minium zoo sprak. mm DE LUCHTBESCHERMERS VERGADERDEN. Openlucht-meeting bij Jeugdher berg Panorama. Onder leiding van Burgemeester Kamp hebben de leden van de Luchtbescher ming der wijken Den Burg en De Waal Woensdagavond op het terrein van Jeugdherberg Panorama vergaderd. Het weer leende zich uitstekend voor een openluchtbijeenkomst: Een zomers- avondlijke vrede spreidde zich over het landschap uit. Niet minder dan 125 personen, zoowel dames als heeren, hadden aan het ver zoek, om te kwart over acht bij het Raadhuis te willen zijn, gevolg gegeven. Een seintje en daar zette de stoet de fietsen waren meegenomen zich in beweging. In volmaakte orde peddelden de luchtbeschermers naar de Hoogeberg, vrijwel een ieder droeg de bekende band om de linkerarm. Op het genoemde ter rein was alles door ijverige dames reeds voor de vergadering in orde ge bracht. We zagen het al dadelijk: Het nuttige zou met het aangename vereenigd worden: Eenige lange tafels met wit pa pier bedekt en een bloemetje er bij: Het kon niet anders of deze bijeenkomst zou een gezellig karakter dragen. Ook Mevr. Kamp gaf van haar belang stelling blijk. De Burgemeester heette allen har telijk welkom. Het deed hem een groot genoegen in zulk een „verbijsterende hoe veelheid aldus drukte spr. het uit de leden bijeen te zien. We kunnen niet dankbaar genoeg zijn, vervolgde spr., dat we ons eiland na de voor ons land zelf voorbije oorlog in ongeschonden staat bewaard mogen zien! Het is een bijzonder voorrecht. Dat dit alles ge spaard is gebleven, is niet onze verdien ste en komt niet, doordat ook de lucht beschermingsdienst zijn taak heeft ver richt, maar dit neemt niet weg, dat mijn erkentelijkheid tegenover allen, die klaar staan voor dit doel, bijzonder groot is. Niet één afdeeling is tekort geschoten. Het Noodziekenhuis is nog in dezelfde staat als bij de opening. We weten niet, wat de toekomst ons brengen zal. We hopen veel goeds, maar we hooren ook andere geluiden en de aanwezigheid van een vliegveld blijft altijd een gevaarvol object. Onze dienst moet dus actief blij ven. De Burgemeester stelt de vergadering in de gelegenheid wenschen naar voren te brengen of vragen te stellen. In de da- mes-hoek blijkt alles koek en ei, doch de afdeeling heeren laat deze gelegenheid niet voorbij gaan: De heer A. de Wlit vindt, dat het aantal torenwachters nog lang niet groot genoeg is. (Er zijn er 60). Twee uur in de drie dagen als torenwacht de sigaar te zijn, vindt hij wat veel ge vergd, wanneer er nog zoovele burgers/ zijn, die 's avonds van verveling maar eens een rondje gaan loopen.Hij stelt voor, een lijst op te maken van wie in aanmerking kunnen komen. Burgemees ter Kamp vindt het een goed idee. De heer De Wilt heeft blijkbaar op z'n hooge post dorst geleden; hij houdt ten minste een warm pleidooi voor een scheutje koffie of thee. Hij meent, dat het de Gemeente geen cent behoeft te kosten om gedaan te krijgen, dat de Dienst een extra bon wordt toegewezen. Hij verzoekt de voorz. het in die richting te willen sturen. De Burgemeester merkt evenwel op, dat hij niet over deze kwes tie kan beslissen, maar hij zal zich met het distributiekantoor in verbinding stel len. De moeilijkheid is, dat er voor de verzorging van het ,,tap"-lokaal twee extra krachten noodig zullen zijn. De heer C. Buisman vraagt, of de to renwacht zich over de heele luchtbescher mingsdienst uitstrekt. Voorz antwoordt, dat de torenwacht apart hoorde te zijn. Het plan werd in volle vredestijd ge maakt. In elk dorp zou de torenwacht worden betrokken, maar na twee dagen werd dit standpunt al verlaten, omdat men over tekort manschappen beschikte. Nu rouleeren alle ploegen, behalve de po litie, in de torenwacht De heer Plantinga vindt, dat de E.H. B.O.-afd. elke week moet oefenen. Voorz. zegt, dat de cursus nogmaals her haald zal worden. De heer D Verstegen meent, dat men bij de omloop nog een deurtje moest laten maken. Er bevindt er zich thans één aan de Noordkant. Wanneer er regenbuien uit het Noorden loskomen, is men niet gelukkig.De heer J. 'Dessen merkt op, dat men zich ter verbetering van deze toestand tot Monumentenzorg zou moeten wenden en de kans, dat deze instantie het goed keurt, is gering. Er zal een tochtschot ge plaatst worden De heer G. Logman zou gaarne zien, dat de torenwacht verze kerd wordt. Daarvoor blijkt voorz. ook te vinden. Er zal aan worden gewerkt. Het gevaar, dat men 's nachts bij het beklim men van de toren struikelt, is niet denk beeldig. Na deze besprekingen wordt even ge pauzeerd. De aanwezigen worden door verschillende dames gul op koek, limona de, sigaren en sigaretten onthaald. Na dit intermezzo wordt de parate kennis der leden getoetst door een raadselwed strijd. Het waren grappige vondsten en, die, welke tot oplossing had de naam van het Hoofd van de Dienst, GOENGA, sloeg wel het meest in. De gelukkige winnaars waren mevr. BakkerZuide- wind, mevr. LapDijt en de heer A. Stiggelbout. De prijzen bestonden uit nuttige geschenken. Laatstgenoemde mocht uit de hand van Burgemeester Kamp een luxe doos schrijfpapier in ont vangst nemen. „Die zult u nu dubbel goed kunnen gebruiken", aldus de voorz.:„U zult bij het vervullen van de torenwacht wel eens naar huis willen schrijven. Dat was een der vele geestige opmerkin gen en antwoorden, waarmee onze Bur gemeester zijn repertoire kruidde. In verband met het drmkbureau-plan meende de heer A. C. Dros een beter op lossing te zien door het aanschaffen van thermosflesschen. Dat vindt de heele vergadering inderdaad een goed voorstel. Op de vraag van de voorz., wat het moet zijn, koffie of thee, klinkt het als uit één mond. „Koffie!" De torenwacht zal dus in het vervolg niet meer op een droogje behoeven te zitten Voorz. acht aanschaffing van een tafel met een paar stoelen geen luxe;; ook moet er een oplossing voor de lichtkwestie ge zocht worden. Er wordt besloten om het met een lichtgevende verf te probeeren. Besloten wordt over enkele maanden in de herfst nogmaals bijeen te ko men. De heer Kievit, is de tolk van allen, wanneer hij Burgemeester Kamp hulde brengt voor het vele, dat door hem ten behoeve van de Luchtbeschermingsdienst is verricht. Spr. meent, dat de leden hun waardeering jegens de Burgemeester niet beter kunnen demonstreeren dan door hun taak met de uiterste nauwgezetheid te vervullen! Deze woorden ontlokken de vergadering een hartelijk applaus. De Burgemeester sluit hierop de bij eenkomst met een woord van dank voor de opkomst. j. DIRK KOORN WEER OP TEXEL. Dirk Koorn, die als krijgsgevangene naar Duitschland was gevoerd, is dezer dagen gezond en wel op Texel terugge keerd. Gefeliciteerd, Dirk en familie! GOEDERENVERVOER De aandacht wordt gevestigd op de ad vertentie betreffende het vervoer van goe deren met TESO en met de beurtschip pers. Ze bevat een belangrijke mededee- ling MELK NEGEN CENT PER LITER. Blijkens adv. van de Texelsche Melk handel wordt de melkprijs met ingang van Zondag 23 Juni met één cent per liter verlaagd en alzoo gebracht op negen cent per liter. HOOIVEILING. Donderdag werd door Notaris Mulder de eerste hooiveiling en verkooping van nagras in dit seizoen gehouden. Hoewel de geveilde perceelen er goed voor ston den en de verwachtingen hooger gespan nen waren, waren de bestede prijzen door elkaar niet hooger dan de vorige keer. LEIDSCHE LAMMERENMARKT Gisteren waren te Leiden 2380 lamme ren aan de markt, waarvan een kleine 1600 van Texel. De prijzen waren van acht tot twaalf gulden. Stemming vrij goed. De handel stond onder invloed van de drukte in de hooibouw. Eerst ging het wat stroef, maar later werd vrij vlot ge duimd. LUCHTGEVECHT BOVEN TEXEL. Het was voor de eerste maal in de ge schiedenis, dat gisteren op ons eiland na een luchtgevecht twee vliegtuigen zijn neergestort. Tusschen vier uur en half vijf bevon den wij ons op de toren der N.H. kerk om de brand, door vijandige vliegtuigen te Den Helder veroorzaakt, te kunnen zien. Hooge rookkolommen stegen op. Opeens werd onze aandacht getrokken door drie vliegtuigen, die op vrij groote hoogte in de buurt van Oosterend cirkelden. Plots zagen we, hoe uit de staart van een der vliegtuigen rook kwam. Het toestel ma noeuvreerde nog wat en stortte toen als een brandende fakkel neer. Toen het met de grond in aanraking kwam, laaide het vuur nog een oogenblik geweldig op. En kele oogenblikken later zagen we achter hoeve Rembrandt een rookkolom uit zee stijgen en kort daarop weer een. Ook ach ter de Slufter werd veel rook ontwikkeld Toen we naar Oosterend op weg gin gen, vertelden landarbeiders ons, dat zij op de dijk bij Nieuweschild zaten, toen 50 M. uit de kust bommen in zee werden geworpen. Van verschillende zijden werd ons verzekerd, dat ze door een Fransch toestel waren uitgeworpen. Toen deze ma chine, evenals de neergehaalde, door een aantal Duitsche toestellen werd achter volgd, liet ze haar bommen vallen om meer snelheid te kunnen ontwikkelen. Ze kwamen op een paar honderd meter van de arbeiders, 50 M. uit de wal, in zee te recht. Het neergehaalde toestel lag bij een erwtenveld van de heer T.Kikkert Op de staart na was het geheel verbrand. Burgemeester Kamp was spoedig ter plaatse. Een Duitsche Roode Kruisauto was ook spoedig aanwezig. In het toestel werden de verminkte li chamen van twee der inzittenden gevon den; een derde inzittende bleek 25 M ver der te liggen; ook deze verloor het leven. Het toestel lag in de lengte over een smal slootje. Aan de dijk werd nog een rubber bootje gevonden. De rook, welke achter de Slufter op steeg, was eveneens afkomstig van een vijandelijk vliegtuig. Het was aan het strand neergestort. In deze machine be vond zich een persoon, die ernstig ge wond bleek te zijn. Met een draagbaar is hij door de Slufter getransporteerd en ver volgens per Roode Kruisauto naar Den Burg. De andere inzittenden zijn gevan gen genomen. J Het stoffelijk overschot van de drie pi loten het waren Engelschen, die een Fransche machine bezigden is in het Glazen Paleis alhier opgebaard. De ter aardebestelling zal geschieden op de Alg. Begraafplaats te Den Burg. Over aan Den Helder aangerichte scha de kunnen we slechts weinig meedeelen. Aan de haven en aan de Hoofdgracht is brand veroorzaakt. Onder de burgerij zijn enkele slachtoffers naar ons gemeld werd TESO heeft haar avonddienst gisteren niet vervuld. VVOLPRIJS 1939 Na bespreking met de Rijkscommissie inzake bezwaarschriften tegen de wol- prijs deelt het bestuur der VVS mee, dat formulieren ter teekening zullen worden gelegd waarop de betrokkenen behar tiging van hun belangen verklaren over te dragen aan de VVS. Dit tot bespoedi ging van de afdoening der vele bezwaar schriften. Nader bericht volgt. DE COLLECTE GAAT DOOR. In tegenspraak met het bericht in de dagbladen, dat de aangekondigde col lecte ook Zaterdag 22 Juni geen door gang zal vinden, kunnen we namens de Burgemeester meedeelen, dat de collecte op Texel WEL vandaag gehouden zal wor den. Is het nog noodig aan te sporen tot het offeren van een zoo groot mogelijk be drag Zoo ooit een beroep op de liefda digheid gerechtvaardigd was, dan is zulks thans het geval. Geeft zooveel als ge re delijkerwijze kunt missen .Ook gij zult deernis gevoelen met hen, die door de verwoede krijg alles of vrijwel alles, wat zij bezaten, verloren zagen gaan. Toont DOOR DE DAAD, dat ge niet alleen op recht begaan zijt met het lot dat u be spaard bleef maar tevens een bijdrage wenscht te leveren tot de noodzakelijke wederopbouw. INGEKOMEN PERSONEN. Andries Pen, Herv. van Den Haag, Bad huisweg 251, naar Groeneplaats. Willem Boomstra, van Den Helder, J. Verfailleweg 11, naar Nieuwstr. 43, Den B Joh P. Kikkert, Herv., van Den Haag, G. Deijnootweg 23 naar Groeneplaats. Gerrit H. Venderink, Geref. van Vor- den, C 100, naar De Waal 29 s Pieter Brouwer en gezin, Geref., van Dantumadeel, Zwaagwesteinde 113, n B64 VERTROKKEN PERSONEN. Grietje Boltendal, Herv., van Groene plaats 11 n. Wedde, Gr. A 18. Arie Smit en Jac. C. Thieman. Doopsg., v. Schildereind 54 n. Almelo, Julianastrl8 Jan D. de Schipper met gezin, Herv., van Koogerweg 26 naar Den Helder, Gravendwarsstraat. Anne de Boer, van Molenstr 57 naar Harlingen, Noorderhaven 53b. Daniel van Sijp, van E 53 n. Den Helder, Julianadorp, Callantsoogervaart 9 Anna M. van der Veen en Wilhelmus van der Veen, Geref. van De Waal 7 n. Rheden, Velp, Atteveen 23. Petrus J Kessens, R.K., van Emmalaan 92 naar Haarlem, Meeuwenstraat 54. Reinuwtje Hoep, Herv., van Hooger- straat 10 n. Callantsoog B 47. Cornells A. Buisman, R.K., van Holle- walsweg naar Amsterdam, Haringpak- kerssteeg 8-1. Jan Bakker, van H 131 naar Zaandam Kalf 176. lllllllllllllillll SPORT llllllllllllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| S.V. TEXEL-NIEUWS. Donderdagavond was de training be ter bezocht dan gewoonlijk. Er werd met animo gewerkt en we hopen, dat we nu weer op de goede weg zijn. Zoo door gaan, jongelui! Hoogstwaarschijnlijk zullen de leden dezer dagen aan het terrein kunnen hel pen. We nemen aan, dat ieder die in de gelegenheid is, present zal zijn. Woensdagavond speelden onze adspi- ranten na een zeer lange rustperiode te gen Tex. Boys adsp. Hoewel de B's meestal sterker waren, konden ze het doel ntfet vinden, waaraan het prima ver dedigen van Harry en Jan niet vreemd was Voor de rust zorgde Jan Kikkert voor de leiding: 10, de B's-spil schoot in eigen doel: 20, met welke stand werd gedraaid. Vrij spoedig werden de vele B-aanvallen beloond met een goed doelpunt. De T-aanvallen waren minder talrijk, maar niet zonder gevaar. Enkele goede kansen werden naastgeschoten, totdat Niek, de middenvoor, na flink doorzetten onhoudbaar no. 3 scoorde, met welke stand het einde kwam. Dat er te weinig geoefend was, kon wel worden waargenomen. Nu maar trainen blijven. ATHLETIEK: Zondagmorgen en Dins dagavond. d.d Om half drie speelt Texel 1 morgen nog eens tegen de Duitsche militairen. Elftal: W.Geus G.Wilner Jo Ran H.Neijens H.Boon W.Langeveld H.Ran B.Kiewiet A.Keijser A.Huizinga Res J.Kikkert. D.Huizinga. TEX. BOYS-NIEUWS. Woensdagavond speelden onze adsp, tegen een stevig Texel-adsp. elftal .Texel won met 3-1. We hebben nog geen defini tief adsp. elftal voor Alkmaar. Er volgen eerst nog enkele wedstrijden. De adsp.- dag gaat door, wanneer er goede verbin ding is. A.s. Woensdag een wedstrijd van Boys 1 tegen Texel op Boysterrein. Op het Boysterrein wordt spoedig met de werkzaamheden begonnen We reke nen op aller medewerking. Voor terrein beweiding is met de heer Zoetelief een regeling getroffen. We zullen hopen, dat het bestuur de leidsels in handen zal hou den. Een deskundige inzake beweiding zal te zijner tijd wel geraadpleegd wor den M. Duinkerken. Wat deze stad te ver duren had, is met geen pen te beschrij ven. Op de wegen stonden al kilometers vóór de stad duizenden vrachtwagens, pantserwagens, stukken geschut, enz. De kaden langs de haven lagen met unifor men bezaaid. In de haven liggen nog veel schepen, die niet hebben kunnen ont snappen. Bij herhaling is de stad gebom bardeerd. De bevolking, onder welke dui zenden vluchtelingen, leefde in een hel. A.T.O.-dienst AlkmaarHarlingen. Van Alkmaar: 812.16.18. Aankomst Harlingen: 10.30; 14.30; 18.30 20.30. Vertrek Harlingen: 7.9.13.-; 17.- Aankomst Alkmaar: 9.30; 11.30; 15.30; 19.30. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|H llllll'llllllll!llllllllllllll!llll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||jjjjj MAARSCHALK PETAIN, de Fransche Premier: 1 Mei 1917 telde het Fransche leger nog 3.280.000 man. Bij de aanvang van de jongste slag 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche devisies aan Frankrijks zijde, nu maar 10. Thans is de minderheid van het Fransche mate riaal nog grooter dan de minderheid van de troepenmacht. Frankrijk heeft thans minder vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen en te weinig bondgenoo- ten. Laten wij uit de verloren slag een les trekken: Sedert de oorlog heeft de genot zucht de geest van offervaardigheid over woekerd. Men heeft elke inspanning wil len vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wil ik bij u blijven. VAN GEELKERKEN in NSB-vergade- ring te Den Haag: Een volk, dat thans niet afrekent met de democratie, zal ver gaan. In Nederland zal veel veranderen. Oude bestuurders, die niet hebben kun nen denken in Nederlandsch-nationale zin zullen voor het nationaal-soc. bewind moeten plaats maken. Wanneer het Ne- derlandsche volk niet metterdaad en met overtuiging wil meewerken aan de nieu we volksgemeenschap zal het groote Duitschland ons land inlijven, want Duitschland kan met dulden, dat er in het herboren Europa een open gat blijft waar later misschien het Engelsche gif weer zou kunnen binnendringen. De de mocraten, die tijdens de oorlog 15000 volksgenooten hebben opgesloten, zullen hun rekening gepresenteerd krijgen: Zij zullen niet worden opgesloten in concen tratiekampen doch zij zullen worden ver geten en buiten de volksgemeenschap ge plaatst worden. Mijn overtuiging is, dat velen van hen nu met overtuiging met de NSB'ers zij aan zij zullen werken aan de verdere opbouw van het nationaal-soc. Nederland. Eerst dan zal ons volk weer waardig zijn naast en in samenwerking met de grootste machten zelfstandig een plaats te behouden in het nieuwe Europa. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllll||llllllllll!llllllllllllllllllllllllllll|||lllllllllllll|||||| llllll BINNENLAND ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinrniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| De herfstjaarbeurs te Utrecht wordt gehouden van 312 September. De traditioneele Vierdaagsche Af- standsmarsch gaat dit jaar niet door. Maastunnelbouw te Rotterdam vindt voortgang. Het vierde tunnelstuk is gear riveerd. A'dam De 37-j. expeditieknecht, ,die zijn vroegere verloofde met een mes doodde, kreeg 15 jaar gevangenis. Te Opperdoes bracht de collecte voor de oorlogsslachtoffers f 1000 op, dat is een gulden per inwoner. Het Volksblad meldt, dat bijna over al de A.J.C. haar cultureele werk voort zet. Urk wordt weer door een muggen plaag geteisterd. Zwarte wolken komen van de oevers van het IJselmeer en ver spreiden zich over het dorp. Te Alphen a. d. Rijn is de 10-j. Theo van Rijsdam na het verlaten van de R.K school te water geraakt en verdron ken. Delft. Wegens diefstal en heling van 200 prismakijkers uit een der rijksgebou wen, waarde f 8000, zijn 4 personen ge arresteerd. Te Den Helder werd Dinsdag mej. Charmes, die 25 jaar als verloskundige werkzaam was (bijna 6000 babies), in de bloemetjes gezet: 50 bloemstukken. Rotterdam Drie personen, die uit een door puin bedolven brandkast van de heer Kok voor f 16000 juweelen stalen, zijn tot 18 mnd gevangenis veroordeeld. Te Nijkerk is tijdens de evacuatie enorm geplunderd. Bij een onder aanvoe ring van de burgemeester gehouden klop jacht werden echter wel 40 persoen aan gehouden. Een groot aantal soldaten sneuvel den op het Eiland van Dordrecht. Zij be hoorden meest tot le bat. 28e reg. inf Te hunner eere is nu te Dubbeldam een monument onthuld. Te Utrecht reed een motorrijder op Vredenburg door het roode stoplicht Een bejaard echtpaar werd tegen de grond gesmakt. De man brak een been, de vrouw kreeg zoo'n hersenschudding, dat ze in levensgevaar verkeert. Een telling van honden is op komst met het oog op de distributie van huis- dierenvoedsel. Voor de aanvrage van voer dient men zich te wenden tot het Rijksbureau te Beekbergen, Spelderholt 22. Den Haag. Bij de overdracht van een SS-Doodskop-regiment aan de Rijkscom missaris Seyss-Inquart zeide deze o.a.: Ter bescherming van onze levensrechten moesten wij ook dit land binnenrukken. Maar wij staan hier in dit land niet als vijanden. Wij wenschen het Nederland- sche volk te achten als een Germaansch volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch de Neder landers hun levensrecht niet ontnemen. Te Doornspijk is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuur van boerderij J. van der Veen. Schuur, woonhuis, hooiberg en de heele inventaris gingen verloren. Door watergebrek kon de brandweer niets uitrichten. De fam. Van Veen was laag verzekerd, het gezin j van de inwonende zoon in het geheel niet Rotterdam. Bij zijn bezoek aan de stad deelde Rijkscomm. Dr Seyss-Inquart mee, dat hij 10 millioen gulden voor de zwaarst getroffenen in de stad had uitge trokken. Tusschen Nijkerk-Putten is de wiel- ijder T. K. door een hem achteroprijden- de auto aangereden en gedood. De auto reed daarna tegen een boom, waarbij ze zwaar werd beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Utrecht. Tegen de 22-j. bakker JF die zich voor zijn 26-j. broer uitgaf en als zoodanig aan het examen voor het Mid denstandsdiploma deelnam, is 4 mnd. met aftrek preventief gevorderd. Zijn broer was al tweemaal gezakt. Het bedrog kwam uit doordat het handschrift niet klopte met dat van een tevoren ingele verde vragenlijst. Putte (N.B.). Tijdens de oorlog is de kerk van Putte op de grens van België geheel uitgebrand. Toen ze in 1867 was voltooid, was het eerste kind, dat er in werd gedoopt G. Mathesse. En toen 1 Mei 1940 de laatste begrafenisdienst werd ge houden, luttele dagen voor de kerk werd verwoest, was deze voor diezelfde G. Ma thesse. Illllliiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii inlllill VAN OVER DE GRENS. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| In antwoord op het Fransch-Duitsche verzoek om wapenstilstand, kwamen, zoo als gemeld, de Fuehrer en de Duce Dins dag in de Fuehrerbau te Muenchen bij een. Het resultaat van hun bespreking, welke vier uur duurde, was, dat aan Frankrijk verzocht werd de namen van de gevolmachtigden voor de te voeren onderhandelingen bekend te maken. Na dat dit was geschied, werden deze heeren tot een bespreking uitgenoodigd. Per vliegtuig vertrokken zij gisteren naar het Bosch van Compiègne, waar zij in 't zelfde salonrijtuig. waarin in Nov. 1918 het Wapenstilstandsverdrag werd onder teekend, 's middags om 3.30 ontvangen werden door de Fuehrer, Maarschalk Goe ring, Adm. Raeder; Hess (plaatsvervanger van de Fuehrer), Minister Von Ribben- trop, Generaal Keitel, Generaal Von Brauchitsch In de inleiding tot de te stellen eischen voor een wapenstilstand (zoolang deze niet geteekend is, duurt de strijd voort), voorgelezen door Generaal Keitel, .werd verklaard, dat Duitschland de oorlog van 1914 niet heeft gewild; dat Duitschland deze oorlog van 19141918 ondanks de overmacht niet verloor (de opstand in eigen land gaf de weermacht een dolk stoot in de rug); dat 11 Nov. 1918 voor het Duitsche volk een lijdensgeschiedenis begon: dat woordbreuk en mijneed tegen het Duitsche volk samenspanden; dat Sep tember 1939 Frankrijk en Engeland weer zonder reden Duitschland de oor log verklaarden; dat Frankrijk na held haftige tegenstand in een reeks onverge lijkelijk bloedige gevechten thans over wonnen en ineengestort is. Duitschlands doel is daarom niet aan de te stellen voor waarden een karakter van smaad te ver- leenen. Wel wenscht Duitschland: lc. Hervatting van de strijd te verhin deren; 2e. alle waarborgen voor voortzetting van de aan Duitschland opgedrongen oorlog tegen Engeland; 3c voorwaarden te scheppen tot herstel van de vrede, met als eerste doel: Herstel van met geweld aan Duitschland aange daan onrecht. Om 4.25 begaf de Fransche delegatie zich na de voor haar gereserveerde tent, waar ze zich per telefoon en verreschrijf- installatie met de Regeering te Bordeaux in verbinding kon stellen. Om zes uur keerde zij naar het Salonrijtuig terug ter nadere bespreking. De gansche avond duurde de conferentie voort. Geen enkel nader bericht werd daaromtrent gisteren meer verstrekt. Donderdag heeft Frankrijk eenzelfde verzoek aan Italië gericht. Het antwoord van de Duce was gelijkluidend aan dat van de Fuehrer. Ook met Italië zal wel dra over staking der vijandelijkheden worden beraadslaagd. Intusschen duurt de strijd in Frankrijk nog voort. Nu we dit schrijven is al meer dan de helft van het land in Duitsche handen. Meer en meer blijkt echter, dat Frankrijk voor een verloren zaak vecht. De kans op hulpverleening door de Ver. Staten is uiterst gering, terwijl ook Tur kije weinig neiging meer vertoont om aan de zijde van de geallieerden te komen. Daar komt bij dat een breuk dreigt tus schen Faroek, de Egyptische koning en de Engelsche regeering en wel omdat Fa- roek niet voornemens schijnt zijn land in de oorlog te storten. Het bestaan ver drag verplicht Engeland tot hulp aan Egypte, ingeval dit land wordt aangeval len, maar wederkeerig zou deze hulp niet zijn. Hierop zou de Egyptische koning zich nu beroepen. Aan de Duitsch-Russische grens zouden zich Russische troepen samentrekken. En geland legt dit uit als een bedreiging van Duitschland, maar Berlijn ontkent met klem, dat Moskou daarmee kwade bedoe lingen heeft. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: üp: Onder: Op: Onder: Z. 23 Juni 23,54 9,20 5.19 22,05 M. 24 0,19 10,25 5,19 22,05 D. 25 0,42 11,30 5,19 22,05 W.26 1,05 12,33 5,19 22,05 D. 27 1,26 13,37 5,19 22.05 V. 28 1,40 14,39 5,20 22,05 1. 29 1,50 15,43 5,21 22,05 Woensdag 26 Juni Laatste kwartier.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2