Goed, Goedkoop en Gezwind! Daarvoor zorgt Drukkerij Texelsche Courant, Tel. 11 V De Wereld IN KAART Deze week IN NEDERLAND De Internationale toestand IN DE AFGELOOPEN WEEK p"<-« [Sjitmansworihi Ifjj'f/; '1 \Northttood] [iomforeH Vtbridj West Or a,ten \lin6eth. iÖbierratonutni, 1 iTAcrj] \cia>sate] lC/)i//"fA.C fc^Aa»i| IVuktyhom] \Bans1t*<i\ LONDEN WORDT GEËVACUEERD. Met het oog op het luchtgevaar zal op last van den nieuwen opperbevelhebber voor de thuisverdfïdiging, generaal Brooke, het Oosten en Noord-Oosten van Londen worden ontruimd. Ons kaartje geeft een beeld van de uitgestrektheid van de tweede stad der wereld na New-York, die met haar voorsteden 8i/4 millioen inwoners, dus iets meer dan het aantal bewoners van ons land, telt. In de City ooncentreert zich de handel; de regeenngsbureaux bevinden zich in Downing Street, Strand en Covent-garden. Eastend is de wijk van den arbeidersstand en de armere klassen. Londen is de tweede havenstad en het tweede handels- en geldcentrum der we reld. Het heeft 18 hoofdstations van het bovengrondsche spoorwegverkeer en een uitgebreid ondergrondsch spoorwegnet. laatste weken aan de organisatie van den Opbouwdienst gewerkt. Reeds zeer kort na de instelling van dezen dienst werd het Centrale Sportopleidingsinstituut geopend, waar een honderdtal jonge mannen onder bekwame leiding en strenge tucht tot sport- instructeurs wordt opgeleid, om aan het einde van deze maand bij de verschillende korpsen te worden ingedeeld. Want voor- loopig zal de Opbouwdienst zich vrijwel uitsluitend bezighouden met het herstellen van orde en tucht, die door de schok kende gebeurtenissen der laatste maanden zeer hebben geleden. Verder zal in het kader van den Op bouwdienst een muziekopleidingsinstituut worden opgericht, waar de aanstaande districtsmuziekleiders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. Het zangonderwijs zal onder leiding staan van reserve-kapi tein Piet Tiggers, bekend door zijn zang uurtje voor de radio. De kaas wordt opgelegd. In het belang van een regelmatige kaas voorziening heeft de Nederlandsche Zuivel Centrale de geheele kaasproductie opge vorderd. De gevorderde hoeveelheden wor den opgelegd Men beoogt hiermede ervoor te zorgen, dat ook dezen winter voldoende kaas in goede regelmaat te krijgen zal zijn Op het oogenblik zijn er bij den groothan del nog voldoende voorraden, zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat men op korten termijn geen kaas meer zal kunnen krijgen. De opgevorderde kaas wordt niet tegen marktprijs, maar tegen den lageren richtprijs ingekocht. Het predicaat Koninklijke exit. Bij beschikking van den secretaris generaal wnd. hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, is naar aanleiding van een brief van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie van 25 Juli 1940 bepaald, dat ver schillende Rijksinstellingen voortaan een anderen naam zullen dragen. De Konink lijke Bibliotheek wordt Nationale Biblio theek, het Koninklijk Kabinet van Schilde rijen (Mauritshuis) Rijkskabinet van schilderijen Mauritshuis, riet Koninklijk Kabinet van munten, penningen en ge sneden steenen Rijkskabinet van enz., de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen Nederlandsche dito en het Koninklijk Conservatorium voor muziek Rijksconservatorium voor muziek. Voorts heeft dezelfde secretaris-generaal aan de verschillende scholen medegedeeld dat, ingevolge de bekendmaking van den Rijkscommissaris tegen betoogingen en demonstraties tegen de bezettende macht of voor de leden van het Huis van Oranje, de 31ste Augustus niet meer als vrije dag in aanmerking komt, tenzij deze dag bin nen de vacantie valt. Inlevering van militaire kleeding. Tusschen 13 Augustus en 12 September moeten de gedemobiliseerden van land- en zeemacht zoowel als de vrijwiligers van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, die kleeding en uitrusting in hun bezit heb ben, deze inleveren bij den Indeelings- districtscommandant. Alle goederen, welke Rijkseigendom zijn, moeten worden inge leverd met uitzondering van het oorlogs zakboekje en het herkenningsplaatje. Da tum en plaats van inlevering worden bi' openbare kennisgeving voor elke gemeente bekend gemaakt. Heeft men tegen dat de inleveringstermijn verstreken is, geen op roep ontvangen, dan dient men zich in ver binding te stellen met de Afdeeling Mili taire Zaken van de Gemeentesecretarie, want het uitblijven van een oproep stelt den betrokkene niet vrtf van de verplich ting tot inleveren. Slachtoffers der verduistering De verduisteringsmaatregelen hebben in verschillende plaatsen in den laatsten tijd een groot aantal slachtoffers gemaakt. Vooral in de nachten, dat de hemel be wolkt is, is er in de thans wel grondig ver duisterde steden letterlijk geen hand voor oogen te zien en voor de velen, die laat op den avond of in het holst van den nacht nog de straat over moeten, is de kans op ongelukken geenszins denkbeeldig. Einde der week raakten in Den Haag op één enkelen nacht ten gevolge van de diepe duisternis niet minder dan negen personen te water, waarvan er wonder boven won der nog acht door burgers of politie gered konden worden. Slechts een kwam om het leven. Ook in Utrecht kwam een dergelijk ongeval voor, dat eveneens den dood ten gevolge had. Duurder rooken. Ten gevolge van de verhooging van den tabaksaccijns, welke 15 September a.s. ingaat, zullen sigaren, sigaretten en tabak aanzienlijk in prijs stijgen. Sigaretten zul len minstens 5 pet. duurder worden. De goedkoope soorten zullen, naar verwacht wordt, geheel van de markt verdwijnen, aangezien de aanmaak daarvan niet meer loonend zal zijn. De minimumprijs der sigaren zal 4% cent worden, terwijl ook de tabak een kostbaarder genotmiddel zal worden. Ten einde de regelingen van de verschil lende sigarettenfabrieken geheel een vormig te maken hebben de voornaamste Nederlandsche fabrikanten zich vereenigd tot de Nationale organisatie van siga- rettenfabrikanten, de N.O.S. Deze zal dt beschikbare voorraden sigaretten zoo gelijk mogelijk onder de winkeliers verdeden, waarbij als maatstaf zal gelden het ver bruik in 1939. Voorloopig is bepaald, dat iedere winkeliei over de maand Augustus 60 pet. van zijn gemiddeld sigarettenver- bruik in 1939 zal ontvangen. Verder heeft de federatie van winkeliers in tabaksfabri katen een petitionnement gericht tot den secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken, tot het Tabaks bureau en tot de N.O.S. em bij de distribu tie van tabaksfabrikaten de grootst moge lijke bilijkheid in acht te nemen. De zuivelhandel aan banden. Na de bevoegdheid te hebben verkregen tot het uitvaardigen van beperkende rege len ten aanzien van bereiding, bewaring, verhandeling en vervoer van melk, kaas, melkproducten en melkvet heeft de secre taris-generaal van landbouw en visscherij krachtens deze nieuwe bevoegdheid het afleveren van melkproducten met inbegrip van gecondenseerde melk en van gesterili seerde melk in blik verboden. Dit verbod geldt niet ten aanzien van afleveringen aan de Stichting Nederlandsche Zuivel- centraie, noch voor afleveringen door den detaillist aan den consument en evenmin voor afleveringen, in normale hoeveel heden, door producenten of handelaren, die geen detaillist zijn, ter verwerking aan bedrijven voor zoover deze afleveringen geschieden met goedkeuring van de cen trale. Het bereiden van gecondenseerde melk is verboden, tenzij de centrale onthef fing van dit verbod verleent. De maatregel beoogt frauduleus vervoer te voorkomen. DE BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Behalve de krijgsgevangenen, die op het oogenblik bij honderdduizenden in het Duitsche bedrijfsleven zijn te werk gesteld, worden in Holland, België en Denemarken sedert eenige weken ook arbeidskrachten aangeworven, die in het Rijk hun brood en geld kunnen verdienen. De krijgsgevan genen hebben voor een groot deel het tekort aan werkkrachten in de Duitsche bedrijven aangevuld. Bovendien heeft de ervaring geleerd, dat zij uitstekende arbeiders zijn. die de goede behandeling welke zij genie ten, op prijs weten te stellen. De arbeiders, die thans nog in de naburige staten wor den aangeworven, zijn in hoofdzaak vak lieden Den Nederlanders, Belgen en Dehen wordt èèn goed loon en een behoorlijk onderkomen verzekerd. De meeste bedrijven in Duitschland heb ben zelf de verzorging van de arbeiders op zich genomen en zijn verplicht alvorens zij buitenlandsche arbeiders in dienst nemen, precies op te geven hoe de woon gelegenheid en de sociale verzorging van hun personeel is. Het te werk stellen van buitenlandsche arbeiders is voor beide betrokken landen voordeelig. Duitschland kan zijn tekort aan arbeidskrachten aan vullen en het land, dat te kampen heeft met een overschot van arbeidskrachten, wordt daarvan ontlast, zoodat daar de werkloosheid geheel of ten deele te niet wordt gedaan. Levertraan gedistribueerd. Weer een artikel is „op de bon" gegaan, namelijk levertraan. Ingaande Vrijdag j.l. mag levertraan uitsluitend worden afge leverd op recept van een arts of tegen overgave van een door een in Nederland gevestigden arts afgegeven bon De dok ters mogen niet meer dan 200 cc per hoofd en per week voorschrijven; bovendien per bon niet meer dan noodig is voor twee weken. Voor verscheidene personen uit eenzelfde gezin wordt één bon uitgeschre ven. De bons mogen slechts worden afge geven, indien het verstrekken van lever traan op goede medische gronden nood zakelijk kan worden geacht. Verduisterde treinen. Ook de spoorwegen hebben de grootste moeite zich aan de voorgeschreven duis ternis aan te passen. Op de stations zijn de verduisteringsinstallaties zeer moeilijk doeltreffend te maken. De verlichting is daar tot de helft teruggebracht, doch dit is nog lang niet voldoende, omdat de glazen overkappingen te veel licht doorlaten. Daarom liggen de perrons thans in het duis ter, terwijl in de bureau's de noodverlich ting wordt gebruikt. Aangezien de treinen zelf echter eveneens moeten worden ver duisterd, hetgeen een zeer omslachtig werk is, kunnen er 's avonds en 's nachts niet zooveel treinen rijden als normaal. Ook het postverkeer ondergaat hierdoor beperking. De organisatie van den Opbouwdienst. Met groote voortvarendheid wordl in de Engelsche krijgsgevangenen bij het ver richten van opruimingswerkzaamheden te Calais. Na een periode van betrekkelijk geringe activiteit hebben de Duitsche en de Engel sche luchtmacht elkaar boven het Kanaal en boven Engeland zelf in de laatste dagen vinnige luchtslagen geleverd, welke zooals te voorzien was sterk in het nadeel van Engeland verliepen. Opnieuw heeft de Duitsche vlieger blijk gegeven van zijn superioriteit boven den Engel- schen piloot; na een geweldige nederlaag hebben de Engelschen zich moeten terug trekken met het rampzalig overschot van de vliegtuigen, die zij in den strijd hadden geworpen. De bodem van het Kanaal ligt bezaaid met de wrakken van wat eenmaal de trot- sche Engelsche koopvaardijvloot was. De goed gerichte bommen door Duitsche luchtmacht hebben ze naar de diepte gezonden; en als het zoo voort blijft gaan staat het te voorzien dat de Engelsche ton- nemaat weldra zal zijn ineengeschrompeld tot een onbeduidende fractie van wat zij eenmaal was en zullen de Duitsche snel- booten de eenige vaartuigen zijn, die zich nog in het Kanaal en in de Noordzee durven vertoonen. Te land moesten de Engelsche dokken, haveninstallaties en vliegvelden het ont gelden. Het kostte den Duitschen vliegers weinig moeite, het afweergeschut te ont wijken; en wat de Engelsche vliegtuigen betreft, die waren opgestegen deze wer den bij tientallen omlaag geschoten, terwijl de Duitschers minimale verliezen leden Aanvankelijk trachtte de vijand nog tegen stand te bieden, doch later viel het den Duitschen vliegers op, dat de Engelsche vliegtuigen wijselijk den strijd meden. In Albanië blijkt duidelijk, dat de Engel sche agenten werkzaam blijven en trach ten, de bevolking tegen de wettige Italiaan- sche regeering op te zetten. Zij zijn er in geslaagd, enkele onbeduidende relletjes te veroorzaken, die door de vijandelijke propaganda worden voorgesteld als een „opstand van Albanië tegen Italië". Hier van is natuurlijk geen woord waar. De verhouding tusschen Albaneezen en Itali anen is buitengewóón hartelijk en men maakt zich te Rome dan ook in het minst niet ongerust. Van botsingen tusschen Albaneesche en Italiaansche troepen is geen sprake. Des betreffende berichten in buitenlandsche bladen zijn van Italiaansche zijde tegen gesproken. Iets anders is de gespannen toestand, die op het oogenblik aan de Grieksch-Alba- neesche grens heerscht. Men zal zich her inneren, dat een dergelijke toestand reeds vroeger aanleiding heeft gegeven tot betreurenswaardige incidenten, bijvoor beeld in 1923, toen Italië zich in verband hiermede genoodzaakt zag, Korfoe te bezetten. De rust op den Balkan wordt op beden kelijke wijze in gevaar gebracht dooi Griekenland, dat er blijkbaar op uit is, Italië te tarten door het aannemen van een uitdagende houding. Ook hier zijn blijk baar de Engelsche agenten ijverig aan het werk. In sommige Italiaansche kringen wordt zelfs beweerd, dat de Grieksche neutraliteit weinig meer is dan schijn, daar aan de Engelschen overal de vrije hand wordt gelaten en zich op tal van strategi sche punten in de Middellandsche Zee op Grieksch gebied benzine- en oliestations bevinden, die de in het Oosten van de Middellandsche Zee opereerende Britsche lucht- en vlootstrijdkrachten van brand stof voorzien. Dit vormt natuurlijk een ernstige inbreuk op de neutraliteit, waar- I tegen Italië ongetwijfeld t.z.t. krachtig zal I optreden. Welk een werkzaam aandeel Italië aan den ourlug neemt en welke zware ver liezen het Engeland toebrengt, blijkt we! het beste uil een dezer dagen door de „Giornale d'ltalia" gepubliceerde optelling, waaruit blijkt dat men tot voor enkele dagen niet minder dan 298 Engelsche vliegtuigen had vernietigd (intusschen zijn de 300 natuurlijk reeds overschreden), een kruiser, zeven torpedobootjagers, elf duik- boot?n, vier slagschepen, twee vliegtuig moederschepen, acnt kruisers, vier jagers en twee duikbooten werden zwaar bescha digd; tien koopvaardijschepen en vier tank booten werden tot zinken gebracht. In het Verre Oosten wordt de toestand hoe langer hoe minder bevredigend voor Engeland. Overal houdt het Japansche volk anti-Engelsche manilestaties en demon straties. De pers juicht deze houding toe. Zij verklaart, dat de poging ?n der Engel schen, om het met Japan op een accoordje te gooien, geen indruk meer kunnen maken op het Japansche volk De Engelsche troepenverplaatsingen uil Noord-China worden door de Japansche pers betiteld als een maatregel om Japan in slaap te wiegen Zij ziet daarin niets meer dan een leeg gebaar, waaraan gern werkelijke waarde valt te hechten. In ern der voornaamste Japansche bladen, dat nauw contact staat met militaire kringen, wordt de meening uitgesproken dat het door de Engelschen veriat?n gebied aan Japan behoort te worden uitgeleverd Deze eisch wordt te Tokio beschouwd als de voorlooper van een voorstel, dat men j tegen het eind der week op de conferentie van Engelsche, Amerikaanschc, Italiaan sche en Japansche t-oepencommandanten in het Verre Oosten verwacht. Te Tokio is antwoord ontvangen op het door den Japanschen ambnssadenr te Was hington, Horinoutsji, overhandigde protest naar aanleiding van het door Amerika uit gevaardigde verbod tot uitvoer van ben zine voor vliegtuigen. In deze nota van antwoord wordt uiteer gezet dat het uit voerverbod noodzakelijk werd geacht op grond van militaire overwegingen. Voorts wordt verklaard, dat „de Ameri- kaansche maatregel niet is gericht tegen eenig land in het bijzonder", zoodat aan een eventueel protest van de zijde van de V.S. geen aandacht kan worden geschon ken. Er wordt in de nota de nadruk op gelegd, dat het volstrekt niet in het voor nemen van de Amerikaansche autoriteiten ligt, Japan op anderen voet te behandelen dan andere naties. Illllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllll^ llllll BINNENLAND Vorig jaar zijn te Westerveld 976 crematies verricht, in 1938 870. Oud ijzer kan naar Duitschland al leen worden uitgevoerd. Delfzijl. Een Zweedsche en een Duitsche reederij beginnen een dienst op Zweden.- Te Rotterdam versloeg de 19-j. bok ser Luc van Dam de 32-j. kampioen Leen Sanders op punten. Hij werd hierdoor Ned. kampoen middengewicht. In tegenstelling met de anders zoo druk bezochte Noordzeekust en Achter hoek wordt de Veluwe dit jaar druk be zocht door vreemdelingen. Amsterdam. Tijdens het bombarde ment van Dinsdag is ook een bom geval len in een schuilplaats in het Vondel park, waar in verband met de plotselin ge nachtelijke overval geen personen aanwezig waren In de Kinkerstr. moes ten eenige huizen wegens daar gevonden niet ontplofte bommen worden ontruimd. Te Castricum troffen Dinsdagnacht Engelsche bommen het Prov. Ziekenhuis, waarbij twee verpleegsters gedood wer den en twee gewond. Ook werden zeven patiënten gewond. De haven van Zeila in Britsch Somaliland, welke plaats door de Italianen werd bezet. Meer en meer begint zich de komende verkiezingsstrijd in Amerika af te lee- kencn. Men is vrij algemeen de opinie toegedaan, dat de kansen voor Roosevelt en den republikeinschen candidaat Wilkie vrijwel gelijk staan. De aanhangers van Roosevelt rekenen op den steun van de georganiseerde arbeiders en de maatschap pijen, terwijl Wilkie in hoofdzaak op de I zakenwereld steunt. De invloed, dien dr Europeesche oorlog op de presidentsver^- kiezingen heeft, is buitengewoon groot.1 Velen zijn van meening dat de kiezers er toe zullen overhellen, Roosevelt opnieuw te kiezen, indien de crisis aanhoudt, terwijl anderen den eisch stellen, dat Roosevelt zorg zou moeten dragen voor een versnelde nationale verdediging, indien hij zijn in- I vloed en aanzien wil behouden. TROUWE KAMERADEN. Toen Berlijn onlangs zijn thuis- keerende troepen begroette deel den ook de paarden in de bloe menhulde. (P.I.B.—Kopenhagen.) ZOO SPRAK..— HANSSOIN, de Zweedsche Premier bij de opening van het congres der soc.- aem. jeugd; Zweden heeft een democra tie opgebouwd die vele droomen heeft verwezenlijkt en de zekerheid heeft ver sterkt, dat Zweden door de democratie een nieuwe gemeenschap kan opbouwen. Te Sneek is het Friesch scheepvaart museum weer geopend. Gisteren zijn 4000 personen aan de« opbouwdienst toegevoegd. Zij waren uit de militaire dienst gekomen, maar kon den geen loongevende arbeid vinden. Kapitein Piet Tiggers (bekend van de VARA-zang) is belast met de leiding van het Muziekinstituut van de Opbouw dienst te Den Haag De studie zal vnl. op het volkslied gericht zijn. Doel van het instituut is; opleiding van leiders van onderricht in de volkszang en andere takken van muziek. De president van de Haagsche recht bank heeft in het baby-proces het kind toegewezen aan de fam. Steinmetz en wel op grond o.a. van verklaringen van verpleegsters en omdat alle kinderen uit zaal 8, waar dat van de fam. Steinmetz zich bevond, werden gered. Het kind van de tegenpartij, fam. Van der Winden, moet zijn gedood. Tragisch is wel, dat 't kind de laatste tijd verpleegd werd door de fam. Van der Winden, die het nu dus moet afstaan. De procureur van de fam. Van der Winden heeft echter hooger be roep aangeteekend. Particulieren (geen handelaren),die meer dan 200 1. petroleum in voorraad hebben, moeten hiervan ten spoedigste opgave doen aan het Rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestr. 100, Den Haag UITREIKING DECORATIES. De Engelsche Koning reikt de coraties uit aan militairen, die zich de laatste maanden door bij zondere dapperheid hebben onder scheiden. (P.I.B.Kopenhagen.)

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 6