1 MODERN MATERIAAL ONTVOERD. I ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllll|IIIIIIIUIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||||||||^ ALGEMEENE TEXELSCHE POLITIEVERORDENING. ||||||lllllllllllllli:illlllllllll!llllllllllllllllllll!llllllllll||||||l!l||||||||||||||||H Hij, die zijn erf verhoogt, is verplicht ook de tot afsluiting van een naburig erf dienende muren, schuttingen, hekraster werken, eventueel te verhoogen en die de noodige vastheid te geven, opdat zij door de ophooging niet gaan overhellen. Art. 154. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. CHARLIE CHAN IN DE MOORDKAMER. Een Charlie Chan-film! Dat zegt reeds alles. Waar Charlie Chan's oogen spieden zijn vastberaden stem klinkt en zijn methode, waartegen zelfs de geraffineerd" ste individu niet op kan, wordt uitge voerd, daar wordt een bijzondere sfeer geschapen. Daar is spanning tot het uiter ste. Het wordt Chan in deze film niet gemakkelijk gemaakt. Hij moet een zaak opknappen, waarin de politie, hoe ijverig zij ook speurt, geen licht kan brengen. De film verplaatst ons naar het Amen- kaansche Reno Een vrouw reist er heen. Zij wenscht te scheiden. Het eene raadsel volgt het andere. Een angstschreeuw in de nacht. Een moord. Een weggevluchte vrouw, gebogen over een lijk. Wat is er gebeurd, wie is de dader, waarom? Chan ontmaskert ook deze duistere zaak. Een film, welke voor liefhebbers van detec- tive-stories geen aanbeveling behoeft DE TWEEDE VIOOL. Trudi Hovland, (Sonja Heme), een aan vallig onderwijzeresje uit Noorwegen, krijgt een aanbieding uit Hollywood. Zij slaagt uitstekend en wordt het middel punt van Filmland. Jimmy, Tyrone Po wer, de regisseur, zorgt, dat Trudi veel gezien wordt met Roger Maxwell, die zelf verloofd is. Jimmy ziet daar reclame in. Helaas drijft hij deze poging te ver door: Hij speelt de rol tegenover Tru di, welke hij Rober had toegedacht Hij schrijft haar brieven en stuurt haar bloemen. Het slot is, dat Jimmy zelf ver liefd wordt, dat Rober nergens van weet en dat Trudi in Rober haar Held gaat zien. Maar door Jimmy's mislukte enscè- neering, ontvlucht Trudi Holywood, diep teleurgesteld Dit staat Jimmy echter niet toe. Hij reist naar Noorwegen om Trudi toch nog gelukkig te kunnen ma ken. Slaagt hij daarin? We zullen het niet verklappen. Alleen vertellen we nog, dat deze film tot het laatste beeld boeit. 11HH1HHIHIIH UIT DE OUDE DOOS. lllimi|||||H||| BROODKAARTEN TE KOOP Hoe onverschillig er in de vorige oorlog in ons land met broodbonnen werd om gesprongen, blijkt uit een artikel in de Beverwijksche Crt., waarin de schrijver verhaalt van het verwerken van groote hoeveelheden oud papier in verband met groot gebrek aan grondstoffen in die dagen door de papierfabriek te Velsen. Schepen vol oud papier kwamen voor de loswal. Daar waren ook duizenden vel len met opgeplakte broodbonnen bij. Wanneer dat allemaal oude bonnen zou den zijn geweest, was dat niets bijzon ders. Maar men vond tusschen dat oude papier ook bonnen van het nog loopende 67e tijdvak en zelfs heele pakken van het 68e tijdvakmet de kruisband er nog omheen. Hoe die nieuwe bonnen in de papierschuit belandden, vermeldt de his torie met. Maar daar zullen de gelukkige huisvrouwen, die zoo opeens van de broodtekortmisère waren verlost, zich ook wel niet in verdiept hebben. Zelden is er zoo vlijtig in een schuit met oud papier gesnuffeld als in die dagen. Voor gerui me tijd had men in vele gezinnen brood op de plank. Er werd in die bonnen han del gedreven net zoolang tot de autoriteiten daar een stokje voor staken. Het doorzoeken van de papierschuiten werd verboden, terwijl eemge handelaars werden gestraft. Er waren zelfs leden van het personeel der papierfabriek, die er hun betrekking door kwijt raakten en, aldus, ondanks de pakken nog geldige broodbonnen, broodeloos werden. Ill|||llll!lllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| FEUILLETON lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiihiniiit 'uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll 67.) Toen hij in de ruïne terug was, zag hij tot zijn verbazing, dat de leider niet langer gemaskerd en in druk gesprek ge wikkeld was met een zijner volgelingen. Tommy deed een stap terzijde en bleef in de diepe schaduwen onopgemerkt staan. Wat hij hoorde, was voor 't groot ste deel brabbeltaal en had absoluut geen flllllllllU IN DE LACHHOEK rWrWrV GOEDKOOP. Op deze manier hoeven wij dit jaar voor onze ramen geen bloemetjes te zet ten. ||||||iiiiiiiiiililliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiilliiiiliiiliiiiliiilii!iiiiiiiliiiiliilillll|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN |||||)llllllllllllllllllllllllllllllllllW NOORWEGEN De Koning heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het Stortingpresidium om af te treden. JAPAN. Japan heeft krachtig bij de V. S. geprotesteerd wegens het mishandelen te Shanghai van 16 Japansche soldaten door Amerikaansche mariniers. In Japan is een nieuwe arbeidersorg. opgericht, welke een harmonische samen werking tusschen arbeid en kapitaal be oogt. De 30-j. vak vereen, is opgeheven. De gespannen toestand in Sjanghai is nog verergerd nu Japanners er een Fransch schip met munitie in beslag ge nomen hebben. FRANKRIJK Fransche oorlogsbodems hebben Ca sablanca, N.-Afrika, verlaten om jacht te maken op Britsche koopvaarders. Blijkens gevonden geheime documen ten zou generaal Weygand destijds op een sneller ingrijpen van de geallieerden in de Balkan hebben aangedrongen. Dakar, waar Fransche oorlogssche pen liggen, die zich niet willen overgeven, werd door Engelsche zee- en luchtstrijd krachten aangevallen. De Fransche Kamer stemde met 395 3 stemmen in met wijziging van de grondwet. Ook de vroegere premier, Paul Reynaud, met verbonden hoofd (in Spanje is hem een auto-ongeluk overkomen) was aanwezig. ENGELAND. Ierland zal de neutraliteit handha ven, aldus pres. De Valera. Engeland moet alleen al voor oorlog elke dag 9,5 millioen pond opbrengen. Er zullen veel zwaarder belastingen komen. Te Singapore is het uit Amerika aangekomen Fransche mailschip lie de France door de Engelschen in beslag ge nomen en van de Engelsche vlag voor zien. De te Alexandrië liggende Fransche vloot heeft zich door overmacht aan de Engelsche moeten overgeven. Ze is zoo afgetakeld, dat ze niet meer aan de oor log kan deelnemen. De Hertog van Windsor, die nog in Spanje vertoeft, is benoemd tot gouver neur van de Bahama-eilanden. In Enge land ziet men hierin een soort verban ning. Men verdenkt hier Churchill van, die de Hertog niet graag in Engeland zou zien. DE KONING EN DE KROONPRINS VAN NOORWEGEN. Koning Haakon, die waarschijn lijk van de Noorsche troon verval len zal worden verklaard, is hier afgebeeld met zijn zoon, Kroon prins Olaf. samenhang, maar er werden in het En- gelsch twee opmerkingen gemaakt welke aan duidelijkheid niets te wen- schen overlieten. Ik ben vast besloten de vijanden te vermoorden, die vermoord moeten wor den, hoorde hij de leider zeggen. En on middellijk daarop: Die Amerikaan is een kerel! Die weet tenminste wat hij wil! Het was Antonio Ruffini, de vroegere pleegvader van Natalie. Om eer en voor deel te behalen door de verheffing van zijn aangenomen kind, was hij tot alles, ja zelfs tot moord bereid. In gedrukte stemming wandelde Tom my aan de zijde van Cyrus naar de stad terug. Kom, kom, met zoo somber, merkte Cyrus na een poosje op. Ten slotte is de prinses toch niet in gevaar. Er volgde een stilte. Ik voel nu, dat mijn plan nooit verwezenlijkt zal kunnen worden, merkte Tommy eindelijk op Daar zal Antonio Ruffini wel voor zor gen. Verbaasd keek Cyrus hem aan. Kent u hem dan? Hoe bent u te weten gekomen, dat hij het was? Toen werd het Tommy te machtig en stortte aan Cyrus zijn geheele hart uit. Het ontlastte zijn overkropt gemoed, ein delijk eens iemand te hebben, met wie hij lief en leed kon deelen. Wie kon hij in deze donkere dagen beter vertrouwen dan die goede oude Cyrus Cyrus bleef eensklaps midden op het pad stilstaan. Even scheen hij te wanke len. Stomverbaasd keek hij Tommy aan. Toen zei hij met een onderdrukt lachje: Verliefd op onze prinses, wat? Nou, ke- BRITSCH-INDIE De Congrespartij verlangt van Lon den de duidelijke verklaring, dat Indië de volle onafhankelijkheid krijgt en voorloopig een nationale regeering. VEREENIGDE STATEN Te Chicago brandde een warenhuis af door kortsluiting, veroorzaakt doordat een bluschapparaat per ongeluk in wer king kwam en daarbij zijn inhoud over een schakelbord uitstortte. DUITSCHLAND Duitsche duikbooten brengen iedere dag voor duizenden tonnen Engelsche scheepsruimte - tot zinken. Ook de krui ser Whirlwind en een marinetankboot van 11661 ton. DE BALKAN. In Bulgaarsche politieke kringen be schouwt men de Balkanbond als ontbon den. Roemenië ontsloeg uit de openbare diensten alle joden en verbood weer een joodsch dagblad. Andere bladen ontsloe gen joodsche medewerkers. SOLDATEN KOMEN UIT DE LUCHT VALLEN. Een aantal Duitsche parachutisten heeft juist het vliegtuig verlaten. Volgens Persbureau P.I.B. te Ko penhagen zou Duitschland op deze wijze iedere dag wel 100.000 man op Engelsche bodem kunnen laten landen. (lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli'IIIIIIIIIIKlUIIII llllll BINNENLAND llllll mminmi.mini Amsterdam. Er is wat benzine vrij gekomen. Er rijden hier nu weer 66 blokbandtaxi's, d.i. 20 pet. van het ge wone aantal. Bij Weesp werden bommen gewor pen, die in het water vielen. Twee arbei ders zwaar, vier licht gewond. Een schuit zonk. Te Veenendaal werd Dinsdag bijen- markt gehouden Aanvoer 500 kasten en korven, v.j. 2000. Prijzen 45 gld. v,j, 2.50—3,00 gld. Maandag vertrekken de eerste trei nen met Ned. kinderen naar Oostenrijk. Wegens transportmoeilijkheden kunnen voorloopig slechts 6000 kinderen hiervoor in aanmerking komen. Amsterdam. In de 2e Nassaustr. is 'n 10-j. meisje, dat op een door een paard ge trokken wagen wou springen, met haar hoofd onder een wiel geraakt en op slag gedood. Utrecht. De 23-j Utrechtsche koop man, die een gehuwde vrouw, zijn vroe gere verloofde, met een mes in de rug stak en daarna zich trachtte te verdrin ken, kreeg een jaar gevangenis, waarvan acht mnd. voorwaardelijk. Utrecht. Van twee broers, die de verloofde van hun zuster te Renswoude ernstig met een ploertendooder bewerk ten, kreeg de oudste een jaar met aftrek voorarrest, de jongste z°s mnd. en 50 gld. boete. rel, dan is er heelemaal geen reden om een gezicht te trekken als een oorwurm en bij de pakken neer te gaan zitten. Dat is toch heusch wel iets, dat de moeite waard is om er met man en macht voor te vechten. Opgeven? Nooit. Laat de zaken maar op hun beloop. Houd een oogje in het zeil en wanneer de tijd daar is en onze mannen laten ons in de steek om Antonio te volgen, dan zullen we met z'n tweeën dat zaakje wel opknappen. Tommy voelde, dat Cyrus gelijk had. Er zat niets anders voor hem op, dan te wachten. Het toekomstig geluk van Na talie eischte van zijn kant een uiterst voorzichtig en behoedzaam optreden. Die ochtend stond Tommy laat op en hij was in hooge mate uit zijn humeur, dat Cyrus hem niet gewekt had. Hij ver zorgde op meer dan gewone wijze zijn toilet, trok zijn beste kleeren aan en slenterde na het ontbijt op zijn gemak naar het plein, om daar getuige te zijn van de aangekondigde herdenking van de geboortedag van koning Ferdinand. Het was zijn bedoeling zich onopge merkt onder de menschen te mengen en vandaar Natalie gade te slaan Het plein bleek echter geheel leeg. Nergens viel 'n sterveling te bekennen en zoover hij slechts zien waren de kleine nauwe straatjes eveneens verlaten. En nergens was een geluid te hooren. De vensters en de deuren van winkels en café's waren dicht en met balken afgesloten. Toen de klok van de groote kathedraal het kwar tier sloeg, klonk haar zwaar, sonoor ge luid lang na, als in de stilte van de nacht. Plotseling klonk ergens een vroolijke, militaire marsch. Het regiment huzaren, GERRIT AAN DE LINOTYPE. Het zou er met de Texelsche Cou rant, ja, met ons heele bedrijf, slecht voorstaan, wanneer we het zonder zetmachines, zonder automatische snelpers en zonder automatische vouwmachine moesten stellen. We zouden met de handen in het haar zitten en niet weten, hoe we om ons alleen maar tot de krant te bepalen elke week vijftig kolom men zetsel zouden moeten producee- renEn die hebben we toch noodig. Drukken doen we automa tisch, al meer dan tien jaar. Er was een tijd, dat we elke krant met de hand moesten inleggen. nu gaat dat allemaal machinaal, niet alleen veel vlugger maar ook heel wat nauwkeuriger. Wanneer een krant een oplaag heeft van tegen de 2300 exemplaren, met Zaterdags als regel nog een bijblad, heb je een snel pers met een z.g. automatisch inleg- apparaat noodig en een machine, om de krant mee te vouwen. Ook zoo'n vouwmachine hebben we al meer dan tien jaar in gebruik. Maar wat u hierboven afgebeeld ziet, is de nieuwe machine, een Linotype, welke in de herfst van het vorig jaar haar intrede heeft gedaan. We be schikten tot die tijd maar over een enkele zetmachine. Wanneer u weet, dat dit bijzonder ingewikkelde appa raten zijn, waaraan licht wat gaat mankeeren, kunt u zich voorstellen, dat de bedrijfszekerheid niet bij-W zonder groot was, zoolang we op die eene zetmachine waren aangewe zen. Daar komt bij, dat we bij breuk of slijtage eventueele onderdeelen uit het buitenland moeten betrek- l kenHoe lang zou het wel nieffl kunnen duren, eer we het bestelder J in ons bezit hadden? Wat een tijd!. Hoog laaide in Europa de oorlogs- 1 vlam opWe hebben toen de stoute schoenen aangetrokken en ons in het bezit gesteld van een l nieuwe zetmachine, een moderne Li- notype, welke bovendien niet alleen een veel fraaier letterbeeld verj toont, maar ook te kiezen geeft uif.j wel vier lettersoorten, welke in ,J iedere hoeveelheid spiksplinternieuw gegoten kunnen worden. Het is bij I deze machine, dat onze ijverige en bekwame machinezetterGerrit Log man, hierboven is afgebeeld (fotoM van Jan de Waal). Hij heeft zich met?'j deze ingenieuze, voor een leek wel 1 zeer wonderlijk werkende zetma- chine reeds uitstekend vertrouwd ge-H maakt en nimmer is hij beter ge stemd, dan wanneer „zijn machine" in ieder opzicht naar wensch tunc- tionneert. Beverwijk. Ondanks de vrij goede prijzen moet 1940, wat de aardbeien be treft, als een mislukking worden be schouwd. De pluk duurde maar kort. Kwaliteit middelmatig. Beverw. Crt. Te Schijndel werd bij een twist de gunstig bekend staande 24-j. landarbei der J.H. zoo met 'n scherpe schoffel door de driftige 22-j. zoon van zijn buur Van H. in de nek geslagen, dat men voor zijn leven vreest Den Haag. In het babyproces ver klaarde de president van de Haagsche rechtbank, dat hij de verklaringen van getuigen en deskundigen nog nader zal beschouwen. Deskundig bloedonderzoek en van de vingerafdrukken der eischers moet nog geschieden. Breda. De Militaire Academie gaat de cadetten nu, voor zoover mogelijk, voor burgerlijke beroepen opleiden; voor bereiden voor Techn Hoogeschool, Uni versiteit, accountant, leeraar lichamelijke opvoeding, enz. Leiden. Een 12-j jongen wou op zolder een handgranaat uit elkaar halen, die hij in een speeltuin te Leiderdorp had gevonden. Het ding ontplofte en wondde de jongen zwaar aan handen en beenen. Ouders cn onderwijzers zullen de kinde ren zeker steeds op dergelijke gevaren attent maken. Vertel ze van die jongen in Leiden voorafgegaan door een muziekcorps, trok over het plein Bij het paleis aangekomen stelden zij zich in het gelid op, vlak voor een groot, steenen balcon, waarop vele koninklijke geslachten zich eeuwen ach tereen op feestelijke dagen aan den volke hadden vertoond en door hun onderdanen waren gehuldigd. Van alle torens wap perden vlaggen, die vroolijk klepperden in de koele, zoete wind, welke de geur van de bloemen op de velden naar het plein droeg. Op klokslag tien stapte hertog di Varro omgeven door zijn in schitterende uni formen gestoken gevolg, op het balcon en werd met saluutschoten begroet. De re gent wierp, over de hoofden zijner solda ten heen, een blik over het verlaten, door de zon warmgestoofde plein. Tommy stond dicht genoeg bij het balcon om de uitdrukking van nauwelijks verholen te leurstelling te zien, die een onderdeel eener seconde over zijn trotsch gelaat trok. Niet één van zijn onderdanen had gevolg gegeven aan zijn oproep om op het plein te verschijnen, teneinde de nage dachtenis van de overleden vorst te hul digen. Het was een openlijke beleediging, die gelijk stond aan een oorlogsverkla ring en waaruit overduidelijk niet alleen de stemming bleek, welke in de stad heerschte, maar ook de kracht der orga nisatie, die zijn uitdrukkelijke wil tartte. Voor Tommy was de situatie in hooge mate grappig. Behalve enkele havelooze kinderen, die als gewoonlijk bij de fon tein speelden, was hij de eenige, die zich op het plein bevond. (Wordt vervolgd.) Te Beilen kwam de 42-j timmerma- j Beuving bij zijn woning bij het spelen mt een kind zoo op een kuip te vallen, dat h aan de gevolgen overleed Hij was ge^j huwd en vader van twee kinderen. |j llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll I! MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG." Handelsinformatie- en Incasso- bureau voor de Middenstand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daagsche. zeer verzorgde courant, waar-- in o.m. de faillissementsgege-S vens volledig opgenomen wor- den, wordt op schriftelijke - aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG,! Z Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) 1 AMSTERDAM C. I Voor Middenst. Fed. en Bonden j kan speciale overeenkomst getrof- fen worden. li Hlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiillllll VAN DE 3GEKENPLANK. Illlllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Oorlogs-kookboek, door A. Geurtfl 104 blz. f 0.90 Het geheim van Dr. Ling, door Pit Bakker. 259 blz. f 0.35. Inkeer en uitzicht Een woord voc -j deze tijd, door J. H. en C. B. Bavinck, blz. f 0.90. Het leven der visschen. Met een in van William Beebe, door Brian Curti 211 blz., met ill. Ing. f2.90, geb. f 3,90 Redders der Menschheid. Doktore als Nobelprijswinnaars, door Kellner Da niel. 269 blz. Met ill. f 2.90, geb. f 3.90 Camera Obscura, door Hildebrann i 41e druk. Met 100 teekeningen van J<S Spier, 475 blz., geb. f 6. Fietstochten door mooi Drente, doon J. Bakker. Met bijlage speciale kaart vad de rijwielpaden in Drente. 48 blz. Met illfl f 0.40. Hannibal over de Helicon? Een nieu we dichtergeneratie en haar werkelijk,^ heid, door Anthonie Donker, 121 bla| f 1 90, geb. f 2.75. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 1 HYGIENE EN VEILIGHEID 218. T.B.C. Het is voldoende de kleedinj van een overleden t.b.c.-patiënt eenif- tijd in de zon te hangen. Dan kan de? zonder bezwaar door anderen gedragcK worden.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4