur 's morgens. Daar het \oor sommige winkeliers bezwaarlijk kan zijn, de toewijzingen eerst op de dag van inle vering der opplakvellen te ontvangen, kunnen zij in gevallen, waarin dit nood zakelijk is, ook vóór de inleveringsdag deze toewijzingen afhalen. Ieder, die met n verwaarloosde hoest ls blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los, zuivert Uw lucht wegen zoodat hel beklemmende. RUnlUke gevoel bij het adem- alen geheel verdwijnt Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop, versterkt met .codeïhe" dat ook voor U doen ogen hoest, griep, bronchitis, a9thma. lacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar VAN OVER DE GRENS. GROOTE GEBEURTENISSEN OP KOMST De ontmoeting op de Brenner heeft plaats gehad en er is geen gemeenschap pelijk communiqué op gevolgd. Voorts verklaart men van Duitsche zijde, dat er geen sensationeele dingen uit zullen voort vloeien. Is dit juist Er zijn eenige aanwijzingen, die deze uitspraak schijnen te bevestigen. Wan neer men de wereld had willen over.om- pelen met een bepaalde politieke zet, zou men wel een verklaring hebben afgelegd van sensationeele aard. Nu is dit niet geschied en men laat veeleer de rest van de wereld in het onzekere. De bedoelin gen zouden dus wel op diplomatiek ter rein moeten liggen. Geleidelijk zal nu wel blijken, wat Duitschland en Italië afge sproken hebben. Bezien we elks positie nader. Italic heeft zich op 2 Sept. onzijdig verklaard en het heeft deze houding omschreven als een houding niet van „neutraliteit" maar van ,,non-belligerentie". De redenen voor deze houding zijn de volgende. Italië is niet gereed, noch militair, noch econo misch. Het heeft zijn belangen op de Balkan en er moet eerst een middel ge vonden worden 0111 die belangen met de Duitsch-Russische overeenkomst te doen harmonieeren voordat Rome zich kan scharen op de lijn Berlijn-Moskou. Voorts is de macht der Engelschen en Franschen in dc Middellandsene Zee zoo groot, dat Italic deze ontziet en zich niet noodeloos in het conflict waagt. Op die wijze werd Italic's niet-meedoen ook een voordeel voor Duitschland. Deze redenen zijn niet gewijzigd door de j'ongste gebeurtenis sen. Misschien is de tegenstelling tus schen Italië en Rusland minder groot geworden. Maar de andere twee redenen gelden nog onverkort. In de tweede plaats is er de positie van Duitschland. Dit land heeft door de afloop van het Finsch-Russische con flict het voordeel verworven, dat zijn noordelijke flank thans vrijwel gedekt is. Dc Scandinavische landen zullen zich ze ker minder dan ooit laten vinden voor een meedoen met het Westen. Nuwil Duitschland zijn front in het Z.O. even eens gedekt weten. Hier vormen Turkije en Roemenië gevaarlijke plekken, want Turkije heeft een verbond met Engeland en Frankrijk. Roemenie heeft een garan tie van deze landen verkregen. Het Duit sche doel is nu om deze beide landen uit het front der geallieerden uit te scha kelen, of althans er voor te zorgen, dat zij aan onzijdigheid de voorkeur geven* Met Roemenië is dit al voor een deel gelukt. Wil men Roemenië voor goed winnen, dan is een Russisch-Italiaanse!? aceoord noodig, waarbij de Russan belo ven niet in Roemenië zich te mengen of anders, dat Italië een regeling omtrent Bessarabië ten gunste der Russen goed keurt. Ook om Turkije te bedwingen is de samenwerking der drie mogendheden Duitschland, Italië en Rusland noodig. Dit is dus de Duitsche positie naast die van Italië. KIEST PARIJS NIEUWE KOERS? De laatste dagen trad steeds duidelijker naar voren, dat Frankrijk een nieuwe koers wenschte. Ditmaal verlangde het Fransche volk, dat er duidelijker uitdruk king werd gegeven aan de wil om door te zetten. Men wenschte een intensieve oorlogvoering en een daarmee gepaard gaande grootere activiteit in de politiek. Beide heeft het groote publiek gemist bij de behandeling van de Finsche zaak. De vrede van Moskou van 12 Maart heeft in Frankrijk ontsteltenis verwekt. Daladier had op het allerlaatste moment aangekondigd, dat de geallieerden een hulpexpeditie naar Finland klaar hadden staan en dat de -schepen tot het vervoer van de manschappen onder stoom lagen. Waarom vertelde hij dit, vraagt men zich af, toen het te laat was Reeds b Febr. had de geallieerde oorlogsraad be sloten die hulptroepen te zenden, op voorwaarde, dat de Finnen er om vroegen Nu hebben de Finnen dit niet gedaan, maar zij lieten dit verzoek na omdat zij door de Noren en de Zweden wer den tegengehouden. Het Fransche pu bliek was van oordeel, dat men van ge allieerde zijde dan maar krachtiger druk op Oslo en Stockholm had moeten uit oefenen. De Tegeenngen aldaar lieten zich bang maken door de Duitschers, zei men. Een evenredige druk van geallieerde zij de was dus noodig geweest, ineenen ve le Franschen en Engelschen. Op die manier toonde het publiek in Parijs en elders zijn ontevredenheid en de pers gaf uiting aan deze gevoelens* Vandaar de kabinetscrisis. Er moet du$ een nieuwe regeering komen, die door haar samenstelling de belofte inhoudt, dat zij in het vervolg de geallieerde zaak met meer nadruk zal doorzetten. Dit wil dan tevens zeggen, dat zij minder dan tot nu toe de neutralen zal ontzien. CHAMBERLAIN VERDEDIGT ZICH Door hetgeen in Frankrijk is geschied krijgen in Engeland die kringen, welke eveneens een grootere activiteit begee- ren, nieuwe moed. Dat zijn de menschen, die het met Churchill eens zijn en Cham berlains beleid te slap vinden. In Engeland echter is de schaal nog steeds niet naar die zijde doorgeslagen. Dat is juist Dinsdag bewezen. Het La gerhuis heeft Chamberlains verdedigings rede goed opgenomen en de critici heb ben weinig succes gehad. De Britsche premier kon het mislukken van het hulp plan geheel aan de Duitsche actie toe schrijven. Het was n.l. technisch niet mo gelijk de hulptroepen voor Finland di rect naar dit land te sturen; men zou door Zweedsch en Noorsch grondgebied hebben moeten trekken. Maar daartoe was noodig de toestemming dezer landen en juist als gevolg van de Duitsche druk op Stockholm en Oslo kon men deze toe stemming niet verkrijgen. Chamberlain veroordeelde deze omvatting der Zweden en Noren. Wanneer zij neutraal wilden blijven tot elke prijs, gaven zij daarmee te kennen, aldus Chamberlain, dat het hun onverschillig was, of de oorlog ein digde met een overwinning voor Duitsch land of voor de geallieerden. Dit achtte de Britsche premier een verkeerd inzicht; niets, zoo zei hij, zal of kan hen redden dan de vastberadenheid om zichzelf te verdedigen en zich aan te sluiten bij an deren, die bereid zijn hen te Jjejpen bij hun verdediging. Tormeel is Chamberlain dus bereid die opvatting inzake neutraliteit te eerbie digen, maar hij geeft toch te kennen, dat hij haar onjuist acht Dc druk op de neu tralen neemt van beide zijden toe. De Duitsche druk heeft tot de onthouding van Zweden en Noorwegen in het Finsche conflict geleid. De Franschen willen een evenredige tegendruk in het vervolg. EEN HELDHAFTIG MEISJE Gunnel Matson, een Finsche „Lotta" van 18 jaar, die zich op bijzondere wijze onderscheidde Onder de gevaarlijkste situaties reed ze als chaufteuse van een brandweerauto van de eene brand naar de andere.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2