t Het Portret VAJN DE WEEK ONTVOERD. EEN KWART EEUW GELEDEN WERKLOOSHEID IN ONZE DAGEN. Het verschijnseJ der werkloosheid, een der nijpendste waarmede een volk te kam pen kan hebben, ?s nog steeds actueel. Ja zelfs actueeler dan ooit, omd?t wij in een tijd van kentering als deze. rustig een wending ten goede mogen verwachten. Eenige positieve en moed gevende verkla ringen heeft onlangs de leider van het Bureau voor de Sociale Voorzieningen, de heer Jakob, afgelegd tegenover den Haag- schen redacteur van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden". Wij veroorloven ons in het onderstaande een en ander te ont- leenen aan dit hoogst belangrijke atriKel, waarin voor het eerst positieve richtlijnen voor de toekomst zijn uitgestippeld, zoodat men mag verwachten dat zeer binnenkort maatregelen dienaangaande zuilen worden genomen. Volgens de mededeeling van den heer Jakob bevonden zich midden Juli in Neder land 420 000 zichtbare en onzichtbare werk- loozen, Hierbij zijn niet alleen inbegrepen de ondersteunden, maar ook zij, die om een of andere reden geen aanspraak wenschen te maken op steun van de overheid. Dit getal Is vrij aanzienlijk, maar wanneer men bedenkt, dat Duitschland in 1933 niet min der dan 7 millioen werkloozen telde en nu te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten, dan blijkt hieruit wel duidelijk, dat een oplossing mogelijk is. De organen, die in Nederland voor de arbeidsbemiddeling zorgen, zijn doorgaans gemeentelijke instellingen. De heer Jakob wees cr nadrukkelijk op, dat juist de wijze .van samenstelling geen waarborg kan bie den voor een onafhankelijke behandeling van de zaken. Wel hebben zij in de laatste weken veel goed werk gedaan met betrek king tot de arbeidsuitwisseling tusschen Nederland en Duitschland. Om deze vraagstukken nu zoo goed en zoo spoedig mogelijk op te lossen, zijn bij de Nederlandsche arbeidsbeurzen Duitsche deskundigen aangesteld. Reeds thans wen den honderden werkzoekenden zich vol vertrouwen lot deze deskundigen, die hun in de meeste gevallen goeden raad kunnen verschaffen Het is hun taak in het bij zonder om zorg te dragen voor het zenden van Hollandsche arbeiders naar Duitsch land. Met de wenschen van de Nederlan ders wordt daarbij verstrekkend rekening gehouden. Dat betreft niet alleen de mate- rieele aangelegenheden als loon en ver pleging, maar ook kwesties van cultureelen aard, ais godsdienst en dergelijke. Boven dien zijn regelingen getroffen dat het loon- overschot regelmatig door een speciaal daartoe ingericht bureau in Arnhem over geschreven kan worden aan de familie. Zelfs is er voor gezorgd, dat in de periode dat de werknemer nog niet in staat is om een gedeelte van zijn loon over te maken, aan de familie desgewenscht voorschotten via de arbeidsbeurs worden uitbetaald. Voorzoover deze menschen in kampen zijn ondergebracht, is het voorschrift voor alle Duitsche leiders, dat zij Nederlandsch per soneel voor dc verzorging en bediening in dienst nemen. Men is doende om te trach ten een regeling te treffen, dat den Neder- landschen werknemers in Duitschland van tijd tot tijd vrij van invoer levensmid delenpakketten kunnen worden toegezon den. Her behoeft geen betoog dat door deze uitwisseling de werkloosheid in Nederland aanzienlijk zal terugloopen. Ten aanzien van de tewerkstelling van Nederlandsche U||||llllllllllllllllllllllll<Jlllllllllill!lllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllli|||||| llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF lllll|lll!lll!llllllllllilllllllllll!llillllillll!lllllllllllll'llll""l'l"!llllil!IIH'lll'llllll 811 Welk dier was bij de Germanen heilig? 812 Pharao's. Zoo heetten de 813 Plato was een leerling van..v? 814 Batavia werd gesticht door....? 815 G. Stephenson, ontwerper van..? ANTWOORDEN. 811 Het paard. 812 Egyptische koningen. 813 Socrates. 814 Jan Pz. Coen. 815 Eerste bruikbare locomotief. NIEUWE VRAGEN 816 „Flux-de-bouche" beteekent? 817 Victor Hugo was een. 818 Houtsnip een vogel, maar ook een 819 Ivoor, afkomstig van. 820 J. M. Jacquard, uitvinder van...? DR. KRUPP 70 JAAR. De oudste directeur van het groot ste Duitsche bewapeningsconcern, de Friedrich Krupp AG te Essen, Dr. Gustav Krupp von Bohlen und Hal- bach, vierde 7 Augustus zijn 70sten verjaardag en werd bij die gelegen heid door Adolf Hitler gehuldigd Hij is de stiefzoon van den iaatsten drager van den naam Krupp; hij is gehuwd met de oudste dochter van Alfred Krupp. Voordat hij door zijn huwelijk in de familie Krupp kwam. was hij diplomaat. Hij heeft na het Verdrag van Versailles het bedrijl eerst moeten instellen op de fabri cage van meer vreedzame producten dan kanonnen en munitie, maar na dat Duitschland de vrijheid tot on beperkte bewapening had hernomen, opnieuw de oude wegen bewandeld De militaire successen van het Duit sche leger zijn ongetwijfeld ook voor een groot deel aan de Krupp-organi- satie te danken. arbeiders in eigen land, verklaarde de heer Jakob, dat het noodig is hiertoe een nieuw bureau van arbeidsbemiddeling in het leven te roepen en dat uitsluitend de staat hierin zeggenschap mag hebben. Aan het hoofd van dezen dienst moet het Departe ment van Sociale Zaken staan. Het is niet te verantwoorden dat men thans nog jeug dige bedelaars, muzikanten en acrobaten langs den openbaren weg ziet. Hier wordt overwogen, naar Duitsch voorbeeld, een verplichten arbeidsdienst van een jaar in te voeren. Voorlichting bij de beroepskeuze is ook hier van veel belang. Ook in Neder land zal zooveel mogelijk worden getracht door groote werken arbeid te geven aan de werkloozen, maar het is niet wel moge lijk hen allen in het vaderland te werk te stellen. Daarom is het te hopen dat velen de uitgestoken Duitsche hand, die over de grenzen werk wil geven, niet terug zullen stooten. IIIIH BINNENLAND llllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiillllll In onze provincie zijn nog 19 ge meenten met minder dan 1000 inwoners. De Statendam van de Holl. Ameri- kalijn, vóór de Nieuw-Amsterdam het grootste passagiers- en vrachtschip van ons land, is voor de sloop verkocht aan Frank Rijsdijks Industr. Onderneming te Hendrik Ido Ambacht. Het schip is in de oorlogsdagen van Mei verbrand en 'n wrak geworden. De leiding van de Ned. Unie liet een insigne vervaardigen door de fabrie ken van Begeer: een blauw wapenschild met gouden leeuw, gevat in een gouden letter U. Verkrijgbaar tegen 10 ct. aan 't Bureau van de Unie: Alexanderstr. 11 te Den Haag. Schoenen en textielgoederen mogen slechts aan Duitsche individueele militai ren en leden van de S.S. geleverd wor den tegen overlegging van een door de Duitsche autoriteiten onderteekende bon. Illllliiiilillilillilliliilllliiiiiilliiiilllliiiiiillliiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll .HUI FEUILLETON llllll illlliniiiniiiiiiiiiiiiiiiiin.iiiiiir'MiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininilllllI 77.) Natalie! O, die maakt het best, antwoordde Tommy, hoewel zij wel een beetje teleurgesteld was, toen zij tot de illinium IN DE LACHHOEK DE STERKE MAN. Hij: Kijk eens vrouw. Die kerel is sterk. Kolossaal. Die moet je bewonde ren! Zij: Dat doe ik ook. Jij kunt niet eens de waschmand van de zolder halen, wanneer ik je dat vraag. DE BIJEN PER AUTO NAAR DE HEI. Maar niet voor „vacantie"! De hei bloeit! Eigenlijk zijn de milliar- den bloemkelkjes al wel veertien dagen geleden opengesprongen, maar thans staat de hei er op zijn keurigst bij. Als purperen watervallen glijdt de heide- pracht van de duinen. Mensch en hei: De heele geschiedenis door hebben ze el kander gediend: De hei probeert elk jaar weer op haar mooist voor de dag te komen. En de menschen waardeeren dat. Hiervan getuigt o.a. het organiseeren van heidefeesten. Denken we aan de Ve- luwe, waar elk jaar een Hei-Koningin gekozen wordt. Duizendmaal spanden dichters de snaren van hun lier ter eere van de hei. En de landschapschilder.... Maar we zouden het over de bijen hebben. De bijenwereld is groot; haar gebied strekt zich uit van Oost tot West en van Zuid tot Noord. In Amerika, Ita lië en Zwitserland leven en werken heel andere soorten bijen dan bij ons en allen zullen er wel weer eigen zeden en ge woonten op na houden. In ons land ko men ongeveer 250 soorten bijen voor; over de heele aardbol wel 12000. Jaar in, jaar uit. Jaar in. jaar uit, altijd is er actie voor de bijenhouder, maar de mooiste tijd breekt toch aan omstreeks einde soms half Juli Dan worden de voorbereid selen getroffen voor de „heidehoning". Op Texel hebben we een Vereen van bijenhouders met ongeveer 56 leden, die gezamenlijk plm. 200 kasten en korven rijk zijn. Een Texelsche bijenhouder, die geen lid is van de vereen., zal je met een lantaarntje moeten zoeken. Geen wonder, want de voordeelen aan het lid maatschap verbonden zijn vele. Dat komt vooral aan het licht in de tijd, waarin de bijen op de heibloemen losgelaten wor den. Dan is men wanneer de houder zelf niet dicht bij de hei woont uiter aard verplicht zich bij de anderen te ||||||lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllltt|llllllllllllllllllll!ll!lllllllll|||||| llllll ONDERWIJS EN OPVOEDING. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllUlllllllll HET WERK VAN MOEDER. Een jongen had zijn eerste loon ge kregen en blufte over £l het werk dat hij deed: „Ik sta al om half zes op, ik ontbijt om kwart voor zes en dan ga ik naar mijn werk." „En staat er dan nog iemand anders op?" vroeg iemand. „Ja, moeder. Zij zet mijn ontbijt klaar en om half zeven dat van vader." „En wie zorgt er voor je middageten?" „Dat doet moeder; ze kookt 's middags voor vader en voor mij." „En wat doet je moeder 's morgens?" „'s Morgens helpt ze de kinderen en houdt ze het huis schoon." „En wat doen jullie 's avonds na het eten?" „Dan rooken vader en ik nog een tijdje en moeder zit te naaien." „En wat is je loon?" „Ik verdien vijf gulden in de week en vader achttien." „En wat verdient je moeder7" „Moeder? Moeder krijgt geen loon: moeder werkt nietHet was natuur lijk niet kwaad bedoeld. Maar toch. het geeft te denken. Moeder werkt van vroeg tot laat! ontdekking kwam, dat haar ouders maar doodgewone boerenmenschen uit Sarsi- nië waren. Maar ik heb op mij genomen in de toekomst voor haar te zorgen. Hij stak de borst vooruit. Daar heb je volkomen gelijk in, viel zijn vader hem bij. De Prudens heb ben nooit veel van al die hoogheid moe ten hebben. Ik ben ook maar met een ge wone molenaarsdochter getrouwd. Vertel me nu eens wat je van plan bent te doen. Nou, kijk eens, ik was eigenlijk van plan zoo maar in het huwelijksbootje te stappen, ten minste, wanneer Natalie daarvoor te vinden is, en dan.ja, dan wou ik trachten hier of daar ons kostje op te scharrelen. Hij stak zijn kin in de hoogte en trachtte een zeer energieke houding aan te nemen. Hoor eens, beste jongen, als jij er iemand tusschen wilt nemen, dan moet je niet probeeren, dat je oude vader te doen. Want die weet veel te goed, dat jij niet in staat bent een vrouw te onder houden. U schijnt heelemaal te vergeten, dat ik van plan ben, mijn brood met mijn pen te verdienen. Jongen, doe nou niet, alsof je gek bent, want ik weet, veel te goed, dat je ze alle vijf nog steeds bij elkaar hebt, Luister naar ronde en gezonde taal. Waarom zou je probeeren van de wind te gaan leven, als je kans zag, een be hoorlijk inkomen te verdienen, bijvoor beeld nou, laten we zeggen als ober- kellner in een restaurant, of of als directeur van Pruden's maatschappij voor ingemaakte zuren. Hij legde zijn hand teeder op Tommy's schouder. Kom, beste kerel, wees eerlijk. Beken nu maar ronduit, dat je een vergissing be De laatste boekjes zijn- 130 Zuinig en doelmatig koken 131 Handschrift en karakter 132 Van uw vacantie genieten 133 Practisch brievenboek 134 Hoe u het weer kunt voorspellen 135 Snel Duitsch leeren 136 Groenten kweeken in een kleine tuin Zeven kosten slechts 100 cent één Kanarieboekje kost 25 cent BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 scharen, wil men niet gedwongen wor den zelf veel tijd aan zijn bijen-in-de-hei te geven. Ook met het oog hierop is de Vereen, wel zeer op zijn plaats. Ze be staat al' geruime tijd. Een aantal jaren raakte het bijenhouden in verval; van de vereeniging ging weinig invloed uit. Wijlen de heer Nic. Kortenhoeven, helaas te vroeg ontslapen, heeft toen prachtig werk verricht ten gunste van de Texel sche bijenstand. Met voorbeeldige ijver zette hij zich aan de arbeid en hij slaag de er in, een actieve vereeniging te scheppen en het bijenhouden meer op de voorgrond te plaatsen. De vereen, mag er nu zijn! Naar de hei. De hei kwam veertien dagen geleden reeds in bloei. Dank zij het milde voor jaar' Dat deed de ellendig strenge win ter vergeten en wie zijn bijen goed, extra goed opgepast heeft, zal de winter wei nig schade berokkend hebben. Verschei dene avonden waren noodig om alle volken naar hun zomerverblijf te bren gen. De meeste kwamen uit Den Burg. Het vervoer kon op de gebruikelijke wijze per auto plaats vinden. Een twintigtal kasten en korven ging naar het slag bij het Natte Vlak, de rest naar Noordvlak, Witte Weg en Ruige Hoek. De eerste rit is al wel drie weken gele den gemaakt. Een onfortuinlijke dag was het voor de jongste van het gezelschap, dat de bijen vervoerde. Een kwaaie bij had hem bij de neus genomen, letterlijk bij de neus en wel zóó, dat hij 's avonds in de duinen bij de bijen met een dikke „oliebollen"-wang rondliep. Die eene steek had zijn enthousiasme dus geens zins kunnen bekoelen. Het behoort niet tot de zeldzaamheden, wanneer bijenhou ders. die wat „ruw" met hun volken om springen, een 30 a 40-tal steken per dag opdoen zonder er hinder van te onder vinden Maar een dergelijke „kuur" kan gevaar opleveren voor personen, die voor bijengif overgevoelig zijn. Sinds eeuwen bestaat onder de bijenhouders het ge- JULI—AUGUSTUS 1915. NEDERLAND. Ruim 12 pet. van de totale in ons land geheven gemeentelijke inkomstenbelas ting over '14'15 blijkt wegens de oor logsomstandigheden oninbaar. Ondanks de electrische draadversper ringen op de grens NederlandBelgië zijn er nóg waaghalzen, die hun smok- kelpogingen voortzetten. De meesten moeten dit met de dood bekoopen. Ook onder het vee maakt de doodende draad veel slachtoffers. Iedere ochtend worden tal van koeien, paarden en varkens le venloos bij de draad gevonden. De grens bewoners zijn zeer verbitterd door dit al les. Zij achten zich de dupe van de mee- rendeels uit Noord- en Zuid-Holland ko mende smokkelaars-in-het-groot, wier weergalooze brutaliteit het aanleggen van versperring uitlokte. In een Zuid-Hollandsche stad viert 'n echtpaar zijn zilveren bruiloft. Onder de talrijke geschenken bevindt zich een pakket, dat als het meest waardevol wordt beschouwd en met trots aan de gasten wordt vertoond. Het pakket bevat 1 kilogram braadvet. Naast de gevreesde mond- en klauw- zeerplaag, tengevolge waarvan soms op één dag veestapels ter waarde van f 100,000 en meer moeten worden afge maakt, breekt onder de varkens de be» ruchte vlekziekte uit. Geen enkel serum is in staat de groote sterfte onder de die ren tegen te gaan. gaan hebt door op zoo'n manier het leven in te gaan. Maar het is nog steeds niet te laat. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Keer op het goede pad terug, zoolang het nog tijd is, en je zult jezelf heel wat wederwaardigheden be sparen. Wat wilt u daarmee eigenlijk zeg gen? Is er misschien iets niet in orde? Om de lippen van zijn vader speelde een zonderling lachje. Dat moet jij zelf beoordeelen. Toen nam hij uit een klein valiesje de eerste roman van zijn zoon. Groote goedheid, riep Tommy, ter wijl hij een greep naar het boek deed, ik had geen flauw idee, dat mijn roman al uitgekomen was! Met een woest gebaar greep hij er naar, bladerde er nerveus in, om het boek eindelijk aan zijn borst te drukken, zooals een moeder haar eerst geborene liefkoost. Dat wordt een succesnummer, vader, een boek, dat de grootste oplaag van dit jaar bereiken zal. Hij keek zijn vader aan. Waarom staat u zoo te grinniken, vader? Hebt u het gelezen? Wat is er voor belachelijks in dat boek? Wat is er voor verkeerds in? O als er iets verkeerds is, dan ben ik dat ongetwijfeld, antwoordde de oude heer Pruden. Ik heb immers altijd de plank misgeslagen naar jouw opvatting. Het gezicht van Tommy was een vraagteeken. Kijk eens, naar mijn bescheiden meening maar denk er om, ik kan me vergissen is het 't slechtste boek, dat ik ooit gelezen heb, antwoordde zijn va der, zonder een poging te doen om zijn zoon ook maar in het minst te sparen. Het toeval wil, dat de critici het ditmaal roerend met me eens zijn. Misschien wil loof, dat bijensteken een heilzaam middel zijn tegen rheumatiek. En hoe de weten schap er tegenover staat? De aanvanke lijk afw:j «de houding heeft plaats ge maakt vqo- groeiende belangstelling. Er zijn de laatste "jaren uitgebreide medi sche verhandeLuigen verschenen, waarin op grond van positief bewijsmateriaal, de bijengif-kuur bij sommige rheumatiek- aandoeningen warm aanbevolen wordt. Er is zelfs in Amerika en Europa een pharmaceutische industrie ontstaan, die zich bezig houdt met het winnen van bijengif. Vele duizenden bijen worden door geoefend personeel van angel en blaas beroofd, waarbij per operatie 1 lVa milligram gif wordt geoogst. Een kostbaar goedje wordt het dus! De steek van bijen, die honing winnen^ op koolzaad of mosterd, is veel pijnlijker dan die van acacia, linden en korenbloe men. Daarentegen wordt ook uit hei- honing een venijnig gif gedistilleerd Daarom was onze moed, toen de heer P. Zijm ons uitnoodigde, eens mee naar de hei te gaan, niet grootMaar hij stelde ons gerust en verzekerde, dat je geen centje pijn hebt te vreezen wanneer je maar achter de kasten of korven blijft. Voorts had hij 'n goede kap, waar-® door we desnoods heelemaal veilig ge- ft steld konden worden. We troffen het aanvankelijk heel f goed: Het weer was Maandagavond eer koel dan warm. Bij warm weer zijn de bijen het drukst aan het werk en wie hen 8 dan komt storen, is niet gelukkig. Ge- 8 woonlijk gaat de heer Zijm of een an dere iemker om de andere dag naar de bijen om de stand van zaken te contro leeren, maar nu was hij er door omstan digheden al de heele week ruct geweest. In de allerbeste kast bij het Noordvlak, fl een kast met eventjes een zestigduizend I bewoners, waren de bijen reeds bezig om I verschillende cellen af te sluiten. Deze I waren reeds met honing gevuld. Vol- P gende week is dit raat misschien vol. Dan wordt deze door een andere vervan- j| gen. (Wordt vervolgd.) FRANKRIJK Reims, een van de belangrijkste stra tegische punten van het Westfront en sinds lang in Duitsche handen, blijft het centrum van verwoede gevechten die ten I doel hebben, de stad weer in geallieerd I bezit terug te brengen. De stad wordt I voor de 288ste maal sinds de oorlog uit brak, gebombardeerd. DUITSCHLAND In het gevangenenkamp te Lechtfeld zou zich, volgens een persbericht van Ne- I derlandsche oorsprong, ook een der leden van de vermaarde millionnairsfamilie Rothschild van de Parijsche tak der fa- milie bevinden. Dagelijks ontvangt I de rijkaard pakketten met conserven en I versnaperingen, een voorrecht, dat n:e- I mand van de overige gevangenen geniet. Als ten gunste van Rotschild zelfs de hulp van het Spaansche gezantschap wordt ingeroepen, is het uit met alle fa ciliteiten en moet hij evenals de andere gevangenen om 4 uur opstaan om te gaan hooien ENGELAND. In het Britsche parlement protesteert een der leden tegen het feit, dat de on derstaatssecretaris eenige belangrijke Duitsche overwinningen aan het West front meer dan 2 maanden lang voor het Engelsche publiek verborgen heeft ge houden en de bladen verboden heeft hier van gewag te maken. Het bedoelde par lementslid keurt dergelijke van zwak heid getuigende methoden ton sterkste af en bepleit de grootst mogelijke open hartigheid in de voorlichting van het publiek, dat anders zeker zijn vertrou wen in de overheid zal verliezen. VATICAANSTAD Paus Benedictus XV verzoekt Keizer Frans Josef van Oostenrijk bij de be schieting van de Adriatische zeesteden de kerken en kunstmonumenten te willen ontzien, bijzonder het beroemde heilig dom van Loretto. je bij gelegenheid wel zoo vriendelijk zijn dit eens door te lezen. De oude Pruden overhandigde zijn zoon een bun deltje recensies. 't Is misschien een beetje hard voor je, om alles te moeten aanhooren, wat ze je zooal naar het hoofd slingeren, maar voor ernstige kwa len zijn nu eenmaal krachtige genees middelen noodig. Kijk alleen maar eens, wat die eene criticus zegt dat je ver standiger deed, je schouders onder de zaak van je vader te zetten, dan je aan letterkundige uitspattingen dermate te buiten te gaan.' Ik vraag je, jongen, hoe heb je je nou toch in vredesnaam kunnen verbeelden, dat een dergelijk prul ooit gekocht zal worden? Tommy's vingers gleden zenuwachtig door de krantenknipsels. Ik moet eerlijk toegeven, dat het er niet bepaald fraai uitziet, stamelde hij. Dat is mannentaal, jongen, viel de oude Pruden in. Nu kunnen we over za ken spreken. Je wilt graag met dat meis je, Natalie, trouwen en zij is stapelgek op jou, naar ik bij geruchte vernomen heb. Luister eens hier. Droomen zijn mooie dingen, maar de werkelijkheid is altijd nog mooier, neem dat van mij aan, m'n jongen. Je hebt bewezen, dat je koopmansbloed in je aderen hebt. Waar om zou je je talenten aan het zakenleven in het algemeen, en aan ons bedrijf in 't bijzonder, onthouden? Je hebt je een maal gestooten aan de letterkundige steen, Tommy, denk aan dat andere beest, dat het niet voor de tweede keer deed Neen, je behoeft me niet zoo be- leedigend aan te kijken. Die ouwe vader van je meent het goed met je. Kunnen we zaken doen, ja of nee? (Slot volgt.) ||||||||""ll"lll1lllll""""lil"ll»l"""ll"!UIII""ll""""U"IUUI"l"1"lll|||]|| VAN DE BOEKENPLANK. ||||||!ll||| lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll CISSY VAN MARXVELDT. De eenige weg geb. f 175 Marijke 1.90 Toekomst van Marijke 1,90 Marijke's bestemming1,90 Zomerzotheid 1,75 Kingsfordschool l c De Stormers v Pim de Stoetel J H.B.S-tijd Joop ten Heul~,o0 I Joop v. Dil-ter Heul-2,50 Joop en haar jongen 2,50 Kwikzilver Puck van Holten 1 75 SVEN HEDIN: Van Pool tot Pool, 2 deelen per deel De groote karavaan Raadselen der Gobi 2,50 4,90 4,90 BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID 228. MAAGBEZWAREN. Onder in vloed van emoties kan men maagbezwa- ren waarnemen zonder dat er aan het orgaan afwijkingen voorkomen; de emo ties brengen veranderingen in de wer- king van de maag. Zoo kunnen zi. Ie af- scheiding van sappen prikkelen i rem men, waardoor dus een „teveel of een „tekort" het gevolg is. De dokter zal moeten uitmaken wat het geval is en voorschrijven wat er te doen staat.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4