minium sport op texel iiiiiiiiiiii mill min mm mm mm mm mm mm mm mi RESTITUTIE BENZINEBELASTING. Landbouwers, die voor restitutie in aanmerking komen, maar nog geen aan vrage hebben ingediend, worden aange raden hiertoe zoo spoedig mogelijk over te gaan. Restitutie wordt slechts verleend over de verbruikte hoeveelheid benzine, wan neer bij de aanvrage kwitanties, fac- tuurs e.d. en een dagelijksch bijgehouden verbruiksregister, welke alle betrekking hebben op het verbruikte kwantum, bij de aanvrage zijn ingesloten. D. VOL VERWACHTING KLOPT HET HART. van de Texelsche schapenboer, die komend voorjaar goede prij zen voor zijn lammeren hoopt te maken. De boer ploegt voort. Wat er ook rond om hem gebeurt: Dood en verderf zaaiende luchtkruisers, bulderende ka nonnen, de boer ploegt voort! Maar op Texel is het thans heel anders gesteld. Vol verwachting klopt het hart van de schapenboer, die komend voorjaar flinke prijzen voor zijn lammeren denkt te maken en daarom denkt hij er niet aan, de ploeg in zijn weiland te zetten. Werd er twee jaar geleden plm. honderd h.a. weiland gescheurd, vorig jaar ging een nog grootere oppervlakte onder de ploeg door. Maar nu staat deze evolutie in het boerenbedrijf op Texel zoo goed als stil! ,,Er wordt haast met gescheurd!" aldus deelde de heer Van den Ban ons mee. De boeren doen inderdaad verstandig: Omgooien kan nu zeer nadeelig zijn, en tegenslagen kan de boer niet meer lij den: De afgeloopen vijf jaren waren hard en meedoogenloos: Werken van vroeg tot laat met verlies tot resul taat De boer houdt zijn land nu heel. Juist gezien, want als de voorteekenen niet bedriegen, zullen de lammeren volgend jaar voor een schep geld van de hand gaan: 't Is elk jaar weer het oude liedje, aldus merkte een schapenhouder op: Wanneer de lammerenmarkten beginnen werpt de aanvoer van overhouders roet in het eten. Dat is fout! Dat is het gevolg van een ongezonde wereld. Die overhou ders hadden al lang van de baan moe ten. Dan zouden de handelaars met on geduld op de nieuwe schapengeneratie zitten te wachten. Een beter prikkel is er niet. Volgend zullen we zulk een beeld kunnen aanschouwen: De over houders worden nu reeds in grooten ge tale verscheept en ook de oudere scha pen ruimen het veld; de koeien zullen eveneens sterk gedund zijn, eer we het voorjaar te pakken hebben en ook van de varkensstapel zal dan wel met veel meer overgebleven «ïjn Dan zullen de lammeren in het brand punt van de belangstelling staan. Dan zullen de schapenhouders weer een be tere tijd beleven. En wie zal hun dat misgunnen na zooveel jaren van worste ling met de malaise, de oorlogstoestand en hoe de vijanden van de boer meer mo gen heeten. Voorspellen is ondoenlijk, nu zooveel op losse schroeven staat, maar het zou geen wonder zijn, indien daarna weer een „vlucht naar het groene land" zou beginnen. Honderden h.a. zijn gescheurd, uit hoo- ge noodzaak. De Texelsche boer is scha penboer, in hart en nieren en dat zal hij blijven, tot zijn dood ||||||lllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII(lllllllllllllllll|||||| lllll|llllllll!llllllllllllll!l!IIIIIUIIIIIIlllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII[IIIIIHl|lllll S. V. TEXEL. Zondagmiddag trainen, aanvang half drie. Ieder wordt, zooals vanzelf spreekt, verwacht. Volgende week wordt tegen Tex. Boys gespeeld. Zaaltraining Dinsdagavond 8 uur. Maakt hier zooveel mogelijk gebruik van. Sporttenue en gymnastiekschoenen. Morgen: Tex. Boys adsp.Texel adsp. Aanvang 12 uur op Tex. Boys ter rein. Elftal Texel: J v.Sikkeleras JanKikkert Rz. H. du Porto L.Keijser J.v.d.Pijl G.Vlas G.Tuinder Jn.Dekker N.Dapper Nic. Eelman Jn. Kok Res.: Bert Jullens. D.D TEX. BOYS-NIEUWS. Door bijzondere omstandigheden kon het bestuur voor morgen geen wedstrijd vaststellen. Dit komt in de komende weken wel beter. Heden avond half 8 zaaltraining in het gymnastieklokaal. Juist in deze tijd voor een Sportvereen. een zaak van groot belang. Ieders opkomst wordt ver wacht. Er valt nog heel wat te bespreken en onderling te regelen. Het bestuur rekent op u allen. M. IIIHI# VAN ZON EN MAAN. #111111 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 27 Oct 3,34 16,43 8.26 18,21 M.28 4,54 17,12 8,27 18,19 D.29 6,15 17,42 8,29 18,17 W. 30 7,38 18,15 8,31 18,14 D. 31 8,58 18,53 8,34 18.12 V. 1 Nov 10,16 19,37 8,36 18,10 l2 11,26 20,27 8,37 18,09 Woensdag 30 Oct. Nieuwe maan. Denkt er aan! Aanvang wettelijk ver plichte verduistering: zonsondergang. In een klein deel van de oplaag van dit nummer wordt in het verslag Der tig Polders gesproken van een schilderij van het Weeshuis; gelieve hier te lezen: „Weezenplaats". „HANS, HANS!" RIEP KLAAS en toen Klaas thuis kwam, zat Hans op zijn oude plek! Hans, de schrandere vogel, die tot de groote kauwen-familie behoort, is na bijna een half jaar aan het zwalken te zijn geweest, weer in Den Burg bij zijn ouwe vrienden teruggekeerd. Hans, Hans!!, riep ik, aldus ver telde Klaas Coevert ons en toen ik thuis kwam, zat Hans in de dakgoot te „pra ten"! Waar vond je hem? Ik fietste door de Dennen en toen ik een groote zwerm kraaien zag, dacht ik: Ik zal eens roepen: „Hans, Hans", want hij was in Juni zoo maar ver dwenen. Een wonderlijke vogel! De familie Coevert vertelde ons, dat hij een paar jaar geleden als jong vogeltje in hun tuin rondwipte. Een brutale rakker! Als je hem met een handje pinda's of een andere versnapering trachtte te naderen ging hij er eerst gauw vandoor, bang als een wezel. Tenminste. zoo leek het, maar legde je z'n twaalfuurtje op een plankje bij het raam, en ging je zelf naar binnen, dan duurde het niet lang, of hij kwam met groote sprongen er naar toe en in een minimum van tijd had hij zijn portie naar binnen gewerkt. Elke dag werden de vriendschapsbanden steviger en tenslotte liet hij zich vangen. Toen kwam eerst de aap uit de mouw, zonder kloppen binnen, ja zeker, en het beste plekje van de tafel nam meneer in be slag! Manieren had hij nooit geleerd. Al jong wees? Geen vrienden van wie op voedende kracht uitging? Vast niet. Het gevolg was, dat hij het wat al te bont maakte; hij zat overal op en onder en vloog naar believen door de kamer. Om ongelukken te voorkomen de op de kast en het dressoir staande spullen wa ren niet veilig meer werd besloten hem wat minder bewegingsvrijheid te doen genieten. Oh, neen, met volle zin van allen ging dat niet, maar de Hol- landsche zindelijkheid won 't tenslotte toch van het hart. Hans werd gekort wiekt. Niet lang daarna ging hij er zonder reden vandoor De heer Kraai ving hem op en stopte hem in de volière, in het Park Daar kon hond noch kat hem kwaad doen. Maar dat was hem heele- maal niet naar de zin. Eens zat hij zoo zielig voor zich heen te staren, dat hij de heer Looijen vermurwde en.... de vrijheid kreeg. Ongetwijfeld zou hij weer naar zijn ouwe honk zijn terugge vlogen maar. er kwam een vrouw in het spel. Ze lokte Hans met zoete woordjes weg en slaagde daar wonder lijk wel in. Op een goeie (kwaaie) dag kwam Hans zijn twaalfuurtje niet meer halen. Hans was weg enbleef weg. Zijn wieken waren aangegroeid en hij meende het best zonder andermans hulp te kunnen stellen. Hij volgde haar naar de Binnenburg, waar een nest gebouwd werd, tot mis noegen van de buurt, waar Hans het meubilair bij elkaar ging sleepen: Bij mej. Breen vond zijn scherpe snavel gre tig „voedsel" in een wollen deken, bij de familie J. C. Rab zat hij net zoo lang aan de „Telegraaf", die even buiten de bus stak, te rukken, dat de heele krant naar buiten kwam. Voorbijgangers joe gen hem toen net weer op. Overigens hield hij de straat keurig schoon. Voor dit karwei mocht hij nu en dan een stukje kaas proeven uit de winkel van C. H. de Waal. Onderwijl groeide hij tot een allround vogel op. Het begrip van hygiëne drong evenwel nimmer goed tot hem door en het gevolg was, dat „hij" en „zij" uit hun idyllische omgeving verjaagd werden. Ook hun kroost. Tot groote verbazing stapte Hans op zekere dag, trotsch als een pauw, met drie spruiten achter zich aan de tuin van de familie Coevert in! De peuters, on wennig als ze waren in deze omgeving, kozen bij het minste gerucht het hazen pad en sloten zich bij zwermen trekkers aan. Hans volgde dra dit voorbeeld. Sedert dien weten we weinig van zijn doen en laten meer af, tenzij de vogel, die elke dag trouw bij de familie C. Keijser Hz. te gast kwam, dezelfde Hans is. In elk geval noemde ook zij de vogel Hans. Mw. KeijserLap vertelde, dat hij op zekere dag niet meer geregeld rondom huis te zien was. Zij leidde daaruit af, dat hij ergens aan het broeden was ge gaan. Maar zijn dagelijksch hapje werd toch elke dag een tijd lang verorberd en ook nam hij steeds een bad! Daarop was hij verscheidene maanden weggebleven, maar kort geleden kwam hij onverwachts op de onderdeur neer- fladderen! Mw. Keijser vermoedt, dat hij er in het begin van de zomer met soortgenoo- ten vandoor is gegaan, naar koelere lan den wellicht. De heer H. J. Kraai, aan wie we zijn meening vroegen, meent, dat de vogels gedurende hun afwezigheid in ons eigen land hebben gezwalkt. In een van Thijs- se's vogelboeken vinden we dezelfde verklaring. Maar wat doet het er toe. Ze zijn terug en de heele winter zullen de „Hansen" wellicht weer door ons dorp kruisen. Eigenaardig, wanneer de „pleegouders" Hans ergens in de buurt ontdekken en zijn naam roepen, klinkt het direct hard en doordringend terug: „Ka, kèè Dat komt er heel anders uit, dan wanneer hij gewoon aan het „pra ten" is, werd ons verzekerd: Dat wil dan vast zeggen: „Ook goeie dag, vriend!" P.S. Hans wordt weer gekortwiekt!! J. g MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij s N.V. PROVINCIAAL BELANG. Z Handelsinformatie- en Incasso- S bureau voor de Middenstand. opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daagsche zeer verzorgde courant, waar- in o.m. de faillissementsgege- vens volledig opgenomen wor- den, wordt op schriftelijke p aanvrage gaarne vrijblijvend verstrekt. j N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 38631 (6 lijnen) S AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan speciale overeenkomst getrof- fen worden. llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll llllll DISTRIBUTIE Inlevering bonnen. Winkeliers met co denummers 1000 t.m. 1999 dienen hun opplakvellen met suikerbon 109 in te leveren Maandag a.s. voor 12 uur 's mid dags. Winkeliers met nrs 2000 t.m. 2999 op Dinsdag a.s. voor 12 u. 's midd. Maandag en Dinsdag is er voortaan (in verband met het wekelijks geldig verkla ren van 'n boter-, vet-, kaas- en vleesch warenbon) ook gelegenheid om deze bon nen in te leveren. Men mag dan in ze kere week inleveren: le Bonnen, geldig op de inleveringsdag; 2e Bonnen, geldig in de week, voorafgaande aan de week v. inlevering; 3e Een restant bonnen 9 stuks), welke in de week, voorafgaande aan de onder twee genoemde week gel dig waren. Extra zeep bakkers. Ter verkrijging van een extra zeepbon (nen) kunnen bakkers een aanvraagformulier invullen (bij de distributiedienst verkrijgbaar). Na invulling zal door de arbeidsinspectie worden beoordeeld in hoeverre men hier voor in aanmerking komt. Omtrent de nieuwe bonnen had ons bij het afdrukken van dit nummer nog geen bericht bereikt Zie de dagbladen van he denmorgen. Bloem of zelfrijzend bakmeel: bon 78 tot en met 1 Nov. een half pond. Boter: op boterkaartbon 13 t.m. 25 Oc tober een half pond. Margarine of boter: op vetbon 13 t.m. 25 October een half pond Brood: op de dubbele bonnen 11 der broodkaart t.m. 27 October 2500 gram roggebrood of 2000 gr. ander brood. Havermout, grutten, gort: bon 77 t.m. 1 November een half pond. Koffie of thee: op bon 114 t.m. 8 Nov. een half pond koffie of drie kwart ons thee. Maizena, griesmeel, puddingpoeder: op bon 28 t.m. 1 Nov. een ons. Petroleum: zegel 6e periode t.m. 3 Nov. twee Liter. Rijst, rijstcmcel: bon 76 t. m. 1 Nov. een half pond Scheerzeep: t.m. 31 Dec. op extra bon 116 (niet uit het boekje) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrème of een pot scheer zeep. Suiker: op bon 109 t.m. 25 October twee pond. Macaroni, spaghetti of vermicelli: op bon 15 t.m. 1 Nov. een ons. Vleesch: op bon „vleesch 05" t.m. 27 Oct. een ons vleesch (beenen inbegre pen) of een rantsoen vleeschwaren; op bon „worst 05" een rantsoen vleeschwa ren. Zeep: op bon 55 t.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep; óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr. zeep vlokken; óf 250 gr. zelfwerkende wasch- middelen; óf 200 gr. vloeibare zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht kg. droog waschgoed. Onder „een eenheid" vaste brandstof fen verstaat men voor de hier te noe men soorten deze hoeveelheid: 1 H.L. (max. 75 Kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 2!/t H.L. kolenslik; 2 H.L. (max. 100 Kg.) cokes (ook gascokes); 110 Kg. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 Kg. baggerturf); 300 stuks (195 Kg.) persturf; 175 Kg. fabrieksturf; 200 Kg. overige soorten turf. Brandstof: Gedurende October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart haarden, kachels", als mede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 ge merkte bonnen van de „bonkaart cen trale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, een eenheid, le periode", alsmede de met „cokes, een eenheid, eer ste periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen als boven aangegeven. Verder geven gedurende October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart haarden, kachels" elk recht op het koopen van een eenheid turf. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen in de loop van het stookseizoen alsnog zullen wor den aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstof fen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. IIIIIIIIIIII GEMEENTE TEXEL. HHHiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiin^ WAARSCHUWING AAN WIELRIJDERS. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht van wielrijders: 1. dat wielrijders bij het veranderen van richting tijdig en duidelijk de nieu we richting moeten aangeven. Tevens moet duidelijk en tijdig kenbaar worden gemaakt, indien men wenscht af te stap pen. 2. dat wielrijders met niet meer dan 2 naast elkander mogen rijden. 3. dat wielrijders STEEDS de uiterste rechterzijde van den weg moeten berij den; 4. dat het berijden met rijwielen van den Schilderweg in beide richtingen verboden is en dat wielrijders op het rijwielpad naast die weg MOETEN rij den. Tegen overtreding van die bepalingen zal STRENG worden opgetreden. Texel, 25 October 1940. De Burgemeester van Texel, KAMP. OPPLAKVELLEN Aan het Bureau van dit blad kunt u ze bekomen in ELK aantal. Ook in bloes van 100 vel. Wie voor 1 Febr. nog een flink kwantum kan gebruiken, bestelle zijn vellen vandaag nog. Zonder prjjs- verhooging worden ze dan met naam, adres en codenummer bedrukt. ONDERHANDS VERKOCHT. Mej. RoeperKoom heeft haar lande rijen in het Noorden, welke aanvankelijk publiek zouden worden geveild, onder hands verkocht en wel aan de heer Jn Bruin Adrz., te Den Burg. VIJFTIGSTE JEUGDDIENST. Aan het bericht over de vijftigste jeugddienst in de N.H. kerk verzoekt men ons nog het volgende toe te voegen: Dank zij de offervaardigheid der ge meenteleden kan de kerk op deze Zon dagmorgen reeds worden verwarmd. BOMMEN OP EN BIJ TEXEL In aansluiting op het bericht elders in dit nummer deelen we mee, dat geble ken is, dat wel zes explosieve bommen uitgeworpen zijn: één ontplofte op de Schanser waard; vijf ontploften niet; 4 van deze vijf zitten in het slik van de Schanserwaard, één in de naburige dijk- glooiing. WAARSCHUWING. Op aandrang van de Duitsche autori teiten wordt nogmaals de aandacht van wielrijders er op gevestigd, dat ook zij zich nauwlettend aan de voor hen gel dende verkeersregels moeten houden. Volgende week te beginnen wordt een strenge controle ingesteld. Men zij ge waarschuwd. OPROEP BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Dr. Brederode verzoekt ons te plaat sen: In afwijking van de tevoren be - paalde data van Vrijdag 1 en Zaterdag 2 November wordt den vrijwilligers van den Bloedtransfusiedienst, die reeds het voorloopig onderzoek ondergaan hebben, verzocht, zich voor de controleproef op Maandag 4 of Dinsdag 5 November des middags tusschen 2 en 5 uur of des avonds tusschen 7 en 9 uur aan het Noodziekenhuis te vervoegen. Deze wijziging geschiedt op verzoek van het Instituut voor de Volksge zondheid, dat zich belast heeft met de keuring der bloedmonsters. BRANDSTOFSCHAARSCHTE Om brandstof te sparen worden van Regeeringswege aan de Gemeentebestu ren deze middelen aan de hand gedaan 1. Niet stoken vóór 1 Nov. 2. Eventueel van één gebouw door 2 scholen gebruik laten maken. 3.. Alleen naar school van Dinsdags tot en met Vrijdags. 4 Naar school van 9 tot 1 uur 5. Een Kerstvacantie van twee weken. B. en W. hebben zich tot de hoofden van scholen om advies gewend. Daar het Gemeentebestuur op spoed aangedrongen heeft, zullen we er wel dra meer van hooren. VERTROKKEN PERSONEN. Carel M. en Claudius J. Boswijk, Doopsgez., van Warmoesstr. 52 n. Ber gen, Berkenlaan 20. Hendr. Smit, RK., en Cath. Q. M. Pe- perkorn, RK., huish., van K 90 naar Alk maar, Steynstraat 7a. Gustaaf de Puijsselaar, RK., schip persknecht, van H 47 naar Harlingen, Heerewoldtje. Jac. J. A. Wolters, NH., kapper, van Groenepl. naar Utrecht, Distelstr. 4. Gerke Duiker, RK., lichtmatroos K.M. v. De Mok n. Haarlem, Leidschestr. 44zw Jan van Vulpen, NH., vliegtuigmaker, K.M., v. De Mok n. Woerden, Haven straat 4. Petronella G. Bakker, Doopsgez., van Weverstr. 10 n. Den Haag, Van Galen- slraat 9. Maria A. Rupp, RK., religieuse, van Molenstr. 14 n. Duitschl, Beieren. Agnes Bakala, RK., kokin, v. Groene- paats 11 n. Duitschl., Körnten. Grietje Lamberts, Herst. Ev. L., van Weverstr. 16 n. A'dam, Mesdagstr. 8 II. Wij belasten ons gaarne met de uitvoering van uw drukwerk: BRIEFPAPIER REKENINGEN KWITANTIES ENVELOPPES PROGRAMMA'S ENZ., ENZ. Daar wij over modern materiaal beschikken en aan uw opdracht alle zorg besteden, kunt U van keurig werk verzekerd zijn. En daar komt bij, dat wij een uiterst lage prijs berekenen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. IIIIIIIIIIII EEN NIEUWE WINTERJAS Voor het bekomen van een bon, recht gevende op het koopen van een nieuwe winterjas of mantel, werden plm 225 jassen, mantels, wollen dekens ingele verd, waarvan het Comité, met de be oordeeling belast, een derde deel heeft moeten afkeuren. Alleen wat door an deren nog behoorlijk gedragen kan wor den, kwam in aanmerking. Wat afge keurd is, kon op vastgestelde uren wor den teruggehaald; anders verviel het aan het Comité. Een deel van het goed gekeurde moet nog gestoomd worden; de kosten hiervan bedragen f 1,50 per stuk. WIT IN DE DUISTERNIS. Ook in onze gemeente is een aanvang gemaakt met het aanbrengen van witte verf op straten, stoepen, palen, boomen, muren, enz. Op aanwijzing van de hee- ren Tiessen, directeur van gemeentewer ken en Goënga, gemeenteveldwachter, hoofd van de plaatselijke luchtbescher mingsdienst, bracht gemeentewerkman P. Spigt, die van alle markten thuis is gistermorgen voor het Raadhuis de eer ste kwast verf aan. Door het heele dorp werden hier en daar voorloopig de wit te verven punten aangegeven en gis termiddag werden deze bijgewerkt. Ook de heer P. Zijm Sz. hanteerde toen de kwast, welke telkens weer in een groote emmer gedoopt werd. Wanneer deze be werking het beoogde resultaat blijkt te hebben, zullen ook de andere dorpen een beurt krijgen. HUISSLACHTINGEN. Zooals uit een officieele publicatie in dit nummer blijkt, is het slachten van varkens, welke voor huishoudelijk ge bruik zijn bestemd, (huisslachtingen) vanaf heden slechts geoorloofd in slacht plaatsen die voldoen aan de eischen, welke de Vleeschkeuringswet stelt. Hieruit volgt, dat het thuis slachten niet langer is toegestaan. Zij, die dus een varken voor huishoudelijk gebruik wen- schen te laten slachten, zullen, nadat zij een machtiging van de bureauhouder hebben ontvangen, zich in verbinding moeten stellen met een slager, opdat het varken in diens slachtplaats kan worden geslacht. Aangezien er ieder jaar een zeker aantal varkens ten huize der ei genaars wordt geslacht door personen, die verder niet als slager werkzaam zijn, zal het voor deze personen mogelijk zijn gebruik te maken van de Centrale Nood- slachtplaats te Den Burg. Voor het ge bruik dezer slachtplaats zal per varken f 1,slachtrecht verschuldigd zijn (ge bruik slachtpl., brandstof). Tenslotte wordt verwezen naar de ad vertentie der plaatselijke toewijzings commissie in dit nummer. IIIIIIIIIIII Mededeelingen IIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIII van Texels Bioscoop-Theater. ZIJN GROOTE KANS. We maken kennis met de jonge uitvin der Thomas Menzel, die dag en nacht proeven neemt met een ruwe-olie-ver- gasser. Slechts één gedachte: „Als het slaagt, verdien ik een flinke duit!", be zielt hem. Enhij kan centen gebrui ken, want hij en zijn moeder zijn alles behalve rijk. 't Geluk is echter niet met hem: Overal drijft men met zijn uitvin ding de spot, ook bij de Ullmann-moto- renfabriek. En toch bereikt hij zijn doel al leidt zijn weg heel anders dan hij ge dacht had. Het is Amor, aan wie hij dit geluk te danken heeft: Helga, de doch ter van de directeur der Ullmannfabnek moet op zekere dag in de buurt van Thomas' huis een noodlanding maken met haar sportvliegtuig. Ze ontmoet Thomas en ook diens buurman, die al dadelijk „door" heeft, dat Helga op het eerste gezicht op Thomas verliefd is. Maar ja, denkt de buurman: de dochter van een directeur met de zoon van een klokkenluiderHij verzint een leu gentje om bestwil en zegt, dat Thomas' vader dominee was. (De bijnaam van de overleden klokkenluider!). Helga noodigt Thomas uit, mee te gaan naar haar huis. Daar krijgt hij zijn groote kans, als hij met verschillende ingeni eurs kennis maakt. De hoofdingenieur on derzoekt zijn uitvinding en constateert, dat deze inderdaad van sensationeele beteekenis is. MaarHelga was niet alleen met haar papa op de wereld Vol doornen is Thomas' pad. Hoe loopt het af? Welke pogingen stelt een ander in het werk om Thomas „onschadelijk" te maken? En wat be sluit neemt Thomas, die een held blijft in de oogen van Helga? Laat deze film het zeggen; een film, waarin het verlangen van ieder mensch weerspiegeld wordt.

Texelsche Courant | 1940 | | pagina 2