t OP INSPECTIE. Een nieuw schip voor TES0. HET NOORDEN MAALT ELECTRISCH Maandag heeft de electrische bemalings installatie, waarover polder Het Noor den nu beschikt, met gunstig resultaat proefgedraaid. De 50 p.k. electro-motor bleek een groote verbetering. De hoog spanning van de TEM wordt recht streeks naar 't bemalingsgebouwtje ge leid. In dit gebouwtje is de transforma tor opgesteld.. Deze is voorzien van een schakelinstallatie, welke aan de streng ste veiligheidsvoorschriften voldoet. LEGITIMATIEPLICHT VAN VREEMDELINGEN. Naar aanleiding van art. 4 van de ver ordening no. 132 1940 betreffende de identificatieplicht wordt bericht, dat voor vreemdelingen (dit zijn allen die de Ned. nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben geldt.dat zij ter vervulling van hun legitimatie plicht het identiteitspapier bij zich moe ten dragen, dat zij behooren te bezitten overeenkomstig de regelen, in de vreem delingenvoorschriften gesteld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, het zij met hun geldig paspoort, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een verblijfsvergunning is ge steld. Voor vreemdelingen, die reeds vóór 1 Maart 1938 in Nederland woonden, is tot nu toe geen verplichting geweest om voorzien te zijn van een verblijfsvergun ning van het hoofd van plaatselijke po litie Degenen van hen, dieniet in het bezit zijn van een geldig paspoort en dat ook niet op korte termijn van de overheid van de staat, waartoe zij be hooren, kunnen verkrijgen, moeten zich onverwijld wenden tot de politie (vreem delingendienst) der gemeente, waar zij wonen, teneinde zich alsnog een ver blijfsvergunning te doen verleenen. DOOR JAN P STRIJBOS. Naar Texel moesten we en als het mo gelijk was ook naar De Beer, naar de broedplaatsen langs de Friesche kust en op de Zeeuwsche eilanden. Wij wilden weten hoe onze natuurmonumenten het oorlogsgeweld hadden doorstaan. Van dat oorspronkelijke plan kwam echter maar een gedeelte tot uitvoering. Je kunt ook te veel hooi op je vork nemen en door allerlei omstandigheden konden we slechts een gedeelte van ons verlang lijstje afwerken. Feitelijk strandden wij op Texel, want daar bleven we ruim 12 dagen hangen. Ons gezegende eiland was mooier dan ooit en bleef ons boeien, zoodat daar het grootste deel van de be schikbare tijd versnoept werd. Achteraf hebben we daar geen spijt van gehad. Nog nimmer heb ik Texel zoo rijk en indrukwekkend gezien als dit voorjaar. Alle broedkolonies waren in tact en verkeerden in blakende welstand. Het ongekende mooie weer van Mei en Juni was oorzaak, dat de vogels op een zeer gunstig verloopen broedseizoen kunnen terugzien. Regen en wind bleven uit, de vogels hadden dit jaar niet te lijden van hooge zomervloeden, zoodat een zeer groot aantal jonge vogels de wijde we- leld introk. De zeer bijzondere omstan digheden waren oorzaak, dat vele ter reinen op Texel dit voorjaar niet regel matig bewaakt werden, zooals dat an ders altijd het geval is. Dit was feitelijk cok niet noodig, want van een druk be- zoek gedurende het broedseizoen was geen sprake. Voor de belangrijkste na tuurmonumenten en broedplaatsen werd de bewaking echter niet opgeheven. Frans Stark, die sinds jaar en dag de bewaking van de beroemde Mui op zich nam, was dit voorjaar niet beschikbaar, maar werd vervangen door de vogel wachter Bakker, die in normale jaren steeds te vinden is in de kolonie De Westerduinen. Klaas Kalis was weer ticuw op zijn post in het vogelland van het Spang, Dijkmanshuizen, Thijsse's Fienweid en Burdet's Hop. De Schorren en slikken achter de polder Eendracht waren als gewoonlijk toevertrouwd aan de goede zorgen van Teun Brouwer, Cor- Boot bewaakte de bezittingen in Waal enburg en van de Ooster- en Westerkolk terwijl Klaas Boon een oogje in het zeil hield in de Hemmer en op de Pet ten. De Petten was bijzonder mooi, of schoon het aantal KLUTEN niet extra groot was. De eilandjes werden vnl. in het bezit genomen door de VISCH- DIEFJES. Minstens zes paar kluten brachten hun jongen groot in het omrin gende land, vnl. in het bouwland. Met de vischdiefjes, welke langs de randen van de plas nestelden, ging het echter niet naar wensch en Klaas Boon ver telde ons, dat hij daar geen nest over eind kon brengen. Stelselmatig worden daar de eieren geroofd door de RAT TEN en ofschoon hij ijverig met ratten- gif werkte, had hij geen noemenswaar dig effect. Een dergelijke rattenplaag hebben we jaren geleden ook gehad in de Prins Hendrik Polder, waardoor de kluten gedecimeerd werden. Meermalen gebeurde het, dat we daar vijf, zes poot jes van jonge kluten voor de rattenho- len vonden, elke dag weer nieuwe. Op de eilandjes in de Petten ging het ech ter best. Bijzonder in onze schik waren we met een nest van een vischdiefje met vier eieren, dat we in het land langs de plasrand vonden. Dat gebeurde meer, maar dan blijkt meestal, dat deze niet van hetzelfde wijfje zijn. Hier betrof 't echter vier eieren, die waarschijnlijk door hetzelfde wijfje gelegd waren. De volgende dag waren de eieren verdwe nen, leeggedronken door de ratten, zoo dat we geen nader onderzoek konden in stellen. (Wordt vervolgd.) (llllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIlllllll GEMEENTE TEXEL |||||||Uij' ||||||llllll!lll!llll!lllllllll!llllll|||lllll!!lllll!llll!lll!llllll!lllllinilllllllll!lllll|||||| BRANDSTOFFEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat een dezer dagen huis aan huis bezorgd zullen worden formulieren waarop gegevens dienen te worden ingevuld betreffende brandstof fen. Deze gegevens moeten worden inge vuld naar den toestand op 23 September 1940. Voor de inlevering der formulieren zal op nader te bepalen plaatsen en uren zitting worden gehouden. Texel, 17 September 1940, De Burgemeester voornoemd, S. DE WAARP, (Loco-B.) UITREIKING IDENTITEITSBEWIJZEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het uitreiken van identiteitsbewij zen aan de Nederlanders van 15 jaar en ouder, woonachtig te Den Burg en in de buitenwijk B zitting zal worden gehou den in het Gymnastiekgebouw aan de Molenstraat te Den Burg en wel op de volgende dagen en uren: Donderdagmiddag 19 September: 23 uur voor Groeneplaats, Hooger- straat, Binnenburg en Gasthuisstraat; 34 uur voor Koogerstraat en Wes- térweg; 45 uur voor Koogerweg, Wittekruis- weg, Schoonoordweg en Vischmarkt; 5,156,15 uur voor Kantoorstraat, Nieuwstraat," Parkstr., Steenenplaats en Molendwarsstraat; 6,157,15 uur voor Molenstraat. Vrijdagmiddag 20 September: 23 uur voor Hollewalsweg, Suiker- weg, Zwaanstr. en Gravenstr. 34 uur voor Weverstr., even nummers en Emmalaan; 45 uur voor Weverst., oneven num mers en Waalderstr. 5,156,15 uur voor Schilderend, on even nrs, Haffelerweg en Hallerweg; 6,157,15 uur voor Schilderend, even nrs en Julianastraat. Zaterdagmiddag 21 September: 23 uur voor Wilhelminalaan, Achter om en Weststraat; 3—4 uur voor Warmoesstr.; 45 uur voor de buitenwijk huisnum mers B 1B 80; 5,156,15 uur voor de buitenwijk huis- nrs B 81B 140; 6,157,15 uur voor de buitenwijk huis- nrs B 141 en hooger. Ieder Nederlander van 15 jaar of ou der behoort in persoon te verschijnen onder medebrenging van zijn distributie- stamkaart en een pasfoto. Op de werkgevers wordt een beroep gedaan hun personeel in het bepaalde uur vrijaf te geven voor het in ontvangst nemen van het identiteits-bewijs. Met aandrang wordt verzocht zich op het bepaalde uur te melden opdat de uitreiking een vlot verlooo kan hebben. Zij, die door ziekte verhinderd zijn, kunnen hun stamkaart en pasfoto door een ander laten inleveren, waarna zij te hunne huize zullen worden bezocht. Texel, 17 September 1940. De Burgemeester voornoemd, S. DE WAARD, (Loco-B.) IDENTITEITSBEWIJZEN. De Burgemeester van Texel beveelt de bevolking nogmaals ernstig aan zorg te dragen zich nog deze week in het bezit te stellen van een pasfoto. Op de buitendorpen wordt met het uitreiken van de identiteits-bewijzen aan Nederlanders van 15 jaar en ouder een aanvang gemaakt op 23 September op nader bekend te maken plaatsen en uren. Texel, 17 September 1940. De Burgemeester van Texel, S. DE WAARD (Loco-B.) Illlllin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimllllll ZOO SPRAK..-. Illinium IÏHÏIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw CHURCHILL, Engeland: Wij zijn ster ker dan in Juli, toen de luchtstrijd be gon. Van de Duitsche vliegers wordt veel gevergd en zij zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput raken. Een Duitsche inval is een zeer doldries te onderneming, maar toch kan deze elk oogenblik beginnen. DISTRIBUTIE Vleeschdistributic. Voor zoover voor radig kunnen slagers in de week van 16 22 Sept. nog vrijelijk vleesch betrek ken tot een maximum van 75 pet. van hun normale weekomzet. Voorts kunnen gedurende de periode van 16 t.m. 29 Sept. slagers en winkeliers nog vrij vleeschwaren betrekken, voor zoover voorradig tot een maximum van in to taal anderhalf maal hun weekomzet. Hotels, café's, enz. kunnen sinds 16 Sept. '40 losse bonnen voor vleesch en vleeschwaren bekomen bij de distribu- tiedienst. Zij dienen hiervoor een deug delijk bewijs te overleggen van hun le verancier, waarop vermeld staat hun af name in het tijdvak 1630 Sept. '40, voor vleesch en vleeschwaren afzonder lijk. Schoenhandelaren dienen de bestelfor mulieren M.D. 248 niet in te dienen in tweevoud doch in drievoud. Extra broodkaarten. Bij de aanvrage dient tevens de distributiestamkaart te worden afgegeven. Wordt dit niet gedaan dan blijft de aanvrage om extra brood liggen en wordt ze niet behandeld. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 71 t.m. 4 Oct. een half pond. Boter: op boterkaartbonnen 05 t.m. 12 t.m. 18 Oct. elk een half pond Margarine of boter: op de vetbonnen 050607 t.m. 18 Oct. elk een half p. Op bon 08 een half pond vet of boter. De met 09101112 genummerde bon geeft recht op een half p. boter met 10 ct. per bon reductie. Brood: op de dubbele bonnen 6 der broodkaart t.m. 22 September 2500 gr. roggebrood of 2000 gr. ander brood. Havermout, grutten, gort: bon 54 t.m. 4 October een half pond. Koffie of thee: bon 73 t.m. 27 Sept een half p. koffie of een half ons thee. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen een vijfde deel van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Maizem* griesmeel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee L. Rijst, rijstemeel: bon 41 t.m. 4 Oct. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 72 t.m. 27 September twee pond (termijn met 1 week verlengd) Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: t.m. 22 Sept. op bon 79, 84, 89 en 94 elk een ons vleesch (vet en bee- nen inbegrepen) of vleeschwaren; op bon no. 99 t.m. 22 Sept. alleen 1 ons vleesch waren. Schapen-, paarden - en geiten- vleesch zijn nog zonder bon verkrijg baar. Volgende week komen de vleeschkaar ten in gebruik. Zie over het afhalen van deze kaarten de publicatie in het vorig nr. van dit blad) Kinderen, 1 Oct. nog geen vier jaar, krijgen 'n halve vleesch- kaart. Slagers moeten in hun winkel een duidelijke prijslijst ophangen. Deze lijst moet in tweevoud ter goedkeuring op de Secretarie ingeleverd worden (hoo ger prijs noteeren dan vóór 16 Sept. '40 is strafbaar) Zeep: t.m. 24 Sept. op bon 115 150 gr. toiletzeep, of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 120 gr. zeepvlokken of 250 gr. zelf werk. waschmiddel of 200 gr. vloeibare zeep. DE SCHAPENHOUDERIJ. Het bestuur van de Vereen, van Scha penhouders verzoekt ons te plaatsen: Maandag 9 Sept. werd door de Rijks- beroepscomm. zitting gehouden in De Lindeboom. Des morgens om tien uur werd het bestuur van de V.V.S. door deze Comm. ontvangen. Hierbij kregen we gelegenheid ons standpunt uiteen te zetten. Voor enkele partijen wol was door verkeerde beoordeeling van dekwa liteit te weinig uitbetaald. Wij hebben ook deze zaak rechtgezet en verwachten daarvan voor de betrokkenen het beste. Op verzoek van de Commissie verscheen ook de heer I.Vlessing in de vergadering om inlichtingen te verstrekken. Daarna zijn, na ons vertrek, ook de vertegenwoordigers van de drie Land- bouworg. door de Comm: ontvangen. Over hetgeen behandeld werd kunnen in details geen mededeelingen worden gedaan. Wel mag geconstateerd worden, dat de leden van de Comm. een uiterst zakelijke en niettemin sympathieke hou ding tegenover de schapenhouders aan namen. Zij zullen onze zaak ernstig be- studeeren. Intusschen zit onze Vereen, niet stil en hierop willen we graagnog eens met nadruk wijzen. Gaarne zullen we zien, dat nog een groot aantal scha penhouders ons steunt door als lid toe te treden (een gld. per jaar) en in de kosten verder bijdraagt door betaling van één ct. per geleverde vacht. Aan centen kwam zoo al voor 70 gld. binnen, maar er ligt nog voor f 135 aan onbe taalde rekeningen (kosten aanvrage van rechtspersoonlijkheid, 75.-, inbegrepen) Een belangrijk bedrag heeft het Bestuur uit eigen kas reeds eerder betaald, maar zoo kan het toch niet voortgaan. S. C. EELMAN, voorzitter. W. SCHOLTE, secretaris mill OM VOORUIT TE KOMEN Ford is ook maar klein begonnen. Maar U kunt er van verzekerd zijn dat de kleine Ford nimmer de groote Ford zou zijn geworden, wanneer hij de kunst van ADVERTEEREN niet had verstaan. De heer W. H. Lap, pres-comm. der N.V. T.E.S.O. schrijft ons: Door het bestuur van TESO werd een nieuw motorschip aangekocht, terwijl 't alreeds in vergevorderde staat van aan bouw was op N.V. Bernards Scheeps- bouwwerf te Oostzaan. De verdere afbouw geschiedt onder tcezicht van het Scheepsbouwbureau Cornelissen, de ontwerper van het stoomschip „Dokter Wagemaker". Het schip is lang 30 M. en breed onge veer 5 M., dus belangrijk kleiner dan de beide reeds aan de vennootschap be- hoorende schepen, Dokter Wagemaker en Marsdiep. De bedoeling van de aanschaffing van dit schip is vooral, om in het drukke sei zoen, dat we toch allen weer verwach ten, de beide andere schepen zooveel mogelijk te ontlasten van het vervoer van vracht, auto's en fietsen. Dit sluit in, dat het nieuwe schip voor dat doel in derdaad geschikt geacht kan worden. Het geheele hoofddek is overkapt door een stalen tentdak, zoodat de eventueel te vervoeren lading altijd zeer goed be schut komt te staan. De zijden op het voordek zijn voor een deel dichtgebouwd, zoodat hier een ideale plaats is voor te vervoeren auto's, die daar geheel tegen regen entegen buiswater beschut staan. Op het hoofddek vinden we verder 2 W.C.'s, een kombuis en de toegangen tot de kajuiten Stuurhuis en brug zijn in de midscheeps opgebouwd. Voor het vervoer vain passagiers is een groote voorkajuit benedendeks, waarin plaats is voor ongeveer 45 pas sagiers. Bij mooi weer is het hoofddek tevens een mooie plaats voor passagiers, zoodat naar rammg 200 passagiers ver voerd kunnen worden. Beneden in het achterschip zijn de verblijven voor de bemanning gebouwd, alsook een hut voor de conducteur. Ver der vinden we daar een berging voor post en voor het kleine vrachtgoed. De gecontracteerde vaart is 103/j mijl per uur, wat voor een schip van deze maat vrij snel is. Het bestuur van TESO is van oordeel dat door aanschaffing van dit schip ook in vrij ver verwijderde toekomst het steeds toenemende vervoer kan worden beheerscht. Het acht dit kleine schip met weinig diepgang ook een goede aan winst met het oog op de stagnatie, die soms in het verkeer wordt ondervonden tengevolge van lage waterstand in de haven. Verwacht wordt, dat, behalve in de dienst van TESO ook op andere wijze nog wel eens emplooi gevonden kan worden voor deze nieuwe boot. Verder is het nog van belang, dat bij zondere omstandigheden maakten, dat de prijs, waarvoor het schip gekocht kon worden, zeer aan de lage kant genoemd kan worden. Deze prijs ligt n.l. niet on- onbelangrijk beneden de tegenwoordige bouwprijs. OOSTEREND. PASFOTO'S Vandaag en (of) morgen kunt U het kerkplein te Oosterend PASFOTl L, laten maken (Advertentie) SPORT OP TEXEL S. V. TEXEL. Het ongunstige weer was oorzaak het niet doorgaan der trainig op j Donderdagavond. Nu het 's avonds zoo vroegdonker wordt en de mees leden niet in de gelegenheid zijn extra vroeg naar het terrein te kome zal er, nu de verlichting niet gebrui Bi mag worden, naar een geschikter t Oi moeten worden uitgezien. Zoolang - nog niet in competitieverband gespe kan worden, komt het ons het b voor, de Zondagmiddag aan het oefeiW te besteden, misschien zoo nu en a; 0( eens afgewisseld door een wedstrijd. I ten we bij wijze van proef de eerstv gende training op a.s. Zondagmidc; n vaststellen. Nog immer blijft de hoop leves^ dat binnen niet al te lange tijd ook u ons de gelegenheid weer open zal staaj om aan een competitie deel te nemen. 3 We gelooven zelfs, dat de meeste o:| zer leden een dankbaar gebruik zal wï E len maken van deze oefening, daar ht tevens een nuttige vulling is van de ai O ders voor voetbalvrienden zoo saai Zondag. Adspiranten oefenen weer Woenw, dagmiddag. Aanvang 2,15 uur. Ook voor de athletiek was geregel trainen niet mogelijk en dat nog wel zoS kort voor de wedstrijden in WAVaardc^ a.s. Zondag. De inschrijving geschiedde intusscheaj Deze week al nog eens extra benut wow den om zoo goed mogelijk voor de da te komen. D.D. mill BINNENLAND Binnenkort zullen terechtstaan d res.-kapt. B. en de res. Ie luit. K., b schuldigd van muiterij, waarbij lu- kolonel Mussert, broer van de leider NSB, werd doodgeschoten. Friesland. Zaterdagnacht ziyi tijdens het hevig onweer te Sexbierutyl en Tietjerk twee boerderijen door dj] bliksem getroffen. Een schuur met eel groote voorraad hooi en granen, eer woonhuis met inboedel, zeven koeier een paard en klein vee gingen verloreA WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. PORTUGAL. Ex-koning Carol van Roemeni heeft een verblijfsvergunning voor Poi tugal ontvangen. ITALIË. De Koningin-moeder Helena vaj Roememë is volgens een bericht ufl Rome naar Roemenië vertrokken. ZWEDEN Zondag hadden verkiezingen vool de Tweede Kamer van de Zweedscht Rijksdag plaats. Van de 230 mandate™ kreeg de rechtsche partij 42 zetels. D<" soc. dem. partij won er 22. ENGELAND De Canadeesche regeering heeft bc paald, dat alle mannelijke CanadeezeiJ tusschen 21 en 24 jaar zich gereed moei ten houden voor een militaire opleidinj van 30 dagen. FRANKRIJK De vroegere Fransche premier IaoA Blum is gearresteerd. Een Fransch convooi van 10 koop vaardijschepen met gedemobiliseerd! v troepen aan boord is in de Middell. Za.:/J in een mijnenveld geraakt. Twee sche;4| pen zijn gezonken. VEREENIGDE- STATEN New York. Een luchtvaart-mij. veSJ kocht 10 Douglasmachines aan Engelan Te leveren binnen twee weken. Het Huis van Afgevaardigden e de Senaat hebben definitief de dienst plichtwet aangenomen. Verwacht wordt# dat plm. 16,5 millioen dienstplichtigen zich midden October moeten melden.l,75j milliard dollar is door Roosevelt aange-'\ vraagd ter bestrijding van de kostenI; van het eerste dienstplichtjaar. DUITSCHLAND De tolgrenzen tusschen Bohemen Moravië en het Duitsche Rijk wordt op-" geheven. DE KROONJUWELEN VAN KONING UMBAGOLA. KDCIll "EiiC Ou 'VOO 7. Het slot liet los en de deksel vloog met een klap open, de zwarte dief met zand bestrooiend. En toen kwam de gro te verrassing, want in de kist waren de vermiste kroonjuwelen. Koning Umba- gola juichte. „Eindelijk zijn ze terug". 8. Hij verloor geen tijd ze om en aan te doen, terwijl de baardman, die ze gesto len had, van het toneel verdween, zolang er nog tijd was. Hij was woedend, maar de verheugde koning nodigde onze hel den uit op een feestmaaltijd. 9 Ja hij gaf ter ere van de vrienden een diner, waarbij ze hun verloren picnic niet behoefden te betreuren. Donkere kellnerinnen bedienden Skittle en Boots en bedienden hen van de fijnste fruit- soorten. Kortom zij kwamen in mets te kort. JVUI^ WOtTOL- ■Dl Vu» h O'k BÊs i£.L' p-

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2