TEXELSCHE COURANT PAK AAN! OP DE BON! Jaargang Woensdag 24 Juli 1940 No. 5465 X "SUte DE NIEUWE IEXELSCHE COURANT WAAR GAAT EUROPA HEEN? EEN KWART EEUW ONDERLINGE PAARDENVERZEKERING Texelsohe Berichten A Borende Kiespijn Uitgave V. Boekhandel en Drukkerij r.jh. Langeveld en De Rooij )en Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ERTENT1ES: 12 cent per regel; ninimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. IXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). 30NNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. 1STREKENING no. 652. OOGWATER (ter reede van Texel v.m.) .(nam. ongeveer een half uur later.) ïili 25 26 27 28 29 30 .33 1,42 2,21 3,01 3.47 4.45 5,54 an Zwembad De Schans een uur eerder. OP 24 JULI LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 10.14 Aanpakken is een slagwoord van on- 3 tijd, het parool van allen, die niet ij de pakken gaan neerzitten, maar ls leden van een gezond en levens rachtig volk willen meewerken aan en nieuwe en gelukkige toekomst van ns vaderland- Pak aan zei majoor Breunese tot zijn ïannen, de 50 60 duizend oud-mili- airen, die vorige week van de weer- aacht naar de opbouwdienst zijn over- jegaan. Onze gemeenschappelijke arbeid, zoo iprak hij, zal in de eerste plaats gericht noeten zijn op onze saamhoorigheid en ynze gemeenschapszin. Het rijkste bezit van de mensch, de arbeid, zullen wij aanwenden om ons doel te bereiken, n.l. U een plaats te doen innemen in een krachtig saamhoo- rig en nationaal gezind Nederland. Arbeid vereischt een gezonde frissche geest. Arbeid vereischt 'n krachtig lichaam Arbeid vereischt levensvreugde. Deze nu gaan wij samen opbouwen. Met moed en vertrouwen, maar voor al ook met geestdrift moeten wij aan de slag. Veel, zeer veel zal van ons allen ge- eischt worden. Als ware Nederlanders wilt gij toch allen zonder uitzondering Uw schouders onder onze gemeenschap pelijke taak zetten tot heil van ons ge liefd vaderland. gïi Doet Jw plicht, ik reken op U allen. PAK AAN „Aanpakken" is ook de titel van de brochure van Mr. Linthorst Homan, die in dit boekje ons volk oproept tot een heid en aanspoort tot het betoonen van daadkracht. Laten wij allen in deze zware tijden die leuze aanpakkentot de onze ma ken en al onze krachten geven op de plaats en in de functie waarin wij staan ook voor de gemeenschap, de nieu we gemeenschap, die groeien moet op de grondslag van de ware naastenlief de, die in elke medemensch een broe der ziet. Wanneer we spreken of schrijven over de rantsoeneering van het Neder- landsche volk en over de distributie van een steeds groeiend aantal artikelen voor voeding en kleeding, moeten we met 2 factoren rekening houden. I 1. De oorlog ook al ware ons land er niet in betrokken geworden sneed ons practisch a" van alle overzeesche landen, ook van ons Indië, zoodat we, wat de overzeesche producten betreft, Tiitsluitend waren aangewezen op de voorraden, die onze regeering in goede zorg had aangelegd. 2. Wij deelen nu, tijdens de bezetting, een gemeenschappelijk lot met Duitsch- land. De Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart, heeft in zijn installatie-rede toegezegd, er voor te zullen zorgdragen, dat ons volk niet tot ongunstiger levensvoor- vaarden vervalt dan noodig zouden ge naakt worden door het gemeenschappe lijk lot met Duitschland en door de ver- lietigingswil der vijanden. Boter en vet op de bon. In het middelpunt der algemeene be langstelling staat thans de distribuie van boter en vet. Het moge tegenstrijdig klinken, maar dc boter wordt gerantsoeneerd wegens de .groote overproductie, teneinde langs deze weg het verbruik van natuurboter te be vorderen en dat van margarine op onge veer de helft terug te brengen. Er is thans geen sprake van een nij pend tekort. Wijs beleid eischt echter met het oog op; He toekomst, dat de vetverbruikers tot spaarzaamheid worden gebracht. Van daar de rantsoeneering. Een tweede reden om de rantsoeneering Waar het om gaat. Het karakter van deze oorlog is drie voudig: 1. Het is een nationale oorlog, een bot sing van naties in hun politieke wording en hun economische opbouw. 2. Hij is samengeweven met een poli tieke en economische omwenteling van geweldige omvang en diepte. De vrijheid en bandeloosheid wordt vervangen door een sterk gezag, de kapitalistische econo mie wordt vervangen door een gebonden orde, waarin de arbeid en niet het geld de toon aangeeft. De arbeidende massa staat in het brandpunt der belangstelling. 3. Deze oorlog is ook een strijd om de overheerschende positie in Europa en daardoor ook een strijd om een Euro- peesche orde. Europa één gemeenschap. Deze oorlog moet tot gevolg hebben, dat Europa groeit tot één gemeenschap. Dan zal de strijd met al zijn offers niet vergeefsch zijn geweest. Over de grondslagen van het nieuwe Europa, dat thans aan het groeien is, schrijft de diplomatieke medewerker van de Boersenzeitung Karl Megerle, enkele artikelen waarvan we hier de inhoud beknopt weergeven. Het Europeesche zwaartepunt is ver legd van de Westelijke randen naar de middenas, Duitschland en Italië. De ter ritoriale wijzigingen, die daarvan het gevolg zijn, staan nog niet vast. Zekere grondslagen staan echter reeds vast. Wij gaan in de richting van een nieu we Europeesche solidariteit en lotsge- meenschap. In het tijdperk van het moderne ver keer en de moderne economie, van de moderne oorlogstechniek en strategie ge voelt ieder, dat Europa te klein is om zooals tot dusverre in talrijke, niet tot leven bekwame, eenheden versplinter! te blijven, of zelfs in vijandelijke kampen verdeeld te zijn en in oorlogen, die een zelfmoord beteekenen, met haar kracht ook haar positie in de wereld te verlie zen. Al deze inzichten dringen naar de Eu ropeesche solidariteit, naar de op de een of andere wijze te vormen economische en verkeers-geografische groote ruimte. De kleine en middelgroote staten van Europa komen tot het inzicht, dat de tot dusverre bestaan hebbende sociale, eco nomische en politieke systemen onhoud baar zijn en dat zij het binnenlandsche regime hebben te onderzoeken en aan te passen. Al deze factoren begunstigen de psy chologische bereidheid om loyaal deel te nemen aan de nieuwe organisatie van Europa en de lotsgemeenschap van de oude wereld, maar vooral ook de noodzakelijkheid van een duidelijke lei ding te erkennen. Voor de meeste staten van Europa beteekent het zich keeren naar het nieuwe tegelijk een grondige, vaak smartelijke of met offers gepaard gaande losmaking van het oude. Eerlijk inzicht is noodig. Noodig is een eerlijk inzicht in de verandering der dingen, een afkeeren van het opportunisme, een afstand doen van overspannen politieke en economi sche nationalismen en der erkenning van het beginsel, dat het met de eer van in te voeren is gelegen in de overpro ductie van boter. Voorheen plaatsten we een deel van onze boter-overproductie tegen afbraakprijzen op de Britsche markt, maar daaraan is nu een einde ge komen. De export naar het vasteland van Eu ropa ondervindt ook groote moeilijkhe den en daarom moet er wijziging worden gebracht in het verbruik van vetten. De margarine-eters zullen voor het grootste deel boter moeten gaan gebrui ken. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een rantsoeneering. In de naaste toekomst zal naar ruwe ra ming ongeveer de helft van het marga- rineverbruik moeten worden overgescha keld op boterverbruik. Voor beter gesitueerden alleen boterkaarten. Dit zal in deze vorm geschieden: de consumenten van een lagere inkomsten klasse zullen distributiekaarten krijgen, waarop zij margarine kunnen koopen, de consumenten van een hooger inkomen klasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen betrekken. Bovendien zal een toeslagregeling in gevoerd worden, waardoor de houders van margarinekaarten een reductie van 40 ct. per K.G. zullen kunnen verkrijgen op de boter, welke zij op de bons koo pen. Op die manier zal een groot deel van het boteroverschot kunnen worden weg gewerkt. Doch er resteert dan nog een gedeelte der boterproductie, welke in koelhuizen zal worden opgeslagen. De hoeveelheid, welke aldus zal worden ge conserveerd, is te ramen op 10.000.000 kilogram. We leven nu tot 28 Juli wat de distri butie van boter en vet betreft in een overgangstijd. Daarna heeft men niet meer de vrije keuze. Zooals gezegd: consumenten boven een De oorlog, die thans weldra zijn vierde en laatste fase ingaat die van de aanval op het Britsche wereldrijk brengt een politieke en ecenomische omwenteling, hij is ook een strijd om een Eu ropeesche orde, om een Europee sche gemeenschap, op de grond slag van solidariteit en lotsver bondenheid, die na het overwin nen van veel hinderpalen een snel opkomende welstand kan vinden. een kleine staat volstrekt vereenigbaar is, wanneer hij zich toevertrouwt aan de leiding en de bescherming van groote rijken. Eerst thans is het mogelijk, zoo merkt Megerle op, tegelijkertijd 'n goed onder daan van zijn volk, een goed patriot, en een goed Europeaan te zijn, zonder dat dit laatste woord die valsche klank heeft die het in de na-oorlogstijd van Versail les aankleefde. Bij de heropbouw van Europa ver schijnt Duitschland niet alleen als over winnaar van het systeem van Versailles, maar ook als een rijk, dat Europa veel te bieden geeft. Een Europa zonder oorlogen. Het brengt zoo schrijft hij verder Europa de vrede, veiligheid en bescher ming tegen aan het gebied vreemde in breuken van buiten af, tegen verwikke lingen in Europa zelf en tegen de econo mische worging van buiten af. Het brengt de terzijdestelling van de rivali teiten der groote mogendheden, waaron der Europa en niet in het minst de kleine en middelkleine staten de laatste eeuwen geleden hebben. Met Frankrijk is het belangrijkste kristallisatiepunt van bondgenootschappen, coalitieoorlogen en een politiek uitspelen van de een tegen de ander verdwenen. Het bondgenoot schap van de spil-mogendheden en de duidelijke duurzame afbakening van de belangengebieden tusschen het rijk en de Sovjet-Unie vergrootten de mogelijkheid, aldus de schrijver, om de politieke reor ganisatie van Europa buiten de rivaliteit van de groote mogendheden ten uit voer te leggen. De kleine landen behoe ven geen partij te kiezen, behoeven geen trawanten te zijn van afzonderlijke groe pen of tusschen de partijen door te la- veeren en zich door bedriegelijke militai re inspanningen in hun eigen nadeel stra tegisch belangrijk te maken. Vervolgens schrijft Megerle over de nieuwe economische en sociale ordening in Europa. Duitschland stelt Europa nieuwe eco nomische denkbeelden en een benroefd economisch systeem ter beschikking. Dit beteekent zekere afzetgebieden, recht vaardige prijzen, stabiele valuta, een be stand zijn tegen crisis en voor iedereen bereikbare van de kapitalistische over macht vrij zijnde handelsmethoden. Arbeid, prestatie, productie. Aan dit gemeenschappelijke economi sche leven kan iedere staat, hetzij groot of klein, arm of rijk aan kapitaal, agra- zekere weistandsgrens kunnen alleen bo ter krijgen; hun wordt een boterkaart vestrekt en alle anderen krijgen een vetkaart. Wie is verplicht boter te koopen? Een gezin van man, vrouw en drie kin deren, met een inkomen boven f 1400, kan alleen boter betrekken. Voor elk kind minder dan drie wordt die grens met f 100 verlaagd. Een gezin van man en vrouw met meer dan f 1100, komt dus ook alleen voor 'n boterkaart in aanmerking. Gezinnen met minder inkomen ont vangen een vetkaart. Nu weet u, waarom aan elke consu ment een vragenlijst werd verstrekt, waarop hij zijn inkomen moest invullen. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben, krijgen een rantsoen van 125 gram per week Arbei ders die zware arbeid verrichten krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zware arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen twee soor ten kaarten worden ingevoerd: vetkaar ten voor inkomens beneden f 1400 en boterkaarten voor inkomens daarboven. Op de vetkaarten zal tevens op nader aan te kondigen wijze reductie te ver krijgen zijn voor de aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 40 cent per kilogram. Wat de sla-olie betreft, daarvoor zul len geen afzonderlijke bons worden af gegeven. Op de boter- of vetbon zal des- gewenscht sla-olie verkrijgbaar zijn. Van Duitsche zijde werd ter toelich ting van deze maatregelen o.m. het vol gende opgemerkt: De rantsoenen zijn zoo gesteld, dat 'n volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland bestaan trouwens vol doende mogelijkheden om met andere Dinsdag 23 Juli was het vijf en twintig jaar geleden, K dat de eerste stappen tot het M stichten van een Onderhnge r Paardenverzekering op ons eiland werden ondernomen. Ze werden met goede uitslag bekroond en nu we aan het einde van een periode van 25 jaar zijn gekomen, is er re den om met groote voldoe ning op het volbrachte werk terug te zien. We hebben daar in vorig nummer reeds op gewezen. Hier brengen we een foto van de heeren C. J. GEENSE, links, en C. STOEPKER, die resp. als voorzitter en administrateur hun beste krachten aan deze zoo nuttige instel ling hebben gegeven ,een kwart eeuw lang. Onze hartelijke gelukwensch risch of industrieel, op grondslag van rechtsgelijkheid deelnemen, omdat dit systeem berust op de basis van de arbeid, prestatie en productie en niet op het toe vallige bezit van goud en kapitaal. De nieuwe economische denkbeelden raken ook de nieuwe sociale denkbeelden, die 't nationaal-socialistische Duitschland het nieuwe Europa eveneens ter beschikking stelt. Duitschland beoogt niet, andere volken zijn sociale orde of zijn wereldbeschou wing op te dringen. Het is er echter van overtuigd, dat zijn nieuw gewonnen sociale waarden naar de inhoud van meer dan nationale be- teekenis zijn en de uitdrukking zijn van de eischen van de twintigste eeuw. Het nieuwe Europa. Het is voor Europa ook van beslissen de beteekenis, dat zijn nieuwe ordening geschiedt onder de eigenlijke leiding van het beste en meest beproefde organisa tievolk. Het nieuwe Europa van de eensge zinde samenwerking van allen, het Eu ropa zonder werkloosheid, zonder econo mische en valutacrisis, het Europa van plannen en arbeidsverdeeling, dat de mo dernste technische productieapparaten en gemeenschappelijk doorgevoerd, geheel Euopeesch verkeerssysteem ter beschik king staat, zal na het overwinnen van economische en nationalistische hinder palen zijn beveiligde basis en een snel opkomende welstand vinden. Het biedt aan de Europeesche volken, en niet in het minst aan de kleinen, de grootste kansen voor hun technische, economische en verkeersmogelijkheden. Of de volken van Europa hiervan een nuttig gebruik zullen maken ligt voor het grootste ge deelte aan henzelf. In ieder geval heeft de jeugd van Europa een groote kans voor zich. Laten we hopen, dat de feiten deze schrijver in het gelijk zullen stellen. EEN BOM VIEL. We hebben onlangs mel ding gemaakt van bommen, zes in getal, uitgeworpen door een Engelsch vliegtuig in de buurt van Everstekoog. Mensch noch dier kreeg eenig letsel, maar de Slaper dijk tusschen Waalenburg en Everstekoog werd zwaar be schadigd, terwijl veldgewas sen over een oppervlakte van tientallen vierkante meters verloren gingen. Van de ver woeste dijk geeft nevenstaan de foto een duidelijk beeld. Op de voorgrond de voor malige tochtsloot, door het weggeslagen zand droogge legd. OORLOGSSCHADE. Correspondentie inzake geleden oor logsschade dient voor wat Texel betreft, te worden gericht aan de Commissie, welke te Den Helder zetelt; adres: Ko ningsplein 4 aldaar. voedingsmiddelen de schade in te halen; spreker noemde volle melk en kaas, die zeer waardevolle bestanddeelen voor de voeding bevatten. Het Nederlandsche volk is er met deze distributie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zullen worden is ook met te vreezen, aangezien de distributie niet voortvloeit uit oogen- blikkelijke nood. doch is ingegeven door de wijze voorzichtigheid met het oog op de tijden, die komen. De splitsing van het volk naar de in komens was niet te vermijden. Van Duitsche zijde noemde men het teekenend, voor de noodtoestand van ons volk, dat 4 millioen menschen vallen beneden de inkomensgrens, waarvoor de vetkaarten zullen worden uitgereikt De helft van ons volk zal vetkaarten krijgen Tenslotte wordt lof gebracht aan de winkelier, die tot nu toe als uitvoerder der distnbutieregelingen voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient, dat dit in 't openbaar gezegd wordt. Inkrimping varkensstapel, tributie varkensvleesch. Dis- Wij hebben in ons land ongeveer an derhalf millioen varkens. Nu er geen toe voer van krachtvoeder voor de varkens- mesterij van overzee meer mogelijk is, zal ongeveer de helft onzer varkens moeten worden afgeslacht. Vóór de win ter zullen reeds 250.000 varkens vanwe ge de veehouderijcentrale worden aange kocht en ingevroren worden als voorraad Binnenkort zal het varkensvleesch worden gedistribueerd. Voor groote deelen van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht is de distribu tie der varkens over de slagers en de concentratie van de slachtingen reeds ingegaan en Maandag 22 Juli begon ze voor de noordelijke provincies en Gel derland en op 29 Juli voor Brabant, Lim burg en Zeeland. GIFTEN WITTE KRUIS. Wed. P. B., Oosterend f 5. PRACHT AANWINST VOOR TEXELS MUSEUM. De merkwaardige schedel van een tuimelaar. Sinds geruime tijd had de bekende praeparateur Van der Horst te Bever wijk voor Texels Museum de schedel van een tuimelaar onderhanden. Een dezer dagen kwam hij met het praepareeren een tijdroovend werk vooral in dit geval gereed en wie er belang in stelt, kan nu in ons Museum zijn werk bewonde ren. We mogen van een bijzondere aan winst spreken. Toen de tuimelaar een jaar of wat terug aan het strand bij het Westerslag gevonden werd, verkeerde het cadaver nog in gave staat. Het re sultaat is dan ook geweest, dat de inte ressante schedel van deze merkwaardige vertegenwoordiger van de „walvischach- tigen" thans een zeer goed studieobject uitmaakt. Let eens op die rijen gave tan den, wel 88 in getal, en op die twee gaten bovenaan in de kop, waardoor de tuime laar, wanneer hij in zijn element is, van tijd tot tijd bij het ademhalen, een straal water doet opspuiten. Aan een vitrine met lepelaars wordt nog gewerkt. Maar het zal niet lang du ren, of ook deze zal een plaatsje in ons Museum krijgen. Nu de heer Van der Horst niet meer in militaire dienst is, kan hij zich weer geheel wijden aan de kunst van paepareeren, waarin hij ge toond heeft een meester te zijn. Veilig en vlug als geen ander helpt hier bij altijd een poeder of cachet van Mijn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijn- hardt jes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharma- ceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. BEPERKTE VOORRAAD VET. De Slagershond wijst er op, dat men van de slagers niet het onmogelijke kan verlangen.' Daar aanvoer van versch rundvet uit het buitenland niet meer mogelijk is, is het normaal, wanneer bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet wordt verkocht.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1