HET SCHIL min min mm mm mm mm mm mm mm jg si min mui mm mm mm mm mm mm mm i WIJ WONEN OP EEN EILAND MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incasso- bureau voor de Middenstand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daagsche zeer verzorgde courant, waar- in o.m. de faillissementsgege- vens volledig opgenomen wor- den, wordt op schriftelijke aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. 1 N.V PROVINCIAAL BELANG, 1 Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) AMSTERDAM C. H Voor Middenst. Fed. en Bonden kan speciale overeenkomst getrof- fen worden. DISTRIBUTIE Terugkooping Rubberzegels. De distributiedienst is genegen de rub berzegels van f 0.25, f 0.50 en f 1.00 van de handelaren terug te koopen, mits deze zegels ongeschonden zijn. Geldige bonnen. Bon 85: koffie en thee t.m. 2 Aug. Bon 80: suiker t.m. 25 Juli. Bon 75: meel t.m. 12 Juli. Petroleumzegel Periode 2 t.m. 13 Juli. Broodbonnen 51 t.m. 60 inwisselbaar t.m. 18 Juli. Openstelling Distributiekantoor. Nogmaals wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het distribu tiekantoor voor alle doeleinden alleen en uitsluitend geopend is iedere werkdag van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Dit is be doeld voor iedereen, die om een of andere reden op het distributiekantoor zijn moet. Toewijzingen koffie en thee. De toewijzingen van de eerste distri butieperiode van koffie en thee, welke geldig waren tot 5 Juli 1940, zijn ver lengd tot en met 2 Aug. 1940. Zij, die in het bezit zijn van deze toewijzingen, kun nen deze alsnog opzenden aan hun gros sier. VAN DUINROOSJES GESPROKEN. Texels duinflora is wijd en zijn be kend, vooral in de kringen van natuur vrienden. De plantengroei is met alleen zeer weelderig, maar men vindt er bloe men en planten, die als zeldzaam mogen worden aangemerkt. Verder zijn er bloemen, die over zulk een oppervlakte de kleur van de duinen bepalen, dat ze daardoor alleen reeds een bespreking waard zijn. We denken hier b.v. aan de zoo bekende duinroosjes, waarover Dr. Jac. P. Thijsse in het Juni-Juli-nummer van De Levende Natuur het volgende schrijft: Op Texel vindt ge ze begin Juli nog flink in de bloei en hier houden ze het uit tot Sint-Jacob. Roode Duinroosjes treffen we op Texel zeer veel aan van paal XV tot paal XVII (en ook veel in de Kennemer duinen). Ze vermenigvuldi gen zich zeer sterk door ondergrondsche uitloopers en daardoor worden ze op menige plaats overheerschend. Zoowel op Texel als in Kennemerland, maar op Texel het meest, vinden we de duinen over oppervlakten van verscheidene hec taren dicht bedekt met lage duinroosjes, echt een tapijt, alleen hier en daar een plekje thijm, muurpeper, doddegras en mos. De planten blijven laag, gemiddeld 30 cM. hoog. Het konijn is aan deze for matie waarschijnlijk niet vreemd, maar de straffe zeewind, de heldere zonne schijn, de droge bodem, zijn toch wel de voornaamste factoren. Op beschaduwde plaatsen en tusschen ander gewas (kruip wilg, struikhei) worden de Duinroosjes vaak hooger dan een meter. Na de bloei tijd gaan ze net als de hondsroos en de egelantier uitgroeien met nieuwe loten uit de wortel" en ook uit de sten gels boven de grond. De hondsroos blijkt een snelgroeier te zijn. Op 10 Sept. 1939 mat Dr. Thijsse in Thijsse's Hof een ,,grondloot" van wel 4.20 M. en een „sten- gelloot", recht omhoog, van wel 3.80 M. De bloemen van deze rozen duren twee dagen; 's nachts zijn ze gesloten, 's Mor gens ontluikt de „oude" bloem een uur eerder dan de knop HUN LAATSTE WOORD. We laten hier volgen de laatste woor den van eenige beroemde personen. Men beweert althans dat ze deze in hun ster vensuur hebben uitgesproken: Keizer Augustus: „Klapt in de handen, gij vrienden, de comedie is ten einde". Cleopatra: „Neen, men zal mij niet aan de triomfwagen spannen." Hendrik VIII van Engeland tot zijn doctoren: „Ik laat u onthoofden, als u niet verklaren kunt mij te redden." Karei I van Engeland: „Ik laat een kroon van aardsche onrust om er een van hemelsche rust te ontvangen." Koningin Elisabeth: „Al mijn bezittin gen voor een oogenblik tijds". Anna Boleyn: „Ik heb gehoord, dat de beul zijn werk goed verstaat. Ik heb zoo'n kleine hals". Washington: „Het gaat goed". Mirabeau: „Laat mij sterven bij de klank van schoone muziek". Nelson: „Goddank, ik heb mijn plicht gedaan". Goethe; „Meer licht". Ibsen: „Integendeel". Ullllllllllllllllllllllllllll'lllllllllillllllllllllilllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllIHlil Illinium WEET U ZE ALLE VIJF ||||||l!llll lllll|llllllllllll!ll!Ulllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| 786 Kummel is een soort. 787 Algerie levert veel k 788 William Booth stichtte....? (1878) 789 De Krim-oorlog, gevoerd tus schen 790 Een kris is een soort....? ANTWOORDEN. 786 Likeur, uit karwijzaad. 787 Kurk. 788 Het Leger des Heils. 789 Rusland en Turkije, Frankrijk, En geland, Sardinië. 790 Dolk (Maleisch.) NIEUWE VRAGEN 791 H. Malot schreef o.a 792 Hoe lang duurt de nacht aan de evenaar? 793 Van de vlinders behoort 90 pet. tot de. 794 Oberon, Koning der. 795 Een oehoe is een soort REGISTRATIE van vrachtauto's en tractors. We brengen onder de aandacht van houders van vrachtauto's, opleggers, aan hangwagens en tractors, dat zij verplicht zijn zoo spoedig mogelijk van het bezit van dat materiaal aangifte te doen. Deze aangifte moet geschieden op een formu lier, dat op het distributiekantoor ver krijgbaar is. Na invulling moet dit for mulier worden opgezonden aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek, afd. Ver keer, Oostduinlaan 2, Den Haag. RADIOLUISTERAARS, OPGELET! Zaterdag is door de Rijkscommissaris voor het bezette Nederl. gebied een verordening afgekondigd, waarin met na druk wordt bepaald, dat alleen geluisterd mag worden naar omroepzenders in het bezette Nederlandsche gebied of naar zenders binnen het Groot-Duitsche rijk. Wie naar andere zenders luistert kan gestraft worden met wel twee jaar ge vangenis plus nog wel honderd duizend gulden boete. Bovendien wordt het radio toestel verbeurd verklaard. In ernstige gevallen kan zelfs tien jaar gevangenis worden opgelegd en een nog zwaardere geldboete. Ook het verspreiden van be richten, door vreemde zenders uitgezon den, direct of indirect, is strafbaar. OVER VISCHOTTERS. In het laatst verschenen nummer van de Levende Natuur schrijft de heer G. A. Brouwer over de uitroeiing van de visch- otter in ons land. Wat de kop van Noord- Holland betreft weet de heer Brouwer te vertellen, dat de otter zich vooral hier boven Alkmaar heeft kunnen hand haven, o.a. in het Zwanenwater. Van hier uit zou de Wieringermeer zijn „be volkt." Maar het kan ook zijn, dat dit een te grootscheepsche benaming is voor het feit, dat zich tegenwoordig enkele otters ophouden in het Amstelmeer en in de breede kanalen van de nieuwe polder. In de zomer van 1933 is een verdron ken otter aangetroffen in een vischfuik in de Prins Hendnkpolder. De heer Brou wer is van meening, dat dit waarschijn lijk een otter was, die van de vaste wal van Noord-Holland een „uitstapje" naar Texel maakte. Vriendelijk noodigen wij lezers, die ons misschien over het voorkomen van de vischotter op Texel kunnen inlichten, uit, dit te willen doen. Wij zullen er melding van maken in ons blad en er kennis van geven aan de schrijver van bovenge noemd artikel, die van dit onderwerp studie maakt. ONZE VOGELS IN HET PARK. Er blijkt steeds meer belangstelling aan de dag te worden gelegd voor de vo gels in de Park-volière. Dat is prettig voor degenen, die zich voor de instand houding daarvan zooveel moeite geven. Het spoort hen aan en geeft moed voor de toekomst. We mogen niet vergeten, dat er niet alleen veel tijd wordt gevergd om alles naar behooren te verzorgen, maar ook nogal heel wat geld. De volière wordt onderhouden op kosten van het Texelsch Museum, maar de rekening is de laatste tijd niet mis, omdat het voer nogal prijzig is. Wil men nu in staat zijn de vogels regelmatig van het noodige te voorzien, dan zal versterking van de kas vereischt zijn Mede omdat er buiten het voer nog wel eens uitgaven zijn. Een de zer dagen stelde een ingezetene, de heer S. D. aan de heer H. Kraai, de beheerder van ons Museum, een rijksdaalder ter hand als bijdrage in de kosten. Een loffe lijk voorbeeld, dat we gaarne ter navol ging willen vermelden. Het zijn vogels van diverse pluimage, die nu in de volière gehuisvest zijn: in- landsche en tropische. Ge moet eens gaan kijken naar de z.g. wevervogels, die nu juist vlijtig bezig zijn met het bouwen van hun merkwaardige nest. Van de Ca- lifornische kuifkwartel maakten we reeds melding. Verder zijn er o.a. nog sijsjes, putters en diverse vinken, die u er op uw gemak kunt gade slaan. Nu de heer H. Kraai nog niet hersteld is, is het voornamelijk de heer D. J. Looijen, die in zfjn vrije tijd zijn zorgen aan de volière wijdt. De vogels hebben zijn volle belangstelling en de kennis, welke hij zich daaromtrent eigen heeft gemaakt, is waarborg, dat zij de behan deling krijgen, welke zij behoeven. Bijdragen voor de Park-volière wor den gaarne in ontvangst genomen door de heeren H. J. Kraai en D. J. Looijen. Illlllllllll HOE LAAT Hllllllllli TEXEL-DEN HELDER v.v. Van Texel: 7.45; 14.—; 17.30. Van Den Helder: 10.16.10; 19. UIT DE VOGELWERELD. Draaihalzen en rosse Grutto's. De heer J. Drijver schrijft in 't nieuw ste nummer van de Levende Natuur: Op 30 April 1.1. zag ik in een tuin aan de Warmoesstraat te Den Burg een draai- hals, die zich op of vlak bij de grond ophield en later in een boom ging zitten. De soort broedt op Texel niet, zoodat on getwijfeld van een doortrekker sprake is. Trouwens, in de laatste dagen van April en in de eerste van Mei worden draaihal zen op de trek meermalen waargenomen, ook bij vuurtorens. In de middag van dezelfde dag vond er over het lage gebied bij Dijkmanshuizen een drukke trek plaats van rosse grutto's, waarvan verscheidene het zomerkleed droegen. Deze vogels vlogen betrekkelijk laag in groepjes van twintig tot vijftig stuks en zonder uitzondering in N O.- richting GROOTE STERNS. In hetzelfde nummer van de Levende Natuur schrijft Dr. Thijsse: Klaas Kalis, de vogelwachter van Na tuurmonumenten onder Oudeschild, be richt mij, dat op 18 April de Groote Sterns bij tienduizenden op bovenge noemde plaatsen zijn aangekomen. Zij blijven daar eenige dagen en dan trekt de groote massa verder: naar de schor ren achter de Eendracht, naar Griend en nog verder. Op het Hop blijven eenige honderden paren broeden. Het verder reizen geschiedt troepsgewijs, meest in de avond, niet allemaal tegelijk, noch al lemaal op één dag, maar toch vaak in indrukwekkende troepen. Het is wel zeer de moeite waard, zoo teekent Dr. Thijsse aan, vooral de laatste week van April op Texel door te bren gen, niet alleen om de groote sterns en de vischdiefjes, maar ook om al het an dere vogelgedoe. FRAGMENT UIT door F. LE MAIRE. ,,'n Drukfout", zegt de welwillende lezer bij het zien van bovenstaand op schrift met één oogopslag en nochtans heeft hij het mis. Van Cuyck, de reiziger van omstreeks 1750, bericht, dat moge lijk het dorp Oude Schild zijn naam ge kregen heeft „van het uithangbord van deze of geene herberg". Een gemakkelijke verklaring, die aan stonds de vraag doet rijzen, of nu omdat een uithangbord moet zijn genoemd, wordt, een dorp, dat Schil heet, ook naar een uithangbord moet zijn genoemd. Het plaatsje, dat men thans binnen vaart door den nauwen havenmond met als eerewacht op eiken dukdalf een grau we meeuw, ligt daar achter den dijk, die wel nooit tevoren zoo zwaar geweest zal zijn als in deze dagen na de extra-op hooging in verband met de Zuiderzee- drooglegging. „Waarschynelyk heeft het een spoedi ger aanwas bekoomen, vermits de loot- sen, die hier moeten woonen, en een groot gedeelte der inwooners uitmaaken, doorgaans zeer welgestelde lieden zyn, die geen zwaarigheid maaken zullen, om U, wanneer Gy hen bezoekt, meer dan ééne soort van wyn aan te bieden". Wie van Nieuwediep komt aangevaren ziet het dorp achter den dijk liggen: keu rig links afgesloten door het Katholieke kerkje. De beide pastorieën alleen be schikken over twee verdiepingen, zoodat het mogelijk is over den dijk de zee te zien, des winters waarschijnlijk uitslui tend via een regiment tochtdekens. Bij het baken toetert de boot en op dit sein herleeft het Schil voor enkele oogen- blikken, om na het vertrek der passagiers naar de andere dorpen weer als uitge storven te lijken. Elk op zichzelf doen dat de starende lieden, die bij den dijk liggen of aan de oploopende weg zitten Elk van de Texelsche dorpen heeft zijn eigen bekoorlijkheden en karakter. Zoo ergens dan hangt hier de bevolking aan elkaar, al blijkt die eensgezindheid ook niet in den vischafslag of bij de beschou wingen, waartoe een incidenteel geschil aanleiding geeft. Een staal van het zich één gevoelen was in 1938 nog het beschikbaar stellen van de terreintjes, die de meeste bewo ners in eigendom bezaten in de dijkglooi- ing, toen de aanleg van een rijwielpad in uitzicht werd gesteld. Geen gechicaneer, van niemand een voorbeeld voor de rest van de wereld, het overige Texel in begrepen. Wie in de haven kijkt, ziet er de kleine schuitjes liggen, die van de Oude Schil ders zijn. De bevolking heeft betere tij den gekend, toen des zomers nog wier of zeegras werd gevischt en gemaaid op de uiterwaarden, en in het najaar en des winters met succes op garnalen en wulken werd gevaren. Aan beide heeft de Afsluitdijk een eind gemaakt en de erkenning als belanghebbende in den zin der Zuiderzeesteunwet, bevochten na lange jaren van strijd, kan de bittere pil van een hopelooze toekomst niet vergul den. Ver buiten het dorp ligt het kerkhofje, alleen maar te bereiken door een scha- VERMOGENS die in beslag kunnen worden ge nomen. De Rijkscommissaris heeft Zaterdag 'n verordening afgekondigd betreffende de inbeslagneming van vijandelijke vermo gens (geheel of ten deele). Dit kan n.l. geschieden met de vermogens van per sonen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk, bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen. Hetzelfde geldt voor goederen en rech ten, die ter bevordering van dat streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn te dienen. BELEEFD VERZOEK. Zendt uw advertentieopdrachten voor het Woensdagnummer Maan dag in en voor het Zaterdagnum mer Donderdag. Illlllllllll SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-NIEUWS. Vrijdag speelde Texel adsp. tegen Tex. Boys adsp. Ditmaal werden de punten gedeeld: 11, dit door het in eigen doel schieten van een onzer verdedigers. Uit de uitslag blijkt, dat de achterhoeden aan beide kanten het sterkst waren. Wanneer Tex. Boys op bezoek komt, is momenteel nog niet bekend. Donderdagavond trainen voetbal. Zondagmorgen en Dinsdagavond Athle- tiek. d.D. penweidje en op het aardige, witte hek leest de voorbijgaande vreemdeling en het eeuwige, ware woord De reede van Texel komt in vele be roemde scheepsjournalen voor. Vaak toefde De Ruyter in Oude Schild. Hij en Tromp schonken aan de kerk twee kope ren luchters, die nog in het oude, char mante gebouw hangen, dat daar even buiten het dorp iets hooger is gelegen met zijn houten toren en verschraald witte muren, als een stukje uit een blok kendoos waarmee een harde kinderhand al vaak heeft gespeeld. In het hotel „De Zeven Provinciën" placht De Ruyter te logeeren en Blok deelt in zijn levensbeschrijving o.a. het volgende mede: „Hij begaf zich 26 April 1659 uit Am sterdam naar Texel, waar de vloot zich moest verzamelen. Hem vergezelde daar heen ditmaal een geheele familiestoet, „zijn vrouw, zijn schoonzoon, De Witte en diens vrouw Cornelia, zijn dochter Alida, Margaretha en Anna, welke laatste hij nog met hare oude Zeeuwsche namen „Aelke, Gryetken en Anneke Ruyters" noemt, zijn nicht Grietje van Gelder en Anna, de dochter van zijn vriend en zaak waarnemer, kapitein Duym. De reis ging ditmaal over Buiksloot en Purmerend, dan over Schagen naar „den (H)elder" en oude Schild. De vrouwen bleven geruimen tijd bij de vloot, al keer den ze nu en dan naar Amsterdam terug". „Naar Texel", staat er, en hoewel het gezelschap wel in het Schil zal zijn ge weest, staat het toch voor de reclame wel goed, hen te beschouwen als de eerste illustre badgasten aan het Noordzeebad „De Koog", dat in die dagen 88 huizen telde en een visschersbevolking had. Ook Houtman en De Keizer vertrokken van Texel's reede. Tevergeefs zoekt men naar bijzonderheden in de journalen over de plaats van afvaart, waar men onge twijfeld vaak op een gunstigen wind heeft liggen wachten, maar natuurlijk met het hoofd zoo vol plannen voor de avontuurlijke vaart die dra beginnen zou, dat er geen aandacht was voor het begin punt der reize. Doch bekend bleef het waterhalen op Texel uit de Weezenput- ten bij Brakestein. „Deeze put"' aldus een oud werk, „die een onnoemelijke menigte Water uitlevert, wordt ten voordeele van 't Gemeene Weeshuis verpagt. Van het Schil tot dien Put loopt een Vaart, waar door de Waterhaaling zeer gemakkelijk wordt gemaakt". En Van Cuyk deelt me de, dat „de watervaten met een windas op den dyk, en vervolgens van den dyk in de lootsschuit worden gelaaten, die de vaten verder naar de schepen brengt; elk vat water of zoo genoemd „varken", tot aan den dyk gebracht zynde, kost acht stuivers". Boven den dijk steken de puntgeveltjes uit. Het zijn er nog maar weinig met een groen-houten topgeveltje en juist op die vaak zoo in en door elkaar gebouwde perceeltjes slaat de inspecteur voor de volkshuisvesting zijn blik vol onbewoon- baarverklaringszucht. In het silhouet doet ook de nieuwe school het uitstekend, die nu nog, evenals de Hervormde Kerk, even buiten de bebouwingsstreep achter den dijk ligt, doch die straks bij verdere uitbreiding meer centraal zal zijn gelegen. En naar dit dorp hebben velen, die het verlieten heimwee gekregen; niet alleen het begrijpelijke verlangen van den zee man, die om de Kaap zwerft, doch ook kreeg het hen te pakken, die weggehuwd zijn naar andere dorpen op Texel en die het maar niet kunnen stellen zonder de zee en den dijk en de leut. ||||||llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||ii Illlllllllll GEMEENTE TEXEL niL,, ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||llUU|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| LUCHTBESCHERMING De Burgemeester van Texel deelt medt dat uitsluitend voor Luchtbeschermings. meldingen, waarbij onmiddellijk hulpvef. jj leening wordt verzocht, dag en nacht a^jfl sluiting kan worden verkregen door aliH telefoontoestellen in deze gemeente (oofa door die, welke niet zijn doorverbonden). Er wordt aan herinnerd, dat opgebela! moet worden: Den Burg 36. De Burgemeester voornoemd, KAMP MOTORVOERTUIGEN EN TRACTORE1 De Burgemeester van Texel maakt be kend, aan alle houders van: le. Motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk inge-i richt tot vracht- of veevervoer; 2e. motorrijtuigen uitsluitend bestemc tot het voortbewegen van opleggers, aan--' hangwagens of andere voertuigen (trac toren 3e. landbouwtractoren, dat zij, volgen- verordening van den secretaris-generaa l v.h. Dep. v. Waterstaat, verplicht ziji van dit houderschap binnen drie dagen m het in werking treden van genoemde ver-'? ordening, aangifte te doen, ongeacht of dt vervoermiddelen al dan niet voor on middellijk gebruik gereed zijn. Meer ge-, noemde verordening is op 6 Juli in wer-v king getreden, zoodat om moeilijkheden te voorkomen, met klem wordt aangera den hieraan onmiddellijk te voldoen. For- muiieren en enveloppen hiervoor, zijn kosteloos op het gemeentehuis (afd. Distr verkrijgbaar. De Burgemeester van Texel, KAMP. ONTSLAG AAN ARBEIDERS Dc Burgemeester brengt in herinne- ring, dat het verboden is, personeel tc ontslaan zonder vergunning van het Di strictshoofd der Arbeidsinspectie te Haar lem. Het ontslagen personeel moet onver wijld weer in dienst worden genomen en gehouden zoolang een verzoek om ver gunning tot ontslagverleening niet is in gewilligd. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat met ingang van 1 Juli 1940 werkgevers vergunning is verleend om arbeiders, die met het oog op een bepaald met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien ti\<f in dienst zijn of worden genomen, te onl- V slaan, mits zoodanige indienstnemingen in het desbetreffende bedrijf gebruikelijk zijn en voorts door den werkgever onver-1 wijld na de indienstneming van zoodani ge arbeider aan het bevoegde Districts hoofd der Arbeidsinspectie een schrifte lijke kennisgeving in TWEEVOUD wor-; de gezonden, houdende opgaaf van aden naam en het adres van werkgever; b. het door werkgever uitgeoefend bedrijf; c. de plaats, waar de werkzaamheden worden., verricht of het werk is gelegen; d. dei£ naam, voorletters en adres van den arbei-g der; e. de werkzaamheden, die deze te verrichten heeft; f. het tijdvak, waarvoor hij in dienst genomen is. Texel, 9 Juli 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. TUSSCHEN 23 EN 5 UUR. Door de Duitsche Commandant is goed gevonden, dat zij, die tusschen 23 en 5 u. DRINGEND doktcrshulp behoeven, zich naar de naastbijzijnde telefoon begeven om deze hulp te verzoeken; hetzelfde geldt voor verloskundige hulp. Deze faciliteit wordt bij gebleken mis bruik terstond ingetrokken voor de ge- •t heele gemeente. Illlllililliliillllllliilliillliillllllllllllllilllllililllllilillllliiilllliiiilliliillllllllllllll Illlllllllll LAATSTE NIEUWS Illlllllllll ||||||i!iiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiii!iniiiiiiiiniiii|||||l Op het eiland Rozenburg zijn giste ren negen bommen gegooid. Een brand bom viel op een huis; kon spoedig ge- bluscht worden. Hoek van Holland wordt bijna elke dag gebombardeerd. Veel huizen zviaar beschadigd. Geen mensch bijna is er de. nachts nog in de stad. Bij Zwolle werden door twee Eng. vliegtuigen vijf bommen geworpen. 2 schippers en een vrouw werden zwaar gewond. Den Haag. De NSB vergadert mor gen in de Dierentuin te Den Haag. Spre ker Ir. Mussert. Dordrecht. De Krijgsraad veroor deelde de 41-j. filiaalhouder S. v.d. Sluis, van de Hema, tot drie jaar gevangenis omdat hij zijn vrouwelijk personeel ver boden had met Duitsche soldaten om te gaan of zelfs met hen te spreken. De krijgsraad noemde dit: Verachtelijk ma ken van de Duitsche weermacht. Italië publiceert zijn eerste vcrlies- lijst inzake het Westfront: gesneuveld 777 vermist 315, gewond 2982. Japan zal krachtig tegen Birma en Hongkong optreden wanneer Engeland de wapendoorvoer nog langer duldt. IIIHIllllllllllllllllllllllllllM^ irilllllllll ZOO SPRAK... Illlllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin]|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»ii>llllll NICHIFOR FRAINIC, Roemeensch Mi nister voor Propaganda: Roemenië heeft niet uit lafheid afstand gedaan van Bes- sarabië, maar om de vrede in dit deel van Europa te handhaven.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2