EIEREN-PRAATJE. De eieren worden duurder en gaan vrij zeker binnenkort op de bon! U kunt ze nu nog con- serveeren. De Donderdag te Barneveld gehouden eiermarkt was vrij vlug en de prijzen, welke besteed werden, waren wederom hooger dan de vorige week. Met het prijspeil, waarop wij nu aangeland zijn, is export naar Duitschland onmogelijk geworden, daar de Duitsche inkoopprij zen zich nog niet aan onze verhoogde marktprijzen hebben aangepast. De vroegere exporteurs zijn momen teel tot werkloosheid gedoemd, sommi gen hebben zelfs hun vrachtauto's ver huurd en zich tijdelijk geheel terugge trokken. weer anderen hebben hun af zetgebied in het binnenland gevonden. Vrijwel de heele verkoop is nu in handen van de handelaars op het binnenland en deze maken vrij goede zaken. Het eigen land blijkt dus een veel grooter kwantum eieren op te kunnen nemen, dan vroeger wel werd aangeno men. Nu moet men in aanmerking ne men, schrijft de Bedrijfspluimveehouder, dat de prijzen tot nu toe nog redelijk zijn en eieren nog niet onder de distributie vallen Wij schrijven „nog niet", want dat dit spoedig wel het geval zal zijn, kan met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid voorspeld worden. Na Sept. zal de aanvoer niet anders dan klein kunnen zijn, zoodat verwacht kan wor den. dat er dan binnen niet te lange tijd slechts eieren aan kinderen, zieken en herstellenden verstrekt kunnen worden. De meeste aanvoer zal nu wel voor versch gebruik bestemd worden, daar de vraag door de vacantie sterk is toege nomen. Zij die echter nog geen eieren in gemaakt hebben, zullen er goed aan doen, hiertoe spoedig te besluiten, want er is nog gelegenheid zoolang de voor- ïaad strekt. HOEVEEL PETROLEUM KRIJGEN WE? Reikhalzend zien we uit naar wat de 4e periode van de petroleum-distributie ons brengen zal. Vanavond of morgen zal de rodio wel weer vertellen, hoe groot ieders portie zal zijn. De vraag, of we nu weer langer dan 14 dagen met twee liter op elke bon toe moeten, vree zen we bevestigend te moeten beant woorden. Gunstiger dan de voorafgaan de zal de komende periode wel niet zijn. We zullen zelfs niet moeten opschrikken wanneer die twee liter voor een nog grooter tijdvak dan vier weken zal moe ten gelden. Niet tc benijden is de huis vrouw, die toch maar probeeren moet haar potje op tijd gaar te hebben. En dan de moeilijkheden waarvoor de pe- troleumverkooper zich geplaatst ziet! Hij maakt wel een zuinige tijd door, een cri sis, welke zwaarder drukt dan ooit. Wie het thans uitsluitend van zijn petroleum- branche hebben moet, heeft een zuur bestaan, ja, zal niet in staat zijn rond te komen. Nog elke dag zien we plaatsgenooten met zakken vol dennenappels van de Westermient komen, „In tijd van nood schilt men aardappelen met de bijl", zegt een oud spreekwoord. En nu zegt men- ,,In tijd van nood stookt men den nenappels". Dagelijks gaan er groote hoeveelheden van dat goedje door, meest in de befaamde waschkacheltjes. Over waschkacheltjes gesproken! Een zaken man deelde een klant bij bestelling van een waschkacheltje mee, dat hij nu al 26 klanten moest teleurstellen. Jammer, want wie een waschkacheltje rijk is, ont vangt evenveel olie-bonnen als wie het zonder zoo'n stookinrichting moet stellen. Tenminste... voor zoolang het duurt. Moge er spoedig een nieuwe zending Texel bereiken. Wie een fornuis bezit, komt niet voor petroleumbonnen in aan merking. Zelfs niet een paar druppels voor 's morgens voor de thee! Ook krijgt men geen extra bonnen meer toegewezen althans niet op „Texel", wanneer men „geëvacueerden" te logeeren heeft. Dat uiterste zuinigheid bij de distributie wordt toegepast blijkt voorts uit het feit, dat wanneer het gezin met een nieuwe spruit is uitgebreid, men pas een extra bon kan bekomen na afloop van al le periodes, waarvoor men reeds bonnen ontving. Uit goede bron kunnen we meedeelen, dat de handel op Texel nog heel wat pe troleum in voorraad heeft. Maar groo te kwantums zijn toegewezen aan eige naars van tractors, welke gebruikt wor den bij de oogst. Thans doen deze dienst bij het maaien en binnen afzienbare tijd zal met het dorschen worden begonnen. Het is immers van groot belang, dat de oogst op tijd binnen komt en het graan op tijd gedorscht wordt. Welk een belangrijk artikel petroleum intusschen ook voor de huishouding is, komen we in deze nagenoeg olielooze dagen geducht aan de weet. Het waschkacheltje met wat hout of dennenappels.het ouderwetsche com- foor met een paar brikettenhoudt ze in eere. Ge kunt er niet buiten. Het beetje olie is immers zoo verstookt! J Hllll# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum Op: Onder: Op: Onder Z 11 Aug. 15.59 1,10 6.16 21,14 M. 12 17,02 1,40 6,18 21.12 D. 13 17,57 1,57 6,19 21.10 W.l4 18,43 2,52 6.20 21,07 D. 15 19,24 3,51 6,22 21.04 V. 16 19,56 4,53 6,24 21,02 l. 17 20,25 5,58 6,26 21,— Vrijdag 16 Aug. Volle maan Denkt er aan! Aanvang wettelijk ver plichte verduistering: zonsondergang. lllllllllilllillllllilllllllllllllllilllllllllllIJ'uilllllllllliiiiillllilllllllllllllllllllillllll GEMEENTE TEXEL ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii|||||| DISTRIBUTIE VAN TEXTIELGOEDEREN. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat zittingen zullen worden gehouden voor de uitreiking van distnbu tiekaarten voor het betrekken van tex- tielgoederen. Voor de plaatsen, dagen en uren, waar op de zittingen worden gehouden, wordt verwezen naar de publicatie in Texel- sche Courant van Woensdag 7 Augustus j.l. en naar de op verschillende plaatsen in de gemeente aangeplakte bekendma kingen.. Men verzuime niet de distrbutiestam- kaarten en de ingevulde en onderteeken- de aanvraagformulieren mede te brengen Texel, 9 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DR. JAC. P THIJSSE Morgenmiddag 11.15 bespreekt Ad. Sassen voor de KRO-microfoon 't boek je, dat Rinke Tolman aan Dr. Jac. P. Thijsse wijdde (Jaarsveld 414,4 M.) KIPPENVOER Voor de nieuwe periode 19 Aug. 16 Sept. wordt voor de kuikens GEEN voer meer toegewezen. Voor de kippen krijgt men dan hoogstens 40 pet. van wat men kreeg voor het aantal kippen van Sept. 1939: 2,8 K.G. per vier weken. EEN GEWILD ARTIKEL Donderdagmorgen om vijf mnt. voor zeven bevestigde de groentenhandelaar M. alhier 't nieuwe fietsplaatje aan zijn in de schuur staand rijwiel. Toen hij zich nog geen kwartier later weer naar de schuur begaf, bleek zijn plaatje te zijn gestolen. Een waarschuwing DISTRIBUTIE LAATSTE NIEUWS Boter op elk der boterbonnen 1 t.m. 4 t.m. 23 Aug. een half pond (een half pond per week dus) Brood: op de dubbele bonnen „1" der nieuwe broodkaart t.m. 18 Aug. 250 gr. loggebrood of 200 gr. ander brood. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 40 t.m. 6 Sept. een half pond. Havermout, grutten, gort: bon 100 t.m. 11 Aug. een half pond. Koffie of thee: bon 53 t.m. 30 Aug..een half p. koffie of een half ons thee. Levertraan: alleen verkrijgbaar op een bon van uw arts, hoogstens 200 c.c p.w. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 105 t.m. 11 Sept. een ons. Margarine of gesmolten vet op elk der vetbonnen 1 t.m. 4 t.m 23 Aug. een half pond (dus een half pond per week) Wie op vetbon 3 en vetbon 4 boter be trekt, ontvangt op elk half pond tien ct. reductie. Petroleum: zegel 3e periode t.m. 11 Augustus (tijdvak werd verlengd) Rijst, rijstcmeel: bon 95 t.m. 11 Aug. een half pond Schoenen: voor kinderen zijn de maten 18—23 vrij. Suiker: op bon 66 t.m. 30 Augustus twee pond (termijn met 1 week verlengd) Op een nader te noemen bon zal 2Vs p. suiker voor de inmaak te koopen zijn. Textieldistributie: over dit onderwerp wordt a.s. Maandag een radiopaatje ge houden door de leider van het Rijksbu reau voor die distributie. Huisvrouwen, iets voor U Aanvang 19.40 (Jaarsveld.) Vermicelli, macaroni, spaghetti: bon 110 t.m. 11 Sept. een ons. Zeep: distributie, ook van scheerzeep, is binnen afzienbare tijd te wachten. Inlevering bonnen 75, 90, 95, 100, 105, 110. Winkeliers met codenummers van 1000 t.m. 1999 dienen hun opplakvellen met Meelbon 75, Rijstbon 95, Havermoutbon 100 m te levern Maandag a.s. vóór 11 uur Winkeliers met codenummers 2000 t.m. 2999 op a.s. Dinsdag vóór v.m. 11 uur. Wie niet over genoegzame voorraad Maizena en Vermicelli beschikken, kun nen, ondanks het feit, dat deze bonnen nog niet afgeloopen zijn, toch deze bon nen inleveren, echter op de voor hun bestemde dagen (Maandag Dinsdag), tegelijk met de inlevering', van de meel- havermout- en rijstbonnen. Wanneer de temijn van deze bonnen *105 en 110 af geloopen is, (8-9-40) kan men, wanneer men dat wenscht, het restant inleveren of, zoo er voorraad voldoende is, ook alle bonnen. Alle bonnen op afzonderlijke op plakvellen en afzonderlijke ontvangstbe wijzen. Bij inlevering van distributiebonnen door winkeliers, dienen deze er op te letten, dat minstens 40 stuks aangeboden worden van elk artikel. Kan de winkelier het aantal van 40 niet bereiken, dan dient hij de bonnen bij een andere win kelier in te leveren. Boter- en vetbonnen. Om misverstand te voorkomen wordt er nog even de aan dacht op gevestigd, dat alleen de boter en vetbonnen afgerond moeten worden op een veelvoud van 10. De bonnen van andere artikelen kunnen dus in elk aan tal ingeleverd worden Voorts wordt er nog op gewezen, dat de distributiedienst geen coupures voor vet meer mag ver strekken en de bonnen 1 en 2 van de vetkaart afgerond dienen te worden op een veelvoud van 10 voor het verkrijgen van margarine, de bonnen 3 en 4 van de vetkaart eveneens afgerond op een veel voud van 10 voor het verkrijgen van bo ter tegen gereduceerde prijs, en de bon nen 1, 2, 3 en 4 van de boterkaart afge rond op 10 voor 't verkrijgen van boter. Petroleumverkoopers dienen de zegels van de 3e periode uiterlijk in te leveren op Maandagmorgen 12 Augustus a.s. Verwerking, vervoer en aflevering van cacaoboonen en cacaoproducten is, behoudens vergunning van de Meelcen trale, verboden. Correspondentie voor kinderen in de Ostmark (waarheen er vijf van ons eiland vertrokken) moet gericht worden aan: Kinderaktion Niederl.-Ostmark, Kneuterdijk 20, Den Haag. In de linker benedenhoek zetten: naam en adres van het kind. Engeland trekt z'n troepen uit Chi na, met name uit Sjanghai, Peking en Tientsin, terug. Donderdag werden 28 Engelsche schepen tot zinken gebracht of bescha - digd. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags en Zondags van 23 uur. Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2—3 en van 7—7,30. S. V. TEXEL. Zaterdagavond half 8 speelt een Texel elftal tegen een Kampelfal van De Koog Texel-elftal: B.Beumkes G.Wilner W.Langeveld P.Vlaming H.Neijens H. du Porto J.v.d Pijl N.Dapper A.Keijser D.Huizinga P.Keijser MUZIEK Woensdagmiddag gaf 'n Duitsche Ma rinekapel op de Groeneplaats een con cert. Er kwam spoedig wat publiek op de been, wat, evenals het applaus, ge let on de voortreffelijke muziek, stellig verdiend was. De kapel was uit Den Helder zijn standplaats overgeko- GOED VERDUISTEREN. Die plicht rust op ons allemaal, of we nu zakenman zijn of rentenier, boer of wat ook. Er mag geen sprankel licht uit woning, schuur of werkplaats stralen. Een automaat met licht er in? Mag niet. Lichtreclame? Geen sprake van! Licht dooven is het parool en niet pas, wan neer de duisternis invalt. Neen, het tijd stip van zonsondergang is tevens het tijdstip, waarop de verduistering een aanvang moet nemen. Elke week geven we u een staatje, dat u o.m. vertelt, wan neer de zon ondergaat. Wanneer u dat trouw raadpleegt, vliegt u met uw lamp of welk ander verlichtingsmiddel ook niet tegen de lamp. Volgens een bericht in het Handels blad van Donderdagavond wordt vooral ook op de café's en de restaurants streng gelet. Het is zelfs zoo, dat nu niet meer gewaarschuwd wordt. Wie in gebreke bleef, kan met sluiting van zijn zaak voor onbepaalde tijd gestraft worden. Nu de avonden korter worden, zullen de neringdoenden zich ernstig bezig moe ten houden met de vraag, hoe zij hun bedrijf tijdens de verduistering gaande kunnen houden. Wie eenvoudig gelijk met het ondergaan van de zon de deur op slot doet*), maakt zich van 't pro bleem wat al te gemakkelijk af. Het ge tuigt niet alleen van weinig begrip van hetgeen een zakenman tegenover zijn klanten verplicht is, maar geeft ook geen hooge dunk van 's mans vaardigheid om zijn zaak met wat zwart papier, karton, triplex, enz. zoo van de buitenwereld af te schutten, dat van lichtuitstraling geen sprake meer is. Dat kost natuurlijk wat moeite, wat tijd, wat geld misschien. Maar dat moet men er voor over hebben. De klanten zullen waardeeren, dat men zich alle moeite geeft om te bevorderen, dat het zakenleven trots de miserabele verduistering zoo goed mogelijk voort gang vindt. Natuurlijk zal men zich des noods wat moeten behelpen. Wat minder licht. De klanten zullen er wel mee ac- coord gaan, dat men tijdens de verduis tering niet uit de etalage verkoopt, wan neer men door het openen van zijn kas ten (aan de achterkant met zwart papier bekleed) een lichtgolf op de straat zou werpenWaar wat goede wil is, kan een weg gevonden worden. Wie zijn win kelramen aan de voorkant afschermt, kan natuurlijk ook uit de etalage ver- koopen. De grootste moeilijkheid zal in de meeste gevallen wel zijn Hoe voor kom ik, dat er licht op straat valt, wan neer klanten mijn verduisterde winkel binnentreden? Het beste zal ziin, een soort portiek aan te brengen, van lat werk b.v., bekleed met zwart papier, met tusschen dit portiek en de winkel een donker gordijn, dat gedeeltelijk dubbel hangt. De klant opent de winkeldeur, treedt binnen in het portiek, dat het licht in de winkel niet laat uitstralen; sluit de winkeldeur (waarvan de ruiten met zwart papier zijn bekleed); vervolgens verlaat de klant het portiek (de „licht- sluis") om in de verlichte winkel te ko men. Het kan ook anders. We lazen van winkeliers, bij wie het licht automatisch uit gaat wanneer de winkeldeur open gaat. Alleen een paar kleine ver duisteringslampjes blijven dan nog bran den. Ook geen kwaad idee. Uw installa teur kan u daar wel meer van vertellen. En zoo niet, dan zal hij er wel wat op vinden om u op die manier toch te hel pen. Nuttige wenken uit onze lezerskring zijn intusschen zeer welkom. Heeft u een goede oplossing van 't probleem, dat voor alle bedrijven nu actueel is geworden. Laat van u hooren en we zullen er gaar ne onze lezers mee in kennis stellen. Wie zal de eeste zijn? 12 Sept. 7 uur; 9 Oct. 6 uur; 6 Nov. 5 uur; 15 Dec. 4.30 uur zons ondergang (Middeleurop. tijd) ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR J. P. A. BRINKMAN. Donderdag a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de zeereerw. heer J. P. A. Brinkman, pastoor alhier, pries ter werd gewijd. Een heugelijk feit, dat vanzelfsprekend de katholieken aanlei ding geeft om te getuigen van de bijzon dere hoogachting en waardeering, welke zij wegens de door hem verrichte arbeid, voor pastoor Brinkman gevoelen. Maar die gevoelens beperken zich niet tot de parochianen van de kerk te Den Burg en de hieronder ressorteerende bijkerken al leen. Ook buiten deze kring telt Z.Eerw. tal van vrienden en geen wonder. Wie 't genoegen hadden met pastoor Brinkman kennis te maken werden aangenaam ver rast door de buitengewoon gemoedelijke wijze van doen van deze geestelijke, die zich niet uitsluitend bepaalde tot hen, wier pastoor hij was, maar die zich gaarne ook met andersdenkenden onder hield. En dit deed hij dan op een wijze, die allen voor hem innam. Daar pastoor Brinkman nu en dan ook in ons blad schreef zelfs verscheen een gansche reeks artikelen naar aanleiding van het -75-jarig bestaan van de parochie kwamen wij nog al eens met Z.Eerw. in aanraking en iedere keer was het ons een genoegen met hem te spreken over de onderwerpen van de dag. Zijn ruime blik, zijn bijzondere gaven van hoofd en hart, zijn schrijverstalentdaar ne men we oprecht onze hoed voor af. Nu wij dit schrijven vertoeft pastoor Brinkman aan de „overkant". Woensdag wordt hij terug verwacht. 's Avonds wordt de jubilaris om acht uur in de Parochiekerk feestelijk welkom geheeten Daarna wordt een plechtig lof gecele breerd. Voor Donderdag vermeldt het feest programma: 7 uur en 8,30 Stille H. Mis sen met algemeene H. Communie van de parochianen tot intentie van de pastoor. Om 10 uur plechtige Hoogmis, op te dra gen door de Jubilaris; Feestpredicatie. Na de hoogmis zingt het zangkoor de feestcantate „Priesterglorie" van L. A. Dobbelsteen. Van 12.15 tot 2 uur zal er receptie zijn in het St. Janshuis; van 1 uur af zal er voor parochianen en anderen gelegenheid zijn tot het aanbieden van gelukwen- schen. Om 7 uur 's avonds: Plechtig Danklof met Te Deum. GEEN ERNSTIGE HOOIBROEI. Naar we van bevoegde zijde vernemen, heeft zich tot nog toe geen enkel ernstig geval van hooibroei voorgedaan. Slechts eenmaal heeft men de brandweer ge- waar^bhuwd, omdat men een begin van broei vermoedde. Dit geval deed zich voor op hoeve Veldheim. Bij onderzoek door deskundigen bleek evenwel geen gevaar aanwezig. VERTROKKEN PERSONEN. Jacobus Jan Hermes, van S 19b naar Utrecht, W. Vrouwensingel 80. Maria Dijt, R.K., van Koogerstrt. 13, naar Wieringermeer, Midden meer Kolh. weg 18c. INGEKOMEN PERSONEN. Wed. Annaatje de Jong-De Graaf, R.K. van Heemstede, Marquettelaan 32 naar De C. 103. Joanna M.A.C. Swarthof-Voorvelt, RK. van Haarlem, Rijksstraatweg 149, naar Emmalaan 96. IJ. Rauwerda, van Wieringermeer, Slootdorp, naar E 101. Hendrik Dijt, R.K., van Hoogwoud, Pade B 32 n. Gasthuisstr. 19. Frans Stark met gezin (4 k0, Geref., v. Rotterdam, Hoevestr. 26b. na.ar Ooster end, Weststr. 27. EIERLAND. 2 AKENNIEUWS. Aan de metselaars L. Bruin en Zonen )en is opgedragen het maken van een zwaar -et1 gewapende betonbrug op de hofstede Bland en Berg in polder Eierland. OOSTEREND We vestigen de aandacht op de adv. van de kruideniers, bakkers en groen tehandelaren alhier. Zij sluiten tot nader bericht Zaterdagsavonds om negen u. >e s ;er ftan ker W1 DE WAAL. KLOKKENSPEL Het is nog een beetje onwennig en we kunnen het wijsje niet thuisbrengen. Maar tochonze torenklok heeft klokkenspel-neigingen. Het gaat haar heti laatste halfjaar niet voor de wind. Ge durende de barre wintermaanden heeft ze heelemaal niet geslagen, erger nog: ze weigerde te gaan. Nu loopt ze weer goed maar het slagwerk blijkt danig van de kook te zijn. Als het 12 uur is b.v., hoo ren we eenige verwilderde slagen en dan is het af. Het zou een verbetering zijn, wanneer ook het slagwerk weer in het of goede spoor werd gebracht. B. de M ""11 BINNENLAND SC: ka Amersfoorts gasfabriek bestaat 17 ei< Aug. 40 jaar. de In ons heele land mogen des avonds jn na elf uur geen trams meer rijden. gc Te Loosdrecht is Woensdag het lijk Zc van de vermiste 17-j. kanovaarder de Feenstra uit Hilversum, opgehaald. - Te Zutphen is in de Kerkhofgracht re in een doos het lijkje van een pasgebo- vc ren kind gevonden. ge Weldra komt 'n zangbundel voor de na Opbouwdienst gereed. Den Haag krijgt een instituut voor opleiding van zang- nv leiders. yfee - De N.V. Arbeiderspers vroeg haar ve crediteuren uitstel van betaling, voor te goederen, geleverd vóór 23 Juli, tot 1 Febr. a.s. Aalsmeer. Vorige week gingen plm. gr honderd kisten met samen 50.000 bloe - ej men per dag naar Duitschland. Volgen- vt de maand verwacht men een nog leven- diger uitvoer. z( Te Roermond werd anderhalf jaar m gevorderd tegen de 32-j. monteur uit Haelen, die een 50-j. ongehuwde Rotter dammer doodstak bij ruzie in een café over het betalen van een rondje. Te Scheveningen is een 17-j. jon- gen, die voorbij een pier ging zwemmen, \y door de stroom meegenomen en ver- S dronken. Zijn 17-j. vriend kon door drie burgers nog gered worden. Rucphen. Vijf jaar werd gevorderd tegen een 18-j. jongen, die een 16-j. meisje zoo met een bijl op het hoofd sloeg, op 2e Paaschdag, dat ze nog niet geheel hersteld is. Verdediger vroeg op neming in een krankzinnigengesticht. Den Haag. In een persconferentie zette de heer A. Meijer doel en program ma van Zwart Front uiteen: politieke verwezenlijking van Groot-Nederland, invoering autoritair corporatief staatsbe stel. Zwart Front ziet naast de leider gaarne een aantal, invloedrijke raden, die moeten worden geraadpleegd. Geen vor men klakkeloos uit het buitenland over nemen. Joden zijn niet benoembaar in openbare ambten, in besturen van cor poraties of vakvereenigingen. Zwart Front predikt echter geen Jodenhaat of E verachting. HONGERSNOOD IN ENGELAND door Viscount Lymington, uit gegeven en van een commentaar voorzien door A. S. Sidgwick. Uitgave \V. J. Ort, Den Haag. Viscout Lymington voorlag ongeveer een jaar geleden een s-ombere toekomst voor Engeland. Hij schreef een boek on der de bovenstaande titel, waarvan een aantal hoofdstukken door de heer Sidg wick zijn uitgegeven en van 'n commen taar voorzien naar aanleiding van het feit, dat sindsdien de oorlog is uitgebro ken en verschillende waarschuwingen van Lymington terecht blijken te zijn gegeven. In het kort is de meening van de heer Lymington, dat Engelands posi tie in een eventueele en si ndsdien uit gebroken oorlog uiterst kwetsbaar is, omdat 't daarop economisch niet is voor bereid. De heer Lymington acht Enge - land daardoor veel zwakker dan in 1914. Het aantal inwoners van de Britsch ei landen is met vijf milloen toegenomen en het oppervlak van het bebouwde land is sterk afgenomen. Men is volgens de schrijver veel te royaal omgesprongen met de vruchtbare landerijen, waarvan een deel voor andere, improductieve doel einden is aangewend en een deel totaal is verwaarloosd en als het ware in een woestenij is veranderd. Wel heeft men de militaire verdediging van 'net land tot het uiterste opgevoerd, m: lar wat de le vensmiddelen betreft, is n ïen veel te af hankelijk van de aanvoer over zee, die in een oorlog natuurlijk de j grootste geva ren zal loopen. Lord Lymington is d€ ;rhalve uiterst pessimistisch en trachtte nog bijtijds de Engelschen door vrees v( >or de gevolgen te waarschuwen tegen e« m oorlog, tenzij met de grootste snelheid een reorganisa tie ter hand zou worden genomen. Het boekje sluit met 1 ïetf artikel, dat Lloyd George op 2 Ma art 1940 in „Pic- 0 BUITENLAND C I - Stelselmatig werpen Duitsche vlie gers mijnen voor Engelsche havens. De Amerikaansche Metro-Go\vn J films zijn door Duitschland verboden. De Roemeensche boer krijgt ruim dertig pet meer voor zijn graan dan vo rig jaar. ture Post" heeft geschreven en waarin ook deze deskundige een krachtig plei dooi hield voor een betere exploitatie van de landbouw. Het luchtwapen, aldus Lloyd George, zal meer dan in 1914 tot 1918 het geval was, in staat zijn, de En gelsche schepen, die levensmiddelen aan voeren, tot zinken te brengen. Hitier en Mussolini hebben de les uit de Wereldoor log geleerd en tijdig gezorgd voor groo te voorraden levensmiddelen en veevoe der in het land en tegelijk de landbouw met millioenen ares oppervlakte bouw land verstrekt. Ook hij vreest, dat, indien de oorlog, zooals Churchill heeft gezegd, waarschijnlijk vele jaren zanduren, En geland een ernstig tekort aan'levensmid delen zal krijgen en daardoor op de knieën zal worden gedwongen. En het zelfde werd nogmaals bepleit door prof McDougall in een eveneens achter in dit boekje opgenomen artikel in de Times van 26 Maart j.l. In zijn commentaren blijkt de heer Sidgwick een vurig bewonderaar te zijn van Lord Lymington en zijn standpunt geheel te deelen. Hij constateert, dat de alarmkreet, die uit het boek „Hongers nood in Engeland" opsteeg, meta is ge hoord en dat men is doorgegaan op de oude weg, zonder te willen leeren uit het verleden. Ook hij is pessimistisch ge stemd en meent, dat de oorlog verloren zal worden door gebrek aan levensmid- delen. Het is eigenlijk nog te vroeg om vast te stellen, of de heeren Lymington en Sidg wick gelijk hebben gehad. Mocht dit in- 1 derdaad m de toekomst wel het geval blijken te zijn, dan zal het te laat zijn. Het boekje, dat opmerkelijk keurig is gedrukt, en uitgegeven, is van groote ac- tueele waarde in verband met de ge beurtenissen, die dagelijks om ons heen plaats vinden. Het vraagstuk der voed selvoorziening blijkt van tenminste even groot belang voor de oorlogvoerenden te zijr als dat van de militaire bewapening in de lucht, op het land en ter zee.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2