(jwré(irom Kameraad Moeder. een goed boek. minium feuilleton mm mminiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti^ UIT LEESBIBLIOTHEEK PARKSTRAAT 's avonds Een groot aantal nieuwe werken NUTTIGE WENKEN. MOTTEN. Al wat door mot is aange tast, moet men buitenshuis uitkloppen en in de zon leggen of hangen. De eie ren vallen er dan uit en de larven kun nen het zonlicht en de daardoor veroor zaakte uitdroging niet verdragen. Men neemt de vloer van de kleerenkast af met zeepwater of met een insectendoo- dende vloeistof. Hetzelfde doet men met de randen van een vast kleed, met de plekken onder zware meubelen. Door de mot aangetaste wollen dekens kan men in zeepwater wasschen of ze laten stoo- men. RECEPTEN KERRIESOEP. Een L. melk, een halve L. water, drie afgestreken eetlepels bo ter, zes afgestr. eetlepels bloem, 1 of 2 theelepels kerrie, afhankelijk van de scherpte, een uitje en wat zout. Laat de fijngesnipperde ui met de ker rie in de boter gaar worden op een zacht vuur, zoodat de ui slechts lichtgeel ge kleurd wordt. Strooi er de bloem bij en roer die even mee rond, tot alles samen een gelijk mengsel vormt. Giet daarbij onder voortdurend roeren langzamer hand de melk en het water, laat de soep nog even doorkoken en maak ze dan op smaak af met wat zout en misschien 1 of 2 theelepels aroma. lilll|lllll!lllllllllllllllll!llll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl|||||| llllll BINNENLAND ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Amsterdam Op kruispunt Haagsche Weg Sloterweg werd een 20-j. meisje per fiets op weg naar haar werk door een auto gedood. Ze gaf geen voor rang. Te Rotterdam werd op de Stadion- weg de 7-j. Joh. Muyen bij het overste ken door een vrachtauto gedood. Te Leeuwarden werd een 12-j. meis je gedood toen ze onverwacht de Har- lingerstraatweg overstak. De Liberalen besloten zich niet aan te sluiten bij de Ned. Unie. Te Almelo werd een boekbinder tot 8 mnd. gevangenis veroordeeld, wegens het plaatsen van valsche handteekenin- gen. Hij deed wel eens een boodschap voor pastoor Van Beckum en wist een papier met diens handteekening te be machtigen. Nu ging hij zelf kwijtingsfor mulieren invullen, samen voor f2100 Hij beweert, dat de handteekeningen niet valsch zijn. Amsterdam. Wegens heling van 22 duizend gld. sieraden, 4 Febr. in Rot terdam gestolen, werd tegen een 38-j. di amantslijper één jaar geëischt; tegen een 59-j. man, die al elf vonnissen tegen zich hoorde uitspreken, en al 24 jaar ge zeten had, zes jaar. Amsterdam. Op het s.s. Calypso van de KNSM is een cursus begonnen voor stuurmansleerling. Rotterdam. Het sleepschip Rubens, 1136 t., reederij Pluvier te Antwerpen, is in het Hollandsch Diep gezonken. De opvarenden werden door een sleepboot opgepikt. Werkhoven. Waarschijnlijk door hooibroei brak brand uit in de hooiberg van A. C. Spithoven. Ook de met riet be dekte boerderij ging met hooi en haver in vlammen op. Den Haag. Landarbeiders, aan het oogsten, krijgen behalve extra brood rantsoen van 100 pet. een extra boter- rantsoen van 200 pet., maar dit duurt tot 1 September. Utrecht. Vijf dieven van totaal 70 rijwielbanden, voor één gld. verkocht, kregen gevangenisstraffen van een jaar en twee maanden tot één mnd. Een van hen, een los werkman, werd voor de 12e maal veroordeeld. Illllliillllililllillliiillllliiiiilliiiiiillliiilillliiililiiiiiiiiiiiiiliiliiilliiilllllllllllllll Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 2.) Dat is dus afgesproken, hoorde hij de bejaarde professor in de microfoon zeggen je komt dus! We hebben tot nu toe maar wat geboomd en zijn juist met het muzikale gedeelte van de avond begonnen. Je hebt dus niets verzuimd. En bij elke kleine pauze in het gesprek nilllllllH IN DE LACHHOEK llllllllllll EEN STILLE WENK. Die beste man van mij denkt ook over al aan, moeder. Nu heeft hij weer zoo'n handig koffertje voor u meegebracht. JONGENSPAKJE. No. 962 (Favoriet patroon.) Dit patroon is in Boekhandel Parkstraat door onze abonné's voor 26 ct. te verkrijgen voor de leeftijd van 2-3 jaa.r Het patroon bestaat uit jongensjas met slobbroek. Benoodigd materiaal: 2,50 M. stof van 130 cM. breed. Door het al of niet aanknippen van de naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Amsterdam. Vorige week Dinsdag kwam een vliegtuig-tijdbom van ruim 100 Kg. in een woning aan het Parama- riboplein terecht. Door een defect ont plofte hij niet. Voorzichtig transporteer den deskundigen hem Woensdag naar 't midden van het plein, welks woningen, evenals de straten, de Baarsjesweg en de 3e Kostverlorenkade ontvolkt moesten worden. Bij het laten explodeeren bleef nagenoeg geen ruit op het plein heel; de rond de bom geplaatste zandzakken vlo gen tientallen meters weg. Een vloog door de ruiten van een 2e etage. En dat, terwijl de bom in een trechtervormige kuil was geplaatst. Geldrop. Twee kinderen, een jongen van 12 en zijn zusje van 7 jaar werden sinds 11 Aug. vermist. Thans heeft men hun lijkjes in de bosschen gevonden. Ze waren met hei en takken bedekt. De moordenaar(s) is (zijn) nog niet gevonden Te Haarlem werd tegen een Rotter dammer, die reeds dertien keer gevon- nisd was en 26 jaar totaal gezeten heeft, vier jaar geëischt wegens diefstal van tafelzilver. Amsterdam. Uit een perceel aan de Nassaukade, bewoond door een caféhou- deer, werd een kistje met f 9500 ont vreemd. Utrecht. Zes mnd. werd geëischt tegen een meisje uit Utrecht, dat begin Juni ten huize van een dame te Biltho- ven snikkend vertelde uit R'dam te zijn gekomen en haar vader en moeder, broers en zusters bij het bombardement te hebben verloren. De dame gaf haar eten en drinken, voorzag haar van schoeisel en nieuwe kleeding. Spoedig kwam uit, dat zij alles loog en door haar moeder, die veel verdriet van haar had, op straat was gezet. 2000 Amersfoorters, tijdens de oor log in N.-Niedorp, hebben deze gemeen te een torenklok geschonken voor het ge restaureerde raadhuis. Maastricht. Tegen vier lieden, die een ambtenaar van het O.M. met wa penstokken mishandelden, omdat hij hun vriend gedwongen had, zijn Nat. front uniform af te leggen, werd anderhalf jaar geëischt. Te Den Haag heeft het Donderdag nacht gehageld en gesneeuwd. Uit Bruinisse werden vorige week 1500 ton mosselen naar andere Zeeuw- sche plaatsen verzonden tegen f 1,70 per ton. de ademhaling voor elk woord, hoorde Tiebruck de trillende, krachtige klank van vreemde snaren. Wat is dat? vroeg hij belangstellend De ander begreep hem niet direct. Tie bruck moest zich wat duidelijker uit drukken. O, die muziek? Een harp. Ja, een zeldzaam instrument geworden, maar buitengewoon mooi. Juffrouw Par- hoff was er een virtuose op. Men ver wachtte hem dus. Hij moest zijn auto en zijn voeten nemen en komen. Parhoff? Die naam had hij toch al eens meer gehoord. Maar waar? Tie bruck kwam niet op het idee aan het mi lieu van zijn dagelijksche werkkring te denken; hij meende de naam in zijn her innering aan andere gasten van vroegere muziekavonden te moeten zoeken, maar merkwaardiger wijze kon hijhem, niet thuisbrengen, ofschoon hij hem stellig bekend voorkwam. Parhoff! Enfin, hij zou tenslotte nog vroeg genoeg ervaren, waar hij die dame meer ontmoet had. Camilla maakte een eind aan zijn overpeinzingen. Pruilend, zelfs iets ge vaarlijker dan pruilend, klonk haar stem. Dom kind. Hij was immers al lang niet meer boos. Met een teeder gebaar nam hij haar hoofd tusschen zijn handen, zijn slanke vingers begravend onder het haar over haar ooren. Zoo, en nu ben je paps verstandige meisje, ja? Morgenavond blijf ik dan weer eens bij jullie. Fijn, vader, riep Georg uit zijn hoek ik had allang iets willen vragen. Wat dan, m'n jongen? Ach, over beroepskwesties en zoo.... Ik zal je smoking klaar leggen, paps zei Camilla en haastig verliet zij het ver trek. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllllllllll RECENSIES. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy"iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiii|||||| EERSTE HULP BIJ LUCHTAANVALLEN. Bij de N.V. Kosmos te Amsterdam ver scheen van de hand van J. Voskuyl, arts bij de Gemeentelijke Geneesk. Dienst te Amsterdam, een handig boekje, een hand leiding met een groot aantal illustraties voor allen, die hun kennis van earste hulp bij ongelukken vooral bij die tengevolge van luchtaanvallen wen- schen te vermeerderen. De stof is op overzichtelijke wijze gerangschikt, ter wijl ze behandeld is op een wijze, welke ook de leek duidelijk moet zijn. De vele, zeer duidelijke teekeningen maken het wel zeer gemakkelijk de goede wenken in praktijk te brengen. De prijs van 65 cent is voor zoo'n goed boekje (74 blz. in stevig omslag) zeker niet hoog. Hilversum. Procesverbaal werd op gemaakt tegen een handelaar, die koffie van 50 ct. voor f 1,55 per pond verkocht. 125 pond werd in beslag genomen. Nederlands bevolking is in 1939 met 100,839 personen gestegeti, zoodat op 31 Dec. j.l het aantal inwoners van ons land 8,829,408 bedroeg. Precies een eeuw geleden bedroeg de bevolking van ons land nog slechts 2,860,559. De visscherij op het IJselmeer blijft flinke vangsten aan aal en paling ople veren. Ook de prijzen houden zich goed, zoodat er voor de visschers een boter ham te verdienen valt. Ook de zware Ur- ker booten, die in normale tijden de Noordzee bevischten, hebben een plaats op het IJselmeer gekregen. Zij mogen echter slechts drie dagen per week vis- schen, omdat zij anders alle visch weg zouden vangen met hun groote kuilen en er voor de eigenlijke IJselmeervisschers geen gelegenheid meer zou blijven een bestaan te vinden. Breda. De 19-j. fabrieksarbeider uit Roozendaal, clie zijn 16-j nichtje 25 Maart met een bijl zoo ernstig verwond de, dat zij nog niet hersteld is, kreeg 2 jaar. Hij werd ter beschikking van de ïegeering gesteld. Hij is niet geheel toe rekenbaar. Breda's Groote Kerk wordt voor brand beveiligd. Ze krijgt een eigen in stallatie met een perspomp met een capac. van 75000 L. per uur, aangesloten op een speciale bron. Te Leiden verdronk de 34-j. onge huwde fabrieksarbeider A. van der V., uit de Binnenlaan, in de Rijnsburgersin- gel. Door de duisternis misleid? Huizen heeft plannen tot aanleg van een openluchttheater met een tribune voor 1600 personen en een wandelpark met hertenkamp. Uitvoering in werkver schaffing of door de Opbouwdienst. Broek op Langendijk. De draden van de radiocentrale werden 's nachts afgerukt. Vermoedelijk door een ballon. Diemen wilde, daar er geen geschikt huis zou zijn voor zijn burgemeester, 2500 vk. M. grond koopen om er een wo ning op te bouwen. Maar het raadsbe sluit werd door Gedep. Staten vernie tigd. De secr.-generaal, die er ook nog aan te pas kwam, stelde vast, dat de vo rige burgervader wél een geschikte wo ning in D. vond: „Het was nu geen tijd, om door de nieuwe burgemeester bij zondere eischen te laten stellen." Aalsmeer. Vier dagen gevangenis kreeg een koopman, wiens huis tijdens 'n bruiloft niet goed verduisterd was De leden van de luchtbescherming werden buiten de deur gezet. De politie nam ten slotte de stoppen van de electr. meter mee. De publicatie van boeken blijft vrij van censuur. De Overheid geeft voor kleine bouw werken stilzwijgend goedkeuring, mits de kosten minder dan f 500 blijven. Het gemeentebestuur moet toezien, dat geen misbruik wordt gemaakt door groote werken bij gedeelten uit te voeren. Wij praten morgen wel eens over een en ander, wendde Tiebruck zich tot zijn zoon. Wel te rusten, Georg, ga niet te laat naar bed! Georg sprong op en vergezelde zijn va der tot de deur. Tiebruck legde zijn vin gers op de gebogen arm van de jongen; zoo liepen ze naast elkaar, ernstig als collega's. Een half uur later maakte Tiebruck zijn intree in den* huize Westphal. In de met smaak ingerichte vertrekken was weder om een kleine kring van prominente fi guren bijeen. Onder hen bevond zich een jonge dramaturg, wiens waardevolle werken in de tooneelwereld groote op gang maakten en een beroemde zangeres die de avond opluisterde; er waren be kende mannen zoowel uit het geestelijk leven als uit de financieele- en zaken wereld en in het geheel had Tiebruck wel bijna dertig menschen te begroeten. Tot hen behoorde even eens Romana Parhoff. Professor Westphal stelde haar voor met de aardige opmerking, dat dit de jonge dame was, die de beroemde do cent met haar muziek reeds door de draad van de telefoon had weten te boeien. Romana glimlachte slechts even, maar deze glimlachte wekte bij Tiebruck direct herinneringen op aan een voor stelling welke hij zich als jongen van de madonna had gemaakt. Van alle vrou wen, die hij hier en daar in gezelschap of op festiviteiten had ontmoet, nam zij een dergelijk compliment het aardigst op; zij schonk noch hem noch Westphal een kokette of een schelmsche blik ,zij glimlachte slechts en beroerde daardoor in een hart, dat haar tot dusver vreemd was geweest, de wortel van een ver welkte bloesem. Tiebruck haastte zich ||||||IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN ||||||llllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||jjjjj LUXEMBURG Luxemburg heeft alle politieke par tijen ontbonden. GRIEKENLAND. Griekenland wenscht neutraal te blijven, maar zijn onschendbaarheid en onafhankelijkheid zal het tot elke prijs verdedigen. ZWEDEN Zweden. Wegens onvoldoende or ders moest een gasmaskerfabriek te Go- tenburg een derde van haar personeel ontslaan. ITALIË Ook Italië heeft een blokkade tegen Engeland afgekondigd. Het zeegebied van de Britsche koloniën is tot operatie zone verklaard. De oorlog zal hierdoor worden bekort, schrijft de Messagerro. FRANKRIJK Parijs. Een gemotoriseerde keuken- trein deelt dagelijks ruim 250,000 koude en warme maaltijden aan de bevolking uit. Straatsburg. De Fransche straatna men worden door Duitsche vervahgen. DUITSCHLAND Duitschland heeft dringend be hoefte aan hooger technisch personeel; er is een tekort van eenige tienduizenden Duitschland beweert, dat een wilde hetze de Nederlanders in Indië tegen al les wat maar Duitsch is in het geweer jaagt Duitschland ziet deze schande lijke behandeling van zijn volksgenooten niet zoo maar aan; het heeft zijn maat regelen getroffen. Duitschlénd. In een dorpje bij Han nover woonde een man, die sinds jaren blind was. Bij een luchtalarm viel hij met zijn achterhoofd tegen de rand van zijn bed. Toen hij de volgende morgen ontwaakte, kon hij weer uit een oog zien. Een Engelsche vlieger bestookte 't mausoleum van Bismarck te Friedrichs- ruh; de bommen kwamen op 200 meter afstand terecht. VEREENIGDE- STATEN De V.S. hebben de eilanden Canton en Enderbury in de Stille Oceaan voor- loopig voor 55 jaar als vliegtuigsteun- punten van Engeland gepacht. De V.S. trokken een milliard dollar uit voor uitbreiding van de oorlogsindu strie. De V.S. hebben hun leden voor de Canadeesch-Amerikaansche verdedi gingscommissie reeds benoemd. President Roosevelt heeft een oproep gericht tot de komende jaarvergadering van Joodsche oudstrijders der V.S. om „van ganscher harte" mee te werken aan de ontwikkeling en uitvoering van het bewapeningsprogram. De Amerikaansche zaakgelastigde te Vichy is voor besprekingen naar Wash ington ontboden. Philippijnen. Een typhoon verwoest te op Luzon honderden huizen, uitge strekte oogstgebieden overstroomden. Er vielen tal van dooden. Boven het vliegveld van Watkins (Colorado) stortte een bommenwerper neer; twee officieren en zeven minderen kwamen om. V.S. Het Dep. van Buitenl. Zaken zegt niets te weten van een bondgenoot schap met Engeland. De Amerikaansche marine kan ei gen opdrachten volgens DNB nergens plaatsen, omdat de Amerikaansche indu strie liever Britsche opdrachten aan neemt, daar deze niet aan winstbeper king onderhevig zijn. Romana eenige opheldering te geven met betrekking tot het kleine voorval, waar op Westphal's opmerking sloeg. Intus- schen werd deze laatste elders verlangd een gastheer heeft nu eenmaal zijn plichten en Tiebruck en Romana ble ven alleen. Hij leidde het gesprek on middellijk in met de opmerking, dat haar naam hem bekend voorkwam. Als ik u daarbij behulpzaam kan zijn, antwoordde zij dan wil ik dat graag doen. Men mag nu eenmaal niet verlangen, dat een beroemd man al zijn assistenten bij name kent. Bent u bij mij in de kliniek? vroeg Tiebruck, oprecht verbaasd. Ik heb u nooit gezien. Roentgenassistente van dr. Mölder- van! Ik had zelf medicus willen worden, kinderarts. Het was helaas onbetaalbaar zoo'n langdurige studie. Zij aarzelde even, alsof het haar moeite kostte een pijnlijk moment uit haar herinnering te overwinnen. Daarna vervolgde zij: Maar ik ben zoo ook tevreden. Kunt u 's avonds naar huis gaan? vroeg Tiebruck. Wonen uw ouders hier? Neen, ik ben alleen. Zij zweeg na deze korte mededeeling. Tiebruck zocht tevergeefs naar een paar woorden van troost, maar ze vond die zelf reeds en vervolgde: Zoo heel erg is het niet, ik heb zooveel liefhebberijen, vóór alles: mijn geliefde muizek. Minstens twee da gen per week word ik hier of daar ge inviteerd en gewoonlijk is het net zoo ge zellig en onderhoudend als hier bij de Westphals. (Wordt vervolgd.) hebben we juist weer aan onze reeds zoo uitgebreide collectie toegevoegd. SPANJE In Spanje wordt verhuurders van auto's deze maand geen benzine meer verstrekt. Bestelauto's mogen niet meer rijden. BELGIE In Brussel rijden weer trams en au to's, maar nog slechts in beperkte mate. België. Van de fr. 21.700 millioen goud is nog slechts fr. 155.189 in het land. De rest is al vóór de oorlog naar het buitenland gebracht. ZUID-AMERIKA Argentinië. President Ortiz is afge treden in verband met een corruptie schandaal De regeering betaalde aan een makelaar een millioen pesos te veel voor land. De makelaar gaf een deel der winst aan personen, in nauw verband staande met de regeering. De president werd beschuldigd de omkooperij te heb ben begunstigd. JAPAN Japan zou zijn personeel van het ministerie van buitenlandsche zaken zui veren van elementen, die men tot de z.g. Britsche en Amerikaansche groep rekent. Japansche vliegers gooiden van 18 Mei tot 14 Aug. 2500 bommen op Tsjoen- king. Ruim 2000 burgers werden gedood en 3400 gewond. 64 toestellen werden neergeschoten. MEXICO. Mexico. Trotski is overleden aan de gevolgen van een moordaanslag door ze kere Jacques Mornard, die in Perzië ge boren werd en beweert de zoon te zijn van een Belgische diplomaat. Trotski was de zoon van een Joodsche boer en heette eigenlijk Leo Bronstein. Hij leef de sinds 1929 in ballingschap, eerst in Europa. Hij stelde zich zich in 1917 aan het hoofd van de Octoberrevolutie en or ganiseerde het Roode Leger, dat de Wit- Gardisten weerstond. Trotski wilde de permanente revolutie, Stalin verkondig de de leer van het socialisme in één land. Tenslotte is de strijd tusschen Stalin en Trotski meer een strijd om de macht ge weest dan om een beginsel. In 1928 werd hij verbannen Hij werd 61 jaar. ||||||illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllUllllllllllllll|||||| VAN DE BOEKENPLANK. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll 91 éri BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 11 HYGIENE EN VEILIGHEID 230. SLAPELOOSHEID. Er zijn ver schillende slaappoeders, van zeer uiteen loopend verdoovende kracht. Van de eev< soort kan men zonder schade veel neer tot zich nemen dan van de andere,; ?aaJ" bij komt, dat het gestel van verschillende personen zeer uiteen kan loepen. Aan sommige middelen gewent men sterk, zoodat na eenige tijd veel meer verdra gen wordt dan eerst noodig is om nog de verlangde slaapverwekkende werking te verkrijgen. Hierin schuilt een gevaar; het is daarom voor menschen met hardnek kige slapeloosheid aanbevelenswaardig niet maar steeds door hetzelfde middel te gebruiken. Vooral niet op eigen houtje gebruiken. Raadpleeg uw arts. Die kan wellicht de oorzaak van uw slapeloosheid wegnemen.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4