TEXELSCHE COURANT 12,Jaargang Woensdag 17 Juli 1940 No. 5463 Een Maginot-linie van 200 jaar voor Chr. Uit Texels Raadzaal 1 D£ NIEUWE TEXELSCHE COURANT WAAR HET OM GAAT. Texelsohe Berichten Zenuwachtig Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij y. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 1pp—I i IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; "minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie- maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens "vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer een half uur later.) 17 Juli 18 19 20 21 22 23 8,40 9,39 10,25 11,07 11.47 12.20 12,57 Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 17 JULI LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 10 21 Het is een oude waarheid, dat dagen van nood, van zorg en van druk lang niet altijd in geestelijke en opvoedende zin de slechtste zijn. Integendeel. Dik wijls brengen ze ons nader tot de diep te, de kern, de bron van het leven, tot de dingen van eeuwigheidswaarde. Wie onzer is enkele weken geleden niet ge troffen door de radio-toespraak van de hoogbejaarde maarschalk Pétain, waar in hij er op wees, dat het leven van zijn landgenooten vaak te veel was opge- aan in zucht naar weelde, genot en ge- j mak? Dit was een woord, dat waarlijk niet alleen voor de Franschen gold. Met vol le erkenning van slechte maatschappe lijke toestanden, die voor een deel van ieder volk nog steeds bestonden, moet toch worden getuigd, dat het leven van de moderne mensch vaak te veel was afgestemd en gericht op zaken van ge not, ontspanning, weelde en dan veelal buitenshuis. Soberheid en gezinsleven: ziedaar twee zaken van groote beteeke- nis voor de volkskracht en het volks welzijn, die in de jacht en het tempo van het moderne bestaan hoe langer hoe meer in het gedrang waren geko men. Ook in Nederland. Toch is het gezin het goede gezin, de voornaamste factor voor 'n goed, krachtig en gezond volks leven. En soberheid en eenvoud zijn eigenschappen, die de diepste roerselen van het menschenleven kunnen raken. Wij keken in latere tijden te veel naar ?en leven vol genot, comfort en ont- panning; wij ontvloden veel te veel het igen huis en het eigen gezin. Misschien at de tijden vol zorg en de geweldige lingen, die wij thans moeten doorstaan, ons doen naderen tot de gebieden, waar erkelijk de bronnen van het leven lig gen, de onvergankelijke waarden waar din en waardoor het menschenbestaan zich eerst in zijn volle kracht kan ont plooien. WOORDENBOEKEN Fransch Duitsch Engelsch BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 PAARDENTRACTIE IS MUSSCHENTRACTATIE. In deze wereldrevolutie Staat waarlijk alles op zijn kop: De mensch krijgt brood per distributie, De musschen krijgen dubbel-op! (Uit: Haagsche Post.) ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| GEMEENTE TEXEL. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| BEKENDMAKING VOOR WIELRIJDERS. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat het verboden is, dat wielrijders in het donker zonder licht lijden. De voorlampen van de rijwielen moeten zoodanig afgeschermd zijn, dat slechts een horizontale opening van 35 cM. lengte en 1 cM. hoogte in de onder ste helft van het licht naar buiten laat schijnen. Deze bepaling heeft ten doel, de rijweg zoo te verlichten, dat de fietser veilig kan rijden en fietsers uit tegenge stelde richting de fiets als zoodanig kun nen herkennen. Aangeraden wordt om bij de aanschaf fing van verduisteringsapparaten er op toe te zien, dat dit appraat voorzien is van een goedkeuringsmerk, bestaande uit een ingeponsten driehoek van 20 mM. lengte en 15 mM. hoogte met de letters J L B. en daaronder het goedkeurings merk. In den handel gebrachte verduis- teringskappen, die niet voorzien zijn van deze teekens, worden beschouwd niet aan de voorschriften te voldoen. Texel, 15 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VERPLAATSING DISTRIBUTIE- EN WERKVERSCHAFFINGSKANTOOR. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het Distributie- en Werkver schaffingskantoor op Woensdag 17 Juli a.s., den geheelen dag gesloten is, wegens overbrenging van deze takken van Dienst van het Raadhuis naar het z.g. „Glazen Paleis", achter de school in de Nieuw- straat en tevens, dat, met ingang van 18 Juli, het Distributie- en Werkverschaf fingskantoor aldaar gevestigd is. Ingang in de Nieuwstraat no. 26, naast het Brandspuithuisje. Het Distributiekantoor is telephonisch te bereiken onder: Den Burg no. 10. De Burgemeester van Texel, KAMP. TOELATING LEERLINGEN tot de openbare school voor u.l.o. te Den Burg Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. De aanmelding dient te geschieden door ouders of voogden persoonlijk vóór 20 Juli a.s. bij het hoofd school voor u.l.o. Opgeleid wordt voor de M.U.L.O. di ploma's A en B, Kweekschool, Middelbaar Technische School, Zeevaartschool enz. De voorrechten, verbonden aan het M.U. L.O. diploma, zijn vele. Het geeft onder meer een belangrijke tijdsbesparing bij de studie voor het Middenstandsdiploma. De leermiddelen worden door de Ge meente verstrekt. Texel, 12 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders vnd., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. Veel hebben menschen reeds uitgevon den om huis en haard te beschermen; jisteeds weer zijn hun constructies en l methodes niet bestand gebleken tegen het groote wapen van de tegenstander: de be- weging. Het is de beweging, die door de i eeuwen heen langzaam of bliksemsnel Idc zwaarste muren ten ondergang voert. SËTegen de bewegingen van de Natuur, die I met weer en wind, met water en ijs bouwwerken tot stof verpulvert, is de bouwer al even machteloos als tegen zijn vijand, die stormloopt op zijn vesting. Welke burcht is onneembaar gebleven in ae geschiedenis der menschheid? Waarschijnlijk hebben in het besef van deze waarheid de Spartanen hun stad niet willen versterken met onbeweeglijke steenen muren, waarachter zij zouden zijn ingedommeld, maar de verdediging er van overgelaten aan de mannen, die hun grond en eigendom tegen de vijand ■moesten beschermen en.die daarin ■beter dan alle andere stedelingen van het ■antieke Griekenland zijn geslaagd. Met ■recht hebben zij zich de „levende muren" i^b'an het oude Lakedaimon genoemd. De „Maginotlinie", een reeks bouwwer ken van geweldige defensieve kracht, uit gerust met alle moderne afweermidde len, waaraan vele milliarden ten koste S^legd, is gevallen, ondanks een levensmiddelenvoorraad voor vele maan- aen m haar honderd meter onder de grond liggende opslagplaatsen; ondanks haar enorme voorraad munitie, haar dui- zenH)-c£pige bezetting. De rol van de Maginotlinie is uitgespeeld wegens het simpele feit, dat de vijand zich kon be wegen, haar kon omsingelen en afsnij den van het achterland, zoodat zij met Ihaar geweldige bepantsering als een fan tastisch reuzenkasteel eenzaam en zinloos een eiland van tegenstand op een plaats waar geen tegenstand meer baatte. De Maginotlinie is niet eenig in haar soort. Zij heeft niet alleen vele navol gers gekend: de Mannerheimlinie, de Ca- rolhnie, de Tsjechische Maginotlinie, maar ook eenige voorgangers, w.o. de be kendste en grootste zich als een reusach tig drakenlichaam thans nog slingert door de woeste gebergten van Westelijk China de Groote Chineesche muur. De Chinees noemt hem: de „muur van tienduizend mijlen". Aan het begin van de tweede eeuw v. Chr. vertoonde het toenmalige Chineesche Rijk een ontwik keling, die later in de Westersche staten zich ook tallooze. malen heeft voltrok- DE WERKLOOSHEID. Bij het Bureau voor Arbeidsbemidde ling stonden Zaterdag ingeschreven: 66 personen onder wie elf visschers, zeven kleine boeren, 27 landarbeiders, 2 tim merlieden, elf transportarbeiders. VERPLAATSING KANTOOR voor werkverschaffing en distri butie naar het Glazen Paleis. Naarmate het aantal artikelen, dat on der de distnbutieregeling valt, grooter wordt, neemt het werk op het distributie kantoor toe. En niet alleen het werk, maar ook de behoefte aan bergruimte voor de vele paperassen waarmee 't bu reau dag aan dag wordt overstroomd. In het kleine vertrek achter in het raad huis, waar de dienst, samen met die voor de werkverschaffing was ondergebracht, moest men zich de laatste tijd wel heel erg behelpen Er moest raad geschaft worden en de oplossing, welke nu gevon den is, blijkt nog zoo kwaad niet. De wijdsche naam „Glazen Paleis" beant woordt wel niet aan de prozaïsche wer kelijkheid, maar in het lokaal, waarin ook het bureau voor de werkverschaffing zal worden ondergebracht, is straks (in gang Donderdag) de distributiedienst toch heel wat beter gehuisvest dan nu nog het geval is. Intusschen spreken we de wensch uit, dat deze tot „Bonnen-Pa leis" gepromoveerde lokaliteit voor niet al te lange tijd daarvoor zal behoeven te dienen. DRINKWATER VOOR HET VEE. Van de gelegenheid om op het labora torium van de Rijkszuivelconsulent te Hoorn monsters water op geschiktheid als drinkwater voor het vee te laten onder zoeken (gratis) wordt door de veehouders hoe langer hoe meer gebruik gemaakt, schrijft Ir. H. J. Huisman, maar toch wordt nog dikwijls te weinig aandacht aan dit toch zoo belangrijke onderdeel van het veehoudersbedrijf geschonken. Blijkbaar komt men er vaak niet toe, zoo lang uiterlijk de schadelijke invloed van verkeerd drinkwater niet aan het vee is waar te nemen. Een veehouder klaagde over de afne mende melkproductie en over de gezond heidstoestand van zijn melkkoeien. De melkproductie was aanzienlijk minder dan voorheen, terwijl ondanks een uitste kend voederrantsoen de conditie, waarin het vee verkeerde, allesbehalve goed kon worden genoemd. Bij een ter plaatse in gesteld onderzoek bleek, dat het drink water 7.5 gram zout per liter bevatte en derhalve ongeschikt was voor het vee. De bron werd tot een geringere diepte teruggebracht en toen werd water ver kregen met 2.6 gram zout per liter. In de volgende stalperiode bleek het vee weer in zeer goede conditie te ver- keeren, terwijl de melkproductie niets te wenschen overliet. Zoo waren er op Texel twee bedrijven waar het water beslist niet deugde en 't gebruik daarvan ontraden moest worden. OUDESCHILD. EXAMENS. Mej. E. N. Mets, leerlinge van de Am- sterdamsche Huishoudschool, slaagde te Den Haag voor de akte N 20 (leerares kinderverzorging en opvoeding.) ken. De in naam heerschende Keizer was niet anders dan een marionet, de werke lijke macht berustte bij de oude feodale geslachten, wier vertegenwoordigers zich als onbeperkt souverein in hun ge bied gedroegen. Twee landen waren het sterkste: Ts'in en Tsj'oe, aan de uiterste westgrens gelegen en daarom misschien het oorlogszuchtigst, aangezien zij veel te lijden hadden van de Hunnen, Noma denstammen. Ts'in en Tsj'oe veroverden langzamerhand alle andere, Oostelijk en Zuidelijk gelegen staten en ten slotte moest ook Tsj'oe het onderspit delven voor zijn medestrijder voor de unificatie van China Tsjeng Wang, de heerscher over Ts'in, die thans geheel China aan zijn gezag had onderworpen, vestigde in 221v. Chr. een militaire staat en ver- eenigde alle gezag in eigen handen. Hij trachtte een eigen cultuur te stichten. Als voornaamste regeeringsdaad na de unificatie, weten wij van hem, dat hij de Groote Muur deed voltooien; het bouw werk moet veel eerder begonnen zijn. Hij regeerde tot 210 v. Chr Zijn droom, dat zijn geslacht voorgoed de scepter zou blij ven zwaaien en dat zijn werk „eeuwig" zou zijn, werd niet vervuld. Reeds zijn zoon bleek niet bij machte het heele ge zag in handen te houden en toen hij in 207 voor Chr. stierf, liet hij het land in algeheele strijd achter,. In den beginne heeft de Groote Muur zijn nut wel gehad. Het is een bouwwerk van niet minder dan 2450 K.M. lengte en het bestaat uit de eigenlijke muur, die op regelmatige afstanden van bolwerken, wachttorens en andere versterkingen is voorzien. Zijn hoogte wisselt van 4.50 M tot 9 M. Van boven is hij ongeveer 4.50 M. dik, terwijl de doorsnede van de voet 9 M. bedraagt. Hij begrenst het oude rijk aan de N.- en de W.-zijde en strekt zich van Sjan- hai-kwan aan de Golf van Liao-tong tot aan de Kiajoe-pas in het gebergte van Tibet uit.; 't aantal wachttorens bedroeg meer dan 25000, waarvan er 15000 ver- WAT KINDEROOGEN KAN BEKOREN EN WAT KINDERHANDEN BEZIG HOUDT U vindt het in BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 WOLVERKOOP 1940. Ir. B. Alons, seer. Ned. Wolfederatie, schrijft ons: Door een wijziging van de wolbeschik king 1939 no. 2 zijn de schapenhouders en alle andere houders van wol scheer 1940 ondergebracht bij genoemde be schikking. Hierdoor is het aan hen ver boden de wol te verkoopen, anders dan met toestemming van de Directeur van het Rijksbureau. Om het mogelijk te ma ken, dat met inschakeling van de handel de wol in handen komt van het Rijksbu reau is een regeling getroffen: Middels een uitvoeringsbesluit is het n.l. aan de schapenhouders toegestaan de wol te verkoopen,echter alleen aan met name genoemde ingeschrevenen bij het Rijksbureau. Deze ingeschrevenen krij gen vergunning de wol van de schapen houders te koopen, mits zij zich houden aan een richtprijs, die maximaal bepaald is op voor Kwaliteit O f 1.80. Kwaliteit I f 1.70. Kwaliteit II f 1.60, alles gerekend naar een rendement van boven 58 pet. Beneden 58 pet. mag een procentuecle gewichtskorting worden toe past. Voor afwijkende wollen is een maxi mumprijs bepaald van f 2.25 per K. G. op basis gewasschen. Door dit systeem te volgen is het niet mogelijk om bij de verkoop vanaf de boer controle uit te oefenen. Deze ge - schiedt bij de overdracht van de groot handelaar naar het rijksbureau. De scha penhouders zijn dus op zichzelf aangewe zen om te zorgen dat hun wol naar kwa liteit wordt betaald. Om er zeker van te zijn, dat hun wol naar waarde wordt be oordeeld, doen zij verstandig de wol in te leveren bij hun ei<*en wolorganisatie, n.l. de provinciale afdeelingen van de Ned. Wolfederatie. Mededeelingen met vermei ding waar en wanneer de schapenhouder zijn wol kan inleveren, volgen Belangrijk is nog de mededeeling in de beschikking, dat slechts gedurende twee maanden na publicatie van de wolbe schikking gelegenheid is de wol te ver koopen tegen de vastgestelde richtprijzen Bij degene, die er geen gebruik van maakt (controle hierop geschiedt middels de in Juni 1940 plaats gehad hebbende inventa risatie) zal de wol gevorderd worden te gen een lagere prijs, aangezien de kos ten der vordering ten laste der wolhou ders komen. Schapenhouders, maakt dus allen ge bruik van deze gelegenheid om uw wol bij uw wolorganisatie in te leveren, die door een werkzaamheid op de juiste wij ze de genoemde prijzen voer U heeft we ten te verkrijgen. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken u spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. sterkt waren. Daarvan is thans nog on geveer een derde over. Na de eerste keizers verslapte het toe zicht op de Muur, het bouwwerk geraak te langzamerhand in verval. Van de zes passen, die door de Muur worden bereikt, is de Tsjia-joe-pas de be langrijkste. Hij ligt geheel in het Westen en vormt een der toegangspoorten tot 't Chineesche Rijk. Voor het tegenwoordige China heeft de Muur beteekenis gekregen bij de hervat ting der Chineesch-Japansche vijandelijk heden in 1935, toen aan weerszijden er van verwoed gestreden werd. Twee jaren later verscheen weer het beeld van de Muur in de bioscopen en bladen der Wes tersche wereld. Chineesche strijdkrachten gebruikten hem als toegangsweg tot het front, dat zich inmiddels in Oostelijke richting had verplaatst. Maar afgezien van de herboren beteekenis heeft de Muur slechts waarde als 'n wel wat zeer omvangrijk museumstuk, dat voor de toe rist belangwekkend is. Men zegt, dat Keizer Ts'in ontrouwe ambtenaren aan de Muur liet werken en wellicht heeft menige steen zwaar ge - drukt od de schouders van een voormalig minister of generaal. Vele versterkingen zijn ingestort, maar andere bieden nog 'n beeld van de vroegere kracht en onneem baarheid. Wellicht zal de bewoner van een nieuw Europa eens glimlachend wandelen door de betonnen gangen en langs de in puin geschoten bolwerken van die andere Muur (de Maginot-linie) in de Vogezen, welks geschiedenis en lengte wel veel korter dan die van zijn Chineesche broe der zijn, maar die toch een ten minste even groote vermaardheid heeft bezeten. En misschien zal de toekomstige toerist zich bij zijn wandeling verbazen, over de ontzagwekkende menschelijke kracht welke ook nu weer is verspild in dienst van twee factoren, waaruit alle defensie systemen zijn ontstaan: de neiging tot slapen en de angst.... Zitting van Zaterdag 13 Juli 1940, aan vangende te 3 uur. Voorz.. Mr. A F Kamp, Burgemeester Secr de heer C. Jonker, Gem.-secr. In een spoedeischende vergadering heeft de vroedschap met algemeene stem men en onder hartelijke toejuichingen het voorstel van B en W op ons eiland tijdelijk een ziekenhuis in te richten en te exploiteeren aangenomen Een chirurg alsmede een operatiezuster zullen wor den benoemd en indien dit noodig mocht blijken zullen nog meer krach ten aan deze inrichting worden verbon den. Texel een eigen ziekenhuis! Met gul den letters zouden we dit feit moeten boekstaven, indien. het hier de ge wone gang van zaken gold, een vooruit gang van Texel's cultureele leven. Even wel we proeven een bittere bijsmaak, want het zijn bereurenswaardige omstan digheden, welke tot de in leven roepen van het eerste Waddeneiland-ziekenhuis aanleiding hebben gegeven. Voorzitter opent de vergadering. Af wezig zijn de heeren J. C. Kager, Jb. Bruin (beiden met kennisgeving) en de heer A. Eoe (die aan de vaste wal ver toefde en niet tijdig van de zitting kon worden verwittigd. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken De notulen worden ongewijzigd vast gesteld. Eveneens het kohier rioolbelas ting. Voor kennisgeving wordt aangeno men het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ont vanger, wiens beheer volkomen in orde werd bevonden. Benoeming Ambtenaar. Voorz. stelt de raad in kennis met de benoeming op arbeidscontract van de heer H Stoepker, Eierland tot ambtenaar op het Distributiekantoor. 85 pet. van zijn salaris komt voor rekening van het Rijk. 2. Ontslagaanvrage van den Heer W. J. Jouwersma als Hoofd der ULO- school. De heer Jouwersma werd in gelijke betrekking te Midden-Beemster benoemd. Voorz. stelt voor dit verzoek op de meest eervolle wijze te verleenen met ingang van door B en W te bepalen datum. Voorz. betreurt dit vertrek, dat hij te recht! als een groot verlies voor het onderwijs alhier beschouwt. 3. Idem van Mevr. Jouwersma-Koet- zier als vakonderwijzeres aan de ULO-school. Ook dit ontslag wordt op de meest eer volle wijze verleend In antwoord op de vraag van de heer P. Dros, of de benoeming van een nieuw hoofd spoedig kan plaats vinden, deelt de voorz. mee, dat B en W alle krachten daartoe zullen inspannen. De dag, waar op het verzoek om ontslag ontvangen werd, werden door B en W reeds sollici- tanten opgeroepen. Mocht men niet tijdig slagen, dan kan altijd nog tot benoeming van een waarn. Hoofd worden overge gaan. 4. Tewerkstelling van werkloozen bij een centraal werkverschaffingsob ject te Eierland. Voorz merkt op, dat er in geheime vergadering al meermalen over oprich ting van een Werkkamp is gesproken. Er bestaat volgens hem weinig kans, dat dit niet doorgaat. We hebben zelf, aldus de voorz., nog eenige karweitjes op te knappen, zooals verbetering deel fietspad in de Eendrachtpolder, alsmede het werk te Oudeschild, dat in het najaar met de meeste spoed aangepakt moet worden. De heer Henkes breekt een lans voor de werklooze visschers. De Commandant der Duitsche bezettingstroepen heeft mede gedeeld, dat er alleen maar op de Zui derzee gevischt kan worden (De Texe laars grijpen daar natuurlijk naast). Mis schien wordt visschen ten zuiden van 't eiland later toegestaan. Het ziet er voorshands voor hen slecht uit. Een deel heeft geen steun. Voorz. kan evenwel een gunstig licht hierop laten vallen: Na besprekingen met de Directeur van de Rijksdienst Zuiderzeesteunwet en Mr. Draayer aan het Dep. van Water staat werd eveneens overeenstemming bereikt met de Regeeringscommissaris voor Werkverruiming, Meyer de Vries, zoodat opname van alle visschers in de werkverschaffing ter aanvulling van de steunaftrek kan geschieden. Hulp was dringend noodig, omdat de Zuiderzee- steun naar beneden was gegaan. De re geering motiveerde dit door de verkla ring, dat de mindere vangst van thans niet het gevolg is van de afsluiting van de Zuiderzee, doch door de oorlogsom standigheden is veroorzaakt. Voorz. vindt dit standpunt onder de huidige om standigheden buitengewoon bekrompen. Voorz. heeft er in alle vormen protest legen aangeteekend. Meer dan toestem ming tot plaatsing in de werkverschaf fing kon niet worden bereikt.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1