DE ROODE WIEKEL Aan de Slag TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 13 JULI 1940. (minimi voor de vrouw. mminii» TEGEN DE WERKLOOSHEID. VOOR DE JEUGD Waar hij huist Sinds de wieken van het oude water molentje aan het Kil werden gesloopt, steekt het nog steeds zijn verweerde kop boven het hooiland uit. Steunend op wat r stevige stutten, trotseert het zoo al jaren de wisselvalligheden van een Hollandsch ■klimaat. I Gekraakt en gepiept heeft het onder de Wwoeste vlagen van *de najaarstormen en IP gekreund heeft het, wanneer de heete Bf zomerzon de spaarzame planken die zijn karkas nog omhullen ineen deed knm- j pen en de roestige spijkers hun laatste houvast verloren in de vermolmde bin ten. Als een leege knotwilg, die niet ster ven kan, is het blijven staan en piepend en knarsend poogt het met de schamele resten van zijn driehoekige staart zijn kop nog op de wind te houden. Maar de zware spil weigert te gehoor zamen en alleen als de wind in al zijn boosheid op hem komt aanstormen, kan de as de weerstand niet verdragen. Grim mig komt er dan beweging in zijn doode lichaam. En op een goeie dag is er een menscb" ekomen, die het luik wegnam, zoodai en tot in zijn binnenste kon zien. Hooi en stroo waren opgewaaid en hadden zich steeds vaster om de as gewerkt en de draaiing steeds meer en meer bemoei lijkt. Toen het eenmaal zoo ver was en het ileek, of hij nu eenmaal tot niets meer nuttig zou zijn, was er plotseling nieuw jïleven binnen in zijn krakend gebeente jjgekomen. In het voorjaar waren de vogels terug gekeerd, ze hadden weiden en slooten van nieuw leven vervuld, riet en biezen wa ren opnieuw uitgeloopen in het wijde kil en gelijk daarmee was ook de torenvalk gekomen. Hij had begrepen, dat de tafel hier voor hem gedekt was en met zijn fel ziende oogen had hij uitgekeken naar een hooge, veilige zitplaats, waar hij te midden van deze ruim voorziene provisie kamer zijn prooi rustig kon verorberen. Od de top van de oude molen had hij de sidderende veldmuis vaneen gereten en met huid en haar verslonden. Door de gapende wonden van de kap had hij de Ihaarballen uitgespuwd en bij tientallen lagen ze nu op het zoldertje, een wel kome voorraad studiemateriaal voor het laboratorium van de wetenschappelijke, maar droge natuurvorscner. WERK! WERK! De roep en de smeeking en de schrei T om werk zijn in ons land al jaren oud 9 De geestelijke, sociale en moreele gevol- I gen van het gedwongen niets-doen zijn in 1 redevoeringen en geschriften roerend en 9 tot in den treure geschetst en de leiders van ons politieke, economische, sociale en geestelijke leven hebben hun hersens ge pijnigd met de vraag, hoe een einde te maken ware aan de sociale wantoestand, dat gemiddeld enkele honderdduizenden L in ons land vergeefs vroegen om loonen- de arbeid, teneinde in hun onderhoud en dat van hun gezinnen te voorzien. Onze overheid had het bij alle goede wil en alle kunde niet in de hand om aan het euvel der werkloosheid 'n einde te maken. De internationale toestand legde .daar een rem op; men denke maar eens aan het streven naar economische zelf- oorziening, dat velerwege werd doorge- oerd met als gevolg: 't vermoorden van de vrijhandel, aan de belemmering van nze scheepvaart en aan het opdrogen van de welvaartsbron, die ons in Indië altijd geweest was. Daarbij kwam, da^.^^. deel van onze volksvertegenwoordigers niet mee te krijgen was met maatregelen, die veel geld kosten. Men schermde in die hoek maar steeds met het gevaar voor ons istaatscediet. al bewezen de enorme uit gaven voor de landsverdediging, dat er met staatscrediet geen vuiltje aan de Blucht was. %Dat was mede een oorzaak dat de werk oosheid wel werd aangepakt, maar dat 't kwaad niet met wortel en tak werd uit geroeid. Thans wil de overheid het euvel met krapht aanpakken en zij kan er van over tuigd zijn, dat zij daarbij op de sympa thie en de steun van heel weldenkend ^Nederland kan rekenen, vi Tot de belangrijkste maatregel behoort op het oogenblik wel de tewerkstelling J van werkloozen in Duitschland, nu het A eigen bedrijfsleven met de beste wil der jMwereld niet meer werkers kan opnemen Mm verband met ontwrichting van handel 1 ;er» verkeer, welke hopelijk spoedig voor 'betere toestanden plaats zullen maken. Een andere belangrijke maatregel is 't benutten van de nog niet gedemobiliseer de jongemannen bij de opbouw van ons land. 'V opbouwwerk zullen ongeveer 60.000 jongemannen worden betrok ken. Majoor Breunese, de leider van dit op- bouwwerk, gat 't doel van deze opbouw- fdienst aldus aan: „Zestig duizend Nederlandsche jonge- J mannen, die nu nog onder de wapenen a zijn, te beschermen tegen de werkloos- En toen bijna alle vogels reeds lang za ten te broeden en de eerste jonge rei gers en kieviten reeds in de pluimen wa ren, was er een wijfje binnen zijn rayon verschenen. Hoog door de lucht hadden ze onder scherp gekliauw als pijlen ach ter elkander gejaagd om ten slotte ge tweeën op de oude molen neer te strijken. Van die tijd af was er nieuw leven in de molen, want weinige dagen later lag naast de zware spil te midden van wat verdroogde veeren en haarballen het eerste roode met talrijke krasjes en stippen bezette ei. Dit eerste ei was wel dra gevolgd door nog zes andere en be denkelijk had de boer het hoofd geschud, toen hij een maand latei zeven witwol- lige krombekken in de oude molen ont dekte.Dat was wel wat veel, zeven van die roovers er bij, waar moest dat heen? Maar hij had ze laten leven en er wel aan gedaan. „HANDEN UIT DE MOUWEN ALLE HENS AAN DEK NIEUWE BANEN BOUWEN NAAR DE OUDE TREK heid, die hen tot slachtoffer zou maken, als zij in de burgermaatschappij zouden terugkeeren (Alleen reeds in de grafische bedrijven zijn 17.000 van de 20.000 werk nemers geheel of gedeeltelijk werkloos, volgens het Drukkersweekblad van 6 Ju li). De opbouwdienst zal hun geest en hun lichaam krachtig houden. Wij zullen de eerbied voor de arbeid bij hen aankwee- ken, geleidelijk, door middel van eenvou dige werkobjecten, maar daarnaast, aan gezien het ideaal is: „Een gezonde ziel in een gezond lichaam", zullen wij hen licha melijk oefenen en hen in staat stellen tot sport". Deze 60.000 zijn echter werkloozen, die geen plaats kunnen vinden in het pro ductieproces. Majoor Breunese zeide hen te willen opheffen, hun levensvreugde te willen bij brengen en hen te willen maken tot de gelijke Nederlanders met een warm hart voor ons vaderland en voor onze volks aard. Dit werk is van hooge waarde voor ons nationaal voortbestaan. Wij moe ten, kunnen en zullen aldus Majoor Breunese, een eensgezinde natie wor den Maar daarvoor moet heel hard wor den gewerkt. Wij zullen dit doen onder de zinspreuk: Arbeid Adelt. Wij moeten bij de menschen aankweeken: waardee ring voor de arbeid, gehoorzaamheid, zin voor orde en netheid, in één woord: tucht. Wij kunnen niet anders dan onze beste wenschen uitspreken voor dit nuttige en opvoedende werk en hopen dat allen, die er aan deelnemen, via dit opbouwwerk weer een plaats veroveren in de maat schappij. Nu hechte eenheid. Sommigen, die blijkbaar niets geleerd hebben door de vijf dagen oorlog, die we achter de rug hebben en die meenen, dat het gewone spelletje van vóór 10 Mei zijn voortgang kan hebben, beginnen weer met het streelen van politieke te^- genstellingen en onderlinge verdeeldheid en verscheurdheid. Dat spelletje moet men nu maar voor goed van de baan schuiven. Er is beter en ernstiger werk te doen. Ons volk moet zich nu vinden in een hechte eenheid, op de grondslag van goed en onverdacht vadcrlanderschap. Een journalist, die aan het front de oorlog meemaakte, schetst de ware, zelfverloochenende, allcsdeelende ka meraadschap en zegt o.m.: De geest van moedig tezamen dragen en dulden met de gestadige kans vlak voor oogen elk oogenblik te kunnen worden geroepen voor het hoogste offer, die geest van hooge en geestelijke kame raadschap zonder vertoon en mooie woor- Zeven roovers, maar toch ook zeven muizenjagers van de bovenste plank. Ze ker, ze aten er goed van, toen de jonge tureluurs en gruttertjes met de bonte kluutjes langs het Kil zwierven. En moeder eend kon haar broed van veertien ook lang niet meer voltallig la ten zien, al had de roode wiekei daar aan niet alleen schuld. Maar de strooptochten, die hij onder nam werden heel wat minder systema tisch uitgevoerd dan door zijn grootere neef de kiekendief, die zijn bijnaam van bruine dood eer aan deed. Voor de torenvalk waren ze meer een welkome afwisseling van het hoofd- menue, dat uit muizen bestond. En hier in deze wereld van honderden hectaren bouw- en weiland, omzoomd van rietkra gen, waar het wemelde van jong leven, kon hij geen noemenswaardige schade be rokkenen. Want juist toen al dat nieuwe leven naar de oevers van het Kil trok, had in de dorpssmederij de amaril niet stilge staan. Van de morgen tot de avond had den de vonken gespat van het harde staal van de messen der maaimachine. En nu steeg een welriekende geur van de hooihokken omhoog en vertelde, dat de zomer goed was geweest. Weg was nu meteen de beschutting voor de veldmuizen en de roode wiekei had geen moeite zijn hongerig kroost van voedsel te voorzien. Zoo groeiden ze voorspoedig op, tot de dag kwam, waarop ze moesten worden ingewijd in de kunst van zelf vangen. Ze moesten leeren stilstaan in de lucht, „bid den" noemden de menschen het, om dan pijlsnel neer te kunnen schieten op de argelooze muis, die zich te ver van haar veilige hol had gewaagd. Nu was dit al les nog spel, nu er overal overvloed van voedsel was en honger kenden ze dan ook niet. Maar van de winter, als de aarde bevroren zou zijn en de vogels zich naar het Zuiden begeven hadden, dan werd de strijd om het bestaan hard en het spel van nu werd dan een harde noodzaak. Dan zou er geen plaats zijn voor hun negenen maar ieder moest dan een eigen terrein kiezen. Nu konden ze nog zonnen op de kap van de oude mo len en hun veeren poetsen tot ze glom men in de volle zon. Maar lang zou dit alles niet duren, want reeds rijpte het graan en de nacht was reeds vervuld van onbestemde geluiden. De eerste trekkers waren reeds op pad. Nog enkele weken en de met de dag stijver wordende slag pennen, zouden hun eerste sporen van slijtage vertoonen. Dat de molen ook dan beschutting mag verleenen, als de herfststorm zal loeien, aan de enkeling, die zal blijven. Molen, ook dan zal je dienst doen, ook zonder wieken. LARUS CANUS. den, hebben wij uit het stinkende vuil van de oorlog als een zeldzame edelsteen opgeraapt. Laat het onze zaak zijn deze kame raadschap door ons leven te dragen als een schat, welke met het bloed, de ellende, de martelingen van ons eigen, goede, vredige volk is gekocht. Vijf dagen kunnen veel leeren, ze kunnen een mensch van de grond af aan veranderen, wanneer hij ontvankelijk is. De oorlog was een ramp voor ons kleine dicht bevolkte land, maar laten wij ten minste datgene gebruiken, uitbuiten en uitdelven wat die ramp ons heeft ge schonken: het diepe, door veel smart ge wijde besef van onze saamhoorigheid, de sterke aaneenhechting van onze kame raadschap als mannen en vrouwen van één volk. Thans moeten er snel concrete dingen gebeuren. Ons hernieuwd levensgevoel als sterk aaneengesloten volk van Neder land ontbeert een duidelijke uiterlijke vorm. Tegenover de overrompeling dei- nieuwe omstandigheden is de aarzeling van heden zeer begrijpelijk. Maar deze mag tot schade van ons nationaal presti ge niet lang meer duren. Algemeen wordt verlangd naar een nationale samenbin ding in de een of andere vorm onder een sterk centraal gezag. Ons aanzien kan slechts letsel oploopen, wanneer wij nu op dit beslissende oogenblik voortgaan elkaar weg te stooten. Zij, die geen waar- lijke bouwstof zijn voor deze nieuwe ge meenschap, hebben zichzelf reeds uitge- stooten in de vijf ontmaskerende oorlogs dagen: individuen, die van onze eigen soldaten geld eischten voor een glas wa ter, zij, die in hulpvaardigheid tekort schoten en zelfs misbruik maakten van andermans ellende e.a. Het eenigc crite rium mag slechts zijn: goed en onver dacht vaderlanderschap. De frontgeest van de ware kameraad schap moet overheerschen; dan zijn we een hechte eenheid, die ongeschonden door de donkere tunnel van de huidige overgangstoestand de lichtende vlakte der vrijheid tegemoet gaat, die ons volk zich verwerven kan door zich op zijn best te toonen en door de roeping te ver vullen, welke het thans heeft tegenover zijn eigen land, Europa en de heele we reld. Moge dat door een ieder worden inge zien. VREEMDE POSTZEGELS. Steeds groote voorraad in zakjes en series. WOORDENBOEKEN Fransch Duitsch Engelsch Ook in zakformaat BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 WE MAKEN EEN STERREKIJKER. Daar heb je twee lenzen voor nodig, een grote en een, die een beetje kleiner is. Lenzen uit een fietslantaarn zijn er vaak goed voor te gebruiken. Je beves- stigt ze volgens tekening in kartonnen kokers, waarvan de eene in de andere moet passen. Van een vel dun karton zijn die kokers met weinig moeite te maken. Het is van belang de kokers aan de bin nenkant eerst zwart te maken. De len zen zet je vast tusschen twee papieren ringen, die in de koker worden geplakt. Het is niet zo zeer de bedoeling de ster- ROOM IS LICHTER DAN MELK. Room drijft immers op melk (Dit is het antwoord o^ de vraag van vorige week) I HOE MOET DAT? Vier en twintig soldaten hebben een kasteel omsingeld. Zij hebben zich zo op gesteld, dat er aan elke zijde negen staan (drie maal drie). Nu komen er acht sol daten bij. De aanvoerder krijgt opdracht zijn manschappen zo te verdelen, dat er toch aan elke kant van het kasteel ne gen staan. Hoe speelt hij dat klaar De oplossing volgt. GOEDE BEKENDEN. In Artis loopt Frans dicht langs de leeuwenkooi. Pas maar op, dat de leeuwen je niet bijten, waarschuwde moeder. Wel nee, moe, zegt Frans, dat doen ze niet, we zijn toch immers lid. ||||j|llllllllllllllll|!lll|llllllltlllllilllll!lllllllllllllllllllll1lllllll!llllllllllllllll|||||| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii REINIGING VAN MODERNE TOU WEN MATTEN: V2 pond zachte zeep op lossen in 3V2 liter water. Vermeng deze oplossing met 1U liter glycerine en een weinig ammoniak (Natuurlijk kunnen ook kleinere hoeveelheden worden genomen, in bovenstaande verhouding). Behandeling: Veeg de vloerbedekking met een harde borstel goed schoon, ver wijder het stof en wrijf bovenstaande oplossing stevig in de vloerbedekking, waarna deze met helder water moet wor den afgedaan. De glycerine in de oplos sing zorgt speciaal voor goede riniging der vloerbedekking en verwijdert vlek ken van velerlei aard. STRIJKEN zonder bout. Zakdoeken, servetten, dunne kleedjes kunt u na het wasschen prachtig glad krijgen, zonder ze te strijken, zoo schrijft ons een lezer. U drukt ze eenvoudig nat tegen de tegels van keuken of badkamer aan Glad strij ken met de hand. Zijn ze droog, dan val len ze vanzelf van de muur en dan zijn ze zoo glad als u maar wenschen kunt. Het is te probeeren. Alleen zal het be zwaarlijk gaan, wanneer men eens wat veel, van dat goed te strijken heeft of geen tegels rijk is. renbeelden met deze kijker belangrijk te vergroten als wel te zorgen, dat je een bepaald stuk van de hemel'des avonds op je gemak bekijken kunt. Door de ko kers min of meer in elkaar te schuiven krijg je een meer of minder scherp beeld. De links onder afgebeelde sterren beelden zijn de „wagen" van de Grote Beer; rechts bovenaan Cassiopeia en daartussen de Poolster. Deze Poolster is gemakkelijk te vinden. Je zoekt eerst de „wagen" op en verlengt dan het „achter- schot"van de „wagen" viermaal. Dan ben je bij bij de Poolster. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 254 De naam van een metaal. Laatste letter een R Maak van de EERSTE letter een L en men loopt over mij heen. 255. Een feest voor jong en oud. Hier staat de naam, maar.... de letters zijn door elkaar geraakt: NACAVETI. 256. Vul eens in: Been beroep. Reen deugniet. Meen kameraad. Ik verwacht jullie oplossingen pas na no. 260. Dus na de volgende week Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. EEN GROTE KUNST. Daar kunnen jullie een wedstrijd van maken: Wie kan met behulp van twee spelden een gulden zonder hem met 'n vinger aan te raken van de tafel ne men en in een kopje water laten vallen? Het valt niet mee hoor Het geheim van de smid is dit: Je moet de spelden zo te gen de gulden houden, dat ze in eikaars verlengde liggen. Dan zal het best gaan. Probeer het maar eens. OUDE KRANTEN kunnen kapok of veeren in kussens, dekbedden, nez. des noods vervangen. De kranten flink soepel maken door eenige malen in elkaar frommelen en wt'er glad strijken. BLOEMKOOL wordt prachtig blank, wanneer u aan het kookwater wat onge kookte melk toevoegt. VERSCH BROOD is gemakkelijk te snijden wanneer u het mes tevoren even in heet water doopt TANDENBORSTELS reinigt u het best door ze nu en dan te zetten in een glas met een 3 pets. waterstofsuperoxyde- oplossing. RECEPTEN. In spek gestoofde aardappelen. 1 Kg. in de schil gekookte aardappelen, l'/s ons vet spek, een paar uien, wat peper en zout. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak het uit. Voeg nu de plakken ge sneden aardappelen, de gesnipperde uien en de peper en het zout toe en laat alles langzaam stoven tot de uien gaar zijn. Bij het opdoen kan men in dit gerecht een scheutje azijn gieten. Aardappclkoek met stroop. Bij 500 gram gekookte aardappelen is noodig 200 gram gruttenmeel en zooveel melk, dat het, dooreengemengd, een stijve massa geeft. Hiervan bakt ge in heete olie of boter een vingerdikke platte koek, die aan weerskanten goudbruin moet wor den en die met stroop wordt gegeten. Illlll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Illlll 223. DE SCHUIMHOOPJES op ver schillende van uw planten worden ver oorzaakt door het schuim- of spuugbeest- je, het schuim wordt wel koekoekspog genoemd. Het beestje, een helgroene ci cade, bevindt zich te midden van het schuim. De cicade zuigt het plantensap met zoo'n kracht op, dat het grootste deel weer onmiddellijk het lichaam verlaat, vermengd met ontelbare luchtbelletjes. De veroorzaakte schade is zoo gering, dat bestrijding achterwege kan blijven. Al leen als de beestjes in groote hoeveelhe den op één plant voorkomen, is het ge- wenscht te spuiten met een zeepspiritus- oplossing (10 pet. groene of gele zeep, 1 pet. spiritus, op helder water); bij ge brek aan spiritus kunt u in de plaats daarvan nicotine-extract nemen. Een en kel beestje kunt u met een doekje ver wijderen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5