texelsche courant MET TEUN BROUWER OP DE SCHORREN. Deze week TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 JUNI 1940. Een praatje over Wol. DU/TSCHLAND LIBYE IN NEDERLAND De behandeling, bewaring en af levering. Vroeger werd aan behandeling, be waring en aflevering van de wol weinig aandacht geschonken. De Ned. Wolfede ratie met de bij haar aangesloten provin ciale organisaties heeft in dit opzicht veel verbeterd Toch bleek bij de levering van de wol in het afgeloopen jaar, dat ver schillende schapenhouders, 't zij uit on kunde, 't zij uit te geringe belangstelling of anderszins, de wol matig of slecht aan de Regeering leverden. Omdat een en ander op de voor de wol te ontvangen prijs vrij groote invloed kan hebben, geven wij hieronder enkele wenken. Het zal duidelijk zijn, dat voor de fa brikant, die de wol tot gebruiksartikelen moet verwerken, alleen de zuivere wol waarde heeft en dat ook voor deze alléén betaald kan worden. Alle andere stoffen, zooals vet, alle mogelijke verontreinigin gen, zijn geen wol en kunnen dus niet als zoodanig worden betaald. Nog erger. Er is vuil, dat niet alleen waardeloos is, doch door moeilijkheden bij wasschen en be werking nog andere schade berokkent. Degene, die de wol ontvangt, de kwali teit bepaalt en de hoeveelheid afval taxeert, trekt dus voor het afval een ze ker percentage af. Het behoeft ons niet te verwonderen, schrijft De Boerderij, dat de taxatie van de afval met aan de lage kant genomen wordt, vooral als de wol erg vuil is. Men is verplicht de veilige kant en geen risico te nemen. Het is daar om voor de fokker altijd voordeelig de wol zoo goed mogelijk te verzorgen en af te leveren. Een eerste eisch voor het afleveren van hoogwaardige wol is dus: zorgen dat er zoo weinig mogelijk vreemd vuil in voor komt. Het natuurlijke vuil, vet en zweet, kunnen we niet weren. Er zijn nog enkele zaken, die invloed op de waarde van de vacht uitoefenen, zooals de aanwezigheid van doode haren in de vacht, verkleuring van de wol, enz., doch ook daarop kan de fokker geen of weinig invloed uitoefenen. Langs welke wegen komen de verontreinigingen in de wol? 1. Doordat de ligplaats voor de schapen vuil is. 2. Als de mest om de een of andere re den dun is en de wol aan het achterstel bevuild wordt. 3. Door het merken der schapen. 4. Tijdens het scheren. 5. Tijdens de bewaring. --Voor het zoo rein mogelijk houden van 4le wol, moeten de schapen te allen tijde over een zindelijke ligpaats beschikken, b v. in een goede weide. Wanneer wol aan het achterstel be vuild is met mestklonters, moeten die voor het scheren worden verwijderd en, al of niet gewasschen, afzonderlijk wor den geleverd als brokken (noppen). Ook wol, die door het urineeren der schapen miskleurig is geworden, heeft een gerin gere waarde, omdat dergelijke wol alleen voor verfwol kan worden gebruikt. Ook deze moet dus eveneens bij de noppen worden geleverd. Meest worden de schapen, bij verkoop of anderszins, in de wol gemerkt. Daar voor wordt dan soms verf of, wat nog erger is, teer gebruikt. Beide zijn niet of met zeer groote moeite uit de wol te verwijderen en dat maakt, dat die vlok ken waardeloos zijn geworden. Moet men merken, gebruik dan analine-kleurstof- fen, die gemakkelijk worden verwijderd. ZOO ZIET EEN BRANDBOM ER UIT. Bij luchtaanvallen worden veel al brisantbommen en brandbom men uitgeworpen. Brandbommen veroorzaken een hitte van 2000 3000 gr. C.. waarvan ontzagge lijke branden het gevolg kunnen zijn. Een aansporing te meer om al de verduisteringsvoorschriften stipt na te leven. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii|||||| llllllllllll HOE LAAT IHIIIIIIIIi llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllHI TEXEL-DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30. Van Den Helder: 10.—; 16.10; 19.—. Gedenkt de collecte ten bate van het NATIONAAL HULPCOMITÉ 1940 OP ZATERDAG 22 JUNI. Ik moet dan maar eens naar Teun gaan. Teun is de bewaker van de vogel- kolonies op de schorren achter de Een- drachtpolder. Toen hij na de winter sa men met Boot in de lage landen van Waalenburg nog haastig gered had van 't riet, wat er te redden viel, want veel was er gebroken door de massa sneeuw, toen had hij het iedere keer weer gezegd, Als ik vogels wilde zien, dan moest ik maar eens op de Eendrachtschorren gaan kijken als de tijd daar was. Feugels nee, dan waren er in Waalenburg geen. En terwijl hij dit zei, had hij mij een oogje gegeven en van onder zijn pet naar Boot geloerd als wou hij diens re pliek van het gezicht lezen. Maar de laat ste had alleen maar wat harder aan zijn sigaar gezogen en geen antwoord gegeven Ze kenden elkander wel en geven om beurten wel eens af op elkaar als 't over de vogels ging, maar van rivaliteit was geen sprake. Ieder bewaakte zijn door de Vereeniging toegewezen terrein en ze gun den elkaar hun succes. Dit is ook volkomen logisch, want iede re bewaker heeft hier immers een gebied, dat zich door relief en ligging van het andere onderscheidt en veelal daarmee zijn eigen soorten van vogels en planten heeft. En iedere bezoeker heeft weer zijn eigen voorliefde voor een bepaald gebied als geheel of voor bepaalde soorten van flora en fauna afzonderlijk. Zoo zijn voor mij ,de Mielanden en Slufter als land schap met hun ongereptheid aan natuur schoon voorzeker de mooiste. Op weg naar Teun. Maar nu zou ik naar Teun. Het moest er „raak" zijn, had ik gehoord, zooveel groote sterns als er dit jaar waren. Dus pakte ik mijn boeltje maar bij elkaar en peddelde er op af. Een prachtig zonne tje en geen wind. Kortom, ideaal foto- weer. Dit laatste was echter van korte duur, want voor ik nog op de Schorren was, was de hemel zwaar bewolkt. Het pad van de vogelfotograaf gaat niet al tijd over rozen. Eerst maar eens even bij hem thuis aanloopen, dacht ik, want 't kon zijn, dat hij op de Bol zat en dan liep ik hem mis. Nee hoor, hij was naar de Schorren, maar ik moest eerst een kop koffie, eer der mocht ik niet gaan En zoo stapte ik dan, de tent op de schouder, driepoot onder de arm, de dijk op, in de hoop Brouwer te zien Maar niets daarvan. Nu, dan maar wat verder de dijk over. Ik floot al eens, mogelijk was hij heel aan het eind. Maar mets te zien. 'k Begon juist te denken, dat hij toch wel eens terug kon zijn naar de Bol of het bouwland in, naar een bergeenden nest, toen hij op geen drie meter voor mij uit het lange gras opdook. Nou, goeie morgen. Morgen, meester Blij, dat je d'r bent. Ik dacht al, dat je heelemaal niet kwam. Nu, zoo erg is het niet, maar je hoofd staat er tegenwoordig anders niet naar om achter de vogeltjes te loopen. Hou maar op, zei Teun: 'k Heb nog maar vier keer bezoek gehad, andere ja ren al vierhonderd maal. Maar vooruit, nu zijn we er en laten we maar direct de kousen uittrekken, want op die schoentjes (en hij keek eens beteekenis- vol naar mijn witte gym schoenen), moet je toch zeker niet naar de schorren Maar dat wist ik evengoed als hij. Ik weet wat schorren zijn en ken die vette klei met. z'n honderden kreeken en poelen maar al te goed. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. llllllllllll Een kolonie groote sterns van 1012 duizend stuks Zoo gingen we dan op 't pad, naar de groote sterns, zijn nieuwe aanwinst, die er drie jaar geleden kwam nestelen in een bescheiden aantal en die nu was uit gegroeid tot een kolonie van 10-12 dui zend stuks. En terwijl we langs de dui zenden en nog eens duizenden eieren lie pen, die dikwijls niet meer dan 15-20 cM. uit elkaar lagen, kwam zijn enthousiasme los; je voelde, dat dit zijn glorie was, waarvan hij vol trots vertelde, hoe zui nig ze er op ,,'t kantoor" op waren. Niet te veel bezoek en geen tentjes. Nu, dat kon me minder deren. Ik was niet geko men om die witte wolken van vogels te fotografeeren Het gezicht er van is hon derd maal mooier dan de best geslaagde foto. Schouder aan schouder vielen ze achter ons op de nesten en het duizelt je, wanneer je je afvraagt, hoe het mogelijk isk dat er, al zullen ze plaats hebben, toch zoo betrekkelijk weinig vergissingen ge maakt worden. Ook andere vogels. In drie kolonies hadden de vorkstaar ten met hun zwarte kuiven zich neerge zet. Hier en daar lag er een kokmeeuw tusschen, maar deze laatsten hadden hun eigenlijke terrein verderop. Ook de visch- diefjes, hoewel minder talrijk dan de groote sterns, lagen er met honderden. Scholeksters lagen over het heele gebied verspreid, soms 3 tot 4 vlak bij elkaar en aan de buitenkant gaven ook de strandpluvieren blijk van hun aanwezig heid Nog een oogenblik ben ik in de tent ge kropen bij de kokmeeuwen, die niet lang op zich lieten wachten en onderwijl kreeg de bewaker twee nieuwe bezoekers. Bij het naar huis gaan zei Teun: Nou, meester, doe de groeten aan Boot en zeg nu maar, dat je eieren gezien hebt Anders gelooft hij me toch niet. Nu, ik heb het gedaan en de natuurlief hebbers geef ik de raad eens naar de schorren te gaan; het is de moeite waard en het ontspant vooral in deze da gen eens een oogenblik de geest. LARUS CANUS. 'Illlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllll! Ill HERSEN-GYMNASTIEK III ||||||iiiiiiiiiiiiiiiii!ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| In een kast staan twee boeken van 500 blz. naast elkaar, deel I links van deel II. Op blz. 1 bevindt zich een boekenworm. Hoeveel blz. van het boek (schutbladen en omslag niet meegerekend) moet de worm doorknagen om van blz. 1 naar blz. 1000 te komen? OPLOSSING VORIG PROBLEEM. 10.) Geen enkele bladzijde. Wanneer we de schutbladen en omslagen wegne men ligt immers blz. 1 vlak tegen blz. 1000. NIEUW PROBLEEM. LEONARD MATACAN. 11.) In deze naam liggen verborgen de naam van een groote stad en die van een het land, waarin deze stad is gelegen. Probeert u eens uit te visschen, welke die namen zijn. Weenen Ai ilaan flortm Uarseit/e (i nor ho CORSICA ZfyCCioQ\ XOMC Napels [MINORCA SARDINIË Mes si ui- Catania FANTELLERlA LAMPEDUSA MARE NOSTRUM werkgelegenheid voor de transportbedrij ven zal doen ontstaan. In de veenderijen wordt meer geproduceerd dan aanvanke lijk het voornemen was, hetgeen eveneens tewerkstelling van meer arbeidskrachten beteckent. Daarbij nog gevoegd de sterke vraag naar arbeidskrachten in Duitschland en dc gunstige arbeidsvoorwaarden daar te lande, waarvan naar te verwachten is velen gebruik zullen maken, dan kan gezegd worden, dat de toestand van de binnen- landsche arbeidsmarkt er reeds heel wat minder somber uitziet dan enkele weken geleden. Ontslagen worden ingetrokken. Voor een deel is deze hoopgevende ont wikkeling op de arbeidsmarkt ongetwijfeld toe te schrijven aan het verbod tot stop zetting van arbeid in ondernemingen, dat 11 dezer door den Rijkscommissaris werd afgekondigd. Daarbij werd verder bepaald, dat de werktijd in de ondernemingen niet tot minder dan 36 uur in de week mag worden beperkt, dat geen werknemers mogen worden ontslagen en dat de na 9 Mei gegeven ontslagen terstond moeten worden ingetrokken, tenzij deze door den directeur-generaal van den Arbeid zijn goedgekeurd. Opheffing van het bankenmoratorium. Ook in den financieelen toestand kwam deze week een wijziging, die terugkeer tot normale verhoudingen beteekende. Wij doelen op het bankenmoratorium,'dat even eens 11 deze werd opgeheven. Bij dit be sluit teekent het departement van Finan ciën echter aan, dat deze opheffing niets afdoet aan de bestaande reglementen van instellingen als spaarbanken inzake de terugbetaling van spaargelden. De spaar banken blijven volkomen bevoegd uitbe talingen te doen plaats hebben met opzeg- ginstermijn en deze te beperken tot de door haar vastgestelde bedragen. Het telegraafvcrkeer met Indië. Om het economisch verkeer tusschen Nederlandsch-Indië en het moederland zoo veel mogelijk te bevorderen, heeft de Rijks commissaris van het bezette Nederland che gebied bepaald, dat radiotelegrammen met economischen inhoud naar Nederlandsch- Indie toegelaten zullen zijn. Deze telegram men kunnen op alle Nederlandsche post kantoren worden aangeboden en moeten in de Duitsche of in cie Nederlandsche taal zijn gesteld. Particuliere en familietele grammen zullen eerst worden toegelaten, wanneer aan de in Nederlandsch-Indië woonachtige onderdanen van het Duitsche Rijk dezelfde mogelijkheid wordt geboden cn de onbevredigende behandeling en vrij heidsbeperking van deze Duitsche onder danen zal zijn opgeheven. Levering aan de Duitsche weermacht. Met betrekking tot leveranties ten be hoeve van de Duitsche weermacht werd een nieuwe regeling getroffen, volgens welke levensmiddelen en voedermiddclen, waarvoor distributie geldt, slechts aan het Duitsch leger mogen worden afgeleverd tegen ontvangst van een door de betref fende Duitsche militaire autoriteit onder teekenden bon, waarop de soort en de hoe veelheid der aan te koopen producten staat vermeld. Deze bon moet door den leveran cier worden bewaard en kan met de be treffende distributiebons of vergunningen mede worden opgezonden ter verkrijging van een nieuwe toewijzing voor de aan vulling van zijn voorraad. Deze regeling geldt uitsluitend voor aankoopen ten be hoeve van onderdeelen van het Duitsche leger in Nederland en dus r.iet voor in- dividueele aankoopen door Duitsche mili tairen voor eigen gebruik. Brood- en texticlgoederen gerant soeneerd. De distributie werd uitgebreid met twee nieuwe artikelen brood en textielgoede- ren. Brood in een wekelijksch rantsoen van 2000 gram per hoofd der bevolking, uitgezonderd beschuit, koek, banket en koekjes, die nog vrij blijven. Het week- rantsoen van 2000 gram is verkrijgbaar op 20 bons van 100 gram. Ten behoeve van hotels, café's, restaurants en broodjeswin kels worden wisselbons van 50 gram in omloop gebracht, die echter niet in bak kerswinkels, noch aan de deur geldig zul len zijn. Zij dienen uitsluitend, om degenen, die buitenshuis eten, in de gelegenheid te stellen één broodje te kunnen koopen. De samenstelling van het brood zal geleidelijk nog veranderen; rogge en aardappelmeel zullen er in worden verwerkt, zoodat het brood weer ongeveer dezelfde samenstel ling zal krijgen als in den wereldoorlog. Het thans vastgestelde ratnsoen zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, kunnen strekken tot den ogost van het vol gend jaar en dan zal moeten blijken of het gehandhaafd kan blijven. De textieldistributie is zonder bons geregeld. Van de verschillende goede ren die hieronder vallen, zijn de hoe veelheden vastgesteld, welke men per half jaar mag koopen. Hier volgen enkele der voornaamsteéén costuum, éen stel ondergoed voor mannen; twee zijden of kunstzijden japonnen, één japon van andere stof, twee stel ondergoed voor vrouwen en wintermantels of -jassen in het geheel niet. Ook niet de stof daarvoor. Van stof voor andere bestemming mag trouwens maar zooveel gekocht wor den als gelijk staat met de toegestane hoe veelheid van het gereede artikel, dus bijv voor één costuum of 1 japon. Heeft men hiervoor stof gekocht, dan mag men echter binnen het half jaar geen costuum of japon meer klaar koopen. Voor uitzetten en woninginrichting kunnen speciale vergun ningen bij den plaatselijken distributie- dienst worden aangevraagd. Geen vleesch in blik meer. Van 15 Juni af is het verboden vleesch in blik te conserveeren. Vleesch mag thans nog slechts geconserveerd worden met ver gunning van de Nederlandsche Veehouderij centrale en volgens door dit bureau vast te stellen voorschriften. Tevens is het verbo den in blik geconserveerd vleesch of in blik geconserveerde vleeschproducten af te leveren, zoodat ook de verkoop van dit artikel is stopgezet. De brandende olietanks in de verwoeste haven van Duinkerken vormen één vlammenzee. DE KUST WEER VEILIG. Na het staken der vijandelijkheden in Nederland gold een der eerste zorgen van het Duitsche commando het opruimen van de mijnenvelden voor de kust, die een be stendig gevaar opleverden voor de scheep vaart en de visschcrij Hiervoor werd de hulp ingeroepen van de Duitsche mijnen vegers, kleine vaartuigen, die evenwel vol komen berekend zijn voor hun taak Deze voeren sedert uit, om het gevaarlijke kar wei ten uitvoer te brengen. Tcekenen van opleving en herstel. De groote successen der Duitsche wapenen hebben Italië doen be sluiten de tot nu toe gevolgde positie van onzijdigheid te laten varen en eveneens aan de Geallieerden den oorlog te verklaren. Wij wenschen in het midden te laten, welke territoriale eischen Ro me mettertijd zal stel len en slechts een blik te werpen op de Mid- dellandsche Zee, die Italië als „Mare nos trum" beschouwd heeft. Wat zal dan het ge volg zijn van ïtalië's inmenging in het con flict Het zoude ons in dit kader te ver voeren, desbetreffende profe tieën te doen Laat ons aan de hand van ons kaartje, dat voor. zich- zelve spregJU naar voren brengen, dat de verbinding tusschen Frankrijk en zijn Afri- kaansche bezittingen uiterst precair wordt. En dat hierbij niet slechts sprake moet zijn van de Afrikaansche koloniën, behoeft aller minst betoog, als men denkt, dat het Suez- kanaal gesloten is en de scheepvaart der Ge allieerden een grooten omweg moet maken, uit hoofde van het feit. dat de weg die om Kaap de Goede Hoop leidt, meer dan vier duizend zeemijlen lan ger is. hetgeen niet al leen tijd kost, doch ook geld. Moeten geen maatregelen genomen worden voor bunke ren Moeten de sche pen geen grooter pro viand medenemen? En hoe zal het er binnen zeer afzienbaren tijd in de Middellandsche Zee uitzien? Zoude het niet eens tot epn samentreffen van de Ge allieerde vloten en de Ttaliaansche zee macht komen Met andere woorden zounc het schrikkelijk pleit niet eens in de Mid dellandsche Zee worden uitgevochten en hei hier komen tot een uiteindelijke over winning van een der strijdende partijen De tijd zal het leeren. Ir. de reste twee weken van Juni waivr. er op de arbeidsmarkt, die tengevolge van rle bijzondere gebeurtenissen in de maand tevoren sterk was ontwricht, meer en meer symptomen van opleving en herstel waar te nemen. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling spreekt zelfs in dit verband van een gunstige kentering- Niet alleen dat duizenden werk vinden bij de oprui mingswerkzaamheden en den wederop bouw, doch ook tal van fabrieken, die aanvankelijk geheel of gedeeltelijk waren stilgelegd, zijn thans weer in bedrijf ge steld cn breiden hun personeel weer uit. Transportondernemingen voorzien zich van andere vervoermiddelen en stellen op nieuw hun arbeiders in dienst. De werk zaamheden in land- en tuinbouw zijn toe genomen en alles wijst er op, dat de vraag naar arbeiders in deze bedrijfstakken nog sterk zal vermeerderen. Door het wegval len van de motortractie moet ve?l meer handenarbeid worden verricht, hetgeen meer werkkrachten vraagt. Het mijnbe drijf is weer in vollen gang en streeft er naar, de productie tot een zoo hoog moge lijk peil op te voeren. Vervoersmoeilijk- heden, waarmede men thans nog te kam pen heeft, noodzaken tot het opslaan van groote voorraden, doch weldra zullen spoor- en scheepvaartverkeer zoover her steld zijn, dat de levering door het land kan worden hervat, hetgeen weer meer

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5