u hygiene en veiligheid EEN KWART EEUW GELEDEN ONTVOERD. Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll'IIIIIIIIIIKlUllll llllll BINNENLAND HIIII ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| In de polder Geestmerambacht is 1650 pond pootaal, afkomstig van de Moerdijk, uitgezet. Te Egmond aan Zee bevinden zich 60 geëvacueerd en uit Den Helder en IJ- muiden. Te Eindhoven schoot een jongen z'n 16-j. vriend spelenderwijs met een ge vonden revolver door wijsvinger en dij. Bij Vreeswijk sloeg een personen - auto over de kop en te water. De 32-j. lt. H. en de 42-j serg.-maj. H werden ern stig gewond. Wel 5000 gedemobiliseerde officie ren, onderofficieren en manschappen van het beroepsleger zullen naar de politie worden overgeheveld. Den Haag neemt er 320, Amsterdam 310 Alle 5000 voor een jaar op proef. Het economisch leven van Den Helder dreigt volkomen te worden ont wricht doordat de stad voor een groot deel ontvolkt is, zelfs een groot aantal zakenmenschen zocht elders een veiliger woonplaats. De vrees, dat nieuwe bom bardementen de stad zullen teisteren, weerhoudt de meesten terug te keeren. Nu zijn maatregelen getroffen om hen, die overdag zooveel mogelijk in de stad willen zijn. in de buurt van Den Helder aan onderdak te helpen. Vluchtelingen, die hun beroep of bedrijf in Den Helder hebben, genieten de voorkeur. Zoo noo- dig worden uit 's Rijks kas reis- en verbijfkosten betaald. Te Groet bij Bergen vielen drie Engelsche bommen, een op een zomer huis, bewoond door de fam. Lodewijks uit Amsterdam. De 59-jarige man werd gedood, zijn naast hem liggende vrouw kreeg geen letsel De 25-j. dochter werd eenige meters ver weggeslingerd en ge dood Een kind van 9 jaar, dat zwaar ge wond werd, is later overleden. Ook het zomerhuis, bewoond door een weduwe uit Bergen met haar kleinzoon, werd verwoest, maar niemand werd hierbij getroffen. JUNI—JULI 1915. Bij de aflevering van schapenwol door veehouders hier te lande protesteeren meerderen tegen het feit, dat hun geen contant geld doch bons in betaling wor den gegeven. Enkele stoutmoedigen wei geren ronduit, hun wol af te staan. Op de grens BelgiëNederland wordt een electrische draadversperring aange bracht om een einde te maken aan de onverminderd voortwoekerende smok kelhandel, waartegen tot dusverre geen enkele verbodsbepaling iets uitrichtte. Reeds enkele uren na het onder stroom zetten der draden zijn er zoowel aan Bel gische als Nederlandsche zijde verschei dene slachtoffers, die uit nieuwsgierig heid te dicht genaderd waren. De grens bevolking slaat de schrik om het hart, als zij ziet, dat de doodelijke stroom in min der dan een seconde van een kerngezond mensch een zwartverbrand lijk maakt. Niet alleen in de Christenwereld, doch ook door velen daarbuiten, wordt steeds vaker de vraag gesteld: waarom doet een gezaghebbende figuur als de Paus van Rome geen klare en duidelijke uitspraak w i e de schuld draagt voor het ontstaan van de oorlog en welke van de oorlog voerende staten een rechtvaardige of onrechtvaardige oorlog begonnen zijn. In verband hiermee verklaart de Paus te genover vertegenwoongers van de Fan- sche pers: ..Het zou noch gepast noch nuttig zijn, het Pauselijk gezag te betrek ken in de geschillen der oorlogvoerenden. Het Vaticaan is geen rechtbank en spreekt geen vonnissen uit. Het oogenblik is nog niet gekomen, dat de waarheid opgehaald kan worden uit de elkaar tegensprekende beschuldigingen der naties". Naar aanleiding van een te Londen ge houden geneeskundig congres, publicee- ren de groote medische tijdschriften arti- ||||||iiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii|||||| FEUILLETON iiiïilniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiihniim',uiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiisiiniiiim|||||| 71) - Kom, fluisterde hij Cyrus toe: Ik heb een plan. Cyrus begreep zijn bedoeling. De chauffeur is sprekend uw even beeld, mijnheer, zei hij, na eveneens uit het venster gekeken te hebben. Toen gaf hij de dwerg een wenk en bracht hij hem snel met Tommy s plan op de hoog te. De waard antwoordde: IN DE LACHHOEK Te Broek op Langèhdijk zijn Woens dag de eerste bieten aan de veiling ge komen. Oegstgeest. Ze keek niet goed uit bij het oversteken van de rijweg. Dat kostte de 14-j. Nellie Boon, uit Leiden, hier het leven. Amersfoort. Een dichtbevolkte wijk werd door Engelsche vliegers bestookt. In een huis, dat een voltreffer kreeg, werden vijf leden van het gezin van de sigarenmaker E. J. D. gedood. Een scherf doodde iemand op straat. Veel personen werden gewond, een aantal huizen is door brandbommen getroffen. Amersfoort. Al weer een ongeluk, doordat kinderen met gevonden geweer kogels speelden. Een van hen zal een hand moeten missen. Ouders en onder wijzers: Lees dit bericht aan de kinderen voor en voeg er een waarschuwend woord aan toe. Morgen zouden zij een kogel, granaat of brandbom kunnen vin den. De voorz. van de VARA, de heer A. de Vries,, heeft Woensdag voor de radio een r^de gehouden, waarin hij zeide, dat hetde VARA vergund is haar arbeid voort te zétten. In een onderhoud met Mr. Rost van Tonningen, die in de plaats van de afgetreden besturen van SDAP, RSAP en' CPH door de Rijks commissaris is benoemd, werd van het VARA-bestuur niets gevorderd, dat strij dig was met zijn beginselen. Ons land is voor de fabricatie van sigaretten geheel op het buitenland aan gewezen. Dit beteekent dus in deze tijd: toenemende schaarschte. Er is sprake van invoer uit de Balkan, maar de trans portmoeilijkheden zijn vele. En dan: laat de deviezenpositie van Nederland die im port wel toe? Voorloopig kan van de aanwezige voorraad nog lange tijd ge rookt worden, maar de liefhebber zal er rekening mee moeten houden, dat hij niet altoos zijn lievelingsmerk tusschen de lippen zal kunnen nemen. ZE ZOUDEN LACHEN. Clown: Wat ben je nu toch raar aan het schilderen. De menschen zouden me uitlachen. kelen waarin aandacht wordt besteed aan de verontrustende stijging van het aantal krankzinnigen. In Engeland waren in 1859 ongeveer 36.000 krankzinnigen, terwijl dit aantal 138000 bedroeg in '13. Een toe name van 275 pet., terwijl de bevolkings aanwas 87'/2 pet. bedroeg. In Amerika, Oost-Azië en enkele zuidoostelijke deelen, van Europa doet zich hetzelfde verschijn sel voor. Als deze vreeswekkende stijging aanhoudt aldus becijfert een der bla den zullen over 150 jaar de krankzin nigen de overhand hebben in de meeste cultuurstaten. BELGIE Bij Luik wordt een Duitsche- Zeppelin door een motordefect tot landen gedwon gen. De Parijsche pers vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat het Fransche lucht afweergeschut 30 minuten lang op dit gemakkelijk doel gevuurd heeft, zonder ook maar één treffer te lossen. De leger leiding heeft verwijten te incasseeren over de blijkbaar onvoldoende opleiding der bedieningsmanschappen. FRANKRIJK. Een van de kleinere Fransche provin ciebladen oefent critiek op het geringe aantal Engelsche soldaten, dat aan de oorlog deelneemt. Volgens de informaties, waarover het blad zegt te beschikken, zijn er niet meer dan ruim 200.000 En- gelschen het Kanaal overgestoken, het geen in vergelijking met het aantal Fransche en Belgische strijders abnor maal gering is. De groote Parijsche pers is verontwaardigd over ,,dit domme ver wijt" aan de Engelsche bondgenoot. In- tusschen gaat in Engeland de aanwer ving van vrijwilligers met behulp van pers, film en affiches door. Zoowel de wereldlijke als geestelijke autoriteiten in Frankrijk geven toestem ming tot het sluiten van z.g. oorlogshu welijken, d.wz. de aan het front verblij vende soldaat die wenscht te huwen, kan zich op het stadhuis en in de kerk door een „procureur" doen vervangen. Deze „procureur" moet tot de familie van Ik geloof, dat u het bijzonder treft. Ik heb juist een blik benzine in de kel der gevonden. Ik zal het even halen, ter wijl u. Wacht even, onderbrak Tommy hem. Luister. Prins Karei was uit de wagen gestapt en schreeuwde zijn chauffeur toe: Stom meling, schei toch uit met dat gezanik aan die motor. Benzine moeten we heb ben, daar zit 'm de fout. Ze moeten het daar in die kroeg hebben. En wee je ge beente, als je je stom gezicht nog eens hier laat zien, zonder dat je een blik bij je hebt. Hij nam de zware auto-jas van de chauffeur op en wierp hem die naar het hoofd. Ik zal zelf de wagen rijden, voegde hij er aan toe. Snel gingen Tommy en Cyrus naar de kelder, die zij konden betreden, zonder dat men hen van buiten zag. Even later volgde de dwerg met de chauffeur, die hij met zijn kandelaar op de steenen trappen voorlichtte. Hij leidde hem naar het andere einde van de kelder, terwijl hij hem toevoegde: Misschien is daar nog wel een half blik benzine te vinden. Het duurde met lang of de chauffeur had inderdaad het aangeduide blik tus schen de potten en pannen gevonden. Toen hij zich voorover bukte om het op te rapen werd hij plotseling van achte ren om het middel gegrepen en op de grond geworpen, voor hij er ook slechts op bedacht was zich te verweren. Even later lag hij plat op de grond, volmaakt machteloos en stevig gebonden. Tommy trok de jas van de chauffeur aan en zette diens pet op. Hij had geen tijd meer om ergens over na te denken. Maar WAT ZAL FRANCO DOEN? We beelden hiei de Spaansche dictator Franco met zijn echtqe- noote af. Met belangstelling wacht de wereld af, welke in vloed de ontwikkeling van de hui dige politiek in Europa op de houding van Spanje zal hebben. Erp, N.B. Met een maaimachine kunnen ernstige ongelukken gebeuren. Zoo b.v. hier, waar het 4-j. zoontje van landbouwer Van der Z. plotseling voor de machine kwam. Hem werden beide beentjes boven de enkel afgesneden. Den Haag. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje. Dat ondervond de 74-j. mevr. M. v.d. B., die bij het afhalen van haar distributiekaarten in de HBS aan de 3e Van den Boschstr. van een trap viel. Ze is da'arna overleden. bruid of bruidegom behooren en mins tens 21 jaar zijn. Een soort huwelijk „met de handschoen" dus. Het parlementair stelsel blijft in Frank rijk ondanks alles op volle kracht wer ken. Senatoren en Kamerleden blijven zich met alle politieke en zelfs militaire zaken bemoeien. Zelfs tijdens het leveren van hevige veldslagen vlak bij Parijs veroorzaken zij soms de val van een kabinet. Poincaré's pogingen om een speciaal oorlogsgouvernement in testel len en de volksvertegenwoordiging uit te schakelen,' mislukken. In het westelijk deel van de Ardennen behalen Duitsche infanteriecorpsen be langrijke overwinningen op de Franschen. Bij dergelijke voorvallen blijkt steeds duidelijker de enorme beteekenis van de zware artillerie, welker uitwerking zoo geducht is, dat verscheidene Fransche compagnieën in hun vernielde loopgraven bedolven worden. VEREENIGDE STATEN Henry Ford kant zich sterk tegen het streven om Amerika in de Europeesche oorlog te betrekken. De voorstanders van deze hetze zoo laat de automobielko ning zich ongeveer uit zijn óf bekla genswaardige verblinden óf menschen, die er geld aan verdienen. De geestelijkheid van alle gezindten doet een gezamenlijk protest hooren te gen de zedelooze moderne dansen en de steeds schaamteloozer wordende kleeding der Amerikaansche vrouw. OOSTENRIJK. In alle steden wordt op plechtige wijze de sterfdag van de te Serajewo vermoor de aartshertog Frans Ferdinand (welke gebeurtenis de bekende „vonk in het vat buskruit" werd) herdacht. De Weensche bladen constateeren in uitvoerige artike len, dat „de aartshertog gewroken is als geen mensch ooit te voren". In Tirol behalen de Italiaansche troe pen overwinningen op de Oostenrijkers, die meer en meer terugtrekken. op 't critieke moment toonde Cyrus zijn bezorgdheid door de opmerking: Gesteld eens, dat de prins u her kent, of hij spreekt met u, wat dan? Laat dat maar aan mij over, stelde Tommy hem gerust. Breng jij die chauf feur intusschen op een veilig plaatsje en zorg goed voor hem, want hij lijkt me 'n eerlijke kerel toe. Mag ik even je revol ver leenen? Dank je wel. Toen Tommy met de benzine buiten kwam, bleek, dat zijn berekeningen juist waren geweest. De prins zat aan het stuurwiel Deze ontving hem met een paar scheldwoorden, maar Tommy liet alles rustig langs zijn kouwe kleeren af glijden. Toen stapte hij in de auto; toen de prins het contact had ingeschakeld, voelde deze plotseling een revolver tusschen z'n Koninklijke ribben en een stem zei op rustige maar zeer besliste toon: Zou u zoo vriendelijk willen zijn even uit te stappen, Hoogheid. Ik zou er prijs op stellen in de herberg een onderhoud met u te hebben. Prinses Natalie, die achter in de wa gen zat, ging star overeind zitten en hijgde: Tommy, ben jij het werkelijk? O, neem me in 's hemelsnaam mee! Uit haar stem klonk een namelooze angst. Vóór iemand het verhinderen kon, had zij het portier van de auto opengeworpen en was het huis binnengerend. De prins volgde haar, met Tommy onmiddellijk op zijn hielen. Toen de mannen de gelag kamer betraden, troffen zij daar nie mand meer aan. Tommy vermoedde, dat Cyrus de prinses onverwijld in veiligheid ||||||lllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|llllll|ll||||||||||||||||||||Hfl|||||| VAN DE BOEKENPLANK. illinium De goede aarde, door Pearl S. Buck. 367 blz. geb. f3,25. Het volk in onze hedendaagsche schilderkunst, door S. P. Abas. 24 blz. f 1.25. De Emmaüsgangers, Johannes Ver meer en Rembrandt, door A. M. Ham- macher. Gedicht P. C. Boutens (Album Beeldende Kunst), 8 blz., en 8 platen f2.10. ZOO SCHREEF.. BERLINER BOERSENZEITUNG: De Britsche machthebbers drijven hun land naar een ontzaglijke ramp. Zij hebben de strijd op leven en dood gekozen. HAMBURGER FREMDENBLAD: Thans zullen de wapens spreken. Hun scherpte zal de Britten verbaasd doen staan. Het tijdstip daarvan zal alleen de Fuehrer bepalen. HERRIOT, voorz. Fransche .Kamer: Het volk heeft zich geschaard rond Pé- tain, wiens figuur allen met eerbied ver vult. Thans moet de republiek, die men lichtzinnig gemaakt heeft, waardiger ge maakt worden. ZOO SPRAK..- Illllllllll) MAARSCHALK TSJIANG KAJ-SJEK: Indien Groot-Bnttannië hoopt door het sluiten van de weg via Birma de oorlog in het Verre Oosten te kunnen bekorten, zal het slechts het tegendeel bereiken. Zoolang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de ongeschonden heid van zijn grondgebied niet heeft be reikt, zal het de wapens niet neerleggen. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. VERBANNEN. Gloria Vane, de meest gevierde ster van het Adelphi Theater in Londen, is verloofd met Albert Finsbury, een zeer beminde persoonlijkheid in de Engelsche hoofdstad. Hij wil naar Australië om daar een nieuw leven te beginnen. Hij heeft reeds het brevet van het regiment van Nieuw Zuid Wales. Gloria zal hem later nareizen. Om z'n schulden te kun nen betalen vervalscht hij 'n chéque van z'n vriend Bobby. Van 15 pond sterling maakt hij 615 pond. Als hij eenmaal ver trokken is, komt deze malversatie uit. Gloria neemt de schuld op zich. Zij wordt tot 7 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Albert maakt in Sydney promotie, zonder te weten wat Gloria voor hem gedaan heeft. Hij maakt de dochter van de gouverneur Mary het hof. Een jonge kolonist, Henry Hoyer, kiest bij een be zoek aan de vrouwengevangenis Gloria als zijn toekomstige echtgenoote uit, en zoodoende krijgt zij haar vrijheid terug. Op weg naar zijn boerderij springt zij van de wagen af en loopt weg. Ze gaat naar de woning van Albert.... waar juist diens verloving met Mary gevierd wordt. De wanhoop nabij gaat zij weer weg, zonder Albert gesproken te hebben. Welke ontdekking doet Albert daarna? Houdt hij nog van Gloria? Zal zij hem de reden van haar verblijf in Australië onthullen? Welk geluk valt uiteindelijk aan Henry ten deel? Een lange reeks vragen, waarop we 't antwoord niet zullen geven. De bezoe kers zullen dit zeker waardeeren. Zij zullen beslist genieten van deze UFA- film. P.S. De in het vorig program aange kondigde film kan door omstandigheden niet worden vertoond. gebracht had. —Wie je dan ook zijn mag, brulde de prins, buiten zichzelf van woede, je le ven is geen cent waard, als je ook nog maar een uur in mijn land blijft. Wie voor de duivel ben je, en wat wil je van me? AhaHij zweeg even, ik heb dat gezicht meer gezien. Eens kijken. O, ik ben er al, jij bent die onbeschofte Amerikaan van die avond op het bal. Tommy bewaarde tactvol het zwij gen. Zijn onbewogenheid bracht de prins heelemaal uit zijn evenwicht. Wat heb je met mijn chauffeur uit gevoerd? vroeg hij, terwijl hij Tommy recht in het gezicht keek. Wat is de be doeling van dit alles, Pruden, of hoe je dan heeten mag? Die naam klopt als een bus. U heeft een goed geheugen, Hoogheid, antwoord de Tommy met een glimlach, en toe vallig herinner ik mij ook wie u bent Vindt u dat niet grappig? Even lichtte er iets onheilspellends in de oogen van de prins; toen zei hij: Ver tel me eens even, handel je in opdracht van hertog di Varro, of haal je dit grap je voor je eigen genoegen uit? Heb je me een voorstel te doen? Tommy schudde het hoofd. Ik heb er alleen voor te zorgen, dat de prinses vei lig over de grens komt. En jijzelf? Onderzoekend keek de prins hem aan. Of ben je misschien zoo,n idioot, dat je er zonder kleerscheuren denkt af te komen? Je zult heel wat te verantwoorden hebben, vriend! Moet ik dat als een dreigement op vatten? vroeg Tommy. (Wordt vervolgd.) Spreek met Vlaanderen, door Fran cis Durbridge, 263 blz.,f 1.90, geb. f2.50. De mannen van de frontpagina, door Francis Durbridge 235 blz., f 1.90, geb. f2.50. Jaarverslag over het jaar 1939 Staatsmijnen in Limburg. 16 blz. met bijl. 8 blz. f 1.—. En nuNederland in Als zwerftoerist door eigen land (ook over Texel), door Ton Koot. Met foto's en rou tekaartjes. 203 blz. f 1.75. Geb. f 2.50 BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 VAN OVER DE GRENS. De wereld in afwachting. De eerstvolgende dagen kunnen wel eens van zulk een historische beteekenis, van zulk een geweldige beslissing blijken te zijn, als we sinds het uitbreken van de oorlog niet meer beleefd hebben. Na de eerste en tweede fase van de oorlog de verovering van Polen en van West-Europa was een pauze inge treden, ten minste naar veler oordeel, omdat we gewoon waren geworden aan geweldige beslissingen op het slagveld. Bovendien: het was feitelijk geen pauze, want in de Middellandsche Zee, in N. Afrika, in de Engelsche wateren en bo ven Engeland zelf werd de strijd ge voerd in een mate, die in rustiger tijd de aandacht van heel de wereld zou gehad hebben, om de beteekenis ervan, om de materieele vernietiging en om de stra tegische waarde als inleiding van de derde fase van de oorlog: de beslissende aanval tegen de Britsche wereldmacht. Hitier gaf nog een kans. In die schijnbare stilte trad de Duit sche rijkskanselier voor de Rijksdag tot het houden van een rede, waarvan het meest sensationeele was, dat hij een be roep deed op „het gezond verstand" van Engeland onder de verklaring, dat hij geen reden zag voor voortzetting van de oorlog. In heel de wereld werd met de groot ste spanning gewacht op het Britsche antwoord op dit appèl aan het gezond verstand der Britsche staatslieden. Maar Engeland gaat voort. De Engelsche pers liep het officieele antwoord reeds vooruit door te verzeke ren, dat er geen andere weg was dan de voortzetting van de oorlog. Maandagavond kwam de minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, dit antwoord bevestigen door in een radio rede te verklaren, dat Engeland de strijd zal voortzetten tot de volledige overwin ning. Hij bestempelde het beroep van de Fuehrer op het gezonde verstand als een dreigement. Engeland heeft gekozen en nu breekt weldra de verschrikke lijke fase van de oorlog aan, waarin een wereldmacht zal worden vernietigd en naar Hit ler's voorspelling zal dit Enge land zijn. X— Het belang van heel Europa. Dat Engelsch antwoord en de te ver wachten Duitsche reactie in de vorm van een vernietigende aanval met zijn lucht en zeestrijdkrachten op Engeland be- heerscht de heele Duitsche en Italiaan sche pers, alsmede die van vele andere landen. Geen wonder, want hierbij is het belang van heel Europa, ja zijdelings dat van heel de wereld betrokken. De pers constateert dat Engeland ge kozen heeft voor de ondergang van het Britsche rijk. Engeland heeft er blijkbaar nog steeds geen juiste voorstelling van, wat een voortzetten van de strijd eigen lijk beteekent. Zij schetsen de moeilijke positie van Engeland, nu al zijn „vazal len" op het vasteland zijn verslagen en Duitschland, in vereeniging met Italië, over een geweldige overmacht beschikt aan aanvalswapenen, vooral in de lucht. Engeland en de Vereenigdc Staten. In Amerika was gewezen op de betee kenis van Engeland als voorpost der verdediging van Amerika en in dit ver band had men Engeland de' Maginotlinie van de Vereen. Staten genoemd. De bla den wijzen er op, dat dit een weinig goeds voorspellende situatie voor Ame rika is. De Maginot-linie heette onneem baar maar in enkele weken tijds was: deze linie door de Duitsche moderne wa penen en door de ontembare aanval' geest der Duitsche troepen doorbraken en in elkaar gestort! Duitschland trekt er straks op Met deze aanval zal de wereldge ie- denis worden geschrevenhelaas met bloed; de afloop van deze kamp zal zijn stempel drukken op de gestalte van het nieuwe Europa, politiek, sociaal en eco nomisch. De heele wereld wacht in spanning af, een spanning, die zoo groot is, dat er feitelijk nog alleen voor dit thema belangstelling bestaat: Hoe zullen de as- mogendheden Engeland aanvallen en trachten het tot onderwerping te bren gen? 222. HAARGROEI. Lange tijd werd be weerd, dat bij doode menschen het haar nog korte tijd groeit. Men had in zoover gelijk, dat er na de dood van de mensch een verlenging van de baardharen was te constateeren, maar gebleken is, dat dit wordt veroorzaakt doordat de huid zich naar de haarwortels toe samentrekt. De baardharen worden hierdoor als het wa re naar voren geschoven. ARTS.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4