TEXELSCHE COURANT i Met groote zorg 52ste Jaargang Woensdag 28 AugustusJ940 No. 5475 Texelsche Berichten Goedkoop Goed en met Spoed DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Weg met dien kwelgeest l voeren wij Uw orders uit van allerlei aard! Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 28 29 30 31 1 2 3 Sep 5,03 6,28 7,49 8,48 9.36 10,05 !0,57 Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 21 AUG. LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 9.07 Herkent U hem? Hij is het, die altijd inkt aan Uw handen maakt wanneer ge Uw vulpen vult! Talens heeft hem nu voorgoed verjaagd Gebruik slechts den mooicn, zindc- lijken „Elitc"-flacon met het vernuftige vulrcservoir in den hals. Geen natte houder meer! Uw vingers blijven schoon. Een uit komst! „ELITE" FLACON Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leerdan. GIFTEN WITTE KRUIS. J. R., De Cocksdorp f 2,50. R. D., Oosterend f 1, N N.. Oosterend f 2,50. P. D., Den Burg f 1, GYMN. VEREEN. TEXEL. Naar we vernemen moet de aangekon digde turnmiddag, welke Zondag a.s. zou worden gehouden, wegens „technische" redenen worden uitgesteld. SUIKER VOOR DE BIJEN Het Hoofdbestuur van de Vereen, tot Bevordering van de Bijenteelt heeft ver gunning ontvangen voor de levering van accijnsvrije suiker voor het najaar ten behoeve van de bijen De toegestane hoe veelheid bedraagt per bijenvolk, dat op 1 Nov. aanwezig zal zijn, acht K.G. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de op 18 Aug. ge houden speldjesdag ten bate van Her wonnen Levenskracht, de R.K. Vereen, tot bestrijding der tuberculose was: te Oosterend f14,111/*; Den Burg f42,02; Oudeschild f 15,31x/2; Den Hoorn f 4,15; De Cocksdorp f 14,121/*; De Koog f 16,891/s Totaal f 106,62. Het comité dankt allen, die hebben medegewerkt tot het bereiken van dit mooie resultaat. VEERTIEN DAGEN LATER AAN HET DORSCHEN. Door de ongunstige weersgesteldheid, zoo vernemen we van bevoegde zijde, zijn de dorschmachines veertien dagen later dan onder normale omstandigheden in actie gekomen. De rogge valt niet Door de vele regen en het broeie- ^eer is in sommige gewassen in Oud-Texfei Z g schot ontstaan. Juist waar tuinw^nen een flinke doorwaaiïng belemmeren, ^aat het er hierdoor slecht voor. Het ruwe weer heeft in Eierland hok- ken graan omvergeworpen. Ook ver- scheidene vlasschelven. Op een 14 bun der groot land bij hoeve Padang was de helft van de schelven uit elkaar ge rukt! De door de regeering vastgestelde prijzen voor gerst, tarwe en rogge ligt gemiddeld f 1.50 per 100 Kg. hooger dan vorig jaar. De haver brengt plm. f0,50 per 100 Kg. meer op; de erwten f 2,tot f 2 50 en suikerbieten f 2,50 (p. 1000 kg.) meer DUITSCHE MILITAIR MET MILITAIRE EER TER AARDE BESTELD. Op de Algemeene begraafplaats te Den Burg is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur het stoffelijk overschot ter aardebe- steld van een Duitsch militair, Wilhelm Geerken geheeten, die 14 Mei 1912 te Bremen werd geboren. Wel honderd Duitsche militairen namen aan de plech tigheid deel, terwijl een groot aantal burgers hiervan getuige was. Het lijk van deze soldaat werd, evenals dat van de vorige week gevallen strijder, door een met rouwfloers bekleede platte wagen door twee paarden getrokken, grafwaarts gereden. Behalve de Insel- commandant en de vestingcommandant, kap. ter zee Hansing, woonde ook burge meester Kamp de plechtigheid bij. Als eerste spreker voerde een geestelijke, een veldprediker uit Den Helder, het woord. Uitvoerig besprak hij de dood van de Duitsche soldaat in het algemeen. Hij betoogde, dat hun dood niet ver- geefsch is. Waar het gaat om de ontwik keling van het Groot-Duitsche Rijk vond hij, dat de soldatendood de schoonste dood is. Hij las een gedeelte uit de 31e psalm en ging daarna voor in gebed. De Inselcommandant en een andere Duitsche officier namen in hartelijke woorden afscheid van de soldaat, die 28 jaar oud in de strijd voor zijn va derland sneuvelde. Burgemeester Kamp legde namens het Gemeentebestuur een krans op de groeve. Van de zijde der Duitsche weermacht werden totaal zes kransen gelegd, o.a. een door de kamera den, met wie hij dagelijks omging. Een vuurpeloton, bestaande uit drieendertig man, loste tenslotte driemaal een salvo boven het graf, dat gedolven werd naast de laatste rustplaats van de vorige week begraven Duitscher. De plechtigheid was hiermee ten einde Een eenvoudig kruis werd bij beide gra ven ODgericht, houten kruisen met daar in uitgesneden de namen van de gestor venen en de datum, waarop zij voor het vaderland vielen. J OUDESCHILD. DOOR EEN KOGEL GETROFFEN. Het vliegtuig, dat Zondagmiddag Eier land met bommen bestookte, werd, toen het boven de Schans vloog, door een Duitsche jager achterna gezeten en be schoten. Een viertal meisjes van onge veer zestien jaar, dat bij de Schans wan delde, werd plots door een sterke lucht druk (van afweergeschut?) tegen de grond geworpen. Een van hen, Tinie van Maldegem, werd door een kogel, ver moedelijk door een mitrailleur afge vuurd, aan een knie te zijn geraakt. De kogel was langs gevlogen, doch had een vrij ernstige vleeschwonde veroorzaakt. Een dokter heeft de getroffen plaats met twee krammen gehecht. Een bewoner van Oudeschild vertelde ons, dat hij op het oogenblik van genoemd ongeluk een kogel op korte afstand door het lucht ruim hoorde suizen. Hij bevond zich vlak achter het dorp in een bietenveld. Ook de heer Van der Star, Schilderweg, had bij zijn boerderij een projectiel voorbij hooren gieren. Het kan dezelfde kogel geweest zijn. DE HEER KL. DOGGER Mz. OVERLEDEN. In de jeugdige leeftijd van bijna 36 jaar is de heer KI. Dogger Mz. Zondag morgen in het Noodziekenhuis overle den. Een half jaar geleden greep een ge vreesde ziekte hem aan. Na lange tijd thuis verpleegd te zijn, werd hij Don derdag in 't Noodziekenhuis alhier opge- genomen. Helaas bleek, dat dit jonge le ven niet kon worden gered. De heer Dogger is tien jaar in dienst van T.E.S.O. geweest. Hij trad in dienst als dekknecht, doch al spoedig klom hij op tot kapitein-stuurman. Hij verwierf daartoe het diploma als schipper voor de Binnenvaart. De heer J. J. van der Vlies, directeur van T.E.S.O., noemde hem een bekwame kracht, die zijn werk steeds met lust en ijver verrichtte. Hij stond bij allen hoog aangeschreven. Zijn heengaan wordt dan ook in breede kring diep betreurd. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt heden om twaalf uur plaats op de Algemeene begraafplaats bij Oudeschild. De leden van het T. E. S O.-personeel zullen als dragers fungee- ren. J. S. V. TEXEL. Naar we vernemen is de Sportmiddag, welke gegeven wordt door de Gymna- stiekvereen. Texel met medewerking van Texels Fanfare, uitgesteld tot 8 Septem ber. Gewend als we zijn aan een mooi programma, zal dit verschuiven de be langstelling niet verminderen en kan 'n prachtige middag verwacht worden. A.s. Zondag speelt Texel-Tex. Boys We zijn er zeker van,\dat deze wedstrijd uw belangstelling zeker waard zal zijn. Donderdag trainen, lui. Nu allen weer present! Woensdag worden alle adspiranten weer op het terrein verwacht. Aanvang kwart over twee. De leider, Henk Boon, is dan weer aanwezig. Niemand blijve thuis. De athletiek wordt door een aantal spelers regelmatig beoefend en de pres taties zijn dienovereenkomstig. Het ver blijf op het terrein is gezond en er heerscht een sportieve geest. U kunt er Dinsdag- en Vrijdagavond en Zondag morgen terecht. D.D. DE KOOG. VERSPERRINGSBALLON UIT ENGELAND. Hoe men hem te pakken kreeg. Zondagmorgen omstreeks half twaalf kwam een groote ballon met een vrij stevig Noord-West-briesje in de rug uit de Noordzee aandrijven. Tientallen oogen hadden in minder dan geen tijd het gevaarte, dat geen groote snelheid had, ontdekt. Langzaam maar zeker ste vende de ballon op het dorp aan. Met zekere spanning wachtte men het oogen blik af, dat hij De Koog zou zijn gena derd. Hij zweefde naar schatting een honderd meter hoog en wie weet hing er niet een lange staaldraad aan meteen anker, dat schade zou kunnen aanrichten Daar kwam hij aanzetten! De staaldraad, die over de grond sleepte, bleek wel een vierhonderd meter lang! De ballon koos zijn weg vlak langs het Badhotel en daarop trok hij de draad óver de schuur van de heer C. Kuip. Gelukkig! Er zat geen anker (meer?) aan en zonder iets te beschadigen schuurde de draad ver volgens over de Dorpsstraat. In minder dan geen tijd had de ballon het heele dorp op de been gebracht en toen hij het dorp gepasseerd was liep zoo ongeveer het heele dorp leeg. Het gevaarte ver plaatste zich nu minder snel en sommi gen besloten de stoute schoenen aan te trekken en een achtervolging in te zet ten teneinde de vluchteling „in de kraag" te pakken. In de buurt van hoeve Kruis- koog galoppeerde een groep ruiters. Een van hen, de heer N. Kikkert, sprong di rect uit het zadel, toen hij de ballon en de vlak langs hem komende draad ont dekte. Hij bedacht zich geen oogenblik, greep de draad en sjorde hem met be hulp van inmiddels toegeschoten achter volgers om een strooklamp van de heer C. Zutphen. Het was gelukt! De klamp bood koppig weerstand aan de ballon, die echter heelemaal geen lust had op nieuw aan het lijntje te worden gehou den en wiens reeds voor een groot deel in vervulling gegaan zijnde hoop, ook eens iets van de wereld te zien, nu door die Texelaar zoo plots verijdeld werd. Tóch bakte hij een der belagers nog een poets: De draad is blijkbaar op zee in 'n olieveld terechtgekomen; hij droeg daar van de duidelijkste sporen, ten nadeele van een der Koogers, wiens-nieuwe zo- merpak van lichte stof er leelijk van langs kreeg... Telkens weer stelde 'n nieuwe windvlaag de ballon in de gele genheid een forsche ruk te geven, steeds verder sneed de draad door het stroo. Met veel moeite slaagde men er in de ballon neer te halen. Nog eenmaal stuw de de wind hem omhoog tot groote schrik vaneen Duitsche soldaat, die de draad beet had genomen en verscheidene meters als 'n tweede Baron von Muench- hausen mee het luchtruim inging. Maar dra plofte hij voorgoed neer, de ballon bedoelen we. De hoeveelheid gas hij was voor ongeveer de helft gevuld liet men ontsnappen; om een sneller af wikkeling van het bedrijf te verzekeren klommen verschillende personen boven op de ballon, die toen in het bollenland van de heer C. Kuip lag. Hij werd ten slotte netjes opgevouwen en per vracht auto „weggevoerd". J. EIERLAND. TWEE AUTO'S GREPEN ELKAAR. Groote materieele schade; geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag heeft op het kruis punt van de Postweg en de Schoolweg een autobotsing plaats gehad, die groote materieele schade tengevolge had. Als door een wonder kwamen inzittenden van beide auto's er zoo goed als onge deerd af. De eene auto, een vrachtauto van de heer R. K„ bestuurd door de heer P. G., reed met matige snelheid hij vervoerde een zware vracht duinzand op de Schoolweg in de richting van de Postweg. De andere auto, een Duitsche militaire wagen, joeg met groote snelheid over de Postweg in de richting van De Cocksdorp. Het uitzicht op de Postweg is voor een uit de Schoolweg komende autobestuurder slecht. De heer G. hield daar rekening mee. en minderde vaart. Door de groote snelheid van de andere auto kon een botsing niet voorkomen worden, toen de vrachtauto de Postweg opreed. De gevolgen van de aanrijding waren ernstig. De vrachtauto werd van voren getorpedeerd en sloeg een halve slag om; de militaire wagen sloeg om zijn as en kwam in een sloot terecht. Door de schok waren J. M. en H.D., die op de laadbak van de vrachtauto zaten, eenige meters ver weggeslingerd Het mag een wonder heeten, dat beiden er slechts met eenige niet noemenswaardige verwon dingen afkwamen. De twee inzittenden van de in de sloot geslagen auto wisten zonder hulp op het droge te klauteren, zij waren van top tot teen met modder en kroos bedekt.... De motor van de vrachtauto had zoo'n klap gekregen, dat hij een kwartslag omgedraaid was, deze auto was overigens geheel ontzet. De bestuurder bleef eveneens ongedeerd. De naast hem zittende C.P. klaagde over pijn in de rug. Bij onderzoek door een Duitsch geneesheer ingesteld, bleek er gelukkig niets te zijn gebroken. De kraan wagen van de heer J.Rey heeft de mili taire auto op het droge gebracht. BOMMEN TROFFEN EIERLAND. Een tweemotorig Engelsch bombarde mentsvliegtuig heeft Zondagmiddag om streeks half één een aanval gedaan op het Texelsche vliegveld. Over schade aan militaire doelen kunnen we niets mee- deelen. Wel over die aan zeven niet-mi- litaire gebouwen en wel zes woningen van burgers en de school van Zuid-Eier- land. Deze kregen de volle laag. Hon derden personen begaven zich 's middags naar het bestookte gebied. Ook burge meester Kamp heeft de verwoesting in oogenschouw genomen. Ontelbare ruiten zijn vernield,ritsen dakpannen zijn in gruis gestort, terwijl het zwaarst getrof fen perceel, het nieuwe huis van de fa milie Br. Lagerveld, aan alle kanten zwaar beschadigd werd. Een der projec tielen, welke het toestel op zeer geringe hoogte losliet, joeg dwars door een kip penren, staande achter de woning van de familie Jb. Druif en barstte tenslotte op een twintig meter afstand van de wo ning van de fam. Br. Lagerveld uit el kaar. Zware scherven vlogen alle kanten op. De muren van deze woning werden op verscheidene plaatsen getroffen; er sloegen groote gaten in. Eén scherf door boorde niet alleen de muur, maar had toen nog zooveel vaart, dat hij ook het hout van de buitendeur versplinterd Gelukkig bevonden zich geen personen, in deze woningen: Uit veiligheidsoogpunt zijn allen uit deze gevaarlijke omgeving geëvacueerd. Aan dit feit is het te dan ken, dat bij deze bomaanval geen slacht offers te betreuren zijn. Van het school gebouw zijn slechts enkele ruiten ver nield, maar van het woonhuis van de heer De Vries, het Hoofd der School, is niet één ruit heel gebleven. Oogenschijn- lijk kwam het woon- en winkelhuis van de heer Lagerveld, vorig jaar gebouwd, er goed af, maar bij nader onderzoek ontdekten we, dat alle -dakpannen uit hun verband zijn gerukt. De ruiten van dit perceel waren uit voorzorg door hou ten luiken beschermd Ook in het bieten veld, gelegen tusschen de perceelen van de heeren Druif en Lagerveld, is een bom terecht gekomen. Ook een tusschen de boerderijen Gent en De Vooruitgang. Zelfs van het woonhuis van laatstge noemde boerderij is een ruit gesprongen. PADVINDERSGROEP DE EILANDERS. In 1910 werd in ons land de eerste Pad- vindersgroep opgericht, in 1907 de eerste troep van de wereld en wel in Engeland door Sir Robert Baden Powell. Weldra vond in vele plaatsen van ons land dit voorbeeld navolging, zoodat reeds in 1911 twee vereenigingen tot stand kwa men. Deze smolten later samen tot de vereen. „De Nederlandsche Padvinders". En thans is de padvinder over de heele aardbol verspreid. Wonderlijk genoeg bleef ons eiland al die tijd padvinder loos. Verschillende jongens liepen hier met het plan rond een groep te stichten, maar de vlieger ging steeds niet op. Doch nu is de knoop doorgehakt. „Laten we het toch eens probeeren!" zeiden eenige enthousiaste knapen, „op Texel kun je een fijne club vormen, Texel is juist een echt land voor een padvinder, bosschen, duinen, water, strand, leuke kronkel weggetjes enz." „Op een bank in het Park hebben we hem opgericht", vertelde ons een der jongens Die oprichtinginprincipe ge schiedde in het voorjaar, kort voor de oorlog. De oorlog heeft in die enkele dagen veel schoons in ons vaderland ver pletterd, maar de plannen voor de pad vindersclub konden toch niet in elkaar gedrukt worden. Dat bleek ons dezer da gen, toen we uitgenoodigd werden tot 'n bezoek aan het Troephuis. Laten we er dadelijk aan toevoegen, dat de jongens de zaak keurig voor elkaar hebben! Het is een prachtig troephuis geworden. Ter stond na de oprichting werd ijverig rond- gespeurd naar een gebouwtje, dat zij tot een troephuis konden ombouwen. Aan de Schilderweg op een perceel land van de heer Sijbr. C. Eelman vortden ze een leeg kippenhok. Hier en daar lag een dooie kip, half opgepeuzeld door de rat ten, die verscheidene holen in het kip penhok lieten uitloopen. Maar, het hok zelf was nog in goede staat en bood veel ruimte. Er werd met de heer Eel man „onderhandeld" en het resultaat was, dat de jongens voor een klein be drag huurder werden; ook van het bij- behoorend stuk weiland. En nu mochten we het resultaat komen bekijken van de vele uren, die de restauratie vroeg. Kranig! Ze hebben zich er niet met een Jantje van Leiden van afgemaakt, hoog en laag, links en rechts: Je moogt het nu bekijken Een echt padvindershuis! De heeren S. Duijnker en A. Brouwer, die met de leiding werden belast, wijl zij aan de vaste wal actief aan de padvinderij deelnamen, hebben alle eer van hun werk. Vol trots toonden ze het ons. Het troephuisi is in drie deelen ge splitst. Er zijn twee patrouilles gesticht Eerst moeten we de af deeling bekijken van de patrouille De Zeemeeuw: In het midden een tafel, netjes met een kleedje gedekt, rond de tafel zitbankjes, geheel uit dennenstammen vervaardigd. De grond is met een dikke laag dennennaal den bedekt. De wanden zijn in donker bruine tinten gehouden. Tal van platen en portretten zijn er tegen aangebracht. In het midden op de tafel een kaars. Het tweede vertrek behoort aan de leiders. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii w Aanplakbiljetten. Adreskaarten. Bonboeken. Briefkaarten. Briefpapier. Catalogussen. Convocaties. Circulaires. Diploma's. Doorschrijfboeken. Enveloppes. Etiquettes. Geboortekaarten. Gr af linten. Kwitanties. Labels. Ondertrouwkaarten Programma's. Plakadressen. Prijskaarten Prijslijsten. Periodieken. Prospectussen. Reglementen. Rekeningen. Raambiljetten. Reclamecartons. Reclamebiljetten. Rouwcirculaires. Rouwkaarten. Strooibiljetten. Toegangsbewijzen, V erlovingskaarten. Visitekaarten. Waschlijsten. Winkelbonnen. Wat hier het meest opvalt is de schouw, waaraan Gerard Voigt met zijn troffel veel werk gehad heeft. In het vertrek ligt een betonnen vloer, er staat een ste vige bank, die voor meerdere personen plaats biedt. Het derde vertrek, toebehoorend aan patrouille De Zwaluw, is ongeveer inge richt als dat van De Zeemeeuw; alleen ontdekken we hier een paar vervaarlijk lijkende speren. Het speerwerpen be hoort tot een der vele takken van sport, welke beoefend zullen worden. Tot elks verbazing had een der jon gens in het zwaluwennestje, dat aan de achterkant van het troephuis is aange bracht, een zilverbon van een gulden ge vonden Een gunstig voorteeken De jongens blijken allen veel voor de padvinderij te gevoelen. En ze hebben al wat geleerd ook. Maar er is nog zoo veel te leeren. duizend en een dingen wel Daar hebben ze hun oefenavond voor, el ke Donderdag van half negen tot half 11. We weten op Texel nog weinig van de padvinderij af en het gevolg daarvan is, dat velen daar een verkeerde kijk op hebben. Wie verkenner wil worden, moet minstens elf jaar zijn en niet ouder dan 17 jaar. Hij moet de padvinderswet ken nen en begrijpen, alsmede de belofte. Verder moet hij de verschillende wijzen van salueeren en de teekens kennen, de vlag kunnen hijschen en „breken", de verkennersstok weten te gebruiken, kun nen leggen en toepassen van de platte knoop, de schootsteek, de mastworp, de werpankersteek, de touwverkorting en de paalsteek. Hierna legt hij de belofte af en promoveert hij tot verkenner der de klasse. Dan is hij gerechtigd tot het diagen van de uniform en het insigne. De padvinderswet zegt o.m„ dat men op de eer van de padvinder kan rekenen en dat hij anderen helpen moet; dat hij een dierenvriend is en dat hij onder alle moeilijkheden glimlacht en fluit! In het algemeen komt het hierop neer, dat de padvinderij meewerkt aan de opvoeding der mannelijke Nederlandsche jeugd tot flinke en nuttige staatsburgers, in het bijzonder wat karaktervorming, zedelijke en lichamelijke ontwikkeling betreft. Voor toetreding tot de jongste afd., die der Welpen, dient men de achtjarige leef tijd te hebben bereikt. De ijver en toewijding wordt nog ge prikkeld door de mogelijkheid in rang op te klimmen. Ook hier: de besten ko men het verst. De leiders van onze Texel sche troep dragen resp. de rang van Hopman en Vaandrig. De heeren Duijn ker en Brouwer. Maar zij zijn weer on derworpen aan de Hoofdleiding, die door met de troep sympathiseerende vooraan staande plaatsgenooten is gevormd. Onze padvindertroep telt thans acht tien leden. Eerstdaags kunnen we onze eigen geüniformeerde padvinders door de sraten zien gaan, want reeds acht jon gens mochten van hun ouders een uni form laten bestellen. Moge „De Eilan ders" een goede toekomst wachten. J.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1