ONGEVAL Het ongeveer twee en half jarig doch tertje Ansje van de familie N. W., We verstraat, kwam bij het spelen in de steeg naast de ouderlijke woning zoo ernstig te vallen, dat het kind haar rech terdijbeen brak Het moest in het Nood ziekenhuis worden opgenomen. EEN PRAATJE OVER BIJEN. Over de Texelsche bijenteelt in het bijzonder. Over het tegengaan van het zwermen hebben we onlangs geschreven. Dit is juist ,,het haakje, waar de kan aan hangt". In de natuur splitsen de bijen zich telkens in nieuwe zwermen door het optreden van nieuwe koninginnen, die 'n leger vormen. Een aan de natuur over gelaten bijenvolk begint, evenals in de kunstmatige woningen, de kasten of kor ven, met het fabriceeren van een raat Wie een raat bekeken heeft, weet welk een ontelbaar groot aantal bijen hieraan heeft moeten arbeiden. Is dit werk vol tooid, dan kar de honingoogst beginnen. De natuur regelt zichzelf, van overpro ductie kan geen sprake zijn. Willen wij meeprofiteeren van de bijendrift, dan dient dus een andere, economischer weg te worden bewandeld. Deze bereikt men door het vormen van grootere volken en het helpen opbouwen door het aanbren gen van kunstraat. Zoodoende kan men viermaal, soms vijfmaal zooveel bijen samenvoegen tot één volk, dat dan ech ter niet meer te bouwen heeft dan een vierde van het raatoppervlak, waartoe het anders verplicht was De volle ra ten worden door de iemker leeggeslin- gerd en dan opnieuw in de woning ge- plaats. Zie daar de oplossing van het probleem. De kasten bestaan uit twee deelen. De plattegrondraten, die het eerst gevuld worden, dienen voor de eigen proviand voor de soms lange winter, de bovenste afdeeling is bestemd voor de oogst, op enkele raten na De iemker helpt de bijen door een smal stuk kunstraat in de kast te brengen. De bijen werken terstond ijverig verder en bouwen zoodoende de raten op een wijze, welke 't oogsten van de honing vergemakkelijkt. Bijen hebben een hekel aan rook en carbol. Zijm blaast bij het openen van de kast een paar rookwolken uit zijn si gaar. Opmerkelijk vlug reageeren de bij en daarop. Ze maken, dat ze weg komen. De meeste zoeken een goed heenkomen naar beneden, enkele vliegen uit. Is Texel nogal een goed land voor de bijenteelt vroegen we. Dat zal wel gaan merkte Zijm te<- vreden op.. En hij lichtte toe: D'r is hier heel wat hei. Er zouden, wat dat betreft, nog wel heel wat bijenhouders bij kun nen komen. Aan Den Burg staan nu wel 120 volken. Daar moeten er niet meer bij komen. Anders wordt de spoeling te dun. Maar over het heele eiland gerekend, kunnen er nog veel volken geplaatst worden. Wanneer de hei nog niet bloeit en de korven of kasten met bijen nog thuis zijn, gaan de nijvere dieren te gast in en bij de dorpen. Voor wat Den Burg betreft krijgen de bijen elk jaar grooter oogstterrein, doordat er steeds meer parti culiere groententuintjes bij komen; het laatste jaar is dit aantal door de tijds omstandigheden wel zeer gestegen! Voorts gaat men op steeds grooter schaal over tot het planten van heesters in de omgeving van Den Burg. Het is vooral de z.g. sneeuwbes, welke een uitsteken de honingdracht levert. Overigens zijn de gronden rondom Den Burg voor de ho- ningwinnmg van geringe beteekenis. De zandgrond verdroogt spoedig met het ge volg, dat de honingbloem, die juist vocht noodig heeft, niet in staat is, veel honing af te scheiden. De hei bloeit nu best! We hebben een vochtige zomer en de struiken staan er alle weelderig bij. De iemker wacht, als de voorteekenen niet bedriegen, een goe de oogst, 't Is trouwens over het heele eiland opvallend groen. Zomers als deze zijn zeldzaam, de slooten zijn nog flink gevuld en van dorre uitgedroogde wei landen is geen sprake. Op onze vraag, of iedereen bijenhouder kan worden, antwoordde Zijm bevesti gend, maar.... heel wat houders bren gen er weinig van terecht. (Dit slaat niet speciaal op de Texelsche!) wegens gebrek aan liefde voor het „vak". Inderdaad, het bijenhouden is een vak en heusch niet een van de eenvoudigste. Het is een vak, waarvan je alleen wat terecht brengt, wanneer je als bijenhouder voor 100 pet daarin opgaat. Het bijenhouden moet, al dus onze vriend Zijm, meer beschouwd worden als liefhebberij. Wie bijen houdt uit zuiver winstbejag, zal weinig plezier van zijn volken beleven. Je hebt jaren, dat tijd en geld en toewijding je geen cent opbrengen. Slechte jaren maken, dat de bijen alle honing zelf hard noodig hebben. De ups en downs in de bijen wereld zijn ongekend groot. Misschien, och het is wel zeker!, dat daarin de groo- te prikkel ligt, die de interesse levendig houdt Zoo weet Zijm te vertellen, dat hij uit een enkele kast in één seizoen voor 50 pond zuivere bijenhoning haalde. In doorsnee geven de goede kasten dertig pond. Van belang is voor de bijenhouders de kwestie van de suiker-schaarschte. Dank zij de goedgunstige beschikking van de overheid werd de bijenhouder altijd sui ker voor de bijen verstrekt tegen dertien tot veertien ct. per Kg. Voor elke kast heeft men plm. zes Kg. noodig. De kos ten liggen dus ver beneden de gulden. Maar zal ook dit jaar suiker voor de bijen verkregen worden?! Indien dit niet het geval mocht zijn, is men genoodzaakt de bijen een grooter honingrantsoen toe te wijzen, wat de winstmarge verkleint. ||||||lllllllllllllllllll|]||||lllllllllllllllllllllllllllllll|lllll|||||!l||||||||||||||||||[|||||| llllll RIJMELARIJTJE. lllll|llllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll|||||| EENS.LUWT DE STORM. Ik zie, ik zie, wat gij ook ziet, Al zie ik het persoonlijk niet. Maar toch voel ik het aan. Als ik het beeld haal voor mijn brein Hoe Texel thans had kunnen zijn, Dan zult ge mij verstaan. Geen booten, boorde-toe gevuld Met gasten, die vol ongeduld Straks stappen aan de kant. Geen zang bij banjo of gitaar, Slechts enk'le gasten hier en daar, Op 't groot en open strand. Iets onbestemds, een stille druk, Helaas, beschaduwt het geluk. Van beiden, jong en oud. De angst voor 't naderend gevaar, Dat plots'ling opduikt hier en daar, En ons omvangen houdt. Maar rustig in der golven schoot, Ligt, ondanks leed en wereldnood, Ons eiland als weleer. Zoo willen wij ook moedig staan, Hoe hoog des levens golven slaan. Eens luwt de storm toch weer. HUIB DE RIJMELAAR. PETROLEUM EN BENZINE IN PRIJS VERHOOGD. Met ingang van Maandag j.l. zijn de prijzen van petroleum en benzine met drie cent per liter verhoogd! De benzine kost derhalve thans 21 cent aan de pomp, de petroleum 14 cent. MOLENBESTUUR HET NOORDEN. Ingevolge besluit van Ged. Staten wordt het Molenbestuur van polder het Noorden opgeheven. De rechten en ver plichtingen worden overgedragen aan het waterschap, waaronder de polder res sorteert. DRAADLOOS. Een zoon van de familie Van Malde- gem, Jachtlust, wondde 3jr geleden zijn arm. Na in een ziekenhuis behandeld te zijn, werd hij als genezen ontslagen De arm kon hij evenwel nadien niet meer voor 100 pet. gebruiken. Dezer dagen werd wederom geneeskundige hulp inge roepen. Het Noodziekenhuis is thans „bij de hand" en waarom zou men thans wachten met het instellen van een on derzoek?! Zoo gezegd, zoo gedaan. Dok ter Brederode nam een Roentgenfoto en wat bleek In de arm bevond zich 'n stuk zilverdraad, dat na de eerste opera tie, drie jaar geleden, niet was verwij derd! De jongeman kon het ziekenhuis na korte tijd „draadloos" verlaten. Illlllin llllll SPORT OP TEXEL llllllllllll UI!IIiiiiiiiiiiiiiiillliil S. V. TEXEL. Maandagavond speelde een Texelcomb. een return wedstrijd tegen Tex. Boys 2, ook dit keer op ons terrein, daar het Boysveld gemaaid moet worden. De uit slag 11 gaf de verhouding goed weer, daar de partijen, behoudens het laatste kwartier, waarin T. iets sterker werd, goed tegen elkaar opwogen. Bij beide elf tallen liet het afwerken der voorhoeden te wenschen over, waardoor de score zoo laag bleef. Na een vlug op en neergaand spel weet T. het eerst te doelpunten door Jan de Waal, waarna de Boys uit een goed ge plaatste voorzet, met een mooie kopbal gelijk maakten. Ook na de rust veelal 'n snel en energiek aanvallen van beide kanten, enkele vinnige schoten, maar verder komt het niet. De achterhoeden, die ook 't sterkst blijken, blijven mees ter van 't terrein. Het was overigens een aardige wedstrijd om te zien. A.s. Zondagavond speelt Texel 1Tex. Boys 1. Houdt deze avond dus vrij. Donderdagavond weer allen ter training. ADSPIRANTEN. Doordat de oefen- meester op reis is, kan er heden niet ge oefend worden. ATHLETIEK. Aan de Atletiekwed strijden voor nieuwelingen, uitgeschre ven door de KNAU, zal door AB. KEIJ- SER worden deelgenomen. Deze wed strijden, die aanvankelijk op 26 Mei wa ren vastgesteld, vinden nu op 1 Sept. a.s. plaats op de Sintelbaan te Amsterdam. Er wordt rgelmatig geoefend, zoodat de reeds aangekondigde pogingen om de Texelsche records te verbeteren, interes sant beloven te worden. De juiste datum volgt nog. D.D. -tN; O DE OORLOGVOERING TER ZEE. 1 Het grootste slagschip ter wereld Het heeft een waterverplaatsing van 46000 ton Het is niet alleen met zwaar geschut uitgerust, maar ook zwaar ge pantserd. De kanonnen kunnen projec tielen van groot kaliber ongelooflijk ver weg schieten. 2. Een slagkruiser van 30.000 ton. Oor logsbodems van dit type werken gewoon lijk in nauw verband met slagschepen samen. Ze zijn slechts licht gepantserd en beschikken ook niet over zoo zwaar ge schut. 3. Een vliegtuigmoederschip, plaats biedend aan 75 vliegtuigen. De vliegtui gen stijgen niet alleen van zoo'n schip, op, maar landen daar ook weer, althans.. wanneer zij veilig van hun tocht terug- keeren. Bij de start moet het moeder schip er voor zorgen, zoo snel mogelijk tegen wind in te varen. Dit vergemakke lijkt de piloten het opstijgen in belang rijke mate. De startbaan wordt er als het ware door verlengd ||||||lllllllllllllllllllllllllilllll!llll|||l||||||||||||il|||||||||||||||||||||||||||||||||l|||||| llllll GEMEENTE TEXEL. Illll. IHIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllh AFGIFTE JACHTGEWEREN. De Burgemeester van Texel deelt aan belanghebbenden mede, dat de teruggave van jachtgeweren vóór 31 Augustus a.s. beëindigd moet zijn. Na dien datum zullen geen jachtgewe ren meer kunnen worden teruggegeven. Texel, 19 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ZUINIG MET BINDERTOUW. Touw wordt schaarsch, in het bijzon der binder-twine. De landbouwers in het bijzonder worden er door het Dep. van Landbouw met klem op gewezen, dat zij het in hun bedrijf gebruikt bindtouw dienen te bewaren, wanneer dit bij het dorschen vrijkomt. Vanwege het Depar tement zal voor het ingezamelde touw 'n redelijke vergoeding worden betaald. BOMMEN BIJ DE COCKSDORP Twaalf schapen gedood. Gisteravond zijn tusschen kwart over zeven en half acht tot tweemaal toe door een Engelsch vliegtuig bommen gewor pen op het land van de heer Jac. Reu vers, hoeve Weltevreden. Ze kwamen dicht bij de dijk terecht. De bommen, waarvan er ook in het Kanaal gevallen zijn, waren niet van zwaar kaliber. Maar toch vonden wel twaalf schapen de dood. Eenige ruiten werden vernield, o.a. van de N.H. Kerk. DISTRIBUTIE Boter op elk der boterbonnen 1 t.m. 4 t.m. 23 Aug. een half pond (een half pond per week dus) Op vetbon 3 en 4 t.m. 23 Aug. elk een half pond boter met op elk half pond een dubbeltje reductie. Brood: op de dubbele bonnen „2" der nieuwe broodkaart t.m. 25 Aug. 250 gr. roggebrood of 200 gr. ander brood. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 40 t.m. 6 Sept. een half pond. Havermout, grutten, gort: bon 27 t.m. 6 Sept. een half pond. Koffie of thee: bon 53 t.m. 30 Aug..een half p. koffie of een half ons thee. Levertraan: alleen verkrijgbaar op een bon van uw arts, hoogstens 200 c.c p.w. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 105 t.m. 11 Sept. een ons. Margarine of gesmolten vet op elk der vetbonnen 1 t.m.2 t.m. 23 Aug. een half pond (dus een half pond per week) Petroleum: zegel 5e periode t.m. 8 Sept. twee L. (zegel 4e periode vervalt) Rijst, rijstemeel: bon 14 t.m. 6 Sept. een half pond Suiker: op bon 66 t.m. 30 Augustus twee pond (termijn met 1 week verlengd) Extra suiker: op bon 74 t.m. 30 Aug. twee en een half pond. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllll BINNENLAND in Getracht wordt tot een fusie te ko men tusschen de drie neutrale, de r.k. en de chr. kruideniersbond. Voetbal. Feijenoord werd door een 20 overwinning op Heracles kampioen van de noodcomp. '39-'40. Te Scheveningen is Zondagmiddag een 20-j. jongen uit Den Haag door de stroom meegesleurd en verdronken. Bij Gilze Rye is Zaterdagnacht een Engelsche bommenwerper neegestort. De vier inzittenden werden gevangen geno men. Te Breda zijn Zaterdag de 83 meis jes en leidsters van het dienstboden-in ternaat Bouvigne in de beste welstand uit Z.-Frankrijk teruggekeerd. Vrijdag is de Opbouwdienst met zijn eerste groote werk begonnen: Tusschen Merwede en Papendrecht zullen 80 H A. grond in waarde stijgen. Bij Katwijk spoelden 3 mijnen en een kist met 25 Fransche vliegtuigbom men aan. De politie zette het strand af, zoodat honderden bezoekers moesten vertrekken. Vanwege de ANWB is aan vele sta tions de gelegenheid geschapen fietsen te huren, mede ter ontlasting van de Spoorwegen Reeds 50 bewaarplaatsen sloten zich aan. De Bond van Rijwielpadvereen. W.- Veluwe trok f 30,000 uit voor vernieu wing der paden en event, aanleg nieuwe Getracht wordt de Opbouwdienst met de uitvoering te belasten. Maandagnacht hebben Engelsche vliegers bommen gegooid bij Noord- Scharwoude (schade aan gewassen), op Schalkwijk (waar drie huizen totaal wer den vernield), en bij de Lier, Z.H. (tuin derijen vernield en winkelpand bescha digd.) De 22-j. Amsterdammer Louis Mot- ké behaalde in de circuit van Zandvoort (20 000 toeschouwers) het algemeen weg- kampioenschap van Nederland. De 170 5 KM reed hij in vier uur en dertig mnt. Bij Breda reed een vrachtauto, met 20 werklieden, met groote vaart tegen een geparkeerde vrachtauto. De rechter zijde van de aankomende auto werd afgesneden. De werklieden werden allen over de weg geslingerd, waar ze roerloos, kreunend of geheel versuft, bleven lig gen. De 26-j. Van der Beemt uit Etten, vader van een kind, werd tegen een boom geslingerd en gedood; gedood wer den ook de 28-j. Van Zundert uit Etten, vader van drie kinderen en de 36-j. Braspenning, vader van vier kinderen. Verscheidenen werden gewond. ZOO SPRAK. MAARSCHALK PETAIN, Frankrijk: Van hoog tot laag wordt een revolutie doorgezet. Storende elementen worden uitgeroeid. Door het vervoervebod van kaas zullen voorloopig in ons land geen kaas markten worden gehouden. Weesp Tusschen Rijksweg en Mer- wedekanaal vond men langs de spoor baan het zwaar verminkte lijk van een man uit de Uithoornstr te Amsterdam. Hij moet door een trein overreden zijn. Te Amsterdam verdronk een vrouw in een vlaag van waanzin haar dochter tje van drie maanden in de Amstel. Te Oisterwijk werd een 10-j. jon getje uit Eindhoven, dat daar logeerde, tijdens het spelen met een vlieger, tus schen twee auto's bekneld. Het overleed aan de gevolgen. Mr. J. Linthorst Homan heeft ont slag genomen als Commissaris der Prov. Groningen. Dit staat in verband met ziin werkzaamheden voor de Ned. Unie. Het is verboden een pachtovereen komst aan te gaan, te wijzigen of aan te vullen, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan 1 Sept. 1939. Openbare ver pachtingen worden verboden. Doordat het publiek de laatste da gen groote hoeveelheden kaas insloeg, is de prijs gestegen. Sinds Zondag 1.1. mag hoogstens een pond kaas per keer wor den gekocht en dan tegen niet hooger prijs dan van 12-17 Aug. gold. Een Engelsche bommenwerper maak te Zaterdag een noodlanding bij Rijsber- gen, N.B Hij verbrandde deels. De 12 in zittenden vluchtten, nadat ze hun uni form hadden uitgetrokken Men vermoedt dat ze een z.g. vernielingsgroep vormen, f 500 belooning ontvangt degene, die aan wijzingen kan geven, die tot opsporing leiden. Maandag werd een Engelsche bom menwerper in de Beemster neergehaald. Een inzittende redde zich met een val scherm. Hij werd door de politie op trans port gesteld. De overige piloten vonden de dood in het verbrande toestel. Te Groningen werd P:R., die 'n bil jet met het woord „Jodenzaak" had ge plakt op een zaak in de Brugstraat, tot zes dagen veroordeeld. Hij had nog meer biljetten bij zich. De rechter zei, dat hij niet alleen de wet overtreden had door het plakken van een biljet op andermans perceel, maar ook had hij diens zaak be nadeeld. LAATSTE NIEUWS De 30-urige schoolweek voor het middelbaar onderwijs gaat niet door. De lesroosters zullen in het algemeen onge wijzigd blijven. Be Italianen hebben Maandag de hoofdstad van Br. Somaliland bezet (Ber- bera). De Engelschen hadden de stad ten deele in brand gestoken. De Engelsche onderzeeboot Orpheus wordt als verloren beschouwd. Maandagnacht vielen bommen bij Tietjerksteradeel (in weiland) en bij Har derwijk (10 bommen; geen persoonl. on gelukken) ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||) VEREENIGDE STATEN Het Amerikaansche troepentrans portschip American Legion zou 16 Aug. uit Finland naar New-York vertrekken met Amerikaansche en andere staatsbur gers. Overdag en 's nachts heeft het een bepaald kenmerk. Duitschland deelde de V.S. mee, dat de koers te dicht bij het militaire operatiegebied van Engeland lag waardoor groote gevaren bestonden. Maar de V.S. zullen het toch dezelfde route laten varen. De V.S. zullen hun leger onmiddel lijk op 900.000 man brengen, indien Duitschland de oorlog mocht winnen De V.S. en Canada zullen een ge meenschappelijke verdedigingscommissie instellen. Philadelphia. De vroegere Ameri kaansche ambassadeur in Frankrijk, Bul litt, pleitte op een massademonstratie voor invoering algem. dienstplicht in de V.S. en voor afstaan Amerikaansche tor pedojagers aan Engeland. Hij meent, dat de V.S. na een nederlaag van Engeland, door Duitschland en Japan zullen wor den bedreigd. De Amerikaansche kunstzijde-in dustrie bereikte eerste halfjaar 1940 een record. De verwerking van kunstzijde in natuurlijke zijde neemt steeds grooter omvang aan. Ook in wollen stoffen voor heerenpakken, overjassen en broeken wordt meer kunstvezel verwerkt; in nog sterker mate bij damesbovenkleeing. KAPITEIN SKITTLE EN DE CHINESE ZEEROVERS K CA .VA SC- KAJVn 1*1 [•OCu t/f l'l It AT OEKiEU! kVAT liCA X reE«-e 1. Skittle voer met de Snorter in de Chi- neese zee. Om beveiligd te zijn tegen de Chineese zeerovers, had hij een kanon aan boord genomen. „Ik ga naar de ka juit", zei hij tegen Boots. „Kijk goed uit naar piraten". 2. „Ik wou, dat ik een doosje pira ten (cigaretten bedoelde hij) had", mompelde Boots, en rustig ging hij zitten soezen. Zodoende bemerkte hij de geruisloos zwemmende Chinees niet, die een lus om de loop van het kanon gooide en dit met een ruk overboord trok. 3. Door de plons schrok Boots wakker en Doda, de zeehond, ging geweldig tekeer. Kapitein Skittle kwam aan dek rennen en wilde weten, waar al dat lawaai voor diende en samen gingen ze op zoek.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2