TEXELSCHE COURANT n 53ste Jaargang Woensdag 2 OctoberJ940 No. 5485 VOOR DE LANDBOUW DE NIEUWE TEXELSCHE COURANT Met de mijnen-demontage- ploeg op stap. mm Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg De Telefoon 11 IS SINDS 1 JULI 1930 IN DIT BLAD OPGENOMEN. ADVERTENTIES: 12 cent per regel; minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deedig tarief voor neringdoenden. I TEXELAARTJES: 48 et. (4 regels, ge- heel met kleine letters gezet, hoogstens vier; vooruit betaald). ABONNEMENTEN: f 0.75 per kwartaal; buiten Den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. POSTREKENING no. 652. HOOGWATER (ter reede van Texel v.m.) (nam. ongeveer een half uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Oct. 10,33 11,13 11,59 12,46 1.31 1 1,58 Aan Zwembad De Schans een uur eerder. OP 2 OCT. LICHT OP VOOR RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7.45 VEREENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. INKUILEN VAN MAIS. Ook op ons eiland zijn dit jaar ver schillende perceelen mais verbouwd. In veel gevallen zal deze mais groen ver- voederd worden. Zijn de perceelen ech ter wat groot, dan doet men verstandig, een gedeelte van deze mais in te kuilen. Het best kan dit weer gebeuren in een silo. Men laat dan de mais zoolang groeien, totdat de periode der melkrijp- heid voorbij is, d.i. zoodra de korrel bard begint te worden, maar nog met de nagel ingedrukt kan worden. In deze pe riode zijn de stengels harder geworden. Daarom is het noodig de mais te hakse- len. De massa wordt nu bij het vullen zoo goed mogelijk aangedrukt, b.v. door er een paard over te laten loopen. Zoo vlug mogelijk afwerken. De kuil wordt afgedekt met 0,500,70 M. grond. Op deze wijze krijgt men een prima pro duct. Beschikt men niet over een silo, dan moet de mais in een jonger stadium wor den geoogst. Men krijgt dan een lagere opbrengst, maar hier staat tegenover, dat het vee de malsche stengels gemakkelij ker eet. Men kiest hiervoor dan laatrijpe rassen als paardetandmais of wel de ge wone ronde voedermais en zaait deze dichter om het verhouten der stengels tegen te gaan. Deze mais kan wel met zicht of maaimachine worden geoogst. De mais wordt gekuild in langwerpige rechthoekige of in ronde kuilen. Bij langwerpige kuilen worden de stengels in de lengte laagsgewijze gelegd en wordt gezorgd, dat de ondereinden zoo weinig mogelijk aan de buitenkant ko men. Bij ronde kuilen komen de toppen aan de buitenzijde en legt men de sten gels kris, kras door elkaar. Flink aan trappen is aan te bevelen. Op hooge gronden kan men een kuil in de grond maken. Men rijdt dan wel met de kar door de kuil om een dichte ligging te bevorderen. Op lagere gronden vooral niet te diep gaan of heelemaal boven de grond blijven. Om het binnenkomen van lucht te voorkomen worden de lagen mais soms afgewisseld met lagen gras. Rechthoekige hoopen kan men een goede vorm geven door aan de vier hoekpun ten palen te plaatsen die onderling aan de top verbonden zijn. Binnen de palen een houten rechthoekig raam, dat bij 't vullen geregeld omhoog wordt getrok ken. Is de hoop klaar, dan komt de grond tusschen het raam, waardoor een regel matige druk ook aan de kanten en de hoeken verzekerd is. Afdekken met een grondlaag van 70 cM. De stormwind loeide. Maar de mijnen moeten onschadelijk worden gemaakt. „Een mijn op het Texelsche strand, even ten noorden van de Slufter Al dus luidde het bericht en de leider van de te den Helder gestationneerde demon- tageploeg, de heer G. M. van de Poel, maakte dadelijk toebereidselen om naar ons eiland over te steken. Die ploeg was ditmaal niet groot: de leider en zijn as sistent, meer niet. Het is op 'n morgen van een der eers te herfstdagen: zon, regenbuien, rukwin den een gevarieerder program kun nen'we niet verlangen. In de Parkstraat, juist voor ons Bureau, ontmoeten we de demonteurs, waar we samen een schuil plaats zoeken tegen een fiksche regenbui Fijn weertje voor de mijnen, met zoo n wind. D'r zullen er zoo nog heel wat komen. Kunt U niet beter wachten tot er wat meer liggen Neen, is het antwoord: Dat mag niet Wij moeten onmiddellijk na het sein: „Mijnen" of „Eén mijn" er op uit, onver schillig waar ze liggen. Ze kunnen im mers altijd gevaar opleveren. Zoo is het en vooral in deze tijd, waar in een verdwaalde vlieger wel eens zijn toevlucht moet nemen tot het strand. Als er dan soms, half ondergestoven, mijnen liggen, kan een ramp haast niet uitblij ven. En zoo zijn er meer redenen om tot een snelle opruiming te besluiten. Mogen wij niet eens een keertje mee We zitten nu al een jaar lang met die mijnen om ons heen en nog niet eenmaal zijn we er met de demon- tageploeg op uitgetrokken, althans niet van dit jaar. Daar zit interessante copie in voor de krant.. En je kunt de lezers ook nog waarschuwen voor dit en voor dat. U bent dus bij de krant Dan moet ik U juist hebben. Wilt U dit stukje la ten plaatsen en liefst wat gauw. D'r zijn vorige week drie menschen op een haar aan de dood ontsnapt. Er moet veel meer opgelet worden, enfin, leest u het maar. We hebben het gelezen en terstond ge plaatst, u weet wel, het artikel van de man, die dagelijks met mijnen omgaat, het artikel van een deskundige die een ernstige waarschuwing richtte tot hen, die „zoo maar het strand op gaan en zich om geen mijn bekommeren. Hondenweer Nu is het voor elkaar: We mochten mee! Eerst met een vrachtauto naar de Vuurtoren. Hier worden de fietsen afge laden. Het is zooals gezegd een echte herfstdag, die duizend en een ver rassingen kan geven. Het is tien uur. We zijn wat vroeg: Het strand zal pas na elf uur te berijden zijn. Zeker, je kunt er nu al zoo'n beetje op fietsen, maar straks- moeten we in staat zijn om in korte tijd 'n groote afstand af te leggen, 't Is hufterig buiten, maar in de keuken, waar een man piepers zit te jassen, schept het snorrende, ouderwetsche fornuis een behagelijke sfeer. Laat nu de regen maar opkomen! Hij komt; hij striemt de rui ten. en het duurt lang. We hebben hei melijk spijt meegegaan te zijn. We zien ons al drijfnat in de duinen liggen. Op dc Vuurtoren. Honderden Texelaars hebben natuur lijk de Eierlandsche vuurtoren wel eens beklommen; doch weinigen zullen zijn smalle trappen op een ruwe herfstdag gezocht hebben. De toren, hoog op het duin, lokt. Een der demonteurs weet de wachter over te halen. We mogen boven komen en zoo gaan we met z'n vijven een Feltwebel in zijn burgerleven hoofdingenieur is ook van de partij de trap op. „Voeten vegen, heeren", beduidt ons de wachter. Overbodig! We wanen ons in een woonvertrek, na de groote schoon maak, zoo keurig onderhouden ziet alles er uit. We mogen de wachter mis schien ook zijn vrouw? een pluimpje niet onthouden! Hoe hooger we komen, hoe heftiger toon de herfst aanslaat. Heelemaal bovenaan, waar het koper van de millioenen kaars sterke lamp blinkt, zoemt en dreunt het, dat we hard moeten praten, willen we elkaar verstaan. Door de kleine raampjes blikken we zeewaarts, maar ver kun je nu niet zien. Een paar honderd meter water, meer niet. Daarachter 'n smalle strook strand, dan de grauwe, uitgebloeide duinen met hun donkere najaarstinten, roestbruin, soms dof flonkerend, wanneer een val- sche straal zon er langs waait. Geen mijnen? Geen mijnen te zien! Dan luisteren we naar wat de wachter vol trotsch van zijn toren vertelt. Een voor een steken we onze bol onderaan door een gat om de lichtbron beter te kunnen zien. De electrische lamp en de veel kleinere kous van het gaslicht zijn al meer dan een jaar tot werkloosheid gedoemd. Moge die groote weer spoedig branden en die kleine nooitwant deze moet alleen dienst doen, wanneer zijn groote broer defect is. We weten eigenlijk niet, wat het mooiste is, 't glas of het koper. Doordat het glas op een speciale wijze geslepen is, krijgt het licht een vele malen sterker effect. Als we weer op de begane grond be land zijn, staat de lucht er veel beter voor. Het is elf uur geweest en we ma ken ons startklaar. Van de Poel bindt een tasch met springmiddelen enz. ach ter op zijn stalen ros, een licht karretje. De zee knabbelt verder. De duinen worden hier steeds smaller, de afstand zee-vuurtoren wordt al klei ner. Enkele jaren geleden zijn we hier op een zomerdag geweest. De vallei, die door brand geteisterd werd, en daarvan nog de sporen draagt, lag toen veilig en zorgeloos achter een hooge duinrichel. Waartoe de zee-wolf in enkele jaren in staat is, blijkt hier zeer duidelijk: Van die richel staan hier en daar nog slechts brokken overeind. Er zijn groote "poor ten" ontstaan, soms twintig meter breed! Het water is nu laag en ver van het duin, maar brokken hout, flesschen, wier en wat de zee meer prijs geeft, vinden we meters ver achter de stukken duin, waar de zee mee spot. Gelukkig bestaat GEMEENTE TEXEL. ||||||iiiiiii:iiiiiiiiiiiiiii!ii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu«iiiiiiiniiiiiiiill|||| UITREIKING ZEEPBONNEN VOOR VUILE ARBEID. De Burgemeester van Texel maakt be kend aan de werkgevers, die indertijd 'n aanvraagformulier hebben ingevuld en ingeleverd, ter verkrijging van extra zeepbonnen voor hun bedrijf, deze bon nen in ontvangst kunnen nemen op Vrijdag 4 October a.s. aan het Distribu tiekantoor in de Nieuwstraat naast het brandspuithuisj e. Zij, wier geslachtsnaam begint met de letters AtnvM. 911 uur, NZ van 11 tot 1 uur. De stamkaarten voor de arbeiders, voor wie zeep aangevraagd is, dienen te worden overgelegd door den werkgever of bedrijfsleider. Wanneer de werkgever voor zichzelf extra zeep heeft aange vraagd, dient eveneens de stamkaart te worden afgegeven. Texel, 30 September 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. IDENTIFICATIEPLICHT. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat ieder Nederlander, die den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt en binnen het bezette Nederlandsche gebied woont of verblijf houdt, verplicht is van 1 October 1940 af steeds een van de be voegde overheidsinstantie uitgereikt identiteitsbewijs, voorzien van een goed- gelijkend portret bij zich te dragen. Ieder Nederlander, die na 1 October 1940 den 15-jarigen leeftijd bereikt, heeft zorg te dragen tijdig in het bezit van het vereischte identiteitsbewijs te komen. Telkenmale, wanneer de gegevens in het identiteitsbewijs vermeld, met meer met den werkelijken toestand in overeen stemming zijn dus ook bij wijziging van beroep en verhuizing dient het bewijs ten gemeentehuize te worden in geleverd. Van verlies of ontvreemding van het bewijs moet daarvan terstond aan hem, Burgemeester, worden kennis gegeven. Texel, 1 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ||||||iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| IIIIIHIIIII LANDBOUW VEETEELT lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll DE EIGENHEIMER 50 JAAR. In het Hollandsch Landbouwweekblad wijst de heer G A. van de Waal er op, dat in 1890, dus een halve eeuw geleden, de bekende kweeker G. Veenhuizen te Sappemeer de Eigenheimer-aardappel uit zaad, won. Hij verkreeg het zaad door kruising van de Blauwe reuzen als moe der- en de Fransche als vaderplant. BOLLEN NAAR DUITSCHLAND. Het Duitsche betalingscontingent voor de invoer van bloembollen uit Nederland dat het vorige jaar 2 millioen mark be droeg is thans tot 8 millioen mark ver hoogd. Donderdag is de eerste wagon bloembollen in Duitschland aangekomen. In het totaal worden 500 tot 600 wa gons verwacht. Het grootste gedeelte van de Nederlandsche bloembollen is thans verkocht en wel voor vaste prij zen. AARDAPPELEN EN VEEVOER. We herinneren er aan, dat het verbo den is, aardappelen van oogst 1940 aan het vee te vervoederen, met bestemming tot veevoeder af te leveren of te verwer ken. Ook het stoomen, ensileeren e.d. van aardappelen. Deze verbodsbepalin gen gelden niet voor aardappelen van de cogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden verleend door de provinci ale Voedselcommissanssen. Voor onthef fing komen echter alleen in aanmerking partijen, welke voor menschelijke con sumptie ongeschikt zijn. Er bestaat geen beter spiegel van 's menschen karakter dan zijn werk. er voor de vuurtoren, daar in de hoogte, geen direct gevaar, dank zij de forsche duinstomp, waar de planten welig tieren. En nu naar de mijn! Het strand blijkt nog vochtig; de fiets trapt zwaar De zon breekt goed door en ons gezichtsveld wordt verruimd. Zoo grauw en klein de wereld een uur gele den nog was, zoo glashelder vinden we haar nu terug. Zelfs kunnen we nu de hooge, met donkere dennen bekleede duinen van Vlieland zeer goed onder scheiden. We zetten koers naar de Sluf ter, waar de gezochte mijn moet liggen. Maar we zijn nog maar een paar hon derd meter verder, of we ontdekken reeds een mijn. De demonteurs besluiten hem meteen maar op te blazen. De fiet sen gaan twee aan twee tegen elkaar, de doos met springmiddelen wordt voor de dag ^gebaald en het karwei gaat begin nen. J. (Slot volgt.) UIT DE OOSTMARK TERUG. Woensdagavond met de laatste boot zijn de vijf jeugdige Texelaars, Joop Schot, Piet Verseput, Adam van der Mo len, Sonja Galjard en Piet Bakelaar uit de Oostmark teruggekeerd. Niet alleen gezond, de meeste kinderen waren ook flink „aangekomen". Zoo b.v. Joop Schot met tien en Piet Verseput, die toch al een pootige knaap was, met dertien pond. Twee en een halve maand vacantie in de Oostmark dat stond de jongens best aan. „Ik wilde wel eens een keertje naar huis," zegt Joop, „naar vader en moeder en mijn broertjes, maar vond het er toch wat fijn". En dan moeten we al het speelgoed zien, waarmee zijn pleegouders de pleegvader was manufacturier de koffer volgepropt hadden. Ook vader en moeder zijn niet vergeten: Een pracht vork en lepel voor moeder, verder een keurige pijp voor vader, een doos sigaren voor Lou enz. Joop is een van de 800 die Maandagmiddag om kwart voor drie in de trein naar Holland stapten en Dinsdagavond om half acht te Rotter dam aankwamen. Anderhalve dag spo ren! Ze hebben in de trein geslapen!! Ze zaten allemaal onder het stof, zegt zijn vader Schot: .„Dat kwam doordat ze ge regeld uit 't raampje hebben gehangen." Geen wonder, want er was heel wat te zien: bosschen, weiden, bergen, rivie ren, meren. Het mooist van wat Joop mee naar Holland mocht nemen was wel een echt Tiroolsch pakje met de bekende broek van gemzenhuid en een leuk jasje, waar op takjes van donkergroene wol gebor duurd zijn. Alle kinderen hebben zoo'n mooi pakje gekregen. Joop logeerde met de andere Texelaar- tjes in de stad Linz, dicht in de buurt van twee van hen; zoo trokken ze vaak samen de stad in. Ook zijn ze met el kaar wel eens en steeds onder behoor lijk geleide de bergen in geweest. Je mocht ga^n waar je wou, zegt Joop en was er in een bioscoop eens een mooie kinderfilm, dan mochten we die gaan zien zonder dat we hoefden te betalen. De Oosten rij ksche pot liet zich goed smaken. Behalve een paar Engelsche vliegtui gen, die door het afweervuur verdreven werden, hebben de kinderen in Linz van de oorlog niets bemerkt. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll||!l|| RIJMELARIJTJE. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI'Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZOO OF ZOO De Textilzeitung verneemt uit Rome, dat dc Italiaansche jeugd voortaan tot het 16e jaar de korte broek moet dragen. Nu men ook in ons vaderland Per punt zijn kleeding koopt En langer dan gewoonlijk met Zijn vaal colbertje loopt, Kan 't ons, zoo ik mij niet vergis, Wellicht ten nutte zijn, Te zien, hoe and're volken doen Op het textielterrein. „Niet zoo maar zo" zei eens Mar chant En, kijk, daar dacht ik aan, Toen ik bijgaande foto in Een ander blad zag staan. Deez' toont U, hoe 't Hemelsch Rijk Zooals men China heet Dit vraagstuk wel heeft opgelost.... Het is maar weer een weet Dat dit U heel veel voordeel biedt, ls ongetwijfeld waar, Maar als ik aan mijn jongens denk, In déze tijd van 't jaar. Dan zeg ik (in de stijl des tijds; Dat is eenmaal de gang): Nou, vrouw, verduister jij nog maar Hun billetjes zoolang Enfin, ge weet nu, lezer, hoe Gij thans voordeelig kunt En uit uw Benjamintje's broek Besparen kunt een punt. Maar vooralsnog geloof ik, dat Ge d i t wel niet zult doen: Terwille der gezondheid en Terwille van 't fatsoen. HUIB DE RIJMELAAR DIENSTREGELING Op werkdagen: Van Texel: 8,—; 11,—; 15,15. Van Den Helder: 9,30; 12,45; 17,30. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,en 15,15. Van Den Helder: 9,30 en 17,30. ONS FOKMATERIAAL ELDERS. Op de de vonge week te Alkmaar ge houden Landbouwtentoonstelling be haalde in de rubriek: Eenjarige rammen, een door de heer Jb. Eelman Gz. te Oos terend gefokte ram de IA prijs. In dezelfde afdeeling verkreeg een door de heer Jb. Lap Kz. te Den Hoorn gefokte ram de 3A prijs. VRIENDELIJK VERZOEK Aan hen, die van het Witte Kruis mate riaal in bruikleen ontvingen, wordt ver zocht, daarmee zoo voorzichtig en zoo zuinig mogelijk om te gaan en vooral: 't na gebruik ZOO SPOEDIG MOGELIJK terug te bezorgen. Daar ook 't Noodzie kenhuis moet worden bediend, leggen we op dit verzoek nog meer dan anders dc nadruk. SPAAR EEN KWARTJE. Van uw aanslag in de Inkomstenbe lasting moest gisteren twee negenden zijn betaald, indien het biljet Juli geda teerd was; geheel moet de aanslag zijn voldaan, indien het biljet April was ge dateerd. Van uw aanslag in de Grond- en Per- soneele belasting moest gisteren twee vijfden zijn voldaan indien het biljet Ju li was gedagteekend; vijf achtsten, indien April gedateerd. ONZE SCHAPENFOKKERIJ. Het heeft er alle schijn van dat de vooruitzichten voor schapenfokkerij thans beter zijn dan sedert jaren het ge val was. Wij gelooven, dat het aanbeve ling verdient thans alle mogelijkheden volledig uit te buiten. Voor degenen, die nog geen lid zijn van het Schapenstam boek, is het zaak zich als zoodanig op te geven. Dit kan voor dit seizoen tot 8 October a.s. geschieden bij de heer J. Sijp, Landbouwhuis, Alkmaar. Thans lid worden is des te meer aan te bevelen omdat het nu nog mogelijk is ooien zonder bekende afstamming te la ten inschrijven. Binnenkort wordt het Stamboek voor deze ooien gesloten. DISTRIBUTIE Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 71 t.m. 4 Oct. een half pond. Boter: op boterkaartbonnen 05 t.m. 12 t.m. 18 Oct. elk een half pond Margarine of boter: op de vetbonnen 050607 t.m. 18 Oct. elk een half p. Op bon 08 een half pond vet of boter. De met 09101112 genummerde bon geeft recht op een half p. boter met 10 ct. per bon reductie. Brood: op de dubbele bonnen 8 der broodkaart t.m 6 October 2500 gram roggebrood of 2000 gr. ander brood. Extra brood. Alle mannelijke arbei ders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten bij het aardappelen- en bie- tenrooien, kunnen tot 1 November a.s. te gen overlegging van de stamkaart extra broodrantsoenen (50 pet.) in ontvangst nemen bij de plaatselijke distributie- dienst. Gronddelvers, wrkzaam in het bloembollenbedrijf, kunnen tot 1 De cember a.s. aanspraak maken op een ex tra broodrantsoen (50 pet.) Koffie of thee: op bon 114 t.m. 8 Nov. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Havermout, grutten, gort: bon 54 t.m. 4 October een half pond. Kolen, enz. Tot 30 September kon men bij handelaren koopen een vijfde deel van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Maïzena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee Liter. Rijst, rijstemeel: bon 41 t.m. 4 Oct. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 109 t.m. 25 October twee pond. Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: op bon „02 vleesch" t.m. 6 Oct. een ons vleesch (beenen inbegre pen) of een rantsoen vleeschwaren; op bon „02 worst" een rantsoen vleeschwa ren. Zeep: op bon 104 t.m. 18 Oef. 150 gr. toiletzeeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gr. huishoudzeep, óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. Aan alle dctallistcn en grossiers. De taillisten en grossiers worden verzocht er op te letten, dat bij inlevering van bon nen geen ongeldige of nog niet geldig verklaarde bonnen aangeboden worden; dit kan voor belanghebbenden nadeelige gevolgen medebrengen, daar men de kans loopt, van alle distributieartikelen uitgesloten te worden.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1