TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten iDe Wereld TWEEDE BLAD - ZATERDAG 23 MAART 1940. Schattenvanschoonheid INGEZONDEN. i IN KAART INGEKOMEN PERSONEN. Jacoba E. Visser, Herv., van Helmond, Kamstraat 10a, naar De Cocksdorp 59. Petronella de Leeuw-Edel met t\vee kin deren (Klaas en Geertje), Herv., van Twisk, K 109a naar Den Hoorn Z BOUWVERGUNNING! P.S. Kuijper, Oosteiend, bouw dakkapel Alb. Eelman, Den Burg, verbouw Wa renhuis aan De Koog. N.V. v.h. Langeveld en De Rooij, uit breiding drukkerij. ZUIVELFABRIEK EENDRACHT (Slot.) FIN ANC. TOESTAND Het valt moei lijk precies het saldo te noemen, aldua de directeur, omdat er groote voorraden den hulpstoffen zijn benzine, olie, wik kels, karton, enz. (extra groot in verband met te verwachten prijsstijging. Buiten deze voorraad is het batig saldo f13071. Ook dit jaar kan weer 10 ct. per 100 K.G. nabetaald worden. Omtrent het le denkapitaal kan de directeur nog geen mededeeling doen, maar, zoo zei hij: We mogen niet klagen; ook de melkprijs is niet slecht, bij andere fabrieken vergele ken. De Directeur besloot zijn wélgedo cumenteerd verslag met de opmerking, dat de voorraad kaas zeer voorzichtig ge taxeerd is. Bij monde van de lieer S.Wuis Az. werd door de financ. comm. (de heeren J.G.Flens, S.Witte en S.Wuis Az.) mee gedeeld, dat de boeken en bescheiden per 28 Aug 1939 in volmaakte orde werden bevonden. Opbrengst der producten was. f77.15b; aan koemelk f47.087; aan scha penmelk f7171; het saldo bedroeg der halve f5072; voor de post onkosten werd fl9.6Sl ingehouden BESTUUR. De heeren C.Roeper enM. Zuidcwind werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. De heer P. Dros Bz. werd gekozen tot lid van cle financ. comm. als opvolger van de lieer J.G.Flens, die net herkiesbaar was. TOETREDING. Het Bestuur stelde voor de voorwaarden voor toetreding van nieuwe leden en de condities voor de le veranciers (niet-Leden) ongewijzigd te la ten. De heer Tjepkema, P.H.-polder, was van meening, dat aan deze leveranciers minder moest worden uitbetaald. Zij heb ben immers geen aansprakelijkheid te dra gen. Voorz. antwoordde, dat ze geen le- dcnkapitaal bijgeschreven krijgen. De heer Tjepkema vroeg zicli af, of er be zwaar bestaat, dat ook die leveranciers lid worden. Voorz. achtte geen termen aanwezig om de huidige toestand te ver anderen! Er zijn nu 114 leden, die samen samen ruim twee millioen K.G. melk le verden, terwijl er door de losse leveran ciers ongeveer 700.000 K.G. geleverd werd. De vergadering sloot zich bij het oordeel van de voorzitter aan. HET FILIAAL. De heer J.Roeper, D^ Vrijheid, Eierland, vroeg of het juist is, dat er in de etalage van liet filiaal in de Koogerstraat flesschen van de Zuivelfa briek te Lutjewinkel prijken. De Direc teur antwoordde: We moeten practisch blijven. Er drukt op de fabriek nog een schuld van f78000. Hiervan bestaat 50 duizend gld. uit bankschuld. Hier staan, flinke reserves tegenover, maar voor de stichting van een eigen melkinrichting is op z'n minst tien duizend gld. noodig. Dit is niet verantwoord. De inrichting met de geringste capaciteit verwerkt zelts nog 500 L. per uur. De omzet is hiervoor te^klein. Wanneer er op ons eiland 60 duizend flesschen verbruikt worden is dat al heel wat. Voor de twee drukke ermaanden zouden we voor zoo'n in- ing misschien wel werk hebben, maar a n°er zeker van, dat we dan daarop weer maanden lang onvoldoende werk zouden hebben Bovendien moeten we niet vergeten, dat er zooveel verschillen de melkproducten zijn, terwijl de houd baarheid zijn grenzen heeft Op de duur kan dit alles zich in gunstige zin wijzi gen; er wordt steeds meer verbruikt. De directeur gaf ten slotte voorbeelden v.d. werking van andere coop, zuivelfabrieken. MELKVERVOER. De heer Tjepkema klaagt er over, dat de melkrijder hem wel eens met de melk laat zitten en dan beweert geen tijd te hebben. Spr. vroeg, of hij voor de fabriek misschien nadeelig woont. Voorz. ontkende dit en merkte op, dat, al was dit zoo, voor edn coo peratie geen sprake van een schadepost is* De heer Jb.Witte vroeg: Hoe zit het met de sneeuwmisère Hebben de rijders nog een extra'tje gekregen Voorz. .-.Nog niet, maar ze krijgen het zeker, ze hebben het dubbel en dwars verdiend. Wij danken u voor uw gegronde opmer king. Hierna volgt sluiting met de beste wen schen voor het nieuwe vereenigingsjaar. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op- Onder. Op: Onder i 24Maart 1,936 6,02 5 54 18,20 M. 25 20,58 6,33 5.51 18 22 D. 26 22,15 7,08 5,49 18,24 W. 27 23 25 7,46 5,47 18,26 9tf 28 8 30 5,43 18 28 V. 29 0,28 9,20 5,41 18,30 l. 30 1,21 10,16 5,40 18,31 Vrijdag 29 Maart Eerste kwartier. VERTROKKEN PERSONEN. (Klaas Greeuw en echtg. Anna Hutjes, Herv., van K 8 naar Haarlem, Timorstr. 109. Trijntje Stark, Geref. H.V., van E 144 naar Haarlemmermeer. Leonard Keijser, van De Waal naar Zoetermeer, Zegvv. weg 27. VERGADERING V.V.V. De afd. Den Burg van V.V.V. Texel vergaderde Woensdagavond in de voor zaal van de Oranjeboom. Het openings woord werd gesproken door de heer Joh. Parlevliet, voorz. der afd., die de aanwezigen welkom heette op deze jaar vergadering. Het speet hem bijzonder, dat er niet meer belangstelling was:Men moet inzien, sprak hij, dat de V.V.V. de belangen van de leden behartigt. Doch blijkbaar zijn de leden wel bijzonder van onze goede capaciteiten overtuigd. Jam mer is, het, dat, wanneer zij niet aan wezig zijn, zij ook geen opbouwende cri- tiek kunnen uitoefenen en dat zij dan geen nieuwe ideeën ter tafel kunnen bren gen. Het afgeloopen seizoen is, wat Den Burg betreft, tamelijk bevredigend ge weest. In het eigenlijke seizoen is alles aardig vemuurd. Wij hopen aldus de heer Parlevliet, dat dit in het komende seizoen nog beter zal worden en dat dit op de allereerste plaats het geval zal' zijn in De Koog, waarvan het vreemdelin genverkeer in Den Burg toch afhanke lijk is. Met ons Museum is het momenteel' nog niet best in orde omdat het voor een deel, in verband met de internationale toestand voor andere doeleinden in ge bruik is. Men zal nu trachten het Mu seum vrij te krijgen. Het Museum wordt ieder jaar een grooter bezienswaardigheid. Texel is ook dit jaar weer vertegen woordigd geweest op de Jaarbeurs te Utrecht en onze V.V.V.-stand is er een zeer druk bezoek ten deel gevallen. Der halve kan men 't seizoen optimistisch tegemoet zien Voor het voorseizoen moet nog wat meer propaganda worden ge maakt.; deze tijd toch wordt Texel nog veel te weinig bezocht. De heer Parlevliet verliet na het uit spreken van dit openingswoord de ver gadering om zich aan zijn taak als raads lid te wijden; hij het de leiding over aan de heer Nic. Ran, die hiermee behalve secr.-penningm. ook nog voorzitter was De heer Ran deed eerst eenige roede- deelingcn over de financiën der afd., die er zeer gunstig voor bleken te staan. De rekening sloot met 'een batig saldo van f 142.85. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct De heer J.Parlevliet, voorz. en de heer J. Beumkes, commissaris, werden na ge houden stemming herkozen. De heer W. H. Lap, alg. voorz. van de V.V.V. Mooi Texel, die voor de stem ming was binnengekomen, woonde de vergadering voor net verdere gedeelte bij. De heer H. J. Reij vroeg enkele bij zonderheden over het vrijkomen van het museum. De heer J.C.Roeper meende te weten, dat dit heelemaal zou vrijkomen, evenals het Glazen Paleis. Verder deed de heer Reij het voorstel bij „Panorama" een bank te laten plaatsen voor perso nen, die genieten willen van het schoone uitzicht ter plaatse. Besloten werd, dit in de eerstvolgende bestuursvergadering ter sprake te brengen. Naar aanleiding van de jongste toezeg gingen van de Schout bij Nacht inzake het vrijgeven van strandgedeelten, werd opgemerkt, dat het kampeeren nu wel erg moeilijk zal worden. Medegedeeld werd, dat benoorden paal 22 alles vrij is., Doch de afstand zal voor vele kampeer ders dan wel een bezwaar worden. Er zullen nog pogingen in deze zaak wor den gedaan. De heer M. S. Langeveld vroeg of het niet wenschelijk was, aan te dringen op tweemaal in de week vuilnisophalen in 't seizoen voor De Koog. Ook besprak hij de wenschelijkheid van een aantal goede waterplaatsen. De heer L. Eelman vestigde de aan dacht op de zeer ongunstige plaats van de richtingaanwijzer op de Steenenplaats. Wanneer deze een stuk naar voren zou worden gehaald had de wijzer veel meer nuttig effect Toegezegd werd, dat nog maals in de bestuursvergadering een en ander zal worden besproken. De heer Lap sprak hierna een slot woord, waarin hij als zijn meen ing te kennen gaf, dat Texel een goed seizoen mag verwachten. De aanvragen om in lichtingen bij onze stand op de Jaarbeurs wijzen daar op. De Ned. Spoorwagen heb-, ben belangrijke reducties toegezegd op reiskosten naar Texel. "De heer Lap vreesde, dat men op Texel plaats tekort zou komen om alle vreemdelingen te her bergen. Nog steeds heeft de K.L.M. van De fensie geen toestemming gehad om de luchtlijnen in Nederland te heropenen. Ook de lijn naar Texel valt daaronderi. Er zullen nog pogingen in het werk wor den gesteld om de dienst te mogen hei- vatten. De heer Lap deed verder nog mededee ling omtrent plannen voor een perma nente stand in het Centraal Station te Amsterdam, als propaganda voor TexeL De heer l^an sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. H.K. III HERSENGYMNASTIEK III OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. 1. Elegant. 2. Geladen. 3. Spellen. 4. Bedelen. 5. Losgeld. 6. Kasteel. NIEUW PROBLEEM. Twee Arabische ruiters ontmoetten el kaar midden in de woestijn. Ze stegeit af en w aren weldra in druk gesprek ge wikkeld, terwijl ze hun paarden aan hun lot overlieten. Ze gingen een wedden schap aan: Het paard, dat de stad, die het doel van hun tocht was, hei EERST zou binnenrijden, zou verliezen. LI begrijpt dus, dat de Arabieren, toen ze hun tocht vervolgden, niet veel haast, hadden. Maar opeens gebeurde er iets merkwaardigs Zij gaven hun paard de sporen en reden als bezetenen of> hun doel af. Kunt U hiervoor een verklaring geven (Oplossing komt n een volgend nr.) VERGADERING V.V.S. Het Bestuur van de Vereen, van Scha penhouders deelt mee, dat binnenkort een algemeene vergadering zal worden belegd om verslag uit te brengen van wat tol/ lieden bereikt werd en om rekening ent verantwoording af te leggen. Met erken!e-v lijkheid wordt melding gemaakt van de financieele steun van velerlei kant. Me nigeen droeg voor meer dan de gevraagde ecu cent per vacht bij (125 vachten f5.— 100 f 1.50; 80 f 1enz.). Maandag kan op de markt voldaan worden .aan een der bestuursleden S. C. Eelman, Kuiper of Witte. HET COMITÉ. llllll'Mllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliltili.lilllllllllllllllllll lllllliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitnllllll HET NIEUWE POSTKANTOOR. Antwoord aan de heer G. Joh. Duinker, Red. Tex. Courant. U schreef over het onderzoek, maar is hiervan wel sprake De zaak is afge daan (1). P.T.T. kan toch wel oordeelen en hield rekening met de financieele en technische belangen van de dienst (2). Wie het anders ziet, staart zich op eigen belang blind (3) en heeft geen oog (-1) van de enorme uitbreiding van Den Burg in betrekkelijk weinig jaren. Bekrompen heid is hier uit den booze. We moeten het hart van Den Burg verruimen. Er ligt land genoeg aan de buitenkant van Den Burg. Waai om nieuwe zaken (Casino, P. Verberne, enz.) daar niet gebouwd''' (5). Ook de markt moet uit het dorp ver dwijnen; (6) maak die op een stuk land Guiten Den Burg, van alle kanten bereik baar. S. C. EELMAN. NASCHRIFT VAN DE REDACTEUR. 1). Dit is aan twijfel onderhevig. 2). Dit wordt niet tegengesproken. 3). De heer Eelman blaast hoog van de toren. Wie niet met hem instemt en betwijfelt, of het nieuwe postkantoor aan de zelfkant van ons dorp wel op zijn plaats is, wordt door egoïsme verblind ge oordeeld. Aan deze critiek is de omstan- dighe d, dat 's heeren Eelmans eigen be lang daarbij betrokken is, zeker niet vreemd. 4). Ook dit oordeel mist alle giond. Niemand weet tot nu toe, welke oplossing gevonden zal worden. „Er wordt aan ge werkt" en zoolang men naar het result iar Ijoogstens kan gissen, dient men zich van bij voorbaat afbrekende critiek te ont houden. 5). De heer Eelman kent toch wrel het spreekwoord: „Waar volk is, is nering"? Liever één klant in de zaak, dan tien rt de lucht. 6). Wie denkt er ook zoo over? H(et zullen er weinigen zijn die ons eeuwen oud marktplein aan zjjn bestemming zou den willen onttrekken. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- Q len Een volledig prospectus, D waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- O sche zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- vrage o.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middens! Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. WATERSCHAP DE DERTIG POLDERS BEGROOTING ONGEWIJZIGD AANGENOMEN Woensdagmorgen om tien uur waren in de zaal van dè heer KJPen de hoofd ingelanden van de Dertig Polders on der voorzitterschap van de heer C.Keij- ser Hz. bijeen. Na lezing der notulen werden de inge komen stukken behandeld, o.a. een schrij ven van de Boerenleenbank betreffende de vaste leening. In de hoofding.-vergadering van 29 April 1939 werd voor de te stichten gemalen een crediet toegestaan van 125 duizend gld. Voorz. deelde mee, dat in verband met een verhoogde bijdrage aan de TEM (wegens wijziging in de opstel ling der ti ansforniatoren en de bouw van een mach misten won ing bij de Waalder- sluis) bovengenoemd bedrag te laag is. Het Dagelijksch Bestuur heeft ^gemeend het bedrag voor een vaste leening te moe ten vaststellen op f 130.000 Z.h.st. wordt dit goedgekeurd. DE BEGROOTING werd vervolgens behandeld, welke een totaal aan uitgaven vermeldt van f252.975,35. De ontvang sten waren geraamd op f253.705.25. De diverse posten van de raming van kosten voor onderhoud en verbetering der steenglooiingswerken, zijn als volgt Herstel steenglooiing f1976, betonglooi ing föOO; betonband afpleisteren f 510, diversen f 5355; onderhoud sluizen f670; Het totaal dezer uitgaven bedraagt f9111, terwijl deze uitgaven voor 1939 hebben bedragen plm. f 5000. Deze verhooging vloeit voort uit de schade, door mijnen aan de dijk toegebracht Hierin is ook opgenomen de aankoop van zuilenbasalt voor aanvulling der reservevoorradenj Naar aanleiding van het groote bedrag voor herstel mijnenschade, werden door enkele hoofdingelanden vragen gesteld: Welke maatregelen £jjn hiertegen getrof fen Door de voorz. werd meegedeeld, dat verschillende besprekingen zijn gevoerd over het visschen van op Texelstroom drijvende mijnen met de betrokken install ties. Momenteel zijn deze besprekingen zoo ver gevorderd, dat een mijnen-visch dienst zal worden ingesteld, zo ad ra van regeeringswege toezegging is gedaan, dat de hierbij betrokken personen door het Rijk zullen worden verzekerd. Voor wat betreft het weren van mijnen bij de uitwa teringssluizen deelde de voorz. meCj dat overal drijfnetten zijn aangebracht opeen behoorlijke afstand van de sluisopenin gen. Aangaande de uitgaven voor de bema ling werd meegedeeld, dat moest wor den gerekend op drie maanden betaling plus negen mnd. rente van het te leenen bedrag, welke uitgaven moeten worden dragen door alle polders behalve Het Noorden. Deze polder heeft reeds zijn eigen bemaling te betalen. Voor onderhoud en verbetering wegen is f11325 geraamd en voor vernieuwing duikers en bruggen f300, De bemesting van de grasmat op de zeedijk vori» jaar heeft zulke gunstige gevolgen genau, dat men besloten heeft ook dit jaar weer mest toe te dienen. De renten van vaste geldleeningen be dragen over 1940 f 10.001,90. De aflos sing van geldleeningen over 1940 be dragen f 18.830. Bij het behandelen van de ontvang sten deelde de voorz. mede, dat de ach terstallige lasten van vorige diensten la ger zijn dan het vorige jaar, doch in ver band met hoogere uitgaven voor de zee wering en onderhoud wegen (het laatste door vorst- en sneeuwschade), heeft het Dag. Bestuur gemeend de lasten te moe ten vaststellen op f 10,— voor de 2S pol ders en voor Koog en Everste Koog op f5,75 per H.A. De bemalingslasten zijn voor het heele w aterschap vastgesteld op f2.per H.A. (Het Noorden uitgezon derd.) De begrooting, welke met alg. stem men werd vastgesteld, sloot met een klein batig saldo. Wijzigingen werden er niet in aangebracht RONDVRAAG. De heer Vlaming vroeg, of de weg naar Oost langs de boerderij van de heer Poeper dit jaar nog zal worden verbreed. Besloten werd met de desbetreffende ei genaars van de aanliggende landerijen over grondaankoop voor deze verbreeding te zullen spreken en het werk zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Verder vroeg dhr Vlaming, of de be stuursleden machtiging hebben of kun nen krijgen om, wanneer door hevige sneeuwval de wegen zijn dichtgestoven, arbeiders aan te nemen om deze wegen te laten openspitten. Na eenige besprekin gen werd besloten, dat in dergelijke ge vallen wederom zooveel mogelijk met de belangen der ingelanden zal worden re kening zal worden gehouden. Algemeen was men van oordeel, dat onbeperkt sneeuwspitten veel te hooge uitgaven voor het waterschap zou meebrengen. Tenslotte vroeg de heer Vlaming, of geen maatregelen getroffen kunnen wor den tegen het te zwaar vervoer van vrach ten bij opdooi der wegen. Medegedeeld werd, dat het voor het bestuur zeer moei lijk is om aan de hand van de bestaande reglementen handelend tegen overtreders op te treden. Het ligt wel in de bedoeling, voor zoo ver zulks mogelijk is in de Keur een der gelijke bepaling op te nemen. Dhr Lap merkt nog op, dat tijdens de opdooi voor de in uitvoering zijnde de fensiewerken zeer veel zware vrachten naar het werk zijn vervoerd, waardoor de Hoornderweg geheel is stukgereden, doch hij was er van overtuigd, dat ook hiertegen zeer weinig kan worden ge daan. Hierna sloot de voorz. de vergadering onder dank voor de aangename bespre kingen. K. HET NIEUWSTE Een Italiaan construeerde een radiozender, welke niet veel groo ter dan een damestaschje is. Een paar meisjes nemen ei te Rome een proef mee. ✓ERKEERS- IN DE sOVjhl-UMlh. Ter voldoening ïan net ulliu>cia- i«.ussisune hunueis- ,'erdrag, aai in eoruaii weid ge noten, neen itus- .auü alle trans- pvrtmogeuj kneuen Jit te Duiten, um- nut de spoorwegen door den oorlog voor een grooi ïeel in beslag wor- aen genomen, moei een zoo groot mo gelijk deel van net vervoer plaats nebben via ue wa terwegen. Vandaai dat de Sovjet-Unie een groot kanaü- seeringsprogram- ma neeit ten uit voer gelegd, dat tevens voor stra- tegiscbe doelein den dienstbaar zal worden gemaakt. Ons kaartje geen Van dit plan, waar- 1 door Oostzee, Zwarte Zee, Kas pische Zee en Wit te Zee met elkaar verbonden zullen worden, een over zicht. Het reeds m [1933 tot stand ge komen Stalin-ka- |naai bracht een idirecte verbinding reot stand tusschen Oostzee en Witte Zee. [Door het Wolga-Moskwa-kanaal in 1937 jgereed gekomen, heeft Moskou een direc- jten scheepvaarweg naar de Oostzee en naar Ide Witte Zee, zoowel als naar de Kaspische (Zee. Het Wolga-Don-kanaal zal een ver binding tot stand brengen naar de Zwarte Zee Hoewel de lengte hiervan slechts be- trekkelijk gering, n 1 ongeveer 100 km is, zijn aan den aanleg niervan vele techni sche moeilijkheden verbonden. Een directe verbinding te water tusschen Kaspische en Zwarte Zee wordt gevormd door het Rivieren Kanalen .in aanleg of ontworpen in aan winter r-^rc'l Kat hor ma Konaal V neen urBiN s* CETL. Dort- taWO/ atSrAllMQKAD SLOW. ROEMENIË BULGAR TURKIJE Manytsch-kanaal. Het Dnjepr-Boeg-kanaal was volkomen veronachtzaamd en wordt hersteld, welke arbeid in April zal zijn beëindigd. Ook de Boeg moet weer voor de scheepvaart geschikt worden gemaakt. Dan zal de Zwarte Zee in directe verbinding staan met de Oostzee.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5