„Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers DISTRIBUTIE Slagers, die bonnen voor vleeschwa- ren hebben in te leveren, dienen dit op Maandag of Dinsdag te doen naar ge lang hun codenummer aanwijst, (1000 Maandag, 2000 Dinsdag). Deze codenum mers worden eerstdaags vastgesteld. Zoolang dit codenummer niet bekend is inleveren dus Maandag of Dinsdag. Bon nen voor vleesch kunnen dagelijkse in geleverd worden. GEMEENTE TEXEL. WAARSCHUWING AAN WIELRIJDERS. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht van wielrijders: 1. dat wielrijders bij het veranderen van richting tijdig en duidelijk de nieu we richting moeten aangeven. Tevens moet duidelijk en tijdig kenbaar worden gemaakt, indien men wenscht af testap- pen. 2. dat wielrijders met niet meer dan 2 naast elkander mogen rijden. 3. dat wielrijders STEEDS de uiterste rechterzijde van den weg moeten berij den; 4. dat het berijden met rijwielen van den Schilderweg in beide richtingen verboden is en dat wielrijders op het rijwielpad naast die weg MOETEN rij den. Tegen overtreding van die bepalingen zal STRENG worden opgetreden. Texel, 11 October 1940. De Burgemeester voornoemd, KAMP. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. OP EEN AVOND IN MEI. Liefde is listig, maar ook wel eens erg dom. Uit jaloezie past Daisy op Peter, van wie zij tel Weenen pianoles krijgt, een dusdanige methode ter beproeving van zijn gevoelens toe, dat haar schoone idylle in gruis valt. Het zat dit stel toch al niet mee: Papa Hermann, die tandarts is, kan Peter niet uitstaan. Het laat zich begrijpen, dat zijn toorn groot is, als hij bij het betreden van de salon waar de lessen worden gegeven, een groote mis daad ontdekt: Peter kust zijn eenige dochter! Peter wordt ontslagen. Hij staat volkomen op de keien want Daisy was zijn eenige leerlinge. Hoe moet hij nu zijn oude grootmoeder onderhouden? Peter komt nu in aanraking met Lola, oud-leerlinge van zijn leeraar, Prof. Berger. Dr. Hermann, die weduwnaar is, staat alles behalve onverschillig te genover Lola, een zeer beschaafde vrouw, die eveneens een zwak heeft voor de in zijn hart nog jeugdige dokter. Peter stort zijn hart tegenover Lola uit. Ze belooft hem te zullen helpen. Lola or ganiseert een muziekavondje ten huize van de professor. Dr. Hermann en Daisy worden ook uitgenoodigd. Peter, die over een goede stem beschikt, zingt verschil lende nummers, die zoo inslaan, dat een impressario hem engageert voor Ant werpen. Dat vindt Dr. Hermann toch wel knap en als ook Lola nog allerlei goede eigenschappen van Peter naar vo ren brengt, ontwikkelt er zich in het hart van Dr. Hermann waarlijk een kiem van sympathie jegens de minnaar van zijn eenige dochter, die hem deze avond figuurlijk gesproken en uit muzikaal oogpunt en in gedachte aan de lippen hangt. Op zekere dag reist Daisy naar Ant werpen, waar ze deel gaat uitmaken van het orkest, dat door Peter geleid wordt. Ze vermomt zich echter en neemt de naam van „Miss Jenkins" aan. Peter komt hier achter, maar laat er niets van merken. Een reeks verwikkelingen krij gen we nu. We zullen ze u niet alle ont hullen en vertellen ook niet hoe Dr. Her mann met Lola in de Scheldestad ver zeilt en van diens.... huwelijksaanzoek. Het dreigt met Peter en Daisy mis te loopen, maar aan de oever van de „schoone blauwe Donau" Een aantrekkelijke Hollandsche film, die u zeker zal bevallen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Zondag wel drie voorstellingen wor den gegeven en wel om half twee, om vier uur en om zeven uur. Laatste voor stelling: Maandagavond om zeven uur. SPORT S.V. TEXEL. Zoo mogelijk en zoo gewenscht, kan Zondagmiddag getraind worden. Op 'n volgende Zondag kan weer 'n wedstrijd worden vastgesteld. De indoortraining, Dinsdagavond in 't Gymnastieklokaal, kan nog beter wor den bezocht. Wie er waren zullen getui gen, dat het een nuttige en genoeglijke avond was. Dus tot Dinsdagavond acht uur precies en dan in grooter aantal. Adspiranten worden er nogmaals op gewezen, dat er elke Woensdagmiddag geoefend wordt onder leiding van Henk Boon; aanvang 2,15 uur. D.D. Illlllf VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 13 Oct 17,47 4,53 8.01 18,51 M. 14 18,09 5,56 8,03 18,49 D. 15 18,32 6,59 8,06 18,46 W. 16 18,56 7,02 8.08 18,44 D. 17 19,23 8,05 8,10 18.42 V. 18 19,52 9,07 8,11 18,40 Z. 19 20,27 10,07 8,12 18,38 Dinsdag 15 Oct. Volle maan. Denkt er aan! Aanvang wettelijk ver plichte verduistering: zonsondergang. ER VIELEN BOMMEN. Vooral de ingezetenen van het Zuide lijk deel van ons eiland hebben Donder dag een angstige avond doorgemaakt in verband met de felle aanvallen van En gelsche vliegers op Den Helder en om geving. Reeds vroeg in de avond hoor den we het geronk van zware vliegtuig motoren. 't Was uitgezocht weer voor de vliegers, die zich nu en dan veilig kon den terugtrekken achter een licht wol kendek. Lukraak behoefden de bommen niet geworpen te worden. De maan- werd de wolken de baas en maakte 't de vliegers mogelijk zich te', oriënteeren. En toch.vele bommn misten hun doel volkomen. Zoo kwamen er terecht te midden van vreedzame Texelsche boerderijen en wel tusschen Alexander- hoeve en St. Anna. Om riegen uur werden de eerste zoek lichten ontstoken. Met hun lange armen tasten zij het luchtruim af en weldra kwam het luchtdoelgeschut in actie. Van alle kanten regende het kogels. Men maakte van z.g. lichtspoor-munitie ge bruik, wat op zeer groote afstand zeer duidelijk zichtbaar was en aan „een prachtig vuurwerk" deed denkenn. EdochNu en dan zagen we het lichten van zware kanonnen en van in slaande bommen, wier zware dreuning zich enkele seconden later liet hooren en zelfs zoo krachtig tot Den Burg door drong dat de ruiten er van rinkelden. Zekr moment kwam een vliegtuig uit de richting van het Nieuwediep regelrecht op Texel af. Vele bewoners van Den Hoorn en omgeving kropen dicht tegen de muur van hun huis (Men kan bij zoo'n gelegenheid het best binnenshuis blijven). De machine passeerde het dorp Den Hoorn op korte afstand. 't Was even voor tienen. Plots werden zware dreuningen van inslaande bommen ge hoord Ik ben niet gauw bang, aldus een vrouw, jpaar toen die bommen vielen, huivert ik toch. De mier Th. Bakker, hoeve Spijk, ging dadelijk de koeienweid in om te kijken hoe zijn beesten het er af hadden ge- gracht. Van een van de zes bleek een poot door een scherf verbrijzeld. Het dier heeft men zoo spoedig mogelijk af laten maken. Een Duitsche wacht loste een waarschuwingsschot in de richting van de heer W. du Porto, toen deze na tien uur door Den Hoorn liep. Het inci dent liep gelukkig goed af, want hij kon aantoonen opdracht te-, hebben de koe van de heer Th. Bakker naar de Nood- slachtplaats te Den Burg te vervoeren. De bom, waarvan een scherf de koe ge raakt had, bleek op een perceel land van de heer C. Bakker, St. Anna, te zijn gevallen Op dit land liep geen vee. Er was een groote trechter ontstaan. Een dertig meter verder, op een perceel land van de heer Th. Bakker, viel een tweede bom en tenslotte vond men ook nog een diepe trechter op 't land van de heer A. Lap, Den Hoorn. Een scherf van deze bom doodde een schaap, dat aan een poot geraakt werd. Het dier was niet op slag dood, maar het moest, naar men ons mededeelde, toch afgemaakt worden. Kort na het vallen van de bommen wer den ook brandbommen uitgeworpen. Twee er van kwamen op enkele meters afstand van Spijk, aan de overzijde van de Hoornderweg, in de berm terecht. Ook achter Spijk en in de buurt van Alexanderhoeve werden brandbommen uitgeworpen. Al deze bommen, die felle steekvlammen veroorzaakten, werden onmiddellijk met zand gedoofd. De in de buurt liggende boerderijen kregen glas schade. Er deed zich gelukkig geen en kel persoonlijk ongeluk voor. De heer J. M. Bakker heeft waar schijnlijk de grootste schade. Toen hij 's morgens vroeg in de P. H. Polder kwam, zag hij, dat ook in deze buurt 'n bom was gevallen en wel midden in een vele meters lange aardappelkuil. Over een lengte van tien meter was er van de kuil niets meer te zien. We stonden voor een gat, grooter dan we ooit door een bom veroorzaakt zagen. Het was meer dan zes meter in doorsnee, de diepte be droeg meer dan twee meter De kanten waren loodrecht. Over een groot opper vlak lagen de aardappelen (Roode Ster), verspreid. Zeker wel 70 mud is uit de kuil geslingerd. Vorige dag waren de aardappelen juist ingekuild. De lichtkogel, welke boven Alexan derhoeve werd uitgeworpen dreef lang zaam in de richting van Oudeschild, waar hij plotseling verdween, vermoede lijk als gevolg van een welgericht schot. Over de aanval op Den Helder schrijft de Heldersche Crt.: Om negen uur Donderdagavond begon nen de Britsche vliegtuigen reeds over te ronken en toen daverde het eerste afweergeschut met een hevigheid als we de laatste maanden niet hebben meege maakt. Van 9 tot 12 uur hebben de aan vallen doorgeduurd. Met tusschenpoozen van ongeveer een kwartier keerden de vliegtuigen terug en begon het afweer geschut van alle kanten te donderen. Tal van bommen werden uitgeworpen, waarvan er een het winkelpand van de heer Kraan in de Spoorstraat trof, dat een ravage werd; een andere op de Ka- naalweg, op de winkel van de heer Po lak (muziekhandel), een derde viel op 't Ankerpark, ongeveer achter de Zee vaartschool. Het mag een groot geluk heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voorkwa men. Twee militairen, die in de lunch room Formosa in de Spoorstraat zaten, kregen lichte verwondingen door glas scherven. De ravage in de omgeving, waar' de bommen gevallen zijn, is weer groot. De winkels rondom de zaak van de heer Kraan in de Spoorstraat missen al hun ruiten. De zaak van Herman de Haan, van Jan Veen, van Gré Quast, Formosa, 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. het café Bakker, de winkel van Slikker en nog meer perceelen hebben de gevol gen van deze bomaanval ondervonden. Ook de Kanaalweg en Loodsgracht heb ben veel ruitenschade. Het was voor de bevolking van Den Helder een onrustige nacht. Ook later in de nacht werd hier en daar het afweer geschut nog even in werking gesteld. INLEVERING YVINTERKLEEDING. Van de gelegenhed tot het inleveren van wintergoeid ter bekoming van een nieuwe winterjas of wintermantel heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Het kleedingcomité zal volgende week met de keuring beginnen en aan wie daarvoor in aanmerkmg komen een bon uitreiken, waarop de.winkelier een winterjas of -mantel kan afgeven. De ingeleverde kleeding zal op nader te bepalen datum kosteloos aan behoeftigen worden uitge reikt. VERTROKKEN PERSONEN. IJtzen Rauwerda, Geref. landarb., van Texel n. Tietjerksteradeel, Suameer 78. Atje Ina Boswijk, Doopsgez., v. War- moesstr. n. Bergen, Berkenlaan 20. Eelkje Maaike Eelman, Geref. H.V., dienstbode, v. O 71 n. Arnhem, Kastan jelaan 22d. Pieternel H Schaatsenberg, dienst bode, v. Molendwarsstr. 4 n. Wieringen, Haukes, Noorderbuurt 16. Gerhardus A. Caspers, R.K., groenten- handelaar, v. Binnenburg 10 n. Rijswijk, Lindelaan 57. Gerritje v. Polen, Geref., v. Julianastr. 9 n. Bussum, Min. A.S. Talmalaan 19. Willem Burger, N.H., timmerman, met gezin (1 kind) v. De Koog 35 n. Alkmaar Verdronkenoord 90 A. Binne Brouwer, Geref., boerenknecht, v. B 64 n Dantumadeel. Zwaagwestein- de L 101. Bernard M. Mulder, chemiker, v. Ju lianastr. 3 n. Haarlemmermeer, Zwanen burg, Eikenlaan 39. Joanna v. Boven, N.H., dienstbode, v. De C. 68 n. Rotterdam, Brederodestr. 19b. Wouter Kleppe, N.H., vliegtuigm. K. M., v. De Mok n. Rotterdam, Dirk Dane- straat 6a. Pieter J. Bal, N.H., stoker K.M., van De Mok n. Scheveningen, Wimpelstr. 3. Jantje Wetsteen, N.H., dienstbode, v. Nieuwstr. 12 n. Utrecht, Noteboomenl. 74 EIERLAND. BOMMEN RICHTTEN SCHADE AAN. Woensdagmorgen heeft een Engelsch vliegtuig in de buurt van de kruising Postweg's Hertogenboschweg vier ex plosieve bommen laten vallen. Twee kwamen er terecht in de tuin van de fa milie Van Leeuwen, waar geen groote schade werd aangericht. Ook de bom, die enkele meters noordwaarts in de sloot langs de Postweg neerkwam, sticht te weinig onheil, maar nummer vier, die vlak voor de woning van de familie A. Dob terecht kwam, verwoestte deze woning geheel. Gelukkig was er nie mand thuis! (Sinds geruime tijd is deze buurt geëvacueerd). De onderwijzers wo ning naast de school, waarvan bij een vorige aanval alle ruiten vernield wer den, kreeg ook nu aanzienlijke schade. Ook de woning van de familie Druif moest het weer ontgelden. Van het schoolgebouw werden vele ruiten ver nield Ook aan de woningen van de fa milies F. van der Star, Mechielsen en Van Leeuwen werd schade toegebracht. Van het voormalige schoolgebouw, tus schen de woningen van de families Dob en Van der Star, begaven de ruiten het. De laatste jaren was het in gebruik bij de Vereen, voor Chr. belangen te Zuid- Eierland. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. WIE RUILT ER Mw. S. C. Keijser, Koogerstraat 11, heeft twee havermoutbonnen, twee rijst- bonnen, twee meelbonnen en drie ver- micellibonnen Ze wil deze graag ruilen voor THEEBONNEN. PROBEER f 100.— TE VERDIENEN. Bij juiste oplossing van deze prijsvraag fde woorden onder elkaar zetten) kan op oe eerste en derde rij letters van boven naar beneden een slagzin worden gele zen. Deze zin heeft betrekking op het genot, dat bloembollen verschaffen. 1. Zomerbloeiend knolgewas (10 1.) 2. Soort populier (3 letters) 3. Klimplant (10 1.) 4. Zwanebloem (7 1.) 5. Boomvorm (7 1.) 6. Gewicht (3 1.) 7. Niet op deze plaats (6 1.) 8. Wit bloeiende rotsplant (6 1.) 9. Voedzame groente (6 1.) 10. Aanleg (7 1.) 11. Naaldboom (3 1.) 12. Loot (3 1.) 13. Vollegronds aardorchidee (5 1.) 14. Slöt van elke bezigheid (8) 15. Eenjarige zaaibloem (10 1.) 16. Welriekend ruwkruid (19 1.) 17. Eensgezindheid (9 1.) 18. Juffertje in het Groen (7) 19. Ontwerp, plan (4 1.) 20. Slaapziekte (4 1.) 21. Besdragende struik (8) 22. Afkooksel (7 1.) Al onze lezers mogen aan deze prijs vraag deelnemen. Voor de beste oplos singen worden uitgeloofd: le prijs f 100.2e prijs f 75.3e prijs f 50.4e prijs f 25.5e prijs f 10. en bovendien voor de 50 volgende beste oplossingen elk een pakket fraaie bloem bollen. Oplossingen VOOR 20 OCTOBER te richten aan het Centraal Bloembollenco rnité, Krelagehuis, Haarlem. IlillliillllllillllillllillilliliiiiiiiiiiiiiilllllllillllllliiiiillllilllillliiliilililllllillHIII llllll BINNENLAND illllliiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllli Als vergelding zijn weer 100 personen, vooraanstaande figuren uit vroegere parlementaire en economische leven en uit societykringen, die op grond van hun positie of van hun relaties met Ned.-Indië geacht worden voor Indië een begrip te vertegenwoordigen, gevangen genomen. Indien dit in Ned.-Indië geen effect heeft, zullen eventueel na een week verdere arrestaties volgen. Vrou wen zijn hier nog niet gearresteerd. Te Haarlem steeg het aantal slacht offers van de bomaanval tot 28. Te Rotterdam is het dansen in openbare gelegenheden verboden. Het Rijk gaf 16000 gld. ter vergoe ding van de schade Dec. v.j. door Neder landsche mijnen te Huisduinen aange richt. Amsterdam. De service van de Stadsschouwburg gaat ver. Na de voor stelling kunnen de bezoekers uit zeker stadsdeel tegen 50 ct. per paardenom- nibus huiswaarts keeren. Bergen op Zoom. De stadsomroeper Piet de Crom, werd door een vrachtauto gedood. De auto week in de smalle straat voor een tegenligger uit. Piet, die op een smal trottoir stond, werd door de laadbak gegrepen. Amsterdam. In de Spuistraat vond iemand een pakje met 100 steenkool- kaarten, geldig voor 2100 mud. Hij kon de verleiding weerstaan en bracht het naar de politie. Wegens de pas ingevoerde omzet belasting op de kruidenierswaren wordt bij aankoop van 25 ct. een halve cent meer berekend; tot 50 ct. een cent; tot 75 cent anderhalve cent en tot 1 pld. 2 cent. De 1 Oct. j.l. in de omzetbelasting wet aangebrachte wijzigingen zullen tot nader order niet van toepassing zijn op boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften. Van Maandagavond tot Dinsdag morgen vier uur lieten Engelsche vlie gers bommen op Amsterdam vallen. A. N.P. sprak van een bommenregen. Acht bewoners werden gedood, velen zwaar of licht gewond. Groningen. Drie knechten van een kweekerij, resp. 22, 22 en 27 jaar, kregen 10, 10 en 15 gld. boete wegens het dron ken voeren van een 15-j. jongen met een dubbel maatje jenever. De knaap werd stomdronken en moest bewusteloos naar een ziekenhuis worden overgebracht. Daar werd hij vier dagen verpleegd. Er heeft korte tijd levensgevaar bestaan. Te Haarlemmerliede werden een veehouder en een chauffeur bekeurd wegens het frauduleus slachten van een varken. Te Haarlem werd het vleesch verkocht. Het verkeerde, toen de ont duiking ontdekt werd, in een beginsta dium van ontbinding. Het loon van de tuinarbeiders in 't Westland kon van f 18,50 tot f 19,50 ver hoogd worden, dank zij de betere resul taten in de tuinbouw. 't Moest om de hoogere kosten voor levensonderhoud. De arbeidstijden worden herzien. Rotterdam. Vier jaar werd gevor - derd tegen een 23-j. timmerman, die in nog geen vijf maanden 40 inbraken pleegde. Van zijn 18e tot zijn 21e jaar bracht hij in 'n opvoedingsgesticht door De kippenstapel moet tot een vijfde van zijn omvang bij de inventarisatie in Sept. 1939 worden ingekrompen; de eendenstapel nog meer. De bedrijven met een kleine stapel dit zijn in het algemeen de boerderijen waar de pluim veehouderij een bescheiden onderdeel van het boerenbedrijf uitmaakt rela tief meer dieren mogen aanhouden dan de bedrijven met een stapel van grooter omvang. Zuilen. De 40-j. K. was met zijn zoontje en een vriend op de Loosdrecht- sche Plas aan het zeilen gegaan. Storm zette de boot vast op een modderbank. Spoedig sloeg ze om. De vader trachtte eerst zijn zoontje te redden, maar bei den verdronken. Zijn vnend kon nog net de wal bereiken. De opvarenden van een op de Vecht gevonden boot blijken verdron ken te zijn. Kothuis sloeg door 'n ruk wind over boord en verdronk. Ook Veltman kwam om, toen hij hem tracht te te redden. Bij Schoorldam reed de aannemer B. Bras uit Schagen 's avonds om 10 uur tegen een stilstaande trailer. Hij vond de dood. De trailer- eigendom van de heer Bras, stond daar wegens een lekke band. Achteraan was een klein wit licht be vestigd. Den Haag. 40 personen werden be keurd wegens het voor hun plezier rij den met auto's. Op één avond gingen 61 fietsers wegens overtreding der ver duisteringsvoorschriften op de bon. Groningen. Op weg naar huis ver dronk de gepens. portier Arnolli dicht bij zijn woning in het Schuitendiep. Te Valthermond verdronk tijdens de duis ternis de 19-j. J. Fidder, te Leeuwarden de 59-j. Spindelaar. Burgerbrug. De 25-j. ongehuwde J. P. M. de Moei, uiit Amsterdam, sprong van een vrachtauto, nog voordat deze stilstond. Hij viel op de weg en was op slag dood. Amsterdam is Vrijdagnacht weder om door Engelsche vliegers aangevallen. 8 dooden, 7 vermisten, 19 zwaar en 37 licht gewond. Er vielen alleen explosieve bommen. Groote materieele schade. Er is een maximumprijs vastgesteld voor de eenheidsbanden: Voor de gewo ne maat zijn ze tour buitenband f2, transport buitenband f 3,30; tour binnen band f 0,68; transport binnenband f 0,87 Voor monteeren mag 30 ct. worden be rekend. Van Scheveningen uit zal een be perkt aantal loggers ter visscherij langs de kust mogen uitvaren. Er zal worden geloot. Voor donker moeten ze binnen zijn. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. ITALIË Ook Italië handhaaft de zomertijd PORTUGAL. Portugal voerde 8 Oct. de winter tijd weer in. ZWITSERLAND Zwitserlands defensie kost 1400 millioen fres. per jaar. NOORWEGEN Twee Noorsche Schepen, die in Britsch convooi voeren, resp. 9900 en 4300 ton, zijn resp. ten Z.W. van Enge land en bij de Hebriden gezonken. ZUID-AMERIKA Peru en Ecuador trekken troepen samen, resp. 3000 en 1000 man, naar het betwiste grensgebied. Peru ontkent troe penverplaatsing. DNB. CHINA. China. Tsjoengking is opgetogen over de opening van de Birmaweg. De bladen, verwachten een Engelsch-Ameri- kaansch offensief tegen Japan. Een communistisch legercorps van 900 man overviel een dorp in Sjantoeng. -51 dorpelingen, o.w. de burgemeester, werden gedood. Japansche troepen ver dreven hen. BELGIE België. Te Luik werden acht per sonen door Engelsche bommen gedood. De Belgen krijgen minder brood dan wij (225 gr.), maar meer vleesch (5,25 ons per week.) De bemanning van een Belgisch vrachtschip (meest negers), dat van Lis sabon naar de Congo moest, weigerde te varen uit vrees voor torpedeering. Ze werd gearresteerd. ROEMENIE. Joodsche advocaten mogen alleen nog optreden voor rasgenooten. De verbreking van de Roemeensche betrekkingen met Engeland wordt a.s. geacht. Het ministerie van oorlog kreeg do cumenten in handen, waaruit blijkt, dat de Britten aanslagen hadden beraamd op de olievelden en spoorwegen. De joodsche krant Brassoi la Pok te Kronstadt is wegens „vergiftiging van de betrekkingen met Hongarije" verbo den. FRANKRIJK Boulogne's burgemeester werd bij een Engelsche vliegeraanval gedood. De boeren in de Pyrreneeën hebben met politiehulp drijfjachten op beren ge opend. Een zware Britsche kruiser deed een aanval op de Fransche oorlogshaven Cherbourg. Het schip werd door de kustbatterij tot terugkeeren genoopt. Ook in Parijsche restaurants kan men niet meer zonder bonnen terecht. Sinds Juni zijn in Parijs 512 woekeraars betrapt. Twee Fransche vliegtuigfabrikan- ten werden gearresteerd. Zij moeten verantwoording afleggen inzake de toe-1 stand van de industrie voor en tijdens de oorlog. Frankrijk verleende koning Leo pold van België opnieuw het groot kruis van het Legioen van Eer, dai door de regeering-Reynaud ontnomen was. DUITSCHLAND Het DNB ontkent, dat zich troepen in Roemenië bevinden. Duitschland kan 150200 Holland sche onderwijzers, die de Duitsche taal machtig zijn, gebruiken. Bij een aanval op Bremen vielen vele bommen in een randwijk. Vele doo den. In Duitschland zijn de straffen we gens het* luisteren naar de Engelsche zen aers verzwaard Er zijn Duitschers tot ZES jaar tuchthuisstraf en TIEN jaar eerverlies veroordeeld. De Boersen Zeitung noemt de lau ding van voorname Zweedsche bladen onverzoenlijk jegens Duitschland. „Eens"S schrijft het blad, „heeft Zweden in Duitschland een groote mate van ver trouwen en sympathie bezeten, maar thans gaat het proces van vernietiging van dit vertrouwen jegens Zweden ver der." ENGELAND Nieuw-Zeeland werkt met kracht aan zijn defensie. Alle kinderen moeten Gibraltar verlaten. Londen. Bij het parlementsgebouw werden door Duitsche bommen vie: groote branden veroorzaakt. Engeland opent 17 Oct. de we/ door Birma naar China weer. De ove'- eenkomst met Japan, inzake de sluitM van deze weg loopt de 17e af. Na een Duitsche aanval in Londec explodeerde in Londen een groote gas fabriek, welke daarop door een felle brand verwoest werd. Twee Engelsche schepen, resp. me! naphta en chemische stoffen voor de \va penindustrie, op weg van Gibraltar naa Alexandrië, zijn al zeven dagen ove tijd. Men vermoedt, dat ze gebombar deerd zijn. De Londensche beurs is voor ft eerst sinds de Wereldoorlog genood zaakt geweest de betalingen der divi denden te staken. 1500 leden der beur hebben nog werk (in Maart 3000). D Japansche fondsen gingen sterk achter uit; sommige tot 25 pet. van hun noift nale waarde.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2