TEXELSCHE COURANT ONZE SCHAPENFOKDAG. 52ste Jaargang Woensdag 11 September 1940 No. 5479 Texelsche Berichten i f DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Nu ons een zoon geboren is ft Die heel ons hart verblijdt, {F En waar aan die gebeurtenis JF Een dichtwensch is gewijd, Wil ik. Mijnheer de Redacteur, i U en den Rijmelaar, v Tezamen zeer bedanken voor (i Dit vriendelijk gebaar. f De wenschen van de burgerij f Op die manier gezegd, Wij hopen dat zijn jeugd alhier Gelukkig zij en gaaf, Een jongensleven met vertier En liefstniet al te braaf. En als hij dan eens appels gapt, Zooals een jongen doet, Denk ik terwijl zijn broekje knapt „Dat 's Texelsch juttersbloed!" Daarnaast moge de kleine Hans Eens toch het woord verstaan, Hebben, met groote dankbaarheid. Dat aller menschen grootste kans Is: dienend voort te gaan. f. Wij bij de wieg herzegd, fr Verheugd dat Hans, de Texelaar, Hoe jong hij ook nog is, Behalve bij zijn ouderpaar, u Ook Texel welkom is. Moog' stralen ook tot Texel's vreugd Zijn kleine levenslamp, Dat wenschen wij voor Hansje's jeugd, VADER EN MOEDER KAMP. Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 11 12 13 14 15 16 17 Sept 5,46 7,15 8,26 9,17 9.58 10,29 11,01 Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 11 SEPT. LICHT OP VOOR: RIJWIELEN en RIJTUIGEN 8 34 „Ik vind deze dag wondergoed geslaagd!", aldus de heer J. Sijp, inspecteur van het Texelsche Schapenstamboek in Noord-Hol land. Nog steeds woedt de oorlog, welke al meer dan' een jaar duurt, in alle hevig- 9 heid voort. Toch kon dit vreeselijke feit de bestuursleden van de afd. Texel van I de Holl. Mij. van Landbouw en L. T. B., 0 samenwerkend met het Tex. Schapen stamboek in N.-H., niet dermate beklem- men dat hun de moed tot 't organiseeren van Schapenfokdag 1940 ontzonk. „Door gaan als het eenigszins kan!" was hun opinie. En terecht! Waar overal in den lande een krachtige wederopbouw-actie wordt gevoerd, mogen wij, die wonen op een eiland, waar de oorlog in vergelij- djf king met zooveel andere plaatsen, bij- kans geen materieele schade heeft ver oorzaakt, zeker niet bij de pakken neer zitten. En vooral nu niet, in een tijd, welke alles en alles van de landbouw eischt. Onder de takken van het boe renbedrijf neemt die van de schapenteelt juist nu een bijzondere plaats in. Welk een kostbaar product de wol is voor een werelddeel, dat zich van de groote wol- landen als Australië en Argentinië ziet afgesneden, kunnen we het beste „afle zen" van de textieldistributiekaart. De wollen stoffen verslinden punten Maar Terzake! Hulde aan de organisa toren, die met groote voldoening op hun werk terug mogen zien. We hebben ge tuige mogen zijn van een Fokveedag, die mede dank zij het gunstige weer, veel en velerlei goeds geschonken heeft. Hij heeft de bloem van Texels wolveestapel weer eens in het volle licht geplaatst; hij heeft de belangstelling verlevendigd en een drukke handel met zich gebracht. De prijzen, die werden besteed, gaven reden tot tevredenheid en in zekere zin hoop voor de toekomst. Te ruim negen uur kwamen bestuurs leden van de organiseerende vereenigin- gen met de keurmeesters in hotel De Lindeboom frjeen, de heeren A. J. Keijser, voorz*afd. Texel Holl. Mij. van Landbouw; M. J. Veeger, voorz. afd. Texel van de L.TB.; J. Sijp, inspecteur Tex. Schapenstamboek te Alkmaar; P. Bakker Az., bestuurslid Holl. Mij. van Landbouw. De keurmeesters waren in 4 groepen verdeeld: de heeren A. Brak, A. S. Kikkert en Jb. Brans voor de rubrie ken 2, 3, 7 en 10; de heeren J. Appel, C. de Wit en IJ. Lap voor 1, 6, 13 en 11; de heeren Langendijk, J. Schraag en J.Zijm de Hal, voor 4, 5, 8, 9en 12; de heeren J, Sijp en Th. C. Bakker, Spijk, voor de beste ramlammeren. De heer Ir. L. de Vries, Rijks veeteeltconsulent, was we gens ambtsbezigheden verhinderd naar Texel te komen, de heer Th. C. Bakker werd nu in zijn plaats als keurmeester benoemd. Ook Burgemeester Kamp gaf van zijn belangstelling blijk evenals de heeren E. Noordijk en H. Koens, veeartsen. Openingswoord van de heer A. J. Keijser. In zijn openingswoord heet de heer A. J. Keijser allen namens het Texelsch Schapenstamboek in N.H. en de overige organiseerende vereenigingen hartelijk welkom. In het bijzonder verwelkomt spr Burgemeester Kamp. Wij weten, dat u, Burgemeester, er prijs op stelt deze bij eenkomst bij te wonen. In de eerste plaats wenschen wiju hartelijk geluk met de geboorte van uw zoon. Gaarne sluiten wij ons bij het vers van onze Rij melaar aan! Maar, Burgemeester, maak er geen schapenboer van! (Commentaar overbodig. Red.) Spr. richt zich ver volgens tot de heeren van de vaste wal die zich door de bijzondere omstandighe den niet lieten weerhouden de Fokveedag te bezoeken. Spr. dankt hen voor hun aanwezigheid, welke zeer gewaardeerd wordt. Spr. geeft vervolgens een korte be schouwing over de toestand in het af- geloopen jaar. Die toestand is weer niet best geweest: Eerst een buitengewoon strenge winter, welke veel geldelijke zor gen bracht. Dank zij de steun van de or ganisaties werd er voldoende krachtvoer beschikbaar gesteld, en zoo wisten we zij het met hooge kosten behoorlijk door de winter te komen. De tijd van de lammerenafzet viel samen met het uit breken van de oorlog; de gevolgen zijn funest geweest. Iedereen begrijpt wel, dat een gemiddelde prijs van acht gld. per lam niet kan leiden tot een winstgevend bedrijfDe wolprijs en de prijs van de oude schapen was goed, maar jammer genoeg hebben lang niet allen van die stijging kunnen profiteeren. Verscheide ne schapen zijn n.l. te vroeg van de hand gedaan. (Financieele moeilijkheden zul len in sommige gevallen aan die vroeg tijdige afscheping niet vreemd zijn ge weest). De organisaties hebben de zaak goed ingezien en wederom hun best ge daan opdat weder steunmaatregelen ten uitvoer zullen worden gebracht. In Den Haag hadden zij een welwillend oor. Men bleek daar overtuigd van de noodzake lijkheid om te helpen. Spr. hoopt, dat een en ander spoedig zijn beslag zal krij gen. Wat de toekomst betreft: het zal met de prijzen wel gaan, vervolgt spr. De krachtvoervoorziening brengt even wel groote zorg. Ik heb er een zwaar hoofd in. Maar de Organisaties zullen haar uiterste best doen opdat voldoende krachtvoer beschikbaar wordt gesteld. Fokdistrict Texel moet, gezien de be langrijke positie, welke de schapenwe- ïeld juist nu inneemt, de voorkeur krij gen. Het is een algemeen belang, dat het wolvee behoorlijk door de winter komt! De verwachtingen voor deze Fokveedag zijn niet hoog gespannen. Wegens de moeilijke verbinding mogen we weinig belangstelling van de vaste wal ver wachten. Het eenige lichtpuntje is, dat de Texelsche schapenboer thans zelf de volle gelegenheid krijgt goede fokdieren aan te koopen. De laatste jaren ging heel wat fokmateriaal van ons eiland. Dat liep verkeerd. We hebben ge tracht* daarin door het uitloven van premiën verbetering te bren gen, niaar toch gingen elke keer weer vele dieren van het eiland. Spr.besluit met de wensch, dat deze Fokveedag toch in elk opzicht zal sla gen. (Applaus Burgemeester Kamp aan het woord. Ook Burgemeester Kamp wenscht nog even het woord te mogen voeren: Hij wijst er op, dat dit de vijfde Fokveedag is welke hij sinds zijn burgemeesterschap van Texel mag meemaken. De geluiden, die ik die vijf keeren heb gehoord, wa ren zelden van pptimistische aard. Het spijt me, dat ik juist dié heb meegemaakt Spr. had gedacht, dat de belangstelling van de zijde van de niet-Texelaars groo- ter zou zijn; hij had tenminste verschei dene vergunningen tot het bezoeken van deze dag versterkt. Spr. vermoedt echten, dat nog verschillende personen met de boot van tien uur over zullen komen. Spr. betoogt, dat de Texelsche boer steeds op zijn hulp rekenen kan, waar hij van het groote belang van een welva rend schapenbedrijf ten volle bewust is. Bij gelegenheid van de geboorte van onze zoon, vervolgt spr., ontvingen we zeer vele gelukwenschen. Het was ont roerend, te merken, hoe vele vrienden we bezitten, ook op de dorpen en boer derijen buiten Den Burg. Dit heeft ons goed gedaan. Dit zal ook wel komen, door dat mijn vrouw zich zoo bijzonder geluk kig voelt in de kring van de Boerinnen- bond. Mijn zoon geen schapenboer?! Nu, dat weet ik nog niet!! Ik vind het in elk geval een voorrecht, dat hij op het plat teland is geboren. Dan kan hij waarne men, dat ook de boer groote vreugde kan hebben aan zijn bedrijf. Moge dit danook commercieele winst afwerpen. Na deze toespraak, waarmee allen door applaus instemden, reikte de heer A. J. Keijser aan de heeren keurmeesters de lijsten uit. De uitslag. De heeren keurmeesters staken om streeks tien uur van wal Zij verdeelden het werk weliswaar in drieën, maar bij een respectabel aantal mededingers(sters) eigenaars van 142 woldragers, zal het ieder duidelijk zijn, dat de beoordeeling geruime tijd inbeslag nam, vooral, waar, zooals op deze dag, in sommige rubrie ken, de beste dieren niet veel voor elkaar onder behoefden te doen. Strijd werd vooral geleverd door de tweejarige ram men, welke rubriek als heel best werd gekwalificeerd. Maar tijdroovend was tenslotte elke afdeeling. Men kan niet te hooi en te gras te werk gaan en bo vendien heeft men met tal van punten ïekening te houden. Het was dan ook reeds half twaalf, toen de eerste kaarten boven de diverse hokken konden worden aangebracht. De spannendste momenten van de dag! Wie raakt met de T.E.S.O.- beker naar huis, welke ram bezorgt zijn baas een premie? Zal de zoon van de ram die vorig jaar zoo'n goede indruk maak te, het ook zoo ver brengen als zijn vader? Heeft het vaderdier zich kunnen handhaven of zijn de bordjes verhan gen Een reeks vragen, waarop veel al pas na veel wikken en wegen het ant woord gegeven kan worden. De T.E.S.O.-Beker. T.E.S.O. heeft plezier van haar beker! De spanning blijft er in. We herinneren aan de voorwaarden: Wie driemaal ach tereen de beker wint, mag hem behou den. Wie hem totaal vijfmaal wint is eveneens definitief eigenaar. Vijf keer is thans om de beker gekampt en even veel keeren is hij van eigenaar verwis seld- M. Witte Jz., Jb. Eelman Gz., J.Kik- kert Nz. en A. Eelman Dz. wisten daarop reeds voor een jaar beslag te leggen, maar het gelukte hun niet de beker lan ger dan een jaar in hun bezit te houden. Nu moeten we in aanmerking nemen het feit, dat deze beker uitsluitend bestemd is voor de rubriek éénjarige rammen. Voorts stelde T.E.S.O. de eisch, dat het dier niet naar de vaste wal mag worden verkocht endat het op ons eiland moet zijn gefokt. De beker werd voor 1940-1941 toege kend aan de heer P. Brans Az., Oost (met de pref. ram F 2463, fokker A. Eelman Dz., Oosterend), maar dat wil niet zeggen dat deze ram de beste van zijn rubriek was! De jury kende hem de tweede prijs toe, terwijl twee andere rammen (niet op Texel gefokt) als nummer één geboekt werden. Hoe het ook zij: de heer Brans heeft de beker en stellig zal hij zijn best doen, om ook volgend jaar weer met goed materiaal voor de dag te komen, teneinde opnieuw een poging te doen. De vader van deze ram, die in rubriek 2-j. rammen, nr. 3 werd, won vorig jaar de beker. De verdere uitslagen luidden: EENJARIGE RAMMEN (17 inz.) 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 1. J. Kikkert Nz., De Westen. 2. P. Brans Az., Oost. 2. M. Witte Jz., Eierland 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 3. A. Eelman Dz., Harkebuurt. 4. Jb. Eelman Dz., Oosterend. 4. Wed. C. van Heerwaarden, Eierland. TWEEJARIGE RAMMEN (8 inz.) 1. Gebr. Keyser, De Waal. 2. Jb. Lap Kz., Den Hoorn 3 A. Eelman Dz., Harkebuurt 4. Gebr. Keijser, De Waal. 4. C.W. Bakker Johz., bij Den Hoorn. OUDERE RAMMEN (13 inz.) 1. Jb. Eelman Dz., Oosterend. 2. Mevr. de Wed. C. Dijt, Den Burg. 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend. Eervolle vermelding: IJ. Lap, Den Hoorn en C.W. Goeman du Porto, Spang. SCHAPEN MET EEN RAMLAM (25) 1. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 1. P. Breen, Harkebuurt. 1 J Kikkert Nz., De Westen. 2. P. Breen, Harkebuurt. 2 J. M. Bakker, De Atlas 2. C. A. Witte, Zuid-Haffel. 3. C. Keijser Sz., Den Burg 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 3. Jb. Eelman Dz., Oosterend. 4. Jb. Eelman Gz., Oosterend 4. Jac. Lap, Den Hoorn. 4 P. Brans Az., Oost Eerv. verm.: P C. Hin, Spang; Jac. Lap te Den Hoorn en A. Eelman Dz., O'end. SCHAPEN MET EEN OOI en een of meer ramlammeren, geboren voor 1 Apr. 1. J. Kikkert Nz., De Westen, 1 J. Kikkert Nz., De Westen, 2. IJ. Lap, Den Hoorn. 2. C. Keijser Sz., Den Burg. 3 Jac. Lap Kz., Den Hoorn. 3 Jac. Lap Kz., Den Hoorn. Eerv. verm Joh.J. Roeper Johz., Oos terend, en C.A. Witte, Zuid-Haffel. SCHAPEN MET EEN OOI en één of meer ramlammeren, geb. na 31 Mrt. 1940 (22 inz.) 1 A.P. Dalmeijer, Oudeschild. 1. C.W. Goeman du Porto, Spang. 1. Th. Bakker, Spijk 2. Joh.J. Roeper Johz., Oosterend. 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 2. A. P Dalmeijer, Oudeschild 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend 3. C.W. Goeman du Porto, Spang. 3. C.W. Goeman du Porto, Spang. Eerv. verm.: Jac. Lap Kz., Den Hoorn; P. Brans Az., Oost en C Keijser Sz., Den Burg. SCHAPEN MET TWEE RAM LAMMEREN (17) 1. A. P. Dalmeijer, Oudeschild. 2. P.C. Hin, Spang. 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 4. A. Eelman Dz., Oosterend. TWEETALLEN RAMLAMMEREN van één vaderdier (twee inzendingen) 1 J. Kikkert Nz., De Westen. 2. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. SCHAPEN MET TWEE OOI LAMMEREN (vijf inzendingen) 1 Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 2. J. Kikkert Nz., De Westen. 3. Joh.J. Roeper Johz., Oosterend. Eerv. verm.: Jb. Lap Kz., Den Hoorn. VIERTALLEN OOILAMMEREN van dezelfde vader (5) 1 Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 2. Th. Bakker, Spijk. 3. Jac. Lap Kz., Den Hoorn. VIERTALLEN EENJARIGE SCHAPEN van dezelfde vader (9 inzendingen) 1 M. Witte Jz., Eierland. 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 3. Th. Bakker, Spijk 4. Jb. Lap Kz., Den Hoorn. 4. A. Eelman Dz., Oosterend. VIERTALLEN EENJARIGE SCHAPEN niet van dezelfde vader (1) 1. J. Kikkert Nz., De Westen. VIERTALLEN OUDERE SCHAPEN, die in 1940 lammeren hebben groot gebracht (vijf inz.) 1. Jb. Eelman Gz., Oosterend. 2. Joh. J Roeper Johz., Oosterend. 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. De premies van f 25 De door de Texelsche organisaties uit geloofde premiën van f 25 voor de drie beste ramlammeren, uit te betalen in het volgende jaar (zie de voorwaarden in het vorige Woensdag nummer) vielen ten deel aan: Jb. Eelman Gz., Oosterend (4815); P. Breen, Harkebuurt (4619) en J. Kikkert Nz., De Westen (4005) De premies van f 10.- Een premie van tien gulden ontvingen. P. C. Hin, Spang, driemaal. C. Keyser Sz., Den Burg, tweemaal. Jb. Eelman Gz., Oosterend, zesmaal. P. Brans Az., Oost, tweemaal. P. Breen, Harkebuurt, tweemaal. J. M. Bakker, Atlas. C A. Witte, Zuid-Haffel. J. Kikkert Nz., vijfmaal. IJ. Lap, Den Hoorn. A. P. Dalmeijer, Oudeschild, driemaal. C.W. Goeman du Porto, Spang Th. Bakker, Spijk, tweemaal. A. Eelman Dz., Oosterend. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. Gunstige critiek We hebben verschillende deskundigen naar hun meening over deze fokveedag gevraagd. In het algemeen genomen mochten we gunstige critiek vernemen. De heer J. Sijp, Inspecteur van het Texelsche Schapenstamboek te Alkmaar vond, dat in het algemeen de kwaliteit zeer mee viel, de krachtvoerlooze zomer 1940 in aanmerking genomen. Aan enkele inzendingen was te zien, dat de dieren weinig hadden gehad. Het was wel jam mer, dat sommige inzenders niet alle zorg aan het exterieur van hun dieren hadden besteed. De reiniging liet wel eens te wenschen over. Met dieren, waar aan de wekenoude „klonters" hangen, gaat men wel naar de markt, maar toch niet naar een tentoonstelling. In bijna alle rubrieken kwamen ver schillende zeer beste dieren voor. Of schoon van de vaste wal weinig belang stelling betoond werd, kon toch een drukke, levendige handel worden gecon stateerd in ramlammeren. Enkele van de beste gingen voor f 80100 van de hand, (f 100 ontving b.v. de heer Jb. Eelman Gz. van de heer Jb. Lap Kz. voor een ramlam). Zeer veel ramlammeren ver wisselden van eigenaar voor een prijs, welke varieerde van f 4565! De Gebr. Keijser, De Waal, verkochten aan de heer C. Keijser Hz. een tweejarige ram voor f 125! Het was eigenlijk een teleurstel ling, dat, hoewel er 45 premies a f 10 wa ren uitgeloofd, er slechts 31 konden wor den toegekend. Van de vorig jaar in uit zicht gestelde drie premiën f 25 heeft ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniii|||||| llllllllllll GEMEENTE TEXEL, llllllllllll ||||||lllllll!l!lll||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIUIIIIIIIUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlU|||| LIJNOLIE EN TERPENTIJN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van schilders en be drijven, welke schilders in dienst heb ben, en die ingeschreven staan bij het Rijksbureau voor chemische producten (sectie verf en verf grondstoffen), dat zij zich ter verkrijging van lijnolie en ter- pentijnbonnen met hun inschrijvings- kaart en de volledig bijgewerkte loonlijst tot den plaatselijken distributiedienst kunnen wenden, waar deze bonnen aan hen zullen worden uitgereikt. Texel, 9 September 1940. De Burgemeester van Texel. KAMP. DE HEER J. KEIJSER AUGSZ. ONGESTELD. De heer J. Keijser, penningm. van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw, heeft op doktersadvies reeds geruime tijd het bed moeten houden. Velen wisten daar niet van en vroegen Maandag j.l. op de Fokveedag dan ook met verwonde ring, waarom de heer Keijser niet aan wezig was. Het verheugt ons te kunnen meedee- len, dat de toestand van de heer Keijser de laatste tijd verbeterd is. Mede namens zijn vele andere vrienden wenschen wij hem gaarne een spoedig en volledig her stel toe. DISTRIBUTIE Extra brood. Indien het geheele gezin van een landarbeider, inclusief de man, de heele dag op het veld werkt ter ver richting van zware landarbeid (aardap- pelrooien en bietenrooien) kunnen de mannelijke personen een rantsoen brood van 50 pet. extra krijgen boven de reeds verstrekte 50 pet. men er slechts één kunnen toekennen en wel aan de heer A. Eelman Dz. (met ram P. 2468, die thans een 3e prijs behaalde.) De rubriek drietallen ramlammeren telde vorig jaar weinig inzendingen, n.1. drie. Omdat de kwaliteit der dieren niet zoo best was, heeft men die rubriek toen in tweetallen ramlammeren veranderd, doch de inzendingen waren nu nog ge ringer, n.l. twee! Evenmin slaagde de rubriek viertallen eenjarige schapen, die niet van dezelfde vader zijn. Er was n.l. slechts ingezonden door de heer J. Kikkert Nz. De heer Sijp noemde de dag tenslotte over het geheel genomen wondergoed geslaagd De handel was levendig en de prijswinnaars hadden veel bekijks. De heer A.J. Keijser noemde de een- en tweejarige en de oudere rammen van goede kwaliteit, de ramlammeren had hij wel eens beter gezien. De heer Waiboer, voorz. van het Tex. Schapenstamboek, die ook een trouwe bezoeker van onze fokveedag is, had even eens een goede indruk van de tentoon gestelde dieren gekregen. Hij vertelde, dat er nogal wat dieren in commissie werden verkocht. De kwaliteit van de jonge rammen achtte hij bevredigend, 't voederprobleem in aanmerking genomen. Op de conditie1, van de oudere schapen had de voedernood nogal vat gehad. J.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1