i1 0 ff ij fhi Sportieve Jurken ONZE TUIN IN HET VOORJAAR ONTVOERD. a VOOR DE VROUW. Illllli= De morgen-kleed mg blijft een sportief karakter dragen en een groote voorkeur wordt voor de „robe chemisier" aan den dag gelegd, een model met hoogsluitende kraag en knoopsluiting aan de voorzijde Sober van lijn en weinig pretentieus wat de garneering betreft, die slechts uit knoopen bestaat. Blouses en rokken nemen een groot plaats in en niet alleen wollen geweve stoffen komen hiervoor in aanmerking doch ook wollen tricot evenals jersey, di zich beiden bij uitstek leenen voor deu> pieces. Behalve sportieve japonnen neemt ooi de huiskleeding een groote plaats in, hier onder te verstaan peignoirs en meer ge kleede „house coats", die uit lange, bijna tol den grond reikende banen bestaan met ril of knoopsluiting midden voor en hooge halsafwerking. Een genre japonnen, dat ook uitstekend 's avonds in huis gedragen kan worden, wanneer men geen bezoek ontvangt en men zich het gaarne wat ge makkelijk wil maken. Wollen stoffen, effen en glad komen hiervoor in aanmerking, liefst in warme kleuren o a. groen, rood en blauw. Voor de slanke figuren komen modellen met eenigszins gedrapeerde heuplijn in aan merking voor den middag, terwijl een ruim lokkend baantje ook door meer gezette lames gedragen kan worden, zoolang de leuplijn althans geen abnormale maten «angeeft. Gladde tusschenstukken met ingehaalde •ovendeelen en klokkende zesbaans rokjes iandhaven zich al evenzeer als prinsesse- nodellen. Voor de jongere generatie worden by .oorkeur sportieve modellen gekozen; hoe 2envoudiger de jeugd gekleed gaat, hoe meer de charme aan haar leeftijd verbon den, tot haar recht komt. We lieten een paar modellen ontwerpen voor jongedames bedoeld, die wij op ne- vengaande schets weergeven. Links een donkerblauwe wollen jurk met gekleurde ceintuur en knoopen. Geplisseerde strook onder aan den rok «n rechts een grijze fla nellen jurk met opgestikte zakken op blou se en rok; op deze laatste sluiten de zakken met een rits. Roode knoopen en ceintuur. De dahliaknollen moeten nagezien wor den en eventueele weeke exemplaren, die te veel van den vors.t te lijden hebben ge had, worden afgesneden. Door de vorst zijn vele knollen bevroren, terwijl ook een nat ten zomer zeer slecht op hen inwerkt Eind April of begin Mei worden de dahlia's ge plant en zal men den grond vooraf goed moeten bemesten, willen de planten veel bloemen dragen. Thans verdient hel aanbeveling om een „kruiden" tuintje aan te leggen en degeen, die niet over een tuin beschikt, kan hier voor een bak met goede aarde op het bal- con plaatsen. Marjolein b.v wordt nog veel te weinig gebruikt als toevoeging van slaat jes evenals borage bieslook, dragon em vele andere groene kruiden. Zelfs de, toch», zoo populaire peterselie vergeet men maar al te vaak om aan groenten en sla toe te voegen. Marjolein en boonenkruid zaait men en kan men na het zaaien uitzetten en zeer practisch is het om het zaad met de aarde te vermengen in gehalveerde eier dopjes, zooals de schets dit te zien geeft. Aan den onderkant van den schaal maakt men een klein gaatje. Dil en kervel laten zich niet verplanten, worden in de aarde gezaaid en later zoo noodig gedund. Borage kan eventueel uit gezet worden, terwijl bieslook tevens ge makkelijk te kweeken is. Radijsjes zijn voor velen aantrekkelijk om te zaaien, doch hiervoor moet de grond niet gemest, alleen omgewerkt worden. Heeft men een flink stuk tuin, dan zal het ongetwijfeld de moeite loonen om er een klein slabedje aan te leggen, want niets is zoo smakelijk dan een mooie, gele slakrop, die even vóór het gebruik uit den tuin gehaald wordt! MENSCHEN, DIE ALLES KWALIJK NEMEN. Menschen, die alles kwalijk nemen, zijn een gruwel voor hun omgeving en werken remmend in het gemeenschapsleven. Veelal zijn minderwaardigheidscomplexen bij hen in het spel, die zij moeten trachten te overwinnen. Het kan zijn, dat zy van nature niet kleinzielig zijn, doch pijnlijke ervaringen hen hebben verbitterd, waardoor zij het ge voel gekregen hebben, niet voor „vol" te worden aangezien. Zij denken in ieder gezegde van hun om geving een aanval te zien, zijn argwanend bij ieder woord en iederen blik van ande ren, waarin zij steeds een steen des aan stoots zien. Dergelijke typen zijn heel moeilyk om mee om te gaan en in den grond zijn het beklagenswaardige menschen, die zich het leven tot een last maken. Zy staan tenslot te geheel alleen, want een ieder, die niet bepaald met hen behoeft om te gaan, ont vliet hen Steeds eenzarrter wordt hun leven en meer en meer verbitterd hun natuur, doch zij blijven voortgaan met de fout by ande ren en niet bij zichzelf te zoeken. Laten anderen, die krachtig tegenover 't leven staan, hier de helpende hand trach ten te reiken en door geduld en tact deze kwalijknemende naturen tegemoet komen. Indien zij aanvoellen, dat er toch menschen zijn, die het inderdaad goed met hen mee- nen. hen niet ontwijken, dan is het moge lijk. dat zij het verkeerde van hun levens houding inzien en ertegen trachten te strij den. Gemakkelijk valt het hun zeker niet, daarom moet de hand, die hun toegestoken wordt, krachtig genoeg zijn en niet na en kele mislukte pogingen weden terugge trokken. Bewijzen van vriendschap, die zoo noo dig met persoonlij ke offers gepaard gaan, zijn van groote ethische beteekenis n kun nen de oogen van hen, die alles kwalijk nemen, dikwijls openen, en hun de zon zijde der dingen^ laten zien.\ lllll|l'lliillllll'il"llliil'liiliiliiiiiiliilllliililiiliilllllllllilllllllllllllllilllliin|||||| llllll BINNENLAND |||lll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Te Heemskerk is verleden week op 32-j. leeftijd overleden de schilder en pen teekenaar N. de Jong Jz die ook op ons eiland gewerkt heeft. Hij was gehuwd met mej. J. de Graaf, n.b. De Cocksdorp, en woonde te Heemskerk. Bij het Julianakanaal is een man aangehouden, verdacht van spionnage. Er is j.l. Zondog een druk bezoek aan de bollenstreek geweest. Voor verbetering van de mijnwer kerspensioenen hebben de mijndirecties f 600.000 beschikbaar gesteld. Zondagmorgen woedde de eerste boschbrand van dit jaar bij Oisterwijk Vijf h.a. bosch en heide zijn afgebrand. Te Arnhem zijn een 70-jarige man met zijn huishoudster overleden door kolendamp. Te Oirle brandde een boerderij af, waarbij twee paarden in het vuur om kwamen. Te St. Maartensdijk is een officiers vrouw in haar bed door een inbreker aangevallen en gemaand haar geld te ge ven. Zij verweerde zich heftig, waarop de man de vlucht nam. Illllliiilililiiliililiiliililiiiiiiliiilllliliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiillllll FEUILLETON ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiit;iiiiiiiiiiiiin 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiliiiii Dan sterf ik nog liever als oude vrij ster. Op haar wangen werd een roode vlek zichtbaar, twee kleine vlammetjes, waar in al haar afkeer zich uitte Ik vrees, dat je in deze aangelegen heid weinig keus gelaten zal worden, zei de hertogin op vastbesloten toon. Ze had de flikkering in de oogen van Natalie heel goed begrepen. Er is toch zeker nog geen jongeman, I|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||; /lllllllllll IN DE LACHHOEK Illlllll Het sleepschip Amsterdam I, 13 April in het IJselmeer gezonken, is de haven van Amsterdam binnengesleept. De helft der lading grint ging verloren. Ch. Sumner Taonter is op 85-j. leef tijd te San Diego overleden. Hij was de vader van de sprekende film. De treiler Erin, IJm. 12, is Woens dag j.l. bij het Skagerrak door een Duitsche bommenwerper beschoten. Per soonlijke ongevallen kwamen met voor. De treiler had een vangst van 2000 man den. Het Groningsche m.s. Wokana, 250 ton, is na een aanvaring met een Britsch schip, bij Londen vergaan. Het schip was met een lading 'zand op weg van Vlissin- gen naar Engeland. De bemanning werd gered Het schip ging verloren. In de Houtmanstraat te Amsterdam viel een meisje uit een raam op de derde verdieping. Zij wist zich „onderweg" vast te houden aan een vensterbank. Bu ren vingen haai op in een regenjas. Het kind, dat vijf jaar oud was, bekwam slechts onbeteekenend letsel. UIT ONZE KOLONIËN. Het slagkruiserplan heeft in de In dische Volksraad instemming gevonden. Men betwijfelt alleen of het wel afdoen de is. O.W.-WEE. Je moet het toch zelf maar even doen, Adolf. Jij zou toch ook niet willen, dat Frans en Johan vlekken krijgen op hun nieuwe uniformen. die in jouw leven een plaats heeft inge nomen Natalie's handen en haar hart trilden een oogenblik. Ik had u al lang willen zeggen, ant woordde ze, met een gesmoorde stem, dat er inderdaad iemand is, van wie ik heel veel houd. Ik zou zonder hem nooit ge lukkig kunnen zijn. Toen begreep de hertogin, dat het oo genblik gekomen ws, om klare wijn te schenken. Maar het gaat hier niet om je geluk, beste kind, zei ze; Je hebt een plicht te vervullen tegenover je land, je volk en het eerste, waaraan je behoort te denken, is. dat de toestanden in dit kleine vorsten dom verre van gunstig zijn. Wat die jon geman getreft ik twijfel er niet aan, of hij is er een uit een of andere volks buurt, wat vanzelf de gedachte aan een eventueel huwelijk al dadelijk buitensluit Wie zegt je, dat hij zich niet in zijn bedoe lingen vergist Het zou niet de eerste keer zijn, dat een jong meisje in haar be doelingen werd miskend en bedrogen. Dit was een der moeilijkste gevallen, waarvoor Natalie zich in haar leven ge plaatst had gezien. Toen zei ze eindelijk op zachte toon: De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat ik me vergist heb. De jon geman, die ik op het oog heb, ontmoette ik voor de eerste maal in Queenslane. - Hij is een jongen van een rijke familie en eerlijk gezegd, heeft hij me nooit verteld, dat hij van me houdt. Integendeel, want hij heeft me in de steek gelaten, voegde ze er met bevende lippen aan toe. Dat is op zichzelf al meer dan vol- ||||||iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii|||||| llllll BUITENLAND llllll ||||||lllllllllllllllllll]llllllllilllllllllllllllllllllOllllllllllllllllllllllllllllllllllll|IHII FRANKRIJK Te Parijs is een communisten-orga nisatie ontdekt, die zich trachtte in te dringen in het leven op de fabrieken en van de vakbonden. Er zijn 74 arrestaties verricht. NOORWEGEN Kapitein Robert Losey, milit. at taché bij de legatie der V.S. te Stockholm, is tijdens het bombardement van Dom- baas in Noorwegen gedood door de Duit- schers. Uit Narvik zijn 150 neutrale en 460 Duitsche zeelieden naar Zweden ge vlucht. De Duitschers wii'den niet geïn terneerd worden omdat zij „de beman ning vormden van verschillende koop vaardijschepen" en zij verlangden door reis naar Duitschland. Het Noorsche s.s. Bravore, 1458 ton, is bij de Britsche Z.O.-kust gezonken. Van de 24 opvarenden zijn er 4 aan land ge komen, de rest der bemanning wordt vermist. Nederlanders in Oslo kunnen, in dien zij dit wenschen, na ar Nederland te- rugkeeren. doende, om hem voor eetns en altijd uit te schakelen, glimlachte de hertogin, ter wijl ze opstond. Heb je al eens over prins Karei hoo- ren spreken, kindlief Natalie schudde het hoofd. Welnu, ik kan je meedeelen, dat hij van je houdt. Zonder mij gezien te hebben Ja, romantischer kan het toch niet, waar kindlief? antwoordde de hertogin. Het schijnt dat hij verliefd is geworden op een foto van je. Hij is de neef van de koning van Torsica, een lid van het oude koninklijke huis. Binnenkort komt hij ons een bezoek brengen. O, volgens mij moet je wel het gelukkigste meisje ter wereld zijn. Natalie kreunde. Ze voe lde zich ontwa pend en miste de moed zich te verdedigen. Het eenige wat zij vermocht uit te bren gen was; O, maar dat zou ik nooit kunnen. En met een smeekende blik zag zij op naar de hertogin, die naast haar stond. Teeder legde deze haar hand op haar schouder. Wij zullen je de tijd laten om er over na te danken, kindlief, zei ze op bemoedigende toon, en om je on rustig, dwaas hartje eien beetje te kal- meeren ik zeg „d waas", omdat je in je gedachten trouw roli(j5t aan een jonge man, die zich niets m eer aan je gelegen laat liggen wil ik jie mededeelen, dat prins Karei nog niet oTficieel om je hand gevraagd heeft. Hi;j w erp't een lijntje uit naar een aardig vf sch .je, om het eens 'n beetje populair uil te druidken. Maar de regent zou een dergelijk*- verbintenis GULLIVER IN LILLIPUT. Nog een mooie tekening uit de film. Jullie weten misschien dat Gulliver dooi de Lilliputters in vrijheid werd gesteld. Spoedig hielden zij veel van hem en kon ook hij met het kleine volkje goed op schieten. En dat kwam de Lilliputters goed te pas. Want een naburig volk, ook uit zulke kleine mensjes bestaande, ver klaarde hen de oorlog. Maar dit volk wist niets van Gulliver af. Anders had den ze het zeker met aangedurfd. Plotse ling stapt Gulliver hun oorlogshaven bin nen. Grote schrik en ontsteltenis alom. Je ziet de matrozen overboord springen om zwemmende de kust te bereiken nu hij de hele vloot op sleeptouw neemt om deze aan zijn vrienden over te leveren. Deze Gulliver-film is het werk van de tekenaar Max Fleischer, die er met 700 man anderhalf jaar aan gewerkt heeft. EEN GEKKE SPIEGEL. Daar zie je Thomas voor de spiegel staan, maar deze spiegel deugt helemaal niet, want in minder dan een minuut kunnen jullie in het spiegelbeeld zeker v/el een half dozijn fouten vinden. ||||||iiii!iiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<liiiiiiiifiilii:iiii|||||| ESPERANTO. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiitiiiiiiillllll 15. Vlissingen is aangewezen als de plaats, waar het volgend jaar het 26e congres van de Federatie van Arbeiders- Esperantisten zal samenkomen. 16. LECTUUR. Nadat eenige jaren ge leden de bekende uitgeverij van „He- roldo de Esperanto" te Keulen in Duitsch land besloot haar bedrijf naar Neder land (Scheveningen) over te brengen, is thans ook de uitgeverij van „Literatura Mondo" te Budapest Hongarijedaar toe overgegaan. Haar zetel is thans Rotterdam-W., Schiedamsche weg 209b. Leider A. C. v. Ingen. graag zien. Door dit huwelijk zou het land met één slag al zijn moeilijkheden te boven zijn, en zooals je weet, beste kind, is het met de financieele toestand van Sarsinië op het oogenblik treuiig. zoo niet hopeloos gesteld. Dus ik geef je in overweging eens goed over de zaak na te denken en te trachten, liefst zoo spoe dig mogelijk tot een besluit te komen. Geheel en al uit haar evenwicht, diep ongelukkig, en niet in staat ook maar een oog dicht te doen, lag Natalie die nacht ïr. haar bed te woelen; het lot had haar in 'n wereld geworpen, waar de innerlijke slem van een meisje ten aanzien van het liefste en heiligste, dat er in het leven bestond, werd gesmoord door tradities, waaraan zij zch nimmer zou kunnen ont worstelen. Maar wie was zij tenslotte, dat zij meende rechten te kunnen doen gel den op de vervulling van de oude droom van menschelijk geluk? Het was maar t beste, dat zij alle hoop opgaf om Tommy ooit weer te zien. O Het was een heel koude middag in de maand Februari. Mevrouw Tweedie had juist een heerlijk kopje thee geschonken in de gezellige woonkamer, nadat juf frouw Snuif het gure weer in alle toon aarden verwenschend, naar haar ka mer was gegaan. De Krekel woonde nu voorgoed op Sunnyfield. Zij lag op een divan in een uiterst knusse kamer, aan het einde der hal, en maakte zich gereed een dutje te doen, iets, waaraan mevrouw Tweedie zich nooit te buiten ging. (Wordt vervolgd.) Hij helpt de vijand bestrijden a DIT IS EEN SCHORPIOEN Een soort spin, die in Zuid-Europv- maar vooral in Ned. O. en W. Indië voa-j komt. Ze kunnen wel 20 cM. lang wer den en leven van dierlijk voedsel. Aar het achterlijf hebben ze een angel, waar mee ze ons pijnlijk kunnen steken; som migen veroorzaken dan bloedvergiftiging die de dood ten gevolge kan hebben Schorpioenen zijn meest nachtdieren, di-, zich overdag onder steenen e.d. schu» houden. Er zijn wel meer dan 300 sooi ten van dit gedierte bekend. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 231. Ik dwarrel door de lucht en be? heel licht. Moeder heeft een hekel aai me. Maak van de T in mijn naam een 1 en je trekt me aan. Ik heet S 232. Je kunt met mij slaan. Smid en timmerman kunnen niet buiten mi\. Geel mij een ander hoofd en je vindt mij it elke woning. 233. Zoek uit deze zin twee meisjesna men; „Daar kwam Arie aan, niet Piet zooals je dacht". De namen tellen allebs vijf letters, welke in deze zin naast t- v kaar staan. Ik verwacht jullie oplossingen pus, wanneer we raadsel no. 240 gehad Wo- ben. Met vriendelijke groeten, JULLIE OOM KO. IIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiii mill llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. ||||||iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| 201. GLOXINIA: ruim verlicht plekje uit de zomerzon, niet achter een venster-g ruit. Tijdens de groei, de bloemknoppen-!' ontwikkeling en het bloeien de aardej flink vochtig houden, nooit op de bla deren of bloemen gieten. 202. FLAMINGO, Anthurium verlang een zeer poreus grondmengsel van bosch-J grond of bladaarde met mestgrond.fy veenmos, scherp zand en wat fijngeslagen weeke baksteenen. Warmvochtige lucht i' 203. SENECIO. S cruentus is de be- kende bloemisten-cineraria. Zaait men in April, dan kan men reeds met Kerst feest een bloeiende plant hebben. Meest zaait men in JuniJuli. Dan komf bloei in het voorjaar. Illllliiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll VAN DE BOEKENPLANK, lllllllllll ||||||;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiin|||||| (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat Olive M. Chapman, Across Laplandj wih sledge and reindeer. Interessanter reisbeschrijving, in het Engelsch, met 20 foto's op kunstdruk, 182 blz., slechts 30 cent G. Merle. De opvoeding van Baby. fc Een Kanarieboekje, dat in 24 hoofdstuk-1 ken een schat van wetenswaardigheden j bevat. 25 ct. Er verschenen al 130 Ki nanes. U koopt er zeven naar keus voor één gulden. Gerard Walschap, Het Kind, 236 blz.: geb. f2.90. Aart van der Leeuw, De kleine Ru- dolf, 194 blz., geb f 1.90. Aart van der Leeuw, Ik en mijn speelman, 212 blz., geb. f 1.50. HYGIENE EN VEILIGHEID llllll* 190. ISCHIAS is een ontsteking van de groote zenuw, die van af het lendenge- J deelte van het ruggemerg aan de achter- kant van dij en kuit naar de hielstreeK loopt. Meest begint de ziekte acuut en soms met wat koorts. Bij verwaarloozing kan ze weken duren en ook chroniscn worden. Men kan aan de medische behan deling tegemoetkomen door de patièn onder een berg van dekens met veel krui ken danig tot transpireeren te brengen-

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4