TEXELSCHE COURANT DAMPO 53ste Jaargang Zaterdag 19 October 1940 Eerste blad No. 5490 UW KINDJE VERKOUDEN Texelsche Berichten „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijn-en Kouverdrijvers Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 ||||||!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>llll>lllllllll>l><l>>>ll>lllllllllllll IIIIH TER OVERDENKING. Illll lllllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii»1111!!!!!! WAT ZULT GIJ NALATEN? „Wij leven om iets na te laten", heeft de" Duitsche Wijsgeer Hegel eens neer geschreven. Daarin heeft hij de band met voor- en nageslacht voor wie nog in het land der levenden zijn, vastge legd. „Niemand leeft zichzelf alleen", al dus luidt een uitspraak van Paulus, de groote Apostel van het Christelijk ge loof. Daarin heeft hij verankerd de plicht van een ieder om te bedenken, dat hij ook moreele plichten heeft te genover degenen, die rondom hem le ven. Zoo is de mensch gebonden door het voorgeslacht, omdat hij mede leeft van hun erfenis; gebonden aan het nage slacht, omdat dit op zijn beurt zal heb ben te aanvaarden, hetgeen hij heeft gedaan of verwaarloosd; ook gebonden aan degenen, die rondom hem zijn, met wie hij door tal van banden verbonden is. We denken wél vrij te zijn, wij leven te vaak uit de gedachte „wie maakt mij wat?" Doch de levenservaring komt even vaak ons vertellen, dat er heel wat menschen, heel wat omstandighe den zijn, die ons zeer zeker wèl „wat maken" kunnen. Bovenal het geweten heeft ons heel wat te maken, aangezien het niemand en nooit geraden is iets tegen het geweten' te doen. Die zedelijke maatstaf geldt zeer ze ker ook in deze moeilijke tijd. „Wij leven om na te laten", dat houdt dus de plicht in om zoo te leven, dat wie na ons komen en in onze plaatsen zullen staan ten goede zullen merken, dat wij er geweest zijn. ZONDAG, 20 October 1940. HllRllHIII!'!ll"llllllll'l'l'lllll"lt""'""""l"""l""l'l"l'l"ll'l'l"l!"l""llllfl Hllllllllll VOOR HOOFD EN HART. Illllllllill illliliiiiiiiiillilll ZONDAG. Geen vuil woord kome uit uw mond. MAANDAG. Uw gedrag is het beste voorbeeld voor het gedrag van anderen. DINSDAG. Het leven is geen stroom van zalig heden, maar een stroom van plichten. WOENSDAG. Doe uw plicht. Daar zult ge nimmer berouw van hebben. DONDERDAG. Niet zelden zijn onze kwade dagen beter dan zekere goede dagen. VRIJDAG. Doe alles, wat uw hand te doen vindt, met alle macht. ZATERDAG. Niet de betrekking, welke u vervult, verhoogt of vernedert u. Dit wordt be paald door de wijze, waarop u die be trekking vervult. Hllllllllll GEMEENTE TEXEL lllllllll.il lllllliuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKin»»!»!»»1!!»1111!!!!!! RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op art .41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 19 October 1940, des nm. te half drie in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge» meente. Texel 15 October De Burgemeester voornoemd, KAMP 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 4. Benoeming afgevaardigde alge mcene ledenvergadering N.V. T. E.M. 5. Benoeming commissaris N.V. T. E.M. 6. Aanbieding gemeenterekening 1939 7. Aanbieding jaarverslag, verlies en winstrekening met balans der N.V. T.E.M. 8. Goedkeuring begrooting Weeshuis. 9. Wijziging B-steun. 10. Adres verbouwing lagere school met den Bijbel te Oosterend. 11. Verdaging vaststelling uitbreidings plan. 12. Besluit ox. artikel 36, lid 4, der Woningwet. 13. Wijziging Gemeentebegrooting. 14. Verlenging benoeming beambte in algemeene dienst te Oosterend. 15. Verkoop gronden. 16. Reductie op het vast-recht voor electrische aansluiting van winkel panden. (Illll# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 20 Oct 21,08 12,05 8.13 18,36 M. 21 21,57 12,59 8,15 18,33 D. 22 22,52 13,47 8,17 18,30 W. 23 23,55 14,31 8.19 18,28 D 24 1,05 15,09 8,21 18.26 V. 25 1,40 15,43 8,23 18,24 l 26 2,16 16,13 8,25 18,22 Donderdag 24 Oct. Laatste kwartier. Denkt er aan! Aanvang wettelijk ver plichte verduistering: zonsondergang. ||||||l||lllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllil]ll!llll|||||| RIJMELARIJTJE. ||||||iiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||1III HET WORDE WEER LICHT De allergrootste puzzle, die Ik wel niet in de kranten zie En ook niet oplos eentweedrie, Hoezeer ik zit te zweeten, Is wel de actueele vraag, De weg naar 't hart gaat door de maag Hoe Texels huisvrouw het vandaag Wel klaar speelt met het eten. Helaas, gij weet het al te wel, Geen olie komt er haast in 't stel. En wat ge hebt is al te snel Daaruit ook weer vervlogen, Al kookt ge nog zoo wonderbaar, Met drie, vier pannen op elkaar. De pit zakt zienderoogen. En wat moet het voor hen niet zijn, Die straks van licht verstoken zijn, Omdat de TEM niet elk terrein Op Texel kan verlichten. Ik zie in het nabij verschiet De huisvrouw reeds met veel verdriet Bij 't licht van kaarsen en carbid Haar avondwerk verrichten. Zoo rijst bij mij deez' hartewensch, Voor U en voor elk ander mensch Ook buiten onze eilandsgrens Dat 't spoedig zij gegeven, Dat het weer licht wordt overal, In huis, op straat, maar bovenal In 's menschen hart, want dan pas zal Men écht gelukkig leven. October 1940. HU1B DE RIJMELAAR. Wrijl dan keel, rug en borstje tn met Dampo.Wonderlijk rooals dèt helpt! ^ot 50 ct Tube 40 ct Doos 30 ct. HUISSLACHTING VARKENS Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor het verkrijgen van een machtiging om dit jaar weer een varken als huis slachting tel doen slachten, een verkla ring van de Vleeschkeuringsdienst bij de heer M. Zuidewind moet worden overge legd, waaruit blijkt hoeveel varkens over 1939 als zoodanig door de aanvrager werden geslacht. Deze verklaringen worden van heden af ook iedere Maandagmorgen in Hotel De Lindeboom door de heer Noordijk afgegeven. lllllliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiKi'mii11111111!!!!!! VAN OVER DE GRENS ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI'Iiiiu«iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||II DE LUCHTOORLOG. Het gaat met de oorlog anders dan de meesten dachten. Wij hebben sedert 25 Juni de dag der capitulatie van Frank rijk zitten te wachten op de landing der Duitschers op Albions kusten en thans, bijna vier maanden later, wachten we nog. Noorwegen werd in één maand ver overd. Op 10 Mei volgde de aanval op Nederland, België en Luxemburg en kort daarop de heftige strijd tegen de vereenigde legers van Engeland en Frankrijk In 6 weken tijds was ook dit pleit beslecht. Dan vier volle maanden „rust", een rust echter, die een koortsachtige werk zaamheid verbergt. En nu reeds twee maanden aan één stuk heftige bombardementen op Enge land, die zich geleidelijk van de Zuid kust naar Mdden-Engeland hebben ver plaatst en thans voornamelijk tegen het brandpunt van het Engelsche wereldrijk en de groote zeehaven Liverpool gericht zijn. De uitwerking van zulke bombarde menten kan verschrikkelijk zijn, maar de legerberichten kunnen niet melden: „We zijn tot zoover opgerukt" of „We hebben dat deel bezet", of „De vijand werd in wanorde teruggeslagen". De luchtoorlog is geen definitieve be zetting, slechts een vernielingswerk, waarvan men de uitwerking alleen zou kunnen beoordeelen, wanneer men de gegevens van het heele land kon over zien om daaruit op te maken, in hoe verre het transportwezen, de vliegvel den, de munitiefabrieken, het leger is gedesorganiseerd. En de tegenpartij zal er juist door haar berichten op uit zijn om te zorgen, dat van de werkelijke toe stand niets naar de vijand doordringt. De vijand wordt misleid. Elke oorlog is tot zekere hoogte de kunst om de tegenstander te misleiden omtrent de sterkte van eigen krachten en tevens te misleiden omtrent eigen be doelingen en aanvalspogingen. Zoo mo gen we niet verwachten, dat de Engel sche regeering een trouw beeld ophangt van de uitwerking der Duitsche bombar dementen, evenmin als men van Duitsch- land verwachten mag, dat het meedeelt, wanneer de invasie zal plaats hebben. WAT uw ideaal ook zij: neem als doel iets, dat u vandaag kunt volbren gen en DOE het. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Sept 1940 Ingelegd f 7135,27 Terugbetaald 11639,11 Derhalve minder inleggeld dan terugbetaald 4503,84 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 1 VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL Dinsdag j.l. vergaderde bovengenoem de vereeniging in de Landbouwschool De vergadering was goed bezocht. In het jaarverslag werd gememoreerd, dat de vereen, deze winter drie leerza me praatavonden en in de zomer een ex cursie over Texel langs de proefvelden organiseerde. Het afgeloopen jaar kwa men er 11 leden en 25 donateurs bij, 3 leden werden donateur, terwijl 5 leden en 3 donateurs bedankten. In totaal telt de vereen, thans 66 leden en 87 dona teurs. Met de runderhorzelbestrijding kon dit jaar geen begin worden gemaakt, doch dit zal aan het einde der a.s. stalpenode wel geschieden. Voorts werd in het jaar verslag aan de redactie der Texelsche Courant dank gebracht voor het opne men van verslagen en andere mededee lingen. Ook aan de heer Van den Ban werd een woord van lof toegezwaaid; hij was het vooral, die de vereen, steeds met raad en daad ter zijde stond. De vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel om deze winter twee misschien drie middagen te organiseeren en hiervoor erkend goede sprekers uit te noodigen. Daar de gemobiliseerde bestuursleden weer thuis zijn, trad het geheele tijde lijke bestuur af. Het nieuwe bestuur werd als volgt gekozen: P.Kikkert, voor zitter; J. Beumkes, vice-voorz.; J. C.Roe per, secretaris; P. Stoepker, penningm. en J. Leber, bestuurslid. De heer Van den Ban deelde nog het een en ander mede omtrent te houden cursussen. Vermoedelijk zal in Den Burg een cursus worden gegeven in Planten- ziektenleer en een in Boekhouden. Te Oosterend een cursus over Bodem en Bemesting. Verscheidene aanwezigen ga ven zich reeds op. Aan het einde der vergadering, welke tot plm. 9 uur duurde, wekte de voorz. de leden op, toch vooral de te organi seeren middagen te bezoeken en hierop ook familieleden en kennissen attent te maken om zoodoende mede te helpen om deze middagen te doen slagen. R. DE HEER J. KEIJSER AUGZ. OVERLEDEN. We hebben onlangs melding gemaakt van de ongesteldheid van de heer J. Keijser Augz. Helaas heeft zijn ziekte plotseling een ongunstige wending geno men en Donderdagmiddag bereikte ons het treurig bericht van zijn overlijden. DISTRIBUTIE In de heer J. Keijser Augz. verliest onze gemeente een zeer geacht ingezete ne, die op menig terrein in het belang van de gemeenschap werkzaam is ge weest Zonder zich ooit op de voorgrond te dringen, vervulde hij in menige cor poratie een taak, waardoor hij zich ve ler waardeering en vriendschap verwierf Al bijna acht en twintig jaar bekleedde hij de functie van penningmeester der afd. Texel van de Holl. Mij. van Land bouw en we kunnen verzekeren, dat hij een accurate penningmeester was, wie de belangen zijner organisatie nauw aan het hart lagen Verder was de heer Keij ser bestuurslid van de Boerenleenbank, van Texelsch Grondbezit en de P.T.V. Texel. In vroeger jaren gaf hij mede aan het Nutsdepartement Texel, aan de Gas fabriek, de V.P.N., de Nutsbewaarschool en het Ziekenautofonds zijn beste krach ten. Een welbesteed leven. Helaas kwam nu reeds het einde. De heer Keijser werd weggenomen uit de kring van zijn fami lie, in wier verlies velen deelen. Me nige corporatie zal de werkkracht van de heer Keijser missen en eerbiedig herden ken hetgeen hij voor haar is geweest. De overledene ruste in vrede. TRADITIE is goed als ze de voor uitgang maar niet remt. Zelfkarners dienen hun boterbonnen in te leveren op Maandag of Dinsdag a.s. voor 12 uur 's morgens. Het Distributiekantoor Nieuwstraat is Maandag en Dinsdag a.s geopend om vm. half negen. Bij inwisseling van Duitsche bonnen dient men deze overzichtelijk op een blanco stuk papier te plakken, afgerond op zoo'n aantal, dat men hiervoor geheele Hollandsche bonnen kan terugontvangen B.v. vijf Duitsche koffie-theebonnen zijn twee Hollandsche, enz. Op inleveringsda- gen is het zeef gewenscht, dat men deze bonnen alreeds ingewisseld heeft, om dan direct de Hollandsche bonnen in te kunnen leveren. Winkeliers en handelaren met code nummers 1000 t.m. 1999 dienen hun op- plakvellen met boterbonnen 5 t.m. 12, margarinebonnen 5 t.m. 7, vetbon 8, re ductiebonnen 9 t.m. 12 en zeepbon 104 in tec leveren op Maandag 21 Oct. a.s. voor 12 uur 's morgens. Winkeliers met code nummers 2000 t.m. 2999 op Dinsdag 22 Oct. a.s. eveneens voor 12 uur 's mor gens. Scheerzeep- en toiletzeepbonnen worden met bij de Distributiedienst in geleverd, doch bij de grossier. Gelijk met zeepbon 104 wordt tevens ingeleverd de rantsoenbon, gemerkt „een rantsoen zeep le en 2e periode" plus de zeepbon, gemerkt een rantsoen zeep" en maxi maal 9 zeepbonnen welke nog overgehou den zijn van de oude periode (no. 115). Al deze zeepbonnen mogen op één vel geplakt worden.Vergeet niet alles in te vullen en gereed te hebben ten behoeve van een spoedige afwikkeling. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. Londen afgrijselijk geteisterd. Intusschen staat wel vast, dat in Londen een afgrijselijke verwoesting is aangericht. Volgens het DNB zouden al- een reeds in dc nacht van Dinsdag op Woensdag 1000, zegge duizend vliegtui gen hun zware bommenlast boven de En gelsche hoofdstad hebben uitgeworpen. Een neutrale diplomaat, die thans in Genève vertoeft, zei er van: Over enkele weken zal het zinneloos zijn, dat Duit sche vliegers nog langer Londen bombar deeren, wanneer de Duitsche aanvallen even intensief worden voortgezet als het geval was tijdens de laatste dagen van mijn verblijf te Londen. De verwoesting van Londen zal dan in de geschiedenis worden opgeteekend als de ondergang van Carthago. (Deze stad werd door de Romeinen in 146 voor Christus met de grond gelijk gemaakt). De laatste dagen van zijn verblijf in Londen was hij er zich van bewust ge worden, dat het grootste economische centrum der wereld tot ondergaan was gedoemd, wanneer de Duitsche luchtaan vallen voortduurden. Geen verstandig mensch kan meer spreken van een nor male voortzetting van het voor Groot- Brittanje zoo beslissende economische le ven, waarvan Londen het middelpunt is. leder economisch en handelsverkeer, dat zich op het oogenblik nog in Londen en een Londensche haven afspeelt, dient al leen nog maar tot het transporteeren van de daar aanwezige grondstoffen naar het binnenland en om 't machinemateri aal van belangrijke oorlogsindustrieën van de vernieling te redden. Het verkeerswezen is reeds totaal in de war gestuurd De levensmiddelenvoor ziening van de Londensche bevolking is een netelig probleem geworden nu aan duizenden dakloos en broodeloos gewor den menschen ook nog maaltijden moe ten worden verstrekt. Hoe dapper de Londenaars zich tot dusver ook gehou den hebben, toch kan hun moreel, gezien de slechte voorbereiding van Londen op zoo overweldigende luchtaanvallen, niet op peil gehouden worden. Alleen zij, die één enkele maal een nacht hebben doorgebracht in een der Londensche ondergrondsche stations, kunnen met eemg recht een oordeel uit spreken over de zenuwproef, die de Lon denaars sedert weken dagelijks moeten doorstaan. De Londenaars leven in een hel De bovengenoemde diplomaat heeft zelf tweemaal moeten vluchten in een ondergrondsch station. Nooit zal hij de paniekstemming vergeten, die hij be leefde op Waterloo-station, toen eenige seconden lang de electrische stroom door het dreunen der in de nabijheid inslaan de bommen verbroken werd. De tweede maal bevond hij zich in de ondergrondsche tunnel van Piccadil ly Circus, toen plotseling uit de tunnel een dikke rookwolk te voorschijn kwam. Tengevolge van het lichtzinnige geroep „gas" ontstond onder de dicht opeenge pakte menigte een vreeselijke paniek. Wat hij daar beleefde, behoort tot de verschrikkelijkste indrukken van zijn le ven. Evenals vele anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven de hel in de openlucht te beleven, liever dan ooit zich weer te begeven in de hel van Picca dilly Circus. Van de aangerichte schade kunnen de Londenaars zelf zich volstrekt geen denk beeld vormen, zoo zegt deze diplomaat verder. De meest getroffen industrie- en havenwijken zijn afgezet Men kan alleen nog in de City komen, wanneer men kan aantoonen, dat men in dat deel der stad woont of zijn werk heeft. Sedert de 20e September kan de gewone sterveling noch aan de St. Pauls Cathedraal, noch aan de Bank van Engeland een bezoek brengen. Wanneer het de bedoeling der Duit schers was de Londensche monumenten te verwoesten, zou er aldus genoemde diplomaat waarschijnlijk thans geen Parlementsgebouw, geen Westminster Abbey, geen St. Pauls Kathedraal meer zijn. Een bewaker van het St. Jamespa- leis heeft hem verteld, hoe een Duitsche vlieger vlak over de Trafalgarzuil is ge vlogen. Het leek hem bijna, of hij in Whitehall wou landen, zoo laag was hij plotseling gedaald, waarop hij vlak langs de Big Ben over het Parlementsgebouw was gevlogen. Daarop had hij waargeno men, hoe het Duitsche vliegtuig in een steil opwaartsche boog over de Theems was gezwenkt om zijn bommen te wer pen op het groote kantoorgebouw van een scheepvaartmaatschappij. Toen in de week van 16 tot 21 Sept. 't plaatselijk Londensch postverkeer twee - maal was onderbroken, deed het gerucht de ronde, dat het Londensche hoofdpost kantoor eveneens vernield moest zijn. Het postverkeer had de laatste dagen van mijn verblijf in Londen steeds zwa re storingen. De voorsteden van Londen zijn door de luchtaanvallen onbereikbaar geworden. Omgekeerd kunnen de meeste bewoners der voorsteden zich niet meer naar Londen begeven. Het spoorwegnet voor de buitenwijken moet zwaar gele den hebben. Van de ongeveer 18 lijnen, die in Waterloo-station samenkomen, zijn er drie geheel uitgevallen. Evenals de meeste Londenaars kan ik geen om vangrijke mededeelingen doen over de in Londen ontstane schade. Wie niet dringend zijn huis uit moet, doet al se dert weken geen stap meer buiten de deur. Wanneer ik er aan denk, dat sedert m'n vertrek uit Londen de Duitsche aan vallen verdubbeld zijn, lijkt het mij on mogelijk, dat men straks nog spreken kan van Londen als een stad, welke in economisch of strategisch opzicht een nuttige schakel voor de Britsche verde diging kan zijn. Tot zoover dit verslag van een oogge tuige. Ondertusschen beweert Churchill, de Britsche premier, dat de Duitschers Londen op deze wijze in nog geen tien jaar klein zullen krijgen. Een andere meening is evenwel en daar houdt Berlijn het op aan dat, hoe het ook loopt, Engeland op deze wijze ten gron de gaat, zelfs al zou er geen landing ge schieden. „Engeland moet vernietigd wor den". Het besluit van dc Brenner. De leiders der as-mogendheden zijn 't bij hun samenkomst op de Brenner eens geworden over dit punt: „Engeland moet vernietigd worden". Vreeselijke gedach te bij het lijden, dat een volk van veer tig millioen zielen nog meer te wachten staat. Een wereldrijk zien we wankelen, een wereldrijk, dat alleen bestaan kan wanneer het kan steunen op een macht, welke op diverse punten van de aardbol haar bolwerken heeft. Een volk van veertig millioen dat leeft en welvarend is door de werkkracht van geslachten voor hen. Een volk van veertig millioen, opge hoopt in een land, dat er zelf maar een kwart van voeden kan en dat dus in bij zondere mate op invoer aangewezen is. Dit alles doet ons opnieuw beseffen, dat we wel in een beslissend uur der we reldgeschiedenis hoe de afloop danook is zijn aangeland.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1