Kameraad Moeder. Het beste boek voor 10 cent per week Verduisteringsproblemen. EEN KWART EEUW GELEDEN MET VEEL NIEUWE BOEKEN Plaatsgebrek noopte ons dit artikel eenige dagen te laten liggen. Hoewel in- tusschen gebleken is, dat er wel een wet telijk verplichte winkelsluiting zal ko men, nemen we het stuk alsnog op. Me nig punt is de aandacht waard. We hebben in een vorig nummer aangegeven hoe onze winkeliers ook na zonsondergang dus na het tijdstip, waarop de ver duisteringsvoorschriften van kracht worden hun bedrijf kunnen voortzetten. Men kan 't probleem ook op een andere wijze oplossen. Hetgeen hier volgt ontleenen we aan deEnk- huizer Crt. Nu de dagen nog lang zijn al korten ze merkbaar, maken vele zakenmenschen zich nog geen zorgen over de verduiste ring van hun winkels in het a.s. najaar en daaropvolgende winterseizoen. Maar anderen doen dat wel degelijk. Tal van winkelinrichtingen maken de verduiste- ringsnoodzaak tot een moeilijk en duur probleem. Waarom deze zaak nu eens niet van alle kanten overwogen door de belanghebbenden onder elkaar nu er nog een behoorlijke tijd van voorbe reiding rest en de gelegenheid er is om tot afspraken te komen? Is verduistering van winkelzaken straks wel nóódig? Bij het zoeken naar een antwoord la ten we de situatie in de groote steden een oogenblik buiten beoordeeling. We willen aannemen," dat er daar verschil lende omstandigheden zijn o.m. het drukke interlocale verkeer, welke voortzetting van de verkoop na zons ondergang mogelijk maken. Waarschijn lijk zal er in de groote steden des avonds ook een bepaalde afgeschermde straat verlichting branden en zal het verkeer dus niet geheel zijn verlamd. Maar op het platteland en in de kleine steden is aat anders. Het is te verwachten, dat zich daar niemand, als het eenmaal don ker is geworden, zonder noodzaak meer over straat of weg begeeft. Het zal in de a.s. winter langer licht zijn dan anders, daar we het voordeel behouden der invoering van de Middel- Europeesche tijd. Zelfs midden in de winter, als de dagen het kortst zijn, zal men zich tot omstreeks vijf uur n m. bui ten kunnen ophouden. Is het nu nóódig, dat de winkelier zijn zaak later open houdt? Met een beetje goede wil jegens elkaar we leven toch in oorlogstijd ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii!iiiiini||||il llllll BINNENLAND |||lll ||||||iiiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu*jMiiiinii!iiin|||||| De N.S.B richtte een Economisch front op. De kaashandelaren mogen 10 pet. van hun voorraad verhandelen. Voorburg. Bij het oversteken van de Pauwstraat werd het 5-j. meisje W. den B. zoo ernstig door een tram aangereden dat het aan de gevolgen overleed. Leiden. Een 11-j knaap klauterde stilletjes op een wegrijdende vrachtauto. Toen hij er af wilde springen, werd hij door de achterwielen doodgereden. Groriingen. Op de Oliemulderweg sprong de 11-j. Wim Knevelder van een met steenkolen beladen vrachtauto. Een der achterwielen overreed hem. Hij over leed aan de gevolgen Haaksbergen. De boerderij H. H. Le- verink brandde door onbekende oorzaak af. De hooi- en roggeoogst ging in vlam men op. Verzekering dekt schade ge deeltelijk. Den Bosch. Op de Bossche weg bij Vught werd de 27-j. C. van Gemert., die met een paard aan de hand liep, tijdens de duisternis door een autobus overre den en gedood. Eindhoven. Een autobus met arbei ders hield te veel links, waardoor een vrachtauto met arbeiders eerst tegen een boom botste en daarop de autobus aan reed. Deze ging een sloot in. Twee arbei ders werden zwaar gewond, drie minder ernstig. ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| IIIIIIIHHI FEUILLETON ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiijiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii|||||| Roman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 3.) U bent zeker wel zeer bevriend met de familie? Mevrouw Westphal was een vrien din van mijn overleden moeder. Ik betreur het ten zeerste, dat ik te laat kwam, keerde Tiebruck op een vorig /IIIIIHIH! IN DE LACHHOEK lllllllllll! ZE NAM DE MAAT. Ja, ik geloof wel, dat dit zijn maat is. kan elk gezin zijn boodschappen vóór 5 uur des n.m. hebben verzorgd. Trouwens, dit sluitingsuur zou voor een slechts zeer korte tijd benoodigd zijn; in najaar en voorjaar kan het later worden gesteld Komt men vooraf niet tot overeen stemming, dan zal menige zakenman, die het toch al hard te verantwoorden heeft door de tijdsomstandigheden, ge noopt zijn om zich een kostbare verduis teringsinstallatie aan te schaffen; hij moet niet enkel groote raamoppervlak- ten behoorlijk afdekken, maar eveneens zorgen, dat door opengaande deuren geen licht naar buiten komt te stralen. En waartoe dat alles? Uren zal hij met zijn personeel moeten staan wachten, of er ook een eigenwijze klant komt opdagen, die per sé zijn nek probeert te breken door 's avonds in de donker te gaan rondscharrelen ten behoeve van iets, dat evengoed des daags had kunnen geschie den. Wat de winkelier in de winteravond nog wel zal kunnen verdienen, weegt geenszins op tegen zijn ongemak en tegen de groote kosten van: éérst verduistering en dan verlichting, om van de kosten van verwarming nog maar te zwijgen. Wellicht acht men een vroege sluiting een bezwaar voor de Sinterklaas- en Kersttijd. Ook deze vrees achten wij on gegrond. Vergeten we niet, dat er van een verduisterde etalage geen enkele be koring kan uitgaan. Een der attracties dezer etalages in de genoemde tijd 't bekijken derzelve bij kunstlicht ver valt automatisch. En het publiek zal er ook in Sinterklaas- en Kersttijd niets voor voelen om des avonds in het donker inkoopen te gaan doen. Men neemt bij die gelegenheden graag kinderen mee en dat gaat nu eenmaal niet of moeilijk langs verduisterde straten of wegen. Vrouwen en meisjes zullen het evenzeer schuwen om bij verduistering alleen boodschappen te gaan doen. Er lijkt ons alles voor te zeggen, dat op het platteland en in de kleinere wooncentra het sluitingsuur in de a. s. wintertijd wordt geregeld naar het oogenblik van het verscheiden van het daglicht. Dan vermijden we onnoodige kostbare uitgaven voor de winkeliers, 't gevaar van persoonlijke ongelukken én zekere zedelijke gevaren. Het is nu de tijd om daartoe afspraken te maken of de gemeenteraden om maat regelen te verzoeken. De redactie van de Texelsche Courant verneemt gaarne hoe men over dit voor stel denkt. Ook wij zijn van oordeel, dat de klandizie op pikdonkere winteravon den heel gering zal zijn. Oostzaan. Het bijna 2-j. zoontje van de familie J. H. Stam, Kerkstraat, is in een moddersloot verdronken. Te Eindhoven is ten huize van drie families, die na herhaalde waar schuwing niet goed verduisterden, dc stroomtoevoer afgesneden. Den Haag. Een dienstplichtig soldaat werd onlangs tot zes mnd. veroordeeld wegens diefstal. Wegens zijn moedig ge drag tijdens de oorlog werd de straf hem door het Hoog Militair Hof voorwaarde lijk opgelegd. Den Haag. Een Roode Kruis ambu lance, bestaande uit twee groote reiswa gens, artsen, verpleegsters en helpsters, is naar Frankrijk vertrokken om gewon de landgenooten te halen. Zwolle. Door onoplettendheid van het rangeerstation botsten twee goede- renreinen tegen elkaar. Een postrijtuig werd verbrijzeld, een goederentrein werd zwaar beschadigd. Tienduizenden toma ten werden over de lijn verspreid. Twee leden van het personeel werden licht gewond. Utrecht. Te Vreeland, Wilnis, Mij drecht en Loenen sneuvelden 100 var kens aan de pest. Bovendien werden 100 varkens, uit besmette stallen afkomstig, geslacht. In Sept. zal nog weer 5 pet. minder benzine beschikbaar gesteld worden dan in Aug. Vroeger werd 44 millioen liter p. maand in ons land gebruikt, in Sept. krij gen we slechts acht millioen. thema terug. Ik zou u graag harp heb ben hooren spelen. Ik wil graag nog eens spelen, als u daar prijs op stelt. Ze zei het zonder een spoor van ko ketterie, zoo, alsof ze iets schonk, en toch geen rechten gaf. Alleen voor mij? Dat is bijzonder vriendelijk van u, juffrouw Parhoff. Zij wilde nog iets antwoorden, maar op dit oogenblik trad een jongmensch op hen toe met de typische bewegingen van iemand, die zich overal en onder alle omstandigheden zeker waant van zijn zaak; Erwin Westphal, de jongste zoon van de heer des huizes, een nako mertje onder de kinderen Westphal en daarom reeds van zijn jeugd af voorge trokken en verwend. Hij was ongetwij feld de best gekleede man van het ge zelschap en gold algemeen als een aange naam causeur, een vlotte danser en een getraind sportbeoefenaar. Erwin West phal dus trad op Romana toe, maakte 'n lichte buiging, zoowel voor haar als voor Tiebruck, die hem noodgedwongen een hand moest geven, en zijn toon was on weerstaanbaar, toen hij zei: Het spijt me ontzettend, professor, juffrouw Parhoff te moeten ontvoeren, maar ze heeft me al sinds lang een dans beloofd, wanneer de gelegenheid zich daartoe zou voordoen. Nu is die gelegen heid er en voila, hierbij keek hij het tweetal zegevierend aan, nu eisch ik mijn recht op! Romana schudde lachend het hoofd en antwoordde; Die belofte moet ik dan al heel lang geleden gegeven hebben, want ik kan me er met de beste wil niets meer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllH llllllllllll WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN, llllllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ZWEDEN Zweden geeft elke maand honderd millioen kronen voor de verdediging uit. ITALIË Engelsche vliegtuigen vlogen op nieuw over Zwitserland naar N.-Italië, waar ze te Turijn de Fiatfabriek trof fen. Ze keerden over Zwitserland terug. LUXEMBURG In Luxemburg is de Rijksmark nu wettig betaalmiddel. Hij is tien Lux. francs waard. De Belgische franc zal uit de circulatie worden genomen. EGYPTE Alexandrië. De 3000 man bezettings troepen en mariniers van de door de En- gelschen overgenomen Fransche schepen weigeren in Engelsche dienst te treden. ROEMENIE. Roemenië verhoogde de tarweprijs tot 75,000 Lei per wagon. Begin Aug. was ze nog 68.000, vorig jaar 42,000 Lei. Het uitvoerrecht op gerst, haver, zonnebloem pittenolie en hout werd verhoogd. FRANKRIJK Hertog de Guise, 66 jaar, is in Spaansch Marokko overleden. Hij was gehuwd met prinses Isabella van Frank rijk. Van het Duivelseiland, de Fransche strafkolonie voor de N.-kust van Zuid- Amerika, zijn acht zware misdadigers ontvlucht. Zij wisten Florida met een zeilboot te bereiken. Zij beweerden, dat 5000 gevangenen met hun bewakers groote ontberingen lijden. Het contact met Frankrijk is verbroken. De salaris sen der bewakers worden niet meer uit betaald en de schepen met de noodige voorraden bleven weg. JOEGO-SLAVIE Joego-Slavië. Het vermiste vlieg- is in het gebergte gevonden, waar het door het slechte weer is verongelukt. De negen passagiers en de twee piloten kwamen om HONGARIJE Roemenië en Hongarije zijn het nog steeds niet eens inzake de bekende kwes tie Donderdag zijn te Weenen de be sprekingen begonnen tusschen de minis ters van deze landen met de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland. Het is onmogelijk iemand voor iets te winnen, voor u hem bevrijd hebt van zijn vooroordeelen er tegen. De Nederlandsche werknemer in Duitschland kan thans al het geld, dat hij overspaart, naar ons land zenden. Delft. Een 59-j. man trachtte aan de vrouw van een goudsmid gouden en zil veren voorwerpen te verkoopen. Zij ver wees hem naar een andere goudsmid en belde terstond de politie op, die hem in de andere winkel aantrof. De man bleek de voorwerpen te Rotterdam tusschen puin gevonden te hebben. Hij en een vriend, die buiten wachtte, werden op gesloten. Rotterdam. In de Waalhaven kreeg de 21-j. Roubos een spoorwegdwarsligger op zijn hoofd. Hij was op slag dood. De zware voorwerpen werden opgeheschen, doch door het verkeerd vastmaken van de strop schoten de balken los. Ajnsterdam. Op de Oosterbegraaf plaats werden Woensdag vier Duitsche vliegers ter aarde besteld. EEN VARKENTJE IN DE KUIP? Het is officieel nog niet bekend, of de huisslachtingen van varkens in het a.s. najaar mogen plaats vinden. Verwacht wordt, dat 'n regeling zal worden getrof fen, dat voor het slachten van een eigen gemest varken ontheffing zal worden verleend. van herinneren. Ik durf er op zweren, dat het zoo is, zei Erwin kwasi-plechtig, ik kan je m'n notitieboekje laten zien, waarin je belofte met dag en uur staat opgeteekend Deze woorden moesten eveneens schert send klinken, maar zij hadden veeleer iets dofs en dreigends. Zal ik het je laten zien, Romana? Zij wees dit aanbod lachend af: Nee, nee, laten we maar dansen, ik geloof je ook zoo wel, Erwin. En met een glim lach verontschuldigde zij zich bij Tie bruck. Erwin, die op vertrouwde voet stond met de vroegere leerling van zijn vader, meende nog te mogen opmerken: Het is niet gemakkelijk om juffrouw Parhoff te winnen, professor; zelfs niet voor een dans, zooals u ziet. Tiebruck trachtte zichzelf wijs te ma ken, dat dit slechts een paar domme, ondoordachte woorden waren, maar zijn verstand liet zich met beetnemen. Deze knaap kwam en nam eenvoudig die be- tooverende vrouw van hem weg, zonder veel complimenten, met een boosaardige vanzelfsprekendheid. En hij, Tiebruck, had zich dat zoo maar laten welgevallen Wat had hij er dan tegen moeten doen? Erwin beriep zich op een dans, die ze hem beloofd had; Tiebruck kon dit voor recht niet ongeldig maken door de jonge dame zelf om een dans te verzoeen. Om een dans? Was hij dan plotseling krank zinnig geworden? Dansen? In het rouw jaar? Dat kwam niet te pas, had Camilla gezegd. Hij voelde hoe een dikke ader op zijn voorhoofd aanzwol. Kwam niet te pas? Hij was waarachtig oud genoeg om lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim llllllllllll SPORT OP TEXEL llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU S. V. TEXEL. Zondagmiddag aanvang half drie speelt Texel 1 tegen Tex. Boys 1 op ons terrein. Het elftal is als volgt: B.Beumkes G.Wilner W.Langeveld H.Neijens H.Boon P.Keijser Ab.Keijser B Kiewiet J.v.d.Pijl A.Hui- zinga Dick Huizinga Res.: halflinie en achterhoede: P.Vla ming; voorhoede: J. Komdeur. Eventueele afberichten bij W.v.Zeijlen. W.v.Z. AUGUSTUS 1915. NEDERLAND. De uitvoer van varkens, die groote afmetingen had aangenomen (plm. an derhalf millioen kg. per week), ten ge volgen waarvan in ons eigen land schaarschte en prijsstijging ontstaan zijn, wordt door de regeering verboden. In het noord-oosten van ons land ncht een over de grens gebroken horde wil de zwijnen groote schade aan. Verschillende nieuwe belastingen v/orden ingevoerd. Een van de zwaarste daarvan is de tabaksbelasting. Voorts overweegt men een nieuwe belasting voor hen, die vrijgesteld zijn van militie- of landweerplicht. Het feit, dat ons land groote partijen munitie koopt in Amerika, wordt in de Fransche pers fel becritiseerd. Men ziet er een voorteeken in, dat Nederland zijn neutraliteit spoedig zal laten varen. Onverstoorbaar gaan onze bewinds mannen echter hun gang, wetend, dat de aankoopen geen ander doel hebben dan onze eigen veiligheid te verzekeren DUITSCHLAND Een groot Duitsch medisch tijdschrift toont aan, dat rooken een bij uitstek hy giënisch middel is tegen besmettelijke ziekten, welke veel in de loopgraven voorkomen. Naar aanleiding hiervan wordt het rooken onder de soldaten sterk aanbevolen en bevorderd, o.a. door het van staatswege beschikbaar stellen van sigaren voor iedere frontsol daat. De Engelschen en Franschen vol gen dit voorbeeld en verwachten, dat 't rooken een voorbehoedmiddel tegen cholera is. FRANKRIJK De .tijger" Clemenceau verwijt ge neraal Joffre, dat de resultaten, welke het Fransche leger tot dusverre be reikte, zeer onvoldoende zijn. Tegelij - kertijd noemt de gevreesde man het een schande, dat in deze tijd nu Frank rijk in zoo groote nood verkeert tal van vooraanstaande z.g. patriotten zich niet ontzien om fortuinen te verdienen door mee te werken aan de knoeierijen bij de legerleveranties. VEREENIGDE STATEN „Ondanks de oorlog toch nog groote humaniteit" zoo luidt de titel van een publicatie van een ingenieur te Pitts burg, die in samenwerking met een be kend arts te New-York een geweerkogel heeft vervaardigd, welke desinfectee- rende stoffen bevat en derhalve getrof fenen op het slagveld zal vrijwaren van infectie en wondkoorts. Ook het treffen zou nagenoeg „pijnloos" geschieden wegens een krachtig verdoovingspre- paraat, dat mede in de kogel verwerkt is. Enkele bladen brengen het sensatio- neele bericht, dat Oostenrijk bereid zou zijn op basis van de afstand van ge annexeerde gebieden, in onderhande ling te treden over de vrede. Een vechtpartijhoe ook beslist Kost meest ook 's winnaars kleeren. Soms is 't dat waard, maar menigeen Moest zelfbeheersching leeren. aat zelf te beoordeelen. Jarenlang had hij een zieke vrouw gehad, waarbij hij zijn lijd verdeelde tusschen de kliniek en zijn thuis. In jaren had hij, met uitzonde ring van een paar feestavonden en spo radisch voorkomende jachtgenoegens, geen gezelligheid meer gekend. Deze avond had hem de oogen en zijn hart ge opend. Zijn blik dwaalde door de salon, maar hij vond Romana Parhoff niet Romana, die met de indeeling van de ruime villa der Westphals zeer goed be kend was, werd door Erwin via de win tertuin naar een kamer gebracht, welke tot de particulier vertrekken van de fa milie behoorde en geenszins voor repre sentatie bestemd was. Erwin nam haar hand, welke losjes op zijn arm rustte, kuste haar hoffelijk en liet haar dan los. Hierna ging hij naar een grammofoon, welke hij op het lichtnet aansloot en een plaat, die reeds bij voorbaat met zorg scheen te: zijn gekozen, liet een verlok kende dansmelodie hooren. Romana stond midden in het vertrek, met ge fronste wenkbrauwen, vertoornd en be schaamd. Je hebt me weer eens op je gewone innemende manier om de tuin geleid, zei ze. Ik dacht, dat je op je eigen houtje aan deze ernstige muzikale avond een danspartijtje had vastgeknoopt; in plaats daarvan overrompel je me nu met een grammofoonplaat, waarop ik alleen met jou moet dansen. Erwin Westphal neuriede de melodie van de dans mee, terwijl hij met wiege lende passen op haar toetrad. (Wordt vervolgd.) LEESBIBLIOTHEEK BOEKHANDEL PARKSTRAAT is onze reeds zoo uitgebreide collectie weer verrijkt. Een zakenman zonder een werkplan is een schip in een storm op de kust. DE TOEKOMST VAN DE BOERENZOON. Ir. G. J. Lienesch, directeur der Rijks-1 landbouwwinterschool te Schagen, 1 schrijft ons: In verband met de inpoldering van dt Wieringermeer en de komende verove ring van nieuw land, in de rest van de vroegere Zuiderzee, denken veel land bouwers en veehouders aan de wensche- j lijkheid van meer vakonderwijs voor hun zoons. Algemeen bekend is, dat wie ove rigens gelijkwaardig is aan een andere sollicitant, maar een diploma Landbouw school bij die ander ten achter, de kam op toewijzing van een boerderij heeft verspeeld. Dit gold voor de Wieringer meer, het gold op andere ontginningen, het gold bij veel groot-grondbezitters. En het zal in de Noordoostpolder ook gel- den. Het agrarisch bedrijf eischt in deze tijd een practisch mensch, die alle voor- J deelen, door de natuur of de techniek geschonken, ten volle benut. Maar die dan ook zoo goed mogelijk met het be staan van alle factoren op de hoogte moet zijn. Dit laatste kan uitsluitend in de practijk nooit worden bereikt. Een menschenleeftijd is als leertijd nog on voldoende. En slechts twee winters op 'n j Landbouwwinterschool brengt onnoem lijk veel kennis bij, die het bedrijf (afge zien van het feit, of men pachter is, dan wel een eigen bedrijf heeft) ten goede komt. Twee winters flink werken voor de school kost het. Het studiegeld is laag Vervoerkosten of kostgeld zijn vaak noodig. Als alles opgeteld wordt betee- kent het voor de heele opleiding van twee winters een uitgaaf van vijf- tot zeshonderd gulden, al naar de omstan digheden Dit bedrag is een klein kapi taaltje, dat echter voor velen, wat ie bc- teekenen heeft. Het is echter de spiering, die de kabeljauw doet vangen: het groo te kapitaal van kennis, dat goed toege past een rente geeft van een onbegrensd aantal procenten. Voor Noord-Holland wacht te Schagen de nieuwe, mooi-ingerichte Rijksland- bouwwinterschool. Hebt u de adverten tie in dit blad ('t is al eenige dagen gele den) gelezen? Zoo niet, vraag even een programma aan bij de Directeur derl Rijkslandbouwwinterschool te Schagen llllllllllllllllll""""""""""!!"!"!""""1""""""""""""^'""!""""!!!!!! llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. IIIIIHW ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. 21 llllllllllll HYGIENE EN VEILIGHF/O llllllllllll 231. HUIDVERZORGING. Een prac tisch boekje over dit onderwerp is dat van mevr. L. Ie Coultre: De huid en haar verzorging. Vraagt u het in de Boekhan del. 232. ONZUIVER BLOED is een lee- kenuitdrukking, die niets beteekent. Als iemand gemakkelijk puistjes krijgt be teekent dat niet, dat hij onzuivere stof fen in zijn bloed heeft, maar dat hij ge makkelijker infectie (van buiten af) krijgt dan een ander.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 4