TEXELSCHE COURANT 53ste Jaargang Zaterdag 26 October 1940 Eerste blad No. 5492 De Electr. Gemalen der Dertig Polders officieel in gebruik gesteld. Uitgave N. V. Boekhandel en Drukkerij v. h. Langeveld en De Rooij Den Burg Telefoon 11 l|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiniiiiiiiininiiiiiiiiiiiiinniiiiiii!ii||llll IIIHIIIIIII TER OVERDENKING. Illll j|||||iiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» WEES EEN MAN! Moeilijke tijden hebben dit op tijden van voorspoed voor, dat zij openbaren, welke menschen kracht, moed, uithou dingsvermogen en wat dies meer zij, bezitten. Ook n u wordt dat openbaar. Mannen zullen wat nalaten. Zij zullen hun kinderen, hun ondergeschikten, die om hen heen zijn, dit nalaten wat Jan Pz. Coen zijn Nederlandsche volk tot in vele geslachten, tot nu toe, naliet, het voorbeeld van de man die niet van des- espereeren weet ot weten wil. Dit is de nalatenschap, die blijft en die van zeer groote waarde is, omdat zij van geestelijke aard is. Het geeste lijke is steeds meer dan het stoffelijke. Het lichtende voorbeeld van de vader is voor de kinderen meer waard dan huizen of effecten ot een bloeiend be drijf. Want uit dat voorbeeld zullen zij later in moeilijke dagen, die over hen komen, meer kracht putten dan uit wat slolfelijk bezit, dat te gauw verdwijnt. Het is goed, dat onze tijdsomstandig heden duidelijk de nadruk leggen op 't bezit der geestelijke waarden. Het zal nog beter wezen, dat wij de les ver staan die daaruit tot ons komt. Onze kinderen zullen onze houding in deze tijd hun leven lang nooit vergeten. Nu eerst leven wij om iets na te laten, wat in hun leven beklijft. Wij zullen het zelf niet meer hooren, maar het zal een kostelijk ding wezen, wanneer onze kinderen in later dagen mogen zeggen: Toen in die dagen met zooveel zorgen en zooveel vragen en zooveel moeilijkhedentoen had je vader eens moeten meemaken, dat was een MAN ZONDAG, 27 October 1940. ||||||lllllllllllllllll<lillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllillllllllllllllll|||||| IIIHIIIIIII VOOR HOOFD EN HART. iiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiii ZONDAG. Zet een wacht voor uw lippen. MAANDAG. Wilt gij vrij zijn? Verminder uw be geerten. DINSDAG. Groot of geleerd kunnen we allen niet zijn, wel rechtschapen. WOENSDAG. De mantel der liefde is een kleed, dat we nooit onszelf moeten omhangen. DONDERDAG. Wie de hemel niet in zichzelf draagt, zal hem elders vergeefs zoeken. VRIJDAG. Lenig de smart van een ander. Dan zal eigen smart u minder drukken. ZATERDAG. Gij zijt niet tevreden met de wereld om U? Maar heeft die wereld reden om over u tevreden te zijn? Illllliiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiillllll GEMEENTE TEXEL ||||||lUllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllll!IIIIIIIH|||||| HUISSLACHTINGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van hen, die een machtiging van .de Landbouwcrisis organisatie bezitten om te slachten, dat dit slachten uitsluitend mag geschieden in een slachtplaats, welke aan de eischen gesteld krachtens de Vleeschkeuringswet voldoet. Nadere inlichtingen worden door den Keuringsveearts verstrekt. Texel, 25 October 1940. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. In het vorig nummer hebben we de I lezers verteld van de vele pogingen, door het Bestuur van het Waterschap de Dertig Polders in de laatste tientallen j jaren aangewend, om tot een deugdelijke bemaling te komen en van de wijze, I waarop deze tenslotte tot stand I is gebracht. Hoe de gemalen zijn inge- I richt en hoe de gebouwen zijn opgetrok- 1 ken, werd in dat artikel tevens uiteen- I gezet. Woensdag 1.1. zijn beide gemalen in tegenwoordigheid van het voltallig be stuur en een groot aantal genoodigden door de heer C. Keijser Hz., dijkgraaf, officieel in gebruik gesteld. Eerst begaf men zich naar het gebouw te Dijkmans huizen, waar de dijkgraaf een toespraak hield, waaraan we het volgende ontlee- nen: Toespraak van de Dijkgraaf. Namens het bestuur heet ik allen har telijk welkom in dit bemalingsgebouw op deze voor ons zoo bijzondere dag. In a het bijzonder doe ik dit heeren Ingem- eurs J. A. de Priester en F. Meijlink, on- ze adviseurs van de Prov. Waterstaat; 't I Gemeentebestuur, Burgemeester Kamp, i Gemeente-secretaris Jonker en heeren Wethouders De Waard en Westdorp; de heeren vertegenwoordigers der firma's, die de gebouwen en het mecanisch ge- fl deelte hebben verzorgd; heeren commis- 4 sarissen en de directeur van de N.V. T. jj E.M.; de directeur-redacteur van de Texelsche Courant. Een bijzondere dag is dit wel. Einde- I lijk, na jaren van verschillend inzicht, Izal een aanvang worden gemaakt met de mechanische afvoer van het teveel aan water in onze polder. Reeds een veertig jaar geleden hoorde" ik wijlen mijn vader, die hoofdingeland van dit (waterschap was, over bemaling spreken. Eindeloos is er in die jaren gediscussi eerd over de vraag, hoe het nu moest: bemalen of op natuurlijke wijze loo- zen, door middel van sluizen. Ik heb n toen nimmer kunnen bevroeden, dat ik nog eens geroepen zou worden, om het i meest vooruitstrevende middel daartoe in. toepassing te brengen. Eerst won de sluis het; de nieuwe Waaldersluis is er in 1913 gekomen. De waterafvoer werd Ier veel beter door, maar we bleven af hankelijk van wind en tij. Toen door de ineenstorting van ons al-oude schapen- bedrijf steeds meer land van wei- in bouwland werd omgezet, gingen er al meer stemmen op, om door mechanische afvoer van het water het peil te kunnen beheerschen. De onderhandelingen met de TEM hadden een vlot verloop, zoodat 29 April 1939 het bemalingsbesluit kon R worden genomen. Tevoren hadden we cns reeds tot de Prov. Waterstaat ge- Iwend met het verzoek om medewerking, met het resultaat, dat wij het aandurf- den, het heele plan in eigen beheer te doen uitvoeren. Voor alles, wat zij voor het waterschap hebben gedaan, zeg ik de heeren"T"s Priester en Meijlink hartelijk dank. Najaar 1939 werd aan de fa Stork als laags^p; inschrijfster de leverantie van de pompen opgedragen, waarna in vplgend voorjaar de gebouwen konden worden aanbesteed. Intusschen woedde e oorlog, zij het nog buiten onze lands grenzen; tekort aan materiaal dreigde. In verband hiermee meenden we een groote firma te moeten uitnoodigen, het betonwerk voor ons uit te willen voe ren; dit nu is geschied door de N. V. Christiani en Nielsens Beton-Mij. Niemand kan zich voorstellen, zelfs 't bestuur niet, wat een voorbereidend werk moest worden verricht en hoeveel toezicht noodig was om de beide ge malen tot stand te brengen. En dit alles is verricht door de ingenieurs De Prie ster en Meijlink en door onze opzichter, de heer J. van der Pijl. Wat onze op zichter verricht heeft, alle dagen, alle avonden, en vele Zondagen, kunnen ei genlijk alleen onze secretaris en ikzelf beoordeelen. Van der Pijl, namens het bestuur, ja, namens het heele water schap, dank ik je hartelijk voor wat je gedaan hebt. Je heele werkkracht heb je in onze dienst gesteld, dag en nacht. Ook ie vrouw deelt in onze dank. Dagelijks stonden je huis en je kantoor open ten behoeve van dit voor ons zoo groote werk. Dat je met je gezin nog lang ge tuige moogt zijn van de bloei van ons waterschap, door deze gemalen mede bevorderd, hoop ik van harte. Ook onze secretaris, de heer D. van der Oord, breng ik dank: in veel heeft hij mij bij gestaan, waardoor hij mijn taak zeer heeft verlicht. Hartelijk dank ik ook U, Burgemeester, bij wie wij nimmer ver geefs aanklopten, wanneer we voor hulp of steun op U een beroep deden. De gebouwen en machines werden keurig verzorgd. Daarvoor dank ik de N. V. Christiani en Nielsen, de fa Stork en de andere uitvoerders. De heeren Marcelis en Matsen, resp. uitvoerder en boekhou der van genoemde N:V., dank ik ook persoonlijk voor hun vriendschap; ik zal U niet vergeten. Ook aan de commissa rissen en directeur van de TEM onze dank voor de vlotte onderhandelingen en de keurige installatie van deze nio- derne gemalen; aan de directie van de Texelsche Courant voor haar voortdu rende belangstelling en voor de wijze, waarop zij, niet zelden met foto's, de in gelanden en andere belangstellenden op de hoogte houdt met al hetgeen er in ons waterschap geschiedt. Tenslotte een woord tot onze machinisten, Arie Ellen en Kobus Kalf. Jullie zijn zonder te heb ben gesolliciteerd benoemd, omdat we jullie kennen als plichtsgetrouwe men schen en omdat jullie met het werk, dat van jullie wordt gevraagd, niet geheel onbekend zijn. Wij twijfelen er niet aan of het vertrouwen, in jullie gesteld, zal niet worden beschaamd. Ik hoop, zoo eindigde de Dijkgraaf z'n rede, dat de gemalen een zegen mogen blijken voor het waterschap en mede hierdoor onze ingelanden een periode van voorspoed en bloei tegemoet gaan. Dankwoord van de Opzichter. Vervolgens werd het woord verleend aan de heer J. van der Pijl, opzichter, die dank bracht aan de ingenieurs De Priester en Meijlink voor de voorlichting en de steun, waardoor hij de plannen voor de bouw zelf heeft kunnen uitvoe ren. Spr. hoopte ook in de toekomst, zoo noodig, op die medewerking te mo gen rekenen. Ook de heer Hakkert, van de fa. Stork, werd dank gebracht. Hoewel de garantie voor de waterver plaatsing der pompen hoog was, wordt deze blijkens gedane metingen nog over troffen. Spr. was de heer De Rode er kentelijk voor de door hem steeds zeer bereidwillig verstrekte gegevens en ge waagde van de prettige samenwerking met de heeren Marcelis en Matsen, resp. uitvoerder en boekhouder van de N. V. Christiani en Nielsen, bij wie het werk in zoo goede handen was. Het verheugt mij, zoo zei de heer Van der Pijl, d^t alle bij dit werk betrokken aannemers en onderaannemers hun uiterste best hebben gedaan om het werk nog voor de regenperiode te kunnen opleveren en dit, ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden. Spr. besloot, met bestuur en ingelan den geluk te wenschen met de totstand koming van dit voor het waterschap zoo belangrijke werk en sprak de hoop uit, dat het binnen afzienbare tijd zijn nut zou afwerpen. Burgemeester Kamp aan het woord. Burgemeester Kamp bracht namens 't Gemeentebestuur en Raad van Commis sarissen en Directeur van de N.V. TEM het bestuur der Dertig Polders zijn ge luk wensch over. Spr wees er op, dat bestuurders entiek vaak niet kunnen omzeilen, maar dat hiertegenover hoog tij-dagen als deze staan, die onvergete lijk zijn. Een belangrijk werk is tot stand gekomen en wel onder leiding van de heer J. van der Pijl, die ook hiermee getoond heeft een hoogst bekwaam op zichter te zijn. Een niet alledaagsch werk was het. Een Bureau van buiten is er niet aan te pas gekomen. Het heele werk is in de Texelsche sfeer gehouden. Daar kunt u trotsch op zijn. Met een ge past gevoel van trotsch staan hier ook de commissarissen en de directeur van de N.V. TEM. Aanvankelijk was sprake van de aanschaffing van een electrisch en 'n Diesel-gemaal. Wij hebben er u echter van kunnen overtuigen, dat u met twee electrische gemalen - meer gebaat zou zijn. Dit stemt ons tot voldoening. We vertrouwen, dat uw besluit gerechtvaar digd zal blijken. De installatie is zoo uit gevoerd, dat voor hen, die hier moeten werken, ongelukken practisch uitgeslo ten kunnen worden geacht. Helaas wordt in deze tijd in de we reld ontstellend veel vernietigd. Dat dit niet noodig is om te kunnen opbouwen, kunnen we hier zien. Een volk zoekt zich een weg naar de toekomst. Hier vin den we een aansporing om voort te bou wen en met moed voorwaarts te gaan. Als stoffelijk bewijs van waardeering en dankbaarheid wegens de prettige sa menwerking biedt spr. namens de TEM voor elk gemaal een electrische klok aan. Spr. voegt hier de wensch aan toe, dat deze klok nimmer moge stilstaan en de stroomtoevoer dus nimmer moge worden onderbroken, maar ook dat de klok bin nen afzienbare tijd onder gunstiger om standigheden de tijd moge aanwijzen. Met de wensch dat de gemalen tot heil van alle Texelsche boeren, ja, tot heil van heel Texel mogen strekken, eindigt spr. zijn toespraak. Ir. De Priester spreekt. Daarna werd het woord gevoerd door Ir. De Priester, die aanving met dank te zeggen voor de vriendelijke woorden, tot hem en Ir. Meijlink gericht. Over de voorbereiding van het werk sprekende, wees spr. er op, dat die niet moeilijk was gevallen, omdat practisch ieder van goe den wille was. Toch kwam er heel wat kijken om tot het inzicht te komen, waar aan het waterschap behoefte had. Hoe kon een deel van de natuurlijke loozing behouden blijven en hoe kon daarnaast een mechanische loozing worden inge schakeld? Men moest rekening houden met de grillige zee, met wind en met eb en vloed. En dan de vraag: Wat voor pompen hebben we noodig? Diverse technieken grijpen hier in elkaar: water bouwkunde, bouwkunde, werktuigbouw kunde, electrotechniek, terwijl ook de economie natuurlijk niet uit het oog mag worden verloren. Dit alles nu moest worden gecoördineerd. Dan is er wel eens een element, dat moeilijkheden geeft. Maar hier was dit niet het geval, daar men van goeden wille was. Het bestuur stelde voorop, dat er twee ge malen moesten komen, als het kon zoo economisch mogelijk, maar in elk geval zoo goed mogelijk. Het Gemeentebestuur wenschte het waterschapsbelang te doen samengaan met dat van de Gemeente. Dat was goed gezien. Ook hiermee is een economisch belang gediend. Wie de uit voerders zijn speelt vanzelfsprekend ook een belangrijke rol, doch ook hier was men van goeden wille. Deze om standigheid, gevoegd bij het intellect, waarvan de werkers blijk gaven, leidde tot een resultaat, waarop zij met vol doening mogen terugzien. Gij, Texelaars, zoo vervolgt spr., zijt nu werver van twee gemalen geworden. Zorgt er nu voor, dat gij de erver wordt van een „bemaling", d.w.z. dat nu dient te geschieden wat die gemalen volledig tot hun recht doet komen (slooten, tochten, enz.). Dan pas zult ge de wa terstand naar wensch kunnen beheer schen, ook binnen enge grenzen; dan kunt ge komen tot intensiveering van 't gebruik van de bodem. Dat de gemalen mogen strekken tot bloei van het eiland, hoop ik gaarne. Ze zullen het landschap wel van aanzien doen veranderen, maar laat het (spr. doelde op 't natuurschoon) zoo weinig mogelijk zijn. Dan zullen uw nazaten zeggen: Er is op deze najaarsdag wat goeds tot stand gekomen. Ir. Hakkert aan het woord. Namens Stork's Machinefabriek sprak Ir. Hakkert, die het Bestuur geluk- wenschte en dank gebracht voor 't in zijn firma gestelde vertrouwen en voor de prettige samenwerking, in het bijzonder met Opzichter Van der Pijl, die bij het monteeren der pompen behulpzaam was. Spr. twijfelde er geen oogenblik aan, of de geleverde installatie zou haar plicht doen tot in lengte van jaren tot heil van het Waterschap met alleen maar tot dat van het heele eiland. Ir. Buitink spreekt. Tenslotte wordt het woord gevoerd door de heer Ir. Buitink, bednjfsingeni- eur van de N.V. Christiani en Nielsen. Spr noemt het een buitengewoon feit, dat het werk binnen de gestelde termijn werd opgeleverd, ondanks de langdurige mobilisatie, de strenge winter en de oor logstoestand. Ir. Buitink verwacht, dat de kosten de begrooting niet of weinig zullen hebben overschreden en schrijft dit toe aan twee omstandigheden: le aan het wijs besluit van het bestuur te eischen, dat de aannemer van het beton werk onmiddellijk na de gunning alle materiaal moest aankoopen en naar Texel moest doen transporteeren; 2o. aan het feit, dat Opzichter Van der Pijl een technische kracht is, die het werk volkomen beheerscht en ook onder de moeilijkste omstandigheden wist door te zetten. Spr. wenscht het Bestuur met zoo'n opzichter geluk en biedt bij gele genheid van de ingebruikstelling der ge malen zijn beste wenschen aan. Slotwoord van de Dijkgraaf. De heer C. Keijser Hz. brengt de TEM dank voor haar geschenk en zegt de sprekers dank voor hun goede wenschen. De Dijkgraaf hoopt, dat ze alle in ver vulling zullen mogen gaan. Het gemaal in bedrijf gesteld. Een historisch moment was het, toen Dijkgraaf C. Keijser overging tot het in bedrijf stellen van het gemaal. Het in schakelen van de stroom en het aan zetten van de pompen was het werk van enkele seconden Weldra joegen in hun metalen huis de schroeven als een wer velwind rond. Een zoemtoon vulde het gebouw, terwijl daaronder, in de maal- kolk, bet water in een heftige beweging was gekomen. De sluis was opengezet en in enkele minuten werd nu een groote hoeveelheid water aan de andere kant van de dijk, in de waddenzee, gebracht. We konden reeds melden, dat uit geda ne metingen is gebleken, dat de pomp- capaciteit de gegeven hooge garantie nog overtreft. De aanwezigen werd een glas wijn aangeboden en aan het welzijn van het waterschap en deszelfs ingelanden werd een dronk gewijd. Het gemaal aan de Schans. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het gemaal aan de Schans, waar men zich niet zoo lang ophield. De ge malen zijn beide op dezelfde wijze ge bouwd en ingericht. Het eenige verschil dat men binnen opmerkt, is de naam „Schans", welke in plaats van „Dijk manshuizen" op de zwart marmeren ge denkplaat met de stichtingsdatum en de namen van de bestuursleden in het ge bouw is aangebracht. Ook hier waren we getuige van het officieel in dienst stellen van het gemaal. In Hotel De Lindeboom. Alvorens men zich in Hotel De Linde boom aan het diner vereenigde, vroeg de Dijkgraaf, toen allen in de foyer van dit Hotel bijeen waren, nog een oogen blik het woord, om drie heeren toe te spreken, die zich bij de voorbereiding en de bouw van de twee gemalen wel bij zonder verdienstelijk hadden gemaakt. Spr. richtte zich achtereenvolgens tot Ir. De Priester, Ir. Meijlink en Opzichter Van der Pijl en bood ieder als blijk van hoogachting en waardeering een pastel- teekening aan, voorstellende 'n Texelsch landschap (Weezenplaats en Sandershuis) op voortreffelijke wijze uitgebeeld door onze talentvolle Texelsche kunstenares, Mej. S. de Wijn („Zwanenburg"). Zicht baar verrast door dit kostelijk geschenk, brachten de drie heeren in hartelijke be woordingen daarvoor dank. Tijdens de maaltijd werden eenige speeches gehouden, waarvan we de hoofdinhoud hier memoreeren Burgemeester Kamp herinnerde aan het werkverschaffingsobject van 1936, toen belangrijke vergravingen in 't wa terschap tot stand zijn gebracht. De be- teekenis daarvan zal eerst nu pas recht blijken. Spr. zeide ook in de toekomst gaarne tot steun bereid te zijn en stel de een dronk in op de goede samenwer king tusschen het Gemeentebestuur en het Bestuur van het Waterschap. Ir. De Priester, zeide, mede na mens Ir. Meijlink en de heer Bos, techn. ambtenaar bij de Prov. Waterstaat, dank voor de genoten gastvrijheid. De heer C. J. de L u g t, comm. van de TEM, bracht namens de TEM dank voor de vriendelijke woorden, tot deze Mij gericht en sprak er zijn vreugde GESTICHT DOOR HET BESTUUR VAN DE DERTIG POLDERS. In bedrijf gesteld 23 October 1940. C. KEIJSER Hz., Dijkgraaf. HEEMRADEN: IJ. LAP Az. J. HIN Jacz. W. J. BAKKER Cz. P. BAKKER Az, S. KEIJSER Jacz. D. VAN DER OORD, Secr. J. C. KAGER, Penn. J. VAN DER PIJL, Techn. ambtenaar. HOOFDINGELANDEN: S. J. DIJKSEN Sz. ROEPER Nz. C. Z1JM Sz. LIST Pz. C. H. ROEPER Lz. J. VLAMING Jacz. M. J. VEEGER Cz. S. WUIS Az. C. BAKKER Dz. C. P. EELMAN Az. over uit, dat het waterschap toch tot de stichting van twee electrische gemalen heeft willen besluiten. Spr. ziet hierin een belang van de eerste orde, zoowel voor de Gemeente als voor de Dertig Polders. De heer G. Joh. D u i n k e r, dir.-red. van de Texelsche Courant, bracht dank voor de woorden van» waardeering, aan zijn adres gericht, alsmede voor de invi tatie, dit festijn te willen meemaken. Wie artikelen schrijft, heeft bouwstee- nen noodig. Voor de bereidwilligheid, waarmee zoowel de Dijkgraaf als de Op zichter die steeds hebben willen verstrek ken, zegt hij hartelijk dank. De heer P. Bakker Az., heemraad, herinnert aan de Landbouwtentoonstel ling van 1908, toen in de Koogerstraat een eerepoort was opgericht met het opschrift „Texel wil vooruit". Toen 's avonds de verlichting zou worden ont stoken, kwam alleen maar te zien „TEXEL WIL".... Spr. constateert, dat Texel inderdaad getoond heeft te willen en wel het goede; dit blijkt ook nu weer, uit de stichting van deze twee electri sche gemalen De heer Jn. Vlaming Jacz. voer de namens de ingelanden het woord. Spr. wenschte het bestuur geluk, doch wilde zich over hetgeen het land nu wel meer zou opbrengen, maar niet uit laten. Hij wilde dit aan meer deskundi gen overlaten. Wel zou hij er prijs op stellen, dat en hierbij doelde hij op de voortreffelijke maaltijd dat de naam van de heer R. Kikkert door de secretaris in het verslag van deze dag als De Lindeboom-Kikkert zou worden geboekstaafd, zulks ter onderscheiding van andere „Kikkerts", als Witte, Groe ne, enz. In zijn slotwoord zeide de heer C. K e ij s e r Hz. de sprekers zeer erkente lijk te zijn. Aan de hotelier, de heer R. Kikkert, betuigde hij en daarbij sprak hij stellig namens alle dischgenoo- ten zijn oprechte dank voor de bij zondere zorgen, welke aan deze maal tijd waren gewijd. Hiermede kwam het einde van deze dag, welke in de annalen van het Wa terschap de Dertig Gemeenschappelijke Polders zeker met gulden letteren ver dient te worden geboekstaafd. Het zijn helaas treurige tijdsomstan digheden, waarin de twee pemalen tot stand zijn gekomen. Laat ons de hart grondige wensch uitspreken en wie zou zich daar niet bij aansluiten dat we binnen niet te lange tijd weer vrijer kunnen ademhalen; dat de druk, welke de oorlogstoestand alom teweegbrengt, worde opgeheven; dat het dus weer vre de worde, maar dan op een basis, die geen nieuwe kiemen voor oorlogsgeweld meer in zich bergt. Of dat mogelijk zal zijn. De geschiedenis moet er het eerste bewijs nog van leveren. Maar wat niet is kan komen. Dat zien we aan onze twee electrische gemalen. Laat ons daarom moedig voorwaarts treden. Want eens zal het toch weer vrede zijn. JAMMER, dat we geen statistische ge gevens hebben over een van de belang rijkste producten voor de welvaart, voor WEKKERS. Er zijn al heel wat zaken lieden door zoo'n wekker tot het besef gekomen, dat zij door gestadig adver- teeren hun winsf kunnen vermeeren.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 1