CONSULTATIEBUREAU. De uren, gedurende welke zitting wordt gehouden, zijn weer gewijzigd. Het zal nu Vrijdag zijn van half elf tot 12 uur en van een tot twee uur. GIFTEN WITTE KRUIS. S., Den Burg f 1, N. E., f 1,—. B. K., De Koog f 0,50. M. D., 't Noorden f 0,50. UITSLAG VERLOTING De trekking van de verloting ten bate van de afd. Alkmaar der Holl. Mij. van Landbouw heeft plaats gehad. Boekhan del Parkstraat heeft ieder die een prijs won en in deze Boekhandel een lot kocht, de trekkingslijst reeds toegezon den. BELUST OP AUTORIJDEN. Door de rijkspolitie te Anna-Paulowna is procesverbaal opgemaakt tegen een jongeman, afkomstig van Texel, die bij verschillende garagehouders in de om geving een auto huurde en vervolgens op stap ging. De auto's werden dan later langs de weg teruggevonden. Alkm. Courant. HET TEXELSCHE SCHAPENSTAM BOEK IN NOORD-HOLLAND. De markten van geregisrteerde ram- lammeren zullen dit jaar worden ge houden. te Alkmaar Donderdag 10 Oc tober, voormiddags 8 uur op de Vee markt tegenover café ,,de Posthoorn"; te Hoorn op Zaterdagen 5 en 12 October, voormiddags 9 uur, op de Veemarkt ka zernezijde. PORTEMONNAIE ONTVREEMD Zaterdagavond is uit de bakfiets van de melkslijter W B. een portemonnaie met plm. 25 gld. ontvreemd. B. was ge woon, de portemonnaie in de bak van fiets op te bergen. Alleen wat wisselgeld droeg hij in de zak.. Hij is er zeker van, dat het geld tijdens de duisternis het zal omstreeks negen uur zijn geweest gestolen is. De politie heeft de zaak in onderzoek. S.V. TEXEL. Indien mogelijk wordt a.s. Zondagmid dag een oefenwedstrijd gespeeld. Elftal len worden Zaterdag bekend gemaakt. Houdt die middag vrij. De athletiekbeoefenaars kunnen door „indoor"-training n conditie blijven. Voortaan zal in het Gymnastieklokaal op Dinsdagavond worden geoefend. Dat ook andere leden welkom zijn, is vanzelf sprekend Hierover volgen nadere gege vens. De aanvang is bepaald op a.s. Dins dag 8 uur, terwijl niet langer dan tot half tien kan worden geoefend. D.D. VEREENIGING VAN SCHAPENHOUDERS. Men schrijft ons: Er zijn reeds heel wat schapenhouders die aan hun verplichting voldeden en een cent per geleverde vacht bijdroegen in de door de VVS gemaakte onkosten. Wij zitten echter nog met een tekort van zeshonderd gulden, terwijl we al reeds een aanzienlijk bedrag uit eigen beurs voor de goede zaak bijdroegen (wel f 135,Gaarne willen we nog een be roep doen op de veehouders, die ons nog niet steunden Wordt voor een gulden per jaar lid van onze vereeniging en draag verder nog met een cent per ge leverde vacht in onze kosten bij. Het Bestuur, S. C. Eelman, Jan Witte, Dirk Kuiper, Den Burg. J. Bruin, Burgerbrug. K. Raat, Beemster. J. Zijp, Moerbeek (N.Niedorp). P. Kooijman, Wognum. W. Scholte, Alkmaar. AUTORIJDEN MET HOUTGAS. In het vorig nummr plaatsten we van een medewerker een bericht over auto rijden zonder benzine. De houtgas-auto maakte daarin een slechte beurt. Maar nu hebben we ook het oordeel van de heer A. C. Dros vernomen en daaruit blijkt, dat houtgasgeneratoren nog zoo kwaad niet zijn. (We waren er niet mee bekend, dat de demonstratie door Dros' Auto-Centrale op touw was gezet; an ders hadden we daar meteen ons licht kunnen opsteken, zoodat de lezer niet eenzijdig werd ingelicht). De houtgas auto „nam" met de volle vracht deHoo- geberg, zooals een benzine-auto zou heb ben gedaan, aldus de heer Dros, terwijl de installatie minder plaats inneemt dan andere, waarmee de motor zonder ben zine gedreven wordt Maar hoe goed dan ook: het blijft een hulpmiddel. Al zou de benzine in prijs verdubbelen, dan zou men toch daaraan boven hout- of an- thraciet-gas de voorkeur geven. Hllllllllll WIE RUILT ERIlllllllllll Werd voorheen deze rubriek voorna melijk voor het ruilen van Verkade- plaatjes, Droste-bonnen, enz. gebezigd, thans komen ook distributiebons daar- vooro in aanmerking. Zaterdag vroeg iemand boterbonnen in ruil voor haver- moutbonnen. Wellicht waren er lezers die zich schouderophalend afvroegen: Zou daar nu wel iemand op afkomen? Eerlijk gezegd: zoo dachten wij er zelf ook over. Maar we kunnen u verzeke ren, dat de drukinkt van het vorige nummer nog met droog was, toen mej. De Graaf zich reeds, dank zij haar ruil- aanbod, met boterbonnen verrijkt zag in plaats van de havermoutbonnen, die de andere familie graag wou hebben. Zulke ruiladvertenties worden voor abonné's kosteloos geplaatst. Niet later inzenden dan Dinsdagmorgen of Vrij dagmorgen. WIE VOLGT In dank ontvangen voor de Volière in het Park: van de heer K. f 2. BIBLIOTHEEK JULIANASTRAAT We vestigen er de aandacht op, dat Bibliotheek Julianastraat van Maandag af open is. Zie adv. LICHT OP Er zijn nog heel wat fietsers, die het er op wagen 's avonds zonder licht te rijden. Er wordt nu streng op gelet. Pas op, dat ge straks zonder lamp niet te gen de lamp vliegt. KINDERZANG. Een flink aantal leerlingen meldde zich aan voor de op te richten kinder zangklassen onder leiding van mw. J. Room-Wilkeshuis. Tot a.s. Zaterdg kun nen zich nog meer jongens en meisjes opgeven. De lessen beginnen a.s Zater dag 5 October: van 34 voor de meis jes en van 45 voor de jongens. Adres: Schildereinde 47. TOCH INLEVEREN Omdat er op Texel weinig bollen ge rooid zijn, hadden de afd.-besturen van Bloembollencultuur en HBG zich tot de Ned. Sierteeltcentrale gewend met het verzoek om ontheffing of uitstel voor kweekers, die óf niet gerooid hadden óf niet tot inleveren in staat zijn. Zij ont vingen daarop gisteren een schrijven van de Centrale, waarin werd meege deeld, dat geen uitstel of ontheffing kan worden verleend. Tevens wees de Cen trale er op, dat reeds in de vakbladen van 26 Juli 1940 het voorstel tot ge noemde inlevering werd opgenomen. DE WAAL. AFSCHEID ORGANISTE N.H. KERK. In verband met de ontslagaanvrage van mej. M Former als organiste van de Ned. Herv. Kerk alhier, hebben we een dezer dagen mej. de Wed. Jb. Former, in haar huisje op de Polderweg eens op gezocht. Zij toch was wel 40 jaar als organiste aan de kerk verbonden. Haar dochter volgde haar op. Het ging niet van harte, deze ontslag aanvrage, maar de omstandigheden maak ten, het, zooals gemeld, noodzakelijk. Gisteren was het juist 50 jaar geleden, dat mw. FormerBoonacker voor het eerst op het kerkorgel speelde Zij was ongeveer 19 jaar oud en woonde in Zuid- Eierland, waar haar vader onderwijzer was. Deze, over heel Texel bekend als „meester Boonacker", was organist te De Cocksdorp, welke functie hij 40 jaar heeft vervuld. Tevens had hij 'op diverse dorpen de zgn. „zangcolleges" gevormd en hieraan dankte hij zijn groote bekend heid. Zoo kwam hij o.a. wel in De Waal; hij bracht daarbij een draagbaar orgeltje mee, hetgeen hem op al zijn tochten ver gezelde (dit is nog in de familie). Stel u eens voor, lezer, wat een liefhebberij deze man er in had. In Eierland had hij een klas van wel 100 kinderen; dit werd nog beter, toen de school in Midden- Eierland geopend werd. Intusschen werd hij gepensionneerd, maar het lage pensioen noodzaakte hem, er wat bij te verdienen. Zoo werd hij kort daarna koster in de Doopsgezinde kerk alhier, de kerk, waar zijn dochter organiste was. Na verloop van tijd trad zij in het huwelijk. Toen kwam zij in Spang te wonen, maar haar functie hield zij aan. Tot 1911 heeft zij zoo de Doops gezinde diensten begeleid. In dat jaar (ze waren inmiddels verhuisd naar de Polderweg), werd ze benoemd tot orga niste der Ned. Herv. kerk. (De heer Mon- té, bode Raadhuis Den Burg, vervulde voorheen die functie.) In alle eenvoud, maar met een bijzon dere plichtsbetrachting heeft zij haar taak vervuld totdat ze door ziekte daar toe met meer in staat was. In de Texelaar van 20 Sept. 1930 lezen we een waardeerend artikel bij gelegen heid van haar 40-jarig jubileum als or ganiste, waarvan 21 jaar in de Doops gezinde kerk. Van die tijd af heeft haar dochter haar vervangen en ook zij heeft de Gemeente alweer 10 jaar gediend. Dat zij zich veler achting heeft verwor ven, bewees de belangstelling bij haar huwelijk. Van harte wenschen wij haar en haar man het beste toe. Intusschen zal met haar afscheid een periode eindigen van omstreeks 90 jaar, waarin een lid der familie het kerkorgel bespeelde. Wie hier even bij stil staat, zal zich kunnen voorstellen, wat er bij de ontslagaanvrage door haar dochter in het hart van onze „oude organiste" wel omging. Toch is ze dankbaar dat alles te heb ben mogen beleven. Het orgel in de Ned. Herv. kerk is van bescheiden, alhoewel voor de kerk van ruim voldoende afmetingen. Een zes-tal registers bevindt zich boven het klavier en de zwaarste pijp is 16 vt. Het werd in 1881 gebouwd door de heer E. Leichel, uit Duisburg. Kort tevoren had deze het orgel te De Cocksdorp geleverd. Hij bouwde het ter plaatse en heeft geruime tijd hier met zijn dochter gewoond. OOST. VISSCHERIJ. Daar de botvischerij de laatste weken zeer weinig meer opleverde, en het sei zoen verstreken is, gaan de visschers van hier zich weer toeleggen op het wulken- visschen. De hooge prijzen van de bot hebben het seizoen eenigszins loonend gemaakt. De wulkenvisscherij levert be zwaren op, wat de verzending naar Bel gië aangaat, Vermoedelijk zullen ze ge kookt moeten worden om het bederf tij dens de verzending te voorkomen. Ook de reglementen, waaraan de uitvaart ter visscherij nu gebonden is, zullen veelal een handicap blijken voor de volle ont plooiing van het bedrijf. Een kotter van hier heeft vergunning gekregen om de Noordzeekustvisscherij weer te gaan uit oefenen. Bij loting werd uitgemaakt, dat de TX 51 van geb. P. en W. Ellen zich ter visscherij zal gereed maken en naar Scheveningen zal gaan. Zondagmorgen passeerde alhier een diepliggende en slecht zichtbare mijn in de richting Oudeschild. S. llllll'IIIDIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll Illlllllllll GEMEENTE TEXEL ||||||||ijj[ ||||||iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| EINDE ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de ver vroeging met één uur van den thans in Nederland geldenden Duitschen tijd zal eindigen op Zondag 6 October a.s. des voormiddags 3 uur. Op dat tijdstip zul len mitsdien de klokken één uur moeten worden teruggezet. De Nederlandsche tijdregeling zal ook daarna voorloopig met de Duitsche in overeenstemming blijven. Texel, 28 September 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VREEMDELINGEN De Burgemeester roept alle op Texel woonachtige of verblijf houdende niet- Nederlanders, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort, op, om zich op Donderdag 3 October a.s. des avonds te half zeven te melden op het Raadhuis te Den Burg onder medebrenging van een foto en de distributiestamkaart, teneinde in het bezit te worden gesteld van een verblijfsvergunning. Texel, 1 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. WINTERKLEEDINGIIULP. De Burgemeester van Texel maakt het volgende bekend. Iedere houder of houdster van een textielkaart kan tegen inlevering van een heerencostuum, een wollen deken, een wintermantel of een winterjas (da mes- heeren- of kinder-) in aanmerking komen voor een bewijs, waarop de win keiier gerechtigd is een winterjas, win termantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, terwijl de winkelier bij deze levering, behalve het inleverings- bewijs, tevens de bon AA van de textiel kaart in ontvangst moet nemen. Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren, ter beoordee ling van het daarvoor ingestelde Klee- dingcomité, dat de eisch kan stellen, dat het kleedingstuk chemisch gereinigd is. De inlevering van de genoemde tex- tielgoederen dient te geschieden vóór 13 October a.s. bij gemeld Kleedingcomitc, adres Distributiekantoor, Nieuwstraat te Den Burg. De ingeleverde goederen worden door het Kleedingcomité na 13 October gratis uitgereikt aan dat deel der bevolking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Texel, 1 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VEREENIGINGEN VAN PERSONEN en STICHTINGEN ZONDER ECONOM. DOEL. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht van betrokkenen op, dat door den Rijkscommissaris voor het be zette gebied is bepaald, dat alle vereen, van personen, alsmede stichtingen, zon der economisch doel, uiterlijk 11 Octo ber 1940 moeten worden opgegeven bij den bevoegden Procureur-Generaal-, fun geerend Directeur van Politie (voor Texel gevestigd te Amsterdam. De op gave geschiedt door het indienen van een ingevulde vragenlijst en een ver mogensstaat, beide in duplo en onder bijvoeging van twee exemplaren der statuten. De voor het doen der opgave benoodigde formulieren moeten tijdig aan den Procureur-Generaal, bovenge noemd, worden aangevraagd. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmakingen op de publicatieborden. Texel, 1 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP DISTRIBUTIE Brandstof handelaren dienen vóór 10 October hun staten op het distributie kantoor te hebben ingeleverd. DISTRIBUTIEKANTOOR. In afwij king van hetgeen vorige week is mee gedeeld, wordt thans onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat het distributiekantoor vandaag en morgen geopend is van negen tot twaalf uur. De distributiedienst vestigt de aan dacht van alle ingezetenen, zoowel win keliers als particulieren, nogmaals op het feit, dat alle voor hen van belang zijnde bijzonderheden door genoemde dienst in dit blad worden gepubliceerd. Het is derhalve van groot belang daar van trouw kennis te nemen. Hotel- café- en restauranthouders, enz. dienen vóór 10 October hun aanvraag voor November in te leveren bij de distri butiedienst. Bij het invullen van de for mulieren dienen zij er echter rekening mede te houden, dat toegewezen zal wor den hoogstens 50 pet. van het verbruik in Nov. 1939. Men dient dus deze omzet aan te vragen. Voor de aanvragen van vleesch dient men op het formulier het vak zeeppoeder te gebruiken. Men kan hoogstens aanvragen het verbruik over den afgeloopen maand September Voor October kunnen bovengenoemde bedrij ven nog eens vleeschbonnen bekomen bij de distributiedienst in dezelfde hoeveel heid als voor September (dus voor twee weken) is aangevraagd. 0 Vanaf 1 October dienen bovengenoem de bedrijven van hun gasten bonnen voor brood en vleesch in ontvangst te nemen. Ten behoeve van deze regeling kan men, wanneer de distributiedienst over wis selbonnen beschikt, deze aldaar aanvra gen. Deze wisselbonnen mogen uitslui tend gebezigd worden tusschen hotel en publiek. De bonnen welke de gasten in leveren, kunnen alleen bonnen zijn, wel ke die week geldig zijn verklaard. Illli|i!iiiiii!iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Illlllllllll VAN OVER DE GRENS IIIIIIIUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ITALIË VALT ENGELAND AAN IN AFRIKA. De laatste weken zijn onze beschou wingen vrijwel geheel gewijd geweest aan de oorlog tegen Engeland. En met reden, want naar menschelijke bereke ning zal daar de beslissing vallen. Maar ook elders wordt wereldgeschie denis gemaakt. En dan hebben we in de eerste plaats het oog op de strijd van Italië tegen de Engelsche macht in Egyp te Van Italiaansche zijde wordt ontkend, dat zij tegen de Egyptenaren oorlog voe ren. Zij hebben het uitsluitend gemunt op de Engelschen in Egypte en daartoe hebben zij vóór 14 dagen de grens tus schen Lybië en Egypte overschreden, de grensversperringen overhoop geworpen en het eerste steunpunt op Egyptisch ge bied, Solloem, bezet. Reeds enkele dagen later zijn zij van hier opgerukt en is de tweede verdedigingslinie met het steun punt Sidi el Barani veroverd, waardoor ze reeds circa 100 K.M. het pyramiden- land zijn binnengedrongen. Hun doel is ongetwijfeld: Alexandrië en daarna het kanaal van Suez. Alexandrië, het sterke Engelsche vlootsteunpunt, ligt een 400 K.M. ver der naar het Oosten en Suez nog weer circa 400 K.M. oostelijker, zoodat men niet moet verwachten, dat deze krijgs tochten in een paar weken zullen afge loopen zijn. Doch het gaat ook hier zooals het gaat in de luchtoorlog boven Londen, om het breken van de Britsche macht. En de steunpunten Alexandrië en Suez zijn enkele voorname pijlers van die macht in de Middellandsche Zee. Alexan drie is hier wel de voornaamste vlootba- sis in het Oostelijk deel, met Haifa in Palestina en het eiland Cyprus tegenover de kust van Klein-Azië. Italië heeft hier zeker nog eenige tijd de handen.aan vol. Men meent te weten, dat de Britsche legermacht in Egypte bestaat uit circa 300,000 man, die beschikken over een uitstekende uitrusting, meest troepen, afkomstig uit Australië, Nieuw-Zeeland en Engelsch-Indië. De Italianen zouden daar tegenover 500,000 man in het veld gebracht hebben en in drie groepen in oostelijke richting oprukken. Zeker is, dat de poging om de Brit sche macht ook in Afrika te breken, hiermee krachtig wordt voortgezet en aldus bewaarheid wordt, wat we al meer dan een jaar als oorlogsdoel der asmogendheden zagen: nl. na en met de heerschappij over de Middellandsche Zee, de heerschappij over het zwarte werelddeel. Doch dit oorlogsdoel is van zóó enorme omvang, dat een verovering metter daad een veldtocht van jaren vergen zou. Een voorbeeld hiervan leverde de Duitsche kolonie, Oost-Afrika, waar de geniale aanvoerder Lettow-Vorbeck, er in slaagde gedurende de geheele we reldoorlog 19141918 met een handje vol troepen weerstand te bieden aan de van alle zijden oprukkende vijanden, Franschen, Engelschen, Belgen en Zuid- Afrikanen en bij de wapenstilstand in Nov. 1918 na 4 jaar en 3 maanden oor log nog altijd onoverwonnen stand hield. INGEZONDEN. GOED EN GOEDKOOP BOUWEN. Naar aanleiding van het ingez. stuk van de heer M. J. Witte graag nog het volgende: Wellicht is de zaak iets ver anderd, want dat ze met hem gepro- eerd hebben om vijf meter grond bij te koopen, schreef ik wel, doch niet, dat hij ze er bij koopen moest, want hij had al vergunning tot bouwen op de door hem gekochte grond (U schreef dit niet, maar verzocht het, per telefoon, aan uw ingez. stuk te willen toevoegen. Wel licht niet duidelijk geweest? Red.) Laat het gemeentebestuur nu eens openlijk in de krant zetten, waarom al die beperkende maatregelen toch wor den genomen. Ik kan ze niet goedkeuren en velen deelen deze meening. Onze bouwnijver heid wordt er de dupe van. De verrui ming van de woongelegenheid toch zoo broodnoodig wordt er door ge remd. Het is nu onmogelijk huizen te bouwen die tegen een matige huur kun nen worden betrokken. Zelfs tegen een matige kapitaalrente kunnen zoo geen middenstandshuizen worden gezet. Wat mij betreft: Ik heb tegen 't „uit breidingsplan" geen bezwaren. Ik kijk wel uit. Ik heb liever villa-terrein dan arbeiderswijken. Wie grond voor een villa koopt, kijkt niet op een gulden of een vierkante meter. Bij aankoop en ruil van grond Jb. Roeper aan de Koogerstr. werd van de zijde van B. en W. opge merkt: Na aanleg van straten en riolee- ring zijn we in staat bouwgrond te ver- koopen voor billijke prijs en wel voor 160 cent de vk. M. Hier werd dus be doeld de grond van bij het Gesticht tot de huizen achter de Koogerstraat. Hier zouden een of twee straten doorheen moeten komen, uitkomende bij Vonk en (of) langs de Zes. Bij aankoop kwam de grond zoo ongeveer op f 1,001,25. Ga nu eens na wat daar bij komt aan be strating, rioleering, beplanting, waar bij ook nog gerekend moet worden met schadelijke hoeken, die afvallen. Wie vakkundig is, moet daar eens een toe lichting bij geven. Er over zwijgen moe ten we nu toch niet langer. Laten we nu eens precies weten, hoe het er mee staat. SIJBR. C. EELMAN. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiillllll llllll BINNENLAND |||lll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| Rotterdam. Maandag kwam de laatste groep kinderen 700 uit de Oostmark terug. Te Dalfsen, St.Anna Parochie, te Rijsbergen en te Oostelbeers kwamen Engelsche bommen in een weiland neer. De vermogens van de ontbonden Vrijmetselaarsloges worden volgens een officieel bericht voor „doeleinden van |j algemeen nut bestemd. Te Amsterdam zijn Maandagmor gen bommen gevallen in de omgeving van de Rechtboomsloot, de Oude Waal, op de De Ruyterkade en Hoogte Kadijk. Zeven personen kwamen om. Alkmaar. Voor de veevordering werden Maandag 200 vette koeien aan-1 gevoerd, d:i. tweemaal zooveel als de vorige week. Een slager uit Haarlem kocht er acht schapen tegen 75 gld. Den Helder. Zondagmorgen half zeven vielen twee bommen achter de Tuinstraat in Tuindorp. Het woon- en winkelhuis van de heer Ran en dat van de heer Veenstra werden vernield en verder moesten nog honderden ruitenV- dakpannen het ontgelden. Het bejaarde i echtpaar Ran sliep, toen hun huis bo- j. ven hun hoofden instortte. Zij werden f niet gedeerd, hoewel hun ledikant door puin bijkans bedolven werd. Zondagavond om half tien vielen 4j bommen van niet zwaar kaliber op een'' stuk land te Den Helder, begrensd door Timorpark, Balistraat en Javastraat. In de buurt veel ruiten- en pannenscha- de Held. Crt. ||||||liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiirjiiiininiiiiiiii»iiiiiiiiiiui>»iiiiiiiiiiliili|||||| Illlllllllll WERELDNIEUWS Illlllllllll IN WEINIG WOORDEN. Illlllllllll lllllliiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiini'iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiillllll JAPAN. Japan is niet van plan aan de Euro- peesche oorlog deel te nemen nu het met Duitschland en Italië een verdrag sloot. VEREENIGDE STATEN De Vereen. Staten richten burger wachten op. De Amerikaansche bladen meenen, dal de Vereen. Staten in antwoord op de sluiting van het Drie Mogendheden- 0 verdrag meer hulp aan Engeland en Chi na zullen verleenen. ROEMENIE. Boekarest. Joden mogen niet meer op de Beurs komen. Joodsche dokters mogen alleen joodsche patiënten behan- k delen. Polen's gewezen Minister van Bui- 1 tenl. Zaken, Beek, wilde naar Cyprus uitwijken, maar Roemenië houdt hem vast. Ook Tatarescu is een gedwongen jj verblijfplaats aangewezen. DUITSCHLAND Hitler had vorige week een onder- I houd met Rijkscomm. Seyss-Inquart, de comm.-generaal Schmidt en de heeren Mussert, Van Geelkerken en iwt van 1 Tonningen. Na de onderteekening van het ver drag Duitschland-Italië-Japan verklaar- t de Minister Von Ribbentrop o.a.: Het i blok vertegenwoordigt de hoogste ge meenschappelijke belangen. De wereld gaat een nieuwe ordening tegemoet. De betrekkingen jegens Rusland zullen door I het pact niet worden be'invloed. Het pact is 'n militair bondgenootschap tusschen de drie machtigste staten der aarde. Het moet er in de eerste plaats toe bijdragen de wereld zoo spoedig mogelijk de vrede weer te geven. ENGELAND. Vrijdag zijn de eerste kinderen vit Engeland, vluchtelingetjes, in Nieuw Zeeland aangekomen. In de Daily Mail schrijven lezers, dat Engeland nu maar eens lukraak Ber- lijn en andere Duitsche steden moet gaan i bestoken uit wraak wegens de door de Duitschers in Engeland aangerichte ver- jij woestingen. Londen. Sir Henry Deterding's zoon, de erfgenaam van twee millioen I pond st., wordt sinds de laatste aanval- M len op deze stad vermist. Duitsche bommenwerpers gooiden eind vorige week in 36 uur een millioen J K.G. bommen boven Z. en M. Engeland. Zondag wierp een Duitsch toestel van t 50 M. hoog zware bommen op de Rolls Royce-motorenfabriek te Derby. Duitschland laat Londen geen mo- ft ment rust. De laatste dagen is er ge- I middeld 15 maal luchtalarm op één dag. - PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S. NED. HERV. GEMEENTE. Burg v.m. 10 uur Ds. Visser. Maandcollecte. Cocksdorp v.m. 10 uur Ds Salm. Oudeschild vm 10 uur Ds. Tinholt. Oosterend v.m. 10 uur Ds. Kok. Den Hoorn' v.m. 10 uur Ds. Wesseldijk. De Waal. 10 uur: de heer G. C. Foeken, Theologisch candidaat. Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. Gorter. Den Hoorn, v.m. 10 uur Ds. Smidts. I

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2