ONTVOERD. OVER HYPOTHEKEN. |||{||iiiiiiiiiiiii!iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiini||||li llllllllllll VOOR DE VROUW. ■Mlllll ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllll!lll||I||| RECEPTEN. SCHOTEL VAN LAMSVLEESCH en jonge groenten Een pond lamslappen (zonder been), 3 uien, 3 tomaten, wat spersieboontjes, wor teltjes en stoof sla- Als men een eigen groententuin heeft, gebeurt het vaak dat de groente niet toereikend is voor het middagmaal vóór één dag. Deze scho tel, die zeer smakelijk is, geeft de oplos sing. Spersieboontjes en stoofsla kan men vervangen door b.v. doperwten en snij boontjes. - Het vleesch snijdt men in dob belsteentjes en bestrooit men met zout en peper. Maak de groenten schoon en snijd de sla als andijvie. Wasch alles, zet de groenten, uitgezonderd de tomaten, op met weinig water en zout en kook ze bij na gaar. Doe wat bloem op een bord, wentel de stukjes vleesch door de bloem en braad ze mooi bruin in boter of marga rine. Daarna het vleesch in het midden van een vuurvaste schotel leggen. Schik hier omheen netjes de groenten, alles apart en 't laatst de tomaten er tusschen Giet de jus, die U met wat water afge maakt heeft, over het vleesch en zet de schotel 30 45 mnt. in een warme oven. U zult ondervinden, dat deze schotel niet alleen met al die kleuren een lust voor het oog is, wanneer hij op tafel komt maar ook, dat de smaak uitstekend is. En U bent gauw klaar met de afwasch. Indien U niet over een oven beschikt, legt U alles in een diepe schaal met dek sel er op. Zoo op een oliestel plm. drie kwartier stoven (Ingezonden door mevr. Droog) WE MAKEN KOFFIE-EXTRACT. Nu koffie alleen maar op de bon ver krijgbaar is en dan nog slechts één half pond voor een heele maand, ziet men alom naar middelen uit, om van die ge ringe hoeveelheid zooveel mogelijk kop jes te schenken. Een probaat middel be staat in het bereiden van koffie-extract Hier geven we wel drie recepten. No. I hebben we zelfs geprobeerd en uitste kend bevonden. Ervaringen van anderen, die publicatie verdienen, vernemen we gaarne. I. Brand een half pond witte suiker roerende (met houten lepel) in een ge ëmailleerd pannetje donkerbruin. Roer er dan een half ons gemalen koffie door. Neem de pan van het vuur en schenk er voorzichtig lVz liter koud water bij. Zet het weer op een flinke pit en blijf roeren totdat alles goed is opgelost, tot aan de kook, maar laat het niet doorko ken. Zeef het koffie-extract als ze wat is afgekoeld en giet ze in goed schoonge maakte flesschen. Een kleine hoeveelheid extract, aangevuld met kokende melk, geeft een heerlijk kop koffie, waarin u met minder suiker dan gewoonlijk kunt volstaan. II. Neem een half pond gemalen koffie en een half busje koffiestroop. Dit wordt op 1 liter water aan de kook gebracht, waarna men het 20 minuten laat prutte len. Daarna zeven door een doekje. De inhoud van het doekje laat men nog eens op een halve liter water pruttelen en dan opnieuw door een doekje. Wanneer het is afgekoeld doet men het extract (anderhalve L.) in goed schoongemaakte flesschen. III. Brand twee ons witte of basterd suiker, roerende in een geëmailleerd pan netje, tot ze donkerbruin of bijna zwart ziet. Neem ze van het vuur en roer er een half ons fijngemalen koffie, een mes punt koffiestroop en anderhalve liter ko kend water bij. Het water moet bij klei ne scheutjes worden toegevoegd, (opbrui sen). Als alles goed vermengd is, giet men het door een zeef. Doe in een filter van een koffiekan ook een half ons gemalen koffie en een mespunt koffiestroop. Stamp dat stevig aan en giet het klaar gemaakte vocht bij kleine beetjes door de filter. Zoo krijgt u anderhalve liter sterk en geurig extract. Het kan in de kopjes worden aangevuld met kokende melk, met kokend water en melk of met rom. JIIHI FEUILLETON llllll liliniiiniiuiiniinniiiiiiiiiiiiiinnrniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUIIII 64) Tommy kwam ongemerkt naderbij Hij greep haar hand: Ik heb je zoo lief, herhaalde hij op plechtige toon. En eindelijk, toen hij haar in zijn ar men hield, vloeide het laatste greintje kracht en weerstandsvermoegn uit haar weg. Voor zij zich ervan bewust was, had zij geantwoord: fllllllllHI IN DE LACHHOEK llllllllllll De heer P. C. Witte, een vroegere plaatsgenoot, thans wonende te Leerdam, schrijft ons: (Slot.) Geweldige inflatie na vorige wereld oorlog. Vooral in onze veelbewogen tijden springen de voordeelen van „glijdende hypotheken" wel heel sterk in het oog. Velen zullen zich de geweldige inflatie van na de vorige wereldoorlog nog her inneren. Prof. Mees schrijft daarover: „Alle beleggingen in geld werden toen waardeloos, omdat de schuldenaar ook toen de Mark tot een billioenste of min der nog van zijn oorspronkelijke waarde was gedaald, zich van zijn schuld kon kwijten door betaling van zooveel marken als destijds in de overeenkomst was uitgedrukt. Zoo smolten vele vermo gens, vrucht van jarenlange arbeid, ge heel weg en werd vooral een groot deel van de Duitsche middenstand tot de be delstaf gebracht" (Reëele Economie, blz. 38). Dit is onrechtvaardig. Omgekeerd doet zich echter ook het ge val voor, dat juist de credietnemers de schede lijden. Wij hebben pas een periode van groote prijsdaling meegemaakt. Vele boeren, die vroeger hun renten en af lossingen gemakkelijk met de helft van hun jaarlijksche opbrengst konden beta len, moesten daarvoor thans bijna hun heele jaarlijksche opbrengst gebruiken. Weliswaar moesten zij in geld evenveel opbrengen, doch zij moesten daarvoor veel meer goederen leveren, dan zij aan vankelijk hadden kunnen voorzien. Het kwam zelfs vrij veelvuldig voor, dat zelfs hun geheele jaarlijksche opbrengst niet eens meer toereikend was, om aan hun hypothecaire verplichtingen te voldoen. Ook dit is onrechtvaardig. EENS, toen ik nog niet getrouwd was, zwierf ik als zeeman om de aardbol moet je weten. BINNENLAND Op de Veluwe is de boschbessen pluk in volle gang. Prijs 8-13 ct. per pond. Vorig jaar 1220. Amersfoort zal f 1000 besteden om de militaire loopgraven in te richten voor schuilplaatsen voor de burgerbevolking bij luchtaanvallen. Te Rhenen werden gisteren 314 hee- ren- en 119 damesrijwielen en zeven ra dio's geveild. Ze waren achtergelaten door gevluchte burgers en militairen, die niet weer kwamen opdagen. De opbrengst is bestemd voor de opbouw van Rhenen. In Drente zijn Vrijdag de eerste kinderen uit de zwaarst getroffen stre ken van ons land aangekomen. Ze von den in Hoogeveen, Assen, Meppel, Koe- kange, Veenhuizen, enz., een gastvrij ont haal. Leiden. Aan de Chr. H.B.S. slaagde een 17-j. blinde, J. v.d. Veen, voor het eindexamen. Nimmer had hij een onvol doende rapport. Nu hij examen deed lag het gemiddelde van zijn puntenlijst bo ven 8. Hulde voor zulk een prestatie Op de Waal is bij paal 49 de schok ker Udo uit Heerewaarden vernield door een mijn, welke door de bliksem tot ont ploffing kwam. Kort tevoren had de schipper met vrouw en kind de schokker verlaten. (Er liggen nog mijnen in de Waal. Door electriciteit kunnen deze van de wal af tot zinken worden gebracht). Den Haag. Het plan voor uitzending van 6000 kinderen naar de Oostmark, Opper-Donau, neemt vaste vorm aan. Leeftijd: 814 jaar. Duur: twee, drie maanden. Aanvragen te richten tot de Burgemeesters. Centraal Bureau is ge vestigd: Paleis Kneuterdijk te Den Haag. Amsterdam. Met 383 stemmen be sloot de raad de interpellatieDs. Eke- ring over de behandeling van NSB'ers in de oorlogsdagen niet toe te staan. De drie NSB'ers verlieten hierop de verga dering. „We rekenen nog wel af", verze kerde de heer Thomas nog, terwijl de heer Ten Hoorn nog riep: „Eenheid door democratie!" Ik heb je eveneens lief, Tommy. ik heb je lief. Je moet het al die tijd ge weten hebben, dat ik je liefhad. En terwijl zij elkaar innig omhelsden, smolten hun tranen ineen. Nooit of nimmer zal ik 't opgeven, herhaalde Tom my zonder ophouden. Hoe sterk had Natalie zich geacht en nu nu was alles als bij tooverslag ver anderd. Nu zal ik gelukkig zijn, wat er ook gebeurt, zei zij. Wat tusschen ons bestaat, is iets grootsiets ernstigsiets werke lijks! merkte Tommy op. Daar zijn wij het beiden ongetwijfeld over eens. Maar we kunnen toch altijd vrienden den blijven, merkte zij snikkend op. ter wijl zij haar oogen met haar zakdoekje bette. 'n Kouwe troost, zei Tommy. Welnu, je kunt mijn dolende ridder zijn. Ik kan niet zeggen, dat dat erg aan lokkelijk klinkt, merkte Tommy met een diepe zucht op. Maar, ik zal alles doen alles wagen om je gelukkig te maken, zelfs als jeHij zweeg. De gedachte reeds was hem te veel. Buiten zichzelf van ellende verborg hij het gezicht in de handen. Geloof niet, dat het zoo aanlokkelijk is om een prinses te zijn, zei Natalie be droefd, en je altijd maar naar alle mo gelijke voorschriften en regels te moeten voegen. Ik merk nu eerst, dat ik eigen lijk nooit gelukkiger ben geweest, dan in[ de tijd, dat ik nog in Queens Lane was, Het moet anders. Wij zullen moeten afwachten, wat de toekomst ons zal brengen. De onzeker heid der tijden is grooter dan ooit. De twee zoo juist gegeven voorbeelden too- nen echter wel, aan, dat het gewenscht is, dat hypotheken kunnen worden afgelost met zooveel geld als overeenkomt met de koopkracht van de uitgedrukte som op het oogenblik, waarop de hypotheek werd gevestigd. Hiertoe zal men jaarlijks de gemiddel de goederenprijzen in een indexcijfer moeten uitdrukken Als uitgangspunt ne men we daarbij het getal 100 voor 1940. in 1941 zouden wij dan b.v. 78 en in 1942 b.v. 144 kunnen krijgen. Wanneer iemand nu in 1940 tegen hypotheek de somma van f 1000 zou leenen, dan zou hij in 1941 dus f 780 of in 1942 dus f 1440 moeten terugbetalen. Had hij deze f 1000 in 1941 geleend, dan zou hij in 1942 zelfs (144:78) X f 1000 f 1846,15 moeten terugbetalen Er zijn hieraan moeilijkheden verbon den. Zoodra de prijzen omlaag gaan, zullen de geldschieters immers zoo spoedig mo gelijk hun vorderingen opeischen, omdat zij anders in de toekomst minder zullen krijgen Wel zouden zij in de toekomst voor dit mindere geld evenveel goederen kunnen koopen, doch wanneer zij het eer der hadden opgeëischt en het daarna rus tig in hun brandkast hadden bewaard, zouden zij toch meer hebben gehad en dus nog meer goederen hebben kunnen koopen. Omgekeerd zullen de boeren wellicht trachten, om zoodra de prrzen omhoog dreigen te gaan, hun hypotheken zoo spoedig mogelijk af te lossen, aange zien er kans bestaat, dat zij anders later meer zullen moeten betalen. 5 Pet. per jaar aflossen. Daarom zou men als regel moeten aan nemen, dat er per jaar b.v. slechts 5 pet. van een hypotheek mag worden afgelost. Van een hypotheek van f 1000 zou dus 1 50.per jaar mogen worden afgelost. Deze f 50 zou echter eerst moeten worden omgerekend, zoodat zooveel wordt be- Castricums Burgemeester, Mr. Van den Clooster, is lid van de NSB geworden. Wijk aan zee heeft het erg stil. Af- geloopen week kwam er niet een pen- sionaanvrage binnen. Te Houthem, (L.), verloren 2 jon gens, 8 en 10 jaar oud, het leven doordat zij aan een door hen gevonden, niet-ont- plofte granaat hadden gepeuterd. Ou ders en onderwijzers zullen er goed aan doen in deze tijd bij herhaling de jeugd op het levensgevaarlijke hiervan te wij zen. KOSTBAAR GOEDJE. Duitsche soldaten in Noorwegen, bezig met het inladen van benzine voor een der Noorsche vliegvelden, waarvan voor militaire doeleinden eén druk gebruik wordt gemaakt. hoe wreed het leven toen ook voor me* was en hoe vunzig ook mijn omgeving. Daar was tenminste altijd iets waar ik oprecht naar verlangde, al was het alleen maar even een bezoek aan de winkel van mevrouw Lipsky om èr zure bommen te gaan eten ofweet je wel, van die lekkere ingemaakte zuurtjes. Zij snakte met de lippen. Goeie genade, hijgde Tommy. Je bent toch hoop ik, niet verlekkerd op in gemaakt zuur? Pruden's zuur, luidde het in één adem gegeven antwoord, is het beste van het beste. Zij wierp hem een spotziek, ondeugend lachje toe. Er bestond maar eén mogelijkheid meer meer, namelijk volledige en onvoorwaar delijke overgave. Dus je wist alles? vroeg Tommy. Natalie knikte. Op hetzelfde oogenblik dat ik je naam op het bal hoorde, herin nerde ik mij, dat je mij eens verteld had, of althans had laten doorschemeren, dat ingemaakt zuur de basis vormde, waarop je familie haar fortuin gegrondvest had of iets in die geest. Dit was het meest tragische moment in Tommy's leven. Het is afschuwelijk, zuchtte hij. Dat mijn familie toch ook zoo'n onromantisch bedrijf moet hebben. Ach kom, onzin, lachte Natalie. Als ik eenmaal koningin ben, zal ik de regee ring in overweging geven, alleen maar Pruden's zuren aan het leger te doen ver schaffen, al was het alleen maar om het feit, dat je vader zoo bij uitstek Me kunst van acFverteeren verstaat. - taald als overeenkomt met de koopkracht die deze f 50 had op het oogenblik van het vestigen van de hypotheek. Bij de straksgenoemde indexcijfers zou dus van een in 1940 gevestigde hypotheek van f 1000 in 1941 de somma van (78:100)Xf50 f 39.en in 1942 de somma van (144:100) X f 50 f f 72.moeten worden afgelost. Het spreekt vanzelf, dat de nog overblijvende totale hypothecaire schuld toch telkens met f 50 wordt verminderd, zoodat zij in 1941 nog f 950 en in 1942 nog f 900 en NIET in 1941 nog f 961 en in 1942 nog f 889 bedraagt. Voor de be halve de jaarlijksche aflossing nog te be talen jaarlijksche rente zal natuurlijk een soortgelijke omrekening gemaakt moeten worden. Evenveel voor- als nadeelen. Door de aflossing op deze wijze over een grootaantal jaren te verdeelen, zul len de schuldeischers en de schuldenaar gewoonlijk ongeveer evenveel voor- en nadeelen van dit uitstel genieten, omdat er binnen twintig jaar meestal zoowel 'n periode van hoogconjunctuur als een crisis plegen op te treden. Om het ge noemde euvel van tusschentijdsche op zegging tegen te gaan, zou men echter nog een bijzondere bepaling kunnen opnemen. Met hulp van het indexcijfer rekenen wij dan eerst de totale nog onvoldane schuld om. Het aldus verkregen bedrag is óf hooger óf lager dan het niet-omgerekende Maakt de schuldeischer nu een einde aan de hypotheek, dan kan hij slechts het laagste (dus voor hem ongunstigste) van deze twee bédragen vorderen. Maakt de schuldenaar daarentegen een einde aan de hypotheek, dan moet hij juist het hoogste (dus eveneens voor hem ongunstigste) van deze twee bedragen betalen. Wie neemt het initiatief? Het ware te wenschen, dat particu lieren, die samen een hypotheek-overeen komst sluiten, zich voortaan door deze beginselen lieten leiden. Ook de Coöpera tieve Boerenleenbanken zouden derge lijke contracten kunnen samenstellen. Broodverkoop aan hotels, restau rants, enz., is tot nader bericht vrij. Den Haag kreeg Zaterdag bezoek van Minister Goebbels. Een Enkhuizer visscher haalde uit het IJselmeer een ijzeren kist met ge- geweerpatronen op. Alkmaar. De Rijkscommissaris heeft toestemming gegeven tot voortzetting van de restauratie van de Groote Kerk. Met bekwame.spoed is een aanvang gemaakt met aanleg van een spoorweg over de Zuiderzee-afsluitdijk. Te Amsterdam rijdt bij wijze van proef een auto op carbid: zeven K M. op een kg. Inlichtingen: Otten en Endstra, Weesperzijde 257. Het land van Maas en Waal is Don derdagavond door noodweer geteisterd. Hagel berokkende de fruitteelt veel scha de. Veel kassen vernield. Scheveningen. Vorige week werd in 116 reizen voor f7788 aan versche visch besomd. De week daarvoor door 65 kustvisschers f 4252. Te Wilnis is Vrijdag de eerste gras drogerij inons land, tot stand gekomen, met volledige goedkeuring van de be treffende autoriteiten, officieel geopend. Te Egmond aan Zee is Donderdag avond de heer J. Slagter uit Utrecht bij het baden in een mui geraakt en ver dronken. De man was nog maar enkele uren in deze badplaats. Te Rotterdam zijn nog 20.000 arbei ders met 1300 auto's bezig met puinop- ruimen. 17 Mei is er mee begonnen. In totaal denkt men 28 weken noodig te hebben. Het loon is de laatste tijd f 20, Men hoopt een regeling te treffen, waar bij voor beter prestaties meer wordt be taald. Alleen het puinruimen zal dit jaar al millioenen kosten. De N.S.B. eischt: Opheffing van rijkssubsidie aan werkloozenkassen, in voering van een algemeen verplichte rijkswerkloozenkas, opheffing van de on rechtmatige loonaftrek van ongeorgani seerden, opheffing van het verschil tus schen georganiseerden en ongeorganiseer den en uitbetaling van gelijke crisissteun. Tommy bromde iets in zijn binnenste. Dat zou vader ongetwijfeld prettig vin den, antwoordde hij eindelijk. Hij be weert nog steeds dat ik geboren ben om het bedrijf aldoor hooger op te voeren. Hij zegt altijd, dat ik niet uit het hout gesneden ben, waarvan men schrijvers maakt Dat zal je roman uitwijzen, viel Na talie in. O, te denken, dat ik daarin de hoofdrol vervul. Uit pure vreugde klapte zij in de handen. Tommy grinnikte. In elk geval, tante Jane heeft tenminste vertrouwen in me, antwoordde hij. Zij is stapel op me, en op jou eveneens. Ze is net uit Europa aange komen met. Met Krekeltje, onderbrak Natalie hem opgewonden. O, ik kan nauwelijks het oogenblik afwachten, dat ik hen zal weerzien. Ik moet hun spoedig over mijn verloving schrijven en hen uitnoodigen mij in het paleis te komen bezoeken, wanneer ik getrouwd ben en mijn eigen huishoudentje heb. Zij deed net, alsof zij; de blik vol w.aphoop, die over Tommy's gelaat gleed, niet opmerkte. Alles en alles ben ik je tante verplicht en als ik eenmaal koningin ben, wordt Krekeltje, hofdame bij me. Het slaan van een klok, ergens in de buurt van het paleis bracht de jongelie den tot de werkelijkheid terug en ^e^in" nerde hen aan de tragedie hunner liefde. Tegelijkertijd dee'd zich een waarschu wend klopje hooren op de deur aan het andere eind van de kamer. (Wordt vervolgd.) Een groot gedeelte van de hypothekee komt echter tot stand door middel van hj potheekbanken. Een hypotheekbanj pleegt eenerzij ds gelden op te nemen vr het publiek tegen afgifte van pandbri ven aan toonder en anderzijds gelden u te leenen aan derden onder hypothecai verband. Deze pandbrieven zijn 'n sooi 1 obligaties. Men kan een dergelijke pandj brief met inwisselen, wanneer men wil Meestal lost de hypotheekbank j aarlijk. een bepaald percentage van het aantai uitgegeven pandbrieven af met het d00[ zijn eigen hypothecaire schuldenaanlaf-jj geloste geld. De nummers van deze brieven worden door loting aangewen 1 Men kan dus niet van te voren wetyj f wanneer zijn pandbrief afgelost wow'j Heeft men echter eerder geld noodig, d* kan men zijn pandbrief verkoopen. Begint op Texel de victorie" j Wanneer een hypotheekbank „glijdeiv'-f de hypotheken" zou verstrekken, zou zl ook de rente en de aflossing van de pand brieven met behulp van het indexcijft moeten omrekenen. De verkoopswaard» van nog niet-aflosbare pandbrieven mo? dan eveneens met behulp van dit inde* cijfer worden omgerekend. Waarschijnlijk zullen de reeds bestaande hypotheekban ken hiertoe niet genegen of in staat zijn. Wellicht kan echter ook hiermede, even als met de glijdende pachtschaal, op Texel een aanvang worden gemaakt. Er moet dan op Texel een nieuwe hypotheekbank, n.l. „De Texelsche BanlC" worden opge richt. Later kunnen dan ook elders filia len komen. Zoo kan op Texel wellicht een nieuwe beweging ontstaan, welke zich over Nederland en over de geheele wereld zal verbreiden. Lezers, die over dit alleszins belangrij-.' ke, door de heer Witte zoo glashelder be-^j handelde onderwerp mede hun oordeel willen geven, stellen we gaarne in de ge legenheid dit te publiceeren. REDACTIE, SIR HUBERT WILKINS. De Amerikaansche Pool-onder- zoeker Sir Hubert Wilkins wil trachten van Mc Murray (Canada) uit per onderzeeboot onder het ijs door de Pool te bereiken. Wat een waagstuk! UIII|llllll!llilllllllllUlllltllllllllllIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||l llllllllllll ZOO S°RAK.- llllllllllll IIIIRiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ROST VAN TONNINGEN, te Haarlem: De N.S.B. stoort zich aan geen enkel ver-S bod. Alle verboden z uilen opgeheven worden, opdat de NSB haar werk van op-'5-' bouw kan beginnen. Als het vergotei bloed werkelijk zijn offer waard is, moë elk waarachtig vaderlander inzien, da> de periode van onderlinge strijd voorbij is. Weg nu met de verdeeldheid! ||||||iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiini.iiij]|||| VAN DE BOEKENPLANK. ||||||iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Ontdek de mensch aan zijn hand- schrift, door H Berna Met voorbeelden van handschriften en een proeve vam analyse. Geïll. 63 blz. f 1.25. Gulliver's reizen naar verschillende verre landen, door Jonathan Swift. Geill 351 blz., geb. f 6.90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID 214. Hormonen. „Hormoon" beteekent letterlijk wat aandrijft". Men bedoelt er de stoffen mee, die door verschillende klieren worden afgescheiden en in het lichaam zelf hun werking verder uitoefe nen. Zoo scheiden de schildklier, bijnier bersenaanhangsel, geslachtsklier, enz vafl deze stoffen af, die een belangrijke rol spelen voor de verrichting en de samen- werking der organen. Ieder dier O' mensch produceert deze hormonen. Bij n ziekte kan er een tekort aan ontstak en dan kan 'dit soms aangevuld worden door de klierproducten van dieren. I&er~ voor worden tegenwoordig meestal run deren en varkens gebruikt, die door groote exportslachterijen verwerkt wor den, want men heeft groote hoeveelheden kliersubstantie noodig om daar de horn^° nen uit te bereiden. Een van de bekend ste is het INSULINE, uit de buikspeeksei klier, 't geneesmiddel tegen/'suikerziekte.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4