'm KNIPPATRONEN TEXELSCHE COURANT De tocht naar Chattam (1667). TWEEDE BLAD a ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940. n "rA- IV De Engelschen zonnen op wraak. Het wilde maar niet boteren tusschen Engeland en de Zeven Provinciën. De Engelschen, nog woedend over de neder lagen, hier en daar geleden, zonnen op wraak. En ze namen hun kans waar. Ze waren er namelijk achter gekomen, dat er in het Vlie een groote vloot verankerd lag: wel twee honderd rijkbeladen koop vaardijschepen, slechts beschermd door 2 oorlogsschepen. De Engelsche admiraal Holmes werd uitgekozen om de Hollan ders de prik toe te brengen. En met suc ces. Holmes stuurde het Engelsche schip Pembroke uit, vergezeld van vijf bran ders en twaalf sloepen met goedgewa pende manschappen. De branders wer den aangestoken: het vuur lekte al langs de met pek en olie bestreken flanken van deze verderfbrengende vaartuigen en de felle Westenwind dreef ze recht op de Hollandsche oorlogsschepen aan. Deze zagen geen andere kans om aan 'n ramp te ontkomen dan door overijld te vluch ten. Maar de branders deden hun werk goed. Ze kwamen in aanraking met de verankerde vloot, die zich natuurlijk niet zoo gauw uit de voeten kon maken. Honderd-en-veertig schepen gingen met lading en al in vlammen op. Brandstichting op Texel. Maar daarmee was de vijand niet te vreden. Een afdeeling soldaten landde op Texel en stak daar een aantal huizen in brand. De schade liep in de millioenen. Overal in het land heerschte de diep ste verontwaardiging. En dit niet alleen: Er kwam nog doodelijke schrik bij. Was ons land dan zoo slecht verdedigd En wiens schuld was dat dan Het volk, ge neigd om blindelings te oordeelen, weet deze ramp aan raadspensionnarïs De Wit Men eischte van de regeering een van de twee: of de overwinning of de vrede. De Wit begreep, dat er noodzakelijk iets gebeuren moest om het volk tot be daren te brengen en tegelijkertijd de brutaliteit van de Engelschen te breken. Vrede zou op dit oogenblik de onder werping van ons volk beteekenen en na tuurlijk was er niemand die er aan dacht zich aan de dwingelandij van een vreem de mogendheid te onderwerpen. Maar toch werden te Breda al vredes onderhandelingen begonnen. Koning Ka- rel van Engeland was er zelfs zoo zeer van overtuigd, dat hij de Hollanders tot vrede kon dwingen een vrede tot iede re prijs dat hij te Londen al toebe- ïeidselen trof voor een groot feestmaal. Een kolfje naar De Ruyters hand. Maar De Wit had geen rust. De Ruyter Natuurlijk dacht hij aan De Ruyter. Maar was De Ruyter de oude nog wel Bij een van de laatste zeeslagen tegen Enge land had Hollands vloot het leelijk te verant woorden gehad. De Ruy ter was de wanhoop na bij geweest. Slechts door diens bijzonder kranig beleid had de Hollandsche vloot het er nog tamelijk afgebracht. Die zee slag was echter voor het gestel van De Ruyter niet ongemerkt voorbijgegaan. Hij was vermoeid en had behoefte aan rust om weer geheel op dreef te komen. Maar het eene ongeluk voegde zich bij het andere. Bij Boulogne had hij gehoopt de Engelschen klop te geven. Maar de zee was te ontstuimig, op zijn schepen braken de pokken uit en bij een voorpos tenschermutseling kreeg de kranige ad miraal een stuk brandend lont in de mond. De wond, daardoor ontstaan, was niet alleen pijnlijk, maar ook gevaarlijk. De Ruyter werd naar zijn huis te Am sterdam vervoerd. Daar vond hij zijn vrouw en zijn kinderen ziek en zijn doch tertje Anna was hem reeds door de dood ontrukt. Iedereen dacht dat hij aan de bekomen verwondingen zou overlijden. Maar hij kwam er bovenop. Hij herstelde langzaam, maar tenslotte kon hij toch weer roeien. Men zag hem dagelijks in MODELLEN, DIE WEI NIG sTof vragen. Succespatroon. A 230. Prijs 26 cent. Practisch vest, dat op kille dagen uitstekende diensten bewijzen zal. Men heeft er zeer wei nig stof voor noodig, die naar eigen smaak of ge ruit gekozen kan wor den. Kraag en knoopen afstekend materiaal. Patronen in de maten 44 t.m. 48. Succespatroon. A 231 Prijs 30 cent Effen rok, die uit één breedte stof zonder zij naden gemaakt wordt, waarvoor niet meer dan één lengte noodig is. Sluiting met lange rij knoopen aan de voorzij de. Opgestikte taille band. Deze modellen zijn vooral practisch om op de fiets gedragen te wor den. Patronen in de maten 38—40—42. TWEE IN ééN PATROON. A 232 Prijs 35 cent. Vlot manteltje, dat op twee verschillende m. nieren gemaakt kan worden. Rechts ziet men het met kraag en kleine revers, ter wijl de zakken laag opgezet zrn en het model langer is, terwijl het linker man- dUTTIGE WENKEN. HONING. Om te voorkomen, dat ho ning en stroop aan de lepel blijven kle ven, moet men deze voor het gebruik even i k .end water doopen. SPIEGr,- Wrijf de badkamerspiegel na het schoonmaken met een schoone doek met een weinig glycerine na; dit voorkomt het beslaan door de water damp. PANTALON. Ten einde het slijten van de pantalonzoom te voorkomen, kan men aan de binnenkant van de achtervouw een klein dik knoopje in de kleur van de de broek naaien. RECEPTEN. BIE1 tN. 2 gekookte bieten, 1 ui, 1 le pel boter, iets zout, 3 kruidnagelen, Vs dl azijn, va lepel aardappelmeel of maizena. Neem het vel van de bieten af, snijd of js^haaf ze in dunne plakjes en stoof ze i^.pt boter, n paar lepels water, de azijn, de zeer fijngesnipperde ui en de kruid nagelen. Bind zoo noodig het vocht met het aangemengde aardappelmeel, maak de massa op smaak met wat zout en des- verkiezend met wat suiker. teltje kraagloos en kort is. Kleine over- slagjes, die de plaats van zakjes aanduiden zijn in tweevoud opgestikt. Patronen in de maten 424446. Besteladres- Het Practisch Modeblad, postbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be- 'elling het verschuldigde bedrag in post- ■egels hiiclniten of opzenden per postwis- el of per giro. een roeibootje op het IJ van het eene oorlogsschip naar het andere varen. En deze De Ruyter: was dat wel de juiste man om die op het oogenblik de leiding op te dragen van de stoutste on derneming waarvan De Wit ooit ge droomd had? Ten slotte liet De Wit hem toch komen. Hij ontving de admiraal allerharte lijkst. Ja ja, hij had wel gedacht dat De Ruyter weigeren zou. Maar hij móést het doenHet vaderlandde eer van het volk Iedereen had op hem gere kend. Maar De Ruyter leek ditmaal niet te vermurwen. De Wit sprak hem over de vernederende vrede. Hij liet hem brie ven uit Engeland zien, waarin Engelsche vrienden van De Wit hem schreven over de komende overwinningsfeesten. De Ruyter stemde al half en half toe. Toen vouwde De Wit voor hem de kaart van Londen open benevens een kaart van de Theems. Op deze kaart wees hij de ban ken en de waterwegen aan, die Londen met de zee verbinden. Toen ontvouwde hij zijn plan: ze lachten, de beide man nen en De Ruyter gaf zich gewonnen. Dat stoute stukje was een kolfje naar zijn hand. De vredesonderhandelingen waren druk aan de gang. Maar tóch: De Ruyter zeilde uit. Slechts hij en de broer van de raadspensionaris die de tocht meemaak te wisten wat er gebeuren ging. Drie da gen na het vertrek ankerde de vloot voor de monding van de Theems. De Ruyter gaf het sein aan de andere schepen dat de commandanten zich aan boord van 't admiraalschip moesten verzamelen. Daarna maakte hij het doel van de reis bekend en trof zijn maatregelen. Zeven tien van de lichtste schepen werden uit gekozen en slagklaar gemaakt. Deze schepen kwamen onder het commando van de admiraals Van Ghent, De Liefde en Vlug. Ze moesten de Theems en de Medway opzeilen, het fort Sheerness ver overen en zooveel mogelijk schepen van de Britsche vloot vernielen. Wie niet waagt, die niet wint. Gemakkelijk was dit karweitje niet. De Theems is wegens vele banken en ondiepten moeilijk te bevaren en eischt de hulp van een kundig loods. Maar. wie niet waagt, die niet wint. Om vier uur in de ochtend richtte Van Ghent zijn schepen naar Gravesend waar enkele Engelsche schepen voor anker lagen. Heel behoedzaam ging hij voort en toen de avond daalde kon hij de schepen reeds zien liggen. Maar hij NOG EENS: TOMATEN INMAKEN. Tomaten worden meer en meer ge waardeerd en dat verdienen ze ook, want ze zijn zeer smakelijk en rijk aan vita mine C, al moeten ze het in dit op zicht afleggen tegen de sinaasappel (resp. 14 en 50 mG. per 100 gram). De hoeveel heid van regeeringswege ingeblikte to maten raakt op, wat nu zoo erg niet is, want deze tomaten uit blik bleken een niet bijster hoog vitamine-C gehalte te hebben. Tomaten in zout inmaken heeft het bezwaar, dat de vruchten zoo moei lijk te ontzouten zijn. Daarom geven we hier nog twee andere recepten: Steriliseeren van heele tomaten (in flesschen met gummi-ring). Ontdoe de tomaten van steeltjes en kelkblaadjes, overgiet ze met kokend water, laat ze daarin één a twee minuten staan en verwijder de velletjes. Leg de vruchten die op deze wijze veel soe peler zijn dan wanneer het schilletje er om blijft zoo dicht mogelijk op elkaar in de flesschen, vul de overblijvende ruimte aan met water tot even boven de vruchten, sluit de flesch op de bekende wijze en pasteuriseer ze een half uur bij 80 graden C. Steriliseeren van tomatenmoes (in flesschen met gummi-ring). Wasch de tomaten, ontdoe ze van steeltjes en kelkblaadjes en snijd ze in vierde parten; laat ze in een wijde pan vlug tot moes koken, al of niet onder toevoeging van kruiden (peterselie, sel derij, laurierblad, ui, kruidnagel). Breng de massa over in een vergiet en laat het overtollige vocht uitlekken. (Bewaar dit om afzonderlijk als sap in te maken.) Wrijf het dikke gedeelte door een zeef, zoodat de pitten achterblijven; breng het over in de schoongemaakte flesschen, sluit die en pasteuriseer het moes 'n half uur bij 80 gr. C. Indien men gesteld is op zeer dikke tomatenpurée, dan kan men het gezeefde moes in een breede pan nog eerst wat inkoken. waagde het er niet op verder te gaan. De nacht was donker en versluierde het complot, dat geen kwaad duchtende En gelschen de doodsangst in 't bloed zou jagen. De volgende morgen waren tot Van Ghents verbazing de Engelsche schepen verdwenen. Tien schepen van De Ruyter voegden zich bij die van Van Ghent. Sloepen en kleinere schepen wer den vooruit gezonden om overal de diep te van het water te peilen. Inmiddels begonnen drie Hollandsche schepen het fort te bombardeeren. Het vuur van de vijandelijke kanonnen verminderde snel en eindelijk zag kapitein Dolmans kans om met 800 man te landen. Hij had de bedoeling het fort te bestormen. Maar dit bleek achteraf niet noodig. De bezet ting koos het hazenpad. De Hollanders drongen het fort binnen, haalden de En gelsche vlag omlaag en laadden alles wat los en vast was, kanonnen en munitie in de Hollandsche schepen. Toen men daar mee gereed was liet Dolman het fort in de lucht vliegen. De knal hiervan deed Londen en Engeland beven. In Londen heerschte een soort paniek stemming. De menschen waren radeloos, verzamelden zich voor de regeeringsge- bouwen, bedreigden de regeering, die blijkbaar zoo weinig voor hun veiligheid had gedaan. Was er dan niets gebeurd om de rivier en de hoofdstad te bescher men tegen dergelijke aanvallen? Een ketting over de rivier. Monk werd er op uitgestuurd om de aanval van de Hollanders tegen te hou den. Jawel. Dat was niet zoo een twee drie klaargespeeld. De inspectie wees uit, dat men bij Gillingham een ketting over de rivier had gespannen. Maar dat was ook alles. Hij nam zijn maatregelen. In alle haast werden eenige batterijen in stelling gebracht, Upnor Castle werd ver sterkt. Daarna liet hij in de Theems voor de ketting vijf schepen zinken, plaatste er één oorlogsschip vóór en drie oorlogs schepen achter. Het zaakje zag er zoo nogal stevig uit. Maar Monk had weer een fout ge maakt: Tusschen de gezonken schepen bevond zich een ruimte nog net breed genoeg om de Hollandsche schepen door te laten. Waarschijnlijk rekende hij er op, dat de Hollanders het toch niet zou den aandurven zich daardoor heen te wringen. Dan kregen ze immers de volle laag van zijn oorlogsschepen, die daar toch niet lagen om de matrozen gelegen heid tot visschen te verleenen. Een stout stuk van Van Brakel. Maar tot ieders onuitsprekelijke ver wondering verliet de Hollandsche vloot Sheerness en zeilde de Theems op. De stroom en de wind had men mee. Het Hollandsche schip „Bescherming" voer aan de kop. Het had vijftig stukken ge schut aan boord. Dit schip tastte de Uni ty aan, die voor de ketting lag. Kapitein Tobias, de gezagvoerder, zag echter, dat hij het niet alleen aan kon. Kapitein Van Brakel, die wegens plichtsverzuim in arrest was gesteld, vroeg verlof en verkreeg toestemming om Tobias met zijn schip Vrede te gaan helpen. De Vrede naderde nu de Unity, beschoot 't schip dat hooren en zien verging en na een kwartier klommen de Hollandsche zeelui bij de Engelschman aan boord. Alles leek de Hollanders mee te loo pen. Twee branders, die men had uitge zonden, bonsden gelijktijdig tegen de ketting aan en deden deze knappen. En of dat nog niet voldoende was: een van de branders dreef tegen het Engelsche schip Matthias aan dat na enkele minuten in lichte laaie stond en weldra met een ge weldige knal in de lucht vloog. De Caro- lus Quintus werd vervolgens ook ge nomen en twee landbatterijen voortdu rend aan een hevig kruisvuur blootge steld, gaven zich over. Nu was de door tocht vrij. Van Ghent zeilde met zijn es kader de rivier op en maakte de „Royal Charles" en de „Queen Mary" buit. Uit zijn handen ontving De Ruyter de admi raalsvlag van de Royal Charles. De volgende morgen werd Upnor Cast- Ie bereikt. Daar stak De Ruyter vier sche pen in brand. De aanvoerder van een dier schepen was kapitein Douglas. Zijn schip stond in brand maar hij dacht niet aan vluchten. Hij bleef op zijn post, ook toen het vuur hem bereikt had en hem aantastte. „Want nooit", zoo had hij verklaard, „mag een Douglas zijn post verlaten, vóór hij daartoe bevel heeft ontvangen." Toen vond De Ruyter het welletjes en met zijn buit keerde hij naar Holland terug. Ook met de Royal Charles. De vrede gesloten. De vrede werd gesloten. Het gebeurde zelfs spoediger dan men verwacht had. Waarschijnlijk zouden de vredesvoor waarden heel wat ongunstiger zijn ge weest, als De Ruyter niet zijn beroemde tocht naar Chattam had volbracht: een der roemruchtste wapenfeiten uit de geschiedenis: niet alleen uit die van Hol land maar ook uit die van de wereld historie. Bij De Ruyter thuis. Nogmaals had de thans reeds oude admiraal bewezen, dat hij een der groot ste zeehelden van alle tijden was. Hij had echter de een-en-zestigjarige leeftijd bereikt en niemand nam het hem kwa lijk, dat hij het thans welletjes vond. Reeds op de terugtocht zweefde hem een visioen voor de geest: een rustig leven ergens buiten alle gewoel, in een lande lijke omgeving. Daar wilde hij wonen met zijn vrouw en zijn kinderen Maar. langer dan vier jaar mocht de ze rust niet duren. Het waren om zoo te zeggen de eenige vier jaren van zijn leven dat hij een ongestoord en huiselijk leven leidde. Hij had reden tevreden te zijn. Het volk beschouwde hem als de redder van het vaderland. De regeering had op allerlei manieren van haar dank baarheid laten blijken. Koningen noodig- den hem uit hun gast te zijn. Maar daar moest hij niets van hebben. Toen koning Karei van Engeland de beroemde Hol landsche admiraal wilde zien, zond hij zijn zoon Engel, die intusschen reeds tot kapitein bevorderd was. Dikwijls kwa men er ook voorname vreemdelingen, die hem een bezoek wilden brengen; ze ke ken gewoonlijk vreemd op hun neus, als ze bij de woning van De Ruyter aan kwamen. Zijn eenvoud had niets gele den. Verwonderd merkten de bezoekers op dat hij te Amsterdam heel eenoudig woonde, niets eens op deftige stand. Hij woonde aan de haven en kende geen grooter genot dan uit zijn venster op het IJ te kijken waar de schepen geankerd lagen, waar dagelijks koopvaardijers in- en uitvoeren. Hij genoot van de wimpels en vlaggen aan de masten en dikwijls bij het zien van een vreemde vlag, dwaalde zijn her innering door de tijden, waarin hij zelf de schrik der zeeën werd genoemd. Wie hem met kende, zou nooit hebben kun nen vermoeden dat die stille oude man voor zijn venster daar een wereldfaam genoot. Vier jaar heeft deze rust geduurd. Toen brak het jaar 1672 aan: een jaar waar van de geschiedenisboeken verhalen dat het Hollandsche volk zijn ondergang na bij waande, waarop het zich vertoonde: Radeloos, redeloosen reddeloos Dit is een klein fragment uit het boek „Michiel de Ruyter", van J. H. v.d. Hey- den; met 10 platen van Ko Koster. Het boek, dat een flink formaat heeft en 123 bh. telt, wordt door Boekhandel Park straat na ontvangst van 35 ct. franco per post toegezonden. Afgehaald kost het slechts 25 ct. (zoo lang de voorraad strekt.) VOOR DE JEUGD VOOR DE HENGELAARS. Wanneer jullie er eens met de hengel op uit gaan, moet je oppassen, dat er geen ongelukken met het vishaakje ge beuren. Hier zie je, hoe je, zo'n haakje heel veilig kunt opbergen: onderin de hengelstok, waar je de opening door een kurk afsluit, of, wanneer het haakje aan het snoer zit, in een opening, welke je aan de zijkant van de hengel gemaakt hebt. - •- zrc/i^ <s» /Twr HOE KAPITEIN SKITTLE EEN PRIJS WON. *aetire joMoev Df fcefi msc 7. De vuilniswagen begon vanzelf te rol len, rolde door en viel over de rand van de pier, kwam juist boven op de gepoet ste en geverfde Snorter terecht. Deze was nu een vuilnisbelt geworden. Zelfs Boots, Doda en de kat werden onder de rommel bedolven. 8. Zoals de burgemeester terecht op merkte, kon Skittle nu geen prijs meer verdienen. De burgemeestersvrouw was intusschen ook van de partij. Zij liet op eens een vreugdekreet hooren. „Mijn verloren handtas ligt daar tussen al die rommel". 9. Zij viste de tas op met haar para- pluie en je kunt begrijpen, hoe blij ze was. Skittle en Boots hadden er ook schik van, want de verheugde dame gaf hun een paar nieuwe bankbiljetten als pleister op de wond.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 5